W dzisiejszych czasach szkło wodne jest chętnie wykorzystywane nie tylko w przemyśle, ale również budownictwie. Mogłoby się wydawać, że materiał ten jest połączeniem wody i szkła. Nic bardziej mylnego – są to stopy lub roztwory krzemianów. Można wyróżnić kilka rozmaitych rodzajów szła wodnego – wszystko zależy od składu. Warto wiedzieć, że substancja, którą nazywamy szkłem wodnym jest spotykana niemal na co dzień. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat wykorzystywania wody szklanej w budownictwie domów jednorodzinnych.
Co to jest szkło wodne?
Szkło wodne jest stopem lub roztworem krzemianów. Najczęściej spotyka się krzemiany potasu oraz sodu. Równie pospolite jest połączenie tych dwóch krzemianów, dzięki czemu uzyskuje się mieszankę potasu z sodą. Oczywiście można spotkać się również z innymi rodzajami krzemianów, jednak wykorzystywane są one bardzo rzadko. Mowa tutaj w szczególności o krzemianach:
- cezu,
- litu,
- rubidu,
- amonu.
Nazwa szkła wodnego tworzona jest na podstawie składnika przewodniego, czyli tego, który przeważa w substancji. Można wyróżnić m.in.:
- szkło wodne potasowe,
- szkło wodne sodowe,
- szkło wodne potasowo-sodowe.
Czasami można spotkać się z określeniem krzemianów rozpuszczalnych. Wynika to z faktu, że struktura szkła wodnego pozwala na bardzo dobre rozpuszczanie substancji w wodzie. Stanowi to jego niewątpliwy atut. Oczywiście niemal każde szkło wodne ma inne parametry. Jego właściwości są najczęściej określane poprzez:
- stężenie molowe,
- stosunek molowy,
- gęstość,
- sumę tlenków.
Do najważniejszych należą dwa pierwsze parametry, natomiast pozostałe podawane są tylko przez niektórych producentów. Warto wiedzieć, że szkło wodne potasowo-sodowe ma nieujednoliconą nomenklaturę. Z tego względu można spotkać się z różnymi oznaczeniami w danych technicznych produktu. Dotyczy to w szczególności stosunku procentowego oraz wagowego. Zwykle jednak w specyfikacji można znaleźć procent wagowy oraz stosunek molowy (opcjonalnie moduł molowy).
Szklana woda jest produktem reakcji zachodzącej pomiędzy sodem (szkła wodne sodowe) lub potasem (szkło potasowe) a krzemionką. Krzemionka rozpuszcza się w wodorotlenku, a w wyniku tego powstaje szkło sodowe lub szkło potasowe. Ciekawe jest, że szkło wodne może powstać również wtedy, gdy reakcja zajdzie między krzemionką a węglanem sodu lub potasu.
Doskonałe właściwości fizykochemiczne szkła wodnego sprawiły, że jest ono wykorzystywane na szeroką skalę. Dużym plusem jest również fakt, że właściwości tej substancji mogą być elastycznie dopasowywane do indywidualnych wymagań. Mowa tutaj o pełnej specyfikacji szkła wodnego, czyli nie tylko proporcji składników szklanej wody, ale również lepkości, czy też gęstości. Sprawiło to, że szkło wodne używane jest nie tylko w branży budowlanej, ale również w wielu rozmaitych dziedzinach przemysłu.
Właściwości szkła wodnego
Szkło wodne jest chętnie wykorzystywane, jednak wiele osób nie wie, jakie są jego parametry i właściwości. Najczęściej wykorzystuje się trzy podstawowe rodzaje szkła wodnego (szkło wodne sodowe, potasowe, potasowo-sodowe).
Z zastosowania szkła wodnego płynie wiele korzyści ekonomicznych. Wytworzenie oraz modyfikacja substancji nie jest kosztowna, tak więc można ją dopasować do własnych wymagań fizykochemicznych. Istnieje możliwość dopasowania proporcji parametrów np. zawartości tlenków w składzie, lepkości, gęstości.
Szkła wodne wykazują właściwości antykorozyjne. Hamują rozwój zmian korozyjnych metali. Dodatkowym plusem jest fakt, że niwelują one ryzyko osadzania się osadów na ich powierzchni. Ciekawe jest, że woda szklana pozytywnie oddziałuje również na układy, które w przeszłości uległy już korozji.
Zastosowanie szkła wodnego jest bardzo szerokie, ponieważ szkło wodne sodowe i potasowe są dość stabilne. Oznacza to, że nie wchodzi ono łatwo w reakcje z innymi związkami. Atutem jest z pewnością bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie. Jest to również substancja niepalna. Dobrze również wiedzieć, że woda szklana jest nietoksyczna. Jest to substancja przyjazna środowisku naturalnemu. Szkło wodne sodowe ma doskonałe właściwości wiążące. Wszystko to sprawia, że transport materiału staje się o wiele prostszy i szybszy. Nie jest on niebezpieczny, co usprawnia proces załadunku i transportu.
Woda szklana szkodliwość
Wszystkie rodzaje szkła wodnego wykazują wysoką alkaliczność, przez co mogą negatywnie oddziaływać na skórę ludzką (np. wywołać oparzenia). Podczas używania tego materiału należy więc zabezpieczyć oczy i okolicę oczu. Nie można również dopuścić do spożycia substancji. Należy również ograniczyć jej wdychanie. W przypadku niepożądanego wycieku substancji trzeba natychmiast zabezpieczyć dany obszar. Po pierwsze tamujemy źródło wycieku, a następnie zabezpieczamy miejsce skażenia piaskiem. Warto wiedzieć, że woda szklana może zostać zneutralizowana za pomocą kwasu siarkowego.
Zastosowanie szkła wodnego
Woda szklana wykorzystywana jest w wielu branżach. Bardzo często wybierane jest, jako uzupełnienie klejów oraz kitów. Jest to bardzo dobre lepiszcze, które poprawia właściwości materiałów adhezyjnych. Jeśli chodzi o branżę budowlaną, szkło wodne na wilgoć jest najczęściej wykorzystywane do betonu. Bardzo często szkło w płynie dodawane jest do zaprawy cementowej. Krzemiany sodu oraz potasu sprawdzają się również podczas produkcji farb. Stosowane są również, jako spoiwo do wykonywania materiałów ceramicznych (np płytek ceramicznych). Woda szklana chętnie używana jest w gospodarstwach domowych. Wielu osobom kojarzy się ono z surowcem do przechowywania jaj. Trzeba jednak wiedzieć, że substancja ta używana jest w przemyśle mydlarskim podczas produkcji różnego typu detergentów, produkcji proszków do prania oraz środków czyszczących. Możemy spotkać się z nią podczas używania niektórych proszków do prania, czy też płynów do mycia naczyń. Woda szklana (w szczególności potasowa) wykorzystywana jest także podczas produkcji bardzo silnie działających preparatów czyszczących, które stosowane są w przemyśle. Stanowi często składnik środków chemicznych opóźniających procesy korozyjne, czy też preparatów opóźniających pylenie lub przeciwdziałających pyleniu. Dzięki swoim właściwościom mogą być używane również podczas wytwarzania preparatów, które zmniejszają stopień osadzania się kamienia. Największą zaletą jest fakt, że produkt ma różnorodne właściwości, które można swobodnie modyfikować. To właśnie z tego względu może być ono stosowane, jako dodatek do wielu produktów. W zależności od ich przeznaczenia, efekt końcowy będzie inny. Krzemiany sodu oraz potasu mogą działać stabilizująco lub regulująco. Bardzo często są one także spoiwami. Szeroki zakres możliwości został doceniony w szczególności przez branżę budowlaną. Szkło wodne potasowe jest materiałem niepalnym. Wykazuje ono odporność zarówno na ogień (dlatego bywa wykorzystywane do produkcji materiałów ogniotrwałych) jak i działanie wysokich temperatur. Stosowane jest także podczas produkcji dużej ilości materiałów budowlanych, jednak oprócz znajduje ono zastosowanie w odlewnictwie, hutnictwie.
Jakie są jeszcze zastosowania szkła wodnego? Nie tylko w budownictwie szkło wodne sodowe i potasowe jest niezastąpione, ale i podczas wytwarzania specjalistycznych form, a nawet w przemyśle ceramicznym do wykonywania materiałów ceramicznych. W ostatnich latach szkło wodne sodowe wykorzystywane jest jako składnik roztworów bielących do wybielania płyt wiórowych, czy też papieru. Co więcej szkła wodne sodowe zaczęto używać do uzdatniania wody.
Niezależnie od rodzaju, substancja ta znajduje dziesiątki zastosowań. Rzadko mówi się o tym, ale zastosowanie szkła wodnego jest popularne w przemyśle spożywczym – jest ono dodatkiem do żywności (oznaczenie E550). Ponadto wykorzystuje się je do produkcji elektrod spawalniczych, wytwarzania pigmentów, czy też ochrony zbiorników służących do przechowywania substancji chemicznych. Krzemiany sodu oraz potasu to często element stabilizatorów gleb, oraz gruntów.
Jak stosować szkło wodne krok po kroku?
Użycie szkła wodnego zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia. Na opakowaniu powinniśmy znaleźć szczegółowe informacje na ten temat, które z pewnością ułatwią nam wykonywanie prac. Trzeba liczyć się z faktem, że szkło wodne ma płynną strukturę, co nieco utrudnia jego nakładanie na wybrane powierzchnie. Osoby niedoświadczone mogą mieć problem z tym, aby zapobiec np. nadmiernemu ściekaniu substancji. Należy jednak zaznaczyć, że użycia szkła wodnego nie jest zadaniem wymagającym i prędzej, czy później każdy dojdzie do wprawy.
Płynne szkło wodne nakłada się za pomocą pędzla. Musi on zostać właściwie dobrany do powierzchni, na którą będziemy nakładać substancję. Mowa tutaj głównie o włosiu pędzla, ale także o jego rozmiarze. Wbrew pozorom łatwiej nakładać jest wodę szklaną na duże powierzchnie, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Przed rozpoczęciem prac pamiętajmy o tym, aby właściwie zabezpieczyć się przez niepożądanym działaniem substancji. Musimy posiadać rękawice ochronne na dłonie, ponieważ może ono silnie podrażnić skórę, a nawet wywołać reakcje alergiczne. Właśnie dlatego nie możemy dopuścić do kontaktu substancji z nieochronionym ciałem. Uważajmy również na oczy i okolicę pod oczami. Podczas nakładania produktu należy zachować szczególną ostrożność, tak aby substancja przypadkowo nie dostała nam się do oczu.
Minusem szkła wodnego jest to, że wytwarza ona nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia opary. Właśnie z tego względu nakładanie substancji powinno odbywać się wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Być może pomocna może okazać nam się maseczka – szczególnie, jeśli proces nakładania szła wodnego trochę potrwa. To spore ułatwienie dla osób wrażliwych, które szybciej, niż inne odczuwają negatywne oddziaływanie tego typu preparatów.
- Przed nałożeniem szkła wodnego na wybraną powierzchnię należy ją dokładnie oczyścić. Musimy usnąć wszelkie zanieczyszczenia, a także zabrudzenia. Istotnym jest również to, aby kompleksowo odtłuścić powierzchnię.
- Na pędzelek nakładamy niewielką ilość szkła wodnego.
- Płynne szkło wodne nakłada się jako warstwy szkła wodnego. Uważajmy, aby warstwy szkła wodnego były niezbyt dużej grubości, gdyż utrudni to równomierne rozprowadzenie szkła wodnego.
W przypadku, gdy ma być dodatkiem do gotowej zaprawy, musimy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Szczegółowe dawkowanie znajdziemy na opakowaniu.
W przypadku nakładania szkła wodnego na ścianę należy wziąć pod uwagę, że jest ono niemal niemożliwe do pomalowania. Jest to nie tylko żmudna praca, ale również bezcelowa, gdyż efekt końcowy jest zwykle nieciekawy pod względem wizualnym.
Szkło wodne cena
Cena szkła wodnego zależy głównie od jego rodzaju, a także przeznaczenia. Wiele również zależy od stawek konkretnego producenta. Największym zainteresowaniem wśród użytkowników cieszy się szkło wodne sodowe. Na rynku znajdziemy wiele produktów renomowanych marek, a wybór zależy wyłącznie od naszych potrzeb i wymagań.
Produkty do impregnacji drewna oraz ochrony betonu to koszt około 10 zł za 0,5 l.
Woda szklana w opakowaniu o pojemności 5 l ma cenę około 40 zł. Zwykle im większa pojemność, tym bardziej ekonomiczna cena. Oczywiście znajdziemy również wodę szklaną w niższych cenach. Spokojnie znajdziemy opakowanie 5 l w cenie kilkunastu złotych.
Nie jest to więc duży wydatek, jeśli weźmiemy pod uwagę pojemność i wydajność produktu. Podczas zakupu produktu nie należy kierować się wyłącznie niską ceną. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na specyfikację szkła wodnego, a także jego zastosowania. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, to wybierzmy produkt sprawdzonej i zaufanej marki.
Jak wybrać szkło wodne?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, która woda szklana jest najlepsza. Wybierając produkt musimy przede wszystkim określić, jakie prace będziemy wykonywać. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy dziesiątki produktów, które pochodzą od różnych producentów. Nie jest to ułatwieniem podczas dokonywania wyboru.
Sodowe szkło w płynie wybierane jest najczęściej podczas impregnacji betonu. Jest ono zdecydowanie najłatwiej dostępne. Atutem tej wody szklanej jest również korzystna cena. Jeśli chodzi o właściwości ochronne tej substancji, to są one bardzo zbliżone do szkła wodnego potasowego.
Szkło wodne sodowe jest najbardziej uniwersalne, więc zdecydowana większość osób decyduje się na zakup właśnie tego produktu. Często jest ono stosowane nawet tam, gdzie zastosowania ma szkło wodne potasowe. Dlaczego tak jest? Głównym powodem jest fakt, że zakup szkła wodnego potasowego nie jest łatwy.
Kolejną wadą jest dość wysoka cena. Nie każdy wie, że za efekt końcowy odpowiada głównie prawidłowa aplikacja substancji. Jeśli substancja zostanie nałożona nieprawidłowo, to nie zda ono egzaminu. Właściwa aplikacja to 75% sukcesu. Musimy stosować się do wszystkich zaleceń producenta, gdyż to właśnie dzięki nim proces nakładania szkła wodnego przebiegnie prawidłowo.
Duże znaczenie ma również czystość substancji. Należy zakupić produkt o dużej czystości (poziom zanieczyszczeń < 1%). Nawet najdroższa woda szklana nie będzie pełnić swojej funkcji, jeśli nie zadbamy o jej właściwe nałożenie. Nie zapominajmy również, że istotne jest oczyszczenie i przygotowanie powierzchni.
Czy szkło wodne jest toksyczne?
Wiele osób zastanawia się, czy szkło wodne jest toksyczne dla naszego zdrowia. Nie jest to substancja toksyczna, a ryzyko uwolnienia się szkodliwych związków jest bardzo małe. Produkt, które zaschnie na wybranej przez nas powierzchni jest niemal nierozpuszczalny w wodzie. Oznacza to, że bardzo ciężko zmienić jego stan. Co prawda zawsze istnieje pewne ryzyko uwolnienia się toksycznych związków, jednak ich ilość jest zwykle tak niewielka, że nie działają one toksycznie na organizm ludzki, czy też środowisko naturalne.
Największe zagrożenie stanowi nieprawidłowa aplikacja szkła wodnego. W takiej sytuacji może dojść do szybszego rozpuszczenia się substancji w wodzie, a tym samym do uwolnienia szkodliwych związków, jednak nawet wtedy skażenie toksyczne jest niemal niemożliwe.
To, że jest nietoksyczna, nie oznacza, że jest również nieszkodliwa. Ryzyko wystąpienia podrażnień występuje w momencie aplikacji. Podrażnia skórę, spojówki, czy też błony śluzowe. Musimy zadbać o właściwe warunki aplikacji szkła wodnego na wybraną powierzchnię. Używajmy rękawic ochronnych, a także pamiętajmy o optymalnej wentylacji pomieszczenia. Nie wdychajmy powstałych oparów. Po wyschnięciu jest całkowicie obojętne dla naszego organizmu. Oznacza to, że nieprzyjemne doznania mogą spotkać nas wyłącznie w momencie aplikacji. Wyschnięta woda szklana w warunkach normalnych jest bierne chemicznie. Z tego powodu może być ono stosowane do mas uszczelniających w celu uszczelniania np. punktów poboru wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wodę szklaną stosować również w miejscach, które mają kontakt z żywnością.
Co to jest szklana woda?
Szklana woda jest stopem lub roztworem krzemianów. Najczęściej spotyka się szkło wodne potasowe oraz szkło wodne sodowe. Równie pospolite jest połączenie tych dwóch krzemianów, dzięki czemu uzyskuje się mieszankę potasu z sodą. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach gospodarki, m. in. przy produkcji materiałów ogniotrwałych, materiałów ceramicznych (płytek ceramicznych), mas uszczelniających, w przemyśle mydlarskim jako składnik środków czyszczących (produkcji proszków do prania), produkcji elektrod spawalniczych, do wyrobu farb, klejów, w budownictwie.
Ile kosztuje szkło wodne sodowe i potasowe?
Szklana woda do impregnacji ognioochronnej drewna oraz ochrony betonu to koszt około 10 zł za 0,5 l. Szklana woda w opakowaniu o pojemności 5 l ma cenę około 40 zł.
Czy woda szklana jest szkodliwa?
Różne rodzaje szkła wodnego wykazują różną alkaliczność (zazwyczaj wysoką), przez co mogą negatywnie oddziaływać na skórę ludzką (np. wywołać oparzenia). Podczas używania tego materiału należy więc zabezpieczyć oczy i okolicę oczu. Nie można również dopuścić do spożycia substancji. Należy również ograniczyć jej wdychanie.
To rzetelne opracowanie, jednakże warto byłoby dodać więcej komentarzy ekspertów zewnętrznych, aby wzbogacić dyskusję.