Blog budowlany / Budowa domu / Czujnik ruchu: ile kosztuje i jak ustawić czujniki?

Czujnik ruchu: ile kosztuje i jak ustawić czujniki?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 5 sierpnia 2020

Czujnik ruchu
Czujnik ruchu

Każdy, kto buduje dom albo jest już jego szczęśliwym posiadaczem, pragnie takich rozwiązań, które maksymalnie ułatwiają komfort życia. Czasem takie rozwiązania można zaplanować już na etapie projektowania domu, a czasem rodzą się one później. Bywa, że nagle pojawia się plan wyposażenia domu w nowoczesne technologie, o których wcześniej nie było mowy. Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli chodzi o nowoczesny system oświetlania z wykorzystaniem czujników ruchu.

Nie ma wątpliwości co do tego, że system oświetlenia w domu jest niezwykle istotny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w przeciętnym polskim domu, nie było mowy o żadnym systemie oświetlenia. Każda lampa działała indywidualnie, to znaczy włączała się w momencie zapalenia jej przez użytkownika.

Dzisiaj nikogo już nie dziwią pomysły takie jak sterowanie oświetleniem w domu z poziomu smartfona. Technika idzie do przodu, a nowoczesne technologie działają również w służbie zwykłym ludziom, zwykłym mieszkańcom domów, którzy pragną czegoś więcej niż przeciętne lampy, które trzeba uruchomić, każdą oddzielnie.

Zasada: mój dom, moja twierdza, obowiązuje nieprzerwanie od wielu lat. Każdy człowiek ma prawo do ochrony swojej własności, tym bardziej kiedy chodzi o coś tak cennego jak własna nieruchomość. Bezpieczeństwo mieszkańców i bezpieczeństwo mienia to najwyższa wartość i nic dziwnego, że każdy chce tego strzec jak oka w głowie. Dziś nowoczesne technologie dają wiele możliwości związanych z ochroną mienia. Wykorzystanie czujników ruchu to jedna z tych możliwości, które są w stanie zapewnić bezpieczeństwo w domu. Oczywiście trzeba połączyć ten system z kolejnym systemem, dzięki któremu odpowiednie służby szybko zjawią się na miejscu w celu udzielenia pomocy.

Rodzaje czujników ruchu

Warto podzielić czujniki ruchu ze względu na ich przeznaczenie. Bardzo popularne są szczególnie dwa rodzaje czujników ruchu.

Pierwszy rodzaj to czujniki związane z systemem alarmowym w domu. Czujniki ruchu są elementem większego systemu alarmowego. Kiedy czujnik ruchu uruchamia się, zazwyczaj wiąże się to z włączeniem się syreny alarmowej albo po prostu pojawia się głośny sygnał informujący o tym, że, mówiąc kolokwialnie, coś się dzieje. Głośna syrena ma za zadanie nie tylko wystraszyć włamywaczy, ale też zaalarmować na przykład sąsiadów lub przechodniów, że dzieje się coś złego, że miała miejsce nieprzewidziana sytuacja i najprawdopodobniej w tym domu potrzebna jest teraz pomoc.

Oczywiście dla osób postronnych powinno być to jasnym sygnałem, że trzeba wezwać policję, a nie biernie przyglądać się temu co się dzieje. Każde włamanie do domu jest niebezpieczne, ponieważ nie wiadomo, jakie dokładnie zamiary mają włamywacze i czy mogą być niebezpieczni dla osób, które staną im na drodze.

Tylko do 13.05 wszystkie projekty domów -20%

Bywają też takie systemy alarmowe, gdzie można wyłączyć głośną syrenę alarmową, to znaczy nie włączy się ona w razie uruchomienia czujnika, ale za to momentalnie w momencie uruchomienia czujnika, odpowiedni sygnał otrzyma firma ochroniarska i niezwłocznie pomoc przybędzie na miejsce. Najczęściej jednak te dwie funkcje są ze sobą połączone, to znaczy pojawia się wycie syreny oraz sygnał otrzymuje ochrona, która bez zwłoki przyjeżdża na dane miejsce. Kluczem to sukcesu jest właściwe ustawienie czujników, dzięki czemu każdy intruz w pomieszczeniu objętym zasięgiem czujnika, zostanie szybko zauważony.

Drugim rodzajem czujników ruchu są czujniki związane z tak zwanym inteligentnym systemem oświetlenia. Największe korzyści związane z instalacją inteligentnego systemu oświetlania to oczywiście oszczędność prądu, a co za tym idzie, oszczędność pieniędzy. Wyraźnie niższe są rachunki za prąd. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na modernizację systemu oświetlenia w swoim domu.

Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest również komfort, jaki się z tym wiąże. Działania dla dobra środowiska naturalnego zawsze muszą budzić podziw, a zatem nie sposób nie pochwalić użytkowników czujników ruchu oraz inteligentnego systemu oświetlenia domu. Jest to działanie dla dobra planety Ziemi i dla dobra środowiska naturalnego. Prąd nie jest zasobem nieograniczonym i należy go szanować, podobnie zresztą jak wodę. Każde działania nastawione na redukcję zużycia prądu lub wody należy doceniać i chwalić. Społeczeństwo jest dzisiaj edukowane na temat racjonalnego zużywania zasobów wody. Już przedszkolaki wiedzą, że wodę w czasie mycia zębów należy zakręcać, a poprzez branie prysznica zużywa się mniej wody niż w czasie kąpieli, a można równie skutecznie się odświeżyć. Edukacji na temat oszczędności prądu nieco brakuje. Tym bardziej warto docenić wszelkie inicjatywy w tym względzie.

Czujniki ruchu należy również podzielić ze względu na kryterium wykorzystywanych technologii. Chodzi tutaj rzecz jasna o sposobność wykorzystania czujników w określonych warunkach. W ten sposób wyróżnia się czujniki ruchu aktywne czyli ultradźwiękowe, czujniki pasywne czyli PIR, czujniki mieszane, mikrofalowe, laserowe systemy oraz systemy oparte na kamerze.

Gdzie wykorzystuje się czujniki zewnętrzne i wewnętrzne?

Gdzie wykorzystuje się czujniki zewnętrzne i wewnętrzne?
Gdzie wykorzystuje się czujniki zewnętrzne i wewnętrzne?

Każdy czujnik ruchu, dostępny w sprzedaży, ma swoją charakterystykę, dzięki której klient podejmuje decyzję czy zakupi ten czujnik czy też poszuka innego, który bardziej spełnia jego oczekiwania.

Z reguły producenci starają się pokazać zalety danego czujnika ruchu, wymieniając jednym tchem korzyści takie jak między innymi łatwy montaż, co oczywiście ma ogromne znaczenie dla wielu artykułów użytkowanych przy budowie domu i remoncie, a także producenci podkreślają często prostą obsługę danego modelu czujnika, dzięki czemu przeciętny Kowalski, który nie jest inżynierem, bez najmniejszych problemów poradzi sobie z obsługą.

Bardzo powszechnie wymienianą zaletą czujników jest niezawodność w użytkowaniu co daje użytkownikowi pewność, że w razie potrzeby czujnik zadziała. Ma to oczywiście większe znaczenie w przypadku systemów alarmowych, jednak również w przypadku oświetlenia pozwala uniknąć frustracji i poirytowania, że coś nie działa, a powinno. W przypadku alarmów jednak niezawodność jest absolutnie konieczna, bo w grę wchodzi tutaj ludzkie zdrowie i życie.

Niewielkie wymiary określane także jako małe gabaryty urządzenia to dodatkowa zaleta, nie tylko dla małego domu. Takie urządzenia nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca i rzucać się w oczy. Powinny być raczej dyskretne.

Kolejną zaleta, która ma przyciągać użytkowników i skłaniać ich do wyboru danego urządzenia jest oczywiście jak największy zakres regulowania parametrów. Każda rzecz, każdy sprzęt w domu ma być indywidualnie dopasowany do potrzeb mieszkańców. Nie inaczej jest z wszelkiego rodzaju czujnikami ruchu, które mają służyć domownikom. Stąd właśnie im większa możliwość dostosowania czujnika do indywidualnych potrzeb, które, co warto zauważyć, mogą się zmieniać na przestrzeni czasu, tym lepiej.

Każdy z czujników dostępnych w sprzedaży, będzie miał wyszczególniony parametr, czy nadaje się do użytku wyłącznie wewnętrznego czy też można użytkować i zamontować go na zewnątrz. Różnice są absolutnie zrozumiałe. Na zewnątrz jest o wiele więcej zagrożeń dla takich urządzeń. Zmienia się, czasem dość drastycznie, temperatura powietrza, wilgotność, pada deszcz, śnieg, świeci ostre słońce. Warunki atmosferyczne nie zawsze są łaskawe, a czujnik musi działać bez zarzutu. Stąd wyszczególnienie i rozróżnienie na czujniki, które działają wewnątrz i na takie, które przeznaczono do użytku zewnętrznego.

Czujniki ruchu wewnętrzne wykorzystywane są w domach prywatnych, a także firmach oraz budynkach użyteczności publicznej. Czujniki zewnętrzne – na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie uzasadniona wydaje się potrzeba ich użycia.

Najczęściej czujniki spotyka się w domu w pomieszczeniu takim jak hol czy korytarz. Ma to swoje uzasadnienie zarówno dla wygody i komfortu domowników, jak też ma to strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Badania jasno pokazują, że złodzieje rzadziej wchodzą do domów, gdzie pali się światło, nawet jeżeli to światło pali się delikatnie. Można ustawić czujnik w ten sposób, że przez całą noc światło w holu będzie palić się delikatnie, a kiedy pojawi się na horyzoncie domownik, na przykład wychodzący nocą do toalety, światło rozbłyśnie z całą mocą.

Z drugiej strony warto zainwestować w rozwiązania, które zapewnią odpowiednie rozproszenie światła, aby nocą nie oślepiało ono domowników, którzy wybudzili się ze snu, ale nie chcą rozbudzić się całkowicie. O ile dorośli raczej nie boją się ciemności, jednak potrzebują światła podczas nocnej wędrówki do łazienki albo do kuchni, o tyle w przypadku dzieci światło, które stale się świeci, pomaga zapanować nad strachem przed ciemnością, który jest normalny na pewnym etapie rozwoju.

Czujnik ruchu z powodzeniem można montować także w budynkach mieszkalnych i użytkowych na przykład na klatkach schodowych, gdzie przecież światło nie musi palić się cały czas. Wręcz niewskazane jest, aby światło paliło się podczas kiedy na klatce nikogo nie ma. Na szczęście w wielu blokach coraz częściej spotyka się czujniki, które reagują na ruch i światło zapala się tylko wtedy, kiedy na klatce rzeczywiście pojawiają się mieszkańcy lub goście. Korytarze i schody w budynkach to znakomite miejsca na montaż czujników. Czujnik można także z powodzeniem zamontować na przykład na podjeździe garażowym, gdzie światło zapali się kiedy w pobliżu pojawi się samochód. Dzięki temu będzie można bezpiecznie wsiąść do samochodu albo z niego wysiąść.

Czujniki ruchu można podzielić także ze względu na ich inne parametry, między innymi zasięg wykrywania ruchu, kąt działania czujnika czy też regulację czasu pracy. Bardzo istotnym parametrem jest także na przykład możliwa wysokość montażu, która określana jest zwykle przedziałem, w metrach. Trzeba ściśle stosować się tutaj do rekomendacji producenta.

Niezwykle ważny jest także przedział temperatur, w których czujnik jest w stanie pracować. Z reguły przedział temperatur obejmuje naprawdę niskie i naprawdę wysokie temperatury, które rzadko pojawiają się w polskich warunkach, mowa tutaj na przykład o temperaturze plus 40 stopni Celsjusza czy temperaturze minusowej, na przykład minus 25 stopni Celsjusza. Jednak za każdym razem trzeba przyjrzeć się temu parametrowi, ponieważ nie można tutaj pozwolić sobie na żadne niedopatrzenie.

Ważnym parametrem jest też szybkość reakcji podczas wykrywania ruchu. Miłośnicy ekologii, a także wszyscy, którzy pragną płacić jak najmniej za energię elektryczną, z pewnością zwrócą uwagę na czynnik taki jak pobór mocy w czasie pracy, a także w czasie czuwania.

Jak działa czujnik ruchu?

Działanie czujnika ruchu jest oczywiście uzależnione od mechanizmu, jaki został w nim zastosowany. Jednakże ogólny przebieg całego procesu jest bardzo podobny. Każdy czujnik ruchu cechuje się określonym polem widzenia czyli chodzi tutaj o zasięg, określony w metrach, a także kąt widzenia, określony w stopniach. Zasięg zwykle wynosi od 3 do 10 metrów, oczywiście w czujnikach najczęściej spotykanych.

W danym polu widzenia czujnik jest w stanie zarejestrować ruch. Wtedy w grę wchodzi taki parametr jak czas reakcji. Oznacza to, po jakim czasie, po ilu setnych sekundy, po ilu dziesiątych sekundy, ostatecznie – po ilu sekundach, nastąpi pożądana reakcja czyli na przykład włączenie się syreny alarmowej, przekazanie sygnału do firmy ochroniarskiej czy też po prostu włączenie światła.

Coraz popularniejsze jest też montowanie czujników ruchu w toaletach. Chodzi oczywiście o automatyczne spuszczanie wody po skorzystaniu z toalety. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w domach prywatnych, odciążając domowników, jak też sprawdza się doskonale na przykład w galeriach handlowych, gdzie nie wszyscy stosują się do zasad higieny w toalecie, a przecież łazienka powinna zawsze być w nienagannym stanie jeśli chodzi o czystość, aby kolejna osoba z kolejki mogła bez obaw z niej skorzystać.

Często jeśli chodzi o czujniki ruchu, mówi się o czujnikach ultradźwiękowych, czujnikach na podczerwień oraz o mikrofalach.

Czujniki ultradźwiękowe znane są ze swojego znakomitego zasięgu a także czułej reakcji na ruch. To właśnie wyróżnia je spośród innych urządzeń tego typu. Jak wiadomo, ultradźwięki to dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Są to dźwięki, których ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć. Dźwięki takie wypełniają pokój lub inne pomieszczenie albo po prostu pole swojego zasięgu. Precyzyjnie wykrywają obecność w polu zasięgu. Polega to na analizie odbicia tych dźwięków od danego obiektu.

Połączenie ultradźwięków z technologią PIR powoduje, że czujność jeszcze się zwiększa, co ma znaczenie na przykład, aby czujnik niepotrzebnie nie włączał się na skutek nagłego podmuchu wiatru albo ruchów powietrza spowodowanych włączeniem wiatraka czy klimatyzacji. To ma duże znaczenie dla skuteczności działania.

Czujniki ruchu mikrofalowe wykrywają obiekty, które poruszają się. Mechanizm działania polega na wysłaniu fali o wysokiej częstotliwości. Fala taka ma postać ciągłego sygnału. Fala odbitej wiązki będzie miała częstotliwość inną niż fala nadawana. Stąd czasem porównuje się działania czujnika mikrofalowego do działania radaru, który jest w stanie wypełnić całą przestrzeń falami, a potem mierzyć odbite echo, a dokładniej jego poziom. Takie czujniki z powodzeniem montuje się w miejscach, które zapewniają dyskrecję. Mikrofale przenikają przez wiele materiałów, spośród których wymienia się szczególnie na przykład drewno, szkło czy plastik. Obecność tych materiałów nie przeszkadza w działaniu mikrofal. Czujniki te nie są wrażliwe na zmianę temperatur, co jest dodatkową zaletą.

Jak podłączyć i ustawić czujnik ruchu w domu?

Zanim rozpocznie się rozważania nad tym, jak podłączyć i ustawić czujnik ruchu w domu, trzeba wybrać właściwy czujnik, który będzie spełniał wszystkie, albo przynajmniej zdecydowaną większość, oczekiwań przyszłych użytkowników.

Niezwykle istotne dla wyboru jest miejsce, w jakim czujnik będzie zamontowany. Czy będzie to ściana, sufit a może czujnik ma zostać zamontowany na zewnątrz, co znacznie zmienia pulę czujników, jakie można w tym celu zastosować. Bardzo istotny jest oczekiwany zasięg, a także kąt pracy. Bardzo ważna jest też oczywiście wysokość, na jakiej czujnik ma być zamontowany.

Dopiero udzielenie sobie odpowiedzi na wszystkie te pytania sprawia, że można wybrać się do sklepu, stacjonarnie bądź online i dokonać wyboru. Jest duża szansa, że po określeniu oczekiwań, jak najdokładniejszym określeniu oczekiwań, wybór będzie udany. Trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie jakim napięciem będzie zasilany czujnik. Najczęściej jest to 230 V AC, jednak zdarzają się inne rozwiązania, takie jak czujnik ruchu 12V, stąd konieczność doprecyzowania tego parametru, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Oczywiście przyszły użytkownik powinien także określić jaki czujnik dokładnie jest poszukiwany, chodzi oczywiście o zastosowaną technologię jego produkcji i działania. Czy ma to być czujnik na ultradźwięki, na mikrofale czy też połączenie czujnika ultradźwiękowego z PIR. Wybór mechanizmu działania w dużej mierze zależy od specyfiki pomieszczenia, przykładowo inne czujniki będą wybierane do pomieszczeń, w których znajdują się ścianki działowe, a inne do pomieszczeń albo przestrzeni, gdzie nie ma żadnych przedmiotów, które mogłyby potencjalnie zakłócać ich działanie.

Przed zakupem czujnika trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie o możliwe czynniki, które mogą zakłócić działanie czujnika. Ważne czy czujnik ma być użytkowany na zewnątrz czy w środku budynku. Jeżeli na zewnątrz, to trzeba rozważyć na przykład jakie jest ryzyko destrukcyjnego wpływu wody czy wiatru. Trzeba rozważyć czy do czujnika mogą wniknąć jakieś ciała obce.

We wnętrzach trzeba uważać na przykład na działanie pary wodnej w łazience czy w kuchni. Pomimo faktu, że łazienka czy kuchnia są we wnętrzu budynku, będą działać tutaj niekorzystne czynniki w postaci wysokiej temperatury oraz pary wodnej. Koniecznie trzeba wziąć te czynniki pod uwagę przy zakupie czujnika ruchu.

Istotne jest także jakie obciążenie będzie dotyczyć danego czujnika. Czy będzie to jedna lampa czy też cały zestaw lamp. Chociaż zwykły przeciętny użytkownik rozważa zakup czujników do własnego domu, chcąc zwiększyć komfort życia, to warto mieć świadomość tego jak takie czujniki dbają o bezpieczeństwo na przykład osób pracujących w fabrykach. Jest to działanie nastawione na ochronę zdrowia oraz życia pracowników. Czujniki mogą na przykład wyłączyć urządzenia albo maszyny, kiedy w pobliżu pojawi się człowiek, a mogłoby to zagrozić jego bezpieczeństwu. W wielu fabrykach znajdują się obszary, w których pracownicy nie powinni przebywać w trosce o swoje bezpieczeństwo.

Podłączenie czujnika ruchu może wydawać się skomplikowane, jednak po przeanalizowaniu instrukcji zwykle okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne na jakie wyglądało. Jeżeli jednak ktoś czuje się niepewnie w tego typu zadaniach, nie warto robić tego na siłę. Można przecież poprosić o pomoc eksperta, który na pewno zrobi to dobrze, a dla nas nie będzie to wiązało się ze stresem.

W schemacie jak podłączyć czujnik ruchu, z reguły znajdują się punkty takie jak odłączenie zasilania, przymocowanie obudowy czujnika a także podłączenie czujnika zgodnie z tym jak oznaczono przewody. Oczywiście wszystkie działania powinny zawsze być wykonywane zgodnie ze schematem jaki dostarcza producent. To podstawa.

Czujniki ruchu mogą być podłączone na przykład do żarówki albo do lampy led. Jeśli chodzi o żarówkę, oczywiście czujnik ruchu powinno się podłączyć między źródło zasilania, a gniazdo żarówki. Co ważne, sama czujka absolutnie nie może być zasłonięta. Podobnie w przypadku lampy led, czujnik powinien zostać podłączony między źródło a zasilanie.

Zawsze trzeba brać pod uwagę maksymalne obciążenie czujnika, które przecież jest bardzo istotnym parametrem i określa jego wytrzymałość. Doświadczony elektryk z pewnością poradzi sobie z tym w kilka minut, ale i przeciętny człowiek, który przeanalizuje instrukcję, nie powinien mieć większego problemu ze zrozumieniem kolejnych kroków działania, prowadzących finalnie do sukcesu. Nie można oczywiście zapomnieć, że do podłączenia konieczne jest posiadanie pewnych narzędzi, które z reguły znajdują się w każdym domu, jednak trzeba wcześniej je przygotować do pracy i upewnić się, że wszystkie są sprawne i gotowe do użycia.

Ustawienie czujnika ruchu w domu z reguły sprowadza się do zaprogramowania kilku elementów. Chodzi między innymi o czas, jak długo światło będzie emitowane po uruchomieniu się czujnika. Trzeba ustawić też odpowiednią jasność światła, jaka będzie zadowalać domowników. W końcu ważnym parametrem jest także czułość czujnika ruchu oraz jego zasięg.

Lampy i żarówki z czujnikiem ruchu – czy warto?

Jak zostało już wspomniane, montaż systemu inteligentnego oświetlenia zapewnia użytkownikom ogromny komfort na co dzień, a także pozwala na duże oszczędności w rachunkach za energię. Odpowiednia konfiguracja czujników pozwoli wyciągnąć z całego systemu maksymalnie dużo, aby oszczędności były jak największe, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i wygody użytkowania całego systemu.

Bardzo efektowne są rozwiązania, które stosuje się na zewnątrz posesji, na przykład w ogrodzie. Część lamp o interesujących kształtach może zacząć świecić dopiero po zapadnięciu zmroku, co zwalnia domowników z obowiązku codziennego pamiętania o włączeniu lamp, a jednocześnie domownicy oraz sąsiedzi będą mogli codziennie po zmroku podziwiać efekt końcowy. Nie dość więc, że występuje tutaj ochrona środowiska naturalnego poprzez redukcję zużycia prądu to jeszcze zapewniony jest spektakularny piękny efekt estetyczny.

Nie tylko ochrona środowiska oraz oszczędności finansowe powinny być motywacją do zamontowania lamp i żarówek z czujnikiem ruchu. Pośrednio wiąże się to z oszczędnościami, ale warto też pomyśleć o tym, że lampa, która nie będzie świeciła stale, będzie w stanie dłużej działać i dłużej wykonywać to do czego została stworzona. Jeżeli lampa będzie świecić stale, bez przerwy, to wyczerpie się szybciej niż lampa, która będzie działać tylko od czasu do czasu, kiedy jest to niezbędne dla domowników. To ogromna zaleta rozwiązań tego typu.

Lampa z czujnikiem ruchu uchroniła już niejedną osobę od potknięcia się o coś, kiedy dana osoba zdecydowała się chodzić po domu albo po podwórku po zmroku. To normalne, że czasem po prostu nie chce się zapalić zwykłej lampy, bo wymaga to pewnego zaangażowania i podjęcia określonego działania. Jednak lampy z czujnikiem ruchu zapalą się automatycznie. Wystarczy raz je zamontować i odpowiednio ustawić, a będą działać nienagannie przez długi czas. Odpadają problemy związane na przykład z szukaniem po omacku włącznika światła, na przykład w piwnicy. Odpada problem stale nieoświetlonego podwórza, na którym można potknąć się o własne nogi. Czasem jest to problem złego podłoża, które nie jest do końca bezpieczne. Tym bardziej warto oświetlić te miejsca, ale absolutnie nie na stałe, aby nie marnować zasobów, ale aby były one oświetlone tylko i wyłącznie wtedy kiedy jest taka realna potrzeba.

W tym miejscu warto wspomnieć o parametrach takich jak czujnik ruchu oraz czujnik obecności. To wbrew pozorom nie to samo. Jeżeli chodzi o czujnik ruchu to światło włącza się bez zbędnej zwłoki zaraz po zarejestrowaniu ruchu, oraz gaśnie po określonym czasie, niezależnie od tego czy w danym okresie czujnik rejestruje ruch w zasięgu czy też nie. Po kolejnym zarejestrowaniu ruchu, czujnik włączy się ponownie.

Natomiast czujnik obecności wyczuwa czy w zasięgu obecni są ludzie. Światło rzecz jasna włącza się automatycznie kiedy ruch zostanie zarejestrowany, jednakże odliczanie czasu rozpoczyna się na nowo za każdym razem kiedy wykryty zostanie obiekt, który się poruszył. To zasadnicza różnica. Nie zawsze jednak czujnik obecności jest lepszym wyborem niż czujnik ruchu.

Jeżeli chodzi o montaż czujnika w miejscach takich, gdzie domownik przebywa tylko przez chwilę, aby na przykład przejść przez korytarz albo nałożyć buty, to czujnik ruchu może sprawdzać się fantastycznie.

Kamery z czujnikiem ruchu do domu

Kamera z czujnikiem ruchu to urządzenie, które mocno zwiększa bezpieczeństwo domowników. Mechanizm działania polega na tym, że kamera jest ciągle w trybie czuwania, a włącza się, kiedy zarejestruje ruch. Czasy czuwania mogą być mocno zróżnicowane, od kilku dni aż do kilku miesięcy, jeśli mowa o kamerach powszechnie dostępnych w sprzedaży.

Kamera, która uruchamia się po zarejestrowaniu w jej obszarze człowieka albo zwierzęcia, nagrywa taka długo, aż dany obiekt zniknie z pola jej zasięgu. Trzeba w tym miejscu podkreślić prostotę działania tego typu kamery. Całość działań ze strony użytkownika polega na włączeniu kamery, co jest czynnością jednorazową. Później kamera po prostu czuwa w gotowości i uruchamia się, kiedy coś pojawia się w jej zasięgu. Bardzo często można spotkać się z kamerami, które pozwalają na zapis w jakości HD. Kiedy ruch ustaje, kamera na nowo przełącza się w tryb czuwania.

Warto sprawdzić, czy na nagraniach będzie znajdowała się prawidłowa data i godzina, w której nagranie zostało zarejestrowane. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kamera może być zasilana po prostu z ładowarki. W tej sytuacji wielu producentów zapewnia niczym nieograniczony czas pracy. Nagranie zapętla się. Obraz nadpisuje się na to, co zostało zapisane wcześniej. Takie nagrania mogą przydać się w razie włamania czy innego przestępstwa.

Już nieraz takie nagrania z amatorskich kamer w domu pomogły w ujęciu sprawcy zdarzenia. Oczywiście każdy zakłada, że problem włamania nie będzie dotyczył jego osobiście, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Warto wziąć to pod uwagę wyposażając dom. Oprócz samej kamery trzeba jeszcze zaopatrzyć się w kartę pamięci, na przykład microSD, na której nagrania będą się zapisywać. Instrukcja dostępna w języku polskim zapewnia, że każdy użytkownik poradzi sobie z montażem i obsługą urządzenia.

Każdorazowo przed zakupem kamery z czujnikiem ruchu należy dokonać rzetelnego i solidnego porównania wszystkich parametrów tych urządzeń, aby wybrać najbardziej optymalny wariant.

Czemu najbardziej warto się przyjrzeć? Zdecydowanie warto sprawdzić rozdzielczość, w jakiej film będzie zapisany. Atutem jest rozdzielczość HD bądź FullHD. Istotny jest też format pliku, na przykład format avi. Determinuje to późniejszą możliwość odtworzenia pliku na określonych urządzeniach, na przykład na laptopie. Trzeba będzie posiadać odpowiednie oprogramowanie do uruchomienia filmu.

Ważne jest, czy można nagrywać w nocy, a raczej jaka będzie jakość tych nagrań. Niezwykle ważne jest, czy nagra się sam obraz czy też obraz wraz z dźwiękiem. Rejestracja dźwięku i obrazu to najbardziej pożądany wariant, jednak nie zawsze jest to niezbędne. Niektóre kamery oferują rejestrację samego dźwięku.

Trzeba oczywiście spojrzeć na czas czuwania oraz maksymalny czas nagrywania. Trzeba też wiedzieć jak ma odbywać się odczyt danych, na przykład poprzez podłączenie przez port USB. Ważne, jakie kamera posiada złącza. Warto też sprawdzić takie parametry jak czas gwarancji i jej warunki oraz waga kamery, która w niektórych przypadkach może mieć kluczowe znaczenie.

Ile kosztuje domowy czujnik ruchu?

Jak zawsze podczas kupowania urządzeń do domu, trzeba zadać pytanie o ich cenę i na podstawie stosunku ceny do jakości, a raczej użyteczności, podjąć decyzję o zakupie lub braku tego zakupu.

Najtańsze czujniki ruchu można kupić już za kilkanaście złotych, a górna granica ceny jest trudna do wskazania. Im lepszy sprzęt, im bardziej zaawansowane funkcje, tym wyższa cena. Oczywiście popularni, renomowani producenci, żądają wyższych cen za swoje produkty, tak bywa zresztą zawsze.

Czujniki ruchu można kupić w wielu miejscach zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Ceny są zróżnicowane i zależą od kilku czynników, między innymi od lokalizacji sklepu, mowa oczywiście o różnych cenach w dużych miastach i na małych wsiach, mowa też o renomie producenta oraz stopniu zaawansowania całej konstrukcji.

Czasami bywa, że domownicy sami wpadają na pomysł unowocześnienia swojego domu lub mieszkania i chcą posiadać w pomieszczeniach nowe technologie w postaci czujników ruchu, inteligentnego systemu oświetlenia czy czujników z alarmem. Czasem taki pomysł pojawia się już podczas koncepcji budowy nowego domu.

Czasem to architekt podpowiada jakie rozwiązania będą najlepsze dla danego miejsca, dla danych pomieszczeń i podwórza. Architekt ma tę przewagę, że wiele z jego rozwiązań miało już okazję być sprawdzonych w warunkach rzeczywistych, stąd jest szansa, że specjalista wyciągnął wnioski z popełnionych błędów i aktualnie udziela klientom dobrych rad.

Bardzo dobrym pomysłem jest też podzielenie się swoimi rozterkami i wątpliwościami z obsługą specjalistycznego sklepu, w którym można zakupić czujniki. Zapewne pracują tam eksperci w tej branży, a wykwalifikowany personel chętnie doradzi jakie czujniki będą najlepsze do danej sytuacji.

Ostatecznie trzeba wspomóc się swoimi zdolnościami analitycznymi i po rozeznaniu się w ofercie sklepów i szczegółowej analizie wszystkich parametrów samodzielnie wybrać czujniki do swojego domu lub mieszkania. Dzisiaj wszystkie czujniki są świetnie opisane, wszystkie parametry są jasno wskazane, a zatem dokonanie wyboru nie powinno być tak trudne jak pozornie początkowo może się wydawać.

Lampy z czujnikiem ruchu mogą być pierwszym krokiem do nowoczesności w domu lub mieszkaniu, ale mogą też być kolejnym krokiem w domu, do którego już dawno zawitały nowinki XXI wieku. Nie wszyscy gotowi są od razu, aby zaufać nowoczesnej technologii na tyle, by zaprosić ją do swojego domu. Jednak zwykle okazuje się, że warto zaufać nowinkom, ponieważ realne korzyści z jej zastosowania są naprawdę duże.

Tak właśnie dzieje się w przypadku czujników. Każdy czujnik ruchu do domu jednorodzinnego spełnia swoją określoną funkcję. Żaden z nich nie znajduje się tam przez przypadek. Wobec każdego z nich domownicy mają określone oczekiwania. Oczywiście od czujników z alarmem wymaga się więcej, tutaj wymagana jest pełna niezawodność i nie ma miejsca i tolerancji dla błędów. Jednak również od czujników dla lamp i żarówek wymaga się, aby działały bardzo dobrze przez maksymalnie długi czas. Zdecydowana większość osób, która zainwestowała już w czujniki różnego typu, jest bardzo zadowolona z tej decyzji. Oczywiście czasem okazuje się, że pewien parametr można było wybrać lepiej, że można było przywiązać większą wagę do pewnych wyborów.

Jednak finalnie okazuje się, że czujniki bardzo mocno poprawiają komfort życia. U dzieci redukują stres związany z nocnym wstawaniem w pełnej ciemności, u dorosłych również przyczyniają się do tego, że nocne wędrówki do toalety czy kuchni mogą odbywać się w bezpiecznych warunkach. Lampy z czujnikami ruchu i zmierzchu na balkonie czy w ogrodzie sprawiają, że światło zapala się z wybraną mocą po zmierzchu co zdecydowanie ogranicza marnowanie energii i sprawia, że można odetchnąć spokojnie jeśli chodzi o marnowanie zasobów planety Ziemi, ponieważ troska o środowisko naturalne pozostaje na najwyższym poziomie.

Czujniki ruchu dla domu jednorodzinnego to temat niezwykle obszerny, ponieważ samych czujników jest mnóstwo, a ich podział może być dokonany według wielu kryteriów. Najczęściej jednak rozróżnia się je ze względu na cel, jakiemu mają służyć. Zazwyczaj kto raz zaznał wygody i komfortu wynikającego z użytkowania czujników, ten już nigdy z tego nie zrezygnuje, ponieważ trudno zrezygnować z takiej wygody i oszczędności, a także poczucia bezpieczeństwa, co ma miejsce w przypadku korzystania z czujników z alarmem, a także w przypadku korzystania z kamer z czujnikiem ruchu we własnym domu lub mieszkaniu. Poczucie bezpieczeństwa jest bowiem bezcenne dla wielu posiadaczy domu lub mieszkania. To właśnie poczucie bezpieczeństwa bywa wymieniane jako największa wartość, kiedy ludzie są pytani o to, co ma dla nich największe znaczenie jeśli chodzi o miejsce ich zamieszkania. Zatem warto przyjrzeć się tematowi czujników, warto ten temat zgłębić i dokonać bardzo dobrych wyborów.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze