Filtr do wody: cena, rodzaje, parametry, zalety i wady filtrów wody

Filtr do wody
Filtr do wody

Filtry do wody stały się powszechni stosowane w gospodarstwach domowych.

Nie ma znaczenia, czy woda jest pobierana ze studni, czy też sieci wodociągowej, jej jakość może się pogarszać.

Może ona zawierać podwyższoną ilość szkodliwych dla zdrowia pierwiastków. Z tego względu w niektórych regionach nie zaleca się spożywania wody bezpośrednio po nalaniu jej z kranu.

Oczywiście spełnia ona aktualnie obowiązujące normy, jednak dla wielu osób jakość nie jest satysfakcjonująca.

Trzeba wspomnieć, że liczne badania naukowe udowodniły, że tzw. twarda woda może nasilać trądzik, przesuszać skórę, czy też osłabić włosy i nasilić ich wypadanie.

Profesjonalne systemy uzdatniania mogą rozwiązać ten problem – istotne jest jednak to, aby jego wydajność była prawidłowo dopasowana do potrzeb domowników.

Czym są filtry do wody?

Czym są filtry do wody?
Czym są filtry do wody?

Filtry do wody w domu jednorodzinnym oczyszczają ją z nadmiaru szkodliwych pierwiastków m.in.:

  • chloru,
  • metali ciężkich,
  • manganu.

Usuwają również wszelkie cząstki stałe, czy też bakterie. Poprawiają jej twardość.

Na specjalną uwagę zasługuje fakt, że woda zasilająca urządzenia domowe (np. prysznic) jest już kompleksowo oczyszczona.

Zapewnia to wysoką wygodę i swobodę użytkowania, ponieważ nie odczuwamy posiadania dodatkowego urządzenia takie jak np. dzbanki filtrujące.

Warto wspomnieć, że systemy uzdatniające nie usuwają wartościowych minerałów, czy też składników odżywczych. Jest to niewątpliwą zaletą.

Opisywane filtry występują w wielu rozmaitych wariantach. Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych urządzeń, a wybór zależy głównie od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Pamiętajmy, że koszt ponosimy nie tylko w momencie zakupu.

Eksploatacja domowego systemu uzdatniania wody będzie wymagać od nas systematycznej wymiany wkładów filtracyjnych – jeśli będą one zbyt drogie, to całkowity koszt eksploatacji również wzrośnie.

Przed zakupem warto więc poznać dokładne parametry danego urządzenia, ponieważ pozwolą nam one oszacować koszty utrzymania filtrów do wody.

Wiele osób zastanawia się, czy system do uzdatniania wody jest obowiązkowym elementem. Niektórzy uważają, że jest to zbędny wydatek, gdyż woda znajdująca się w wodociągach jest stale kontrolowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe.

Chociaż woda, którą pobieramy nie jest toksyczna, nie wpływa też pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Interesującym faktem jest to, że twarda woda może również negatywnie wpłynąć na smak gotowanych potraw. Dlatego warto zadbać o czystą wodę.

Filtry uzdatniające nie są konieczne, jednak z pewnością podnoszą standard życia. Potwierdzają to liczne pozytywne opinie użytkowników.

Kiedy wybrać system uzdatniający wodę?

Kiedy zdecydować się na system uzdatniający wodę?
Kiedy zdecydować się na system uzdatniający wodę?

Na system uzdatniający warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy jej skład nie jest najlepszy.

Jak to sprawdzić? W przypadku, gdy korzystamy z wody wodociągowej możemy zwrócić się o analizę wody do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Takie badanie jest zwykle darmowe. Dzięki niemu dowiemy się, ile wynosi twardość wody, która może być bardzo zróżnicowana.

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy wodę pobieramy z własnej studni.

W takim przypadku musimy samodzielnie zlecić jej analizę, za którą dodatkowo zapłacimy. Badanie jest rekomendowane w szczególności, gdy studnia jest nowa lub dawno nieużywana.

Pamiętajmy, że jakość wody znajdującej się w studni może pogorszyć się np. po podtopieniu.

W wielu przypadkach jej barwa staje się mętna, a zapach wody może stać się nieprzyjemny.

Słabą jakość wody często można rozpoznać bez wykonywania specjalistycznych badań.

Po pierwsze zwiększa ona ilość osadów na urządzeniach wykorzystywanych w gospodarstwie domowych. Przyspiesza ona procesy korozyjne, a więc możemy zaobserwować wyraźne naloty rdzy.

