Pompa do wody: ceny, opinie, rodzaje i parametry pomp

Pompa do wody
Pompa do wody

Profesjonalne pompy do wody wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle, czy też budownictwie. Na rynku znajdziemy ogromną ilość urządzeń do pompowania wody, co ułatwia dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb. Wybór zależy w dużej mierze od warunków, w których będzie pracować urządzenie (pompy elektryczne wody czystej i pompy elektryczne wody brudnej). Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry technologiczne, które decydują o wydajności przepompowywania wody. Bezpośrednio wpływają one na komfort i bezpieczeństwo pracy. Pompy i hydrofory w domu jednorodzinnym wykorzystywane są nie tylko w budynku, ale również a ogrodzie. O ile pozwala na to ciśnienie wody dzięki pompie będziemy mieć swobodny i wygodny dostęp do wody, niezależnie od miejsca. Należy podkreślić, że pompa wody może być stosowana do rozmaitych celów m.in. wzmocnienia ciśnienia w instalacji wodnej, czy też wpompowywania lub wypompowywania wody. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto poznać szczegółowe informacje na temat dostępnych urządzeń do przepompowywania wody.

Czym są pompy wodne?

Czym są pompy wodne?
Czym są pompy wodne?

Pompy wodne to nowoczesne urządzenia, które często wykorzystywane są w budynkach, które nie maja dostępu do kanalizacji lub wodociągu. Pompa wody może dostarczać zarówno wodę pitną, jak i do kąpieli, czy też pielęgnacji ogrodu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Pompa wody stosowana jest również do odprowadzania nieczystości z toalet. Na rynku znajdziemy specjalistyczne pompy ogrodowe, dzięki którym możemy korzystać z wody poza budynkiem np. w celu podlania trawy lub roślin. Większość popularnych modeli wymaga dostępu do prądu, jednak można również znaleźć pompy, które nie wymagają takiego źródła zasilania. Ogromna ilość pomp na rynku nie ułatwia zakupu, a istotne jest, aby dokładnie przeanalizować parametry każdej pompy, gdyż ma to wpływ nie tylko na wygodę eksploatacji, ale również ponoszone koszty. Źle dopasowana pompa wodna może być awaryjna i problemowa w użytkowaniu.

Rodzaje pomp do wody

Rodzaje pomp do wody
Rodzaje pomp do wody

Pompy wodne można podzielić na kilka różnych kategorii. Wiele zależy od tego, czy potrzebujemy urządzenia do wnętrza, czy też na zewnątrz budynku. Można wyróżnić:

Pompa wodna ogrodowa

Pompa wodna ogrodowa
Pompa wodna ogrodowa

Dzięki niej można korzystać z wody, która pochodzi z niezależnego źródła. Pompy nie muszą być podłączone do wodociągu. Pompy ogrodowe mogą zasysać wodę np. ze studni, czy też z deszczówki. Istotne jest to, aby woda w zbiorniku nie znajdowała się na głębokości poniżej 7 metrów. Pompa pobiera wodę, a następnie transportuje ją do zraszacza, węża, czy też innego systemu nawadniania, który wykorzystywany jest do podlewania działki. Tego rodzaju pompy nie generują wysokich kosztów. Umożliwiają korzystanie z wody, która nie pochodzi z sieci. Pompa ogrodowa to rozwiązanie praktyczne, ekologiczne, a także ekonomiczne. Oczywiście za pomocą pompy wodnej ogrodowej możemy wykonać o wiele więcej czynności np. wyczyścić kostkę brukową, umyć samochód, czy też elewację budynku. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają budynki gospodarcze. Ich sprzątanie będzie o wiele prostsze, jeśli będziemy posiadać pompę z bezproblemowym dostępem do wody. Należy pamiętać, że pompa ogrodowa będzie spełniać swoje zadanie tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo dopasowana do typu przeprowadzanych prac.

Wydajność pomp ogrodowych

Duże znaczenie ma wydajność pompy. Im większe zapotrzebowanie na wodę, tym mocniejsza pompa do wody jest zalecana. Przed zakupem pompy należy również określić ilość elementów, które zostaną podłączone do urządzenia. Dla przykładu – jeden zraszacz ogrodowy wykorzystuje około 1200 l wody na godzinę. W przypadku, gdy posiadamy ich kilka, to wydajność pompy ogrodowej powinna znajdować się na poziomie mniej więcej 6000 l na godzinę. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie o niższej wydajności, to nie będzie ono w stanie zasilić wszystkich zraszaczy.

Pompa głębinowa

Pompa głębinowa
Pompa głębinowa

Dzięki niej można pobierać wodę użytkową z studni, czy też innych zbiorników. W przypadku tego typu pompy lustro wody powinno znajdować się poniżej 8 m. Jest to warunek konieczny do tego, aby woda była swobodnie zasysana przez pompę i przekazywana do zasilanego układu. Plusem tego rozwiązania jest cicha praca pompy do wody. Wielką zaletą jest fakt, że woda może być pobierana z dużych głębokości. Przed zakupem pompy należy sprawdzić dokładną głębokość lustra wody w danym zbiorniku. Pompa głębinowa musi być dopasowana do indywidualnego przypadku, najczęściej wyróżnia się takie przedziały głębokości, jak:

 • 8-20 m,
 • 20-30 m,
 • powyżej 30 m.

Nie bez znaczenia dla wyboru pompy do wody jest również średnica zbiornika wodnego, czyli np. studni. Za pomocą pompy głębinowej możemy dostarczać wodę do dowolnego pomieszczanie w domu m.in. kuchni lub łazienki. Zwykle głębinowe pompy do wody są wykorzystywane w przypadku wody użytkowej. Znacznie rzadziej ten rodzaj pompy stosowany jest w ogrodach. Przy wyborze pompy dobrze jest również uwzględnić ilość osób zamieszkujących dany budynek, ilość łazienek, urządzeń pobierających wodę, czy też wysokość pionu. Należy pamiętać, że zbyt mocna pompa do wody wcale nie będzie służyć lepiej. Zbyt szybko opróżni ona źródło wody, co nie jest korzystnym zjawiskiem. Z drugiej jednak strony wybierając zbyt słabą pompę do wody nie zagwarantuje się pożądanego ciśnienia w sieci. Zmniejsza to komfort korzystania z urządzeń sanitarnych, gdyż strumień wody będzie zbyt słaby. Większość pomp głębinowych sprzedawana jest z pełnym okablowaniem, co ułatwia montaż. Ponadto można spotkać pompy, które wyposażone są w skrzynkę sterującą. Dzięki niej możemy kierować pracę pompy w sposób zautomatyzowany. Najczęściej jest ona umieszczana wewnątrz budynku, co usprawnia sterowanie. Taką pompę można błyskawicznie wyłączyć np. w przypadku przeciążenia, czy też obniżenie się lustra wody w zbiorniku. Najwyższej klasy modele pomp wodnych głębinowych posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem, co zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii.

Hydrofor

Hydrofor
Hydrofor

Służy do pompowania wody czystej, co oznacza, że nie stosuje się go poza budynkiem. Woda pompowana jest w sposób automatyczny. Urządzenie mierzy jej ilość w zbiorniku ciśnieniowym. W momencie, gdy poziom jej znacznie się obniży dochodzi do spadku ciśnienia powietrza, który znajduje się nad nią. Woda przestaje być zasysana w momencie, gdy powietrze osiągnie zadane ciśnienie. W momencie odkręcenia kurka woda wypychana jest ku górze za pomocą ciśnienia. Należy podkreślić, że odkręcenie kranu nie jest równoznaczne z uruchomieniem pompy. W przypadku, gdy potrzebujemy jedynie niewielką ilość wody (np. do napełnienia naczynia), to urządzenie nie uaktywni się. To właśnie dzięki temu możemy znacząco obniżyć koszt użytkowania. Wiele zależy od pojemności ciśnienia zbiornika hydroforu. Im jest on większy, tym wyższa wygoda eksploatowania pompy. Będzie ona włączać się jedynie w przypadku dużych poborów wody, co niesie za sobą spore oszczędności. Warto mieć świadomość, że pompa do wody zasilana jest energią elektryczną. Zapas wody zależy od wydajności pompy – zwykle oscyluje ona na granicy 40%. Oznacza to, że w przypadku 200 l zbiornika zapas wody będzie wynosił około 80 l. Tyle wody będziemy mogli pobrać bez uruchomienia pompy. Duża pojemność zbiornika ciśnieniowego niesie za sobą jeszcze inne zalety. Przede wszystkim słabiej będziemy odczuwać różnicę ciśnień, które tworzą się podczas korzystania z pompy wodnej. Nawet jeśli przez długi czas nie korzystaliśmy z urządzeń sanitarnych, to woda nie będzie rozstrzeliwana z kranu. Dużym zainteresowaniem cieszą się hydrofony wyposażone w przeponowy zbiornik ciśnieniowy. Dzięki nim jakość uzyskanej wody jest o wiele wyższa, gdyż nie będzie ona napowietrzona. Zbiornik oddziela powietrze od wody, dzięki czemu nie musimy dodatkowo uzupełniać niedoboru powietrza. W sprzedaży można zaleźć również zestawy hydrofonowe, które zwykle posiadają zawory zwrotne, manometr, zawór zwrotny, wyłącznik ciśnieniowy, czy też filtry. Jest w pełni zintegrowana ze zbiornikiem.

Pompy zanurzeniowe

Pompa zanurzeniowa do wody może być stosowana do wpompowywania i wypompowywania zarówno wody czystej, jak i brudnej wody (w zależności od modelu). Pompy zanurzeniowe nierzadko są stosowane w przypadku zalania piwnicy, czy też innych pomieszczeń. Istnieją pompy zanurzeniowe do czystej i brudnej wody, które działają w sposób zautomatyzowany. Takie pompy zatapialne mogą być wyposażone w pływak, który kontroluje poziom wody. Pompy zanurzeniowe mogą uruchomić się nawet wtedy, gdy poziom wody brudnej będzie wynosił około 5 mm. Dobrej jakości pompa zanurzeniowa ma zabezpieczenie, które chroni przed pracą na sucho.

Pompa spalinowa (motopompa)

Taką pompę stosuje się zazwyczaj do podlewania ogrodu lub posesji. Motopompy mogą czerpać wodę z pobliskiej rzeki, czy też jeziora. Urządzenia o dużej mocy mogą zasilić nawet zaawansowane systemy nawadniające, które potrzebują wysokiej wydajności. Są one wykorzystywane zwykle w gospodarstwach, na budowach, czy też przydomowych warsztatach. Ilość zastosowań jest bardzo duża, gdyż pompy spalinowe uchodzą za jedne z najbardziej uniwersalnych. Motopompy zalecane są tam, gdzie lustro wody znajduje się na wysokości powyżej 8 m. Ich wielkim plusem jest to, że nie wymagają one podłączenia do prądu, co znacząco zwiększa to swobodę eksploatacji. Motopompy występują zarówno w wersji do brudnej wody, jak i wody czystej. Jeśli planujemy pobierać wodę ze studni lub odwiertów, warto wybrać pompę, której maksymalna głębokość ssania to około 8 m. Motopompy są mobile, więc ich transport nie sprawi żadnego problemu. Ponadto ich obudowa jest w pełni odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, czy też zanieczyszczenia. Minusem może być relatywnie głośna praca.

Jak wybrać pompę do wody?

Jak wybrać pompę do wody?
Jak wybrać pompę do wody?

Szeroki wybór pomp do wody może utrudnić podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie. Należy pamiętać, aby wybierając pompę do wody nie kierować się wyłącznie niską ceną. Najważniejsze jest to, aby pompa zanurzeniowa była wytrzymałe oraz odporna na warunki eksploatacji. Jej wydajność powinna być na tyle wysoka, aby bezproblemowo zasilić wszystkie podłączone elementy. Nie bez znaczenia jest również ekonomiczność pracy i wysokość podnoszenia cieczy. Pompa zanurzeniowa, który będzie pobierać dużą ilość energii będzie droga w utrzymaniu. Podczas wyboru należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

Wydajność

Jest to parametr, który określa ilość wody, którą pompa do wody będzie zdolna przepompować w określonym czasie. Wiele zależy od tego, ile elementów zostanie podłączonych do sieci. Im więcej domowników, tym większe zapotrzebowanie na wodę. Podobnie jest w przypadku systemu nawadniającego ogród – im bardziej jest on rozbudowany, tym większej wydajności potrzebuje. Przeciętna rodzina rzadko korzysta z więcej niż jednego źródła wody jednocześnie. Wszystko zależy jednak od trybu życia. Optymalnym rozwiązaniem jest sprzęt o wydajności około 3500-4000 l na godzinę.

Ciśnienie

Jest to parametr, który warunkuje sprawność przepływu wody. Zwykle wystarczająca jest pompa do wody pracująca przy ciśnieniu około 2-2,3 bar. Przepływ wody przez instalację jest równoznaczny z utratą ciśnienia. Nieco inaczej jest w przypadku hydroforów. Pompy hydroforowe uruchamiają się w przypadku, gdy ciśnienie przekracza wartość 3 bar. Wyłączy się ona, gdy wartość tego parametru będzie znajdować się na poziomie 3,5-4 bar. Tego typu urządzenia są najchętniej wykorzystywane i doskonale znoszą one standardowe warunki pracy. Ważne jest to, aby pamiętać, że ciśnienie powinno odpowiadać przede wszystkim indywidualnym wymaganiom. Należy określić długość instalacji wodociągowej. Duże znaczenie ma również głębokość, z jakiej pobierana jest woda. Warto pamiętać, że długość instalacji oraz średnica rur to dodatkowe opory. Im większa długość instalacji, tym wyższe powinno być ciśnienie. W przypadku rur jest odwrotnie. Większy opór stawiają rury o mniejszej średnicy. Oczywiście ciśnienie pracy nie może być równe ciśnieniu minimalnego. Najlepiej, aby było ono wyższe o około 50%.

Napęd

Na rynku spotkamy się z pompami elektrycznymi oraz spalinowymi. Modele z silnikami elektrycznymi uchodzą za bardzo ciche oraz proste w obsłudze. Zwykle pracują one w trybie automatycznym, co stanowi niewątpliwą zaletę. Mogą być one montowane pod wodą. Sprawdzają się podczas pracy wewnątrz budynku. Pompy spalinowe do wody są mobilne, a więc możemy zabrać je wszędzie tam, gdzie mamy taką potrzebę. Nie wymagają one zasilania, co stanowi niewątpliwy plus. Większa swoboda eksploatacji z pewnością zostanie doceniona przez osoby, które potrzebują uniwersalnego urządzenia. Należy jednak podkreślić, że tego typu pompy należą do grupy urządzeń nawierzchniowych. Nie sprawdzą się one więc w pomieszczeniach.

Silnik

W przypadku pomp elektrycznych musimy wybrać konkretny typ silnika. Do dyspozycji mamy modele wyposażone w silnik jednofazowy oraz trójfazowy. Pierwszy rodzaj urządzeń jest o wiele tańszy. Sprawdzi się on w przypadku niewygórowanych potrzeb. Pompy wodne z silnikiem trójfazowym uchodzą za mocniejsze, a więc są wykorzystywane na szerszą skalę. Ich niewątpliwym atutem jest to, że zużywają optymalną ilość energii. Jest to bardzo ważne w przypadku urządzeń o dużej mocy, które mogłyby generować wysokie koszty.  Nie bez znaczenia jest również moc silnika, ponieważ w dużej mierze to właśnie ten parametr warunkuje wydajność pompy. Moc bezpośrednio wpływa na poziom ciśnienia. Należy wziąć pod uwagę, że im wyższa moc, tym wyższe zapotrzebowanie na energie. Przekłada się to na koszt użytkowania urządzenia. Dobrze dopasowana pompa wodna może niezawodnie posłużyć długie lata. Właśnie dlatego dobrze jest w sposób fachowy określić nasze wymagania. Powinniśmy podejść do tematu poważnie – sprawdzić długość instalacji, średnicę rur, wysokość pionu, a także inne parametry, których znajomość jest niezbędna podczas poszukiwania idealnej pompy. Jeśli poszukujemy urządzenia, dzięki któremu będziemy mogli swobodnie podlać działkę lub rośliny, to zwróćmy uwagę na tempo pompowania. W tym przypadku liczy się czas. Im szybciej podlejemy ogród, tym lepiej. Pompy zapewniające duży przepływ wody skutecznie zasilą nawet rozbudowany system zraszaczy. W przypadku pomp do wody stosowanych wewnątrz domu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Musimy zwrócić uwagę na wszystkie wyżej wymienione parametry. Jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy, to dobrze jest skorzystać z pomocy osoby wykwalifikowanej. Dzięki temu unikniemy błędnego zakupu, a tym samym nie wydamy bez sensu pieniędzy. Zakup pompy do wody to spora inwestycja. Liczy się nie tylko cena zakupu, ale również koszty użytkowania. Dobrze jest znaleźć urządzenie, które nie będzie wykazywać dużego zapotrzebowania na energię, a jednocześnie będzie zapewniać pożądaną wydajność.

Gdzie wykorzystuje się pompy do wody?

Gdzie wykorzystuje się pompy do wody?
Gdzie wykorzystuje się pompy do wody?

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach niemal każde gospodarstwo domowe ma dostęp do bieżącej wody. Nic bardziej mylnego. W wielu rejonach naszego kraju nie możemy podłączyć się do sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Właśnie w takich przypadkach jesteśmy zmuszeni do budowy własnego systemu, który będzie zasilał nasz dom w wodę. Niezbędne jest tutaj stosowanie pomp, czy też hydroforów. Warto podkreślić, że wykorzystuje się tutaj osobne urządzenia do wody czystej, brudnej wody oraz ścieków. Do pompy wodnej podłącza się wszystkie urządzenia sanitarne, pralkę, zmywarkę i inne sprzęty, które wymagają dostępu do wody. Oczywiście tego rodzaju urządzenia stosowane są również na zewnątrz – do podlewania ogrodów, mycia samochodów i maszyn, czyszczenia kostki znajdującej się na posesji, a także wiele innych. Pompy mogą nie tylko dostarczać wodę, ale również wypompowywać ją. Sprawdzają się np. w przypadku zalania piwnicy. Modele mobile często stosowane są na budowach, gdzie niezbędne jest dokładne oczyszczenia powierzchni. W dzisiejszych czasach w ofercie producentów znajdziemy ogromną ilość pomp do wody, także posiadających filtry do brudnej wody. To prawidłowy dobór warunkuje komfort pracy. Urządzenia można podzielić na kilka podstawowych grup, a wybór zależy przede wszystkim od tego, gdzie będzie ono wykorzystywane. W standardowym budynku jednorodzinnym pobór wody nie jest tak wysoki, jak np. w halach przemysłowych. Należy jednak uwzględnić, że pobory są mniejsze, ale częstsze. Woda okręcana jest na chwilę (np. podczas mycia rąk), a więc sprzęt musi być przystosowany do takich warunków pracy. Źle dopasowana mogłaby ulec przedwczesnej awarii. Ponadto pobierałaby ona tak dużą ilość energii, że rachunki za prąd przeszłyby nasze najśmielsze oczekiwania.

Cena pompy do wody

Cena pompy do wody
Cena pompy do wody

Cena pompy do wody uzależniona jest od wielu czynników.

Przede wszystkim liczy się tutaj:

 • klasa urządzenia,
 • parametry technologiczne,
 • wydajność,
 • moc,
 • rodzaj obudowy,
 • marka.

Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja a długie lata. Nie możemy oszczędzać na jakości, gdyż prędzej, czy później będziemy tego żałować.

Ile kosztuje pompa do wody?

Poniżej umieszczono orientacyjne ceny, które z pewnością nieco ułatwią decyzję o zakupie.

 • Pompa wodna ogrodowa o wydajności 60 l/min i mocy 800W to koszt około 200 zł. Takie urządzenie może podnieść wodę na maksymalną wysokość podnoszenia 40 m. Produkt może posłużyć nam zarówno do nawadniania, oczka wodnego, jak i cyrkulacji oraz pobierania czystej wody. Obudowa wykonana z tworzywa jest dość solidna i odporna na uszkodzenia, co przekłada się na satysfakcjonującą żywotność urządzenia.
 • Pompa głębinowa o wydajności 45 l/min i mocy 1,1 kW będzie kosztować nas około 900 zł. Taka pompa zanurzeniowa 230 V posiada zintegrowane elementy hydrauliczne oraz zbiornik. Korpus ze stali nierdzewnej jest ponadprzeciętnie wytrzymały oraz odporny na warunki eksploatacji w studni. Plusem jest również bezobsługowa praca.
 • Hydrofor o wydajności 3100l/h i mocy 650 W to koszt około 500 zł. Urządzenie posiada zbiornik ciśnieniowy 17 l. Maksymalna temperatura cieczy wynosi tutaj 35 stopni Celsjusza. Hydrofory to urządzenia wykonane z solidnych tworzyw i stali nierdzewnej, często posiadają filtry.
 • Pompy zanurzeniowe o wydajności 7000 l/h i mocy 400 W kosztują około 150 zł. Pompy zanurzeniowe to urządzenia posiadające zabezpieczenie przed pracą na sucho. Pompa zanurzeniowa nadaje się do brudnej wody, wpompowuje wodę zawierającą niewielkie ciała obce (do 5 mm).
 • Motopompa o wydajności 600 l/min i mocy 6,5 kW to koszt około 450 zł. Wysokość tłoczenia wynosi 25 m, a wysokość ssania 8 m. Pojemność zbiornika wynosi 3 l. Masa urządzenia to 27 kg.
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rita

Zawartość merytoryczna tego artykułu jest na najwyższym poziomie – tak trzymać!