Elewacja drewniana: koszt, zalety i wady, montaż krok po kroku

Elewacja drewniana
Elewacja drewniana

Elewacja jest wizytówką domu – podobnie jak ubiór człowieka. To właśnie wygląd budynku z zewnątrz nasuwa pierwsze myśli odnośnie wnętrza – czy jest ono schludne czy może zaniedbane, czy jest wykonane w stylu nowoczesnym czy raczej swoją stylistyką nawiązuje do dawnych czasów.

Coraz większą popularnością cieszą się elewacje drewniane. Nadają one budynkowi ciepłego wrażenia i sprawiają, że dom wydaje się przytulny i bezpieczny. Elewacja wykonana z drewna egzotycznego czy drewna krajowego pięknie prezentuje się w słońcu, a prawidłowo ułożona przez specjalistę staje się najlepszą ozdobą domu.

Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki. W łatwy sposób można nadawać mu odpowiednie wymiary, formę oraz kolor.

Elewacja drewniana wbrew pozorom nie musi być przypisana jedynie do budynków, które nawiązują swoim wyglądem do tradycji. Świetnie komponuje się z nowoczesnymi domami, które zazwyczaj okładane są drewnem nie w całości, a w jakichś fragmentach.

Z tego artykułu można dowiedzieć się, jakie istnieją rodzaje elewacji drewnianych, czy oprócz niekwestionowanych zalet elewacja drewniana posiad też jakieś wady, oraz ile trzeba zapłacić za deski elewacyjne z drewna krajowego i drewna egzotycznego.

Najczęściej stosowanymi gatunkami drzew do wykonywania elewacji drewnianych są:

Drewno świerkowe i sosnoweJeden z najtańszych rodzajów drewna, które jest łatwe w obróbce i wytrzymałe na różne obciążenia. Deski elewacyjne z drewna świerkowego lub sosnowego są niesamowicie trwałe ze względu na dużą zawartość żywic.
Świerk skandynawskiDrewno o jasnej, lekko żółtej barwie. Często można usłyszeć, jak nazywa się je drewnem białym. Świerk skandynawski ma nieco ładniejszą fakturę niż polski odpowiednik, a także posiada mniej sęków i małe przyrosty roczne. To sprawia, że deski elewacyjne ze skandynawskiego drewna świerkowego są jeszcze bardziej wytrzymałe.
Modrzew syberyjskiTen rodzaj drewna cechuje wysoka wytrzymałość głównie ze względu na małe przyrosty roczne. Zabarwienie modrzewia syberyjskiego jest czerwono-żółtawe i pięknie się starzeje. W przypadku braku chemicznego zabezpieczenia, jego kolor ulega zmianie i w zależności od stron świata może stać się czarnobrunatny lub srebrnoszary. Deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego są łatwe w obróbce i trwałe.
Cedr czerwonyWystępuje w klimacie podbiegunowym, co czyni je drewnem niesamowicie odpornym na warunki atmosferyczne. Zabarwienie tego gatunku drewna może być od beżowego po ciemnobrązowe. Z upływem lat drewniane elementy zmieniają kolor na srebrnoszary. Niezabezpieczone może pozostać funkcjonalne nawet przez 60 lat.
MerantiJest rodzajem drewna egzotycznego, a jego zabarwienie jest nieco ciemniejsze o lekko czerwonym odcieniu. Miękkie i łatwe w obróbce drewno egzotyczne, szybkoschnące. Doskonale chłonie farby, lakiery i impregnaty. Deski elewacyjne z drewna egzotycznego meranti charakteryzuje wysoka odporność na mechaniczne uszkodzenia, a także wysoki ciężar przez dużą gęstość.
TatajubaDrewno egzotyczne z Ameryki Południowej o barwie żółtawo-brązowej, które z czasem pod wpływem warunków atmosferycznych zmienia kolor na ciemnobrązowy. Bardzo stabilny gatunek drewna egzotycznego, odporny na ścieranie, zmiany temperatury i wilgotności. Świetnie znosi kontakt z wodą ze względu na wysoką zawartość krzemu i innych minerałów.
OkoumeKolejny gatunek drewna egzotycznego o zabarwieniu od jasnoróżowego po brązowe. Okoume pochodzi z Afryki Zachodniej i Środkowej, jest lekkie i łatwe w obróbce. Ten rodzaj drewna egzotycznego bez problemu poddaje się wybarwianiu czy lakierowaniu. Ten gatunek drewna egzotycznego wymaga stosowania środków impregnujących, gdyż może ulegać spękaniu pod wpływem zmiennej wilgotności.

Rodzaje elewacji drewnianych oraz drewnopodobnych

Rodzaje elewacji
Rodzaje elewacji

Elewacje drewniane wcale nie należą do bardzo drogich, a potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagającego estetę. Elewacja drewniana ma ogromne możliwości zastosowania i sprawia, że budynek sprawia wrażenie, jakby istniał w zgodzie z naturą.

Drewno jest materiałem, który pięknie się prezentuje i jest przyjazny dla zdrowia człowieka. Z elewacji drewnianych zaczęto korzystać mniej więcej w połowie XIX wieku i po dziś dzień cieszą się one dużą popularnością.

Rodzaje elewacji drewnianych można podzielić głównie ze względu na zastosowany rodzaj drewna. Zanim jednak zostaną omówione gatunki drzew, z których jest ona najczęściej wykonywana, warto zatrzymać się nad inną sprawą, a mianowicie kwestią ułożenia desek elewacyjnych.

Deski elewacyjne z drewna można układać poziomo, pionowo oraz pod kątem 45 stopni. Sposób ułożenia w głównej mierze zależy od wyglądu i stylu budynku. Elewacja z drewna powinna się z obiektem ładnie zgrywać.

Desek elewacyjnych nie powinno się montować tak, aby maksymalnie do siebie przylegały – należy zostawić kilkumilimetrowe odstępy, żeby mogły one nieco “pracować”.

Do wykonywania elewacji drewnianych wykorzystuje się różne gatunki drzew. Są to zarówno te, występujące w Polsce jak i pochodzące z krajów egzotycznych. Lokalnie występujące drewno jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

A może elewacja drewnopodobna?

A może elewacja drewnopodobna?
A może elewacja drewnopodobna?

Drewno prezentuje się niezwykle szlachetnie i elegancko, ale wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Elewacja narażona jest na wiele niekorzystnych czynników – promienie słoneczne, deszcz, śnieg, zmienne temperatury, pleśń, grzyby i wiele innych.

Drewniane ściany potrafią sporo przetrwać, ale w końcu przychodzi taki czas, że bez odpowiedniego zadbania o nie, zaczynają wyglądać coraz mniej estetycznie i tracą swoje cenne właściwości. Natomiast odpowiednia konserwacja oraz ewentualne naprawy generują dodatkowe koszty.

Systematyczne odświeżanie ścian zewnętrznych domu to gwarancja utrzymania ich w ładnym stanie. Elewacje drewniane wymagają nie tylko impregnacji lub malowania. Zdarzy się, że będzie trzeba w nich usunąć pęknięcia czy zadry, a także mech lub inne porosty. Czasem konieczna może być wymiana zniszczonych desek elewacyjnych albo pozbycie się nieestetycznego sinego zabarwienia.

Tradycyjne drewno to materiał organiczny, który owszem, posiada świetne właściwości termoizolacyjne, odpowiednią wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i dobrą sprężystość, lecz zazwyczaj jest wrażliwe na działanie wilgoci, rozwój glonów i żer insektów.

Jeżeli ktoś marzy o drewnianej elewacji w swoim domu, ale ze względu na te właściwości drewna nie ma ochoty na wydawanie dodatkowych pieniędzy oraz poświęcanie czasu i energii na pielęgnację czy ewentualne naprawy, może zdecydować się na wersję drewnopodobną.

Panele elewacyjne drewnopodobne powstały z myślą o ludziach, którzy chcieliby posiadać drewniane ściany na zewnątrz budynku, ale albo nie posiadają odpowiednich funduszy na takie przedsięwzięcie, albo po prostu nie chcą się bawić co jakiś czas w odpowiednie ich pielęgnowanie.

Wysokiej jakości elewacja imitująca drewno jest do niego wręcz łudząco podobna, a przy tym znacznie tańsza. Nawet przypatrując się z bliska czasem nie sposób dostrzec różnicy. Nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych prócz podstawowego czyszczenia raz na jakiś czas.

Panele drewnopodobne są lżejsze niż drewniane, a przy tym bardzo odporne na uszkodzenia i trudne warunki atmosferyczne. To dość innowacyjne rozwiązanie na rynku, które jednak cieszy się rosnącą popularnością.

Elewacja imitująca drewno nie pochłania wilgoci, nie kurczy się, nie pęcznieje. Jest również odporna na rozwój wykwitów. Może występować w wielu wersjach kolorystycznych – od bieli i beżów, poprzez jasne brązy i szarości, aż po grafit oraz inne ciemne barwy.

Elewacja drewnopodobna może być łączona z innymi materiałami, z którymi świetnie się skomponuje – z kamieniem, tynkiem czy cegłą. Podobnie jak pierwowzór, może być stosowana na całości budynku bądź tylko na wybranych jego fragmentach.

Panele przypominające drewno wykonywane są przede wszystkim z następujących materiałów:

  • Kompozyt polimerowo-drzewny – mniej popularny materiał na elewację imitującą drewno. Zazwyczaj składa się w 80% z włókien drzewnych i w 20% z osnowy polimerowej. W materiale występują dodatkowo pigmenty, stabilizatory i przeciwutleniacze. W związku z tym, iż jest to tworzywo składające się w głównej mierze z włókien drzewnych, wymaga pielęgnacji, może też tracić kolor, a gdy jest słabej jakości, może być podatny na działanie niskich temperatur.
  • Włóknocement – takie panele składają się z włókien celulozowych oraz cementu i zawierają też inne składniki – wypełniacze i minerały. Wykonana z nich elewacja jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne i wymaga jedynie minimalnej konserwacji.
  • Polistyren – deski elewacyjne drewnopodobne mogą być wykonane z polistyrenu ekspandowanego znanego potocznie jako styropian lub z polistyrenu ekstrudowanego, czyli styroduru. Największym atutem takiej elewacji jest jej lekkość i nienasiąkliwość.
  • Laminat HPL – tworzywo to charakteryzuje się dużą trwałością. Wykonane z kilku warstw sprasowanego papieru, który zaimpregnowano żywicą. Doskonale sprawdza się jako materiał na elewację. Panele świetnie imitują drewno w różnych barwach i strukturach.

W takim razie lepiej wybrać elewację z naturalnego drewna czy panele drewnopodobne? Tak naprawdę każdy musi sobie na to pytanie odpowiedzieć sam.

Niektórzy na tyle cenią naturę i kochają drewno, że są w stanie poświęcić dodatkowe pieniądze, czas i energię na odpowiednie dbanie o drewniane ściany zewnętrzne. Innym z kolei może się ono podobać, ale bardziej zależy im na braku konieczności wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, więc wybierają panele imitujące.

Bez względu na wybraną opcję, taka elewacja będzie prezentowała się pięknie i z pewnością przyciągnie wzrok wielu przechodniów. A przecież właśnie o to najbardziej chodzi – aby dom z zewnątrz wyglądał ładnie i dobrze świadczył o jego właścicielach.

Zalety i wady paneli elewacyjnych

Zalety i wady paneli elewacyjnych
Zalety i wady paneli elewacyjnych

Zarówno elewacje drewniane z naturalnego materiału jak i drewnopodobne posiadają pewne zalety i wady.

Elewacje drewniane

Niekwestionowaną zaletą, która jako pierwsza przychodzi na myśl, są walory estetyczne. Drewniana elewacja domu kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem i przytulnością. Widząc domek z drewna człowiek wyobraża sobie wnętrze wypełnione naturą i rozpalony kominek pośrodku salonu. Wykończenie z cegły czy muru nigdy nie da takiego wrażenia jak drewniane.

Drugą istotną zaletą jest to, że drewno świetnie komponuje się z różnymi stylami. Nie musi to być tradycyjna, drewniana chatka. Elewacje drewniane z drewnianymi panelami zarówno na całości jak i fragmentach budynku mogą prezentować się nowocześnie i ekstrawagancko. Drewno doskonale pasuje do wielu innych materiałów, takich jak kamień czy cegła. Za jego pomocą można osiągnąć naprawdę fantastyczny, oryginalny efekt, który sprawdzi się w domach tradycyjnych i nowoczesnych.

Poza walorami estetycznymi, ważne, a właściwie najważniejsze są właściwości drewnianych elewacji. Wysokiej jakości deski elewacyjne gwarantują doskonałą izolację cieplną. Taki budynek łatwiej i szybciej się nagrzewa, a dodatkowo wytworzone ciepło na dłużej pozostaje w jego wnętrzu niż w przypadku obiektów murowanych.

Właściwością, która również ma ogromne znaczenie jest skłonność do szybkiego pozbywania się wilgoci. Elewacje drewniane wytwarzają dla człowieka przyjazny mikroklimat.

Prawidłowo położone panele z wysokiej jakości drewna oraz odpowiednia impregnacja sprawiają, że elewacja jest wysoce odporna na warunki atmosferyczne, odbarwienia, uszkodzenia czy deformacje.

Zdecydowanie największą wadą drewnianych desek elewacyjnych jest konieczność regularnej pielęgnacji. Aby zachować nie tylko ich walory estetyczne, ale również najważniejsze właściwości, należy raz na jakiś czas przeprowadzać zabiegi konserwacyjne.

Nie wystarczy położyć paneli i do końca swojego życia cieszyć się ich pięknym wyglądem i doskonałymi właściwościami. Muszą być regularnie pokrywane odpowiednimi preparatami, które uodpornią je na działanie czynników atmosferycznych.

Dodatkowym minusem jest fakt, iż pielęgnacja może być wykonywana tylko latem, ponieważ przed pomalowaniem drewno trzeba bardzo dokładnie wyczyścić i dobrze wysuszyć.

Wadą może być również to, że najlepsze gatunki drewna wiążą się raczej ze sporym wydatkiem. Niektórzy decydują się więc na tańsze odmiany, które niestety są mniej trwałe i wymagają większej dbałości.

Elewacje z desek kompozytowych

Elewacje z desek kompozytowych
Elewacje z kompozytowych desek elewacyjnych

Pierwsza zaleta elewacji z paneli kompozytowych dotyczy estetyki. Wizualnie i w dotyku bardzo przypomina naturalne drewno, z tą różnicą, że nie posiada sęków i ma jednolitą barwę.

Deski kompozytowe są łatwe do zamontowania, prezentują się efektownie i najczęściej przypominają gatunki egzotyczne. Ponadto nie potrzebują tyle uwagi co naturalne drewno. Co jednak nie oznacza, że nie trzeba wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Panele kompozytowe posiadają jednak pewne wady. Niektóre rodzaje kompozytów mogą być mało odporne na zarysowania, ale zdecydowanie największą wadą jest słaba odporność na działanie wysokiej temperatury. Długotrwałe działanie promieni UV powoduje na nich odbarwienia, a po deszczu często pozostają nieestetyczne zacieki.

Elewacje z paneli włóknocementowych

Deski elewacyjne z włóknocementu stanowią doskonałą alternatywę dla paneli z naturalnego drewna. Potrafią łudząco przypominać jego strukturę, a jednocześnie być pozbawionymi jego wad.

Elewacje z włóknocementu cechują się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest to materiał trwały i niepalny, a także przyjazny dla człowieka i środowiska. Składa się bowiem z naturalnych włókien celulozy, cementu, piachu i wody.

Panele z tego tworzywa są solidne, trwałe i odporne na żer owadów. Wymagają jedynie podstawowej pielęgnacji – umycia w momencie wystąpienia zabrudzeń.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest dość wysoka cena, jednak ta przekłada się na komfort i wygodę inwestora oraz nie ponoszenie w przyszłości kosztów eksploatacyjnych.

Elewacje z laminatów HPL

Zastosowanie paneli z laminatu HPL na elewację daje ogromne możliwości jeśli chodzi o kolorystykę i strukturę. Jest to materiał podatny na obróbkę, nawet samodzielnie bez problemu można go docinać i nadawać pożądany kształt.

Panele elewacyjne HPL mają wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych, a także są lekkie i łatwe w montażu. Dodatkowym atutem jest brak konieczności wykonywania zabiegów konserwacyjnych.

Cienkie płyty można zastosować na ściany półokrągłe, ponieważ poddają się wyginaniu. Elewację z laminatu HPL bardzo łatwo jest utrzymać w czystości – wystarczy szmatka i woda. W przypadku większych zabrudzeń można zastosować delikatny środek czyszczący.

Jako wadę można wymieć brak odporności na ogień. Mimo iż jest to produkt nierozprzestrzeniający go, to z pewnością nie jest na niego również odporny.

Mocno błyszczące wersje laminowanych paneli HPL mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza zarysowania. Długotrwałe działanie wilgoci może uszkodzić elewację.

Wentylacja elewacji drewnianej

Decydując się na drewnianą elewację budynku bardzo ważne jest, aby zapewnić okładzinom elewacyjnych pełną wentylację. Ma to na celu stworzenie podobnego poziomu zawilgocenia po jednej i po drugiej stronie.

W przypadku, gdy deski elewacyjne nie będą miały zapewnionej wentylacji zaczną pęcznieć i deformować się. To oczywiście będzie skutkowało brzydkim wyglądem elewacji, a więc obniżeniem estetyki całego domu.

Panele nie mogą być zamontowane ze sobą nawzajem na ścisk. Należy zachować między nimi szczelinę wentylacyjną, która powinna wynosić co najmniej kilkanaście milimetrów. Wielkość tej przerwy będzie jednak w dużej mierze uzależniona od grubości rusztu.

Szczeliny muszą znajdować się zarówno w górnej, jak i dolnej części elewacji z drewna. Ponadto ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć je siatką zarówno przed insektami. Bez niej owady mogłyby budować pod drewnianą elewacją gniazda i wpływać na jej niszczenie.

Zadaniem siatki jest również ochrona przed gryzoniami. Istotną kwestią jest tu jej prawidłowe dobranie – musi posiadać odpowiedniej wielkości oczka. Nie mogą być one ani za małe, ani za duże. Siatka ma chronić bowiem przed szkodnikami, ale jednocześnie nie ograniczać przepływu powietrza, co by negatywnie wpływało na wentylację.

Koszt drewnianej elewacji – deski elewacyjne i płyty drewnopodobne

Elewacja drewniana: koszt, zalety i wady, montaż krok po kroku
Czy warto wybrać drewnianą elewację z naturalnego materiału?

Ile kosztuje wykonanie elewacji drewnianej?

Elewacja z drewna nie musi być droga, ale w zależności od wybranych materiałów może stać się sporym wydatkiem. Wszystko zależy od wielu czynników. Warto pamiętać, że w przypadku elewacji z naturalnego drewna nie tylko mowa o samych płytach, ale też całej konstrukcji, która ma się znaleźć pod nimi – ruszt, mocowania, wkręty do drewna, impregnaty i lazury.

Koszt samego materiału (drewnianych paneli) za metr kwadratowy może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Kluczowe znaczenie ma gatunek drewna – świerk skandynawski jest znacznie tańszy od drewna egzotycznego.

Wydatki na robociznę natomiast zależą od metrażu elewacji z drewna, tego czy elewacja ma być wykonana z ociepleniem, czy bez niego oraz od stopnia skomplikowania. Najczęściej koszt ten mieści się w przedziale od 150 do 250 złotych za metr kwadratowy.

Najtańsze na elewację drewnianą będzie drewno świerkowe i wykonane z niego płyty elewacyjne. Ceny rozpoczynają się już od 40 złotych wzwyż. Jest to jednak rozwiązanie najmniej trwałe i odporne na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych.

Znacznie trwalsze na elewację drewnianą są solidne deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego. W tym przypadku ceny wynoszą około 90-120 złotych za metr kwadratowy.

Najtrwalszym wyborem na elewację drewnianą są panele z drewna egzotycznego. Panele z drewna egzotycznego są odporne na warunki atmosferyczne. Wiąże się to jednak z dość dużym wydatkiem rzędu 200-400 złotych za metr kwadratowy. Najczęściej stosowane na elewację drewnianą gatunki drewna egzotycznego to meranti i okoume. Oczywiście wszystkie panele mogą występować w różnych kształtach i posiadać różne profile.

Jeżeli chodzi natomiast o koszt rusztu pod elewację drewnianą to tradycyjna jego wersja, wykonana najczęściej z drewna świerkowego kosztuje około 30-50 złotych za metr kwadratowy. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość tej podkonstrukcji, ponieważ od niej w dużej mierze będzie zależała jakość całej elewacji z drewna.

W niezbędnych wydatkach należy również wziąć pod uwagę koszt impregnacji rusztu i oczywiście impregnacji samych desek elewacyjnych, zwłaszcza jeśli na ściany budynku wybierzemy świerk skandynawski lub deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego. Zabezpieczenie powinno być wykonane dwukrotnie.

Przy wykonywaniu elewacji drewnianej każdy element ma ogromne znaczenie. Aby była zrobiona prawidłowo i długo prezentowała się ładnie, zastosowane wkręty powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Zwykłe lub ocynkowane z upływem czasu sprawią, że na elewacji z drewna pojawią się nieestetyczne zacieki lub plamy.

Jeśli elewacja ma być z ociepleniem, trzeba też uwzględnić koszt membrany oraz styropianu, wełny mineralnej bądź innego rodzaju materiału do ocieplenia. Ceny tych materiałów oscylują mniej więcej na poziomie 20-40 zł za metr kwadratowy, a zależą od ich grubości oraz tego, jakiej są jakości.

Ile kosztuje wykonanie elewacji drewnopodobnej?

Ceny drewnopodobnych desek elewacyjnych są bardzo konkurencyjne w porównaniu do lepszych rodzajów drewna. Warto jednak dodać, że w tym przypadku odchodzi mnóstwo innych kosztów, ponieważ panele imitujące drewno nie wymagają wykonywania pod nimi specjalnej konstrukcji – rusztu.

Ceny płyt elewacyjnych drewnopodobnych rozpoczynają się od 100 złotych za metr kwadratowy. Jest to więc wydatek znacznie mniejszy, ponieważ płaci się tylko za same panele i robociznę.

Innowacyjne technologie produkcji sprawiają, że płyty drewnopodobne wyglądają niemal identycznie jak deski elewacyjne z drewna naturalnego. Zewnętrzna warstwa paneli o wysokiej jakości potrafi łudząco przypominać jego strukturę, wraz z wyżłobieniami i słojami.

Jak prawidłowo dbać o elewację drewnianą?

Impregnacja drewna na elewacji
Impregnacja drewna na elewacji

Już wiadomo, że poprawny montaż drewnianej elewacji odgrywa ogromną rolę w kwestii jej wytrzymałości. To jednak nie jedyna sprawa, o której należy pamiętać decydując się na płyty z naturalnego drewna. Trzeba również poddawać panele regularnej konserwacji.

Częstotliwość takich zabiegów pielęgnacyjnych uzależniona jest od rodzaju drewna. Niektóre z nich wymagają mniej uwagi, a inne więcej. Sosna na przykład wymaga bardzo częstej, regularnej konserwacji, z kolei dobre gatunkowo drewno egzotyczne może przez długie lata być w dobrej kondycji bez przeprowadzania żadnych zabiegów.

Każda dobra jakościowo płyta elewacyjna jest fabrycznie zabezpieczona. Pokrywane są przez producentów specjalnymi lakierami oraz chemicznymi środkami, które wnikają głęboko w ich strukturę. Dzięki takiej ochronie są one dużo bardziej odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, niskie temperatury czy promieniowanie UV.

Taka warstwa zabezpieczająca z czasem jednak musi zostać odnowiona, bo w przeciwnym razie deski elewacyjne zaczną tracić swoje właściwości i mogą zacząć się odbarwiać.

Istnieje kilka możliwości zabezpieczenia:

Impregnacja elewacyjnych desek drewnianych

Impregnacja elewacyjnych desek drewnianych
Impregnacja elewacyjnych desek drewnianych

Zdecydowanie najlepszym rodzajem ochrony jest impregnacja, do wykonania której stosowane są specjalistyczne impregnaty, które bardzo głęboką wnikają w strukturę desek elewacyjnych. W ten sposób zabezpieczone panele mogą być chronione przed warunkami atmosferycznymi nawet przez 5 lat.

Impregnacja zapewnia również bardzo skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Takie zabezpieczenie jest jednak najbardziej kosztowne i czasochłonne. Najlepiej jest zlecić jej wykonanie specjalistom, którzy wykonają ją prawidłowo i znacznie szybciej niż gdyby robiło się to samodzielnie.

Impregnacja przede wszystkim chroni drewno przed wnikaniem wody wgłąb desek elewacyjnych, a więc zapobiega powstawaniu pleśni, rozwoju grzybów i owadów. Ponadto chroni panele przed ogniem.

Malowanie drewnianych paneli elewacyjnych specjalną farbą

Elewacja drewniana: koszt, zalety i wady, montaż krok po kroku

Malowanie desek elewacyjnych również jest bardzo skutecznym sposobem ich zabezpieczenia. Specjalna farba wytwarza na powierzchni płyt szczelną warstwę, która uniemożliwia wchłanianie wilgoci i chroni je przed promieniami UV, wiatrem, mrozem itp.

Na drewnianych deskach mogą wystąpić różnego rodzaju wykwity, jak chociażby mech. Farba utrudnia ich rozwój. Malowanie nie należy do drogich sposobów zabezpieczenia desek, lecz elewacja może przez to stracić swój urok.

Pokrycie farbą sprawia, że nie widać struktury drewna, a pierwotna barwa zostaje przykryta. Nie wszystkim więc taki sposób ochrony może przypaść do gustu. Z reguły właśnie po to wybiera się drewnianą elewację, aby mogła cieszyć oczy swoją szlachetnością i pięknem. Zasłonięta farbą z pewnością nie będzie robiła już takiego wrażenia.

Malowanie stosowane jest głównie tam, gdzie istnieje niskie ryzyko uszkodzeń mechanicznych i zagrzybienia. Za pomocą specjalnej farby można jednak zabezpieczyć elewację nawet na 5-8 lat.

Lakierowanie drewnianych płyt na elewację

Lakierowanie może być alternatywą dla malowania farbą. Do zabezpieczenia w taki sposób stosuje się bezbarwny lakier, który podobnie jak farba tworzy powłokę ochronną. Dzięki jego transparentności, drewno zachowuje swój naturalny wygląd oraz barwę. Dodatkowo lakier nadaje deskom pięknego połysku

Niestety ta metoda ochrony drewna ma istotną wadę. Jest nią niska trwałość. Powłokę z lakieru bezbarwnego trzeba dość często odnawiać. Trzeba je jednak powtarzać nawet co 2 lata. Trwałość tę można przedłużyć, stosując przed nałożeniem lakieru bezbarwny impregnat. Lakierowanie chroni przed wilgocią, korozją biologiczną, słońcem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Bejcowanie drewnianych desek elewacyjnych

Bejcowanie płyt elewacyjnych stosowane jest najrzadziej, a to za sprawą tego, że bejca niezbyt skutecznie chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi. Jej głównym zadaniem jest wyciągnięcie jego naturalnej barwy. Chodzi więc jedynie o względy estetyczne.

Rozwiązaniem może być najpierw zastosowanie bejcy, a potem pociągnięcie desek lakierem bezbarwnym. To jednak wiąże się z dużo większym wydatkiem i stratą dużej ilości czasu i energii.

Jak prawidłowo przeprowadzać konserwację?

Skąd w ogóle wiadomo, czy elewacja potrzebuje odnowienia zabezpieczenia. Prawda jest taka, że widać to gołym okiem. Kolor zaczyna powoli płowieć i zazwyczaj zaczyna się to dziać na jednej lub dwóch stronach budynku. Powodowane jest to zacinającym deszczem oraz wiatrem.

Najbardziej na zniszczenia narażone są ściany, na które podczas deszczu wieje mocny wiatr. Będzie ona wymagała największej uwagi.

W jaki sposób wykonać zabezpieczenie drewnianej elewacji?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przed jej wykonaniem należy dokładnie umyć elewację z kurzu i innych zanieczyszczeń. Można to zrobić za pomocą zwykłego, szarego mydła lub płynem do mycia naczyń.

Po wyczyszczeniu trzeba dać drewnianym płytom dokładnie wyschnąć – zajmie im to około dwa – trzy dni. Mocno uporczywe zabrudzenia, takie jak zacieki czy plamy można delikatnie zetrzeć papierem ściernym.

Trzeba to robić jednak bardzo uważnie, bo zbyt mocne zdarcie powłoki odsłoni surowe drewno. W takich miejscach widać będzie jaśniejszy kolor, co oczywiście wpłynie na estetykę całego budynku. Należy pamiętać, że mycie elewacji z drewna oraz jej impregnacja mogą odbywać się jedynie w suche i ciepłe dni.

A co zrobić, gdy zbyt długo zwlekało się z odnowieniem zabezpieczenia?

Niestety w momencie, gdy na elewacji z drewna pojawią się brzydkie zszarzenia, ciemne plamy czy nalot z mchu, sama konserwacja już wówczas nie wystarczy. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie jej remontu.

Do przeprowadzenia renowacji niezbędne będzie zastosowanie środków wybielających. Czasami w takich sytuacjach warto zastanowić się, czy zamiast remontu nie lepiej jest po prostu wymienić deski elewacyjne na nowe.

Renowacja jest bowiem procesem czasochłonnym, chociaż mimo wszystko zazwyczaj tańszym niż wymiana paneli.

Czasem jednak rezultat końcowy może mocno odbiegać od stawianych oczekiwań, więc najlepiej jest wykonać próbę przed przystąpieniem do właściwej renowacji. Wtedy można zadecydować, czy nie lepszym rozwiązaniem jest pozbycie się takich płyt i zamontowanie nowych.

Taką próbę najlepiej jest wykonać na najmocniej zniszczonym fragmencie elewacji z drewna, gdyż to pokaże, czy remont ma w ogóle sens. Jeśli okaże się, że tak, można przystąpić do prac.

W pierwszym etapie należy dokładnie wyszlifować całą elewację drewnianą. Kolejnym etapem jest pomalowanie paneli specjalnym środkiem, którego zadaniem jest usunięcie sinego zabarwienia. Nie tylko przywraca pierwotny kolor, ale też niszczy grzyby i pleśń.

Jak montować drewniane elewacje krok po kroku?

Elewacja drewniana: koszt, zalety i wady, montaż krok po kroku

Prawidłowy montaż elewacji drewnianej jest zależny od wielu kwestii, między innymi od rodzaju ocieplenia i jego grubości. Grubość ta nie powinna być mniejsza niż 12 cm.

Drewniana elewacja na ociepleniu z wełny mineralnej

Wełna mineralna jest niepalna, a jej właściwości izolacyjne i akustyczne są na bardzo dobrym poziomie. Właśnie dlatego ocieplenie wełną mineralną jest często stosowane w przypadku wykonywania elewacji drewnianych.

Wełna mineralna może występować w różnych twardościach, a do tego typu prac najlepiej wybierać półtwardą, ponieważ ona przystosowana jest do konstrukcji wentylowanych.

Konstrukcja nośna w przypadku ocieplenia wełną mineralną konstrukcji wentylowanych składa się z legarów głównych i kontr legarów. W pierwszych etapach należy zamontować legary główne do muru budynku. Odstępy między nimi nie mogą wynosić więcej niż jeden metr. Aby montaż przebiegł prawidłowo, muszą być zakotwiczone zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli.

Następnie do legarów głównych należy zamocować w kierunku odwrotnym tak zwane kontr legary. Odstępy między nimi nie mogą wynosić więcej niż 35-40 cm. Po montażu legarów głównych i kontr legarów powstaje kratownica. Przestrzenie pomiędzy muszą zostać szczelnie wypełnione wełną mineralną.

Kolejny krok to nałożenie na konstrukcję folii wiatroizolacyjnej, która ochroni ścianę przed wiatrem. W następnym etapie montuje się łaty dylatacyjne o przekroju 20 x 40 milimetrów wzdłuż warstwy kontr legarów. Zapewniają one odpowiednią wentylację i pełnią funkcję wypełnienia przestrzeni pomiędzy deskami elewacyjnymi a murem.

Po wykonaniu wszystkich tych kroków można przystąpić do montażu montażu desek elewacyjnych. Odbywać się on może na dwa sposoby – widoczny lub ukryty. Pierwszy z nich polega na zastosowaniu wkrętów ze stali nierdzewnej, a w przypadku drugiej metody wykorzystuje się specjalne łączniki.

Jak już wcześniej wspomniano, niezwykle istotnym elementem całej układanki jest to, aby deski elewacyjne zostały prawidłowo zaimpregnowane.

Ostatnim krokiem, który należy wykonać po montażu całej elewacji drewnianej jest ponowna konserwacja, z tym, że już tylko od strony zewnętrznej, czyli tej, która upiększa budynek. Wykorzystuje się do tego specjalne preparaty zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi.

Drewniana elewacja na ociepleniu ze styropianu

Na wstępie warto zaznaczyć, że montaż elewacji drewnianej na ociepleniu styropianowym jest łatwiejszy. W większości sytuacji nie jest konieczne wykonywanie kratownicy.

Na sam początek na styropian należy położyć siatkę oraz zatrzeć ją specjalnym klejem. Drugi etap polega na wykonaniu podbudowy, czyli niewielkie łaty dylatacyjne o przekroju 20 x 40 milimetrów. Łaty montowane są za pomocą kołków rozporowych przez styropian do muru budynku. Odstępy między nimi nie mogą wynosić więcej niż 35-40 cm.

Samodzielny montaż czy przez specjalistów?

Elewacja drewniana: koszt, zalety i wady, montaż krok po kroku

Wszystkie złote rączki, kochające tego typu robótki oczywiście mogą podjąć się samodzielnego wykonania drewnianej elewacji. Nie mogą to być jednak osoby nie mające żadnego pojęcia o takich pracach.

Trzeba posiadać sporą ilość wiedzy i najlepiej dość duże doświadczenie, żeby móc wykonać to prawidłowo. Tylko poprawny montaż i zabezpieczenie dają gwarancję, że elewacja drewniana będzie przez wiele lat pięknie ozdabiała budynek.

W przypadku, gdy ktoś nie zna się na takich sprawach, lepiej żeby się nie podejmował tego typu prac, bo może się bardzo rozczarować zarówno tym, jak bardzo to zajęcie jest czaso- i energochłonne, jak i efektem końcowym, który niekoniecznie spełni stawiane oczekiwania.

Profesjonalna i sprawdzona ekipa wykona to fachowo, solidnie i znacznie szybciej, a rezultat końcowy będzie przez długie lata cieszył oczy domowników i odwiedzających gości.

Podsumowując, drewniana elewacja stanowi niezwykle piękną i elegancką ozdobę domu. Wymaga jednak odpowiedniego obchodzenia się z nią i zabezpieczania drewna (impregnacja drewna) jeśli przez długie lata ma wyglądać nienagannie. Wszystko ma tu ogromne znaczenie – poprawny montaż, prawidłowa konserwacja, użycie odpowiednich materiałów. Niektóre gatunki drewna egzotycznego wymagają mniej uwagi, z kolei inne gatunki drewna egzotycznego więcej, a ceny za panele na elewacje drewniane domu mogą być bardzo mocno zróżnicowane. Dla osób, które uwielbiają drewno, ale nie znają się na montażu desek elewacyjnych i nie mają czasu ani ochoty na czasochłonną konserwację elewacji z drewna, które wymagają impregnacji, doskonałą alternatywą mogą być elementy z drewnopodobnych płyt wiórowych. Odporne na warunki atmosferyczne, nowoczesne panele na elewacje domu wręcz do złudzenia przypominają naturalne drewno i prezentują się równie pięknie, a nie wymagają montażu desek elewacyjnych, które wymagają impregnacji.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Technik

W dobie ekoterroryzmu nie ma sensu pchac sie w drewniane elewacje.
Obecnie nie ma juz skutecznych impregnatow, to co jest sprzedawane w sklepach i w necie realnie wytrzymuje do 5 lat.
Podobnie jest z farbami do metali, na warunki atmosferyczne obecnie nadaje sie tylko beton/tynk, niektore tworzywa sztuczne, stal nierdzewna.

Damian
Odpowiedź do  Technik

Uważam podobnie, ale można postawić na deskę kompozytową. Polecam deski 3D.