Oprysk na komary i kleszcze w ogrodzie: preparaty, ceny

Oprysk na komary kleszcze
Oprysk na komary

Gdy przychodzą upragnione ciepłe dni, wraz z nimi pojawiają się tak nielubiane przez nas owady i pajęczaki. Zwłaszcza uciążliwe bywają komary i kleszcze, które mogą przenosić różne choroby lub wywoływać reakcje alergiczne.

Warto odpowiednio zabezpieczyć się przed tymi uciążliwymi owadami. Jak to zrobić? Na rynku dostępne są różne preparaty i środki zawierające zarówno chemiczne jak naturalne substancje czynne, które potrafią skutecznie je odstraszać. Część z nich jest przystępna cenowo, więc zwalczanie komarów nie musi być drogie.

Co jednak należy zrobić, by pozbyć się skutecznie komarów i kleszczy z naszego ogrodu? Czy na zwalczanie komarów jest w ogóle skuteczny sposób?

Kleszcze i komary

Kleszcze i komary – co warto o nich wiedzieć?

Zacznijmy od początku, a więc od tego, gdzie najczęściej pojawiają się komary i kleszcze. W Polsce najczęściej występuje kleszcz pospolity. Jest to pajęczak o długości 2,5-4 mm. Po “opiciu się” krwią potrafi osiągnąć długość nawet 14 mm. Zarówno kleszcze jak i komary lubują się w wilgotnych, cienistych i zarośniętych miejscach, takich jak na przykład lasy, działki i ogrody.

Kleszcze reagują na ciepło naszego ciała, zapach potu, a nawet wydychany przez nas dwutlenek węgla. Co gorsza, atakują niepodziewanie, wbijając się w skórę i potrafią tam pozostać niezauważone nawet przez kilkanaście dni. Po tym czasie samoistnie odpadają od skóry. Niestety mogą one przenosić niebezpieczne choroby, dlatego powinniśmy pomyśleć o tym, jak je skutecznie odstraszać i zwalczać.

Aby ustrzec się przed kleszczami, wskazane jest unikanie miejsc, w których lubią one żerować, a więc pobocznych ścieżek i łąk, miejsc pod drzewami itp. Jeśli zaś wybieramy się do lasu, powinniśmy założyć ubranie z długimi rękawami i nogawkami, a także zadbać o nakrycie głowy. Koniecznie też stosujmy spraje odstraszające kleszcze i komary.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Choroby przenoszone przez kleszcze
Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze, choć są bardzo małe, potrafią być bardzo niebezpieczne dla człowieka, dlatego że mogą przenosić i wywoływać różne choroby, taki jak:

 • boreliozę,
 • odkleszczowe zapalenie mózgu,
 • bartonellozę,
 • dur powrotny,
 • tularemię.

Nie każde ugryzienie kleszcza zakończy się poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Dobrze jednak wiedzieć o możliwych konsekwencjach, by móc właściwie bronić się przed tymi pajęczakami. Warto chronić się przed ukąszeniami komarów i kleszczy, ponieważ mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Jak to zrobić? Koniecznie regularnie oglądajmy swoje ciało, zwłaszcza po spacerze po lesie, czy po powrocie z działki, a nawet z miejskiego parku. Bardzo często kleszcze bytują w ogrodach, dlatego tam również łatwo można na nie natrafić. Koniecznie też stosujmy preparaty odstraszające kleszcze i komary.

Walka z kleszczami jest trudna

Dlaczego walka z kleszczami jest tak trudna?
Dlaczego walka z kleszczami jest tak trudna?

Kleszcze nie stanowią pożywienia dla innych zwierząt, a zatem nie mają żadnych naturalnych wrogów. Co gorsza doskonale znoszą nawet ciężkie warunki naturalne. Jedyne, co skutecznie ogranicza ich liczebność, to naprawdę mroźne zimy lub długotrwała susza. Z kolei najlepiej czują się, gdy wilgotność powietrza osiąga 60-85 proc.

Niestety nie ma stuprocentowo skutecznych metod walki z tymi pasożytami. Do walki z nimi coraz chętniej wykorzystuje się różne środki chemicznych, nawet w postaci oprysków.

Jednym z najbardziej znanych preparatów na kleszcze jest DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid) – substancja czynna, która występuje w różnych preparatach dostępnych na rynku. Najnowsze badania wykazały jednak, że nie jest ona bezpieczna dla człowieka. Dlatego zaczęto zastępować ją innymi substancjami, o podobnym działaniu, ale już nieszkodliwe dla nas i zwierząt, takie jak IR3535 czy też ikarydyna.

Preparaty na komary i kleszcze

Preparaty na komary i kleszcze

Preparaty na komary i kleszcze możemy kupić w aptekach bez recepty, w drogeriach, supermarketach, przez internet, a dla zwierząt – w klinikach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. Mogą one mieć różną formę: aerozoli, żeli, kremów, pudrów, kropki, kapsułek z witamina B1, plastrów lub opasek.

Takie środki na kleszcze i komary mogą być pochodzenia naturalnego lub chemicznego. Najbardziej popularne są preparaty w sprayu, głównie ze względu na łatwość ich aplikacji. Pamiętajmy jednak, że aerozole mają to do siebie, że szybko odparowują z powierzchni skóry. Krem czy żel na komary utrzymuje się znacznie dłużej.

Jeśli chodzi o niemowlęta i dzieci to zawsze powinniśmy wybierać środki na bazie naturalnych składników, które są dla nich znacznie mniej szkodliwe, niż te z dużą ilością chemii.

Preparaty chroniące nas przed ukoszeniami owadów latających i pajęczaków, wyprodukowane na bazie naturalnych składników, najczęściej zawierają: olejek eukaliptusowy, geraniowy lub miętowy. Są one co prawda skuteczne, ale działają znacznie krócej niż te, które zawierają syntetyczne substancje chemiczne, takie jak wspominane już: DEET, IR 3535 czy ikarydyna.

Repelenty, które są dostępne i zarejestrowane w Polsce, są skuteczne, ale pamiętajmy, że każdy może odbierać ich działanie inaczej. A jak działa skuteczny oprysk na komary oraz kleszcze? Pajęczaki takie jak kleszcze nie posiadają zmysłu wzroku i słuchu, ale za to mają doskonały węch i na nim właśnie opierają się środki chroniące nas przed kleszczami. Otóż, posiadają one substancje odpychające i drażniące węch tych pajęczaków.

Jak działają na nas substancje chemiczne

Jak działają na nas substancje chemiczne

Preparaty przeciw kleszczom dla ludzi mogą bazować na kilku substancji, do których najczęściej należą:

 • DEET – to dość popularny związek chemiczny stosowany do walki z różnymi uciążliwymi owadami. Po zaaplikowaniu na skórę, zaczyna on parować, przez co blokuje receptory czuciowe pajęczaka i w ten sposób go odstrasza. Pamiętajmy jednak, że substancja ta w nadmiarze może powodować podrażnienia skóry, a nawet dolegliwości ze strony układu nerwowego. Ten preparat owadobójczy absolutnie zakazany jest dla kobiet w ciąży, a także niemowląt. U dzieci do 12 roku życia ten preparat owadobójczy należy stosowane bardzo ostrożnie.
 • Ikarydyna – w taki sposób wpływa na receptory węchowe pajęczaków i owadów latających, że przestają one rozpoznawać człowieka jako obiekt ich zainteresowania. Ten środek owadobójczy jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszego organizmu, choć stosowany w nadmiarze może powodować podrażnienie skóry. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie stosować jednocześnie ikarydyny i DEET, ponieważ w połączeniu tworzą one bardzo szkodliwą mieszankę.
 • Insekt Repellent 3535 – w 2001 r. został zatwierdzony przez WHO. Zwalczanie komarów i innych owadów z wykorzystaniem tego środka uznawane jest za najbezpieczniejszy dla człowieka środek owadobójczy.

To czy preparaty na kleszcze i komary działają zależy od użytej substancji, a także jej stężenia. Co ciekawe, na trwałość tych środków wpływają dodatkowo warunki pogodowe oraz aktywność fizyczna. Jednak średnio czas ich działania wynosi od 120 do 360 minut. Przed zastosowaniem któregokolwiek z preparatów na owady i pajęczaki zawsze czytajmy informacje zawarte na etykiecie.

Naturalne odstraszacie kleszczy

Naturalne odstraszacie kleszczy

Ogród, w którym znajdziemy liczne drzewa, krzewy i trawy ozdobne jest idealnym miejscem dla kleszczy. Jeśli więc spędzamy w nim dużo czasu, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed tymi pajęczakami. W tym celu warto zainwestować w rośliny, które swoim zapachem odstraszają kleszcze. A należą do nich:

 • Kocimiętka – zawiera ona nepetalakton – związek, którego nie znoszą kleszcze. Także odstrasza komary i inne owady. Za to uwielbiają ją koty, o czym należy koniecznie pamiętać.
 • Lawenda – jej zapachu nie lubią kleszcze jak i komary.
 • Chryzantema dalmatyńska – w kwiatach tej rośliny znajdziemy cynerynę i pyretrynę – substancje toksyczne dla kleszczy. Wyciągi z nich stosowane są w wielu preparatach do zwalczania owadów.
 • Clematis (powojniki) – wywar sporządzony z tej rośliny jest silnie trujący dla kleszczy jak i komarów, a przy tym całkowicie bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt.
 • Wrotycz – ma ostry korzenny zapach, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu. Skutecznie odstrasza komary, kleszcze, muchy i mszyce. Dawniej używano go do tępienia wszawicy i świerzbu. Należy jednak uważać, bowiem zawiera trujący dla człowieka tujon.
 • Chrzan pospolity – choć sam w sobie nie odstrasza kleszczy, to jednak wywar sporządzony z jego korzenia jest dla nich niezwykle toksyczny.
 • Tatarak – roślina ta zawiera azaron – substancję, której nie lubią kleszcze, jak i inne owady, a także zwierzęta.
 • Cebula – suszona lub w postaci proszku cebula uznawana jest za niezwykle skuteczny sposób w walce z kleszczami, dlatego warto posypać nią miejsca, w których najczęściej je spotykamy.
 • Pomidor — kleszcze nie lubią zapachu jego owoców, liści, jak i łodygi.

Ponadto w walce z kleszczami i innymi uciążliwymi owadami pomocne mogą być:

 • zioła takie jak:
  • mięta,
  • melisa lekarska,
  • tymianek,
  • rozmaryn,
 • przyprawy korzenne:
  • cynamon,
  • goździki,
 • czosnek niedźwiedzi,
 • czeremcha,
 • geranium,
 • piołun,
 • jaskry,
 • trawa cytrynowa,
 • eukaliptus.

Wywary z niektórych roślin mogą być skuteczne w walce z różnymi owadami, ale niestety, takie zabiegi trzeba powtarzać wielokrotnie.

Jak zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się kleszczy

Jeśli mamy dosyć duży problem z kleszczami czy komarami w ogrodzie, to by go nie potęgować, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

 • zrezygnujmy z sadzenia roślin w zbyt dużym zagęszczeniu,
 • unikajmy sadzenia paproci, które są tak lubiane przez kleszcze,
 • starajmy się, w miarę możliwości, nie tworzyć dodatkowych miejsc zaciemnianych i wilgotnych,
 • regularnie wyrywajmy chwasty,
 • często i nisko kośmy trawę – to tam znajduje się większość kleszczy.

Ponadto zwalczajmy gryzonie, które są żywicielami larw i nimf kleszczy.

Aby zminimalizować ryzyko przenoszenia kleszczy z ogrodu do domu w odpowiedni sposób zadbajmy o nasze zwierzaki. Zainwestujmy w dobry środek przeciwko kleszczom, np. specjalną obrożę. Regularnie też przeglądajmy im sierść.

Jeśli wszystkie wspomniane wyżej działania nie przyniosą pożądanego efektu, to warto zdecydować się opryski na kleszcze i komary w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że absolutnie nie wolno się ich stosować w ogrodach, w których rosną warzywa i owoce. Mgiełka z oprysków osiada na nich, przez co będą one szkodliwe dla naszego zdrowia.

Chemiczne preparaty na komary i kleszcze

Na pewno znacznie skuteczniejsze od metod naturalnych są środki chemiczne, nie należy ich jednak nadużywać, zwłaszcza w pobliżu warzywniaków oraz drzew i krzewów owocowych. Poza tym rozpylanie oprysków likwidujących kleszcze, działa również zabójczo na wiele innych, pożytecznych dla ogrodu, owadów.

Jakie zatem środki na komary wybrać do oprysku ogrodu? Na pewno warto wybrać te, które można stosować nie tylko na zewnątrz pomieszczeń, ale również wewnątrz pomieszczeń, a więc w pomieszczeniach gospodarczych czy altanach. Taki środek owadobójczy odznacza się znacznie mniejszym stopniem szkodliwości dla pozostałych owadów, a także dla zwierząt domowych czy nawet ludzi.

Po wykonaniu oprysku powinniśmy poczekać, aż środek owadobójczy opadnie na podłoże. Skuteczny oprysk na komary i kleszcze powinno się wykonać wieczorem, najlepiej w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień.

Jeśli chcemy opryskać w ten sposób cały ogród, to zastosujmy skuteczne środki, które działają kompleksowo, a więc nie tylko zwalczają kleszcze, ale też komary i inne uciążliwe owady, także muchy. Nie oszukujmy się jednak, większość z nich działa doraźnie, co oznacza, że usuwają one pajęczaki i inne owady bytujące w każdym ogrodzie w momencie oprysku. Z tego też względu skuteczny oprysk na komary i kleszcze należy powtarzać średnio raz na kilka tygodni.

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Jak skutecznie pozbyć się kleszczy w ogrodzie?

Nie każdy jest przekonany do stosowania środków chemicznych, jednak opryski na kleszcze i komary na świeżym powietrzu są skutecznym sposobem walki z nimi. Jeśli więc problem dotyczy naszego prywatnego terenu, na którym spędzamy dużo czasu, często też z dziećmi, to warto rozważyć taką opcję, bowiem preparaty takie pozwolą nam pozbyć się uciążliwych pajęczaków jak i innych owadów.

Walka z kleszczami i komarami jest bardziej skuteczna, jeśli włączą się w nią również sąsiedzi. Jeśli są one na jednej działce, to tak naprawdę bez problemu mogą przejść na drugą, przecież dla nich granica nie istnieje.

Niestety opryski, choć skuteczne, nie zagwarantują nam spokoju przez całe lato, pozwolą jednak zminimalizować problem. A problem jest i to z roku na rok coraz większy. Firmy świadczące usługi odkleszczania i odkomarzania na terenie Polski twierdzą, że takiej plagi komarów i kleszczy jak w ostatnich latach, nie było od bardzo dawna.

Metody odkleszczania i odkomarzania

Jest kilka metoda przeprowadzania odkleszczania i odkomarzania, np. skuteczny oprysk na owady grubokroplisty, metoda ULV czy też zamgławianie. O tym która z nich będzie najskuteczniejsza w naszym przypadku, powinien zadecydować na miejscu technik.

Z pewnością efekty walki z kleszczami i komarami poprzez opryski będą skuteczniejsze, jeśli przeprowadzone zostaną na kilku sąsiadujących ze sobą działkach. Warto zatem wspólnie z sąsiadami umówić się i wynająć profesjonalną firmę, która przeprowadzi skuteczny oprysk na komary. Z pewnością takie działanie jest również korzystne pod względem finansowym, bowiem im większy jest teren jednorazowo opryskiwany, tym tańsza jest usługa.

Kiedy wykonać oprysk na komary?

Akcję opryski warto rozpocząć wiosną, gdy komary oraz kleszcze tylko się pojawią. Przy bardzo słabych zimach i stosunkowo wysokich temperaturach jak na tę porę roku, kleszcze potrafią pojawić się naprawdę szybko, nawet zanim przyjdzie kalendarzowa wiosna. Weźmy to pod uwagę, planując opryski w ogrodzie.

Gdzie w Polsce tego typu problem jest największy? Z pewnością w tych częściach kraju, przez które co roku przechodzą fale powodziowe. Jak już było wspominane, komary i kleszcze lubią wilgoć, i to tam z pewnością będzie ich najwięcej. Choć tak naprawdę, uciążliwy problem z tymi insektami mają mieszczańscy wszystkich terenów w Polsce. Jeśli więc chcemy w spokoju odpocząć na swojej działce lub w ogrodzie, to warto rozważyć akcję z opryskami. Nie musimy jej przeprowadzać sami, możemy wynająć profesjonalną pomoc. W ten sposób pozbędziemy się, choćby na jakiś czas, kleszczy, komarów, a przy okazji też meszki, gzy czy much, ponieważ takie środki działają na wiele owadów. O tym jakie dokładnie z nich zostaną wyeliminowane, decyduje dodanie do mieszanki odpowiedniego wspomagacza, który nazywa się adiuwantem. Więcej informacji na ten temat z pewnością uzyskamy, czytają etykiety na opakowaniu.

Skuteczny oprysk na komary i kleszcze w ogrodzie

W celu skutecznego pozbycia się komarów należy do oprysku wybrać sprawdzone preparaty zwalczania komarów, kleszczy i innych owadów. Okazuje się, że istotna jest też pora, a nawet lokalizacja takiego zabiegu. I tak, kleszcze na trawie i w krzewach należy opryskiwać, rozprowadzając równomiernie preparat. Ważne jest przy tym by zabiegu tego dokonywać na równomiernie przystrzyżonej trawie. Poza tym utrzymanie jej na niskiej wysokości pomaga chronić nasz ogród przed kleszczami.

A jaka pora dnia na skuteczny oprysk na kleszcze i komary w ogrodzie będzie najlepsza? Specjaliści zalecają, by zabiegu tego dokonywać wczesnym rankiem lub wieczorem. W tych porach kleszcze są najmniej aktywne. Zminimalizujemy wówczas ryzyko ataku kleszcza podczas wykonywania prac, a do tego unikniemy pokrycia, jak by nie było tym niebezpiecznym środkiem owadobójczym, również owadów pożytecznych, które z reguły aktywne są w godzinach południowych. Dla odmiany komary wczesnym rankiem i wieczorem są bardzo aktywne, więc jest to dobra pora na pozbycie się przy okazji również ich. Poza tym nie ma sensu takich działań przeprowadzać w ciągu dnia, zwłaszcza w lecie, gdy jest upał.

W mieszance opryskowej znajdują się środki zwalczania owadów latających, które powodują, że preparat ten nie zostanie wypłukana przez deszcz, ale i tak zalec się by nie stosować go, gdy istnieje ryzyko, że za chwilę zacznie padać. Trzeba po prostu pozwolić preparatowi zacząć działać. W celu wzmocnienia i wydłużyć działania środka zaleca się przygotowanie cieczy roboczej z utrwalaczami oprysku.

Jak działają opryski na komary i kleszcze?

Generalnie uznaje się, że opryskiwanie czy też omgławianie ogrodu przeciwko kleszczom jest najskuteczniejszą metodą w walce z nimi. Preparaty specjalnie do tego przygotowane mają najczęściej działanie kontaktowe, a to oznacza, że działają od razu w momencie, kiedy tylko owad lub pajęczak z nim się zetknie. Skuteczne opryski na komary i kleszcze w ogrodzie można śmiało rozprowadzić po tujach i innych iglakach znajdujących się w ogrodzie, trawy cytrynowej, a także wszystkich krzewach oraz kępach traw ozdobnych. Na pewno kleszcze, które się w nich ukrywają, znikną.

Koniecznie tym środkiem owadobójczym spryskajmy żywopłoty i inne rośliny, znające się na granicy naszej działki. Najczęściej sadzimy tam dosyć gęsto krzewy i inne rośliny, dlatego z pewnością znajdziemy tam dużo komarów. Poza tym, nawet gdy my przeprowadzimy akcję likwidacji insektów to niekoniecznie sąsiedzi pójdą za ciosem i zrobią tak samo. Dlatego, aby choć na chwilę „odpocząć” od niechcianych gości, i aby nasza akcja okazała się skuteczniejsza, pamiętajmy o opryskach roślin okalających nasz ogród.

Jak często stosuje się opryski na komary?

Niestety jeden oprysk na komary nie zlikwiduje problemu kleszczy czy komarów w ogrodzie. Takie działanie jest skuteczne przez jakiś czas, który bardzo trudno jest jednoznacznie ująć w jakieś ramy czasowe. Generalnie skuteczny oprysk na komary oraz kleszcze, przy wynajęciu profesjonalnej firmy, wykonuje się raz lub dwa razy w roku. Wszystko zależy oczywiście od producenta zastosowanego środka owadobójczego. Przy samodzielnym stosowaniu oprysków, tych zabiegów powinno być więcej, ponieważ powszechnie dostępne środki zwalczania owadów latających z pewnością są słabsze.

Niektóre opryski na komary stosuje się dwuetapowo – jeden etap to preparat kontaktowy na kleszcze, drugi z kolei to środek owadobójczy wzmacniający i utrwalający efekt.

Jeśli decydujemy się na opryskiwanie środkami ekologicznymi lub wywarami przygotowanymi przez nas samodzielnie, to taką czynność trzeba przeprowadzać bardzo często, nawet co kilka dni.

Właściciele działek i ogrodów nie muszą uzyskiwać żadnej zgody na przeprowadzenie odkleszczania czy odkomarzania. Zabiegi takie są bezpieczne zarówno dla ludzi, zwierząt domowych, jak i roślin, pod warunkiem oczywiście, że stosowane środki zwalczania owadów posiadają odpowiednie certyfikaty. Zgodnie z zalecaniami, już dwie godziny po dokonaniu oprysku można spokojnie korzystać z ogrodu. Jeśli ten czas chcemy wydłużyć, to warto opryski na komary i kleszcze przeprowadzić wieczorem. Wówczas ten odstęp czasowy zwiększy się o kilka dodatkowych godzin.

Pamiętajmy przy tym, że opryski na komary są szkodliwe dla wielu owadów, niestety dla pszczół także. Dlatego, jeśli w sąsiedztwie działki, na której chcemy przeprowadzić odkleszczanie i odkomarzanie, znajdują się ule, to pszczelarz powinien – a wręcz ma obowiązek – zamknąć pszczoły. W innym wypadku zostaną one uśmiercone.

Środki na kleszcze

W sklepach dostaniemy specjalne środki chemiczne, które są niezwykle skuteczne w walce z kleszczami i komarami. Jednak stosowanie ich może być nieco ryzykowne. Po pierwsze, trzeba bardzo uważać, aby sobie nie zaszkodzić. A po drugie, tego rodzaju preparaty zabijają również pożyteczne owady, to jest mrówki, gąsienice czy wspominane już pszczoły. Dlatego osoby, które nie są przekonanie do takich radykalnych rozwiązań pod względem chemicznym, wybierają bezpieczniejsze, naturalne metody. Która z nich jest skuteczniejsza? Zdania na ten temat są podzielone.

Jednym z takich ekologicznych środków na kleszcze jest oprysk na owady z czeremchy. Czeremcha zwyczajna jest to roślina pospolita o pokroju wysokiego krzewu. Ma ciekawy i dekoracyjny wygląd, a do tego jest również skuteczna w walce z kleszczami, ponieważ zawiera między innymi naturalne olejki eteryczne. Wywar sporządzony z jej gałązek i kory działa odstraszająco na pajęczaki żywiące się krwią, a także komary. Jak zatem taki wywar przygotować samemu w domu?

Do samodzielnego przygotowania oprysku z czeremchy na kleszcze i komary potrzebujemy drobno pokrojonych gałązek czeremchy, wody i dużego garnka.

Oprysk na owady z czeremchy na kleszcze:

 1. Posiekane gałązki czeremchy wkładamy do garnka i zlewamy zimną wodą, a następnie naszą miksturę zagotowujemy.
 2. Gdy tylko wywar zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy przez około 30 minut.
 3. Następnie czerwony wywar odstawiamy do ostygnięcia.
 4. Zimny oprysk na komary przelewamy do konewki lub ogrodowego spryskiwacza i polewamy nim rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie. Czynność tę powtarzamy co kilka dni.

Jeśli nie mamy czeremchy to możemy zastosować również wywar z clematisa. Z kolei do jego przygotowania będą potrzebne świeże kwiaty, które należy zalać gorącą wodą w proporcjach 1:1, a następnie odstawiać na około 2-3 godziny. Zimną miksturą polewamy rośliny, na których najczęściej znajdujemy kleszcze. Warto takim preparatem do zwalczania komarów spryskać jak największą powierzchnię, by działania te były jeszcze skuteczniejsze.

Jak stosować środki owadobójcze?

Najskuteczniejszymi preparatami na odkleszczania i odkomarzanie są profesjonalne środki chemiczne. A zatem nie są one gotowe do zastosowania w postaci w sprayu, tylko występują w formie koncentratu, który należy rozprowadzić w wodzie. Następnie roztwór wlewa się do zbiornika opryskiwacza i nanosi się na rośliny za pomocą ogrodowego opryskiwacza, a jeśli takiego nie mamy, to za pomocą konewki. Większość z tych środków na kleszcze i do zwalczania komarów to te same preparaty, które stosuje się do zwalczania owadów latających, takich jak komary, muchy, muszki. Przy tego typu czynnościach zachowajmy wzmożone środki ostrożności. Pamiętajmy, że opryski na komary to jednak dość silna substancja chemiczna.

Czy opryski na komary i kleszcze w ogrodzie są skuteczne?

Coraz częściej słyszy cię o tym, że warto wykonywać opryski na kleszcze i komary w swoim ogrodzie. Jednak czy aby na pewno jego skuteczność jest wysoka? Biorąc pod uwagę fakt, iż coraz więcej włodarzy miast decyduje się na przeprowadzenie takich działań na swoich terenach zielonych użyteczności publicznej, to wydaje się, że jest to naprawdę skuteczna metoda walki z tymi niechcianymi pajęczakami. Pamiętajmy jednak, że wykonanie oprysku może mieć również skutki uboczne, takie jak likwidacja, niejako przy okazji, pożytecznych owadów latających, które zapylają rośliny. Poza tym mogą one szkodzić warzywom i owocom.

Najczęściej takie opryski na komary i kleszcze skuteczne są przez kilka tygodni, choć jest to uzależnione od kilku czynników, takich jak:

 • wielkość opryskanej powierzchni,
 • wilgotność powietrza,
 • temperatura,
 • rodzaj zastosowanego preparatu do zwalczania owadów,
 • ilość wykorzystanego środka.

Ile kosztuje wykonanie oprysku

Opryski na kleszcze i komary możemy wykonać sami lub zlecić tego typu działania profesjonalnej firmie. Ile zatem zapłacimy za środki do odkleszczania i odkomarzania, jeśli zdecydowalibyśmy się samodzielne wykonanie oprysków?

Na rynku mamy wiele preparatów do zwalczania owadów, które różnią się między sobą składem, formą czy też gramaturą. I tak, dla przykładu za preparat na komary (zwalcza także muchy) Bros Bagosel 100EC o pojemności 30 ml trzeba będzie zapłacić około 18 zł. Z kolei za ten sam środek owadobójczy o pojemności 250 ml zapłacilibyśmy już około 70 zł. Jest to wydajny preparat, który ma formę skoncentrowanego płynu – należy dodać do niego wody w odpowiedniej ilości.

Popularny jest środek owadobójczy Effect Microtech CS, który działa na pajęczaki i inne uciążliwe owady. Można go kupić przez internet. Ten preparat owadobójczy równie skutecznie zwalcza muchy, ale jego największą wadą jest wysoka cena. Za 500 ml preparatu trzeba będzie zapłacić około 140 zł. Warto jednak wspomnieć, że jest on uznawany za jeden z najskuteczniejszych na rynku.

Innym skutecznym preparatem na kleszcze, który zwalcza także muchy jest Fendona 6 SC. Ten profesjonalny środek owadobójczy zarejestrowany i przeznaczony jest do zastosowania przeciwko wielu różnym owadom i pajęczakom, w tym na kleszcze, komary, karaluchy, pluskwy i mrówki. Charakteryzuje się on naprawę intensywnym działaniem, ale butelka o objętości 0,5 litra kosztuje aż około 250 zł. Ma on jednak postać koncentratu, a zatem z jednego opakowania uzyskamy bardzo dużo płynu do oprysków.

Oczywiście cena takich środków możemy być różna w zależności od miejsca zakupu, dlatego warto wcześniej je sobie porównać.

Jeśli jednak nie chcemy oprysków w ogrodzie wykonywać samodzielnie, to czynność tę możemy zlecić specjalistycznej firmie. Koszt takiej usługi w dużej mierze uzależniony jest od powierzchni działki, a także jej zalesienia – im bardziej działka jest porośnięta różnymi roślinami, tym więcej czasu, środków i energii trzeba poświęcić, by prawidłowo rozpylić preparat na wszystkich drzewach, krzewach i roślinach ozdobnych, w tym również trawie.

Średnia kwota za odkomarzanie i odkleszczanie działki o powierzchni 500 m2 wynosi od 200 do 300 zł. – w zależności od ilości nasadzeń, charakterystyki i ukształtowania terenu, ale też temperatury czy spodziewanych opadów. Przy obiekcie do 1000 m2 koszt wzrośnie średnio od 300 do 500 zł. Natomiast przy działkach o powierzchni do 2000 m2 za taką czynność trzeba będzie zapłacić od 500 do 800 zł. Tereny zielone o powszechni powyżej 2000 m2 wyceniane są indywidualnie.

Oczywiście podane ceny są jedynie orientacyjne. Każdy firma ma swój własny cennik. Niekiedy możliwe jest negocjowanie kosztów, zwłaszcza gdy mamy zamiar zastosować skuteczny oprysk na komary i przeciw kleszczom na naprawdę dużym terenie.

Podsumowanie

Oczywiście najskuteczniejszym sposobem ochrony przed kleszczami jest po prostu unikanie ich. Tylko jak to zrobić, kiedy obszar ich żerowania zwiększa się praktycznie z każdym rokiem i tak naprawdę możemy je spotkać prawie wszędzie, również we własnych ogrodzie? Okrywanie szczelnie ciała odzieżą też nie do końca jest skuteczne, bowiem kleszcze potrafią skryć się w fałdach tkaniny. Cóż więc możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko ugryzienia przez te pajęczaki?

 • Stosujmy repelenty, czyli spraje, kremy i inne środki, które mają właściwości odstraszające kleszcze i inne insekty. W ich składzie znajdziemy DEET, IR 3535 lub ikarydynę. Pamiętajmy, jednak, że nie wystarczy zabezpieczyć się nimi tylko raz. Czynność tę należy powtarzać co kilka godzin – według zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Tylko wtedy przez cały czas będziemy dobrze chronionymi przed kleszczami. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia kleszczy i komarów, a więc do lasu, na działkę, a nawet do swojego ogrodu.
 • Na okres wyjazdów w teren, zrezygnujmy ze słodkich, intensywnych perfum i balsamów do ciała. Kleszcze posiadają doskonały węch i wybierają te osoby, które wydzielają mocny zapach. A słodkie zapachy są dla nich niezwykle kuszące. W zamian możemy sięgnąć po olejki, których kleszcze nie znoszą, takie jak: różany, lawendowy, z trawy cytrynowej, eukaliptusowy czy z drzewa herbacianego. Wystarczy je delikatnie wmasować w ciało.
 • Uzupełnijmy codzienne menu o zioła, które odstraszają kleszcze, a więc między innymi: o czystek, tymianek, miętę, rozmaryn, ale też o pomidory, cebulę i czosnek. Wydzielają one zapach, który skutecznie odstraszają kleszcze. Co więcej, ekstrakty niektórych ziół mogą także spowolnić bądź całkowicie zahamować namnażanie się wirusów przenoszonych przez te pajęczaki.
 • Jeśli jesteśmy właścicielami ogrodu lub działki zainwestujmy w skuteczne opryski na komary. Dzięki działaniu preparatów do zwalczania owadów latających i komarów zapewnimy sobie spokój od niechcianych insektów na kilka dobrych tygodni. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli na działce bawią się dzieci. Jest to naprawdę skuteczna ochrona. Jeśli nie chcemy czynności tych wykonywać samodzielnie, to wynajmijmy do tego profesjonalną firmę. Warto również w tej sprawie porozumieć się z sąsiadami i taką akcję odkleszczania i odkomarzania przeprowadzić wspólnie. Wówczas efekt będzie jeszcze lepszy, a koszty niższe.

Jeśli mimo wszelkich starań dojdzie do ukoszenia przez kleszcza, koniecznie udajmy się z tym do lekarza. Nawet najmniejszy z nich może zarazić nas ciężką w powikłaniach chorobą. Niektóre z nich, takie jak borelioza często rozwijają się dopiero po kilku, czy nawet kilkunastu latach od ugryzienia. A im szybciej zostanie ona zdiagnozowana, tym sprawniej przebiegnie jej leczenie.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Malwina

Wrotycz jest trująca dla człowieka, proszę o usunięcie tej informacji z podsumowania że należy uzupełnić dietę o to zioło

Anna

Sam wrotycz rosnący w ogrodzie czy na łące nie jest trujący. Nie należy zjadać kwiatów. Jest leczniczy w odpowiedniej dawce. Rosnący również nie odstraszy tak bardzo komarów albo kleszczy. Robiła sobie macerat olejowy to znaczy zalałam roślinę olejem jakimkolwiek trzymać tak przez ok dwa tygodnie lub na gorąco w dwa dni. Smarowałam przed wyjściem do lasu kostki nóg, ręce i za uszami. Nie miałam kleszczy. Teraz nie zrobiłam tego i hiestety już mnie jakiś ukąsił. Czeremcha też jest bardzo dobra – gałązki albo kora