Czym jest klimatyzacja ekologiczna: jakie ma zalety, w jaki sposób działa?

klimatyzacja ekologiczna

Ekologiczna klimatyzacja jest alternatywnym wyborem wobec tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych, często stosowanych w domach jednorodzinnych.

Rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania jest ważnym czynnikiem przy wyborze systemów ułatwiających wygodne i niedrogie funkcjonowanie domu jednorodzinnego.

Proekologiczne technologie mają zastosowanie w każdym rodzaju budynków mieszkalnych.

Są też coraz powszechniejsze w domach jednorodzinnych.

Dzięki wykorzystaniu energooszczędnych, ekologicznych instalacji w domu można zmniejszyć zużycie energii, a także emisję pyłów i gazów, wpływających negatywnie na środowisko.

Aby stworzyć system klimatyzacji ekologicznej, wystarczy zastosować w domu instalację pompy ciepła, wraz z wymiennikiem gruntowym, która w naturalny sposób pozyskuje darmową energię z ziemi.

Zazwyczaj układ taki stosuje się do uzyskiwania ciepła z naturalnych źródeł, ale można również wykorzystać wodę gruntową do klimatyzacji.

montaż klimatyzacji

Zalety ekologicznej klimatyzacji

  • zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania układu spada siedmiokrotnie, niż w przypadku tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych, z klimatyzatorami typu split;
  • system jest montowany w budynku i nie ma potrzeby instalowania urządzeń na zewnątrz, zwłaszcza na elewacji, czy dachu co przy tradycyjnej jednostce klimatyzacyjnej montowanej właśnie w ten sposób powoduje oszpecenie domu i zaciekanie elewacji;
  • przy zamknięciu zaworów, które doprowadzają wodę gruntową, oraz po dostarczeniu z kotła do wymienników ciepłej wody, układ taki może zastąpić system grzejników, czyli może być wykorzystywany zarówno do grzania jak i do klimatyzacji;
  • układ grzewczo-klimatyzacyjny, wraz z budową studni i pompy do wody, generuje koszty wyższe o ok. 20% – 25%, w porównaniu do tradycyjnego systemu grzejnikowego, ale daje oprócz grzania i klimatyzację; w przypadku systemu standardowego koszty odrębnych klimatyzatorów wychodzą dużo drożej, a ich instalacja jest wówczas niezbędna;
  • wymienniki, podobnie jak klimatyzatory standardowe posiadają specjalne filtry powietrza, dzięki którym można oczyścić powietrze z niepożądanych zanieczyszczeń; filtry należy oczywiście okresowo wymieniać zgodnie z zaleceniami i wytycznymi producenta;
  • część niewykorzystanej wody można zagospodarować do podlewania ogrodu i wystarczy wtedy zamontować automatyczny rozdzielacz hydrauliczny, który przekieruje tą wodę w określonej ilości i nastawionym czasie.
  • wymienniki zazwyczaj montuje się w obudowie w pomieszczeniach gospodarczych, a dodatkowo pracują one dużo ciszej niż standardowa jednostka klimatyzacyjna na elewacji, czy na dachu, która generuje spory hałas, a tym samym jest dużym niedogonieniem dla domowników, czy sąsiadów.
  • w przeciwieństwie do klimatyzatorów, czy w przypadku klimatyzatorów typu split z jednostką zewnętrzną, wymienniki nie posiadają sprężarek i podczas swojej pracy nie powodują uciążliwych wibracji;
schemat klimatyzacja eko

Jak działa klimatyzacja ekologiczna?

W okresie letnim system działa jako klimatyzacja.

Woda gruntowa dostarczana jest ze studni czerpanej, wyposażonej w pompę do wody, do wymiennika ciepła, przed którym zamontowany jest filtr wody.

W wymienniku ciepła następuje schłodzenie ciepłego powietrza, które zasysane jest z pomieszczenia kanałami po przez wentylator promieniowy, wyposażony w filtr powietrza.

Woda gruntowa przepompowywana w wymienniku, odbiera ciepło z powietrza, które zostaje równocześnie oczyszczone przez filtry i osuszone, a następnie schłodzone i wyprowadzone do poszczególnych pomieszczeń przez wentylatory zamontowane w lamelach (przewodach) aluminiowych.

Nadmiar wody gruntowej przepompowywany jest do studni chłonnej i wraca z powrotem do gruntu, lub do dodatkowego zbiornika i wykorzystywana może być do podlewania roślin w ogrodzie.

W zimie układ taki wykorzystuje się do ogrzewania domu, a ciepłą wodę do wymienników, zamiast ze studni dostarcza się z dowolnego źródła ciepła – kotła c.o. gazowego, na ekogroszek, biomasę, czy drewno.

Ciepłe powietrze poprzez kanały rozprowadzane jest do pomieszczeń. W tym wypadku nie są potrzebne standardowe grzejniki.

Tańszym rozwiązaniem jest jednak układ mieszany, w którym montuje się oprócz wymienników, grzejniki standardowe, oraz jako dodatkowe wspomaganie – ogrzewanie podłogowe wodne.

Pamiętajmy, że w przypadku klimatyzacji ekologicznej trzeba układ uzupełnić o instalację do odprowadzenia skroplin, pochodzących z systemu.

Systemy klimatyzacji ekologicznej, opierające swoje działanie na odzysku wody gruntowej, jako odnawialnym źródle naturalnym, są systemami specjalistycznymi, chronionymi prawem patentowym.

Można dzięki nim uzyskać tak zwaną wodę lodową, stosowaną w klimatyzacjach. Układy takie montuje się tylko i wyłącznie przez fachowe firmy posiadające odpowiednie uprawnienia.

Na montaż systemu instalacji ekologicznych nie są wymagane specjalne pozwolenie i jeśli studnia czerpna jest do 30m głębokości, a pobór wody gruntowej nie przekracza 5m3 na dobę wystarczy stosowne zgłoszenie.

[wp-faq-schema title=”FAQ”]

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze