Ogród ze strefą relaksu – proste pomysły, które odmienią Twój ogród!

Każdy z nas potrzebuje oazy – swojego miejsca odpoczynku i wytchnienia. Najlepiej, jeśli jest ono w zgodzie z naturą, tak, aby bliskość przyrody przynosiła ulgę od betonowych ścian i zgiełku ulicy. Czy musimy wyjeżdżać na kraniec świata, aby znaleźć taki raj? Nie, wystarczy, że urządzimy go sobie sami. O czym mowa? Oczywiście o ogrodzie.

Ogród ze strefą relaksu
Ogród ze strefą relaksu

Własny ogród, jako przydomowa strefa relaksu

Wielu z nas, by poczuć ulgę uda się do salonu spa, na masaż, basen lub siłownię. Niestety nie każdego stać na posiadanie podobnych luksusów we własnym domu. Ogród jest fantastycznym rozwiązaniem i kompromisem. Dostarczy nam zarówno poczucie wytchnienia, odpoczynku, złapania kontaktu z rzeczywistością i otaczającym nas światem, jednocześnie nie zmuszając nas do dalekich podróży czy krótkofalowych, płatnych rozwiązań.
Dobrze urządzony i przemyślany skrawek zieleni będzie strefą przydomowego relaksu, ale i powodem do odczuwania satysfakcji. Dodatkowo stanie się miejscem idealnym do spędzania rodzinnego czasu, rozwijania nowego hobby i umiejętności (jak choćby ogrodnictwo) czy przyjmowania gości.

Zaplanuj przestrzeń

Jednak żeby ogród stał się miejscem odpoczynku, nie może panować w nim chaos i nieład. Zanim przejdziemy do jego urządzania, powinniśmy stworzyć plan zagospodarowania. Przemyśleć, co miałoby się w nim znaleźć, jakie strefy są dla nas najważniejsze, jakie funkcje miałby spełniać?

Najlepiej, jeśli projekt ogrodu rozpoczniemy na mapie geodezyjnej, To na niej nanośmy swoje pomysły, łatwo sprawdzając ile miejsca będą zajmowały określone strefy. Unikniemy dzięki temu błędów organizacyjnych oraz w nieprawidłowej kolejności wykonywanych prac.

Podzielmy ogród na strefy:

Zastanówmy się, jakie rośliny powinny zawitać w naszym ogrodzie. Oczywiście najpierw powinniśmy zaobserwować przyrodę, tzn. co rośnie “za płotem”, jaką glebę posiadamy, czy nasz ogród będzie w zacienionym, czy bardzo nasłonecznionym miejscu. To wszystko ma olbrzymie znaczenie podczas wyboru odpowiedniej roślinności.

Dla początkujących ogrodników ważnym jest czy decydujemy się na posadzenie bylin (roślin wieloletnich) czy jednorocznych, które trzeba nasadzać co sezon. Przemyślmy zatem ile czasu i energii będziemy wkładać w późniejsze dbanie o zieleń.

Ścianki i przesłony w ogrodzie

Niestety często nasze działki nie są zbyt wielkie i blisko sąsiadują z ogrodami obok. Nie sprzyja to intymności. Możemy jednak samodzielnie odgrodzić przestrzeń. Na rynku istnieje wiele możliwych rozwiązań. Dla fanów przyrody i naturalności rozwiązaniem będą nasadzenia – dobrze sprawdzi się żywopłot, tuje, bądź drzewa, jednak na taki płot potrzeba czasu.

Szybszym rozwiązaniem jest postawienie ścianek z trejaży, pergoli czy drewnianych przepierzeń. Odpowiednio zabezpieczone preparatami i pomalowane będą nam służyć na lata. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość stawiania tych lekkich ścianek również w środku ogrodu, stwarzając dzięki nim zaułki i strefy.

Oczywiście można odgrodzić się tradycyjną siatką lub kratownicą. Jest to rozwiązanie dobre, jeśli zależy nam po prostu na wyznaczeniu granicy działki lub ogrodu.

Alternatywą jest wykorzystanie masywnych, betonowych ścianek. Pamiętajmy jednak, że ze względów estetycznych powinniśmy przysłonić je roślinnością.

Relaks pod bezpiecznym zadaszeniem

To, jakie zadaszenie powinniśmy wybrać, determinuje miejsce naszego przebywania. Jeśli jest to naziemny parkiet, taras można wykorzystać drewnianą konstrukcję daszku przylegającą do domu.

Alternatywą jest rozkładana markiza, która chroni przed słońcem oraz deszczem, jednak nie jest konstrukcją stałą. Dla werand i tarasów najmodniejszym pomysłem zadaszenia są materiałowe daszki. Zarówno szyte z wodoodpornych, grubszych tkanin, jak i te szyte z lekkiej bawełny. Jeżeli konstrukcja opiera się na drewnianych belkach, możemy zamontować do nich bezpieczny mechanizm, na którym zawiesimy płachty materiału.

Klasycznym rozwiązaniem jest rozkładany parasol. Sklepy budowlane oraz aranżujące wnętrza posiadają w swoim asortymencie bogaty wybór parasoli, w niemal każdym rozmiarze. Nowoczesnym rozwiązaniem jest postawienie pergoli, zamiast klasycznego parasola. Ozdobiona tkaninami, bądź pnącą roślinnością nada nieco rajskiego i egzotycznego klimatu.

Kojąca zieleń – postaw na kontakt z naturą

Niezależnie czy znamy się na ogrodnictwie, czy nie, czy relaksującym jest dla nas pielenie grządek, czy wręcz odwrotnie, oczekujemy, że ogród po prostu będzie rosnąć sam, niezbędna jest roślinność.

To właśnie zieleń definiuje to, czym tak naprawdę powinien być ogród. Nie bójmy się otoczyć się naturą, nauczyć dbać o nasz przydomowy skrawek zieleni. Mogą to być tradycyjne donice z kwiatami, rabaty z roślinnością sezonową, krótko skoszony trawnik lub dzikość w angielskim stylu.

Ogród to nasza oaza, miejsce, w którym przebywamy na świeżym powietrzu, opuszczamy mury, samochody i ulice na rzecz kontaktu z naturą. Takie chwile mają dla nas zbawienny wpływ. Poza jasnymi właściwościami zdrowotnymi, jakie posiadają rośliny i drzewa, dostarczymy sobie endorfin (zwłaszcza podczas pracy w ogrodzie), satysfakcji, zmniejszy się poziom stresu, a umysł i ciało uspokoją się.

Meble ogrodowe i dodatki

Meble

To, jak wykończymy nasze ogrody i urządzimy strefę wypoczynku, zależy w głównej mierze od stylu architektonicznego naszego domu oraz stylu panującego w ogródku.
Oczywiście prym wiodą komplety ratanowych bądź imitujących ratan mebli ogrodowych. Zazwyczaj poza stołem znajdziemy również kanapy, pojedyncze fotele czy krzesła.
Dla tych z nas, którzy cenią jakość na lata, proponujemy meble ogrodowe wykonane z drewna. Nie są to już jedynie ławy czy huśtawki. Na rynku znajdziemy komplety wypoczynkowe wykonane z lekkiego, aczkolwiek trwałego drewna.

Najmodniejszym hitem sezonu, wpisującym się w trend eko, są meble z palet. Najlepiej, jeśli wykonamy je samodzielnie, według własnych potrzeb. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przestrzeniach w stylu boho lub dla tych z nas, którzy chcą urządzić wnętrze pięknie, ale i tanio.

Meblem nieodzownie kojarzącym się z relaksem i wypoczynkiem na świeżym powietrzu jest hamak. Najprostszy hamak występuje w postaci zwykłej sieci rybackiej, rozwieszonej pomiędzy dwoma drzewami przy pomocy solidnych lin. Na przestrzeni lat rynek hamaków diametralnie się zmienił, a wybór stał się trudniejszy przez całą gamę propozycji. Współcześnie hamaki dzielimy na:

  • tradycyjne,
  • z porzeczkami/ drążkami,
  • fotele hamakowe,
  • namioty hamakowe,
  • hamak dla dziecka.

Dodatki

Z kolei diabeł tkwi w szczegółach – urządzając ogród nie zapominajmy o dodatkach. To one nadają charakter przestrzeni, sprawiają wrażenie, że wnętrze jest dopieszczone, wykończone, a nic nie jest przypadkowe.

Podstawowymi dodatkami są lampy. Rynek proponuje nam różnorodne rozwiązania: lampy solarne, małe żaróweczki, węże świetlne, oświetlenie ledowe. W obrębie ogrodów bardzo popularne są lampy na wyższych bądź niższych słupkach, ustawiane przy ścieżkach. Często też montuje się reflektorki na trawniku. Punkty oświetleniowe instaluje się również w nawierzchniach – oprawy najazdowe bez problemu wytrzymują nacisk kół.

Aby rozjaśnić przestrzeń, jednocześnie zachowując przyjemny klimat, zdecydujmy się na lampiony – ratanowe, miedziane, wiklinowe czy wykonane z papieru. Mogą być one z pachnącymi świecami lub elektrycznymi wkładami.

Ogród, zwłaszcza jeśli w strefie wypoczynkowej posiadamy taras, to również miejsce na tekstylia. Poduszki, dywaniki, bieżniki, zasłony, firany „wyszły z salonów”, wprost na powietrze.

Hitem sezonu są również ekologiczne ozdoby wykonane ze sznurka, jak makramy czy makatki.

Nie bójmy się zatem ozdabiać przestrzeni ogrodowej zgodnie z naszymi upodobaniami i stylem. To miejsce naszego relaksu i odpoczynku, powinniśmy więc czuć się w nim naprawdę dobrze.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze