Łąka kwietna w ogrodzie: jak ją założyć i pielęgnować [krok po kroku]

Łąka kwietna
Polska łąka kwietna

Usiana kolorowymi i pachnącymi kwiatami polnymi, przyjazna dla natury, ale również łatwa w utrzymaniu – łąka kwietna jest jednym z ostatnich hitów ogrodniczych i coraz częściej wybierana jest jako alternatywa dla zwykłego trawnika. Dlaczego warto zdecydować się na przydomową łąkę kwietną zamiast trawnika? Podpowiadamy, jak ją stworzyć!

Jakie gatunki roślin na łąkę kwietną wybrać?

Gatunki roślin na łąkę kwietną
Co sadzić na łące?

Na naturalnych łąkach spotkać można różnorodne gatunki roślin jednorocznych i kwiatów wieloletnich. Łąki kwietne wysiewane w ogrodach naśladują je pod względem swojego wyglądu, właśnie dlatego obfitują w rozmaite rośliny jednoroczne i wieloletnie. Aby łąka kwietna w ogrodzie zachwycała swoim wyglądem, a także była pożytkiem dla pszczół i innych zwierząt, trzeba wyselekcjonować do niej odpowiednie rośliny łąkowe. Wśród najczęściej wysiewanych kwiatów na łąkach kwiatowych znajdują się poniższe:

Chaber bławatekJedna z najpiękniejszych roślin polnych, która zaliczana jest do rodziny astrowatych. Chabry łąkowe pięknie wyglądają i przyciągają uwagę swoimi kwiatami zebranymi w niebieskie koszyczki.
Dziewanna pospolitaSpotykana w całej Polsce roślina ma ciekawe walory estetyczne. Może dorastać nawet do 1 metra. Ma wyniosłe kwiatostany w kolorze żółtym.
Firletka poszarpanaZaliczana do goździkowatych. Wyróżnia się różowym kwieciem o charakterystycznie poszarpanych brzegach.
Goździk kartuzekUroczy kwiat zachwycający swoimi różowymi płatkami. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna.
Jaskier ostryCzęsto spotykany na łąkach, zwłaszcza podmokłych. Rośliny zakwitają na żółto. Uwaga! Jest rośliną trującą.
Lewkonia długopłatkowa – maciejkaTakże często spotykana na łąkach kwiatowych. Wydaje drobne kwiaty o fioletowym kolorze, które wyróżniają się przyjemnym zapachem.
Kąkol polnyMa wyniosłe łodygi z różowymi kwiatami, które przyciągają owady zapylające. Często widoczny w uprawach zbóż.
Krwawnica pospolitaRoślina często spotykana na wilgotnych siedliskach. Tworzy kwiatostany w kolorze karminowym otaczające jej wysokie pędy. Często uprawiana przy zbiornikach wodnych jako dekoracja.
NiezapominajkaWydaje malutkie kwiaty w niebieskim kolorze, które pięknie wyglądają. Lubi wilgotne tereny.
Len trwałyZaliczany do lnowatych jest często widoczny na polskich polach. Ta mająca niebagatelne walory estetyczne roślina ma drobne kwiaty w kolorze błękitnym.
Lawenda wąskolistnaNie tylko pięknie wygląda, ale także ma upajający zapach. Lawenda wąskolistna na łące kwiatowej może przywodzić na myśl francuską Prowansję.
Mak polnyJeden z częstych bywalców łąk kwietnych. Mak polny natychmiast przyciąga uwagę swoimi pięknymi czerwonymi kwiatami, dlatego nie może zabraknąć go również na łące kwietnej.
Marchew zwyczajnaChociaż najczęściej uprawiana jest jako warzywo, to jednak sprawdzi się również jako ozdoba. Marchew zwyczajna wydaje duże, białe kwiatostany o kształcie kuli.
Ostróżka polnaUrocza roślina polna wydająca kwiaty w formie fioletowych kielichów. Dobrze rośnie także na glebach suchych.
Przytulia właściwaTo wieloletnia roślina, która dorasta do wysokości 1 metra. Wydaje kwiatostany zebrane w podłużnych kwiatostanach usianych drobnymi żółtymi płatkami, które przyciągają owady.
Rumianek pospolityRumianek, a także rumian polny oraz rumian żółty są popularnymi składnikami mieszanek na łąki kwietne, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Te zaliczane do astrowatych rośliny wyróżniają się białymi kwiatami w kształcie koszyczków z żółtym środkiem.
Szałwia łąkowaKwitnie na fioletowo. Jest także wybierana jako roślina ozdobna i nie sprawia problemów w uprawie.
Złocień właściwyZłocień właściwy to kwiat bardzo podobny do rumianku, jednak jego płatki mają żółty kolor.
Gipsówka wytwornaWydaje drobniutkie kwiatostany w białym kolorze. Często używana jest do dekoracji bukietów.

Na łąkach kwietnych można także zasiać inne gatunki kwiatów, dlatego daje ona nieograniczone możliwości w tworzeniu różnorodnych kompozycji.

Wady i zalety łąk kwietnych

Łąka kwiatowa, inaczej określana także jako łąka kwietna najczęściej kojarzy się z polnym krajobrazem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć ją w swoim ogrodzie. Tym, co wyróżnia ją na tle zwykłej łąki i trawnika, jest bogactwo różnorodnych traw i bylin, w tym kolorowych kwiatów, które nadają jej nie tylko piękny wygląd, ale oferują także szereg korzyści dla środowiska naturalnego. Łąka kwietna w ogrodzie wpisuje się w popularny obecnie trend „powrotu do natury”. Zachwycająca swoim naturalnym, wiejskim charakterem komponuje się z różnymi stylami ogrodniczymi. Warto jednak zainteresować się łąką kwietną i posiać ją nie tylko ze względu na modę.

Zalety łąk kwietnych

  • Łąka kwietna jest estetyczna – łąki kwietne pełne kolorowych kwiatów mają unikatowy, sielski wygląd, przywołując na myśl pola i wiejskie ogrody. Będą wyglądały efektownie zarówno przy tradycyjnym, jak i nowoczesnym domu.
  • Pięknie pachnie – kwiatowa łąka nie tylko wygląda zachwycająco, ale także ma urzekający zapach.
  • Łąka kwietna jest przyjazna dla pszczół – różnorodne kwiaty rosnące na przydomowej łące zwabiają na nią pożyteczne owady, w tym pszczoły, trzmiele. Te owady zapylają ponad 80% roślin, dbając przez to o obfite plony.
  • Łąki kwietne są dobre dla natury – dzięki bioróżnorodności wspierają środowisko naturalne, a poprzez brak potrzeby częstego koszenia zapobiegają przesuszeniu gleby, ponieważ lepiej absorbują wodę w porównaniu do zwykłego trawinka. W efekcie niezwykle cenne łąki kwietne mogą zapobiegać problemowi suszy, który latem dotyka wielu rejonów Polski.
  • Łąka kwietna tworzy miejsce do życia różnych gatunków zwierząt – jest nie tylko przyjazna dla zapylaczy, ale także dla motyli, chrząszczy, ptaków, jaszczurek i innych zwierząt.
  • Łąka kwietna zmniejsza populację kleszczy – chociaż może się wydawać, że niekoszenie łąk kwietnych sprzyja mnożeniu się niebezpiecznych kleszczy, to jednak jest odwrotnie. Wynika to z faktu, że rosną na niej rośliny łąkowe wydzielające nieprzyjemne dla tych pajęczaków olejki eteryczne, a różnorodność naturalnych wrogów kleszczy pomaga w zmniejszeniu ich liczebności.
  • Obniża temperaturę otoczenia – w porównaniu do tradycyjnych trawników bujna roślinność łąki kwietnej pomaga w obniżaniu temperatury podczas upałów. Wynika to z faktu, że wyższe rośliny łąkowe wolniej się nagrzewają, dlatego przebywanie w ich pobliżu jest kojące.
  • Prosta w założeniu i w utrzymaniu – po wysianiu nie wymaga znacznych nakładów pracy, wystarczy tylko skosić ją 1 lub 2 razy w ciągu sezonu. Także nie trzeba jej nawozić. Trawnik należy regularnie kosić.
  • Łąka kwietna jest tania – założenie łąki kwietnej nie jest związane z wysokim wydatkiem. Nie wymaga ona również drogiego utrzymania.
  • Łąka kwietna jest wszechstronna – łąka pełna kwiatów może rosnąć na zróżnicowanych glebach, także w cieniu i w pełnym słońcu.

