Schody strychowe: cena, rodzaje, montaż schodów na strych

Schody strychowe
Schody strychowe

Bardzo modne są obecnie domy z mieszkalnym poddaszem, nad którym pozostaje do zagospodarowania strych nieużytkowy. W sumie jest to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania. Najczęściej służy jako miejsce do przechowywania rzadko używanych przedmiotów i sprzętów. To może być sezonowy sprzęt turystyczny i sportowy, jak narty, sanki, namiot, ale również walizki czy niemodne ubrania. Wejście na strych ułatwiają specjalne schody strychowe.

Schody strychowe

Ta dość lekka konstrukcja zajmuje zdecydowanie mniejszą powierzchnię niż standardowe schody prowadzące na poddasze użytkowe.

Schody strychowe wymagają montażu w otworze stropowym, a można je zastosować w korytarzach, dużych garderobach czy pokojach.

Nie potrzebują żadnych drzwi, a ich cechą szczególną będzie składanie się ku górze, ewentualnie pozostanie na stałe w jednym miejscu.

Trudno je uznać za wyjątkowo wygodne, raczej nie nadają się do codziennego użytkowania i nie takie jest ich przeznaczenie.

Nie ma szans, aby były tak komfortowe jak tradycyjne schody wewnętrzne, a to ze względu na swój duży kąt nachylenia, szerokość, a także rozmiar stopni.

Jednak producenci dbają o kwestie bezpieczeństwa i dlatego stopnie schodów zazwyczaj są wyposażone w antypoślizgowe wyżłobienia, a rogi są zaokrąglone.

Rzadko się zdarza, aby ktoś decydował się o montażu tradycyjnych, stałych schodów strychowych.

Decydują o tym zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne.

Tradycyjne schody strychowe oznaczają wyższy wydatek, a w związku z tym, że na strych nie wchodzi się codziennie, to ich obecność nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Trzeba jeszcze podkreślić, że zajmują sporo miejsca i mogą nawet zaburzać estetykę pomieszczenia.

W każdym razie znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem okazują się chowane schody strychowe, które nie potrzebują dużej przestrzeni podczas rozkładania i składania drabinki strychowej.

Na co dzień pozostają złożone i schowane w specjalnej skrzyni zlokalizowanej w otworze w stropie.

Maksymalna oszczędność miejsca wydaje się największym walorem tego typu rozwiązania, ale równie istotna jest łatwość ich montażu, a także możliwości dopasowania do wysokości konkretnego pomieszczenia.

Obecnie pojawiające się modele schodów strychowych charakteryzują się dużym komfortem użytkowania, ponieważ producenci zwracają szczególną uwagę na ten aspekt i stąd coraz więcej przydatnych akcesoriów, dzięki którym korzystanie ze schodów stało się wygodne, ale również znacznie bezpieczniejsze.

Takie zadania będą miały stopki czy barierki ochronne.

Jednocześnie przykłada się dużą wagę do kwestii wyglądu schodów, a proponowane modele mają prezentować się nie tylko estetycznie, ale i nowocześnie.

Niezwykle łatwo można je wkomponować w każde pomieszczenie, tym bardziej że do wyboru są różnorodne modele.

Schody strychowe można zastosować w pomieszczeniach mających maksymalną wysokość 330 cm.

Z kolei wymiary otworu na schody strychowe mają od 50 x 80 cm do 70 x 140 cm, a jest też opcja specjalnego zamówienia schodów strychowych w przypadku nietypowych wymiarów otworu.

Ilość stopni wynosi od 11 do 14, natomiast odległość pomiędzy nimi dochodzi do 27 cm, a szerokość waha się pomiędzy 33 a 36 cm.

Sama drabinka ma około 40 cm szerokości.

Trzeba też zwrócić uwagę, że najczęściej pozostaje co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni pomiędzy górnym stopniem a klapą, aby schody strychowe prawidłowo się składały.

Promień otwarcia zależy od rodzaju schodów i wynosi od 150 do 240 cm.

Najwięcej miejsca do rozłożenia wymagają schody nożycowe, a najmniej modele wysuwane.

Schody strychowe będą też zabiegać na odległość od 130 do 160 cm.

Poszczególne rodzaje różnią się też maksymalnym obciążeniem, które waha się w granicach od 150 do 200 kg.

Akcesoria do schodów na strych

Dostępne w ofercie rynkowej akcesoria do schodów strychowych stanowią dodatkowy wydatek, jednak warto o nich pomyśleć, ponieważ w dużym stopniu zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.

Jednocześnie ułatwiają zarówno rozkładanie, jak i składanie schodów strychowych.

  • Wejściowa barierka ochronna. Montowana jest od strony strychu bezpośrednio do podłogi za pomocą kątowników montażowych. Stabilność całej konstrukcji zapewniają zaś stalowe płaskowniki. Barierka zabezpiecza otwór w stropie, a przede wszystkim podwyższa wygodę schodzenia ze schodów strychowych. Najczęściej jest wykonywana z drewna sosnowego. Dostępne są różne wymiary, więc niezwykle łatwo ją dopasować do wielkości konkretnego otworu strychowego bez konieczności docinania poprzeczek.
  • Stopki. Stopki służą do ochrony powierzchni podłogi przed porysowaniem, nadają schodom estetyczny wygląd, a ich specyficzne ukształtowanie poprawia przede wszystkim stabilność całej konstrukcji. Montowane są na zakończeniu ostatniego segmentu schodów i stanowią estetyczny element wykończeniowy. Stopki są wykonywane z tworzywa sztucznego, które nie rysuje podłogi.
  • Listwy wykończeniowe. Znajdujące się w ofercie niektórych producentów listwy maskujące służą do stylowego wykończenia sufitu wokół otworu i zamaskowania od spodu szczelin wokół schodów, które stanowią pozostałość po montażu w stropie. Listwy mogą być wykonane z drewna sosnowego w naturalnym bądź białym kolorze albo z PVC. Ten drugi rodzaj listew nie wymaga zastosowania gwoździ do połączenia ze skrzynką.
  • Poręcz do schodów strychowych. Bardzo przydatne akcesorium, które w dużej mierze poprawia bezpieczeństwo użytkowania schodów zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia. Poręcz może być wykonana z drewna lub z metalu, a najczęściej przytwierdza się ją do górnego segmentu schodów, ewentualnie do klapy. Można ją zamontować po obu stronach.
  • Dodatkowy stopień. Wygoda korzystania ze schodów zależy m.in. od odległości ostatniego stopnia od podłogi na poddaszu i warto na ten aspekt zwrócić uwagę przy zakupie. Dodatkowy stopień na pewno przyda się, kiedy schody strychowe zostały wstawione na grubym stropie albo zamontowano łuk górny. Stopień wykonany z drewna stopień skraca odległość, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
  • Łuk górny. Ten element zbudowany z ościeżnicy, zamykanej klapy, uchwytów mocujących, okuć, siłownika gazowego i klamki obrotowej stanowi bardzo szczelne zamknięcie od strony strychu. Przede wszystkim poprawia parametry termoizolacyjne, tym bardziej że można go jeszcze dodatkowo ocieplić. Ponadto zapobiega gromadzeniu się kurzu zarówno na drabince zamkniętych schodów, jak i na klapie. Łuk wyposażony w klamkę jest bardzo funkcjonalny.
  • Kątowniki montażowe. Ich zadaniem jest ułatwienie osadzenia schodów w suficie, a to dzięki wkręcanym w kątowniki szpilkom, które gwarantują nie tylko szybkie, ale także bardzo dokładne wypoziomowanie schodów w stropie.
  • Zestaw izolacyjny. Zestaw ten umożliwia uzyskanie ciepłego montażu, co ma szczególne znaczenie w przypadku domów energooszczędnych. Składa się z kołnierza paroszczelnego, kołnierza paroprzepuszczalnego i materiału termoizolacyjnego w postaci bloków z owczej wełny. Dzięki zastosowaniu zestawu izolacyjnego łatwo można, a nade wszystko niezwykle szczelnie, wykonać izolację termiczną luk pomiędzy skrzynką a otworem w stropie.
  • Mechanizm odciążający. Jego zadaniem jest usprawnienie rozkładania i składania drabiny schodów strychowych.

Parametry schodów strychowych

Schody strychowe drewniane
Schody strychowe drewniane

Wybór najbardziej optymalnego modelu schodów należy uzależnić przede wszystkim od częstotliwości ich używania oraz tego, co będzie wnoszone na poddasze, ale na tym nie koniec. Oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że na pewno każdy znajdzie jakiś model dla siebie.

Materiał wykonania schodów strychowych

W ofertach producentów znajdziemy modele schodów z drewna lub metalu.

Zdarzają się też łączone schody strychowe, kiedy jedynie stopnie są drewniane, a cała reszta metalowa.

Schody strychowe drewniane są świetnym wyborem dla tych, co szukają oszczędności i nie korzystają ze strychu zbyt często. Jeżeli zależy na dużej wytrzymałości i trwałości, a jednocześnie wazna jest oszczędność miejsca warto postawić na model metalowy.

  • Schody strychowe drewniane. To zdecydowanie bardziej ekonomiczny wybór, a przy tym bardzo elegancki. Walorem schodów drewnianych jest możliwość łatwego ich wkomponowania w stylistykę danego wnętrza. Najczęściej spotyka się propozycje wykonane z drewna rodzimego, a zwłaszcza buku, sosny, świerku. Warto pamiętać, że większość z nich będzie w postaci surowej, co stwarza dużą podatność na wilgoć i niszczenie. W konsekwencji takie schody strychowe nie posłużyłyby zbyt długo w dobrym stanie. Dlatego też zaleca się odpowiednie zaimpregnowanie drewna, można również zastosować preparat barwiący, aby uzyskać określony kolor. Drewniane schody strychowe mają stosunkowo niskie ceny.
  • Schody strychowe metalowe. To nieco droższa, ale zarazem bardziej wytrzymała opcja. Dostępne są schody z metalu bądź z aluminium odlewanego ciśnieniowo. Tego typu modele nie wymagają żadnych zabezpieczeń, a ponadto łatwiej je utrzymać w czystości. Brud nie będzie się do nich przyklejał, a wszelkie plamy daje się usunąć zwykłymi detergentami. Można też wygodnie regulować ich wysokość, bez konieczności podcinania. Schody metalowe wykazują lepszą odporność na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Idealnie nadają się do nowoczesnych w stylu wnętrz. Trzeba jednak liczyć się z trochę wyższą ceną zakupu.

Częstotliwość korzystania ze schodów

To, jak często używa się schody strychowe wynika z tego, jaką funkcję pełni strych. Dla jednych będzie rupieciarnią, czyli miejscem na składowanie wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Inni będą tam wynosić przedmioty sezonowego użytku np. wyposażenie na taras, sprzęty turystyczne czy też akcesoria sportowe. Natomiast dla niektórych osób strych przejmuje funkcję piwnicy i miejsca na przetwory. Trudno się temu dziwić, w końcu coraz rzadziej spotyka się nowe domy z pełnym podpiwniczeniem.

W przypadku częstego korzystania ze schodów strychowych należy zwrócić uwagę nie tylko na wygodę jaką oferują schody strychowe, ale także trwałość. Bardzo ważny będzie także system otwierania schodów strychowych oraz bezpieczeństwo wchodzenia i schodzenia.

Kąt pochylenia drabinki

Wnoszenie czegoś na strych, a zwłaszcza znoszenie nie powinno sprawiać dużych trudności, a nade wszystko musi być w pełni bezpieczne.

W tym kontekście widać, jakie znaczenie ma kąt pochylenia drabinki oraz szerokość stopni.

Jeżeli schody strychowe użytkuje się zaledwie kilka razy w roku to spora stromizna nie musi stanowić większego problemu, jednak przy częstym korzystaniu ze strychu ten parametr może okazać się kluczowy.

Schody strychowe z zasady nigdy nie będą tak bezpieczne, jak tradycyjne schody wewnętrzne, jednak oferowane modele mogą spełniać mniej lub bardziej wyśrubowane normy bezpieczeństwa i o tym należy pamiętać.

Dopuszczalne maksymalne obciążenie schodów strychowych

Parametr wykazujący maksymalne dopuszczalne obciążenie i to zarówno dla pojedynczego stopnia, jak i dla całej konstrukcji okazuje się również bardzo ważny.

W przypadku modeli drewnianych obciążenie dla jednego stopnia waha się w granicach 150-160 kg i jeżeli komuś zależy na większym dopuszczalnym obciążeniu, to powinien zdecydować się na wersję metalową.

Dobrze się sprawdzają modele wykonane z ciśnieniowo odlewanego aluminium, które znoszą obciążenie wynoszące 200 kg.

Z kolei całkowite obciążenie wynosi od 350 do 500 kg i ponownie bardziej wytrzymałe są metalowe schody strychowe.

Ma to znaczenie, kiedy planuje się wnosić na strych wyjątkowo ciężkie przedmioty.

Parametry klapy

Klapa schodów strychowych pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ zamyka i uszczelnia otwór znajdujący się w stropie pomieszczenia niżej usytuowanego.

Oprócz takiego waloru stricte praktycznego powinna również estetycznie się prezentować, zwłaszcza gdy schody strychowe są w pokoju dziennym lub w innym dość widocznym miejscu.

Zewnętrzna część klapy jest gładka i nie widać na niej żadnych elementów montażowych, więc stosunkowo łatwo wkomponować ja w charakter danego wnętrza.

Jednak zdecydowanie najważniejsze są aspekty funkcjonalne, a przede wszystkim izolacyjność termiczna oraz ognioodporność.

Klapy schodów strychowych bez termoizolacji nadają się wyłącznie do pomieszczeń nieogrzewanych, w innym przypadku straty ciepła okazują się zbyt duże.

Zaleca się wybierać modele schodów z klapą o wysokim stopniu termoizolacji, aby ochronić pomieszczenie przed utratą energii cieplnej.

Raczej rzadko się zdarza, aby strych był ogrzewany, więc zimno przenikające przez klapę oraz nieprawidłowo zaizolowaną szczelinę pomiędzy skrzynką schodów a otworem w stropie mogłoby w dużym stopniu pogarszać komfort cieplny we wnętrzu znajdującym się poniżej.

Najbardziej się sprawdzają klapy, które mają niski współczynnik przenikania ciepła, o podwyższonych standardach szczelności.

Ważna jest też grubość klapy i warto wybierać modele mające 8 cm oraz wypełnione polistyrenem, który ma niski współczynnik przenikania ciepła.

Jednocześnie w zestawie do montażu schodów powinny się znaleźć specjalne uszczelki, które dodatkowo wzmocnią efekt termoizolacyjności i zapobiegną postawaniu mostków termicznych.

Tego typu schody strychowe nadają się nawet do domów energooszczędnych i pasywnych.

Co ciekawe, niektóre modele klap wyróżniają się nie tylko świetnymi parametrami termoizolacyjnymi, ale także mogą stanowić zaporę ogniową i zapobiegać przedostawaniu się ognia pomiędzy pomieszczeniami.

Miejsce montażu

Na pewno jeszcze przed zakupem należy dokładnie rozważyć, gdzie zostaną umiejscowione schody strychowe, aby wybrać odpowiedni ich rodzaj.

Znaczenie ma, skąd będzie się wchodzić na strych, ale równie ważne jest zaplanowanie lokalizacji, aby przy wchodzeniu nie narażać się na uderzenie głową o więźbę dachową.

Wybierając schody strychowe trzeba też uwzględnić wysokość pomieszczenia, co jest istotne w kontekście systemu zamykania klapy oraz ilość dostępnego miejsca na drabinkę, co wpływa na rodzaj składania schodów strychowych.

Jakość wykonania

Na pewno warto wybierać schody strychowe spośród modeli schodów renomowanych i solidnych producentów.

Wtedy jest pewność, że schody strychowe będą naprawdę wysokiej jakości, a to ma proste przełożenie na większą wytrzymałość i dłuższą żywotność schodów. Najwyższej jakości schody strychowe nie stanowią zagrożenia dla osób z nich korzystających, podejrzanie niskie ceny nie wróżą dobrego produktu.

Schody strychowe konstrukcja

Podział ze względu na rodzaj zastosowanej konstrukcji jest najważniejszym kryterium wyboru, a różnice w mechanizmach wysuwania i chowania schodów są duże.

  • Schody strychowe segmentowe. To bardzo popularna opcja. Schody strychowe tego typu mają niezwykle prostą konstrukcję z mechanizmem odciążającym klapę, co w dużym stopniu ułatwia wysuwanie i chowanie schodów strychowych. Trzeba jednak włożyć trochę siły w tę czynność i nie jest ona zbyt wygodna. To ważna uwaga dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową oraz po prostu słabych fizycznie. Modele segmentowe nie sprawiają jednak problemów przy montażu, a po złożeniu chowają się w suficie całkowicie. Składają się z dwóch lub z trzech segmentów, które składają się ku górze poprzez nakładanie się na siebie. Schody strychowe segmentowe zalecane są do większych otworów sufitowych. Koszt schodów segmentowych drewnianych wynosi 200-600 zł, a metalowych 500- 1 000 zł. Do wyboru są modele segmentowe składane oraz segmentowe wysuwane.
  • Schody strychowe nożycowe. To rodzaj schodów rozsuwanych, które są zdecydowanie bardziej komfortowe w użyciu. Poza mechanizmem odciążającym klapę, mamy tutaj do czynienia z utrzymywaniem jej w dowolnej pozycji uchylenia, więc nie ma zagrożenia, że klapa nagle spadnie na głowę. Samo rozkładanie i składanie schodów jest tym samym nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze, a komfort użytkowania dodatkowo podnosi specjalny drążek umożliwiający obsługiwanie schodów z pozycji stojącej. Dzięki temu znakomicie się nadają do bardzo wysokich pomieszczeń. Tego typu modele sprawdzają się idealnie przy mniejszych otworach sufitowych, ponieważ mają też mniejsze rozmiary skrzynki. Spokojnie mieszczą się w otworach 50 x 80 cm. Ich koszt oznacza wydatek rzędu 600-1 200 zł.
  • Schody strychowe harmonijkowe. Zdecydowanie rzadziej stosowane niż segmentowe i nożycowe. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie na ograniczonej przestrzeni, ponieważ mają niewielkie rozmiary i rozkładają się oraz składają na kształt harmonijki. To bardzo lekka, a przy tym trwała konstrukcja w cenie około 600-900 zł.
  • Schody strychowe młynarskie. To jedyna opcja schodów stacjonarnych do niewielkich pomieszczeń. Sprawdzają się przy bardzo regularnym wchodzeniu na strych, gdyż nie trzeba wtedy ciągle rozkładać i składać schodów strychowych. Przypominają tradycyjną drabinę i charakteryzują się dobrą stabilnością.
  • Schody strychowe napędem elektrycznym. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast schody strychowe z wbudowanym napędem elektrycznym 24 V, który umożliwia zdalne sterowanie schodami. W takiej sytuacji nie potrzeba żadnej siły, a schody samoczynnie będą się rozkładać i chować w suficie. Obsługa jest banalnie prosta, tym bardziej że mechanizm jest wyposażony w sterownik z przełącznikiem, automatyczny wyłącznik krańcowy oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Ponadto jest możliwość ręcznej obsługi w razie jakiejś awarii. Schody strychowe z napędem elektrycznym mogą być również wyposażone w czujnik dymu oraz syrenę do sygnałów akustycznych i optycznych w przypadku pożaru. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że za takie udogodnienie należy zdecydowanie więcej zapłacić niż za tradycyjne schody strychowe sterowane manualnie, z reguły kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest to z pewnością rozwiązanie dedykowane dla osób oczekujących jak największej wygody użytkowania oraz do bardzo wysokich pomieszczeń.

Schody strychowe montaż

Schody strychowe najlepiej zamontować jeszcze przed wykończeniem i ociepleniem stropu.

To pozwoli precyzyjnie zaizolować całą przestrzeń montażową, a jednocześnie wykonać estetyczną podłogę na poddaszu.

Wszystkie modele schodów sprzedawane są w formie kompletnego zestawu zwierającego skrzynię, drabinkę oraz wszystkie inne elementy konieczne do montażu.

Osobno jedynie sprzedaje się dodatkowe akcesoria, a cześć z nich okazuje się naprawdę bardzo przydatna, jak:

  • listwy wykończeniowe,
  • zestaw izolacyjny,
  • poręcz.

Samo osadzenie schodów nie powinno sprawić większych problemów, wystarczy jedynie kierować się zaleceniami z instrukcji ich montażu.

Trzeba jedynie wcześniej odpowiednio dobrać model schodów pod względem ich wymiarów.

Warto pamiętać, że przy stropach ocieplonych skrzynkę należy umieścić na poziomie suchej zabudowy strychu.

Prawidłowo zamontowane schody strychowe będą stabilne i w pełni bezpieczne dla użytkowników, a jednocześnie będą wygodnie się rozkładać i składać.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lilla

Imponuje mi, jak portal budowlany dba o szczegóły to jest to, czego szukam jako laik w branży.