Bidet w łazience: rodzaje, cena i instalacja bidetu [krok po kroku]

Bidet
Bidet

Urządzanie łazienki może wydawać się sprawą dość prostą. W końcu w tym pomieszczeniu wykonuje się czynności związane z higieną i potrzebami fizjologicznymi. W łazience powinny się więc znaleźć co najmniej takie elementy wyposażenia jak: toaleta, umywalka oraz prysznic i/lub wanna.

Wiele osób staje też przed dylematem montażu bidetu. Jedni uważają bidet za zbędny luksus, a inni nie wyobrażają sobie bez niego codziennego funkcjonowania. Co to jest bidet, jak korzystać z bidetu i czy warto posiadać bidet w swojej łazience?

Do czego służy bidet i jak działa?

Bidet w łazience – dla jednych niezwykle pożyteczny element wyposażenia łazienki, który pomaga w dbaniu o higienę miejsc intymnych, dla innych zbędna rzecz zajmująca niemałą ilość miejsca w łazience.

Bidety stojące i bidety wiszące to bardzo popularne rozwiązanie w krajach południowych, gdzie panują wyższe temperatury. Taki klimat zmusza do częstszego dbania o higienę, a bidet zdecydowanie ułatwia sprawę i umożliwia szybkie i komfortowe odświeżanie się.

W polskich domach i mieszkaniach bidety spotykane są jeszcze dość rzadko, choć z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż bidetu. Wielu właścicieli domów posiada małe łazienki, przez co nawet nie biorą oni pod uwagę tego, żeby zainstalować bidet.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym dokładnie jest bidet, przywołajmy odrobinę historii na jego temat. Traktowanie go jako zbędny luksus może mieć swoje uzasadnienie w fakcie, iż początkowo bidety wykorzystywała wyłącznie arystokracja i królowie.

Jeśli mowa o Europie, bidety najprawdopodobniej pojawiły się we Francji pod koniec XVII wieku. Na początku bidety były ozdobnymi misami przypominającymi dzieła sztuki i często stanowiły podarunek. Bidety były elementem wyposażenia jedynie bogatych posiadłości.

Bidety nie zawsze służyły do dbania o higienę miejsc intymnych. Niektórzy arystokraci używali wspomnianych wyżej ozdobnych mis np. do mycia nad bidetem swoich bród czy długich wąsów.

Jak obecnie wygląda bidet? Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że bidet to coś łudząco podobnego do standardowej muszli klozetowej czy nisko umieszczonej umywalki. Jaki jest więc sens instalowania urządzenia w swojej łazience? Otóż taki, że bidet wiszący, czy bidet stojący niewątpliwie posiadają wiele zalet i tak naprawdę nie muszą być używane wyłącznie do dbania o higienę intymną.

Bidet jest najczęściej wykorzystywany do podmywania się po skorzystaniu z toalety oraz do odświeżania miejsc intymnych w ciągu dnia. To jednak nie jedyne zastosowanie jakie ma bidet. Wiele osób używa bidetu do mycia stóp, a w przypadku posiadania małych dzieci może on służyć im nawet jako minizlew.

Bidet to również polecane rozwiązanie dla osób starszych, które są ograniczone ruchowo i częste korzystanie z prysznica czy tym bardziej wanny może być w ich przypadku bardzo uciążliwe, a nawet wręcz niebezpieczne. Bidet jest także niezwykłym udogodnieniem dla kobiet – zarówno podczas menstruacji, jak i np. po porodzie czy w trakcie trwania ciąży.

Bidet dobrze sprawdza się też w dbaniu o higienę dzieci i bywa niezastąpiony w przypadku schorzeń układu moczowego lub wydalniczego (np. przy zapaleniach czy hemoroidach). Bidet to szybki i łatwy sposób na zachowanie czystości bez konieczności brania prysznica czy zażywania kąpieli w wannie, co nie zawsze jest w danym momencie wykonalne.

Współczesne bidety są najczęściej wykonywane z ceramiki, gdyż jest to materiał bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Rosnąca popularność tego rozwiązania sprawiła, że producenci starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i różnorakim upodobaniom klientów, tworząc wymyślne formy.

Istnieją komplety miski WC + bidet, które wspaniale się razem komponują i tworzą sanitarny duet, będący jednocześnie i elementem funkcjonalnym i ozdobnym aranżacji łazienki.

Obecnie bidety nie są już tylko luksusem dla najbogatszych. Tak naprawdę praktycznie każdy może sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia i ułatwić sobie funkcjonowanie na co dzień.

Z czego się składa i jak działa bidet? Funkcjonowanie tego elementu wyposażenia łazienki jest bardzo proste i zbliżone do działania zwykłej wanny czy umywalki. Bidet składa się z misy, która przypomina nieco muszlę klozetową oraz baterii, która jest podobna do tych umywalkowych. Misa podobnie jak wanna czy umywalka jest wyposażona w odpływ, do którego spływa woda zużyta podczas korzystania z bidetu.

Jak korzystać z bidetu?

Bidet w łazience pomimo upływu lat wciąż jest widywany w polskich domach i mieszkaniach bardzo rzadko. Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, do czego on służy i jak korzystać z bidetu.

Jego głównym zadaniem jest możliwość łatwego i szybkiego odświeżenia się, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie ma czasu na kąpiel czy prysznic. To wygodna opcja w zasadzie dla każdego domownika, bez względu na wiek i płeć.

Korzystanie z bidetu nie jest niczym skomplikowanym. Można to robić w dwóch pozycjach – przodem lub tyłem do baterii. Ze względu na przyjmowaną pozycję niegdyś bidet nazywany był potocznie “kucykiem”.

Pozycja przodem do baterii zapewnia pełny komfort i możliwość łatwego i swobodnego kontrolowania zarówno temperatury wody jak i kierunku strumienia. Może być ona jednak problematyczna np. dla kobiet w ciąży. W takim przypadku warto wybrać drugą możliwość i po prostu usiąść tyłem.

Bidet w łazience może służyć nie tylko jako miejsce do podmywania się, ale także do leczenia stanów zapalnych. W tym celu można wypełnić misę wodą oraz odpowiednim lekarstwem i wymoczyć chorą część ciała.

W zależności od rodzaju baterii, bidet może posiadać dwa oddzielne kurki – z ciepłą i zimną wodą. Warto wówczas pamiętać, żeby dla własnego komfortu odkręcić delikatnie najpierw dopływ ciepłej, a potem zimnej wody i odpowiednio ją wyregulować.

Po skorzystaniu z urządzenia należy wysuszyć już umytą część ciała, co można zrobić za pomocą papieru toaletowego bądź ręczników. I tu mała ciekawostka – istnieją bidety, które są zaopatrzone w suszarkę. Po wysuszeniu papierem toaletowym nie powinno się wyrzucać go do misy, gdyż może się ona w łatwy sposób zatkać.

Bardzo istotną kwestią, która wpływa na komfortowe korzystanie z bidetu jest jego umiejscowienie. Maksymalną wygodę zapewni bidet umieszczony blisko toalety, ale nie na tyle blisko, żeby ograniczać swobodne ruchy. Pomiędzy bidetem a muszlą klozetową powinno być tyle miejsca, aby można było komfortowo wysunąć nogi.

Ważne jest zachowanie określonych odległości od reszty wyposażenia. Projektanci zalecają, aby bidet był montowany około 30 cm od muszli klozetowej czy umywalki bądź innych elementów sanitarnych. W przypadku, gdy bidet instalowany jest w pobliżu ściany, należy zachować odległość około 30-40 cm od niej. Z kolei przed bidetem powinno się zostawić minimum 60 cm przestrzeni.

Jak widać, korzystanie z bidetu jest dziecinnie proste i ich użytkownikiem może być każdy – od dzieci, poprzez osoby dorosłe, kobiety w ciąży czy osoby borykające się z chorobami dróg moczowych i wydalniczych, aż po ograniczone ruchowo osoby starsze.

Rodzaje bidetów i ich parametry

Bidety ze względu na swoją budowę dzielą się na dwa rodzaje zupełnie tak samo jak w przypadku toalet:

 • bidet stojący,
 • bidet podwieszany.

Drugi rodzaj dzieli się jeszcze na wersję podwieszaną na ścianie bądź wykorzystując stelaż podtynkowy.

Miski bidetowe występują w podobnych wymiarach co miski WC. Standardowy model będzie miał więc około 40 cm szerokości i 60 cm długości. Armatura bidetowa, mimo iż przypomina nieco umywalkową jest specjalnie dedykowana tym urządzeniom.

Baterie są zazwyczaj wyposażone w wygodne uchwyty a woda zaczyna płynąć po ich podniesieniu. Podczas wybierania armatury bidetowej warto zwrócić uwagę na to, aby wylewka wykończona była ruchomym kranikiem, który ułatwia korzystanie, ponieważ można skierować strumień wody w różnych kierunkach. Niektóre modele bidetów posiadają także słuchawkę prysznicową.

Bidety wykonywane są z różnego rodzaju ceramiki, np. nieszkliwionej lub szkliwionej (cechuje ją większa odporność na uszkodzenia). Ceny bidetów zależy głównie od jakości materiału wykonania. Najtańszy na rynku jest bidet z fajansu, a bidet wykonany z porcelany zazwyczaj ma znacznie wyższą ceną.

Bidet może mieć powierzchnię polerowaną, matową lub pokrytą specjalną powłoką zapobiegającą powstawaniu osadów, dzięki czemu w łatwy sposób można ją utrzymać w czystości.

Zarówno miski WC jak i miski bidetowe najczęściej występują w kolorze białym. Odcień ceramiki u poszczególnych producentów może się jednak nieznacznie różnić, dlatego decydując się na zakup bidetu warto dokonać go u tego samego producenta co muszlę klozetową, a najlepiej wybrać komplet, który na pewno będzie idealnie się ze sobą komponował.

Nie każdy musi jednak preferować biel. Na rynku można znaleźć bidet innych kolorach – pastelowych i bardziej wyrazistych. Zazwyczaj jednak taki bidet nie jest dostępny od ręki i trzeba go wcześniej zamówić.

Istnieją specjalne deski na bidety, dzięki którym do miski nie wpadną przypadkowe przedmioty, a dzięki wyborowi płaskiej zyska się w łazience dodatkowe siedzisko.

Bidet stojący czy bidet podwieszany?

Bidet stojący czy bidet podwieszany?
Bidet stojący czy bidet podwieszany?

Wracając do poszczególnych rodzajów bidetów, obecnie większą popularnością cieszą się modele podwieszane. Dzieje się tak, ponieważ są bardzo łatwe do zamontowania i nie utrudniają mycia podłogi. Bidet stojący instaluje się bezpośrednio na podłożu, jest trochę wyższy niż bidet podwieszany.

Na pytanie, który bidet wybrać – bidet stojący czy bidet podwieszany tak naprawdę trzeba sobie odpowiedzieć indywidualnie. Mnóstwo bowiem zależy od stylu, w jakim jest urządzona łazienka. W przypadku wnętrz klasycznych i retro lepiej sprawdzą się tradycyjne bidety stojące. Są one jednak nieco większe, więc mogą być nieodpowiednie do małych pomieszczeń.

Oprócz tradycyjnych bidetów na rynku dostępne są również modele wyposażone w słuchawkę prysznicową, a istnieją też rozwiązania 2 w 1 czyli bidet i miska ustępowa w postaci jednego urządzenia.

Bidet z słuchawką prysznicową

Coraz częściej spotykane są modele z dołączoną słuchawką, która nie tylko jeszcze bardziej ułatwia dbanie o higienę intymną, ale posiada też inne możliwości zastosowania. Za pomocą słuchawki można szybko wyczyścić sam bidet, a także wykorzystać ją podczas sprzątania łazienki. Napełnienie wiadra z płynem do mycia podłóg dzięki urządzeniu z słuchawką jest sprawne i szybkie. Dodatkowo nad bidetem można np. oczyszczać zabrudzone ubrania oraz myć stopy.

A może bidet 2 w 1?

Na bidet 2 w 1 decydują się często osoby dbające o środowisko, którym zależy na ograniczeniu ilości spłukiwanej wody, a także posiadające łazienki o niewielkim metrażu. Bidet 2 w 1 może być z powodzeniem instalowany również w większych pomieszczeniach, ponieważ umożliwia to inne zaaranżowanie pozostałej przestrzeni.

Bidet 2 w 1 to urządzenie, które jest polecane osobom niezbyt często korzystającym z bidetu. To również dobre rozwiązanie w przypadku posiadania dzieci, które uczą się korzystania z toalety i dzięki bidetowi 2 w 1 od najmłodszych lat nabywają dobrych nawyków w kwestii higieny intymnej.

Wyposażenie dodatkowe bidetu

Prawidłowe funkcjonowanie bidetu gwarantują dodatkowe elementy wyposażenia. Należy do nich przede wszystkim bateria bidetowa. Najczęściej występującym z bidetem modelem baterii są baterie bidetowe sztorcowe (inaczej baterie bidetowe stojące). Montowane są na tylnej półce bidetu i podłączone do instalacji, która jest doprowadzona od spodu urządzenia. Charakteryzują się zwartą budową, krótką wylewką i niskim korpusem.

Baterie bidetowe są wyposażone w perlator, czyli reduktor przepływu wody. Jest to nic innego jak sitko umieszczone na końcówce wylewki, które umożliwia spore oszczędności wody. Działanie perlatora jest bardzo proste i polega na napowietrzaniu strumienia wody. Dzięki niemu wizualnie wydaje się, że wylewa się więcej wody niż w rzeczywistości, co oczywiście sprawia, że zaczyna się ją słabiej puszczać.

Baterie bidetowe mogą posiadać dwa uchwyty, jednak największą popularnością cieszą się jednouchwytowe, ponieważ zdecydowanie łatwiej się z nich korzysta. Bidet można też wyposażyć w baterię termostatyczną, która utrzymuje stałą temperaturę, ustawioną przez użytkownika. Najbardziej nowoczesne baterie są elektroniczne. Włączają się i wyłączają bez potrzeby przestawiania uchwytów.

Zdecydowana większość baterii do bidetów jest jednootworowa, ale istnieją również modele trzyotworowe (w jednym otworze wylewka, a pokrętła w dwóch pozostałych). Podczas zakupu bidetu warto od razu dopasować baterię z odpowiednią ilością otworów.

Ciekawym rozwiązaniem są baterie bidetowe z wyciąganą wylewką z korpusu, co jest często spotykane w bateriach kuchennych. Nie tylko zapewnia to wygodę podczas korzystania z bidetu, ale również umożliwia wygodne napełnienie wiadra czy wysokiego wazonu.

Do instalacji bidetu niezbędny będzie również syfon, a także inne dodatkowe elementy, takie jak stelaże czy nakładki bidetowe. Wszystko należy odpowiednio spasować z bidetem.

Ile miejsca potrzeba na bidet w łazience?

Ile miejsca potrzeba na bidet w łazience?
Ile miejsca potrzeba na bidet w łazience?

Aby zamontować bidet nie potrzeba nie wiadomo jak dużego metrażu pomieszczenia, ale powinny zostać zachowane wspomniane już wcześniej odległości (około 30 cm od muszli klozetowej i innych elementów sanitarnych, 30-40 cm od ścian, z przodu przed bidetem powinno być co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni). Tylko w ten sposób korzystanie z bidetu będzie komfortowe.

Zbyt małe odległości sprawią, że użytkowanie bidetu będzie niewygodne, w konsekwencji czego pójdzie ono w zapomnienie. Najzwyczajniej w świecie nikt nie będzie chciał z niego korzystać, bo będzie wymagało “gimnastykowania się”.

W przeciwieństwie do toalety, która wymaga wolnej przestrzeni tak naprawdę tylko z przodu, w przypadku bidetu potrzebna jest ona zarówno z przodu jak i po bokach.

Drugą bardzo istotną kwestią jest umiejscowienie źródła wody oraz dodatkowego odpływu. Niestety w wielu nawet nowych domach po prostu nie występują. Jeszcze przed zakupem bidetu warto więc sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość jego zainstalowania.

W naprawdę małej łazience zainstalowanie bidetu może okazać się niemożliwe bez względu na wybrany model – bidet stojący czy bidet podwieszany. Nie oznacza to jednak, że właściciele mieszkań o niewielkim metrażu muszą całkowicie rezygnować z tego udogodnienia.

Producenci wyposażenia łazienkowego pomyśleli również o takich osobach i wymyślili sposoby na zastąpienie tradycyjnego bidetu. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak bidetta oraz automatyczne deski myjące.

Bidetta i automatyczne deski myjące

Bidetta to bateria bidetowa z małą słuchawką natryskową, która umieszczona jest przy misce WC. Po skorzystaniu z toalety wystarczy po nią sięgnąć i podmyć miejsca intymne. W przeciwieństwie do tradycyjnego bidetu, w tym przypadku nie trzeba nawet schodzić z muszli klozetowej. Dla niektórych może to więc być jeszcze wygodniejsze rozwiązanie. Bateria bidetowa może mieć kilka innych, ciekawych zastosowań – można szybko przepłukać nią muszlę, napełnić wiadro, żeby umyć podłogi czy przepłukać zabłocone buty korzystając z miski wc.

Drugą opcją na zastąpienie zwykłego bidetu jest zakup deski myjącej. Wystarczy zamontować ją na misce WC i już można z niej korzystać za pomocą przycisków na specjalnym panelu, który jest umieszczony z boku. W najprostszych modelach można regulować intensywność strumienia, z kolei w droższych występują dodatkowe funkcje, takie jak osuszanie czy wciąganie zanieczyszczonego powietrza. Takie deski to fajne i przydatne rozwiązanie, ale niestety wiąże się ze sporym wydatkiem (nawet kilku tysięcy złotych).

Bidet w łazience – cena

Ile kosztuje bidet?
Ile kosztuje bidet?

Osoby zainteresowane montażem bidetu w swojej łazience zastanawiają się przy wyborze bidetu, ile takie urządzenie może kosztować. Cena bidetu odgrywa ważną rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie. Jednak nie da się w tym przypadku jednoznacznie tego określić, ponieważ bidety różnią się bardzo ceną.

Cena bidetu jest bowiem uzależniona kilku czynników i ciężko jest wskazać nawet jakiś zakres, gdyż istnieją modele za kilkaset złotych, a są też i takie za kilka tysięcy. Duże znaczenie ma materiał, z jakiego wykonana jest miska bidetowa, wielkość i kształt oraz kilka innych kwestii.

Warto jednak wspomnieć o tym, iż ceny w marketach budowlanych nie są za bardzo wygórowane i tradycyjny bidet można kupić już za około 200-300 złotych. Patrząc na to, jak dużym udogodnieniem jest bidet, koszt nie wydaje się zbyt wysoki.

Na rynku są dostępne znacznie droższe bidety, pokryte specjalnymi powłokami ułatwiającymi utrzymanie ich w czystości oraz zapobiegającymi przyleganiu zabrudzeń.

Zalety i wady bidetów

Zalety i wady bidetów
Zalety i wady bidetów

Bidet to bardzo przydatne urządzenie w domu posiadające wiele niekwestionowanych zalet. Bidet nie jest jednak całkowicie wolny od wad, które dla jednych mogą nie mieć żadnego znaczenia, a inni przez to zrezygnują z zakupu lub zdecydują się na alternatywne rozwiązanie.

Największe zalety bidetów

 1. Szybkie i bezproblemowe odświeżanie się. Bidety umożliwiają szybkie odświeżanie intymnych części ciała bez konieczności całkowitego rozbierania się i brania prysznica lub kąpieli w wannie. To czyni je niezastąpionym rozwiązaniem zwłaszcza latem, kiedy panują upały.
 2. Bezpieczne podmywanie miejsc intymnych. W kwestii bezpieczeństwa chodzi głównie o osoby starsze czy schorowane, które są ograniczone ruchowo. Branie prysznica lub kąpieli w wannie zawsze wiąże się z ryzykiem poślizgnięcia i upadku. Bidet sprawia, że to ryzyko ograniczone jest do minimum, ponieważ podmycie się czy odświeżenie nad miską bidetową nie jest uciążliwe i nie stwarza zagrożenia.
 3. Wiele zastosowań. Bidet mimo iż de facto służy do podmywania okolic intymnych, może spełniać kilka innych funkcji. Okazuje się, że mnóstwo osób korzysta z niego myjąc w nim nogi, a dla małych dzieci staje się świetną alternatywą zlewu.
 4. Niezastąpione udogodnienie dla kobiet. Każda kobieta z pewnością doceni bidet w swojej łazience. Higiena intymna w przypadku płci pięknej ma szczególne znaczenie, zwłaszcza podczas menstruacji czy po porodzie.
 5. Rozwiązanie dla osób z problemami zdrowotnymi. Osoby, które często borykają się z problemami związanymi z układem moczowym czy wydalniczym doskonale wiedzą, jak ważna jest higiena miejsc intymnych. Bidet to urządzenie, które umożliwia nie tylko częstsze ich mycie, ale również za jego pomocą można moczyć chore części ciała w wodzie z dodatkiem odpowiednich lekarstw.

Wady tradycyjnych bidetów

 1. Konieczność zejścia z sedesu. W związku z tym, że istnieją rozwiązania umożliwiające podmywanie się bez konieczności schodzenia z muszli, wiele osób uważa to za wadę i wybiera alternatywne rozwiązania w postaci bidetty czy deski bidetowej.
 2. Niekomfortowa pozycja. Jednym pozycja przyjmowana na bidecie nie przeszkadza, a innym sprawia dyskomfort. Kucanie czy siadanie może być dla niektórych niewygodne i powodować zachlapywanie podłogi wokół bidetu.
 3. Bidet to nie rozwiązanie do każdej łazienki. Właściciele mikrołazienek z pewnością nie zainstalują w nich bidetów. Prędzej zdecydują się na zamontowanie małej i poręcznej bidetty w pobliżu toalety.

Wybór bidetu bądź jego alternatywy zależy w głównej mierze od preferencji i wymagań użytkowników. Każde rozwiązanie posiada pewne zalety i wady i tylko od osób mających korzystać z danego urządzenia zależy co uznają na najlepszą opcję dla siebie.

Jak podłączyć bidet krok po kroku?

Mimo iż wyglądem bidet przypomina bardziej miskę ustępową to jego instalacja bardziej przypomina montaż umywalki. Jak prawidłowo podłączyć bidet stojący i bidet podwieszany?

Przed przejściem do właściwego montażu bidetu, należy ustalić kilka podstaw. Po pierwsze, w przypadku bidetu wiszącego powinno się ustalić odpowiednią wysokość, na jakiej bidet będzie zawieszony. To ważny krok, o którym trzeba pamiętać. Najlepiej, gdy wysokość będzie taka sama jak w przypadku miski ustępowej, czyli 42 cm. Oczywiście wartość ta jest wartością umowną i można ją dopasować do własnych potrzeb.

Drugą ważną kwestią jest umieszczenie bidetu w pobliżu toalety – najlepiej obok, albo jeśli nie ma takiej możliwości, może być naprzeciwko. Chodzi tu przede wszystkim o komfort użytkowania (łatwe przechodzenie z miski WC do miski bidetowej). Jeśli bidet znajduje się blisko miski wc, należy zachować między nimi odstęp około 30 cm, a jeżeli naprzeciwko – co najmniej 60 cm. Zachowanie tych odległości zapewni swobodne poruszanie się po pomieszczeniu.

Jest jeszcze jedna istotna sprawa, o której należy pamiętać przed montażem. Dolna krawędź bidetu musi być umieszczona na wysokości co najmniej 20 cm nad podłogą. To umożliwi zamontowanie syfonu, bez którego bidet nie może spełniać swojej funkcji. Bidet umieszczony niżej może spowodować, że instalacja będzie mocno utrudniona lub nawet niemożliwa.

Montaż bidetu krok po kroku

Montaż bidetu – instrukcja krok po kroku
Montaż bidetu krok po kroku

Poniższa instrukcja ułatwi samodzielną instalację bidetu w łazience. Wystarczy śledzić poszczególne kroki i praca powinna przebiegać bezproblemowo. Warto pamiętać, żeby zawsze korzystać z instrukcji, którą otrzymujemy wraz z bidetem.

 1. Jeśli montujemy bidet stojący pierwszym krokiem jest przygotowanie przyłącza wodociągowego w ścianie, natomiast jeśli chodzi o bidet podwieszany – zamontowanie stelaża podtynkowego, na którym będzie zawieszony bidet.
 2. Drugim krokiem jest zamontowanie (w zależności od konstrukcji bidetu) kolana lub zaworów kątowych na oczkach wodociągowych.
 3. W następnym kroku należy założyć baterię i syfon, co jest podobne jak w przypadku umywalki. Warto zaznaczyć, że podczas zakupu syfonu trzeba go odpowiednio dobrać do rodzaju bidetu, ponieważ te do modeli wolnostojących różnią się budową od tych do modeli podwieszanych.
 4. Po wykonaniu wszystkich tych czynności można przytwierdzić bidet do ściany (wersje wiszące) lub do podłogi (wersje stojące).
 5. W tym kroku można już przyłączyć bidet do ciepłej i zimnej wody poprzez połączenie zaworów kątowych z baterią wykorzystując do tego elastyczne wężyki. Potem pozostaje już tylko podpięcie syfonu do otworu kanalizacyjnego i tak naprawdę bidet jest już gotowy do użytku.
 6. Na sam koniec podobnie jak w przypadku toalet i umywalek, można wykończyć miejsca łączenia silikonem. Ten krok zapobiegnie wnikaniu wody w powstałe szczeliny.

Ta ogólna instrukcja jak zamontować bidet jest uniwersalna dla wielu modeli tradycyjnych bidetów – podobnie montuje się bidet wiszący montowany na stelaż podtynkowy, jak i bidet stojący. Oczywiście zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ bidet stojący i bidet podwieszany mogą się od siebie nieznacznie różnić nie tylko wyglądem.

Nie każdy też musi czuć się na siłach, aby samodzielnie zainstalować bidet. W takim przypadku zawsze można zlecić montaż fachowcowi, który zamontuje bidet tak jak należy i z pewnością zrobi to znacznie szybciej.

Podsumowując, bidet to urządzenie, którego posiadanie zdecydowanie warto rozważyć. Wbrew pozorom nie potrzeba na to nie wiadomo jak dużego metrażu pomieszczenia. Jeśli ktoś natomiast posiada naprawdę malutką łazienkę, w której ledwie mieści się toaleta, umywalka i prysznic, zawsze można rozważyć opcje zastępcze dla bidetu – bidettę lub deskę bidetową.

Bidet w każdej łazience ułatwia codzienne funkcjonowanie wszystkim domownikom bez względu na płeć czy ilość lat. Zarówno najmłodsi jak i osoby starsze mogą wykorzystywać bidet zachowując przy tym bezpieczeństwo. Warto zdać sobie sprawę, że bidet to nie tylko urządzenie służące do podmywania okolic intymnych, ale także mini zlew, który można użytkować w różny sposób.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ludwika

Ten blog budowlany to prawdziwy majstersztyk – od szczegółów technicznych po klarowność przekazu, po prostu bravo.