Na armaturze mogą pojawiać się również charakterystyczne białe ślady.

Osoby z bardzo wrażliwą skórą mogą po kąpieli zaobserwować podrażnienia. Skóra może być przesuszona, a na twarzy mogą pojawiać się wypryski. Włosy często stają się suche i matowe.

Uzdatniający filtr do wody jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście na rynku znajdziemy o wiele tańsze rozwiązania np. dzbanki filtrujące, służą one jednak wyłącznie do oczyszczania wody pitnej. Ponadto ich użytkowanie nie jest zbyt wygodne.

W przypadku systemów oczyszczających nie musimy martwić się o dodatkowe czynności – wystarczy odkręcić kurek otwierający przepływ wody. Jest to inwestycja na długie lata, a więc warto rozsądnie podejść do wyboru urządzenia.

Rodzaje systemów do uzdatniania wody

Rodzaje filtrów do wody
Rodzaje filtrów do wody

Wybierając filtr do wody należy przeanalizować wiele czynników.

Z pewnością nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną, gdyż w ten sposób możemy jedynie stracić. Jeśli urządzenia powstało na bazie nietrwałych i podatnych na uszkodzenia komponentów, to może ono szybko ulec awarii.

Pamiętajmy, że tego typu system intensywnie pracuje. Właśnie dlatego musi być on wytrzymały i prawidłowo dopasowany do potrzeb użytkowników.

Niemal każdy oczekuje innej wydajności – parametr ten powinien być dopasowany do liczby urządzeń zasilanych wodą, a także liczby domowników. Oczywiste jest, że im więcej osób zamieszkuje budynek, tym wyższe zapotrzebowanie na wodę.

Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • Wydajność – system oczyszczający powinien zostać dopasowany do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. W pierwszej kolejności należy obliczyć średnie zużycie wody. Przeciętna osoba zużywa około 200-400 l wody dziennie. Oczywiście w naszym przypadku wartość ta może wynosić mniej lub więcej. Dlaczego warto precyzyjnie określić wydajność? Przede wszystkim dlatego, że nie warto kupować urządzenia z najwyższej półki cenowej, jeśli nie wykorzystamy jego potencjału. Najlepsze filtry uzdatniające osiągają wydajność na poziomie nawet 3000 l na dobę.
  • Rozmiar – wiele zależy od tego, gdzie zostanie umieszczone urządzenia. Dla wielu osób rozmiar ma ogromne znaczenie. Im miej miejsca będzie zajmować filtr, tym lepiej. Mniejsze rozmiary mają zwykle filtry, które instaluje się bezpośrednio przed kranem. Filtry do montażu pod szafką są nieco większe. Wymiary nie mają większego znaczenia, jeśli filtr zostanie zamontowane przed hydroforem.
  • Wymiary przyłącza – przyłącze powinno pokrywać się z wymiarami rur. Dzięki temu montaż będzie o wiele łatwiejszy. W niektórych przypadkach przyłącza dopasowywane są do podanych przez klienta wartości. Jest to wygodna opcja.
  • Wartość ciśnienia – wybierając filtr do wody należy zwrócić uwagę na wartość maksymalnego ciśnienia pracy. Trzeba mieć świadomość, że system oczyszczania obniża ciśnienie wody. Duże znaczenie ma także ciśnienie uderzeniowe – to ciśnienie, które wytwarzane jest podczas dostarczania wody do filtra.
  • Zakres temperatur pracy – oczywistym jest, że systemy uzdatniające wodę nie pracują w ujemnych temperaturach. Wybierając sprzęt należy sprawdzić zakres temperatur, w których może pracować filtr. Zwykle jest to 2-50 stopni Celsjusza.
  • Trwałość wymiennych wkładów filtracyjnych – ich żywotność bezpośrednio warunkuje koszt eksploatacji systemu. Im jest ona wyższa, tym rzadziej będziemy musieli wymieniać wkłady. Wkłady sedymentacyjne i węglowe należy wymieniać najczęściej. Znacznie rzadziej wymienia się lampy UV. Najtrwalsze są membrany osmotyczne.

Bez większych trudności znajdziemy filtr do wody, który będzie zarówno ekonomiczny w zakupie, jak i tani w użytkowaniu.

Najlepiej postawić jest na zaufane marki, które cieszą się pozytywną opinią zarówno wśród użytkowników, jak i specjalistów.

Filtry mechaniczne

Filtrowanie wody
Filtrowanie wody

Są one odpowiedzialne za eliminację cząstek stałych.

Mowa tutaj o m.in. rdzy, związkach koloidalnych, piasku, żwirze, kamieniu kotłowym, rozmaitych zawiesinach.

Zwykle są one montowane, jako filtry wstępne. Doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych.

Najczęściej posiadają one filtry:

  • sznurkowe,
  • siatkowe,
  • piankowe.

Warto wiedzieć, że dostępne są zaawansowane technologicznie urządzenia, które zapewniają funkcję samooczyszczenia. Trzeba jednak wspomnieć, że automaty płuczące w filtrach samoczyszczących wymagają chemicznego czyszczenia.

W standardowych filtrach musimy wymieniać wkłady, które odpowiadają za wyłapywanie zanieczyszczeń.

Jeśli woda jest bardzo mętna, to zaleca się wybór filtra mechanicznego z złożem zeolitowym.

Charakteryzuje się on wysoką skutecznością oraz wydajnością, a ryzyko przepuszczenia cząstek jest bardzo małe.

Otrzymana przefiltrowana woda będzie wyjątkowo klarowna.

Plusem jest to, że takie złoże filtracyjne nie wymaga częstej wymiany. W tym przypadku największe znaczenie ma konserwacja, czyli oczyszczanie chemiczne.

Ponadto należy regularnie sprawdzać stan poszczególnych elementów układu. Dzięki temu obniżymy ryzyko wystąpienia awarii.

Filtry węglowe

Głównym elementem systemu jest tutaj węgiel aktywny (węglowe wkłady filtracyjne).

Za jego pomocą można skutecznie wyeliminować chlor oraz jego pochodne. Dzięki niemu można poprawić klarowność, smak oraz zapach wody.

Tego typu filtr do wody doskonale radzi sobie z wszelkimi związkami organicznymi, które negatywnie wpływają na jakość wody.

Duża powierzchnia właściwa pozwala usunąć sporą ilość zanieczyszczeń i cieszyć się czystą wodą.

Złoża węglowe są w stanie usunąć niewielkie ilości metali ciężkich, a nawet pestycydy.

Należy jednak pamiętać o systematycznej wymianie złoża – częstotliwość uzależniona jest zwykle od producenta – najczęściej złoża węglowe wymienia się co 3-5 lat.

Warto również wspomnieć, że w przypadku rzadko używanych filtrów węglowych zaleca się stosowanie lamp UV, które eliminują wszelkie mikroorganizmy i bakterie.

Specjaliści rekomendują również regularną konserwację poszczególnych elementów układu.

Zmiękczające filtry do wody

Jak sama nazwa wskazuje, stosuje się je głównie po to, aby zmniejszyć twardość wody. Tego typu systemy usuwają związki wapnia i magnezu. Im jest ona wyższa, tym większa powinna być wydajność urządzenia.

Zmiękczacze wody bazują na żywicy jonowymiennej. Jony wapnia i magnezu na skutek filtrowania zamieniają się w jony sodu.

Interesującym faktem jest to, że właściwa konserwacja znacząco przedłuży żywotność złoża. Dzięki temu będzie ono mogło pracować bez wymiany nawet kilka lat, co pozytywnie wpłynie na całkowity koszt eksploatacji.

Na rynku znajdziemy różnorodne środki chemiczne, które oczyszczają żywicę jonowymienną.

Należy wiedzieć, że najważniejszym elementem systemu jest głowica. To właśnie ona bezpośrednio wpływa na proces filtrowania wody, a także regeneracji złoża.

Nie może być ona przeciążona. Jeśli woda znajdująca się w naszych wodociągach jest bardzo twarda, to filtr do wody musi charakteryzować się najwyższą efektywnością pracy. W innym przypadku wkład ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu.

Filtry neutralizujące

Ich głównym zadaniem jest podniesienie poziomu pH.

System opiera swoje działanie na dolomicie, czy też zbliżonym kruszywie.

Opisywany filtry do wody poradzi sobie także z niewielką ilością żelaza, czy też manganu.

Warto wspomnieć, że neutralizujący filtr do wody nie może być stosowany tam, gdzie mamy do czynienia z twardą wodą. Może ona sprawić, że materiał filtracyjny zamieni się w niemożliwą do usunięcia bryłę. Takiego złożenie można wymienić.

Filtry do wody należy wymieniać złoże średnio raz na pięć lat.

Oczywiście wszystko zależy od stanu urządzenia. Trzeba więc monitorować jego efektywność, tak aby wybrać najlepszy moment. Jeśli woda jest słabiej filtrowana to znak, że należy wymienić złoże filtracyjne.

Wielofunkcyjne filtry do wody

Cieszą się one ogromną popularnością. Są podobne pod względem budowy i działania do zmiękczaczy.

Cechują się również wysoką uniwersalnością.

Dzięki nim można usunąć żelazo, mangan, jon amonowy, czy też szkodliwe substancje organiczne.

Dodatkowym plusem jest fakt, że obniżają twardość wody.

Ważne jest to, aby systematycznie wymieniać złoże filtracyjne, gdyż to ono warunkuje jakość oczyszczania cieczy.

Systemy wielofunkcyjne wymagają również konserwacji.

Częstotliwość prac serwisowych uzależniona jest od specyfiki danego urządzenia.

Oczywistym jest, że nietrwałe komponenty szybko ulegną awarii. Właśnie dlatego podczas zakupu należy kierować się jakością. Dodatkowo musimy co pewien czas uzupełniać sól tabletkową, która bierze czynny udział w procesie uzdatniania.

Odżelaziacze ze złożem katalitycznym

Eliminują one żelazo, a także mangan, a za oczyszczenie wody odpowiada cała powierzchnia złoża.

Niezwykle istotne jest to, aby odżelaziacz był płukany regularnie. Odpowiada za to wbudowana głowica, która najczęściej pracuje czasowo.

Brak płukania sprawi, że jakość wody nie tylko się nie poprawi, ale nawet pogorszy. Mogą pojawić się również osady żelaziste.

Częstotliwość wymiany złoża uzależniona jest od specyfikacji danego urządzenia.

Na rynku dostępne są filtry z złożami, które można regenerować za pomocą nadmanganianu potasu. Jest to doskonała opcja w przypadku, gdy oczekujemy podwyższonej żywotności (zazwyczaj wymiana musi odbywać się co kilkanaście lat).

W tego typu systemach uzdatniających wodę kluczową rolę odgrywa systematyczna konserwacja.

Bardzo ważne jest to, aby usterka była wykryta na wczesnym etapie. Dzięki temu ryzyko poważnej awarii zostanie obniżone do absolutnego minimum.

Lampy bakteriobójcze UV

Wykorzystuje się je w przypadku, gdy w wodzie pojawiły się mikroorganizmy.

Wielkim plusem jest fakt, że nie musimy wprowadzać do wody żadnych związków chemicznych, a taka dezynfekcja nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Unikniemy również ryzyka pogorszenia się smaku, czy też zapachu.

Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach lampy UV stosowane są profilaktycznie, ponieważ zmniejszają one ryzyko pojawienia się w wodzie pitnej mikroorganizmów.

W przypadku opisywanych lamp zachodzi konieczność systematycznej wymiany promiennika UV. Wiele zależy od tego, jaka jest ich wydajność. W standardowych urządzeniach wartość tego parametru znajduje się zwykle na poziomie 8000 godzin, co oznacza, że promiennik należy wymienić po roku eksploatacji.

Systemy kuchenne

Przeznaczone są one do oczyszczania wody pitnej.

Za pomocą  filtrów można usunąć substancje rozpuszczone, które zalegają w cieczy.

Tego rodzaju filtry zwykle umieszczane są bezpośrednio przed dopływem wody do urządzenia, czyli np. w szafce pod zlewem kuchennym.

Warto wspomnieć, że większość osób traktuje opisywane filtry, jako uzupełnienie domowego systemu uzdatniania.

Największym zainteresowaniem cieszy się system z odwróconą osmozą. Filtr do wody działający na zasadzie odwróconej osmozy eliminuje niemal wszystkie zgromadzone azotany, azotyny, minerały, metale ciężkie, bakterie, pierwiastki promieniotwórcze, a także wiele innych.

Uzdatnianie wody składa się zazwyczaj z kilku etapów:

  • filtracji wstępnej, która zatrzymuje cząstki o największej średnicy,
  • filtracji osmotycznej, która eliminuje związki rozpuszczone w wodzie,
  • mineralizacji, dzięki której czysta woda wzbogacona jest w magnez i wapń,
  • filtracji końcowej, która zwykle działa dezynfekująco (np. poprzez oczyszczanie wody przez złoża węglowe).

Zalety i wady filtrów uzdatniających wodę

Zalety i wady filtrów uzdatniających wodę
Zalety i wady filtrów uzdatniających wodę

Kolumny filtracyjne wody to urządzenia wolnostojące, które wykorzystywane są w dużych gospodarstwach domowych, ale nie tylko.

Ich wydajność oscyluje zwykle na poziomie 1-3 m3/godzinę.

Złoże filtracyjne dobierane jest zwykle w sposób indywidualny, a wszystko zależy od rodzaju zanieczyszczeń występujących w wodzie.

Niemal każde złoże posiada inne właściwości, a więc może być stosowane w innych systemach oczyszczających.

Uzdatnianie wody jest skuteczne do momentu, gdy złoże ulegnie pełnemu nasyceniu. Jeśli do tego doszło, musi być zregenerowane lub wymienione.

Filtry uzdatniające wodę mają zdecydowanie więcej zalet, niż wad i jest to inwestycja, która zawsze będzie nam się opłacać.

Główną zaletą filtrów uzdatniających wodę jest możliwość obniżenia twardości wody, czyli głównie minerałów znajdujących się w wodzie..

Zwiększa to żywotność urządzeń, ponieważ im wyższa twardość wody, tym większy osad.

Z pewnością każdy miał styczność z kamieniem osadzającym się na armaturze, urządzeniach sanitarnych, czajnikach, rurach itd.

Warto wspomnieć, że twarda woda znacząco utrudnia mycie oraz pranie. Zwiększa ona ilość potrzebnych detergentów. Nie chcą się one pienić tak dobrze, jak w miękkiej wodzie, a tym samym ich wydajność spada.

Trudniej jest również usunąć z powierzchni resztki preparatów.

Nie można również zapomnieć o stanie skóry i włosów. Twarda woda działa drażniąco na gruczoły łojowe. Właśnie dlatego mamy do czynienia z przesuszeniem.

Zwiększa się również ilość wydzielanego sebum, które jak wiadomo jest siedliskiem bakterii, przez co może zwiększyć się ilość wyprysków i innych niedoskonałości.

Włosy stają się sztywne, matowe i pozbawione życia. Może dojść nawet do stanu zapalnego skalpu, co nasilania wypadanie włosów. Ich ułożenie również będzie stanowić wyzwanie.

Kamień, który tworzy się pod wpływem twardej wody może być obciążeniem dla pralki, zmywarki, bojlerów, instalacji wodnych, a także pozostałych elementów, które mają bezpośredni kontakt z wodą.

Kolejną zaletą jest fakt, że filtr do uzdatniania poprawia właściwości czystej wody pitnej. Mowa tutaj w szczególności o systemach kuchennych. Niwelują one nieprzyjemny posmak, czy też zapach.

Dodatkowym plusem jest fakt, że ciecz staje się klarowna.

Warto również podkreślić, że woda z filtra nadaje się do spożycia. Nie musimy stosować różnego typu dzbanków filtrujących, co stanowi wielkie ułatwienie w codziennym życiu.

Filtr do wody dzbanek
Filtr do wody dzbanek

Opinie użytkowników potwierdzają, że oczyszczenie wody poprawia smak potraw, a nawet kawy, czy też herbaty.

Niektóre systemu uzdatniające wodę oczyszczają ją z baterii i innych mikroorganizmów. Wielkim plusem jest fakt, że eliminują one nawet pozostałości metali ciężkich, czy też inne związki, które nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Profesjonalne systemy filtrujące wodę są stosunkowo proste w montażu. Nie odczuwamy ich obecności podczas codziennego życia.

Jeśli chodzi o wady, to dla wielu osób sporym utrudnieniem będzie sam zakup urządzenia.

Trzeba liczyć się z tym, że cena wysokiej klasy systemu uzdatniającego wodę to zwykle kilka tysięcy złotych.

Oczywiście na rynku znajdziemy o wiele tańsze urządzenia filtrujące, jednak ich zakup raczej nie ma sensu, ponieważ może dojść do awarii, której wyeliminowanie będzie skutkowało wymianą całego filtra.

Kolejnym minusem jest koszt utrzymania systemu. Jest on uzależniony od typu i parametrów systemu filtracyjnego.

W większości przypadków musimy systematycznie wymieniać złoża filtrujące, co stanowi dodatkowy wydatek. Jeśli czynność tą należy powtarzać co 3-4 miesiące, to może być to uciążliwe.

Oprócz tego należy zadbać o ogólną sprawność elementów wchodzących w skład całego systemu. Zaleca się regularną ich konserwację – dzięki niej obniżymy ryzyko pojawienia się awarii.

Dbanie o filtr do wody

Jak dbać o filtr wody?
Jak dbać o filtr do wody?

Filtry do wody przez długi czas pozostaną w nienaruszonym stanie, jeśli tylko będzie o nie prawidłowo dbać.

Przede wszystkim nie należy ich przeciążać. Wydajność musi być dopasowana do rzeczywistej jakości wody.

Właśnie dlatego w pierwszej kolejności powinno się przeprowadzić badanie wody. Na jego podstawie możemy skutecznie dopasować urządzenie uzdatniające. Jeśli wydajność systemu będzie zbyt niska, filtr ulegnie on przedwczesnemu zniszczeniu.

Pamiętajmy, że system uzdatniający składa się nie tylko z wkładu filtrującego. To również szereg komponentów, których stan bezpośrednio przekłada się na wydajność procesu.

Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby filtr był systematycznie sprawdzany. Nawet mała usterka powinna zostać wyeliminowana na wczesnym etapie. W innym przypadku może ona doprowadzić do uszkodzenia współpracujących elementów.

Niektóre filtry wymagają regularnego czyszczenia za pomocą preparatów chemicznych. Dezynfekcja odgrywa bardzo ważną rolę, więc nie można jej pominąć.

Dawno nie używane systemy oczyszczające również powinny zostać zdezynfekowane, tak aby wyeliminować ryzyko pojawienia się mikroorganizmów, czy też bakterii. Pamiętajmy również o tym, aby wymienić lub zregenerować wkład filtracyjny w odpowiednim momencie.

Musimy więc obserwować pracę całego systemu, tak aby ocenić, czy doszło do spadku wydajności.

Regeneracja filtrów do wody pozwala przywrócić je do pełnej sprawności. Niektórzy robią to samodzielnie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z wsparcia doświadczonych fachowców.

Wiadomym jest, że regeneracja jest o wiele tańsza niż zakup nowego filtra. Zazwyczaj do regeneracji filtrów wody wykorzystuje się specjalistyczną sól, który rozrabiana jest w odpowiednich proporcjach.

Taka mieszanka dokładnie oczyszcza filtr – najczęściej jest ona pozostawiana na całą noc. Regenerację filtrów warto powtarzać, co kilka miesięcy.

Filtry wodne należy systematycznie wymieniać. Wszystko zależy od typu posiadanego urządzenia, a także stopnia zanieczyszczenia wody.

  • Filtry mechaniczne i wstępne węglowe – co 3-6 miesięcy,
  • Filtry końcowe węglowe i mineralizatory – co 8-12 miesięcy,
  • Lampy UV – co 12 miesięcy,
  • Membrany osmotyczne – co 2-5 lat,
  • Złoża filtracyjne – co 10-15 lat.

Ile kosztuje system uzdatniania wody?

Ile kosztuje domowy system uzdatniania wody?
Ile kosztuje domowy system uzdatniania?

System do uzdatniania to spory wydatek, jednak pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata.

Musimy wybrać filtr, który będzie dobrze dopasowany do naszych potrzeb, a jednocześnie niedrogi w eksploatacji.

Przed zakupem warto więc sprawdzić, ile kosztują wymienne filtry. Dotyczy to w szczególności filtrów mechanicznych i węglowych, gdyż są one wymieniane najczęściej.

Poniżej umieszczone orientacyjne ceny systemów uzdatniania.

  • Filtry mechaniczne narurowe z wkładem piankowym – około 100 zł,
  • Filtry mechaniczne samopłuczące/zeolitowe – około 2500 zł,
  • Filtry węglowe – około 2500-3000 zł,
  • Filtry neutralizujące – około 2000 zł,
  • Zmiękczacze wody – około 2500-3000 zł,
  • Filtry wielofunkcyjne – około 3500-5000 zł,
  • Odżelaziacze ze złożem katalitycznym – około 3000-4000 zł,
  • Lampy bakteriobójcze UV – około 1000-1500 zł,
  • Systemy kuchenne – około 1000-2000 zł.
Przydomowe odżelazianie wody z napowietrzaniem - Eko Woda Filtracja Sp. z o.o.

Jakie są metody uzdatniania wody?

Popularne sposoby na polepszenie jakości wody to: filtracja, dezynfekcja, odwrócona osmoza czy destylacja.

Jak poprawić smak wody?

Smak i zapach wody można zmienić poprzez użycie węgla aktywnego, który usuwa związki lotne organiczne czy pestycydy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Albina

Artykuł porusza bardzo istotny temat, który dotyczy wielu osób. Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat i usłyszeć różne punkty widzenia. Zapraszam do aktywnego udziału w dyskusji i dzielenia się swoimi refleksjami!