Okna w domu jako ozdoba wnętrza.

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 12 marca 2021

okna ozdoba wnetrza domuStolarka okienna może być nie tylko urozmaiceniem elewacji, ale również ozdobą wnętrza. Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób kształty, kolory i podział okien mogą wpływać na charakter wnętrz.

Dobór stolarki okiennej i drzwiowej powinien pasować do stylu i architektury domu, oraz do jego wnętrza. Okna prostokątne z prostymi podziałami, pasują do każdego wnętrza, czy elewacji. Dla jej urozmaicenia można dodatkowo zastosować jedno, lub dwa okna o charakterystycznym kształcie, lub zakończeniu półkola, łukowym, czy trójkątnym. Zabieg ten pozwoli na podkreślenie stylu budynku, oraz jego wnętrz. Zastosowanie większej ilości okien o nietypowym kształcie spowoduje, iż dom i wnętrze będą mieć specyficzny styl. Pamiętajmy, że okna takie wcale nie muszą dopełniać wnętrza, a ich „oryginalność” może równie dobrze narzucać konkretny styl, do którego trzeba będzie ściśle nawiązać wykończeniem i detalem domu.

Gdzie sprawdzają się duże okna?

Duże przeszklenia najczęściej z nieskomplikowanymi, poziomymi podziałami sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach i przy elewacjach domów o architekturze prostej, nowoczesnej z oszczędnym detalem.

Małe okna – do jakiej architektury pasują?

Drobne przeszklenia z małymi podziałami czy szprosami w stolarce okiennej nawiązują do tradycyjnej, dworkowej, czy nawet historycznej architektury. Dlatego też, do domów tradycyjnych, czy w stylu dworkowym pasują nieduże okna o małych fragmentach szyb, czy drobnych podziałach.

Bez względu na styl, czy architekturę domu okna mogą być dodatkowym elementem dekoracyjnym i funkcjonalnym. Odpowiednio dobrane okna pozwalają na otwarcie perspektywy na otoczenie zewnętrze i ogród, pięknie doświetlają wnętrze, dają poczucie ciepła poprzez wpadające przez nie promienie słoneczne, oraz sprawiają odczucie większej przestrzeni w pomieszczeniach.

Okna do salonu i jadalni

W salonie, czy jadalni duże, ładne okna, montowane od poziomu podłogi, lub na niskim parapecie, upiększą i rozświetlą te pomieszczenia. Będą dodatkową ozdobą w domu i na jego elewacji. W takim przypadku trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczeniem grzejników – można rozwiązać ten problem stosując ogrzewanie podłogowe, lub grzejniki kanałowe w posadzce, lub nietypowe grzejniki w przypadku okien z obniżonym parapetem.

Stolarka okienna produkowana jest w standardowych rozmiarach, oraz na zamówienie. Okna standardowe, czyli na przykład o wymiarach 150x150cm, lub 120x150cm montuje się przy wysokości parapetów 85-90cm pod nadprożami, które we wnętrzu wyglądają jak opaska nad oknem. Okna duże i o specjalnym kształcie wstawia się od poziomu podłogi, aż po sam strop, lub z mniejszym, specyficznym nadprożem, czy obniżonym parapetem, na wysokości 50-60cm od podłogi.

okno salon

Jakie okna do sypialni, pokoju i gabinetu?

W pokojach, sypialniach, czy gabinetach stosuje się okna typowe na wysokości parapetu 85-90cm, lub lekko obniżonym 60-80cm, w kuchni można zastosować okno na wyższym parapecie, około 100-120cm od poziomu podłogi, co dodatkowo uprości montaż blatów kuchennych, a okna takie będzie można bez problemu otworzyć, lub uchylić.

Okna stosowane w pomieszczeniach gospodarczych

W pomieszczeniach gospodarczych, w garażu, czy garderobie stosuje się okna na wysokim parapecie około 150-180cm od posadzki. Pod takimi oknami można dodatkowo postawić regały, szafki, lub szafy, albo zamocować półki na sprzęty gospodarcze, lub ubrania.

Ważną cechą stolarki okiennej jest jej podział na fragmenty stałe nieotwieralne, oraz części otwierane i części uchylne. Zaprojektowanie optymalnie do każdego pomieszczenia okna pozwolą na ich wygodne otwarcie, lub uchylenie. Jest to szczególnie istotne przy dużych oknach balkonowych, które przy otwarciu nie powinny zakłócać funkcji pomieszczenia. Okna balkonowe, czy okna z wyjściem na taras mogą być otwierane do wewnątrz, czasami nawet wykładane na ścianę, lub przesuwne. Ważnym jest aby pomiędzy skrzydłami nie było słupka, tak by przy otwarciu uzyskać wolną przestrzeń bez dodatkowych przeszkód.

W oknach rozwieralnych bardzo ważne są okucia  – ich wytrzymałość i oczywiście estetyczny wygląd. W przypadku okien przesuwnych, trzeba pamiętać, że otwierają się one do połowy otworu okna, gdyż drugie skrzydło jest zazwyczaj nieruchome. Za to duże i szerokie okno przesuwane może pozwolić na otwarcie pomieszczenia na ogród i uzyskania poczucie spójności wnętrza z otoczeniem domu.

Przy dużych przeszkleniach stosuje się zawsze części stałe, nieotwierane, oraz jeden, czy dwa elementy otwierane. Ich indywidualny podział będzie dodatkowo efektownym detalem we wnętrzu, jak i na elewacji. Takie rozwiązanie daje wiele możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych w pomieszczeniach, ale również ładnie wpisuje się w bryłę domu, podkreślając jego architekturę.

rolety w oknie

Czym zasłaniać okna?

Podobnie jak brak słońca w domu jest problemem, może być nim także jego nadmiar. Okna, czy przeszklenia można efektownie zasłonić przed słońcem, czy okiem sąsiadów firanami, zasłonami, roletami materiałowymi, z płótna, bambusa, czy trzciny. Można też zastosować żaluzje rzymskie, lub proste aluminiowe, czy żaluzje drewniane, odpowiednio dobrane do charakteru wnętrz. Przy dużych przeszkleniach, czy oknach od strony ogrodu najlepiej jest zrezygnować z osłon i pozostawić okna wyeksponowane. W przypadku zastosowaniu osłon, montuje się tradycyjne karnisze proste, lub ozdobne, linki stalowe, albo zasłony zawiesza się na szynach montowanych do sufitu, lub ukrytych we wnękach przy suficie podwieszanym. Można również zastosować powszechne obecnie gotowe systemy zasłon, czy rolet zachodzących na siebie przy odsuwaniu. Ich płaszczyzny mogą być gładkie, lub posiadać ciekawy deseń, czy wzór, a nawet fakturę materiału. To rozwiązanie stworzone jest przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych, z dużymi przeszkleniami. W tradycyjnych wnętrzach stosuje się zazwyczaj karnisze o prostym, lub ozdobnym wzorze z drewna, stali, lub kute.

TUR-PLAST - jakie okna wybrać do naszego domu ?

 

Komentarz