Róże rabatowe: rodzaje, ceny i sadzenie róż [krok po kroku]

Róże rabatowe
Róże rabatowe

Nie bez powodu róża rabatowa nazywana jest królową kwiatów. Dlaczego akurat ten kwiat szczególnie zasługuje na to miano? Czemu róże są tak wyjątkowe, że warto je sadzić w swoim ogrodzie? Oto najlepsze gatunki róż rabatowych oraz wymagania, które należy spełnić, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami.

Rodzaje i gatunki róż – które warto sadzić?

Rodzaje i gatunki róż
Rodzaje i gatunki róż

Róże (z łaciny Rosa) to bardzo popularne krzewy, które należą do rodziny różowatych (z łaciny Rosaceae). Są to najbardziej popularne krzewy ogrodowe, a jednocześnie jedne z najstarszych roślin ozdobnych na świecie. Ciekawostkę stanowi fakt, że róże rabatowe są uprawiane od ponad 5000 lat. Na świecie można znaleźć ponad 200 dzikich gatunków róż rabatowych oraz około 20 tysięcy odmian róż szlachetnych.

Oczywiście decydując się na róże wielkokwiatowe w swoim ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tym, aby w szczególności wybrać odpowiedni rozmiar krzaka, ponieważ wiele róż rabatowych lubi się bardzo rozrastać. Istotne jest, aby pozostawić na sadzonki róż nieco więcej miejsca, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mogli zapewnić im prawidłowe warunki do rozwoju.

Wiele osób decyduje się także podczas zakupu róż rabatowych na wybór konkretnych kolorów. Jest to bardzo ważne w szczególności, jeżeli w naszym ogrodzie lub też na działce mamy jeden styl i chcielibyśmy go utrzymać. Możliwości obecnie jest bardzo dużo, ponieważ na rynku jest bardzo wiele gatunków róż rabatowych, dzięki temu na pewno znajdziemy róże rabatowe idealne do obsadzania rabat. Oczywiście najbardziej popularne są róże rabatowe w klasycznych kolorach. Możemy wymienić tutaj między innymi wszelkie odcienie czerwieni, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Nie powinniśmy zapominać także o różach żółtych, które równie często możemy spotkać. Popularne są także odmiany róż rabatowych występujące w kolorze różowym, które także prezentują się bardzo romantycznie w danym miejscu. Bardzo wiele osób kocha róże rabatowe w kolorze herbacianym, których sadzonki także można z powodzeniem zakupić.

Z kolei do mniej popularnych i trochę trudniejszych w pielęgnacji można zaliczyć róże białe. Takie sadzonki także możemy kupić w wielu sklepach ogrodniczych. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że dostępne są także róże rabatowe wyglądające jak czarne, w bardzo ciemnym odcieniu czerwieni. Nie są one tak bardzo popularne, ale sklepy także dysponują właśnie takimi sadzonkami.

Jeżeli podoba nam się tylko i wyłącznie jeden kolor tych pięknych kwiatów róż rabatowych, możemy się na niego zdecydować. Oczywiście nikt nam nie broni stworzenia ogrodu, w którym będą wyłącznie róże czerwone. Jest to nasza decyzja, jednak powinniśmy pamiętać, że decydując się na różną kolorystykę róż rabatowych w ogrodzie, musimy także odpowiednio dostosować się do ich pielęgnacji. Nie każdy rodzaj tych kwiatów będziemy pielęgnować tak samo, ponieważ w zależności od gatunku wymagania róż rabatowych mogą się różnić.

Coraz więcej osób podczas wyboru róż rabatowych do swojego ogrodu decyduje się także na odmiany, które pachną najbardziej. Nie powinniśmy zapominać o tym, że choć przykładowo wybierzemy bardzo ładne kwiaty, może okazać się, że wcale nie pachną. Jest to oczywiście w dużej mierze uzależnione od tego, jaką odmianę róż rabatowych wybraliśmy.

Warto pamiętać, że klasyfikacja róż rabatowych jest umowna i tym samym mogą one być podzielone w zależności od różnorodnych kryteriów. Najbardziej popularną klasyfikacją jest z pewnością podział tych kwiatów na siedem grup, wśród których możemy wyróżnić róże:

  • Róże wielkokwiatowe,
  • Róże rabatowe,
  • Róże miniaturowe,
  • Róże parkowe,
  • Róże okrywowe,
  • Róże angielskie,
  • Róże pnące.

Najliczniejsza grupa róż to zdecydowanie róże wielokwiatowe. Jeżeli zobaczymy te gatunki roślin w wielu ogrodach oraz na działkach możemy być pewni, że większość z nich będzie zaliczana właśnie do tej grupy. W tym przypadku wysokość krzewów waha się w przedziale od 50 do 120 cm. Róże wielokwiatowe tworzą zazwyczaj duże i pełne kwiaty. Kwiaty osadzone są pojedynczo na łodydze. W ciągu roku od czerwca do jesieni możemy cieszyć się ich doskonałym wyglądem. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że wraz z nadejściem chłodniejszych dni bardzo ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć je na zimę. Róże rabatowe nie wymagają stosowania specjalnych podpór, jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby wybrać miejsce w naszym ogrodzie bardziej zaciszne oraz wolne od wiatru. Dzięki temu róża rabatowa na pewno nam za to podziękuje, wypuszczając wiele pięknych kwiatów.

Kolejną popularną grupą są róże rabatowe, które określa się często także jako wielokwiatowe. Nie powinniśmy zapominać o tym, że róże rabatowe charakteryzują się przede wszystkim niskim wzrostem, jak również silnym rozkrzewianiem i długowiecznością. Róże rabatowe kwitną bardzo obficie. Róże rabatowe w przeciwieństwie do poprzedniego gatunku, są bardzo odporne na mrozy oraz niskie temperatury. Jak sama nazwa wskazuje róże rabatowe można stosować jako doskonały kwiat do stworzenia niskich rabatek, a także na płoty.

Ciekawą odmianą są także róże miniaturowe, które bardzo często przez wielu ogrodników określane są także jako róże karłowe, ze względu na swój niski wzrost krzaków. Kwitną cały sezon i są dość proste w uprawie, a co ważne, doskonale znoszą niskie temperatury oraz przymrozki. Dzięki temu nawet jeśli nie zdążymy odpowiednio zabezpieczyć ich przed zimą, wciąż będą prezentowały się pięknie w kolejnym roku.

Następną odmianą jest róża parkowa. Na pewno każdy z nas kojarzy ten gatunek głównie z dużych miast, gdzie możemy je spotkać w tytułowych parkach oraz na skwerach. Tego typu róże charakteryzują się przede wszystkim sztywnym i prostymi, a czasem przewieszającymi się pędami. Ciekawostką jest fakt, że większość odmian róż z tej grupy wytwarza kwiaty przez cały sezon. Dodatkowo są to bardzo obficie kwitnące krzewy, które są także większych rozmiarów.

Powinniśmy także poznać piękne róże okrywowe, które tworzą piękne kwiatowe kobierce. Warto pamiętać o tym, że ten gatunek ma skłonność do położenia i nie będzie rósł nam w górę, a raczej w tym przypadku piął się po ziemi. Należy wiedzieć, że na jednym pędzie może wytworzyć się nawet do kilkudziesięciu kwiatów. Dlatego jest to tak chętnie wybierany gatunek w szczególności, jeżeli w ogrodzie jest więcej miejsca. Dzięki niemu można stworzyć prawdziwy dywan z kwiatów, który wykonany z kilku różnorodnych gatunków, na pewno będzie doskonale się prezentował. Bardzo wiele osób decyduje się na zakup takich sadzonek, ponieważ wspomniane róże mają małe wymagania i są odporne oraz wytrzymałe nawet, gdy za oknem panują złe warunki pogodowe. Bardzo często róże dotykają różnorodne choroby grzybicze, jednak ten gatunek jest naprawdę na nie odporny.

Warto zwrócić uwagę również na róże angielskie. Jest to zdecydowanie nowa grupa róż, która określana jest jako krzyżówka, ponieważ dwa gatunki kwiatów zostały ze sobą połączone. W tym przypadku skrzyżowane zostały stare kwiaty, które charakteryzowały się bardzo intensywnym zapachem z zupełnie nowymi gatunkami, które z kolei posiadają bardzo atrakcyjne kolory. Dzięki temu otrzymali nową odmianę róż angielskich, która obecnie jest bardzo popularna. Tak jak poprzedni gatunek posiadają dużą odporność na różnego rodzaju choroby, a także są odporne nawet na trudne warunki glebowe. Jednak nie możemy zapominać o tym, że niezbyt dobrze znoszą mróz.

Ostatnia grupa to róże pnące, które nie posiadają specjalnych organów czepnych i tym samym nie owijają się samodzielnie, a potrzebują aby zastosować specjalne podpory. Wśród tej odmiany znajdziemy róże o giętkich, jak również bardzo sztywnych pędach. Ciekawostką jest fakt, że potrafią różnić się wielkością kwiatów.

Oczywiście w zależności od tego, jakiej wielkości kwiaty lubimy i tym samym ile mamy wolnego miejsca na naszej działce, a także jakie warunki, powinniśmy odnieść się do tych wszystkich kryteriów i wybrać odpowiedni gatunek dla siebie.

Wymagania róż

Wymagania róż
Wymagania róż

Wymagania róż rabatowych mogą być często zróżnicowane, ponieważ w tym przypadku jest to uzależnione przede wszystkim od ich gatunku. Niektóre hoduje się znacznie łatwiej, z kolei inne róże rabatowe są bardzo wymagające. Oczywiście niezależnie od gatunku powinniśmy pamiętać, że jeżeli zależy nam na pięknych kwiatach i długim kwitnieniu, musimy stosować różnorodne nawozy. Jest to bardzo istotne w szczególności, jeżeli nasza gleba nie jest dobrego rodzaju. Tego typu kwiaty doskonale odnajdują się w glebie żyznej, która jest lekka i przepuszczalna.

Bardzo istotnym parametrem w tym przypadku jest pH gleby, które powinno wynosić w granicach od 6 do 6,5. Aby kwiaty cieszyły nasze oko i wypuszczały coraz to nowsze pąki, warto posadzić je także w miejscu słonecznym. Jest to bardzo istotne, ponieważ rzadko który gatunek znosi nasłonecznienie. Nie może to być także miejsce bardzo przewiewne, ponieważ takie gatunki nie będą dobrze rosły. Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku szczegółach, na pewno nasze kwiaty będą prezentować się wręcz idealnie.

Kiedy sadzić róże rabatowe?

Wiele osób posiadających własny ogród i chcących hodować róże wielokwiatowe zastanawia się, kiedy jest najlepszy okres do posadzenia róż rabatowych. Bez wątpienia tak jak wiele innych kwiatów w ogrodzie, możemy sadzić je na wiosnę lub też jesienią. Z kolei lato to nie jest dobry czas na sadzenie róż rabatowych, ponieważ jest to okres ich kwitnienia.

Wspomniane prace najlepiej jest wykonywać wczesną wiosną, w miesiącach od końca marca do końca kwietnia. Jest to także wzmożony okres prac w naszym ogrodzie, kiedy porządkujemy go po zimie i robimy miejsce na nowe kwiaty. Jeśli jednak wiemy już jesienią, jakie gatunki róż rabatowych nas interesują i chcemy, aby przezimowały, powinniśmy także zdecydować się na sadzenie. Możemy to zrobić w okresie od końca września do końca października. W późniejszym terminie gleba może okazać się zbyt zmarznięta i tym samym sadzenie naszych kwiatów może się nie powieść. Warto pamiętać aby przed rozpoczęciem zimy bardzo dobrze zabezpieczyć nasze róże w ogrodzie. Doskonałym pomysłem w tym przypadku jest okrycie ich na zimne czasy specjalną agrowłókniną. Jest to wysokiej jakości materiał, który jest nie tylko solidny oraz wytrzymały co sprawia, że bez problemu wytrzyma przez całą zimę, ale także dodatkowo przepuszcza powietrze. Tym samym nasze sadzonki będą oddychać, ale zimne powietrze nie będzie im zbytnio przeszkadzało.

Nawożenie i przycinanie kwiatów

Na pewno bardzo duże znaczenie w przypadku uprawy róż ma stanowisko, na którym posadzimy te kwiaty. Nie powinniśmy zapominać o tym, że od ilości docierających promieni słonecznych zależy jej wzrost. Ważne jest także systematyczne przycinanie krzewu, który dzięki temu pięknie odbije. Podstawowym błędem jest oczywiście przycinanie róż na zimę, ponieważ w takim przypadku nasz kwiat może być bardziej podatny na odmrożenia. Warto robić to wiosną, gdy temperatura nie jest już tak niska, a warunki są do tego bardziej odpowiednie.

Kolejno istotne jest odpowiednie nawożenie naszych sadzonek, aby wydały piękne kwiaty. Warto w tym celu zastosować wysokiej jakości nawozy przeznaczone do róż. Jednak takie nawożenie powinniśmy przeprowadzić trzy razy w sezonie. Doskonale w tym celu sprawdzi się z pewnością nawóz mineralny renomowanej marki, który dostarczy naszym kwiatom cennych składników do wzrostu.

Róże rabatowe cena

Róże rabatowe cena
Róże rabatowe cena

Oczywiście cena róż jest bardzo istotnym czynnikiem, na który zwracają uwagę wszyscy hodowcy. W szczególności to kryterium może być bardzo istotne w przypadku, gdy mamy bardzo ograniczony budżet. W przypadku róż rabatowych powinniśmy pamiętać o tym, że ich cena waha się w przedziale od kilku złotych, gdy uda nam się przykładowo znaleźć atrakcyjną promocję. Jednak zazwyczaj jest to cena nieco ponad 20 złotych za taką sadzonkę, co jest oczywiście także w dużej mierze uzależnione od tego, gdzie robimy zakupy.

Sadzenie róż krok po kroku

Dla wielu osób, które po raz pierwszy kupiły sadzonki róż wydaje się, że ich zakopanie w ziemi będzie bardzo proste. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ powinniśmy do tego odpowiednio przygotować naszą glebę. Bardzo ważne w tym przypadku jest przede wszystkim właściwe spulchnienie gleby i kolejno jej nawożenie, jeżeli róże wielokwiatowe wsadzamy bezpośrednio do gruntu w naszym ogrodzie. Dopiero tak przygotowana gleba może przyjąć wybraną sadzonkę.

W tak przygotowanym miejscu kopiemy dołek, który powinien być szerszy od średnicy doniczki, w której znajduje się nasza sadzonka. Warto przed zakopaniem sadzonki obficie ją podlać, aby ziemia była mokra i żyzna. Wtedy sadzenie na pewno przebiegnie znacznie sprawniej. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w uprzednio wykopanym dole, aby potem dodać żyznej ziemi. Warto na wierzchu posypać korą, która zabezpieczy naszą młodą sadzonkę. Aby ziemia dobrze osiadała, warto podlać ją tuż po posadzeniu. Na pewno tak przygotowana sadzonka się przyjmie, a my będziemy mogli wkrótce cieszyć się doskonałym wyglądem jej kwiatów.

Zdecydowanie róże wielokwiatowe mogą być wspaniałą ozdobą naszego ogrodu. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, ponieważ to właśnie dzięki nim nasza przestrzeń wokół domu lub też na działce rekreacyjnej jest piękna, kolorowa oraz romantyczna. Decydując się na ich zakup, powinniśmy pamiętać jednak o tym, że jest nie tylko bardzo wiele różnorodnych kolorów tych kwiatów. Jest to także istotne, aby wybrać odpowiedni gatunek, który będzie w miarę łatwy w pielęgnacji w szczególności, jeżeli na co dzień nie przebywamy zbyt długo na działce lub też nie mamy zbyt wiele czasu, aby pielęgnować nasze kwiaty.

Tylko dzięki temu nasze rabatki będą prezentowały się doskonale, a my będziemy mogli cieszyć się z ich pięknego wyglądu aż do późnej jesieni. Jeżeli jeszcze nigdy nie mieliśmy doświadczenia w pielęgnacji róż powinniśmy pamiętać, że warto utworzyć specjalny harmonogram roczny. Na tym dokumencie możemy zapisać na kiedy przypada okres ewentualnego sadzenia krzaków, w jakich miesiącach należy je także nawozić, aby pięknie się prezentowały. Bardzo ważne w tym przypadku jest także to, aby zwrócić uwagę na przycinanie. Tylko dzięki temu będą miały siłę do dalszego wzrostu i wypuszczą na pewno nowe łodygi. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że róże wielokwiatowe tak naprawdę nie lubią bardzo niskich temperatur i warto je w odpowiedni sposób zabezpieczać. Jeżeli to wszystko zbierzemy na jednej kartce, możemy być pewni, że dzięki temu nasza mała hodowla będzie zdrowa i będzie prezentować się bardzo dobrze. Czasem z powodu zbyt dużej ilości zajęć oraz pielęgnacji, może nam umknąć bardzo ważny moment. To z kolei może spowodować osłabienie naszej róży. Dlatego tak skrupulatnie stworzony harmonogram może nam pomóc, aby kwiaty rozwijały się w pełni prawidłowo.

FAQ

Czym charakteryzują się róże rabatowe?

Róże rabatowe charakteryzują się niskim wzrostem, silnym rozkrzewianiem. Na jednym pędzie róże rabatowe wytwarzają kilkadziesiąt kwiatów.

Kiedy sadzić róże rabatowe?

Róże rabatowe tak jak wiele innych kwiatów należy sadzić na wiosnę lub jesienią.

Gdzie sadzić róże rabatowe?

Róże rabatowe najlepiej hoduje się w miejscach słonecznych lub półcienistych. Gleba powinna być dobrze nawożona i umiarkowanie wilgotna lub próchniczna.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Natalia

Świetny artykuł. Uwielbiam urządzanie ogrodu, dla mnie róża to najpiękniejszy kwiat. Na swoim ogrodzie mam 2 rodzaje róż. Po wybudowaniu domu mam plan na super duży ogród, z dużą ilością róż. Na razie jestem laikiem w temacie kwiatów ogrodowych, ale Wasz artykuł jest świetnie napisany, dzięki czemu można poznać dużo alternatyw do zwykłego ogrodu. Na pewno skorzystam i w przyszłym roku moj ogród będzie piękniejszy

Leszek

bardzo cenię sobie sposób, w jaki przedstawiłeś te informacje, prosto i na temat.