Czym jest klimatyzacja ekologiczna: jakie ma zalety, w jaki sposób działa?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 16 lipca 2021

klimatyzacja ekologiczna

Ekologiczna klimatyzacja jest alternatywnym wyborem wobec tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych, często stosowanych w domach jednorodzinnych.

Rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania jest ważnym czynnikiem przy wyborze systemów ułatwiających wygodne i niedrogie funkcjonowanie domu jednorodzinnego.

Proekologiczne technologie mają zastosowanie w każdym rodzaju budynków mieszkalnych.

Są też coraz powszechniejsze w domach jednorodzinnych.

Dzięki wykorzystaniu energooszczędnych, ekologicznych instalacji w domu można zmniejszyć zużycie energii, a także emisję pyłów i gazów, wpływających negatywnie na środowisko.

Aby stworzyć system klimatyzacji ekologicznej, wystarczy zastosować w domu instalację pompy ciepła, wraz z wymiennikiem gruntowym, która w naturalny sposób pozyskuje darmową energię z ziemi.

Zazwyczaj układ taki stosuje się do uzyskiwania ciepła z naturalnych źródeł, ale można również wykorzystać wodę gruntową do klimatyzacji.

montaż klimatyzacji

Zalety ekologicznej klimatyzacji

 • zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania układu spada siedmiokrotnie, niż w przypadku tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych, z klimatyzatorami typu split;
 • system jest montowany w budynku i nie ma potrzeby instalowania urządzeń na zewnątrz, zwłaszcza na elewacji, czy dachu co przy tradycyjnej jednostce klimatyzacyjnej montowanej właśnie w ten sposób powoduje oszpecenie domu i zaciekanie elewacji;
 • przy zamknięciu zaworów, które doprowadzają wodę gruntową, oraz po dostarczeniu z kotła do wymienników ciepłej wody, układ taki może zastąpić system grzejników, czyli może być wykorzystywany zarówno do grzania jak i do klimatyzacji;
 • układ grzewczo-klimatyzacyjny, wraz z budową studni i pompy do wody, generuje koszty wyższe o ok. 20% – 25%, w porównaniu do tradycyjnego systemu grzejnikowego, ale daje oprócz grzania i klimatyzację; w przypadku systemu standardowego koszty odrębnych klimatyzatorów wychodzą dużo drożej, a ich instalacja jest wówczas niezbędna;
 • wymienniki, podobnie jak klimatyzatory standardowe posiadają specjalne filtry powietrza, dzięki którym można oczyścić powietrze z niepożądanych zanieczyszczeń; filtry należy oczywiście okresowo wymieniać zgodnie z zaleceniami i wytycznymi producenta;
 • część niewykorzystanej wody można zagospodarować do podlewania ogrodu i wystarczy wtedy zamontować automatyczny rozdzielacz hydrauliczny, który przekieruje tą wodę w określonej ilości i nastawionym czasie.
 • wymienniki zazwyczaj montuje się w obudowie w pomieszczeniach gospodarczych, a dodatkowo pracują one dużo ciszej niż standardowa jednostka klimatyzacyjna na elewacji, czy na dachu, która generuje spory hałas, a tym samym jest dużym niedogonieniem dla domowników, czy sąsiadów.
 • w przeciwieństwie do klimatyzatorów, czy w przypadku klimatyzatorów typu split z jednostką zewnętrzną, wymienniki nie posiadają sprężarek i podczas swojej pracy nie powodują uciążliwych wibracji;

schemat klimatyzacja eko

Jak działa klimatyzacja ekologiczna?

W okresie letnim system działa jako klimatyzacja.

Woda gruntowa dostarczana jest ze studni czerpanej, wyposażonej w pompę do wody, do wymiennika ciepła, przed którym zamontowany jest filtr wody.

W wymienniku ciepła następuje schłodzenie ciepłego powietrza, które zasysane jest z pomieszczenia kanałami po przez wentylator promieniowy, wyposażony w filtr powietrza.

Woda gruntowa przepompowywana w wymienniku, odbiera ciepło z powietrza, które zostaje równocześnie oczyszczone przez filtry i osuszone, a następnie schłodzone i wyprowadzone do poszczególnych pomieszczeń przez wentylatory zamontowane w lamelach (przewodach) aluminiowych.

Nadmiar wody gruntowej przepompowywany jest do studni chłonnej i wraca z powrotem do gruntu, lub do dodatkowego zbiornika i wykorzystywana może być do podlewania roślin w ogrodzie.

W zimie układ taki wykorzystuje się do ogrzewania domu, a ciepłą wodę do wymienników, zamiast ze studni dostarcza się z dowolnego źródła ciepła – kotła c.o. gazowego, na ekogroszek, biomasę, czy drewno.

Ciepłe powietrze poprzez kanały rozprowadzane jest do pomieszczeń. W tym wypadku nie są potrzebne standardowe grzejniki.

Tańszym rozwiązaniem jest jednak układ mieszany, w którym montuje się oprócz wymienników, grzejniki standardowe, oraz jako dodatkowe wspomaganie – ogrzewanie podłogowe wodne.

Pamiętajmy, że w przypadku klimatyzacji ekologicznej trzeba układ uzupełnić o instalację do odprowadzenia skroplin, pochodzących z systemu.

Systemy klimatyzacji ekologicznej, opierające swoje działanie na odzysku wody gruntowej, jako odnawialnym źródle naturalnym, są systemami specjalistycznymi, chronionymi prawem patentowym.

Można dzięki nim uzyskać tak zwaną wodę lodową, stosowaną w klimatyzacjach. Układy takie montuje się tylko i wyłącznie przez fachowe firmy posiadające odpowiednie uprawnienia.

Na montaż systemu instalacji ekologicznych nie są wymagane specjalne pozwolenie i jeśli studnia czerpna jest do 30m głębokości, a pobór wody gruntowej nie przekracza 5m3 na dobę wystarczy stosowne zgłoszenie.

FAQ

Czym charakteryzuje się ekologiczna klimatyzacja?

Ekologiczna klimatyzacja wymienia ciepło w specjalnym wymienniku i wykorzystuje wodę gruntową. Ciepłe powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez wentylatory, a zimna woda odbiera ciepło.

Jakie zalety ma ekologiczna klimatyzacja?

Ekologiczna klimatyzacja zmniejsza zużycie energii, co przekłada się na zmniejszenie rachunków za elektryczność. Dodatkowo emisja pyłów i gazów cieplarnianych jest znacząco ograniczona. Stosowanie klimatyzacji ma również pozytywny wpływ na środowisko.

Czy klimatyzacja ekologiczna wymaga pozwoleń?

Montaż systemu instalacji ekologicznych nie podlega specjalnym pozwoleniom jeżeli studnia czerpna jest do 30m głębokości a pobór wody gruntowej nie przekracza 5m3 na dobę.

Komentarzy:

 1. Kolejny, doskonały przykład na wykorzystanie odnawialnych źródeł do produkcji energii w tym przypadku chłodu. Efektywność energetyczna urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji często jest zaniżona z powodu dużego zużycia energii elektrycznej. Zastosowanie ekologicznej klimatyzacji pozwoli na większe oszczędności oraz przyczyni się do wzrostu efektywności energetycznej.

  Pozdrawiam,
  GS ENERGIA

  Odpowiedz

Komentarz