Wnętrza domu Glinka wenecka

Glinka wenecka: cena, rodzaje, efekty i nakładanie (krok po kroku)

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 26 marca 2021

Glinka wenecka
Glinka wenecka

Odpowiedni wygląd ścian jest podstawą podczas urządzania praktycznie każdego wnętrza. Czasem jedynie za pomocą odświeżenia ich wyglądu możemy sprawić, że całe pomieszczenie przejdzie niesamowitą metamorfozę.

Rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, jest ozdabianie ścian materiałami, które zapewniają nie tylko modne i ciekawe, ale przede wszystkim nietypowe wykończenie. Pragniemy przecież, aby nasze wnętrza były unikatowe i oddawały nie tylko nasz charakter, ale również wprawiały gości w zachwyt.

Jeśli pragniemy dokonać zmian, ale niestety środki finansowe, którymi dysponujemy, nie pozwalają na kapitalny remont, istnieją mniej radykalne rozwiązania.

Jednym z nich jest zastosowanie farby lub masy strukturalnej, za pomocą której możemy samodzielnie, bez pomocy fachowca pokryć ściany i tym samym nadać im prawdziwie niepowtarzalny charakter.

Tego typu produktem jest strukturalna glinka wenecka, która zapewnia niezwykle interesującą fakturę przypominającą kamień dekoracyjny. Ściana po jej zastosowaniu zyskuje charakterystyczne przetarcia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu białych granulek, które znajdują się w glince oraz packi, która służy do jej nakładania. Dzięki temu mamy możliwość nie tylko odpowiednio rozprowadzić masę, ale również uzyskać różne stopnie nasycenia kolorem. W efekcie glinka wenecka ma bardzo szerokie zastosowanie.

Co to jest glinka wenecka?

Wielu z nas znudziło się już tradycyjne malowanie ścian. Również tapety odchodzą w zapomnienie pomimo tego, że za ich pomocą niejedno wnętrze wygląda rewelacyjnie. Ponieważ coraz częściej pragniemy, aby w naszych pomieszczeniach znajdowały się akcenty, które nawiązują do naturalnych, surowych materiałów na popularności zyskuje również glinka wenecka. Ściana, która zostanie pomalowana za jej pomocą, zyskuje nie tylko ciekawe wykończenie przypominające kamień, ale powoduje również, że efekt, który za jej pomocą uzyskamy, odmienia całe pomieszczenie. Strukturalna ściana może stać się zarówno ciekawym tłem dla naszych mebli oraz ozdób, jak i ozdobą samą w sobie. Wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni i od tego, w jaki sposób zdecydujemy się ją zastosować. Z pewnością każde rozwiązanie, okaże się dużo oryginalniejsze, niż efekt, jaki uzyskalibyśmy za pomocą standardowych produktów. Szczególnie że obecnie możemy zaopatrzyć się w szeroki wybór kolorów glinki weneckiej.

Glinka wenecka jest farbą strukturalną, która wytwarzana jest na bazie akrylu. Zastosowana produktu na ścianach daje prawdziwie niesamowity efekt, dzięki niej można uzyskać efekt przypominający przetarty tynk, czy kamień. Kładąc ją na ścianę można uzyskać całkowicie matowy efekt, dzięki czemu wygląd całej ściany zyskuje na naturalności. Substancja w swoim składzie zawiera mnóstwo niewielkich, białych grudek, które po przetarciu swoim wyglądem przypominają tynk. Co ważne ściana po użyciu glinki weneckiej wcale nie musi być koloru białego, ponieważ na w sklepach zakupić możemy specjalne pigmenty barwiące lub gotowe mieszanki glinki weneckiej w ponad szesnastu kolorach.

Tylko do 11.05 wszystkie projekty domów -20%

Jednak to nie wszystko, co glinka wenecka może nam zaoferować. Efekt, jaki można uzyskać, stosując glinkę wenecką na naszych ścianach, w zupełności zależy od nas samych oraz od tego, w jaki sposób zechcemy rozprowadzić ją na powierzchni. Możemy uzyskać efekt zarówno bardzo mocnych przetarć, które dodadzą charakteru wystrojowi naszego wnętrza, jak i przetarcia bardzo delikatne, które subtelnie będą odznaczać się na tle całej ściany. Również nasycenie barw zależy od nas i tym samym pozwala na uzyskanie wielu zróżnicowanych efektów.

Glinka wenecka dzięki swoim walorom estetycznym jest polecana przede wszystkim do elementów, które są szczególnie eksponowane. Mogą to być zarówno całe ściany, jak i pojedyncze elementy architektoniczne. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie glinki weneckiej wokół kominka, na słupach, wszelkich ściankach działowych oraz podciągach.

Przede wszystkim warto zastanowić się nad wykorzystaniem glinki weneckiej, jeśli naszym marzeniem jest urządzenie wnętrza w stylu nowoczesnym, rustykalnym oraz przede wszystkim loftowym. Dzięki efektowi surowego, przetartego tynku, jaki dzięki niej uzyskamy, idealnie oddamy charakter tych stylów wystroju wnętrz. Zastosowanie glinki weneckiej sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienki, jak i w sypialni, gabinecie, czy przedpokoju. Glinka wenecka nie jest polecana do stosowania na ścianach zewnętrznych.

Co ważne, oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, jakie posiada glinka wenecka, cechują ją również korzystne parametry. Glinka wenecka jest bardzo odporna zarówno na ścieranie, jak i na zmywanie oraz nawet szorowanie. Ponieważ przed jej zastosowaniem stosujemy specjalne podkłady, ściany chronione są przed niekorzystnym wpływem wilgoci oraz gromadzeniem się na ich powierzchni kurzu, a także innych zanieczyszczeń. Glinka wenecka może być z powodzeniem stosowana w miejscach, które szczególnie często są uczęszczane przez domowników.

Efekt, jaki jesteśmy w stanie uzyskać na naszych ścianach, nigdy nie będzie taki sam i zależy głównie od:

 • tego, jakie narzędzie zdecydujemy się wykorzystać do nakładania farby,
 • metody, jaką zastosujemy, rozprowadzając farbę,
 • samego preparatu oraz jego parametrów i właściwości.

Podczas nakładania glinki weneckiej możemy wykonywać większe przetarcia, dzięki czemu uzyskamy efekt mocnego, surowego tynku. Dzięki zastosowani delikatnych ruchów przetarcia będą jedynie lekko widoczne i różnice w strukturze ściany nie będą mocno rzucały się w oczy. Ciekawy efekt potęguje także nakładanie substancji w sposób, który pozwoli na uzyskanie różnego nasycenia koloru.

Jaki efekt możemy uzyskać?

Glinkę wenecką wykorzystuje się do malowania ścian w dekoracyjny sposób. Należy ona do grupy farb do wnętrz, za pomocą których na ścianie możemy uzyskać różne struktury, natomiast jej skład bazuje na akrylu. Ta farba strukturalna zastosowana na ścianach imituje surowy tynk z charakterystycznymi i interesującymi nierównościami przetartego tynku. Glinka w składzie zawiera mnóstwo małych, białych granulek, które są całkowicie naturalne dla glinki weneckiej. Dzięki przecieraniu jej powierzchni za pomocą plastikowej packi właśnie te granulki powodują przetarcia. Farba, poprzez odpowiednie nakładanie umożliwia również uzyskanie różnego natężenia koloru dzięki właśnie różnicowaniu intensywności przetarć.

Co ważne, glinka wenecka jest bardzo odporna na ścieranie oraz na czyszczenie na mokro. Z tego właśnie powodu ta farba strukturalna jest polecana zarówno do kuchni, jak i do łazienki, czy przedpokoju. Glinka dobrze sprawdzi się w większości pomieszczeń w naszym domu. Szczególnie właśnie w tych, które narażone są na częste pojawianie się zanieczyszczeń oraz urazów mechanicznych. Za pomocą glinki weneckiej możemy również doskonale zamaskować wszelkie drobne niedoskonałości, jakie znajdują się na naszych ścianach. Jest to fantastyczna propozycja dla wszystkich tych osób, które pragną, aby ich wnętrze urządzone zostało w stylu nowoczesnym. Jednak co ważne struktura, jaką jesteśmy w stanie uzyskać za jej pomocą, sprawdzi się we wnętrzach industrialnych oraz loftowych. Ściana, która ozdobiona zostanie za pomocą glinki weneckiej, nada pomieszczeniu nie tylko chłodnego, ale przede wszystkim surowego klimatu, który jest przecież tak charakterystyczny dla tego typu stylów. Dzięki zabarwieniu farb mamy również możliwość stworzenia całkowicie oryginalnego aranżacji, która będzie w harmonijny sposób współgrała z pozostałymi jej elementami.

Glinka wenecka kolory

Glinka wenecka kolory
Glinka wenecka kolory

W zależności od tego, jakie są nasze upodobania, mamy możliwość wybrania dostępnych kolorów pigmentu, który w połączeniu z glinką wenecką ozdobi naszą ścianę. Dostępne kolory to kilkanaście różnych odcieni, które z pewnością każdemu przypadną do gustu niezależnie od tego, czy na co dzień gustujemy w barwach pastelowych, czy w kolorach mocnych i intensywnych.

Białe cząstki, które naturalnie zawiera glinka wenecka, po roztarciu sprawiają, że ściana zyskuje oryginały efekt przetartego tynku i tym samym sprawia, że wszelkie nierówności, które pierwotnie znajdowały się na ścianach, są niewidoczne. Co ważne, można bez obaw stosować ją również na wszelkich powierzchniach, które pierwotnie nie były gładkie, a raczej charakteryzowały się nierówną powierzchnią. Dzięki jej wykorzystaniu mamy możliwość udekorowania ściany nie tylko za pomocą ciekawej struktury, ale również dzięki dostępnych kolorów farb, które jesteśmy w stanie dopasować do pozostałych elementów aranżacji. Zarówno do mebli, podłogi, jak i poszczególnych dodatków. Jest to sposób nie tylko na szybkie, ale przede wszystkim na efektowne odmienienie naszego wnętrza małym nakładem finansowym. Ściana staje się elementem dekoracyjnym, a ustawione przy niej meble zdecydowanie zyskają na swoich walorach estetycznych. W takim wypadku będzie ona głównym elementem charakterystycznym naszego wnętrza.

Efekt przetartego tynku i nierówności, jakie daje glinka na ścianie, warto podkreślić za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie właściwych kinkietów, które podkreślą dekoracyjność tynku oraz jeszcze bardziej wydobędą go w pomieszczeniu na pierwszy plan. Nie warto zapominać również o dodatkach. Surowy wygląd ściany najlepiej przełamać za pomocą dodatków wykonanych z surowego drewna lub elementów, które będą harmonijnie współgrały z barwą ściany. Glinka wenecka umożliwia uzyskanie efektu bardzo starego tynku, co pozwala na wprowadzeniu do wnętrza prawdziwie surowego stylu.

Dlatego najlepiej sprawdzi się w stylu:

 • Rustykalnym — ściana wykończona w surowy sposób, będzie bardzo ciekawie kontrastowała ze stylem, który jest ciepły przytulny i wręcz „swojski”. Ponadto glinka świetnie będzie komponowała się z naturalnym drewnem na belkach, czy podłogach.
 • Loftowym — cechą charakterystyczną tego stylu są surowe i nieobrobione materiały, dlatego glinka wenecka świetnie sprawdzi się w tym przypadku. W połączeniu z naturalnymi cegłami i betonem ta farba jest prawdziwą definicją stylu loftowego.
 • Nowoczesnym — efekt przetartego tynku uzyskany za pomocą glinki weneckiej, świetnie sprawdza się również jako elegancki dodatek oparty głównie na prostocie, dzięki czemu świetnie będzie współgrał z elementami charakterystycznymi dla nowoczesnego minimalizmu.

Glinka wenecka rodzaje i parametry

Dzięki zastosowaniu farb i mas strukturalnych, które mają właściwości dekoracyjne, mamy szansę nadać naszym wnętrzom prawdziwie wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Obecnie na rynku budowlanym znaleźć możemy szeroką ofertę nie tylko emalii, ale również mas dekoracyjnych. Aby jednak wybrać produkt, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania, należy wiedzieć, w jaki sposób możemy podzielić farby strukturalne, ze względu na efekt, który dają po zastosowaniu.

Farby strukturalne są produktami, które w swoim składzie zawierają duże ilości drobinek kwarcu. Po nałożeniu takiej farby na ścianę, dzięki ich zawartości na powierzchni tworzy się ziarnista faktura.

Farba laserunkowa z kolei jest preparatem składającym się z bezbarwnej bazy oraz środków koloryzujących. Po aplikacji jej na ścianę, która została wcześniej pomalowana, możemy uzyskać efekt opalizujący na tęczowo lub perłowy.

Farby z brokatem nakłada się na ściany, które wcześniej zostały już przez nas pomalowane na wybrany kolor. Dzięki zawartości brokatu w lakierze za jego pomocą jesteśmy w stanie uzyskać migoczący efekt.

Lakiery z efektem spękań właśnie kategoria farb, do których należy glinka wenecka, chociaż mogłoby się wydawać, że znajdziemy ją raczej w kategorii farb strukturalnych. Dzięki zastosowaniu glinki weneckiej jesteśmy w stanie na naszej ścianie uzyskać efekt postarzenia oraz zamierzonych rys. Nie będzie to więc jednorodna faktura jak w przypadku farb typowych farb strukturalnych.

Wiedząc już dokładnie jakie efekty dają nam farby strukturalne, w tym glinka wenecka, jesteśmy w stanie stwierdzić, że ich wykorzystanie pozwoli na prawdziwą metamorfozę naszego wnętrza. Jednak nie zawsze wiemy, do jakich powierzchni są one przeznaczone. Bardzo dobry efekt uzyskamy, stosując glinkę wenecką zarówno na płycie karton-gipsowej, betonie oraz tynku. W zależności od tego, z czego została wykonana dana ściana, uzyskamy inny efekt różnorodnej faktury. Końcowy efekt, jaki otrzymamy, stosując daną farbę strukturalną, zależy również od tego, jakie narzędzia zostaną przez nas wykorzystane do jej nałożenia.

Ponieważ ozdobienie ścian za pomocą glinki weneckiej w całym pomieszczeniu może stworzyć przytłaczający efekt, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie farby jedynie na jedną z wybranych ścian. Dobrze, jeśli będzie to najdłuższa ściana w pomieszczeniu lub po prostu ta, która głównie jest eksponowana. Innym ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie jedynie części ściany, co dodatkowo spotęguje efekt dekoracyjny glinki weneckiej. Co ciekawa wszelkie farby strukturalne mogą zostać również wykorzystane w przypadku malowania szablonów dekoracyjnych lub jako element dekoracyjny.

Glinkę wenecką możemy aktualnie zakupić w kilkunastu kolorach. Każdy, kto pragnie ozdobić nią swoje pomieszczenie z pewnością znajdzie odcień, który będzie mu odpowiadał. Do wyboru mamy bowiem zarówno kilka odcieni szarości, grafitu, beżów oraz brązów. Jednak w ofercie znajdują się również bardziej odważne propozycje kolorystyczne, jakimi są kolor różowy, oliwkowy, żółty oraz pomarańczowy.

Bez względu na to, na jaki kolor glinki finalnie się zdecydujemy, zawsze będzie ona wysoce odporna na szorowanie, ścieranie oraz drobne uszkodzenia mechaniczne. Co ważne dzięki zastosowaniu podkładu na ścianę przed jej nałożeniem, powierzchnia zyskuje odpowiednią ochronę przed wilgocią, co sprawia, że ściana „oddycha”.

Jest ona całkowicie odporna na zmywanie, dlatego z powodzeniem może być stosowana na powierzchniach, które szczególnie pragniemy utrzymać w czystości lub takich, które często narażone są na zabrudzenia. Wykończenie powłoki jest całkowicie trwałe, co oznacza, że jeśli tylko ściana została odpowiednio przygotowana przed nałożeniem glinki weneckiej, nie będzie ona zmieniała swojej formy i faktury z czasem. Dzięki jej zastosowaniu jesteśmy w stanie uzyskać imitację starego, surowego, przetartego tynku, jednak zaleca się stosować ją jedynie wewnątrz pomieszczeń.

Glinka wenecka z powodzeniem może być stosowana wewnątrz pomieszczeń na podłożach cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych oraz gipsowo-kartonowych.

Wydajność glinki weneckiej przy prawidłowym stosowaniu oraz odpowiednim przygotowaniu podłoża określa się na 9 m2/l. Opakowania, w jakich możemy zakupić glinkę wenecką to 2,5l. Gęstość objętościowa farby to około 1,0 g/cm3. Czas schnięcia poszczególnych warstw farby to nie mniej niż 2 godziny. Glinkę wenecką powinno się nakładać plastikową pacą w pomieszczeniach, w których panują odpowiednie warunki otoczenia – temperatura powietrza oraz podłoża mieści się w przedziale od 5 do 25 stopni Celsjusza. Okres przydatności produktu to osiemnaście miesięcy licząc od daty produkcji, która widnieje na opakowaniu. Dostępna kolorystyka glinki weneckiej jest możliwa do uzyskania po zakupie oraz zabarwieniu masy stosując pigment barwiący wskazany przez producenta. Istnieje również możliwość barwienia masy na inne kolory za pomocą dodatku pigmentu do 3% objętości opakowania.

Glinka wenecka cena

Tak jak w przypadku większości produktów do malowania ścian, tak samo farby dekoracyjne i strukturalne posiadają swoje plusy i minusy. Do niewątpliwych zalet tego typu rozwiązania należy przede wszystkim to, że za ich pomocą jesteśmy w stanie pomalować nierówne ściany, które posiadają pęknięcia. Z powodzeniem pokryją one również powierzchnie, które szczególnie narażone są na wszelkie zabrudzenia. Ich zastosowanie pozwala ścianie swobodnie oddychać, dzięki czemu mogą być one stosowane nawet w tych pomieszczeniach, które szczególnie narażone są na szkodliwe działanie wilgoci. Dodatkowo wszelkie powierzchnie, które pokryte zostają za pomocą farb strukturalnych, takich jak na przykład glinka wenecka prezentują się nie tylko modnie, ale przede wszystkim oryginalnie. Szczególnie jeśli ich struktura zostaje podkreślona za pomocą źródła światła.

Jednak istnieje również jedna główna wada tego typu rozwiązań. Niewątpliwie jest to cena zakupu odpowiedniej ilości farby, która pozwoli nam na pokrycie całej ściany. Cena zakupu glinki weneckiej niestety wynosi około 100 zł za litr, co dla niektórych z nas może być bardzo wysoką ceną. Jednak w porównaniu do kosztów generalnego remontu, skuwania ściany oraz zabezpieczenia tynku jest to jedynie ułamek kwoty, a uzyskany efekt jest wcale nie mniej satysfakcjonujący.

Koszt zakupu glinki weneckiej renomowanego producenta – glinka wenecka magnat style to około 215 zł (glinka wenecka 2,5l). Takie opakowanie pozwoli nam na pomalowanie około 22 m2 powierzchni ściany, przy założeniu, że stosujemy jedynie jedną warstwę. Takie są również zalecenia producenta. Jednak to nie wszystkie podstawowe koszty, jakie musimy ponieść, chcąc stosować glinkę wenecką. Niezbędne będzie bowiem zakupienie również pigmentu, który pozwoli nam zabarwić masę na wybrany przez nas kolor. W przypadku pojemności 2,5l trzeba kupić pigment barwiący 20ml (2 opakowania). Koszt zakupu jednego opakowania to około 9 zł.

Przed zastosowaniem glinki weneckiej niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu należy zastosować odpowiednią farbę podkładową wskazaną przez producenta. Jest to produkt akrylowy, którego głównym zadaniem jest wyrównanie chłonności oraz wzmocnienie podłoża przed zastosowaniem farby strukturalnej. Dzięki temu, że w składzie zawiera ona specjalne drobnoziarniste wypełniacze, gwarantowana jest odpowiednia przyczepność wyrobów dekoracyjnych. Przy jednokrotnym malowaniu 1l preparatu wystarczy nam na pomalowanie 6m2 powierzchni ściany. Jego koszt to około 27zł za 1l.

Jak nakładać glinkę wenecką krok po kroku?

Przygotowanie oraz nałożenie glinki weneckiej na wybraną przez nas ścianę nie należy do zadań szczególnie trudnych i skomplikowanych. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest zakup wszelkich niezbędnych produktów, takich jak sama glinka wenecka, pigmenty oraz farba podkładowa. Do wykonania glinki weneckiej konieczny jest również zakup odpowiednich narzędzi takich jak pędzel; glinkę na powierzchni nakładamy plastikową pacą. W sklepach bez problemu jesteśmy w stanie znaleźć narzędzia, które dostosowane są specjalne do malowania ścian za pomocą glinki weneckiej, dlatego to szczególnie na nie warto się zdecydować. Jeśli jesteśmy niedoświadczeni, może się bowiem okazać, ze standardowy wałek, który zakupiliśmy, nie nadaje się do nawierzchniowych farb, ponieważ nakładanie preparatu za jego pomocą nie pozwoli uzyskać oczekiwanego efektu.

Oprócz narzędzi konieczne jest zaopatrzenie się w farbę nawierzchniową. Najbezpieczniej wybrać produkt wskazany przez producenta glinki weneckiej, ponieważ dzięki temu mamy gwarancję oczekiwanego efektu oraz przede wszystkim zachowania wszelkich właściwości ochronnych. Konieczny jest także zakup pigmentu barwiącego. Za jego pomocą zabarwimy farbę strukturalną na jeden z dostępnych na rynku kolorów Oczywiście, jeśli pragniemy, aby nasza ściana finalnie była w kolorze białym, nie musimy stosować żadnego z pigmentów. Niezwykle istotny jest także zakup odpowiedniej farby podkładowej, która posłuży nam do pomalowania powierzchni przed nałożeniem glinki weneckiej. Zastosowanie jej na powierzchni pozwoli na właściwe wyrównanie chłonności powierzchni oraz co ważne poprawienie jej przyczepności. Umożliwi to nie tylko na poprawienie wydajności produktu, ale także na wzmocnienie ściany i uodpornienie powierzchni na łuszczenie się oraz odpadanie finalnego produktu. Dobrym wyborem jest zakup pokładu tego samego producenta co glina wenecka. Dzięki temu mamy pewność, że produkty są odpowiednio do siebie dobrane.

Nakładanie glinki weneckiej na ścianę

Kiedy już wyposażyliśmy się we wszystkie niezbędne produkty oraz narzędzia możemy przejść do procesu nakładania glinki weneckiej. Malowanie tego typu farbą strukturalną powinno odbywać się w kilku ważnych etapach:

 1. Wszelkie prace należy zacząć od przygotowania produktu końcowego. To na tym etapie należy wykonać barwienie glinki weneckiej za pomocą pigmentu, na wybrany przez nas wcześniej kolor. Jeśli ściana, którą będziemy malować, jest na tyle duża, że potrzebujemy kilku pojemników z glinką, należy przelać je do jednego zbiorczego pojemnika. Jest to konieczne, aby uzyskać taki sam odcień koloru na całej powierzchni ściany. Następnie dodaj pigment do pojemnika zbiorczego. Jego ilość nie powinna przekraczać 3% objętości farby. Konieczne jest dokładne wymieszane pigmentu z farbą i należy robić to jedynie ręcznie. Mieszanie farby przy pomocy wiertarek lub innych urządzeń doprowadzi do rozbicia białych drobinek, a co za tym idzie do tego, że nie uzyskamy odpowiedniej struktury na ścianie. Farbę należy wymieszać ponownie przed każdym użyciem.
 2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie naszego pomieszczenia i zabezpieczenie wszelkich elementów wystroju. Wszystko, co jesteśmy w stanie bez problemu wynieść z pomieszczenia, powinniśmy z niego usunąć, natomiast elementy stałe powinny zostać przykryte folią malarską. Pozwoli to na ich odpowiednie zabezpieczenie. Po wykonaniu tych czynności możemy przejść do przygotowywania powierzchni. Ścianę, która będzie przez nas malowana, należy bardzo dokładnie oczyścić z brudu, kurzu oraz tłuszczu. Bez obaw do tego procesu możemy wykorzystać szmatkę oraz wodę z dodatkiem łagodnego detergentu. Jeśli zauważymy, że warstwy poprzedniej farby łuszczą się oraz odpadają, koniecznie należy usunąć je za pomocą szpachelki, oraz zeszlifować za pomocą papieru ściernego. W przypadku, w którym podczas przygotowywania ściany odpadnie z niej tynk, wszelkie wystające elementy należy skuć, natomiast powstałe miejsca, gdzie nie ma tynku, należy oczyścić, po czym zagruntować. Po odczekaniu odpowiedniego czasu możemy położyć nowy tynk. Konieczne jest pozostawienie go do pełnego wyschnięcia. W tym czasie możemy za pomocą masy szpachlowej uzupełnić wszelkie ubytki.
 3. Po zakończeniu wszelkich czynności przygotowawczych przychodzi czas na nałożenie farby podkładowej. Do tej czynności możemy wykorzystać pędzel lub wałek. Jeśli powierzenie ścian, są nierówne lub bardzo chłonne zalecane jest nałożenie dwóch warstw podkładu. Co ważne, po nałożeniu pierwszej warstwy konieczne jest odczekanie minimum 3 godzin przed nałożeniem drugiej.
 4. Po upewnieniu się, że podkład wysechł, możemy przejść do nakładania glinki weneckiej. W tym celu należy posłużyć się półsuchym pędzlem i nakładać masę metodą na krzyż. W przeciwnym razie możemy uszkodzić białe drobinki, które są niezbędne do uzyskania efektu strukturalnego. Należy pamiętać o tym, że sposób, w jaki będziemy nakładać glinkę wenecką, będzie decydował o tym, jaki końcowy efekt uzyskamy. Po każdym większym fragmencie ściany, który pomalowaliśmy dodatkowo przecieramy całą powierzchnię półsuchym pędzlem, dzięki czemu pozbędziemy się smug. Gdy cała ściana zostanie przez nas pokryta, należy pozostawić ją do wyschnięcia. Czas schnięcia to minimum 30 minut.
 5. Następnie po około 30 minutach przecieramy glinkę plastikową pacą. Upewnijmy się, że zakupiliśmy narzędzie, które zostało specjalnie przeznaczone do stosowania przy nakładaniu glinki weneckiej. Za jej pomocą należy przecierać ścianę rozgniatając białe cząstki w sposób, który zgniecie i rozetrze białe drobinki. Czynność tę rozpoczynamy od miejsca w którym glinka została nałożona najwcześniej.
 6. Po upływie około 2-3 godzin możemy przejść do powtórzenia procesu i nałożyć drugą warstwę farby. Po upływie 24 h możemy również zabezpieczyć ścianę za pomocą specjalistycznego lakieru, który zwiększy wytrzymałość farby.

Nałożenie farby strukturalnej na ścianę nie jest czynnością trudną i skomplikowaną. Do wykonania glinki weneckiej nie potrzebujemy też profesjonalnego sprzętu. Dekorowanie ścian przy użyciu glinki weneckiej jest łatwe i z powodzeniem mogą się jej podjąć osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z większymi pracami wykończeniowymi, czy remontowymi. Zastosowanie farb strukturalnych pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych, które pozwalają również na maskowanie drobnych niedoskonałości.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze