Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej?

Działka budowlana Wybór działki, na której postawimy dom, powinien odbywać się z największą starannością. W tej trudnej sztuce pomoże Wam poniższy poradnik.

Jak wybierać, by potem nie żałować decyzji? Co jest ważne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej:

Dane z księgi wieczystej

Najważniejszym elementem, na który obowiązkowo należy zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej, są wszelkiego rodzaju kwestie prawne.  Dużo ważnych informacji można wyczytać z księgi wieczystej działki. Warto poprosić o nią właściciela przed decyzją o zakupie.

Przede wszystkim – działka musi mieć uregulowane kwestie dotyczące własności. Należy sprawdzić, czy nie ma dodatkowych współwłaścicieli, osób z pozwoleniem na czasowe użytkowanie, dzierżawców lub najemców. Tego typu zobowiązania najczęściej reguluje księga wieczysta działki, choć nie zawsze. Wynajem czy dzierżawa działki ujęta będzie w osobnych umowach, o które należy dopytać właściciela.

Podobnie w księdze wieczystej możemy sprawdzić, czy działka nie jest obciążona długami lub kredytem. W tym wypadku warto poprosić o uregulowanie należności, choć wiedząc o zobowiązaniach można również wynegocjować lepsze warunki zakupu.

Inne kwestie prawne

Równie ważne jest określenie kwalifikacji działki: czy jest to działka budowlana, leśna (należy sprawdzić czy istnieje możliwość odlesienia terenu pod budynkiem i powierzchniami utwardzonymi), rolna (analogicznie należy zorientować się, czy jest możliwość odrolnienia i zabudowy mieszkalnej), rolna z możliwością zabudowy siedliskowej (należy sprawdzić, jaka część działki może być zabudowana siedliskiem). Każda z nich w inny sposób warunkować będzie zabudowę i formalności związane z budową domu.

Dobrze obejrzeć (najlepiej już na miejscu) czy działka ma dostęp do drogi – a jeśli ma, czy dostęp ten uregulowany jest prawnie. Zdarzyć się może, że droga dojazdowa przechodzi przez inną posesję, co może rodzić spore komplikacje. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej unikać tego typu rozwiązań.

Warto również postarać się o informację, jaki jest zapis w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym leży działka, a jeśli nie ma takiego planu – jakie informacje na temat gruntu na którym leży działka można znaleźć w dokumentacji miasta. Ta informacja będzie bowiem podstawą do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku planu miejscowego ważne jest, żeby działka miała w swoim sąsiedztwie inną zabudowę, w przeciwnym razie nie otrzymamy pozytywnej decyzji dotyczącej Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZIZT).

Budowa i wyposażenie działki

Istotne jest, by działka  miała dostęp do mediów zewnętrznych lub by była możliwość ich założenia. W wersji minimum wystarczy tylko prąd, oczywiście sytuacją idealną jest pełne uzbrojenie działki. Jeśli na miejscu nie ma mediów, sprawdźmy czy jej budowa nie uniemożliwia nam ich założenia.

Przed decyzją o zakupie obejrzyjmy także sam kształt działki, jej umiejscowienie w przestrzeni. Warto od razu myśleć od razu o domu, jaki chcielibyśmy tam postawić. Problemów mogą dostarczyć działki o nieproporcjonalnych kształtach, wąskie, płytkie czy takie, na których można postawić wyłącznie dom z wyjściem na południową stronę. O dobieraniu domu na trudną działkę przeczytać można w poradniku MG Projekt „Jak wybrać projekt domu cz. 2: dopasowanie projektu do działki”.

Jakość gruntu

Rzecz, o której często nie myśli się podczas wybierania idealnej działki, a która może mieć kolosalne znaczenie przy budowie domu, jest jakość gruntu. Zdecydowanie należy – po uzyskaniu zgody obecnego właściciela – wykonać badania geotechniczne lub poprosić o przedstawienie aktualnych wyników tychże badań. Może się bowiem okazać, że grunt jest nienośny – ma na swoim terenie zasypane śmieci, torfowisko, zarośniętą sadzawkę czy wysoko stojącą wodę. W tym wypadku koszt wykonania fundamentów może ostatecznie okazać się bardzo drogi – nawet droższy od kosztów zakupu samej działki!

Sąsiedztwo

Nawet dom marzeń wybudowany na świetnej działce może stać się koszmarem, jeśli w pobliżu coś nieustannie uprzykrzać będzie nam życie. Podczas odwiedzin na działce należy zorientować się, jakie budynki znajdują się w pobliżu. Może jest to fabryka albo spalarnia śmieci, która wydzielać będzie nieprzyjemne zapachy? Albo może bardzo głośny warsztat czy przejazd kolejowy?

Równie ważne jest rozmieszczenie ważnych dla wygody mieszkańców miejsc w pobliżu działki. Jak blisko jest do sklepu spożywczego? Czy niedaleko znajduje się szkoła, przedszkole, przystanek autobusowy?  Dokładne oględziny miejsca w którym stanie nasz przyszły dom mogą nam oszczędzić wielu rozczarowań w przyszłości i na pewno pomogą podjąć decyzję odnośnie zakupu działki.

6 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
king

my wlasnie mielismy problem z dzialka i jej wlascicielem, ktory zapomnial nam powiedziec, ze jedynym wlascicielem nie jest! masakra co sie dzialo dobrze ze sprawa wyszla tuz przed podpisaniem umowy i wplaceniem pieniedzy bo niezle bysmy na tym wyszli! dobrze sprawdzajcie ksiegi wieczyste bo naprawde moze byc potem straszny problem! dzieki za tekst i sorry za takie wynurzenia pod nim 😀

Kasia Warzecha

Wiedziałam, że kupno działki jest znacznie trudniejsze niż kupno samochodu, boje się tych wszystkich formalności. Dzięki za rady, na pewno się przydadzą nie jednej osobie. Mam nadzieję, że nie okaże się że jak kupię działkę to mi zaczną autostradę budować ;/

Krzysztof Dymiec

Sporo jest tych rzeczy, szkoda że wcześniej na to nie trafiłem. Całe szczęście że nic się nie stało,bo na wiele rzeczy nie zwróciliśmy uwagi i parę trochę potraktowaliśmy z przymróżeniem oka. Dzięki za pomocny artykuł, będe pamiętał na przyszłość 🙂

drexpol

Witam
Ja osobiście już 3 raz przymierzyłem się do kupienia działki . Nie jest to taka prosta i oczywista sprawa .Pomijając te wszystkie kwestie prawne i formalne miałem albo Ph z biurami nieruchomości albo z właścicielami którzy począwszy od tego że nie wiedzieli co sprzedają albo naciągali i oczywiście byli bardzo zdziwienia jak się odkryło że z działką było coś nie porządku . Ludzie myślą że po drugiej stronie stoi głupol i człowiek nie świadomy niczego. Że uda im się wcisnąć potencjalnemu klientowi wszystko a już w Biurach nieruchomości to jest nagminne . Jak więc można mówić o uczciwości i rzetelności biura skoro samo doprowadza do takich sytuacji i jeszcze ma czelność pobierać za to pieniądze. Zadko które biuro ma w każdej ofercie dokumenty które pomogły by i bezproblemowo rozwiązały podjęcie decyzje czy działka jest dobra czy jest jeden właściciel itp. Trzeba samemu sobie wychodzić i wynudzić te kwestie w poszczególnych urzędach itp.

Usługi budowlane Mrągowo

Kupno działki od zawsze wiązało się z wszelkimi trudnościami. Najlepiej prosić o pomoc fachowców. Btw.bardzo dobry artykuł 😉