Wnętrza domu Bidet

Bidet w łazience: rodzaje, cena i instalacja bidetu (krok po kroku)

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 18 marca 2021

Bidet
Bidet

Urządzanie łazienki może wydawać się sprawą dość prostą. W końcu w tym pomieszczeniu wykonuje się czynności związane z higieną i potrzebami fizjologicznymi. W łazience powinny się więc znaleźć co najmniej takie elementy wyposażenia jak: toaleta, umywalka oraz prysznic i/lub wanna.

Często problem pojawia się już przy wyborze konkretnego modelu muszli klozetowej, wielkości umywalki czy zdecydowania, jakie rozwiązanie wybrać w przypadku kąpieli, jeśli nie posiada się wystarczającej ilości miejsca na obie opcje.

Wiele osób staje też przed dylematem montażu bidetu. Jedni uważają go za zbędny luksus, a inni nie wyobrażają sobie bez niego codziennego funkcjonowania. Co to jest bidet i czy warto posiadać go w swojej łazience?

Do czego służy bidet i jak działa?

Bidet w łazience – dla jednych niezwykle pożyteczny element wyposażenia łazienki, który pomaga w dbaniu o higienę miejsc intymnych, dla innych zbędna rzecz zajmująca niemałą ilość miejsca w łazience.

To bardzo popularne rozwiązanie w krajach południowych, gdzie panują wyższe temperatury. Taki klimat zmusza do częstszego dbania o higienę, a bidet zdecydowanie ułatwia sprawę i umożliwia szybkie i komfortowe odświeżanie się.

W polskich domach i mieszkaniach bidety spotykane są jeszcze dość rzadko, choć z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż tego urządzenia. Przyczyną takiej sytuacji jest w dużej mierze niewielki metraż mieszkań w Polsce.

Wielu właścicieli posiada małe łazienki, przez co nawet nie biorą oni pod uwagę tego, żeby zainstalować bidet. Nie zdają sobie sprawy z tego, że tak naprawdę niewielkie wymiary pomieszczenia nie wykluczają
możliwości montażu tego przydatnego urządzenia lub jego zamienników.

Tylko do 11.05 wszystkie projekty domów -20%

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym dokładnie jest bidet, przywołajmy odrobinę historii na jego temat. Traktowanie go jako zbędny luksus może mieć swoje uzasadnienie w fakcie, iż początkowo korzystała z niego wyłącznie arystokracja i królowie.

Jeśli mowa o Europie, bidety najprawdopodobniej pojawiły się we Francji pod koniec XVII wieku. Na początku były to ozdobne misy przypominające dzieła sztuki, które często stanowiły podarunek. Były one elementem wyposażenia jedynie bogatych posiadłości.

Bidety nie zawsze służyły do dbania o higienę miejsc intymnych. Niektórzy arystokraci używali wspomnianych wyżej ozdobnych mis np. do mycia swoich bród czy długich wąsów.

Jak obecnie wygląda bidet? Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że jest to coś łudząco podobnego do standardowej muszli klozetowej czy nisko umieszczonej umywalki. Jaki jest więc sens instalowania urządzenia w swojej łazience? Otóż taki, że bidet niewątpliwie posiada wiele zalet i tak naprawdę nie musi być używany wyłącznie do dbania o higienę intymną.

Urządzenie jest najczęściej wykorzystywane do podmywania się po skorzystaniu z toalety oraz do odświeżania miejsc intymnych w ciągu dnia. To jednak nie jedyne zastosowanie. Wiele osób używa bidetu do mycia stóp, a w przypadku posiadania małych dzieci może on służyć im nawet jako minizlew.

To również polecane rozwiązanie dla osób starszych, które są ograniczone ruchowo i częste korzystanie z prysznica czy tym bardziej wanny może być w ich przypadku bardzo uciążliwe, a nawet wręcz niebezpieczne. Bidet jest także niezwykłym udogodnieniem dla kobiet – zarówno podczas menstruacji, jak i np. po porodzie czy w trakcie trwania ciąży.

Urządzenie dobrze sprawdza się też w dbaniu o higienę dzieci i bywa niezastąpione w przypadku schorzeń układu moczowego lub wydalniczego (np. przy zapaleniach czy hemoroidach). To szybki i łatwy sposób na zachowanie czystości bez konieczności brania prysznica czy zażywania kąpieli w wannie, co nie zawsze jest w danym momencie wykonalne.

Współczesne bidety są najczęściej wykonywane z ceramiki, gdyż jest to materiał bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Rosnąca popularność tego rozwiązania sprawiła, że producenci starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i różnorakim upodobaniom klientów, tworząc wymyślne formy.

Istnieją komplety miska WC + bidet, które wspaniale się razem komponują i tworzą sanitarny duet, będący jednocześnie i elementem funkcjonalnym i aranżacyjnym.

Obecnie bidety nie są już tylko luksusem dla najbogatszych. Tak naprawdę praktycznie każdy może sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia i ułatwić sobie funkcjonowanie na co dzień.

Z czego się składa i jak działa bidet? Funkcjonowanie tego elementu wyposażenia łazienki jest bardzo proste i zbliżone do działania zwykłej wanny czy umywalki. Składa się on z misy, która przypomina nieco muszlę klozetową oraz baterii, która jest podobna do tych umywalkowych. Misa podobnie jak wanna czy umywalka jest wyposażona w odpływ, do którego spływa woda zużyta podczas korzystania z bidetu.

Bidet – jak z niego korzystać?

Bidet w łazience pomimo upływu lat wciąż jest widywany w polskich domach i mieszkaniach bardzo rzadko. Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, do czego on służy i w jaki sposób z niego korzystać.

Jego głównym zadaniem jest możliwość łatwego i szybkiego odświeżenia się, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie ma czasu na kąpiel czy prysznic. To wygodna opcja w zasadzie dla każdego domownika, bez względu na wiek i płeć.

Korzystanie z bidetu nie jest niczym skomplikowanym. Można to robić w dwóch pozycjach – przodem lub tyłem do baterii. Ze względu na przyjmowaną pozycję niegdyś urządzenie nazywane było potocznie „kucykiem”.

Pozycja przodem do baterii zapewnia pełny komfort i możliwość łatwego i swobodnego kontrolowania zarówno temperatury wody jak i kierunku strumienia. Może być ona jednak problematyczna np. dla kobiet w ciąży. W takim przypadku warto wybrać drugą możliwość i po prostu usiąść tyłem.

Bidet w łazience może służyć nie tylko jako miejsce do podmywania się, ale także do leczenia stanów zapalnych. W tym celu można wypełnić misę wodą oraz odpowiednim lekarstwem i wymoczyć chorą część ciała.

W zależności od rodzaju baterii, bidet może posiadać dwa oddzielne kurki – z ciepłą i zimną wodą. Warto wówczas pamiętać, żeby dla własnego komfortu odkręcić delikatnie najpierw dopływ ciepłej, a potem zimnej wody i odpowiednio ją wyregulować.

Po skorzystaniu z urządzenia należy wysuszyć już umytą część ciała, co można zrobić za pomocą papieru toaletowego bądź ręczników. I tu mała ciekawostka – istnieją bidety, które są zaopatrzone w suszarkę. Po wysuszeniu papierem toaletowym nie powinno się wyrzucać go do misy, gdyż może się ona w łatwy sposób zatkać.

Bardzo istotną kwestią, która wpływa na komfortowe korzystanie z bidetu jest jego umiejscowienie. Maksymalną wygodę zapewni umieszczenie go blisko toalety, ale nie na tyle blisko, żeby ograniczać swobodne ruchy. Pomiędzy bidetem a muszlą klozetową powinno być tyle miejsca, aby można było komfortowo wysunąć nogi.

Ważne jest zachowanie określonych odległości od reszty wyposażenia. Projektanci zalecają, aby bidet był montowany około 30 cm od muszli klozetowej czy umywalki bądź innych elementów sanitarnych. W przypadku, gdy urządzenie instalowane jest w pobliżu ściany, to należy zachować odległość około 30-40 cm od niej. Z kolei przed bidetem powinno się zostawić minimum 60 cm przestrzeni.

Warto też niedaleko urządzenia umieścić dozownik z płynem do higieny intymnej, gdyż korzystanie ze zwykłego mydła może negatywnie wpłynąć na naturalne środowisko okolic intymnych.

Jak widać, korzystanie z bidetu jest dziecinnie proste i ich użytkownikiem może być każdy – od dzieci, poprzez osoby dorosłe, kobiety w ciąży czy osoby borykające się z chorobami dróg moczowych i wydalniczych, aż po ograniczone ruchowo osoby starsze.

Rodzaje bidetów i ich parametry

Bidety ze względu na swoją budowę dzielą się na dwa rodzaje – stojące i podwieszane, czyli zupełnie tak samo jak w przypadku toalet. Drugi rodzaj dzieli się jeszcze na wersję podwieszaną na ścianie bądź stelażu.

Miski bidetowe występują w podobnych wymiarach co miski WC. Standardowy model będzie miał więc około 40 cm szerokości i 60 cm długości. Armatura bidetowa, mimo iż przypomina nieco umywalkową jest specjalnie dedykowana tym urządzeniom.

Baterie są zazwyczaj wyposażone w wygodne uchwyty a woda zaczyna płynąć po ich podniesieniu. Podczas wybierania armatury bidetowej warto zwrócić uwagę na to, aby wylewka wykończona była ruchomym kranikiem, który ułatwia korzystanie, ponieważ można skierować strumień wody w różnych kierunkach. Niektóre modele bidetów posiadają także słuchawkę prysznicową.

Bidety wykonywane są z różnego rodzaju ceramiki, np. nieszkliwionej lub szkliwionej (cechuje ją większa odporność na uszkodzenia). Cena urządzeń zależy głównie od jakości materiału wykonania. Najtańsze na rynku są bidety z fajansu, a te wykonane z porcelany charakteryzują się znacznie wyższą ceną.

Powierzchnia urządzeń może być polerowana, matowa lub pokryta specjalną powłoką zapobiegającą powstawaniu osadów, dzięki czemu w łatwy sposób można je utrzymać w czystości.

Zarówno miski WC jak i miski bidetowe najczęściej występują w kolorze białym. Odcień ceramiki u poszczególnych producentów może się jednak nieznacznie różnić, dlatego decydując się na zakup bidetu warto dokonać go u tego samego producenta co muszlę klozetową, a najlepiej wybrać komplet, który na pewno będzie idealnie się ze sobą komponował.

Nie każdy musi jednak preferować biel. Na rynku dostępne są także urządzenia w różnych kolorach – pastelowych i bardziej wyrazistych. Zazwyczaj tego typu produkty nie są dostępne od ręki i trzeba dokonywać zamówienia.

Istnieją specjalne deski na bidety, dzięki którym do miski nie wpadną przypadkowe przedmioty, a dzięki wyborowi płaskiej zyska się w łazience dodatkowe siedzisko.

Bidet wolnostojący czy podwieszany?

Wracając do poszczególnych rodzajów bidetów, obecnie większą popularnością cieszą się modele podwieszane. Dzieje się tak, ponieważ są bardzo łatwe do zamontowania i nie utrudniają mycia podłogi. Urządzenia wolnostojące natomiast instaluje się bezpośrednio na podłożu, są więc trochę wyższe niż modele wiszące.

Na pytanie, który bidet wybrać – stojący czy podwieszany tak naprawdę trzeba sobie odpowiedzieć indywidualnie. Mnóstwo bowiem zależy od stylu, w jakim jest urządzona łazienka. W przypadku wnętrz klasycznych i retro lepiej sprawdzą się tradycyjne bidety stojące. Są one jednak nieco większe, więc mogą być nieodpowiednie do małych pomieszczeń.

Urządzenia wiszące dają większe pole do popisu, ponieważ świetnie komponują się ze stylem nowoczesnym, industrialnym i skandynawskim. Odkryta podłoga dodatkowo sprawia, że pomieszczenie wygląda na trochę większe.

Oprócz tradycyjnych bidetów na rynku dostępne są również modele wyposażone w słuchawkę prysznicową, a istnieją też rozwiązania 2 w 1 czyli bidet i miska ustępowa w postaci jednego urządzenia.

Bidet z słuchawką prysznicową

Coraz częściej spotykane są modele z dołączoną słuchawką, która nie tylko jeszcze bardziej ułatwia dbanie o higienę intymną, ale posiada też inne możliwości zastosowania. Za pomocą słuchawki można szybko wyczyścić sam bidet, a także wykorzystać ją podczas sprzątania łazienki. Napełnienie wiadra z płynem do mycia podłóg dzięki urządzeniu z słuchawką jest sprawne i szybkie. Dodatkowo nad bidetem można np. oczyszczać zabrudzone ubrania oraz myć stopy.

A może bidet 2 w 1?

Na to rozwiązanie decydują się często osoby dbające o środowisko, gdyż niwelują ilość spłukiwanej wody, a także posiadające łazienki o niewielkim metrażu. Urządzenie 2 w 1 może być z powodzeniem instalowane również w większych pomieszczeniach, ponieważ umożliwia to inne zaaranżowanie pozostałej przestrzeni.

Tego typu urządzenie jest polecane osobom, które niezbyt często korzystają z bidetu. To również dobre rozwiązanie w przypadku posiadania dzieci, które uczą się korzystania z toalety i dzięki bidetowi 2 w 1 od najmłodszych lat nabywają dobrych nawyków w kwestii higieny intymnej.

Wyposażenie dodatkowe

Prawidłowe funkcjonowanie bidetu gwarantują dodatkowe elementy wyposażenia. Należy do nich przede wszystkim bateria bidetowa. Najczęściej spotykanym modelem baterii są wersje sztorcowe inaczej stojące. Montowane na tylnej półce bidetu i podłączone do instalacji, która jest doprowadzona od spodu urządzenia. Charakteryzują się zwartą budową, krótką wylewką i niskim korpusem.

Baterie bidetowe są wyposażone w perlator, czyli reduktor przepływu wody. Jest to nic innego jak sitko umieszczone na końcówce wylewki, które umożliwia spore oszczędności wody. Działanie perlatora jest bardzo proste i polega na napowietrzaniu strumienia wody. Dzięki niemu wizualnie wydaje się, że wylewa się więcej wody niż w rzeczywistości, co oczywiście sprawia, że zaczyna się ją słabiej puszczać.

Baterie bidetowe mogą posiadać dwa uchwyty, jednak największą popularnością cieszą się jednouchwytowe, ponieważ zdecydowanie łatwiej się z nich korzysta. Bidet można też wyposażyć w baterię termostatyczną, która utrzymuje stałą temperaturę, ustawioną przez użytkownika. Najbardziej nowoczesne baterie są elektroniczne. Włączają się i wyłączają bez potrzeby przestawiania uchwytów.

Zdecydowana większość baterii do bidetów jest jednootworowa, ale istnieją również modele trzyotworowe (w jednym otworze wylewka, a pokrętła w dwóch pozostałych). Podczas zakupu bidetu warto od razu dopasować baterią z odpowiednią ilością otworów.

Ciekawym rozwiązaniem są baterie bidetowe z wyciąganą wylewką z korpusu, co jest często spotykane w bateriach kuchennych. Nie tylko zapewnia to wygodę podczas korzystania z bidetu, ale również umożliwia wygodne napełnienie wiadra czy wysokiego wazonu.

Do instalacji bidetu niezbędny będzie również syfon, a także inne dodatkowe elementy, takie jak stelaże czy nakładki bidetowe. Wszystko należy odpowiednio dopasować do konkretnego modelu urządzenia.

Ile miejsca potrzeba na bidet w łazience?

Niestety w Polsce często występującym problemem jest brak wystarczającej ilości miejsca w łazience. Aby zamontować bidet nie potrzeba nie wiadomo jak dużego metrażu pomieszczenia, ale powinny zostać zachowane wspomniane już wcześniej odległości (około 30 cm od muszli klozetowej i innych elementów sanitarnych, 30-40 cm od ścian, z przodu natomiast powinno być co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni). Tylko w ten sposób korzystanie z bidetu będzie komfortowe.

Zbyt małe odległości sprawią, że użytkowanie urządzenia będzie niewygodne, w konsekwencji czego pójdzie ono w zapomnienie. Najzwyczajniej w świecie nikt nie będzie chciał z niego korzystać, bo będzie wymagało „gimnastykowania się”.

W przeciwieństwie do toalety, która wymaga wolnej przestrzeni tak naprawdę tylko z przodu, w przypadku bidetu potrzebna jest ona zarówno z przodu jak i po bokach.

Drugą bardzo istotną kwestią jest umiejscowienie źródła wody oraz dodatkowego odpływu. Niestety w wielu nawet nowych domach po prostu nie występują. Jeszcze przed zakupem urządzenia warto więc sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość jego zainstalowania.

W naprawdę małej łazience zainstalowanie bidetu może okazać się niemożliwe bez względu na wybrany model – wolnostojący czy wiszący. Nie oznacza to jednak, że właściciele mieszkań o niewielkim metrażu muszą całkowicie rezygnować z tego udogodnienia.

Producenci wyposażenia łazienkowego pomyśleli również o takich osobach i wymyślili sposoby na zastąpienie tradycyjnego bidetu. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak bidetta oraz automatyczne deski myjące.

Bidetta i automatyczne deski myjące

Bidetta to bateria z małą słuchawką natryskową, która umieszczona jest przy misce WC. Po skorzystaniu z toalety wystarczy po nią sięgnąć i podmyć miejsca intymne. W przeciwieństwie do tradycyjnego bidetu, w tym przypadku nie trzeba nawet schodzić z muszli klozetowej. Dla niektórych może to więc być jeszcze wygodniejsze rozwiązanie. Słuchawka bidetowa może mieć kilka innych, ciekawych zastosowań – można szybko przepłukać nią muszlę, napełnić wiadro, żeby umyć podłogi czy przepłukać zabłocone buty nad miską ustępową.

Drugą opcją na zastąpienie zwykłego bidetu jest zakup deski myjącej. Wystarczy zamontować ją na misce WC i już można z niej korzystać za pomocą przycisków na specjalnym panelu, który jest umieszczony z boku. W najprostszych modelach można regulować intensywność strumienia, z kolei w droższych występują dodatkowe funkcje, takie jak osuszanie czy wciąganie zanieczyszczonego powietrza. Takie deski to fajne i przydatne rozwiązanie, ale niestety wiąże się ze sporym wydatkiem (nawet kilku tysięcy złotych).

Bidet w łazience – cena

Osoby zainteresowane montażem bidetu w swojej łazience być może zastanawiają się, ile takie urządzenie może kosztować. Cena odgrywa ważną rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie. Jednak nie da się w tym przypadku jednoznacznie tego określić.

Cena bidetu jest bowiem uzależniona kilku czynników i ciężko jest wskazać nawet jakiś zakres, gdyż istnieją modele za kilkaset złotych, a są też i takie za kilka tysięcy. Duże znaczenie ma materiał, z jakiego wykonana jest miska bidetowa, wielkość i kształt oraz kilka innych kwestii.

Warto jednak wspomnieć o tym, iż ceny w marketach budowlanych nie są za bardzo wygórowane i tradycyjny bidet można kupić już za około 200-300 złotych. Patrząc na to, jak dużym udogodnieniem jest to urządzenie, koszt nie wydaje się zbyt wysoki.

Na rynku są dostępne znacznie droższe bidety, pokryte specjalnymi powłokami ułatwiającymi utrzymanie go w czystości oraz zapobiegającymi przyleganiu zabrudzeń.

Zalety i wady bidetów

Bidet to bardzo przydatne urządzenie w domu posiadające wiele niekwestionowanych zalet. Nie jest jednak całkowicie wolny od wad, które dla jednych mogą nie mieć żadnego znaczenia, a inni przez to zrezygnują z zakupu lub zdecydują się na alternatywne rozwiązanie.

Największe zalety bidetów:

 1. Szybkie i bezproblemowe odświeżanie się. Bidety umożliwiają szybkie odświeżanie intymnych części ciała bez konieczności całkowitego rozbierania się i brania prysznica lub kąpieli w wannie. To czyni je niezastąpionym rozwiązaniem zwłaszcza latem, kiedy panują upały.
 2. Bezpieczne podmywanie miejsc intymnych. W kwestii bezpieczeństwa chodzi głównie o osoby starsze czy schorowane, które są ograniczone ruchowo. Branie prysznica lub kąpieli w wannie zawsze wiąże się z ryzykiem poślizgnięcia i upadku. Bidet sprawia, że to ryzyko ograniczone jest do minimum, ponieważ podmycie się czy odświeżenie nad miską bidetową nie jest uciążliwe i nie stwarza zagrożenia.
 3. Wiele zastosowań. Bidet mimo iż de facto służy do podmywania okolic intymnych, może spełniać kilka innych funkcji. Okazuje się, że mnóstwo osób korzysta z niego myjąc w nim nogi, a dla małych dzieci staje się świetną alternatywą zlewu.
 4. Niezastąpione udogodnienie dla kobiet. Każda kobieta z pewnością doceni posiadanie bidetu w swojej łazience. Higiena intymna w przypadku płci pięknej ma szczególne znaczenie, zwłaszcza podczas menstruacji czy po porodzie.
 5. Rozwiązanie dla osób z problemami. Osoby, które często borykają się z problemami związanymi z układem moczowym czy wydalniczym doskonale wiedzą, jak ważna jest higiena miejsc intymnych. Bidet to urządzenie, które umożliwia nie tylko częstsze ich mycie, ale również za jego pomocą można moczyć chore części ciała w wodzie z dodatkiem odpowiednich lekarstw.

Wady tradycyjnych bidetów:

 1. Konieczność zejścia z sedesu. W związku z tym, że istnieją rozwiązania umożliwiające podmywanie się bez konieczności schodzenia z muszli, wiele osób uważa to za wadę i wybiera alternatywne rozwiązania w postaci bidetty czy deski bidetowej.
 2. Niekomfortowa pozycja. Jednym pozycja przyjmowana na bidecie nie przeszkadza, a innym sprawia dyskomfort. Kucanie czy siadanie może być dla niektórych niewygodne i powodować zachlapywanie podłogi wokół bidetu.
 3. Rozwiązanie nie do każdej łazienki. Właściciele mikrołazienek z pewnością nie zainstalują w nich bidetów. Prędzej zdecydują się na zamontowanie małej i poręcznej bidetty w pobliżu toalety.

Wybór bidetu bądź jego alternatywy zależy w głównej mierze od preferencji i wymagań użytkowników. Każde rozwiązanie posiada pewne zalety i wady i tylko od osób mających korzystać z danego urządzenia zależy co uznają na najlepszą opcję dla siebie.

Jak podłączyć bidet krok po kroku?

Mimo iż wyglądem bidet przypomina bardziej miskę ustępową to jego instalacja bardziej przypomina montaż umywalki. Jak prawidłowo podłączyć urządzenie w wariancie wolnostojącym i wiszącym?

Przed przejściem do właściwego montażu bidetu, należy ustalić kilka podstaw. Po pierwsze, w przypadku bidetu wiszącego powinno się ustalić odpowiednią wysokość, na jakiej będzie on zawieszony. To ważny krok, o którym trzeba pamiętać. Najlepiej, gdy wysokość będzie taka sama jak w przypadku miski ustępowej, czyli 42 cm. Oczywiście wartość ta jest wartością umowną i można ją dopasować do własnych potrzeb.

Drugą ważną kwestią jest umieszczenie bidetu w pobliżu toalety – najlepiej obok, albo jeśli nie ma takiej możliwości, może być naprzeciwko. Chodzi tu przede wszystkim o komfort użytkowania (łatwe przechodzenie z miski WC do miski bidetowej). Jeśli urządzenia znajdują się obok siebie to należy zachować między nimi odstęp około 30 cm, a jeżeli naprzeciwko – co najmniej 60 cm. Zachowanie tych odległości zapewni swobodne poruszanie się po pomieszczeniu.

Jest jeszcze jedna istotna sprawa, o której należy pamiętać przed montażem. Dolna krawędź bidetu musi być umieszczona na wysokości co najmniej 20 cm nad podłogą. To umożliwi zamontowanie syfonu, bez którego bidet nie może spełniać swojej funkcji. Umieszczenie urządzenia niżej może sprawić, że instalacja będzie mocno utrudniona lub nawet niemożliwa.

Montaż bidetu – instrukcja krok po kroku

Poniższa instrukcja ułatwi samodzielną instalację bidetu w łazience. Wystarczy śledzić poszczególne kroki i praca powinna przebiegać bezproblemowo. Warto pamiętać, żeby zawsze korzystać z instrukcji dołączonej do urządzenia.

 1. W przypadku bidetu wolnostojącego pierwszym krokiem jest przygotowanie przyłącza wodociągowego w ścianie, natomiast jeśli chodzi o wersję podwieszaną – zamontowanie stelaża podtynkowego, na którym będzie zawieszone urządzenie.
 2. Drugim krokiem jest zamontowanie (w zależności od konstrukcji bidetu) kolana lub zaworów kątowych na oczkach wodociągowych.
 3. W następnym kroku należy założyć baterię i syfon, co jest podobne jak w przypadku umywalki. Warto zaznaczyć, że podczas zakupu syfonu trzeba go odpowiednio dobrać do rodzaju bidetu, ponieważ te do modeli wolnostojących różnią się budową od tych do modeli podwieszanych.
 4. Po wykonaniu wszystkich tych czynności można przytwierdzić bidet do ściany (wersje wiszące) lub do podłogi (wersje stojące).
 5. W tym kroku można już przyłączyć urządzenie do ciepłej i zimnej wody poprzez połączenie zaworów kątowych z baterią wykorzystując do tego elastyczne wężyki. Potem pozostaje już tylko podpięcie syfonu do otworu kanalizacyjnego i tak naprawdę bidet jest już gotowy do użytku.
 6. Na sam koniec podobnie jak w przypadku toalet i umywalek, można wykończyć miejsca łączenia silikonem. Ten krok zapobiegnie wnikaniu wody w powstałe szczeliny.

Ta ogólna instrukcja jest uniwersalna dla wielu modeli tradycyjnych bidetów. Oczywiście zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ modele mogą się od siebie nieznacznie różnić nie tylko wyglądem, ale także montażem.

Nie każdy też musi czuć się na siłach, aby samodzielnie zainstalować bidet. W takim przypadku zawsze można zlecić montaż fachowcowi, który wykona to tak jak należy i z pewnością zrobi to znacznie szybciej.

Podsumowując, bidet to urządzenie, którego posiadanie zdecydowanie warto rozważyć. Wbrew pozorom nie potrzeba na to nie wiadomo jak dużego metrażu pomieszczenia. Jeśli ktoś natomiast posiada naprawdę malutką łazienkę, w której ledwie mieści się toaleta, umywalka i prysznic, zawsze można rozważyć opcje zastępcze – bidettę lub deskę bidetową.

Bidet w łazience ułatwia codzienne funkcjonowanie wszystkim domownikom bez względu na płeć czy ilość lat. Zarówno najmłodsi jak i osoby starsze mogą wykorzystywać jego funkcje zachowując przy tym bezpieczeństwo. Warto zdać sobie sprawę, że bidet to nie tylko urządzenie służące do podmywania okolic intymnych, ale także mini zlew, który można użytkować w różny sposób.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze