Syfon do łazienki i kuchni: rodzaje, cena, montaż [krok po kroku]

Syfon
Syfon

Syfon kanalizacyjny, odwadniający czy odpływowy jest jednym z ważnych elementów każdego zestawu odpływowego. Jak dokładnie działa? Jakie rodzaje syfonów dostępne są obecnie w sprzedaży? O czym pamiętać przy ich wyborze? Jak zamontować syfon krok po kroku? Sprawdź nasz poradnik!

Co to jest syfon?

Co to jest syfon?
Co to jest syfon?

Syfon jest rodzajem konstrukcji hydraulicznej, która montowana jest w odpływie do pionu kanalizacyjnego. Za jego pomocą można odprowadzać ścieki i ograniczyć ilość nieprzyjemnych zapachów z pionu kanalizacyjnego.

Ze względu na sposób działania tworzy on zamknięcie wodne, ponieważ pozwala na odseparowanie od siebie powietrza w kanalizacji od powietrza w pomieszczeniu.

Zamknięcie wody w syfonie bywa również określane jako zasyfonowanie wodne.

W kanalizacji dochodzi do procesów fermentacji, którym towarzyszy wydzielanie dwutlenku węgla oraz innych gazów, które nie tylko nieprzyjemnie pachną, ale wręcz mogą być szkodliwe dla zdrowia i powodować zatrucia. Zastosowanie syfonu zapobiega wydostawaniu się gazów z instalacji.

Historia syfonów

Syfony były używane już w czasach starożytnych. Prototyp współczesnego syfonu został opracowany przez Charlesa Plintha z Francji w 1825 roku, natomiast wersję podobną do tej stosowanej obecnie stworzył Antoine Perpigna w 1837 roku.

Jeszcze wcześniej, ponieważ w 1775 roku, podobny system odpływowy opatentował Szkot Alexander Cumming – wynalazca spłukiwanej toalety.

Dzisiaj wyposażenie stosowane w kuchniach i w łazienkach, na przykład umywalka, wanna czy brodzik, musi być podłączone do pionu kanalizacyjnego przez zastosowanie syfonu.

W sklepach sprzedawane są różne warianty syfonów, które mogą być dopasowane do konkretnego urządzenia sanitarnego, dostępnej przestrzeni, a nawet do aranżacji wnętrza i gustu kupującego.

Jak działa syfon?

Działanie syfonu jest bardzo proste i najłatwiej wyjaśnić je na przykładzie działania umywalki z syfonem podłączonej do kanalizacji.

W syfonie przez dłuższy czas znajduje się woda, która dostaje się do niego podczas mycia rąk. Nadmiar wody jest odprowadzany do instalacji kanalizacyjnej, a następnie do szamba, przydomowej oczyszczalni ścieków lub do pionu kanalizacyjnego.

Woda, która pozostaje w syfonie, tworzy zamknięcie wodne. Oddziela ona wtedy nieprzyjemnie pachnące i szkodliwe dla zdrowia powietrze w kanalizacji od powietrza w pomieszczeniu.

Aby syfon działał prawidłowo, musi być stale zapełniony wodą. Przyjmuje się, że wysokość zamknięcia wodnego powinna wynosić minimum 50 mm. Natomiast w praktyce najczęściej syfony projektowane są tak, aby zamknięcie wodne wynosiło 75 mm lub więcej.

Budowa syfonu

Budowa syfonu
Budowa syfonu

W użyciu znajdują się różne rodzaje syfonów pod kątem budowy, jednak wszystkie z nich spełniają taką samą funkcję.

Do wykonania syfonów stosowane są dwa główne rodzaje materiałów, czyli tworzywa sztuczne oraz metale. Plastikowe syfony, zwykle wykonane z białego polipropylenu, mają niskie ceny. Z kolei stal nierdzewna jest droższa, ale produkty z niej wykonane wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem.

Nowoczesny syfon zbudowany jest z kilku elementów, które umożliwiają podłączenie go do urządzenia sanitarnego oraz do pionu kanalizacyjnego.

Do głównych elementów syfonów zaliczane są:

 1. Wejście – określane także jako spust, odpływ, czyli otwór, przez który odpływa woda z urządzenia sanitarnego. Może być wyposażone w sitko, korek klik-klak, inaczej automatyczny. Jeden syfon może być wykorzystany również do kilku odpływów, na przykład w dwukomorowym zlewozmywaku.
 2. Zamknięcie wodne – stworzone w zbiorniku syfonu albo w rurze zależnie od jego budowy. Zamknięcie wodne tworzy stale stojąca woda, która odcina powietrze z kanalizacji od powietrza w pomieszczeniu.
 3. Wyjście – miejsce za zamknięciem wodnym, w którym dochodzi do odpływu wody do pionu. Składa się z rury odpływowej, która może być sztywna lub elastyczna, co pozwala na dopasowanie jej do miejsca montażu.

Dodatkowo wyróżnia się inne elementy, w tym przelewy z rurkami przelewowymi (syfony odpływowo-przelewowe), nakrętki, uszczelki, pokrywki, inaczej rozety maskujące, elementy przeznaczone do podłączenia pralki czy zmywarki.

Pod względem swojej budowy syfony dzielone są na różne kategorie:

 • Syfon rurowy. Jest to jeden z najstarszych modeli, dlatego stosowany jest w instalacjach odpływowych najdłużej. Ma on formę rury przypominającej literę U, dlatego również bywa on określany jako syfon typu U. Syfony rurowe z uwagi na swój kształt wymagają dość dużej przestrzeni do montażu, dlatego też mogą nie sprawdzić się tam, gdzie jest jej niewiele. Czyszczenie syfonów rurowych nie wymaga ich rozbierania. W tym celu wystarczy tylko przepłukać je silniejszym strumieniem wody. Ze względu na fakt, że woda przelewa się przez nie dość szybko, wypłukiwanie zanieczyszczeń jest bardzo efektywne, dlatego określane są one też jako samoczyszczące. W przypadku zatkania będą jednak wymagać demontażu.
 • Syfon butelkowy. Drugim popularnym modelem jest syfon butelkowy. Ma on kształt butelki i z tego względu kompaktowy wymiar. Właśnie dlatego modele te używane są w ograniczonych przestrzeniach, gdzie wykorzystanie syfonu rurowego nie jest możliwe. Wewnątrz syfonu butelkowego znajduje się stale zalany zbiornik, w którym zanurzona jest rura prowadząca z urządzenia sanitarnego. Rura wyjściowa jest położona powyżej, co umożliwia stworzenie zamknięcia wody. Syfony butelkowe wyposażone są w odkręcany zbiornik, dzięki czemu można go czyścić, gdy pojawi się taka potrzeba. Wtedy można łatwo zadbać o jego prawidłowe działanie, gdy woda nie jest odprowadzana sprawnie. Dodatkowym atutem zbiornika jest możliwość łatwego wyciągnięcia z niego przedmiotów, na przykład pierścionka, który przez przypadek wpadł do umywalki.
 • Syfon do brodzika i wanny. Osobna kategoria syfonów to te przeznaczone do montażu w brodzikach i wannach. Określane są one również jako syfony dzwonowe. Ze względu na ograniczoną przestrzeń mają one płaską budowę i pozwalają na oczyszczanie ich z zanieczyszczeń z góry, po zdjęciu z nich pokrywki.
 • Syfon suchy – membranowy. Inną budowę mają syfony membranowe, które ze względu na swoje działanie określane są również jako syfony suche. W tego typu syfonach znajduje się membrana, najczęściej wykonana z silikonu. Otwiera się ona wtedy, gdy przepływa przez nią woda, natomiast zamyka się, gdy jej przepływ ustaje, blokując powietrze z pionu. Używane są one bardzo często w systemach klimatyzacyjnych, ale również mogą być one montowane w odpływach kanalizacyjnych. Ich dużym atutem jest niewielki wymiar oraz prosty kształt w porównaniu do syfonów rurowych i butelkowych, dlatego świetnie sprawdzają się w ograniczonych przestrzeniach, na przykład przy montażu w umywalkach, zlewozmywakach. Pozwalają wtedy na zaoszczędzenie miejsca w szafkach. Minusem syfonów suchych jest przede wszystkim ich wyższa cena w porównaniu do innych modeli.
 • Syfon do odpływów. Obecnie odpływy bardzo często montowane są w nowoczesnych łazienkach. Odpływy dzielą się na odpływy punktowe, odpływy liniowe albo odpływy narożne zależnie od ich budowy. Są one umieszczane bezpośrednio w podłożu i stosuje się wtedy do nich syfony o płaskiej konstrukcji.
 • Syfon z zaworem napowietrzającym. Tego typu syfony są wyposażone w zawór napowietrzający, który może zastąpić system napowietrzający w instalacji kanalizacyjnej. Wtedy napowietrzanie następuje przez specjalny otwór w syfonie. Syfony z napowietrzeniem polecane są do montażu w budynkach, gdzie nie ma systemu napowietrzającego albo działa on nieprawidłowo, czego objawami jest bulgotanie w trakcie spłukiwania wody czy pojawianie się nieprzyjemnych zapachów.
 • Syfon teleskopowy. W sprzedaży dostępne są też syfony teleskopowe. Wyposażone są w ruchomą rurę podłączeniową, dlatego można wyregulować jej długość tak, aby odpowiadała ona położeniu spływu w umywalce, zlewozmywaku.

Rodzaje syfonów

Syfony stosowane są z różnymi rodzajami urządzeń sanitarnych, dlatego można podzielić je na wiele rodzajów również pod tym kątem.

Pod względem przeznaczenia i miejsca montażu wyróżnia się poniższe rodzaje syfonów:

 • Syfon umywalkowy. Syfon umywalkowy używany jest przy umywalkach znajdujących się w łazienkach i toaletach. Wybór odpowiedniego syfonu umywalkowego zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju wybranej umywalki. Jeżeli nie planuje się zabudowywać syfonu, warto wybierać syfony umywalkowe o atrakcyjnym wyglądzie. Wykonuje się je z wytrzymałego i estetycznego metalu, najczęściej mosiądzu i stali nierdzewnej. Obecnie bardzo popularny jest syfon umywalkowy czarny matowy, syfon umywalkowy chromowany, syfon umywalkowy złoty zarówno typu U, jak i butelkowy. Warto wybrać syfon umywalkowy i umywalkę tego samego producenta, które będą do siebie dopasowane. W przypadku zastosowania umywalki nablatowej lub łączonej z szafką należy dobrać syfon, który będzie pasować do ograniczonej przestrzeni. W takim przypadku warto zdecydować się na syfon umywalkowy butelkowy lub syfon umywalkowy suchy – membranowy. Najczęściej jednak stosuje się plastikowy syfon umywalkowy, ponieważ i tak nie będzie widoczny. Dobierając odpowiedni syfon, warto też zwrócić uwagę na przelew w umywalce. Przelew ma formę dodatkowego otworu w umywalce, który zabezpiecza przed rozlewaniem się nadmiaru wody na podłogę. Gdy umywalka ma przelew, należy dobrać syfony umywalkowe z rurką przelewową. Warto też zwrócić uwagę na wejście syfonu. Praktycznym rozwiązaniem będzie syfon umywalkowy z korkiem automatycznym klik-klak, który nie tylko wygląda estetycznie, ale też jest bardzo praktyczny. Dostępny są także syfony umywalkowe z korkiem sterowanym za pomocą dźwigni. Jest ona najczęściej umieszczana za baterią. Wtedy wystarczy zmienić pozycję dźwigni, by otworzyć lub zamknąć odpływ. Gdy przy umywalce ma być umieszczona pralka, wtedy warto także wybrać syfony umywalkowe do pralki z dodatkowym wejściem na ścieki z pralki. Dzięki temu można łatwo je odprowadzać.
 • Syfon do brodzika. Gdy w łazience zamierza się zamontować kabinę prysznicową z brodzikiem, trzeba dobrać do niego właściwy typ syfonu. Do brodzików stosowane są modele o spłaszczonym kształcie, nazywane również dzwonowymi, dzięki czemu mogą bez problemu zmieścić się nawet pod niskim brodzikiem. Syfony do brodzika najczęściej wykonane są z plastiku i wyposażone są w dekoracyjną pokrywę, która nadaje spustowi wody estetyczny wygląd. Pokrywa jest również zdejmowana, co ułatwia usuwanie zanieczyszczeń, które osadzają się w syfonie i mogą utrudniać odpływ wody. Aby wybrać odpowiedni wariant, należy zwrócić uwagę na jego wysokość i dopasować go do zastosowanego brodzika prysznicowego. Do kabin prysznicowych bez brodzika albo z bardzo niskimi brodzikami montuje się również odpływy liniowe, punktowe albo narożne. Wybierając odpowiedni syfon do brodzika, trzeba też uwzględnić jego przepływ, czyli przepustowość lub stosunek przepływu. Jest on podawany w litrach na minutę. Należy dopasować ten parametr do przepustowości słuchawki prysznicowej, aby nie dochodziło do sytuacji, gdy wody jest zbyt dużo i syfon nie może efektywnie jej odprowadzić. W głębokich brodzikach można zastosować syfony odpływowo-przelewowe, które wyposażone są w dodatkową rurkę do przelewu, aby zapobiegać przelewaniu się wody.
 • Syfon do wanny. Syfon jest również niezbędny w wannie. Modele wannowe mają budowę podobną do brodzikowych, a także wyposażone są w przelew. Syfony odpływowo-przelewowe stosowane są zarówno w wannach przyściennych czy narożnych, jak i w wannach wolnostojących. W starszych wannach stosowano syfony bez automatycznych korków i pokrywek, co utrudniało ich czyszczenie. Nowoczesne modele są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Obecnie najczęściej do wanien wybiera się syfony wyposażone w korki automatyczne typu klik-klak. Aby zamknąć odpływ, wystarczy tylko nacisnąć na korek. To duże udogodnienie, zwłaszcza wtedy, gdy zwykły korek gdzieś się zapodzieje. Podobnie jak w przypadku syfonów do brodzików, także te do wanien wyposażane są w zdejmowane pokrywki umożliwiające czyszczenie od góry.
 • Syfon zlewozmywakowy. Syfon musi znaleźć się także w zlewozmywaku w kuchni. Stosowane są różne modele syfonów do zlewu, na przykład typu U czy butelkowe. Rodzaj syfonu do kuchni dobiera się zależnie od liczby spustów, odpływów. Do wyboru są modele z jednym odpływem do zlewozmywaków jednokomorowych, z dwoma odpływami do dwukomorowych, a także z trzema odpływami, które używane są w zlewozmywakach dwu i pół komorowych oraz trzykomorowych. Syfony do zlewozmywaków wyposażone są też w przelew, który pozwala na odprowadzanie nadmiaru wody. Kuchenne syfony wyposażone są w sitko albo w automatyczny korek typu klik-klak. Praktycznym rozwiązaniem będzie też sitko wyjmowane, które pozwala na jego łatwe oczyszczenie z resztek jedzenia i innych zabrudzeń. Dostępne są też modele z kolorowymi korkami, których barwę można dopasować do zlewozmywaka. Są one stosowane między innymi w zlewozmywakach granitowych, aby uzyskać estetyczny efekt. Warto też zwrócić uwagę na syfony automatyczne. To modele pozwalające na zamykanie i otwieranie odpływu w zlewozmywaku bez dotykania korka. Mają one specjalne pokrętło, które po przekręceniu otwiera i zamyka odpływ. Syfony automatyczne przeznaczone są do montażu w specjalnych zlewozmywakach wyposażonych w miejsce na pokrętło. Przy doborze syfonów do zlewozmywaków z dwoma i trzema komorami należy zwrócić uwagę na rozstaw wejść i przelewów.
 • Syfon do bidetu. W łazienkach, w których montuje się bidety, należy dodać do nich również syfon. Syfon do bidetu nie różni się pod względem swojej budowy od syfonu umywalkowego. Stosuje się zarówno modele rurowe, jak i butelkowe. Warto zdecydować się na ten wyposażony w korek automatyczny klik-klak, który pozwala na łatwe zamknięcie odpływu wody, gdy będzie to potrzebne.
 • Syfon do pralki. Pralka musi być podłączona do pionu kanalizacji. Oznacza to, że będzie ona również wymagała wykorzystania syfonu. Pralka może być podłączona zarówno do syfonu umywalkowego, jak i mieć własny, osobny syfon. Gdy podłącza się odpływ wody pralki do odpływu umywalkowego, najczęściej stosuje się specjalne podłączenia. Mają one formę wystającego, otwartego elementu, na który nakłada się końcówkę węża pralki. Podłączenie jest ząbkowane, dzięki czemu wąż może być stabilnie zamocowany i nie spada w trakcie odpompowywania wody przez pralkę. W nowszych domach i mieszkaniach montuje się również osobne syfony do pralki. Są one mniejsze od modeli umywalkowych czy wannowych i najczęściej mają konstrukcję butelkową z odkręcanym dnem, dzięki czemu można je czyścić. Są też wyposażone w kulkę albo tłoczek ze sprężynką, których zadaniem jest blokowanie nieprzyjemnych zapachów. Podczas montażu pralki należy pamiętać o tym, aby jej rura również układała się w kształt litery U, ponieważ wtedy tworzy się w niej syfon zapobiegający nieprzyjemnym zapachom. Gdy podłączenie pralki do syfonu nie jest możliwe, alternatywnym rozwiązaniem jest włożenie rury odpływu pralki do umywalki. Producenci dodają do niej specjalny sztywny element w kształcie litery U, który pozwala na łatwe założenie rury na krawędź umywalki. Podczas prania trzeba jednak uważać, by rura stale znajdowała się w umywalce.
 • Syfon do zmywarki. Zmywarka może być podłączona do pionu tak samo jak pralka. Można zastosować osobny syfon do zmywarki albo podłączyć ją do syfonu używanego do zlewozmywaka w kuchni.
 • Syfon przyścienny. Jest to rodzaj syfonu, którego konstrukcja pozwala na zamontowanie go bezpośrednio przy ścianie, dzięki czemu nie zabiera on tak dużo miejsca jak zwykły model. Syfony przyścienne najczęściej są montowane w szafkach pod zlewozmywakami w kuchni i umywalkami w łazience, ponieważ nie zabierają one wtedy tak dużo przestrzeni i ułatwiają przechowywanie.
 • Półsyfon. Półsyfonami nazywa się kilka typów syfonów. Termin ten stosowany jest do opisu krótkiego, małego syfonu, który najczęściej stosowany jest w umywalkach, bidetach. Odnosi się też do syfonów bez spustu – butelkowych i rurowych, które nie mają na wyposażeniu sitka lub automatycznego korka.
 • Syfon do odpływu liniowego, punktowego, narożnego. Gdy montowany jest odpływ wody o konstrukcji liniowej, punktowej czy narożnej, stosuje się wtedy odpowiednie syfony. W przypadku odpływu syfon montowany jest poniżej dekoracyjnego rusztu, który znajduje się na rynience zbierającej wodę. Syfon jest wtedy bardzo niski i wyposażony w komory zapobiegające wysychaniu, aby przeciwdziałać pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Syfony tego typu pozwalają na czyszczenie ich z góry, dzięki czemu można łatwo zapobiegać pojawianiu się zatorów i zatykaniu prysznica.

Jak wybrać odpowiedni syfon?

Jak wybrać odpowiedni syfon?
Jak wybrać odpowiedni syfon?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje syfonów. O czym powinno się pamiętać przy wyborze?

 • Przeznaczenie syfonu. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę przeznaczenie syfonu. Inne modele dedykowane są do umywalek i zlewozmywaków, natomiast inne do brodzików i wanien. Specjalne syfony używane są też do pralek i zmywarek. Wobec tego najlepiej wybierać syfon o konkretnym przeznaczeniu, aby można było łatwo go zamontować i wygodnie z niego korzystać. Warto pamiętać o tym, że wielu producentów umywalek, brodzików, wanien czy zlewozmywaków oferuje również specjalne syfony do swoich wyrobów. Decydując się na taki model, można mieć pewność, że będzie on dokładnie dopasowany i jego montaż będzie przebiegać bez problemów.
 • Typ syfonu. Syfony występują w różnych wariantach pod kątem ich typu. Są to głównie modele rurowe oraz butelkowe, ale także membranowe czy dedykowane do odpływów liniowych, punktowych i narożnych. Produkty te mają swoje zalety i wady, dlatego warto wziąć je pod uwagę podczas doboru właściwego modelu. Obecnie często kupowane są syfony butelkowe, ponieważ są kompaktowe i można łatwo je czyścić przez odkręcenie ich spodniego elementu. Rurowe natomiast mają właściwości samoczyszczące, ale nie można zamontować ich wszędzie. Te suche pozwalają z kolei na montaż przy ścianie, by oszczędzić jeszcze więcej miejsca.
 • Liczba spływów. Syfony przeznaczone są do jednego, dwóch lub trzech spływów. Produkty o większej liczbie spływów używane są głównie w zlewozmywakach z kilkoma komorami, ale można też znaleźć w sprzedaży modele do dwóch umywalek montowanych obok siebie w łazience.
 • Wymiary syfonu. Wymiary mają bardzo duże znaczenie w tych miejscach, gdzie jest niewiele wolnej przestrzeni, na przykład przy montażu syfonu w małej łazience, w szafce. Warto wtedy zwrócić uwagę na jego wysokość oraz długość, aby dopasować syfon do miejsca montażu. Ciekawym rozwiązaniem są syfony teleskopowe, w przypadku których długość rur może być dopasowana. Można również zdecydować się na docięcie rur, gdy nie pasują. Trzecim rozwiązaniem w trudnych przestrzeniach jest zastosowanie go z elastyczną, harmonijkową rurą. Aby sprawdzić dokładne wymiary syfonu, warto też zwrócić uwagę na jego rysunek techniczny.
 • Stosunek przepływu, przepustowość. Parametr jak stosunek przepływu odnosi się do prędkości odprowadzanej wody, czyli przepustowości. Powinna być ona dopasowana do ilości odprowadzanej wody, na przykład z prysznica. Syfon o zbyt niskim stosunku przepływu nie będzie sprawnie odprowadzać wody, dlatego na jej spływ trzeba będzie czekać dłużej.
 • Średnica odpływu. Ważnym parametrem przy wyborze syfonu jest jego średnica odpływu. Musi być on dopasowany do urządzeń i rur, do których jest podłączany, aby działać prawidłowo. Średnicę odpływu należy dopasować zarówno do miejsca wejścia, jak i wyjścia, czyli na przykład do otworu w zlewozmywaku lub w brodziku, a także do rury kanalizacyjnej, która wchodzi do instalacji. Parametr ten podawany jest w milimetrach albo w calach i należy dobrać go do miejsca montażu. Informacje o średnicy odpływu można też znaleźć na rysunkach technicznych.
 • Materiał syfonu. Syfony są produkowane z dwóch głównych typów materiałów, a dokładnie z plastiku albo z metalu. Na co warto się zdecydować?
  • Syfony plastikowe. Plastikowe produkty są najtańsze i często kupowane do łazienek. Nie prezentują się one jednak zbyt estetycznie, dlatego też zwykle montowane są w szafkach lub zasłaniane postumentami. Niższej jakości plastikowe syfony mogą się przebarwiać, dlatego z czasem stają się szarawe, żółkną, co wpływa na ich nieatrakcyjny wygląd. Plastikowe modele nie są trudne w montażu i w razie potrzeby można też docinać ich rury.
  • Syfony metalowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie syfony metalowe, które świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie umywalka nie jest zabudowana od spodu. Metalowy syfon może wtedy pełnić funkcję dekoracyjną. Tego typu modele najczęściej produkowane są z trwałego i wytrzymałego mosiądzu (często stosowana jest też stal nierdzewna), który wykańczany jest na różne kolory. Syfony metalowe można kupić w wariancie butelkowym – wtedy zbiornik może mieć kształt walca lub prostopadłościanu. Dostępny jest też metalowy syfon rurowy. Wybrane modele ze stali nierdzewnej mają regulowane rury, co ułatwia dopasowanie ich do miejsca montażu. Ich głównym minusem jest wyższa cena, ponieważ są one kilkukrotnie droższe od tych wykonanych z tworzywa.
 • Kolor. Plastikowe produkty dostępne są przede wszystkim w kolorze białym, który ma uniwersalne zastosowanie. Można również spotkać się z plastikowymi syfonami w kolorze srebrno-szarym, które najczęściej przeznaczone są do zlewów. Gdy zależy nam na zastosowaniu dekoracyjnego syfonu w łazience, warto zwrócić uwagę na modele metalowe. Jeżeli chcemy uzyskać atrakcyjny wygląd umywalki, warto również dodać do niej dekoracyjny syfon, który będzie miał kolor dobrany do baterii umywalkowej i innych elementów we wnętrzu. Producenci oferują syfony w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych, na przykład:
  • Złoty błyszczący,
  • Złoty matowy,
  • Chromowany,
  • Srebrny szczotkowany,
  • Biały matowy,
  • Czarny matowy.
 • Przelew do syfonu. Przelew to otwór, który pozwala na przelanie się nadmiaru wody wtedy, gdy będzie jej zbyt dużo w umywalce, zlewozmywaku, wannie czy brodziku. W ten sposób można zapobiec zalaniu pomieszczenia. Gdy istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na wyposażenie z możliwością montażu syfonu z przelewem.
 • Korek do syfonu. Korki mogą mieć różne formy. Kiedyś najczęściej stosowano korki gumowe do sitek. Teraz zamiast nich używa się częściej korków automatycznych, które określane są również jako klik-klak. Korek klik klak jest wyposażony w przycisk, który po naciśnięciu otwiera lub zamyka odpływ. Dzięki temu nie trzeba mieć pod ręką zwykłego korka, który zatka odpływ. Atutem korków tego typu jest też możliwość wyciągnięcia ich z syfonu, co ułatwia czyszczenie. Przy wyborze korka należy zwrócić uwagę na to, czy jest on przeznaczony do urządzenia sanitarnego z przelewem lub bez przelewu. Korek klik klak może być też sterowany za pomocą dźwigni albo pokrętła.

Ile kosztuje syfon?

Ceny syfonów zależne są przede wszystkim od ich rodzaju oraz od materiału, z którego są wykonane.

Przykładowe ceny syfonów:

 • Syfon do umywalki – od 18 zł do 300 zł.
 • Syfon wannowy – od 50 zł do 250 zł.
 • Syfon brodzikowy – od 15 zł do 200 zł.
 • Syfon bidetowy – od 28 zł do 100 zł.
 • Syfon zlewozmywakowy – od 18 zł do 250 zł.
 • Syfon do odpływu liniowego, punktowego, narożnego – od 180 zł z odpływem.

W najniższych cenach można zakupić modele plastikowe, natomiast więcej kosztują metalowe.

Cena za dekoracyjny syfon z mosiądzu rozpoczyna się od około 50 zł, natomiast designerskie modele mogą kosztować nawet 150-300 zł.

Więcej trzeba będzie zapłacić również za produkty znanych marek, z przelewami, automatycznymi korkami, korkami sterowanymi pokrętłami, dźwigniami.

Tanie syfony łazienkowe i kuchenne można kupić przede wszystkim w popularnych marketach budowlano-wykończeniowych oraz w sklepach internetowych.

Montaż syfonu krok po kroku

Zamontowanie syfonu nie jest trudne i prace można wykonać we własnym zakresie, dlatego nie ma potrzeby wzywania ekipy.

Sprawdź, w jaki sposób zamontować nowy syfonu w umywalce krok po kroku!

Poniżej prezentujemy, jak zamontować syfon plastikowy do umywalki, także z podłączeniem do pralki. Podobnie montaż wykonuje się w przypadku innych typów syfonów.

Dokładne informacje o tym, jak przeprowadzić instalację, można znaleźć w instrukcji.

 1. Opróżnij dotychczasowy syfon z wody. Gdy zamierzamy wymienić dotychczas używany syfon na nowy, musimy go odkręcić. Pierwszym krokiem jest wtedy opróżnienie go ze znajdującej się w nim wody. Aby opróżnić syfon, powinniśmy postawić pod nim miskę lub wiaderko, aby nie zalać podłogi. Następnie odkręcamy nakrętkę w modelu butelkowym, by spuścić wodę, albo rozkręcamy rury w modelu rurowym.
 2. Rozkręć nowy syfon. Przed montażem, gdy nowy syfon jest skręcony, należy rozkręcić go na pojedyncze elementy, dzięki czemu można łatwiej go zamontować. Należy zwrócić uwagę, aby każda nakrętka do syfonu miała dopasowaną uszczelkę.
 3. Zamontuj rurkę w umywalce. Na pionową rurkę syfonu do umywalki należy nałożyć uszczelkę i nakrętkę, a następnie dokręcić od spodu do odpływu z korkiem lub sitkiem. Podczas dokręcania można wykorzystać klucz, ale nie należy stosować dużej siły, by nie uszkodzić nakrętki i uszczelki. Jeżeli rurka nie pasuje pod kątem rozmiarowym, można dociąć ją na wymiar. Gdy zamierzamy zamontować podłączenie do pralki, powinniśmy również zastosować je w konstrukcji i ustawić w odpowiednim kierunku. W przypadku modelu z przelewem także należy go zamontować na tym etapie.
 4. Zamontuj zbiornik syfonu. Kolejnym krokiem jest zamontowanie zbiornika syfonu w przypadku modelu butelkowego. Na zamontowaną w umywalce rurkę nakłada się nakrętkę z uszczelką, a potem dokręca zbiornik.
 5. Zamontuj rurkę w instalacji kanalizacyjnej. W tym kroku należy zamontować rurkę prowadzącą ze zbiornika syfonu do instalacji kanalizacyjnej. W modelu rurowym montuje się pozostałe rurki. Należy dobrać wtedy odpowiednie komponenty, gdy pomiędzy syfonem a instalacją jest większa odległość. Można zastosować wtedy elastyczne rurki podłączeniowe albo kolanka. Montaż syfona z użyciem harmonijkowej rurki jest prostszy, jednak z czasem w harmonijce mogą osadzać się zanieczyszczenia. Trwalsze są sztywne kolanka, jednak ich montaż może być kłopotliwy w trudno dostępnych miejscach. Gdy syfon ma być widoczny, wtedy można też zastosować dekoracyjną rozetę umieszczaną na ścianie przy wejściu do instalacji kanalizacyjnej. Jeżeli rurka z syfonu nie pasuje do rury kanalizacyjnej, wtedy można zastosować również odpowiednie przejściówki. Przy ich montażu należy zwrócić uwagę na średnicę i uszczelnienie.
 6. Sprawdź szczelność syfonu. Na koniec należy sprawdzić, czy wszystkie połączenia są dobrze dokręcone, a także wykonać test szczelności przez odkręcenie wody. Gdy zauważamy kapanie, pod syfonem możemy podłożyć ręcznik papierowy albo gazetę, aby łatwiej znaleźć przeciekające miejsce.

Najczęstsze błędy przy wyborze i montażu syfonów

Podczas zakupu i montażu syfonu można narazić się na błędy, które spowodują, że nie będzie on działał prawidłowo. Na co trzeba uważać?

 • Wybór nieodpowiedniego rodzaju syfonu, który przeznaczony jest do innego urządzenia sanitarnego. Aby zapobiec temu błędowi, należy dokładnie sprawdzić, do jakich produktów dedykowany jest syfon. Można też wybrać syfon odpływowy rekomendowany przez producenta.
 • Brak spadku w stronę odpływu, co powoduje problemy ze spływaniem zanieczyszczeń. Należy wtedy zadbać o to, aby rurki znajdowały się pod odpowiednim kątem. Zaleca się, aby spadek wynosił 2%.
 • Wybór syfonu o nieodpowiedniej średnicy odpływu. Należy wtedy dobrać taki, który będzie dopasowany zarówno do urządzenia sanitarnego, jak i do pionu. Można również zastosować przejściówki, gdy dopasowanie nie jest możliwe.
 • Nieodpowiednia wysokość syfonu w przypadku odpływu liniowego, narożnego lub punktowego. Należy wtedy wziąć pod uwagę wysokość wylewki pod prysznicem, aby dobrać odpowiedni odpływ.
 • Zbyt niska przepustowość syfonu. Należy zwrócić uwagę na to, jaki przepływ ma syfon, aby ścieki były odprowadzane efektywnie.
 • Stosowanie zbyt dużej siły podczas montażu, co może doprowadzić do uszkodzenia uszczelek oraz nakrętek w syfonie. Dotyczy to przede wszystkim modeli plastikowych, które są bardziej narażone na uszkodzenie. Należy delikatnie i stopniowo dokręcać elementy.
 • Niewłaściwe, na przykład zbyt słabe albo krzywe dokręcenie elementów, które również powoduje powstanie nieszczelności.
 • Niezastosowanie uszczelek w syfonie, ich podwinięcie, zerwanie, co prowadzi do przeciekania.

Syfon – pytania i odpowiedzi

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ina

Kiedykolwiek mam wątpliwości w kwestii budowlanych, ten portal budowlany zawsze rozwiązuje moje problemy.