Stelaż podtynkowy: rodzaje, cena i montaż [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 28 lipca 2021

Stelaż podtynkowy
Stelaż podtynkowy

Stelaż podtynkowy do toalety to rozwiązanie, które bardzo często jest wykorzystywane w obecnych czasach podczas aranżacji łazienek w różnych stylach. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać najważniejsze aspekty związane z montażem stelaża podtynkowego.

Co to jest stelaż podtynkowy?

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane podczas aranżowania łazienek. Dzięki niemu można w bardzo wygodny sposób zawiesić różnego rodzaju urządzenia sanitarne, takie jak toaleta lub bidet. Zabudowa ze stelażem podtynkowym bardzo dobrze prezentuje się we wnętrzach o różnym charakterze, ponieważ cechuje się wyjątkowo wysokim poziomem uniwersalności. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że stelaż podtynkowy do toalety najczęściej wykorzystywany jest do instalowania takich elementów wyposażenia jak miski ustępowe oraz bidety. Jednak wymienione urządzenia powinny być w odpowiedni sposób dostosowane do montowania ich z wykorzystaniem stelaża podtynkowego. W tym przypadku zazwyczaj wybierane są modele wiszące, ale w ostatnich latach nawet modele stojące mogą być wykorzystywane do tego rodzaju montażu.

Dostosowanie stelaża podtynkowego

W obecnych czasach w sprzedaży można również znaleźć stelaże podtynkowe przeznaczone do montowania innych rodzajów urządzeń. Wśród nich można wymienić przede wszystkim umywalki oraz pisuary, ale także na przykład uchwyty dla osób niepełnosprawnych. Jednak takie rozwiązanie nie cieszy się wśród inwestorów zbyt dużą popularnością, dlatego nie jest tak chętnie wybierane. Przede wszystkim podczas podejmowania decyzji dotyczącej wyboru konkretnego modelu urządzenia warto zwrócić uwagę na sposób montażu stelaża podtynkowego, który jest jednym z najbardziej istotnych aspektów wyboru stelaża do łazienki.

Jak zbudowany jest stelaż podtynkowy?

 Jak zbudowany jest stelaż podtynkowy?
Jak zbudowany jest stelaż podtynkowy?

Stelaż podtynkowy charakteryzuje się wyjątkowo mocną oraz solidną konstrukcją, dlatego idealnie sprawdzi się podczas montażu różnych rodzajów urządzeń. Konstrukcja nośna występuje w podobnej formie we wszystkich stelażach, niezależnie od tego, do czego mają być w przyszłości wykorzystane. Konstrukcja tego rodzaju stelaża złożona jest przede wszystkim z metalowej ramy z kształtowników z blachy stalowej. Rama powinna być w odpowiedni sposób zabezpieczona przed działaniem wody oraz wilgoci, aby nie doszło do procesu korozji. Wśród możliwych sposobów zabezpieczenia tego rodzaju produktów można wymienić ocynkowanie, a następnie malowanie proszkowe, które charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem efektywności.

Mocowanie stelaża podtynkowego

Konstrukcja stelaża podtynkowego ma jedynie cztery punkty mocowania. Dwa z nich przytwierdzane są do ściany, a kolejne dwa do podłogi. W sprzedaży można znaleźć również stelaże podtynkowe, które mają więcej mocowań niż cztery. Jednak są one uznawane za słabsze oraz mniej stabilne, dlatego warto zdecydować się na wersję z czterema mocowaniami. Konstrukcja stelaża uwzględnia również wszelkiego rodzaju elementy montażowe, wśród których można na przykład wymienić śruby mocujące. Stanowią one obowiązkowy element całości, który jest niezbędny do prawidłowego montażu stelaża. Śruby powinny być dopasowane do konkretnego modelu, ponieważ dzięki temu na pewno całość będzie do siebie we właściwy sposób dopasowana.

Dodatkowe akcesoria

Stelaże, które są wykorzystywane do zawieszania takich urządzeń jak bidety oraz umywalki są wyposażone w dodatkowe akcesoria. Wśród nich można wymienić gniazda do podłączenia ciepłej oraz zimnej wody. Natomiast w urządzeniach z miską ustępową powinien się znaleźć komplet niezbędnych przyłączy, a także zbiornik spłukujący. Warto pamiętać o tym aspekcie podczas wyboru odpowiedniego stelaża podtynkowego do swojej łazienki, ponieważ dzięki temu całe wyposażenie będzie w pełni kompatybilne oraz będzie w prawidłowy sposób pracować podczas codziennego użytkowania.

Niezbędne elementy stelaża podtynkowego

Każdy stelaż podtynkowy, który jest montowany w łazience, powinien w swoim składzie zawierać wszystkie niezbędne elementy. Wśród nich w szczególności można wyróżnić tak zwaną spłuczkę, czyli zbiornik spłukujący. W wielu modelach stelaży zbiornik ten jest w dodatkowy sposób wyciszony poprzez zastosowanie warstwy styropianu. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków. Warstwa styropianu wewnątrz stelaża podtynkowego pełni dwie główne funkcje. Wśród nich można wymienić zapobieganie skraplaniu się pary wodnej na ściankach konstrukcji, ale także tłumienie odgłosów dobiegających ze zbiornika spłukującego. Poziom głośności zmniejsza się zarówno w łazience, jak i w pomieszczeniach, które w bezpośredni sposób z nią sąsiadują.

Otwór rewizyjny

Stelaż podtynkowy to bardzo estetyczne rozwiązanie w każdej łazience, ponieważ zbiornik spłukujący oraz jego przewody są ukryte i niewidoczne dla oczu. Natomiast sam dostęp do wskazanego zbiornika może się odbywać poprzez specjalnie stworzony w tym celu otwór rewizyjny. Umieszczony jest on bezpośrednio pod przyciskiem spłukującym i dzięki temu jest odpowiednio ukryty. Otwór rewizyjny nie ma zbyt dużej wielkości, jednak jest ona wystarczająca do przeprowadzania niezbędnych prac, na przykład podczas wystąpienia awarii o różnym charakterze. Dodatkowo poprzez otwór rewizyjny można bez większych problemów wyjąć zawory napełniające oraz spłukujące z istniejącego zbiornika, jeśli nastąpi ich awaria.

Doprowadzenie wody

W sprzedaży dostępne są stelaże podtynkowe, które różnią się między sobą między innymi miejscem doprowadzenia wody. Może być ona doprowadzona zarówno z góry i z dołu, jak i z lewej oraz prawej strony. Zależne jest to przede wszystkim od projektu danej łazienki oraz ilości wolnej przestrzeni, która się w niej znajduje. Wśród obowiązkowych elementów każdego stelaża podtynkowego można również wymienić zawór odcinający, który bardzo często znajduje się wewnątrz spłuczki. Dlatego w tym przypadku nie ma konieczności montowania go w sposób dodatkowy w innym miejscu instalacji.

Kształtka redukcyjna

Kolejnym elementem, który jest możliwy do zamontowania w stelażu podtynkowym, jest kształtka redukcyjna. Jest ona dostępna jedynie w niektórych modelach i występuje na rurze odpływowej, pomiędzy miską ustępową i zbiornikiem spłukującym. Kształtka redukcyjna jest bardzo przydatna w tego rodzaju urządzeniach, ponieważ dzięki niej możliwe jest bardziej efektywne opróżnianie misy z wszelkich nieczystości. Dlatego warto zastanowić się nad wybraniem modelu, który w swoim składzie będzie zawierał taki element jak kształtka redukcyjna.

Niestandardowa zabudowa

Stelaż podtynkowy z powodzeniem może być również wykorzystany w przypadku zabudowy o niestandardowym charakterze. Stelaże, które są przeznaczone do lekkiej zabudowy bez większych problemów można łączyć z profilami konstrukcyjnymi wykonanymi z metalu. Dzięki temu możliwa jest budowa całych ścianek instalacyjnych, które będą przytwierdzone zarówno do ściany, jak i do podłoża. Ścianka stworzona ze stelaży i profili może być wykonana nawet na całą długość ściany. Dzięki temu instalacja wodociągowa oraz kanalizacyjna będą umieszczone na zewnątrz ściany, co sprawi, że w żaden sposób nie będą ingerować w jej strukturę. Ma to bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze użytkowanie oraz wykonywanie ewentualnych prac dodatkowych.

Montaż stelaży

Montaż stelaży
Montaż stelaży

Instalacja stelaża podtynkowego w niestandardowej zabudowie nie jest tak skomplikowana, jak to się na początku wydaje. Przede wszystkim w celu stworzenia tego rodzaju konstrukcji do stelaża należy przykręcić odpowiednie wsporniki, dzięki którym będzie istniała możliwość regulacji tworzonej zabudowy. Najczęściej obejmuje to zakres od 150 do 200 milimetrów, jednak przy zastosowaniu elementów dodatkowych możliwe jest uzyskanie większego zakresu. Całość zawiesza się na specjalnie w tym celu przygotowanej szynie ściennej. Wysokość całej konstrukcji powinna być przede wszystkim dostosowana do indywidualnych potrzeb, jednak cała aranżacja na początkowym etapie jest dość prosta do zmiany. Ściankę tego rodzaju z powodzeniem można również stworzyć w formie wolnostojącej i takie rozwiązanie na pewno idealnie sprawdzi się w wielu wnętrzach o nowoczesnym charakterze. Bardzo często są w nich urządzenia ustawione w centralnej części pomieszczenia.

Stelaż podtynkowy – rodzaje

W sprzedaży można znaleźć bardzo zróżnicowane rodzaje stelaży podtynkowych. Jednak najczęściej są one wykorzystywane do montażu takich elementów jak miski wiszące WC oraz bidety. Jednak mogą być również używane w przypadku instalacji takich elementów jak na przykład pisuary oraz umywalki, które stanowią obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki, niezależnie od jej rozmiarów. Wiele osób zastanawia się nad poziomem bezpieczeństwa korzystania ze stelaży podtynkowych. Jednak aktualnie produkowane są bardzo solidne oraz trwałe modele, które wytrzymują obciążenie nawet do czterystu kilogramów. Dlatego nie należy się obawiać o ten aspekt i zdecydować na wybór odpowiedniego stelaża podtynkowego, jeśli tylko ma się takie preferencje.

Estetyka i funkcjonalność

Dodatkowo wybór takiego rozwiązania jak stelaż podtynkowy charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem estetyki, co idealnie sprawdzi się w wielu łazienkach. Zwiększa się również funkcjonalność danego pomieszczenia, ponieważ wszystkie niezbędne elementy instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej umieszczone są w ścianie. Dzięki temu nie są widoczne na zewnątrz, co ma duży wpływ na ogólny wygląd łazienki. Wśród głównych zalet korzystania z tego rodzaju rozwiązania można również wymienić łatwiejsze utrzymywanie łazienki w czystości, co ma duże znaczenie dla wielu osób. W tym przypadku ograniczona jest ilość brudzących się powierzchni do minimum. W obecnych czasach w sprzedaży dostępne są dwa główne rodzaje. Związane są one przede wszystkim z rodzajem ściany, do której mają być montowane. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z najczęściej wybieranymi modelami.

Stelaże do zabudowy lekkiej

Wśród różnych rodzajów można przede wszystkim wyróżnić modele przeznaczone do zabudowy lekkiej, czyli suchej. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie w obecnych czasach, ponieważ korzystanie z niego ma szereg pozytywnych aspektów. Stelaż do zabudowy lekkiej znajduje zastosowanie w przypadku ściany murowanej wraz z zastosowaniem płyt kartonowo-gipsowych do obudowy. Jednak warto pamiętać, aby w tym przypadku wybierać wyłącznie wodoodporne płyty, które nie będą w nadmierny sposób chłonąć wilgoci. Stelaż wykorzystywany w zabudowie suchej z powodzeniem można również wykorzystać w przypadku tworzenia ścianki działowej, która będzie mocowana zarówno przy ścianie, jak i na podłożu. Stelaże do zabudowy lekkiej są dość proste w montażu i instaluje się je niezwykle szybko i sprawnie.

Stelaże do zabudowy ciężkiej

Kolejnym rodzajem stelaża podtynkowego jest model przeznaczony do wykonywania zabudowy ciężkiej, czyli mokrej. Takie rozwiązanie najczęściej wybierane jest w przypadku ścian murowanych. W celu wykonania montażu stelaża ścianę należy odmurować oraz nanieść na nią tynk. W związku z zaawansowaniem prac ten rodzaj zabudowy uznawany jest za dość pracochłonny i zajmujący więcej czasu niż instalacja stelaża przeznaczonego do zabudowy suchej. W tym przypadku warto się również zdecydować na model stelaża, który będzie wypełniony styropianem. Dzięki temu cały proces instalacji na pewno przebiegnie bardziej sprawnie. Stelaże do zabudowy ciężkiej nie są w obecnych czasach chętnie wybierane, jednak mają one również swoje zalety. Przede wszystkim jest to tańsze rozwiązanie niż tworzenie zabudowy o suchym charakterze. Warto o tym pamiętać podczas zakupu odpowiedniego dla siebie stelaża.

Stelaże wolnostojące

W sprzedaży można również znaleźć wszelkiego rodzaju modele. Nie wymagają one przytwierdzania do ściany, dlatego jest to rozwiązanie, które charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem uniwersalności. Montaż stelaża wolnostojącego możliwy jest praktycznie w każdym miejscu, o ile w danej łazience znajduje się odpowiednia ilość wolnej przestrzeni, na której może być zamontowany stelaż. W tym przypadku ograniczeniem są jedynie przyłącza, które powinny być w odpowiedni sposób dopasowane. Będzie to miało wpływ na funkcjonalność takiego rozwiązania. Stelaże o charakterze wolnostojącym bardzo często mają wzmacniane ramy. Dzięki temu stanowią one bardzo silną oraz trwałą konstrukcję, która może funkcjonować w sposób samodzielny. Dodatkowo podczas tworzenia takich konstrukcji wykorzystywane są profile o większym przekroju niż standardowy. Zapewnia to wysoką jakość użytkowanych produktów i stanowi pełną gwarancję bezpieczeństwa.

Wysokość zabudowy

Stelaże podtynkowe do toalety, które można znaleźć w sprzedaży w obecnych czasach, różnią się między sobą również wysokością zabudowy. W zależności od tego, jaką pragnie się uzyskać wysokość, możliwy jest wybór konkretnego wariantu. Wśród nich można wymienić następujące:

 • stelaże do zabudowy niskiej, w których wysokość ramy nośnej wynosi od 80 cm do 90 cm,
 • stelaże do zabudowy wysokiej, które są najczęściej wybierane, a wysokość ramy nośnej w nich wynosi od 110 cm do 130 cm,
 • konstrukcje o charakterze samonośnym, które mają wzmocnioną ramę oraz stworzone są z profili o większych przekrojach niż standardowe.

Wymiary stelaży podtynkowych

Stelaże podtynkowe to konstrukcje, które zajmują niewielką ilość miejsca, ponieważ najczęściej są montowane bezpośrednio w ścianie. Najczęściej szerokość stelaży waha się od 35 do 50 centymetrów. Modele, które mają największą szerokość, najczęściej wykorzystywane są do zawieszania misek WC. W sprzedaży można znaleźć również stelaże, które różnią się między sobą wysokością. W modelach przeznaczonych do zabudowy niskiej wysokość ramy wynosi 80 lub 90 centymetrów. Natomiast stelaże wykorzystywane do tworzenia zabudowy wysokiej najczęściej mają od 110 do 130 centymetrów.

Stelaże podtynkowe mogą mieć dość zróżnicowaną wysokość. Jednak przede wszystkim warto ją dopasować do własnych preferencji. Wysokość stelaża będzie miała dość duży wpływ na umiejscowienie przycisku służącego do spuszczania wody. W zabudowie niskiej będzie się on znajdował niżej niż w zabudowie wysokiej, dlatego warto zwrócić uwagę na ten niezwykle istotny aspekt. Istnieje wiele zalet niskiej zabudowy. Wśród nich można wymienić konieczność spuszczania wody z uwagi na położenie przycisku spłukującego. Dzięki temu będzie możliwe zachowanie większego poziomu higieny, co ma bardzo duże znaczenie w pomieszczeniach takich jak łazienka. Dodatkowo przycisk znajdujący się niżej jest wygodniejszy do codziennego funkcjonowania dla wielu osób, nie tylko dla tych o niższym wzroście.

Parametry stelaży

W sprzedaży aktualnie można znaleźć bardzo wiele modeli zróżnicowanych stelaży podtynkowych do łazienki, które różnią się pomiędzy sobą pewnymi istotnymi aspektami. Wiele osób zastanawia się, na co konkretnie zwrócić uwagę podczas zakupu najbardziej odpowiedniego stelaża. Warto się tego dowiedzieć oraz poznać niezbędne aspekty. Przede wszystkim stelaż powinno się w odpowiedni sposób dopasować do rodzaju zabudowy, która znajduje się w łazience. Wśród możliwych rodzajów zabudowy można przede wszystkim wymienić zabudowę suchą, ale także mokrą. Dlatego odpowiednie dopasowanie stelaża do tego aspektu jest jednym z najważniejszych czynników podczas ich wyboru oraz zakupu.

Wysokość i głębokość

Podczas wyboru stelaża podtynkowego do łazienki powinno się również zwrócić uwagę na takie aspekty jak głębokość oraz wysokość tego rodzaju konstrukcji. Podczas aranżowania łazienki warto zdecydować się na najpłytszy model, ponieważ będzie on zajmował najmniejszą ilość miejsca. Głębszy model warto wybrać w przypadku chęci wykonania nad nim półek. Natomiast wysokość stelaża powinna być w odpowiedni sposób dopasowana do potrzeb oraz projektu danej łazienki. W obecnych czasach najczęściej wybierane są stelaże wysokie, ponieważ są one tańsze i bardzo funkcjonalne. Na niższy model warto się zdecydować w przypadku tworzenia stelaża na przykład przy oknie, gdzie znajduje się mniejsza ilość miejsca. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku chęci uzyskania wspólnej szafki z umywalką.

Kompletność

Zakup stelaża podtynkowego powinien również uwzględniać taki aspekt jak jego kompletność. Oznacza to, że w zestawie ze stelażem powinny się znaleźć wszystkie elementy, które będą niezbędne do jego prawidłowego montażu. Dzięki temu nie będzie istniała konieczność dokupywania ich osobno. Wśród akcesoriów do stelaży można wymienić między innymi wsporniki do montażu, maty wygłuszające oraz przycisk spłukujący. Warto sprawdzić, czy znajdują się one w zestawie, jeśli będą niezbędne podczas instalacji.

Regulacja ilości wody

Bardzo istotnym czynnikiem w wielu stelażach wykorzystywanych do montażu WC jest możliwość regulacji ilości spłukiwanej wody. Dzięki tej funkcji będzie możliwe ograniczenie zużycia wody. Zazwyczaj podczas spłukiwania wykorzystuje się 3 l lub 7 litrów wody, co jest zależne od wyboru konkretnego rodzaju spłukania. Jednak ilości te można w dowolny sposób regulować, jeśli spłuczka została wyposażona w regulację ilości wody.

Tryby spłukiwania

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem podczas wyboru stelaża i spłuczki z całą pewnością jest dopasowanie trybów spłukiwania. Zazwyczaj w spłuczkach znajdują się dwa tryby, duży i mały. Jednak w poszczególnych modelach możliwe jest indywidualne dopasowanie trybów spłukiwania oraz wykorzystanie opcji stop, która zatrzymuje lecącą w danym momencie wodę.

Sposób obsługi spłuczki

Stelaże podtynkowe różnią się między sobą również sposobem obsługi spłuczki. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest mechaniczna obsługa, która wymaga użycia siły. Jednak aktualnie w sprzedaży można już znaleźć modele, w których obsługa spłuczki realizowana jest w sposób pneumatyczny.

Kompatybilność

Podczas wyboru stelaża podtynkowego warto również zwrócić uwagę na jego kompatybilność. Funkcjonalne stelaże z powodzeniem można stosować w przypadku wielu różnych rozwiązań. Dotyczy to zarówno ceramiki i armatury, jak i przycisku wykorzystywanego do spłukiwań. Najtrudniej dobrać przycisk spłukujący do wybranego stelaża, ponieważ nie każdy produkt jest kompatybilny z danym urządzeniem.

Gdzie warto zamontować stelaż podtynkowy?

Stelaże podtynkowe to rozwiązanie, które sprawdzi się w bardzo zróżnicowanych lokalizacjach. Tego rodzaju konstrukcje mogą być z powodzeniem umieszczane zarówno w lokalach mieszkalnych, jak i wszelkiego rodzaju lokalach użyteczności publicznej. Stelaż podtynkowy może być stosowany niezależnie od wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Jest to możliwe dzięki wygodzie korzystania z takiego rozwiązania, a także dość wysokiemu poziomowi estetyki. Stelaże podtynkowe bez większych problemów mogą być wykorzystywane we wnętrzach przez wiele długich lat i są w pełni bezpieczne dla swoich użytkowników. Urządzenia sanitarne, które są zamontowane na tego rodzaju stelażach, charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem funkcjonalności. Ich czyszczenie na pewno jest dużo łatwiejsze niż utrzymywanie w czystości tradycyjnych elementów wyposażenia łazienek. Dodatkowo stelaże z powodzeniem mogą być również wykorzystywane do tworzenia różnego rodzaju wysp w łazienkach, a także dodatkowych półek. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, ponieważ w pozytywny sposób wpływa ono na odbiór tak niezbędnego pomieszczenia w każdym lokalu mieszkalnym, jakim jest łazienka.

Cena stelaża podtynkowego

Cena stelaża podtynkowego
Cena stelaża podtynkowego

Wiele osób zastanawia się, jak kształtują się ceny stelaży pod tynkowych. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ koszt zakupu tego rodzaju stelaża uwzględnia wiele różnych czynników. Wśród nich można na przykład wymienić rodzaj stelaża, a także istniejącą funkcjonalność. Aktualnie ceny stelaży w jednym z popularniejszych marketów budowlanych rozpoczynają się od 295 zł wzwyż. Jednak nie warto decydować się na najtańsze rozwiązanie, ponieważ może się ono charakteryzować niższymi parametrami jakościowymi. Najtańsze modele na pewno będą mniej wytrzymałe na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak na przykład wilgoć. Natomiast stelaż podtynkowy do toalety to rozwiązanie, które wybiera się na wiele długich lat. Warto zadbać o jego wysoką jakość oraz wytrzymałość i solidność.

Zabudowa stelaża krok po kroku

 Zabudowa stelaża krok po kroku
Zabudowa stelaża krok po kroku

W przypadku stelaża podtynkowego bardzo duże znaczenie ma także rodzaj wykonanej zabudowy. Dlatego warto dowiedzieć się krok po kroku, w jaki sposób powinny przebiegać takie prace.

Etapy realizowanej zabudowy stelaża podtynkowego z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych

 1. Dokładne wymierzenie wszystkich niezbędnych elementów, z uwzględnieniem ich wysokości, a także szerokości; przydatne jest dopasowane szerokości do wybranych płytek, ponieważ dzięki temu konieczne będzie przygotowanie mniejszej ilości docinków; warto na tym etapie użyć poziomicy.
 2. Przycięcie profili metalowych do odpowiedniej długości oraz ich montaż z wykorzystaniem specjalnych kołków; podczas prac można wykorzystać taśmę z pianki poliuretanowej, która będzie minimalizowała dźwięki płynące z zabudowy.
 3. Montaż płyt kartonowo-gipsowych, który obejmuje wykorzystanie płyt o zwiększonej odporności na działanie wody i wilgoci.
 4. Wycięcie otworów, które powinny być wyznaczone z użyciem odpowiedniego wzornika; najpierw należy odrysować wszystkie niezbędne otwory, a następnie je wyciąć.
 5. Ułożenie płytek na zabudowie gipsowo-kartonowej oraz ich fugowanie.
 6. Montaż muszli lub innego urządzenia sanitarnego z wykorzystaniem niezbędnych akcesoriów,
 7. Sprawdzenie szczelności wykonanego połączenia muszli ze stelażem, a następnie dokręcenie śrub oraz wypoziomowanie całości.
 8. Zamontowanie deski sedesowej oraz przycisku do spłukiwania wody.
 9. Nałożenie warstwy silikonu na wszystkie niezbędne powierzchnie.

Ile kosztuje stelaż podtynkowy?

Cena stelaży podtynkowych zaczynają się już od 295 zł.

Jakie zalety mają stelaże podtynkowe wc?

Stelaże podtynkowe wc podwyższają komfort użytkowania łazienki. Spłukiwanie wody jest mniej słyszalne. Nowoczesne spłuczki wpływają również na obniżenie zużycia wody.

Co to jest stelaż podtynkowy?

Stelaże podtynkowe są wykorzystywane w łazienkach. Na stelażach zawieszane są urządzenia sanitarne.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze