Jak docieplić loggię i balkon?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 12 marca 2021

ocieplenie loggii balkonu

Loggia to ciekawe rozwiązanie często stosowane przez projektantów i Inwestorów w domach jednorodzinnych. Stylowo wpisuje się niemal w każdą elewację, zwłaszcza w domach piętrowych, czy budynkach z poddaszem. Osłaniają mieszkańców przed wiatrem, czy opadami deszczu, lub śniegu.

Loggia to wnęka, która jest specjalną odmianą balkonu i powstaje jako wydzielona zewnętrzna część pomieszczeń, takich jak pokój, sypialnia, salon, czy jadalnia, lub niekiedy hall na piętrze. Od pomieszczenia oddzielona jest najczęściej ścianą z oknami, lub drzwiami balkonowymi w domach tradycyjnych, a w nowoczesnych efektownym przeszkleniem. Czasami loggię zabudowuje się, tworząc mały ogródek zimowy, wedle uznania i potrzeby.

Balkony, w odróżnieniu od loggii buduje się jako wystające poza obrys elewacji budynku elementy, oparte na słupach, wiszące, czy na konstrukcji wspornikowej. Zdarza się łączenie loggii z balkonem, czyli utworzona wnęka balkonowa jest wyprowadzona poza jej obrys i stanowi już otwartą część balkonu.

ocieplenie balkonu styropian

Ocieplenie loggii i balkonu

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa szczególnie na energooszczędność domu, jest prawidłowe docieplenie takich rozwiązań zastosowanych w budynku. Odpowiednie docieplenie pozwala zachować komfort i wygodę w użytkowaniu zarówno balkonów, jak i loggii.

Zarówno loggię, jak i balkon należy odpowiednio zabezpieczyć przeciwwilgociowo, ale przede wszystkim ocieplić. W przypadku loggii jest to w szczególności zalecane, a wręcz konieczne, bowiem loggia znajduje się nad, lub pod pomieszczeniami domu. Należy wówczas przewidzieć właściwe rozwiązania, które zapewnią bezwzględną szczelność warstw stropu loggii, jak również zminimalizują straty ciepła w domu.

Optymalnym wariantem przy loggii nad pomieszczeniami, jest zastosowanie szczelnych powłok przeznaczonych do malowania na zewnątrz, lub tradycyjnej papy termozgrzewalnej, czy grubej folii przeciwwilgociowej, przynajmniej w dwóch warstwach.

Brak takiego rozwiązania możemy narazić dom na przeciekanie w tych miejscach, a domowy budżet na dodatkowe koszty związane z naprawą, czy niepotrzebnym remontem.

Świetnym rozwiązaniem na izolacje, czy dociepleniamateriały zaawansowane technologicznie.

Do ocieplenia stropu od góry najlepiej jest zastosować styrodur, lub twarde płyty styropianu typu dach-podłoga o podwyższonych parametrach cieplnych.

Należy również ocieplić strop od środka wnęki, czy pomieszczenia warstwą 10cm wełny mineralnej w izolacji folii przeciwwilgociowej od dołu, a od góry folii paroprzepuszczalnej, wraz ze szczeliną wentylacyjną.

Całość od dołu obudowuje się płytami gipsowymi na ruszcie stalowym.

Przy loggii muszą to być płyty gipsowe wodoodporne, do zastosowań na zewnątrz, lub wodoodporne płyty OSB. Podobnie przy pomieszczeniach tak zwanych mokrych, czyli kuchni, łazience, wc, kotłowni, czy garażu, montuje się sufit na płytach wodoodpornych, z właściwymi izolacjami.

Te rozwiązania powodują obniżenie wysokości części pomieszczenia pod loggią, czy wnęki logii i można je stosować przy odpowiedniej wysokości ogólnej pomieszczenia (wnęki), tak by na gotowo w tym miejscu wysokość od posadzki do sufitu wyniosła minimum 2.50m, a w przypadku pomieszczeń niemieszkalnych 2.20m.

Docieplenie ścian loggii

Innym bardzo ważnym elementem jest dokładne docieplenie ścian loggii, gdzie warstwa izolacyjna powinna być układana bez żadnych przerw, równo z warstwą ocieplenia na elewacji. Także elementy konstrukcyjne domu, jak wieńce, czy słupy wychodzące poza obrys elewacji powinny być szczelnie docieplone. Takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie powstawania niewskazanych w budynkach mostków termicznych.

Idealnym będzie tutaj zastosowanie na ścianach nowoczesnego styropianu grafitowego, który posiada bardzo dobry parametr cieplny λ=0.031 W/(m·K), lub mniejszy. W porównaniu z tradycyjnym styropianem elewacyjnym, którego λ=0.044 W/(m·K), zastosować można mniejszą grubość styropianu grafitowego, bo już jego 15cm  zastąpi 20-25cm warstwę styropianu elewacyjnego.

Zastosowanie styropianu grafitowego nie ograniczy znacząco powierzchni loggii, oraz pozwoli bez problemu na ułożenie dodatkowych okładzin na ścianach loggii.

W ten sposób, można ściany loggii, czy balkonu wykończyć efektownymi płytkami kamiennymi, lub ceramicznymi mrozoodpornymi, czy klinkierowymi.

Można także, ułożyć ostatnio bardzo modne panele z drewna, panele drewnopochodne, lub winylowe.

Dzięki takiemu wykończeniu loggię można zaaranżować zarówno w klasyczny, jak i w nowoczesny sposób, co odróżni ją od reszty wykończeń na elewacjach.

odprowadzanie wody balkonu loggii

Odprowadzanie wody z loggii i balkonów

Ważnym jest aby wykonać na obrzeżach odpowiednie obróbki blacharskie z kapinosem, zapewniające właściwy odpływ wody z nawierzchni zarówno w loggiach i na balkonach. Przy większej powierzchni loggii, czy balkonu stosuje się oprócz obróbki rynny o odpowiedniej średnicy.

I tutaj dodatkowo stosuje się także spadki na powierzchni, których nachylenie dobiera projektant w zależności od wielkości loggii, czy balkonu.

Spadek uzyskać można na warstwach stropowych loggii, czy płycie balkonu, lub na odpowiednio wylanej wylewce w spadku, która dodatkowo dociska poszczególne warstwy na stropie, czy płycie.

Wykończenie nawierzchni balkonu

Na nawierzchnię stosuję się zazwyczaj grespłytki ceramiczne mrozoodporne, płyty kamienne, czy klinkierowe. Często stosowane jest również drewno ryflowane i impregnowane, zabezpieczone przeciwwilgociowo, lub droższe, ale bardziej efektowne i luksusowe drewno egzotyczne.

wykonczenie nawierzchni balkonu

Balustrady loggii i balkonów

Loggie i balkony zabezpiecza się balustradami w stylu tradycyjnym, lub nowoczesnym. Wzory i wypełnienia, oraz kolorystykę balustrad, jak również materiał, z którego mają być wykonane dobiera się do ogólnego stylu i architektury domu. Więcej o balustradach w naszym artykule „Jaką balustradę wykonać na balkonie?

balustrada balkonu

Komentarz