Wady łąki kwietnej

  • Po przekwitnięciu roślin łąka kwietna wygląda mniej estetycznie – jednak nadal zachowuje swój naturalny charakter, dlatego nawet po przekwitnięciu roślin może wyglądać ładniej w porównaniu do zaniedbanych tradycyjnych trawników.
  • Łąka kwietna podnosi poziom pyłków – ze względu na brak koszenia łąka kwietna powoduje zwiększoną ilość pyłków w powietrzu. Z tego względu łąka może być problemem dla osób z alergiami wziewnymi.
  • Niepolecana dla osób uczulonych na jad pszczeli – łąka kwiatowa w ogrodzie przyciąga owady bardziej niż trawnik. Mogą one stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób uczulonych na jad pszczeli.
  • Łąka kwietna zwiększa zachwaszczenie trawnika i rabatek – łąka kwietna sprzyja roznoszeniu się chwastów, ponieważ ich nasionka rozwiewane są przez wiatr po całym ogrodzie. W efekcie na trawniku i rabatach mogą częściej pojawiać się samosiejki.

Wybór kwiatów na trwałe łąki kwietne

Wybór kwiatów na łąkę
Wybór kwiatów na trwałe łąki kwietne

Dobierając kwiaty samodzielnie, warto zwrócić szczególną uwagę na ich maksymalną wysokość, dzięki czemu można uzyskać efekt łąki o pożądanej wysokości. Warto także sprawdzić kolorystkę kwiatów, ponieważ można założyć łąkę kwietną o różnorodnych barwach, ale także taką, na której dominują określone kolory, na przykład biały i fioletowy. Ponadto można dobrać je tak, aby kwitły one od wczesnej wiosny aż do później jesieni, dzięki czemu łąka przez cały czas będzie zachwycała swoimi kolorami. Nie wszystkie kwiaty wyrastają tego samego roku po ich wysianiu. Nie tak jak jednoroczne, wieloletnie gatunki często kwitną dopiero w kolejnych latach.

Jaką mieszankę nasion wybrać?

Obecnie w sprzedaży można znaleźć gotowe mieszanki nasion na łąki kwietne. Mogą one zawierać trawę z dodatkiem kwiatów lub też same nasiona łąki kwietnej wielu gatunków w różnych proporcjach. Zastosowanie mieszanki nasion jest obecnie najwygodniejszym sposobem, aby samodzielnie zasiać łąkę kwietną. Różnorodne nasiona pozwalają wtedy na łatwy wysiew łąki o unikatowym wyglądzie. Należy przy tym zwrócić uwagę na skład mieszanki, aby mieć pewność, że będzie ona w stanie dać oczekiwany efekt. Jaką mieszankę nasion wysiać na łące? Do wysiewu można zastosować:

  • Mieszankę nasion traw i kwiatów,
  • Mieszankę nasion kwiatów,
  • Nasiona pojedynczych gatunków kwiatów.

Mieszanka nasion trawy i kwiatów

Najczęściej spotykane są gotowe mieszanki stanowiące miks nasion traw i kwiatów. Takie mieszanki nasion trawy i kwiatów polecane są na tereny, na których dopiero zamierza się posiać tradycyjny trawnik. Mieszanka roślin jednorocznych zawiera w składzie nasiona roślin. Najczęściej większość mieszanki stanowią trawy wolno rosnące, na przykład jak wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, konietlica łąkowa. Dodatkowo zawiera ona także rośliny motylkowate, na przykład koniczynę czerwoną i białą, wykę, łubin trwały. Dodatek stanowią ozdobne rośliny łąkowe, czyli kwiaty. Przy wyborze takiej mieszanki nasion należy zwrócić szczególną uwagę na ilość roślin ozdobnych w mieszance. Gdy będzie ich bardzo mało, na przykład kilka procent, wtedy efektem będzie tradycyjny trawnik z niewielką ilością kwiatów. Zatem większa ilość nasion kwiatów pozwoli na uzyskanie bogatszej łąki kwietnej. W sprzedaży można znaleźć także mieszanki przeznaczone na konkretne stanowiska. Na suchych łąkach sprawdzi się mieszanka roślin jednorocznych z dodatkiem gipsówki, goździków, szałwii, lebiodki czy dziurawca. Z kolei na tereny wilgotne można wybrać mieszanki z dodatkiem bodziszka, niezapominajki, wiązówki, jaskra.

Nasiona łąki kwietnej

 Mieszanka nasion kwiatów na łąkę kwietną
Nasiona łąki kwietnej

Drugim sposobem, by stworzyć piękną łąkę kwietną w ogrodzie, jest zakup mieszanek zawierających same nasiona kwiatów. Są to różnorodne mieszanki, które można także dobrać pod kątem określonych gatunków roślin. Takie mieszanki nasion kwiatów można wysiewać na glebie po jej przekopaniu albo też na istniejącym już trawniku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wtedy, gdy łąka kwietna wysiewana jest na obecnym trawniku, nie będzie ona tak obfita, ponieważ kwiaty będą zagłuszane przez trawnik. W porównaniu do mieszanek zawierających dodatek trawy, te w których składzie znajdują się wyłącznie kwiaty, są droższe w zakupie.

Nasiona pojedynczych gatunków kwiatów

Łąki kwietne można także wysiać na jeszcze jeden sposób, a mianowicie wybierając nasiona pojedynczych gatunków kwiatów. W tym przypadku można samemu zdecydować o tym, jakie z nich zagoszczą w ogrodzie. Nasiona pojedynczych gatunków można także wysiewać razem z gotowymi mieszankami zawierającymi trawę i bez trawy. Dzięki temu można uzyskać wyjątkowy efekt zróżnicowanej łąki – także ze swoimi ulubionymi kwiatami.

Gdzie zakładać łąki?

Pierwszym krokiem, aby założyć łąkę kwietną w ogrodzie, jest wybór odpowiedniego stanowiska. Gdzie warto ją założyć? Dużym atutem łąki jest jej uniwersalność, dlatego nie wymaga ona żyznej gleby, aby wyrosnąć i zachwycać swoim wyglądem. Jednak im lepsze będą warunki, tym kwiatów będzie więcej, a dzięki temu łąka będzie wyglądała bogato. Ze względu na zróżnicowany skład mieszanek nasiennych niekiedy zaleca się usunięcie 5 – 10 cm żyznej warstwy próchniczej, aby szybciej rosnące kwiaty nie zagłuszyły roślin o wolniejszym wzroście.

Wybór miejsca

Najczęściej łąka kwietna w ogrodzie zakładana jest nie na całej jego powierzchni, ale tylko w części. Dzięki temu nadal można korzystać z niego do innych celów, na przykład wypoczynku czy zabawy, ale jednocześnie zadbać o naturę, tworząc wokół domu uroczą przestrzeń z różnokolorowymi kwiatami. Łąki najlepiej planować w miejscach mało uczęszczanych, na przykład w odległej części ogrodu. Można także zdecydować się na wysiewanie określonych obszarów, na przykład pasów przy ogrodzeniu lub stworzyć rabaty zawierające kwiaty łąkowe. Ciekawym pomysłem jest też obsiewanie terenów wokół ścieżek, dzięki czemu tworzą one wtedy efektowne przejścia między kwiatami.

Warunki glebowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, łąka kwiatowa może być założona na różnych glebach, także ubogich w składniki pokarmowe. Gdy jednak gleba jest bardzo piaszczysta, gliniasta lub zakwaszona, warto podnieść jej jakość. Gleby piaszczyste i kwaśne można uzupełnić kompostem i dodać wapno, natomiast gliniaste przekopać i przesypać piaskiem. Można zastosować także uniwersalną ziemię ogrodową. Przed wysiewem należy odpowiednio przygotować glebę – przekopać ją i oczyścić. Gdy wcześniej była ona nieużytkiem, konieczne będzie także dokładne usunięcie z niej chwastów.

Warunki świetlne

Łąki kwietne mogą rosnąć na stanowiskach o zróżnicowanym nasłonecznieniu, w tym w stanowiskach słonecznych, półcienistych. Gorsze efekty zwykle dotyczą stanowisk cienistych. Warto wtedy zdecydować się na specjalne mieszanki dedykowane na konkretne stanowiska pod kątem warunków świetlnych.

Wilgotność

Duże znaczenie ma wilgotność gleby. Łąka może z powodzeniem wyrosnąć zarówno na stanowiskach wilgotnych, jak i suchych, lecz optymalne będą warunki o średniej wilgotności gleby. Dostępne są także mieszanki nasion na określone podłoża lub można skomponować je samodzielnie, wybierając rośliny łąkowe lubiące suche lub podmokłe tereny.

Kiedy wysiać nasiona?

Kiedy wysiać nasiona?

Przy zakładaniu łąki duże znaczenie ma także termin wysiewu. Tutaj można zdecydować się na dwa okresy – wysiew łąki na wiosnę lub wysiew łąki na jesień. Co wybrać?

Łąki kwiatowe wysiewane na wiosnę

Najczęściej łąka kwietna w ogrodzie zakładana jest na wiosnę. Wysiew nasion powinien być wtedy wykonany w okresie od połowy marca do początku czerwca, zależnie od warunków pogodowych. Najlepiej zrobić to w kwietniu i w maju, ponieważ wtedy ryzyko przymrozków jest już mniejsze. Wiosenny wysiew powoduje, że łąka może zachwycać pięknymi kolorami jeszcze tego samego roku, w okresie lata. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na założenie jej wiosną. Po wysianiu nasion na wiosnę należy pamiętać o tym, by regularnie podlewać glebę w okresie ich kiełkowania, a także usuwać chwasty.

Łąki kwiatowe wysiewane na jesień

Drugi termin wysiewu łąki to jesień. Zaleca się wtedy wrzesień, ponieważ część roślin może wykiełkować jeszcze tego samego roku, natomiast wiosną będą one bardziej odporne na chwasty i wyrosną szybciej. Można także zdecydować się na wysiew w listopadzie. Wtedy nasiona przechłodzą się zimą, co zwiększy ich odporność, a przez to poprawi kiełkowanie. Dodatkowym plusem jest brak konieczności częstego podlewania nasion.

Pielęgnacja łąki kwietnej

Jak dbać o przydomową łąkę?
Łąka kwietna wieloletnia pielęgnacja

Jednym z atutów łąki jest brak potrzeby jej intensywnej pielęgnacji. Gdy zatem masz dosyć koszenia trawnika co tydzień i chcesz cieszyć się pięknem natury, łąka może być wtedy najlepszym wyborem. W początkowej fazie, od razu po wysiewie na łąki kwietne należy je podlewać. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy nasiona zostały wysiane na wiosnę. Dzięki temu będą mogły szybciej kiełkować i jeszcze latem zachwycić swoim wyglądem. Koszenie łąki zalecane jest 1-2 razy w ciągu sezonu, czyli znacznie rzadziej niż w przypadku trawnika. Pierwsze koszenie powinno odbyć się na początku lata, zwykle w okresie od czerwca do lipca, lecz nie wcześniej, ponieważ można wtedy zaburzyć wzrost roślin kwitnących w maju i czerwcu. Drugie koszenie zwykle prowadzi się w sierpniu albo we wrześniu. Po skoszeniu rośliny łąkowe powinny być pozostawione do wyschnięcia – właśnie wtedy wysypują się ich nasiona, które pozwolą na odnowienie się łąki w kolejnym sezonie. Skoszone rośliny łąkowe zbiera się po kilku dniach. Poza koszeniem łąka będzie wymagała także usuwania chwastów, co należy robić ręcznie – bez korzystania ze środków ochrony roślin. Łąki kwietne nie wymagają natomiast nawożenia. Nie jest to wskazane, ponieważ nawóz mógłby spowodować nadmierny wzrost roślin szybko rosnących, które zagłuszyłyby te rosnące w wolniejszym tempie. Gdy jednak gleba jest słaba i wymaga wzbogacenia, warto pielęgnować łąkę kwietną nawożąc glebę preparatami bogatymi w krzemionkę i potas.

Ile kosztuje założenie łąki kwiatowej?

Ile kosztuje założenie łąki kwiatowej?

Koszty założenia łąki kwietnej zależne są głównie od powierzchni, na której ma ona powstać, a także od wybranej mieszanki nasion roślin jednorocznych czy roślin wieloletnich. Zakupienie materiału siewnego na powierzchnię 100 m2 to wydatek wynoszący od około 150 do 300 złotych. Jeżeli wysiać miałaby profesjonalna firma ogrodnicza, wtedy koszty wynoszą około 1500 złotych za 100 m2.

Przykładowe ceny mieszanek nasion roślin kwitnących:

  • Mieszanka traw z dodatkiem kwiatów – 25-55 zł za 1 kg,
  • Mieszanka zawierająca 100% kwiatów – 50-300 zł za 200 g.
  • Nasiona pojedynczych roślin – 2-6 zł za opakowanie.

Ceny są zróżnicowane, dlatego warto zapoznać się dokładnie ze składem mieszanek kwiatów na łąki kwietne. Zasadniczo, im bardziej zróżnicowana mieszanka i im więcej zawiera kwiatów, tym cena jest wyższa.

Jak założyć łąkę kwietną krok po kroku?

Jak założyć łąkę kwiatową w ogrodzie krok po kroku?
Jak zakładać łąki kwietne krok po kroku?

Wiele osób zastanawia się jak założyć łąkę kwietną. Samodzielne założenie łąki nie jest skomplikowane. Co jest potrzebne do wysiania i jak wygląda pielęgnacja łąki kwietnej? Jak zakładać łąki kwietne krok po kroku?

Aby założyć łąki kwietne potrzebne będą:

  • Nasiona łąk kwietnych w formie mieszanki lub pojedynczych nasion,
  • Łopata do przekopania ziemi,
  • Grabie do zagrabienia ziemi,
  • Konewka lub wąż do podlewania,
  • Akcesoria – rękawice ogrodnicze i inne.

Łąka może zostać zasadzona na dwa sposoby – od nowa, na odpowiednio przygotowanym podłożu albo też na istniejącym już trawniku, do którego dosiewa się nasiona. Można także wysiać nasiona do doniczek lub zasiać je na rabatach, wycięte fragmenty trawnika zastąpić łąką kwietną, aby uzyskać efektowną dekorację.

Jak założyć łąkę kwietną krok po kroku

  1. Przygotowanie gruntu. Aby posiać łąkę kwiatową, trzeba na początku przygotować glebę. To ważny krok zwłaszcza wtedy, gdy ma być ona założona od nowa. Należy przekopać i zagrabić glebę, usunąć z niej chwasty i ewentualnie zastosować nawozy lub piasek zależnie od typu gleby. Przy glebach urodzajnych zaleca się usunięcie wierzchniej warstwy próchniczej, nawet do głębokości 10 cm.
  2. Wysiew nasion. Nasiona powinny być wysiane na powierzchni w sposób jednolity. Zaleca się wysiew 1-3 g nasion na m2. Można wyznaczyć kwadraty o boku 1 m x 1 m, aby łatwiej obsiać całą powierzchnię. Zaleca się także wymieszanie ich z piaskiem, trocinami albo wermikulitem, aby równomiernie je rozprowadzić. Po wysiewie należy je ubić – udeptać albo zwałować, aby miały one stały kontakt z glebą i nie zostały porwane przez wiatr. Nie należy zasypywać ich ziemią. Gdy zamierza się wysiać osobno kolorowe kwiaty i trawę, wtedy nasiona powinny być umieszczone w glebie na 2 tygodnie przed nasionami traw.
  3. Podlewanie nasion. Po wysiewie zaleca się podlać nasiona kilka razy, a także systematycznie podlewać je wiosną, gdy zaczynają one kiełkowanie. Gdy nasiona łąk kwietnych wysiewane są jesienią, nie jest konieczne częste podlewanie. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny kiełkują od razu. Na początku możemy spodziewać się roślin jednorocznych, natomiast później roślin wieloletnich. Zatem w pierwszym roku łąka kwietna wieloletnia najczęściej nie jest tak różnorodna jak w późniejszych latach.
  4. Dosiew kwiatów łąk kwietnych. Łąki kwietne rosną same, dlatego może zdarzyć się, że niektóre gatunki zdominują inne. Warto wtedy co 2-3 lata dosiewać nowe, niezwykle cenne nasiona kwiatów polnych, aby łąka kwietna wieloletnia wyglądała różnorodnie.

Tradycyjny trawnik czy łąka kwietna – co wybrać?

Zarówno trawnik, jak i łąka kwietna w ogrodzie mają swoje plusy i minusy. Tradycyjny trawnik to doskonałe rozwiązanie jeśli chcemy stworzyć wygodną w użytkowaniu przestrzeń, natomiast łąka kwietna jest bardziej przyjazna dla natury. Optymalnym wyborem może być założenie łąki w części ogrodu, natomiast w pozostałej pozostawienie trawnika. Można dzięki temu zatroszczyć się o środowisko naturalne i jednocześnie zaoszczędzić swój czas na utrzymaniu ogrodu, ponieważ nie będzie on wymagać tak czasochłonnego koszenia.

Gdzie można zakładać łąki?

Łąki kwietne mogą sprawdzić się na różnych podłożach, także tych wymagających, na przykład suchych i piaszczystych, podmokłych. Wybierając odpowiednią lokalizację warto uwzględnić funkcję swojego ogrodu oraz nasłonecznienie i warunki glebowe panujące w miejscu, w którym planuje wysiać się dzikie kwiaty.

Czy łąka kwiatowa jest wieloletnia?

Jest to zależne od wybranej mieszanki kwiatów. Najczęściej wybierane są mieszanki zawierające rośliny jednoroczne i wieloletnie, dzięki czemu łąka może wyglądać atrakcyjnie na lata. Warto pamiętać o tym, że gatunki jednoroczne będą także pozostawiały po sobie nasionka, dlatego mogą ponownie wyrosnąć kolejnego lata. Po skoszeniu łąki zaleca się pozostawić pokos na parę dni, aby nasionka mogły wypaść z torebek nasiennych kwiatów.

Czy łąkę kwiatową trzeba kosić?

Zaleca się kosić łąki przynajmniej raz w sezonie, w okresie od czerwca do lipca. Można także dodatkowo kosić ją w sierpniu albo we wrześniu. Gdy kwietna łąka nie będzie koszona, nadal może wyglądać atrakcyjnie, lecz nie będzie ona aż tak bujna. Koszenie wspomaga wzrost roślin, które łatwiej się rozrastają, więc ogród może wyglądać ładniej. W porównaniu do łąk kwietnych tradycyjne trawniki trzeba regularnie kosić.

Jak kosić łąki kwietne?

Jest to zależne głównie od jej wysokości, dlatego niższe łąki można z powodzeniem skosić kosiarką, natomiast wyższe będą wymagały już zastosowania podkaszarki lub kosy spalinowej, elektrycznej albo ręcznej.

Co zrobić z pokosem z łąki kwietnej?

Pokos po skoszeniu łąki kwietnej pozostawia się na kilka dni, aby wysechł i mogły wypaść z niego nasionka potrzebne do wzrostu nowych roślin. Następnie wysuszone trawy i dzikie kwiaty można przeznaczyć na kompost lub usunąć zgodnie z lokalnymi wymogami dotyczącymi postępowania z odpadami zielonymi.

Czy łąka kwiatowa nasila alergię?

Tak, istnieje ryzyko, że łąka kwiatowa może spowodować nasilenie objawów alergicznych. Wynika to z faktu, że nie jest ona systematycznie koszona, dlatego rosnące na niej rośliny mogą rozpocząć pylenie. Właśnie dlatego nie są one polecane dla alergików.

Czy na łąkach kwietnych są kleszcze?

Łąkowa roślinność jest różnorodna, co pozwala na zmniejszenie liczebności kleszczy – groźnych pajęczaków wywołujących boreliozę. Wynika to z faktu, że rośliny rosnące na łąkach wydzielają nieprzyjemne dla kleszczy olejki eteryczne. Na łące kwietnej jest też więcej naturalnych wrogów kleszczy, które redukują ich populację.

Czy założenie łąki kwietnej jest drogie?

Jeżeli ma być ona założona we własnym zakresie, nie jest ona związana z wysokim wydatkiem. Koszt zakupu nasion jest nieco wyższy, lecz utrzymanie łąki jest znacznie tańsze, ponieważ nie wymaga ona regularnego koszenia, nawożenia, podlewania.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze