Podkaszarka spalinowa do ogrodu: rodzaje, funkcje, ceny, opinie

Podkaszarka spalinowa to niezwykle praktyczne urządzenie, które doskonale sprawdza się nawet w niedużym ogrodzie. Dzięki specjalnej konstrukcji ułatwiającej manewrowanie, pozwala ona na zadbanie o trudno dostępne miejsca, czyli tam, gdzie tradycja kosiarka nie wjedzie.

Podkaszarka spalinowa
Podkaszarka spalinowa

A zatem za pomocą podkaszarki spalinowej bez większego problemu wyregulujemy wysokość trawy, nawet przy drzewach, pod żywopłotem czy między grządkami, a także usuniemy chwasty przy krawężnikach i przy ścieżce ogrodowej. Warto więc w taką podkaszarkę spalinową zainwestować. Zanim jednak dokonamy jej zakupu przyjrzyjmy się bliżej czym właściwie jest podkaszarka spalinowa, jakie są rodzaje kos spalinowych i elektrycznych, kiedy najbardziej przydaje się kosa spalinowa i ile trzeba za nią zapłacić?

Co to jest podkaszarka spalinowa i kiedy się przydaje?

Co to jest podkaszarka spalinowa i kiedy się przydaje?

Podkaszarka, pomimo tego iż jest to niezwykle praktyczne urządzenie w ogrodzie, stosunkowo rzadko jest używana w stosunku do tradycyjnych kosiarek. Zazwyczaj wybieramy kosiarki, ponieważ są one wygodne przy przycinaniu trawy.

Nie w każdym jednak miejscu zastosowanie jej jest możliwe, chociażby przy niektórych trawnikach, przy krawężniku, rabatach kwiatowych, przy żywopłocie i innych trudno dostępnych miejscach. W takiej sytuacji znaczniej wygodniej jest sięgnąć po podkaszarkę spalinową. Co więcej, w małych ogródkach kosa spalinowa coraz częściej zastępuje zwykłą kosiarkę.

Urządzenie takie jak podkaszarka spalinowa charakteryzuje się długim, wąskim kształtem, łatwo więc można ją rozpoznać. Jeśli dobierzemy odpowiedni jej model do swoich potrzeb, uwzględniając jej wymiary i wagę, to kosa spalinowa może być naprawdę wygodna. A warto zauważyć, że w sklepach mamy naprawdę duży wybór różnych jej modeli. Wybierając więc kosę spalinową należy zwrócić uwagę nie tylko na system tnący, od którego zależą przecież efekty koszenia, ale też na moc silnika, szerokość koszenia i sposób obsługi wykaszarki.

Jakie są sposoby zasilania podkaszarek?

Na rynku mamy różne rodzaje podkaszarek, które różnią się między sobą chociażby ze względu na sposób zasilania. I tak wyróżniamy podkaszarki elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Między tymi urządzeniami da się zauważyć istotne różnice, które w znaczący sposób wpływają na komfort pracy.

Podkaszarki elektryczne

Podkaszarki elektryczne

Są one zdecydowanie najprostszymi urządzeniami do wykaszania. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, są one zasilane sieciowo, a zatem mogą być używane tylko tam, gdzie jest zapewniony łatwy dostęp do prądu. Absolutnie nie są polecane w ogrodach, w których kabel co chwilę będzie napotykał na różne przeszkody, takie jak chociażby drzewa czy krzewy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są lekkie i łatwe w obsłudze. Warto jednak przy tym zauważyć, iż moc silnika takich urządzeń najczęściej waha się od 450 do 550 W, choć oczywiście zdarzają się modele o znacznie większej mocy – nawet 900 W.

Tańsze podkaszarki elektryczne posiadają drążek z wałem napędowym, który jest umieszczony w plastikowej obudowie. Nie można więc go regulować.

Natomiast droższe modele wyposażone są w teleskopowo i regulowaną rękojeść. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowania długości podkaszarki do wzrostu osoby koszącej.

Najczęściej narzędziem tnącym w podkaszarce elektrycznej jest głowica z żyłką nylonową. Droższe modele mogą z kolei posiadać plastikowe lub metalowe noże. Zdecydowanie są one odporniejsze od żyłki, która może ulec zerwaniu, z tego też względu znacznie lepiej radzą siebie na przykład w przypadku kamienistych czy zarośniętych ogrodów.

Istotna jest również szerokość koszenia takich urządzeń. W przypadku modelu elektrycznego jest to zazwyczaj do 40 centymetrów. Z pewnością dużym plusem takich modeli jest ich cena, są to bowiem najtańsze typy podkaszarek.

Podkaszarki akumulatorowe

Nieco droższą wersją są podkaszarki zasilane akumulatorowo, które nie wymagają stałego podłączenia do prądu elektrycznego. Należy jednak co jakiś czas podładować znajdujący się w niej akumulator. Taki model najczęściej wybierany jest wtedy, gdy jest utrudniony dostęp do prądu lub gdy kabel mógłby co chwilę zaplątywać się o różne przeszkody.

Przy podkaszarkach akumulatorowych szczególnie ważną rolę odgrywa pojemność akumulatora. I tak, przy pojemności 1,5 Ah możliwe jest skoszenie trawnika o powierzchni 500 m2. A zatem im większy mamy teren do skoszenia, tym większą pojemność akumulatora powinna mieć nasza podkaszarka.

Podobnie jak przy modelach elektrycznych, podkaszarki akumulatorowe mogą być wyposażona w żyłkę tnącą lub też system noży. Ponadto większość takich podkaszarek to są urządzenia lekkie, dzięki czemu nie stanowią zbyt dużego obciążenia przy pracy.

Podkaszarki spalinowe

Podkaszarki spalinowe

Kosy spalinowe doskonale sprawdzają się przy większych powierzchniach, bowiem w takich sytuacjach zapewniają najwyższy komfort pracy. Kosy spalinowe są wyposażone w silnik, więc nie wymagają podłączenia do prądu. Moc silnika kos spalinowych najczęściej wynosi od 1,2 do 2,2 KM. Niestety podkaszarki spalinowe mają też swoje wady, a największą z nich jest ich waga. Kosy spalinowe są najcięższe ze wszystkich modeli, dlatego wyposażone są w szelki i specjalny pas podtrzymujący, dzięki czemu ciężar jest przeniesiony na barki i plecy.

Jeśli chodzi o głowice tnące to podkaszarki spalinowe nie różnią się niczym od tych elektrycznych czy akumulatorowych, bowiem mogą znajdować się w niej zarówno żyłki jak i system noży. Natomiast różnią się od nich średnicą cięcia, którą kosy spalinowe zazwyczaj mają w granicach do 40-45 cm.

Podkaszarki spalinowe polecane są głównie przy dużych powierzchniach, w których tradycyjne kosiarki raczej nią dałby sobie rady, na przykład do koszenia parkowych i miejskich trawników. Zresztą bardzo chętnie sięgają po nie osoby profesjonalnie zajmujące się ogrodnictwem. Wybierając taką kosę spalinową należy jednak liczyć się z tym, że emituje ona dosyć dużo hałasu, wydziela zapach spalin, a do tego jest niestety dosyć droga – najdroższa ze wszystkich wymienionych modeli.

Podkaszarka spalinowa – rodzaje i najważniejsze parametry

Podkaszarka spalinowa - rodzaje i najważniejsze parametry
Podkaszarka spalinowa – rodzaje i najważniejsze parametry

Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów podkaszarek spalinowych, różniących się między sobą chociażby mocą czy typem silnika. I tak, biorąc pod uwagę typu silnika, wymienić możemy:

  • kosa spalinowa z silnikiem dwusuwowym,
  • kosa spalinowa z silnikiem czterosuwowym.

Natomiast ze względu na przeznaczenie, podkaszarki spalinowe dzielimy na:

  1. Kosa spalinowa przeznaczona do prywatnego użytku – wyróżnia się stosunkowo niewielką mocą silnika – około 0,9-1,0 KM, a do tego niską wagą. Jak na modele spalinowe tego typu podkaszarki są wyjątkowo poręczne, dzięki czemu możemy bez większych problemów skosić brzegi trawnika, nawet w okolicach krążników, rabat i innych trudno dostępnych powierzchni. Najczęściej urządzenia spalinowe wyposażone są w uchwyt obwiedniowy, który niestety nie jest zbyt wygodny, pozwala jednak na precyzyjne i sprawne wykoszenie miejsce, z którymi nie radzą siebie inne sprzęty.
  2. Kosa spalinowa przeznaczona do koszenia rozległych terenów – najczęściej jest wyposażona w silnik dwusuwowy, dzięki czemu bez większego wysiłku możemy pozbyć się nie tylko trawy, ale też roślinności o grubszych łodygach. W przypadku podkaszarek spalinowych musimy liczyć się z tym, że im bardziej zaawansowany model tym będzie on cięższy. I tak kosa spalinowa przeznaczona do koszenia rozległych terenów waży już około 5 kg. Warto jednak zauważyć, że tego typu urządzenia spalinowe wyposażone są w oburęczny uchwyt, co zdecydowanie wpływa na komfort pracy. Ponadto często mają one możliwość zainstalowania urządzenia tnącego.
  3. Kosa spalinowa przeznaczona do użytku komercyjnego – jest to już stricte procesjonalny sprzęt. Najczęściej takie model są wyposażone w silnik czterosuwowy, a ich moc sięga od 1,9 do nawet 3,8 KM. Niestety są one ciężkie – parafią ważyć nawet 11 kg, dlatego nie wykorzystuje się ich do użytku prywatnego – byłyby po prostu zbyt nieporęczne. W podstawowym wyposażeniu znajdziemy głowicę do kosy spalinowej bądź tarczę tnącą. Podkaszarki spalinowe przeznaczone do użytku komercyjnego doskonale radzi sobie z zaroślami, dużymi chwastami, a nawet niewielkimi drzewami czy krzewami.

W podkaszarkach spalinowych mogą być stosowane różne mechanizmy tnące – ze względu na wielkość oraz obszar trawy do koszenia. I tak wyróżniamy:

  • głowice żyłkowe,
  • głowice z nożami tnącymi,
  • tarcze tnące.

W modelach tańszych, przeznaczonych do mniejszych, przydomowych ogrodów, stosuje się głowice żyłkowe. Mogą to być głowice żyłkowe ręczne (w tym wypadku trzeba ręcznie wysunąć żyłkę w przypadku jej zerwania), głowice żyłkowe półautomatyczne (wówczas żyłka wysuwa się sama po dociśnięciu głowicy do podłoża) lub głowice żyłkowe automatyczne (żyłka wysuwa się automatycznie na odpowiednią długość). Oczywiście im głowica bardziej zaawansowana technologicznie, tym model podkaszarki jest droższy.

Do koszenia trudniejszych miejsc stosuje się podkaszarki spalinowe, które mają głowice z nożami tnącymi z metalu bądź z tworzywa sztucznego. Natomiast tarcze tnące montowane są w profesjonalnych kosach spalinowych.

Podkaszarka spalinowa – co warto wiedzieć o modelach z głowicą żyłkową?

Podkaszarka spalinowa – co warto wiedzieć o modelach z głowicą żyłkową?

Przy podkaszarkach spalinowych z głowicą żyłkową należy właściwie dobierać rodzaj żyłki. Grube żyłki, najlepiej kwadratowe doskonale sprawdzają się do koszenia twardych i wysokich chwastów. Z kolei żyłki o profilu okrągłym bądź profilu w kształcie gwiazdki nadadzą się do pielęgnacji trawników. Warto dobrze więc zastanowić się wyborem takiej żyłki, ponieważ pozwoli to nam na oszczędne jej gospodarowanie.

Przy wymianie żyłki w podkaszarce powinniśmy też wiedzieć jaką ona ma głowicę – czy ręczną, półautomatyczną czy automatyczną. W przypadku wersji ręcznej wysuwamy z głowicy ręcznie – jest to niestety dosyć pracochłonne. Przy modelu półautomatycznym musimy docisnąć głowicę do podłoża. Natomiast automat sam wysuwa żyłkę na odpowiednią długość.

Eksperci polecają również by zaopatrzyć się w głowicę do szybkiego załadunku żyłki, a więc bez zdejmowania głowicy z kosy i jej rozbierania.

Nie zawsze jednak żyła do kosy jest dobrym pomysłem. Jeśli chcemy przycinać wysokie, grube krzewy lub przy jej użyciu karczować dzikie zarośla to lepszym rozwiązaniem będzie tarcza tnąca do kosy. Przy tarczach do kosy jednak musimy zachować maksymalne bezpieczeństwo i koniecznie wcześniej dokładnie dowiedzieć się jak pracuje tarcza tnąca kosy.

Decydując się na tarcze tnące do kosy pamiętajmy również o ostrzach noża i zasadzie, która mówi o zmianie kierunku koszenia trawy. A więc jeśli podczas ostatnich prac kosiliśmy z prawej do lewej strony, to teraz powinniśmy kosić odwrotnie – z lewej do prawe strony. Dzięki temu cięcie jest prostsze, no i ładniejsze.

Funkcje podkaszarek spalinowych, na które warto zwrócić uwagę

Funkcje podkaszarek spalinowych, na które warto zwrócić uwagę
  1. Waga – podkaszarki spalinowe są zbudowane zupełnie inaczej niż tradycyjne kosiarki. Kosa spalinowa nie posiada podstawy z kółkami, nie da się więc prowadzić jej po podłożu. Kosa spalinowa trzymana jest w dłoniach. Czasami przy niektórych modelach do dyspozycji dodatkowo mamy szelki. Pamiętajmy przy tym, że taka kosa spalinowa jest ciężka, warto więc wiązać to pod wagę przy zakupie. Niekiedy waga takich podkaszarek przekracza 9 kg. Jeśli będziemy wykorzystywać je tylko do prac w przydomowym ogrodzie to warto postawić na lżejsze modele.
  2. Średnica cięcia – to od niej w dużej mierze zależy szybkość wykonywanej pracy. Maksymalnie podkaszarka spalinowa może mieć średnicę cięcia ok. 45 cm. Nie zawsze jednak jest to dobry wybór. Co prawda duża średnica cięcia sprawdza się przy gdy mamy do skoszenia duży teren, jednak podkaszarki z mniejszą średnicą są precyzyjniejsze, bo umożliwiają dotarcie do wszystkich zakamarków.
  3. Rękojeść – w tym przypadku jest to jedna z najważniejszych części budowy. Koniecznie musi ona być dobrze wyprofilowana, a także umieszczona na właściwej wysokości. Do tego drążek powinien zapewnić swobodną regulację jego położenia, tak aby kosa spalinowa była dobrze dopasowana do wzrostu użytkownika.
  4. Pojemność zbiornika paliwa – przy większym zbiorniku nie trzeba go zbyt często napełniać, ale niestety wówczas kosa spalinowa jest znacznie cięższa. Przy niewielkich działkach lepszym wyborem będzie więc kosa spalinowa ze zbiornikiem na paliwo o mniejszej pojemności.
  5. Hałas – kosa spalinowa to niestety hałaśliwe urządzenie, dlatego na czas pracy koniecznie należy założyć słuchawki. Warto również tak zaplanować prace z wykorzystaniem podkaszarki spalinowej, aby jak najmniej zakłócać spokój sąsiadom.

Podkaszarka spalinowa do ogrodu jest niezwykle przydatnym urządzeniem, o ile odpowiednio dobierzemy ją do swoich potrzeb. A zatem podczas jej zakupu koniecznie należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj silnika – czy wystarczy dwusuwowy, czy może mocniejszy, mający większą moc i znacznie bardziej odporny – czterosuwowy;
  • wagę podkaszarki – im lżejsza kosa spalinowa, tym jest oczywiście wygodniejsza, ale należy mieć na uwadze, że lekka kosa spalinowa nie nadaje się do wszystkich powierzchni, na przykład do dużych lub pagórkowatych terenów;
  • rodzaj uchwytu jaki ma kosa spalinowa – czy kosa spalinowa ma uchwyt oburęczny, czy tak zwaną pętlę;
  • wielkość zbiornika na paliwo – w tym przypadku zasada jest prosta – przy dużych powierzchniach do koszenia powinniśmy postawić na większy pojemnik;
  • głośność podkaszarki – kosy spalinowe z zasady są dosyć głośne, warto więc na to zwrócić uwagę już w sklepie podczas zakupu, bowiem może okazać się, że nieprzyjemny warkot za bardzo nam przerzedzacza, ewentualnie hałas możemy zredukować poprzez zakup słuchawek wygłuszających;
  • średnicę cięcia – ten parametr powinniśmy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb;
  • czy kosa spalinowa wyposażona jest system antywibracyjny, który umożliwia swobodną pracę kosiarki spalinowej;
  • wyposażenie dodatkowe – niekiedy do konkretnych modeli podkaszarek dołączone są specjalistyczne noże lub inne przydatne akcesoria.

Podkaszarka spalinowa do ogrodu – dodatki i akcesoria

Podkaszarka spalinowa do ogrodu – dodatki i akcesoria

Do dobrej podkaszarki spalinowej można dostosować szereg rozmaitych akcesoriów. Wśród najbardziej przydatnych dodatków i akcesoriów do tego typu urządzeń należy wymienić:

  • Szpulę z żyłką – żyłka do kosy spalinowej występuje w rolce i można dostać ją w różnych średnicach, zarówno w wersji okrągłej jak i kwadratowej. Wszystkie żyłki wykonane są z elastycznego i wytrzymałego materiału. Każda z tych żyłek do podkaszarki spalinowej pasuje do którejkolwiek głowicy.
  • Szelki do podkaszarki spalinowej – pozwalają na znacznie wygodniejsze trzymanie urządzenia w rękach przez wiele godzin. Dobrej jakości szelki charakteryzują się wysoką jakością wykonania, małym ciężarem, a do tego wykonane są z solidnych materiałów. Poza tym powinny one być tak skonstruowane, aby nie powodowały najmniejszego dyskomfortu czy nieprzyjemnego ucisku na skórze.
  • Głowice do kosy spalinowej – taka głowica żyłkowa posiada wyjście na dwie żyłki – ich długość jest automatycznie dopasowana.
  • Tarcze tnące – występują one w postaci stalowych ostrzy, które doskonale sprawdza się przy wycinaniu roślin, chwastów, ale też drobnych drzew i krzewów. Wymagają one jednak założenia dopasowanej osłony, po to by zapewnić bezpiecznego podczas jej użytkowania.

Często producenci dołączają do sprzętów różne przydatne akcesoria, aby ułatwić praca stała się łatwiejsza i wygodniejsza.

Jak prawidłowo użytkować podkaszarkę spalinową do ogrodu?

Jak prawidłowo użytkować podkaszarkę spalinową do ogrodu?

Poprawne użytkowanie podkaszarki spalinowej pozwoli na bezpieczną pielęgnację ogrodu, a także długotrwałe korzystanie z niej.

Zanim więc przystąpimy do koszenia, koniecznie najpierw zapoznajmy się z informacjami zawartymi w instytucji obsługi. Tym bardziej, że sposoby uruchamiania poszczególnych podkaszarek spalinowych na ogół różnią się między sobą, zwłaszcza jeśli nie pochodzą od tego samego producenta. Wszystkie jednak łączy je to, że zawsze muszą pracować na pełnych obrotach, ponieważ przy częstej zmianie obrotów zużywa się więcej paliwa.

Poza tym warto pamiętać o tym by nie kosić mokrej trawy, a jeśli zachodzi jednak taka konieczność to należy kosić ją dwustopniowo, to znaczy, że najpierw kosimy jednym ruchem trawę od góry, a w kolejnym etapie przycinamy ją poniżej.

Przed pierwszym uruchomieniem podkaszarki spalinowej musimy zbadać poziom oleju w silniku.

Zdecydowana większość producentów nie zalewa silników olejem – jeśli już tak robi to tylko w modelach topowych. Przy braku jasnej informacji na ten temat, należy przyjąć, że to właściciel sprzętu odpowiada za wlanie odpowiedniej ilości oleju. Jak ilość oleju jest niezbędna do zalania silnika w podkaszarce spalinowej? Na pewno tego typu informacja zawarta jest w instrukcji obsługi silnika.

Jak wprowadzić silnik w ruch w podkaszarce spalinowej?

Zupełnie inszej wygląda wprowadzanie silnika w ruch przy podkaszarkach elektrycznych, a inaczej przy modelach spalinowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jak to wygląda przy silnikach spalinowych – krok po kroku.

  • Na początku umieszczamy przełącznik stopu w pozycji „START” – znajduje się on na uchwycie tam, gdzie jest dźwignia przepustnicy.
  • Następnie przekręcamy dźwignię filtra powietrza do pozycji zamkniętej – z kolei ten element silnika jest różnie znakowany i umieszczany.
  • Jeśli naciśniemy równocześnie na dźwignię bezpieczeństwa i gazu to najczęściej możemy skorzystać z przycisku blokującego – dzięki temu po jego wyciśnięciu nie musimy już blokować ręcznie obu tych dźwigni.
  • Dużo modeli podkaszarek spalinowych posiada też pompkę, której kilkakrotne naciśnięcie powoduje, że dostarczana jest świeża porcja paliwa do gaźnika.

Teraz przechodzimy już do uruchomienia silnika w podkaszarce spalinowej:

  • Jedną ręką mocno blokujemy silnik, natomiast drugą energicznie szarpiemy za uchwyt linki rozrusznika. Pamiętajmy o tym, że najpierw musimy nieco naprężyć linkę – tak do momentu poczucia pierwszego lekkiego oporu. Nie możemy przy tym dopuścić do całkowitego jej rozwinięcia.
  • Pociągamy za uchwyt linki kilkakrotnie, aż do momentu pierwszych oznak uruchomienia silnika.
  • Następnie przesuwamy dźwignię ssania do pozycji otwartej – „I” lub „RUN” i pociągamy za uchwyt linki aż do uruchomienia silnika.
  • Absolutnie zabrania się pociągania za linkę rozrusznika przy użyciu różnych przedmiotów. Należy również dopilnować by linka samoistnie nie zahaczyła się o jakieś przeszkody. Pamiętajmy, że powstałe w wyniku takich działań wady, nie podlegają reklamacji.
  • Aby wyłączyć silnik, należy zwolnić spust gazu, a po wprowadzeniu silnika na obroty minimalne, przesunąć dźwignię przepustnicy na pozycję „STOP”.

Jak używać podkaszarki krok po kroku

Jak używać podkaszarki?
Jak używać podkaszarki?

Sami koszenie podkaszarką spalinową jest zdaniem prostym, warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

Zawsze dobieramy odpowiednie paliwo

Do zasilnia podkaszarek spalinowych do ogrodu stosuje się benzynę, którą kupujemy na samochodowych stacjach paliw. Poza tym, aby silnik podkaszarki działał bezawaryjnie, należy do benzyny dodawać olej silnikowy, który również możemy nabyć na stacjach paliw lub w sklepach z narzędziami ogrodowymi. Uzupełnianie paliwa jest szczególnie trudne, na pewno poradzi sobie z tym każdy kto ma samochód.

Niewątpliwą zaletą urządzeń spalinowych jest większa swoboda pracy. Takie podkaszarki spalinowe nie mają kabli, jak modele elektryczne, i nie trzeba ich co jakiś czas ładować – jak to ma miejsce przy akumulatorowych. Dzięki temu taką podkaszarką spalinową można pracować daleko od domu – praktycznie w każdym miejscu, ponieważ nie wymaga ona dostępu do energii elektrycznej. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednią ilość paliwa, które nota bene dostaniemy na każdej stacji benzynowej. Warto zresztą taki kanister z zapasem mieć przy sobie, jeśli mamy zamiar za jednym razem skosić duży teren.

Pamiętajmy o właściwy trzymaniu podkaszarki spalinowej podczas jej użytkowania

Co ciekawe, kształt takie kosy spalinowej przypomina nieco ich pierwotne, ręczne wersje. Jednak zamiast długiego noża, modele spalinowe mają jednak tnące żyłki bądź ostrze.

Pamiętajmy o tym, by podkaszarkę spalinową właściwie trzymać, to znaczy w dwóch miejscach – obiema rękami. Wiele modeli dodatkowo jest wyposażona w szelki, z których jak najbardziej należy skorzystać, bowiem obciążają one znacząco ręce podczas pracy. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy zamiar pracować długo, a do tego czynność tę wykonujemy często.

Jeśli chodzi o ruch pracy podkaszarką spalinową to przypomina on koszenie zboża. A więc głowicę tnącą trzymamy kilka centromerów nad ziemią lub nieco wyżej – w zależności od potrzeb.

Takie podkaszarki spalinową są dosyć ciężkim narzędziem. Ich waga na ogół waha się do 7 do nawet 15 kg. Koniecznie należy to sprawdzić zanim podczas zakupów. Wagę takiej podkaszarki musimy dopasować do kondycji fizycznej osoby, która będzie ją na co dzień obsługiwała. I tak na przykład dla pań zaleca się lżejsze modele.

Chrońmy swój słuch

Musimy pamiętać o tym, że podkaszarki spalinowe do ogrodu to urządzenia głośne. Potrafią one wytworzyć hałas nawet 100 dB, co można porównać do tego jaki hałas emituje motocykl bez tłumika. Dlatego zawsze podczas pracy podkaszarka spalinową zakładajmy słuchawki -ochraniacze słuchu.

Gdzie można je kupić? Bez problemu dostaniemy je w każdym sklepie budowlanym lub przez internet. Warto w nie zainwestować, bowiem można później takie słuchawki wykorzystać również przy innych pracach, na przykład do cięcia drewna czy przy usuwaniu liści dmuchawą.

Chrońmy swój wzrok

Nie tylko słuch należy chronić podczas pracy z podkaszarką spalinową. Pamiętajmy też o wzroku.

Dlaczego? Otóż, taką podkaszarką spalinową pracuje się szybko, a w wysokiej trawie zawsze może znaleźć się jakiś kamień czy innych przedmiot, który za pomocą elementu wirującego zostanie odrzucony nawet na kilka metrów. Oczywiście podkaszarki spalinowe posiadają zabezpieczenie elementu wirującego, ale nigdy nie chroni ono w stu procentach.

Dlatego podczas koszenia podkaszarką spalinową zakładajmy okulary ochronne, chociażby takie jakich na co dzień używa się do majsterkowania w domowym warsztacie. Nie są one drogie, a do tego bez problemu dostaniemy je w każdym sklepie budowlanym.

Dbajmy o podkaszarkę i odpowiednio ją konserwujmy

Warto o podkaszarkę spalinową właściwie dbać, aby służyła nam jak najdłużej. Pamiętajmy zatem, aby po każdym koszeniu oczyścić ją z resztek trawy i innej roślinności. Jeśli tego nie zrobimy to zaległa zieleń zacznie gnić, a to doprowadzi do korozji, na przykład ostrzy. Poza tym podkaszarki spalinowej wymagają regularnego czyszczenia filtrów i sprawdzania stanu świecy zapłonowej.

Podkaszarki spalinowe muszą też być właściwie przechowywane – koniecznie w suchym miejscu. Z kolei w zimie należy zadbać o odpowiednią temperaturę miejsca, w którym znajduje się to urządzenie.

Oczywiście każdy sprzęt się zużywa, jest to nieuniknione, ale zawsze można opóźnić ten proces, jeśli tylko właściwe będziemy dbali o nasze urządzenia. Tak też jest w przypadku podkaszarki spalinowej – właściwa pielęgnacja i konserwacja znacznie wydłuża jej żywotność.

Jak prawidłowo konserwować podkaszarkę spalinową?

Podkaszarkę spalinową, po ostatnim w sezonie koszeniu, należy dokładnie wyczyścić, zdjąć końcówkę przewodu wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej i naoliwić stalowe linki gazu. Koniecznie należy też pamiętać o opróżnieniu zbiornika paliwa, wymianie oleju na świeży, oczyszczeniu filtru powietrza i sprawdzeniu stanu noży. Jeśli są zużyte lub uszkodzone to należy je wymień. Czasem wystarczy jedynie je naostrzyć.

Nie każdy lubi, umie lub ma czas na takie prace konserwatorskie, dlatego zawsze można skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który szybko i za nie duże pieniądze zrobi profesjonalny przegląd naszej podkaszarki spalinowej.

Podkaszarka spalinowa – bezpieczeństwo użytkowania

Decydując się na pracę z podkaszarką spalinową koniecznie musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo, bowiem wibracje czy też niebezpieczne odpryskiwanie podczas koszenia mogą skończyć się dla nas źle. Dlatego zawsze kośmy w odpowiednich osłonach na twarz i oczy. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu nóg – w tym celu należy sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego ochraniacze. Natomiast swoje uszy chronimy przy pomocy słuchawek ochronnych lub specjalnych zatyczek do uszu.

Jak należy prawidłowo kosić podkaszarką spalinową?

Narzędzie tnące podkaszarki spalinowej na ogół obraca się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Dlatego podczas koszenia trawy prawidłowo wykonywane ruchy powinny iść od strony prawej do lewej.

Przy krótkich źdźbłach najłatwiej jest je przycinać za pomocą jednego pociągnięcia kosy. Problemy mogą pojawić się przy terenach nieco zaniedbanych. W takiej sytuacji zaleca się najpierw przycinać górną część źdźbeł, a dopiero później dolną, poruszając przy tym podkaszarką w przeciwnym kierunku.

Przy koszeniu bardzo dużej powierzchni warto teren podzielenie na małe kwadraty, a następnie każdym z nich kosić od zewnętrznych krawędzi do środka.

Jak prawidłowo docierać podkaszarkę spalinową?

Po zakupie podkaszarki spalinowej należy dotrzeć silnik. Jest to czynność niezbędna to tego by kosa spalinowa mogła osiągać większą moc.

Jak to należy prawidłowo robić? Szczegółową informację znajdziemy w instrukcji obsługi sprzętu, najczęściej jednak czynność ta polega na tym, żeby w czasie pierwszych 10 godzin pracy tego urządzenia, nie wprowadza się silnika na najwyższe obroty. Dzięki takiemu zabiegowi wszystkie elementy budowy jednostki napędowej naszej podkaszarki będą mogły się do siebie dopasować.

Należy też pamiętać o tym by po dwóch godzinach pracy zrobić przerwę i dokładnie sprawdzić czy na pewno kosa spalinowa ma wszystkie śruby dobrze dokręcone. Oczywiście te poluzowane musimy dokręcić, chyba że to śrubki odpowiadają za mocowanie tłumika lub kolektora ssącego. W takim przypadku musimy oddać podkaszarkę do serwisu, bowiem przy samodzielnym dokręcanie śrub możemy spowodować uszkodzenie silnika.

Podkaszarka spalinowa – narzędzie idealne do zadać specjalnych w ogrodzie i nie tylko

Podkaszarka spalinowa doskonale sprawdza się w miejscach trudno dostępnych, gdzie tradycja kosiarka nie daje rady. A zatem przy użyciu możemy skosić:

  • wysokie trawy, w których rosną kwiaty i zioła,
  • trawy ozdobne, których wysokość potrafi sięgać nawet 2 metrów,
  • tereny podmokłe – kosi się je w odpowiednim ubraniu zabezpieczającym lub po prostu czeka na przymrozek,
  • samosiewki drzew i krzewów, a także zarośla czy wysokie byliny, które często możemy spotkać na trawnikach czy przy ich obrzeżach,
  • rowy, skarpy, brzegi stawów, strumyków itp.,
  • rośliny w miejscach trudno dostępnych, takich jak chociażby obrzeża trawników, rabat, miejsca przy rzeźbach ogrodowych, narożniki.

Niektóre modele podkaszarek można dodatkowo uzupełnić o akcesoria, które na przykład służą do przycinania żywopłotów, nawet tych bardzo wysokich lub obronnych z kolcami. Niezwykle praktyczne są też akcesoria do formowania z krzewów żywych rzeźb lub przycinania wysokich drzew.

Zbieranie pokosu

Podkaszarki spalinowe, jak zresztą inne modele podkaszarek, nie mają kosza, a zatem nie zbierają pokosu. Wersje z koszem występują tylko przy tradycyjnych kosiarkach.

Zostaje on więc po prostu na ziemi i należy go potem zebrać (ze względów estetycznych) lub jeśli chcemy – zostawić (rozłoży się i zamieni próchnicę). Przy łąkach kwietnych lub kwitnących trawnikach pokos zaleca się zostawić by w ten sposób rośliny same się rozsiewały.

Zebrany pokos kompostuje się lub przeznacza na odpady zielone, które w wyznaczony dzień zabierze firma sprzątająca.

Ile kosztuje podkaszarka spalinowa?

Dobre podkaszarki spalinowe bez większego problemu dostaniemy w marketach budowlanych, w sklepach online, a nawet sezonowo w dyskontach czy hipermarketach. Ich ceny są bardzo różne, zależnie od rodzaju, modelu, mocy silnika, no i oczywiście producenta takich podkaszarek.

I tak, na przykład w Obi kosa spalinowa kosztuje od 299 do około 800 zł. Natomiast w Castoramie wykaszarka spalinowa kosztuje od 248 do 848 zł. W popularnych sklepach internetowych oferujących sprzęt do ogrodu podkaszarki spalinowe dostępne są od 199 zł, zaś górna granica zamyka się na ogół na 3700 zł.

Jeśli chodzi o ceny konkretnych marek podkaszarek spalinowych to prezentują się one następująco:

  • Kosa Spalinowa 3KM Husqvarna o szerokości roboczej 25-42 cm to koszt około 450 zł;
  • Kosa spalinowa Makita o mocy 1,45 KM kosztuje już około 1 450 zł;
  • Kosa spalinowa Stiga o mocy 1,4 KM to koszt około 1580 zł;
  • Kosa spalinowa Kawasaki Stiga SBC KD o mocy 2,72 KM i szerokości roboczej 25,5-43 cm będzie z kolei kosztowała około 2090 zł;
  • Kosa spalinowa Mcculloch o szerokości roboczej 33 cm – kosztuje około 848 zł;
  • Kosa spalinowa Stihl możemy dostać już od 370 zł;
  • Kosa spalinowa NAC o mocy 1,7 KM i szerokości roboczej 25,5-41 cm kosztuje około 420 zł;
  • Kosa spalinowa Demon o mocy 5,2 KM dostępna jest już od 350 zł.

Podkaszarki spalinowe do ogrodu – podsumowanie

Podkaszarki spalinowe doskonale sprawdzają się przy pielęgnacji ogrodu, dzięki temu mają tak pozytywne opinie. Ich użytkownicy chwalą je głównie za funkcyjność, zwłaszcza przy koszeniu w miejscach trudno dostępnych.

Warto oczywiście podkaszarkę spalinową odpowiednio dobrać do powierzchni jaką mamy zamiar kosić oraz roślinności, z którą chcemy się uporać. Wówczas z pewnością wykaszarka spalinowa sprawdzi się w ogrodzie. Oczywiście przed jej zakupem warto również zapoznać się z opiniami na temat danego modelu zamieszczanych w internecie.

Decydując się na zakup podkaszarki spalinowej do ogrodu warto pamiętać o radach ekspertów, którzy mówią o tym by przy ich wyborze zwracać uwagę na moc, szerokość koszenia oraz elementy tnące (takie jak tarcza tnąca) – są to ich zdaniem najważniejsze parametry. Poza tym musimy liczyć się też z tym, że wykaszarka spalinowa emituje hałas, a do tego kosa spalinowa jest stosunkowo ciężka. Ponadto, jeśli mamy zamiar kosić na powierzchniach bardzo pochyłych, to powinniśmy sprawdzić czy wybrana przez nas wykaszarka spalinowa posiada możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy. Przy stabilnej z kolei pracy w pionie, przydaje się kółko prowadzące.

Kosa spalinowa jest więc niezwykle praktycznym urządzeniem (o ile właściwe dobierzemy jej model do swoich potrzeb), które zwiększa precyzję dbania o własny ogród, a dzięki temu prezentuje się on niezwykle efektownie.

6 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Darek B

Jak zwykle bardzo dobry i rozbudowany artykuł. Kolejny raz nie zawiodłem się i z treści wynikającej z materiału. Zawsze myślałem że podkaszarki to są takie same A tu taka niespodzianka: kosiarki spalinowe, kosiarki elektryczne, kosiarki akumulatorowe. Osobiście jestem zwolennikiem tych pierwszych – spalinowych. Wiadomo troszkę cięższe od tych na kabel ale jednak bez ograniczonego zasięgu. Dzięki artykułowi wreszcie wiem jaką kosiarkw wybrac dla siebie, chodzi mi tu zarówno o moc jak i rozmiar. Oczywiście nleży pamiętać przy tym wszystkim o zasadach bhp: ochrpna słuchu, wzroku, a także odpowiednią odzież chroniącą przed trawą i kamieniami odbijającymi się od żyłki i przeszkód. Dzięki prostej maszynie można w łatwy i szybki sposób zadbać o swój ogród i nie tylko. Oszczędza to czas i nerwy. Nie wyobrażam sobie teraz pracy w ogrodzie bez tego urządzenia.

Marta 96?

Przyznam się, że kosiarki i podkasiarki to temat bardzo dobrze mi znany. Kiedyś u dziadków na działce zawsze trawa była równo koszona teraz na swoim trawniku można się wykazać. Samo koszenie to bardzo relaksujące zajęcie, tylko trzeba właśnie pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Okulary czy Google to podstawa, trawa to skarbnica niewiadomych, więc lepiej dmuchać na zimne. Nasza podkaszarka służy nam już drugi rok i nic się nie dzieje a odpalana jest dosyć często, bo u nas trawnik musi być skoszony. Nasza żyłka to najzsyklejszsa żyłka wcale nie taka droga a ns pewno warta swojej ceny. Nasza dodatkowo nie jest wcale ciężka, więc praca nią nie sprawia kłopotów.

Stopa

Dzisiejszy rynek oferuje nam bardzo duży wachlarz produktów z kategorii podkaszarek spalinowych. Różnorodność ta pozwala nam znaleźć produkt, który w pełni spełnia nasze oczekiwania aczkolwiek poszukiwania mogą być nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim powinniśmy uwzględnić jaki teren będziemy obsługiwać, to pozwoli nam zdecydować jakich dodatkowych akcesoriów będziemy potrzebować oraz jaka moc urządzenia będzie dla nas wystarczająca oraz zadowalająca. Warto zaznaczyć, że do kosy należy wybierać odpowiednie akcesoria, żyłki lub tarcze oraz oleje. Czyszczenie oraz konserwacja będą miały znaczący wpływ na żywotność naszego sprzętu dlatego odpowiednia kosmetyka będzie kluczem do przedłużenia dzialania. Kosa spalinowa idealnie sprawdzi się przy pielęgnacji niewielkich rozmiarów trawników, rowów oraz miejsc do których nie dotrzemy zwykłą kosiarką.

SunDragon

Włąsnie kupiłem działke i nieźle zarosła od ostatniej wizyty, dużo samosiejek drzewek “krzaków” co byście polecili aby to wszystko skosic?

Miska

Wiem z doświadczenia że na podkaszarke nie warto żałować pieniędzy i lepiej kupić coś lepszego co posłuży nam bardzo długo.. Cena już bardzo dobrej to koszt ok 1000 zł ale naprawdę warto Cicho działa, nie ma problemów z odpalaniem..

Svetlana

Faktycznie wartościowy materiał. Oby więcej takich tekstów!