Drzwi harmonijkowe: budowa, rodzaje i montaż [krok po kroku]

Drzwi harmonijkowe
Drzwi harmonijkowe

Remontując dom/mieszkanie, czy też wykańczając zupełnie nowe wnętrza, zawsze staje się przed wieloma wyborami.

Są one związane przede wszystkim z wyborem poszczególnych elementów wyposażenia domu.

Jedną z podstawowych decyzji jest zaś ta dotycząca rodzaju montowanych drzwi.

Wpływają one bowiem na wygląd wnętrza w każdym domu i nadają charakteru poszczególnym pomieszczeniom.

Obecnie można wybierać z kilku ich rodzajów.

Oprócz tradycyjnych skrzydeł i rozwieranych drzwi przesuwnych, można zdecydować się także na zastosowanie drzwi harmonijkowych.

W ich grupie nieustannie pojawiają się różnego rodzaju nowości i ulepszenia, które podnoszą ich jakość.

Popularność tych drzwi wzrosła w ostatnich latach także dzięki temu, że są one wygodne w stosowaniu, a jednocześnie rozwój technologii i materiałów eliminuje ich wcześniejsze wady (jak niska izolacyjność akustyczna i wytrzymałość).

Zawsze są one za to estetyczne i bardzo komfortowe w domowym użytkowaniu.

Jak zbudowane są drzwi harmonijkowe?

Jak zbudowane są drzwi harmonijkowe?
Jak zbudowane są drzwi harmonijkowe?

Tak jak wynika z samej ich nazwy, tego rodzaju drzwi wewnętrzne działają na zasadzie zwykłej harmonijki.

Kojarzone są one zazwyczaj ze znanymi już od wielu lat konstrukcjami drewniano-papierowymi, które składają się z dość wąskich paneli (połączonych pasami elastycznego tworzywa albo materiału).

Obecnie jednak takie drzwi wewnętrzne mogą przedstawiać się zupełnie inaczej.

Jedynym podobieństwem pozostaje jedynie sposób ich działania, bo nadal skrzydło składa się z paneli, które po otwarciu składają się na kształt harmonijki.

Do różnic można zaliczyć zaś: o wiele większy wybór pod względem szerokości paneli i dopracowanie ich prowadnic.

Panele takich drzwi mogą osiągać teraz od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Dzięki temu skrzydło może składać się z nawet kilkunastu paneli.

Jeśli chodzi zaś o prowadnice, to zostały one dopracowane w ten sposób, że drzwi wewnętrzne są mocowane najczęściej od góry i od dołu, a nie jedynie podwieszane na górnej szynie.

Takie rozwiązanie poprawiło zarówno trwałość drzwi, ich izolację akustyczną, jak i wygodę (w tym łatwość) ich otwierania oraz zamykania.

Tak więc, obecnie drzwi harmonijkowe składają się z dwóch głównych części:

  1. Skrzydła rozwieralnego albo uchylno-rozwieralnego.
  2. Dwóch lub więcej skrzydeł, które w wyniku przesunięcia w bok składają się jak harmonijka.

W zależności od potrzeb i preferencji, można wykonać drzwi składające się nawet z trzech aż do przynajmniej ośmiu skrzydeł. Jest to szczególne ważne, kiedy będą to drzwi zewnętrzne – prowadzące na balkon czy taras.

W progu przemieszcza się tzw. wózek, czyli mechanizm prowadnicy skrzydeł harmonijkowych.

To właśnie na niego przekazywany jest ciężar ruchomych konstrukcji.

Dużą zaletą takich drzwi jest to, że można zamontować niski próg – co jest bezpieczniejsze dla dzieci czy osób starszych.

Komfortowe jest także to, że skrzydło nie zabiera miejsca wewnątrz pomieszczenia i daje przestronne przejście przy pełnym rozsunięciu skrzydła.

Skrzydło harmonijkowe swoją lekką konstrukcję ma zbudowaną z przynajmniej kilku elementów, którymi są lamele. Wykonuje się je z PCV, drewna albo materiału drewnopodobnego. Każda z lameli skrzydła ma oddzielny wózek lub zawieszkę, dzięki którym porusza się po prowadnicach: górnej i dolnej. Wszystkie lamele skrzydła są ze sobą połączone, najczęściej elastycznymi taśmami z tworzywa lub płótna, mogą być to także zawiasy wykonane ze stali. Dzięki nim po otwarciu skrzydło składa się bez problemu po jednej stronie futryny.

Tego rodzaju skrzydła nie powinno się mylić z drzwiami składanymi. Różnica polega na tym, że w drzwiach harmonijkowych prowadnica jest przykręcona do nadproża. Może być ona wykonana ze stali albo aluminium. Częściej wybierane są prowadnice aluminiowe, ponieważ pozwalają one na bardziej komfortowy przesuw – który jest lekki i cichy. Pionowe panele skrzydła poruszają się po górnej szynie.

Warto też dodać, że współczesne drzwi harmonijkowe są produkowane z innych materiałów niż dawniej. Przekłada się to korzystnie na ich wygląd, wytrzymałość skrzydła oraz właściwości.

Parametry drzwi harmonijkowych

 Parametry drzwi harmonijkowych

Wybierając takie drzwi do twojego domu, miej na uwadze to, że ich lamele mogą posiadać – oczywiście w zależności od danego modelu skrzydła – odmienną grubość i szerokość.

Warto to dobrze sprawdzić, ponieważ im grubsze będą lamele, tym bardziej wytrzymałe w eksploatacji staną się drzwi harmonijkowe.

Wymiary te będą się różnić w zależności od producenta oraz rodzaju okucia.

Standardowa, to znaczy najczęściej występująca szerokość lameli (z zawiasami) wynosi 10 cm.

Standardowe drzwi harmonijkowe mają też 80 cm szerokości i 202-203 cm wysokości.

Jednak ze względu na różnorodność ofert w branży stolarki drzwiowej, nie jest możliwe jednoznaczne określenie dokładnych wymiarów wszystkich dostępnych drzwi.

Ich szerokość może wynosić także 70 czy 90 cm, a wysokość od 200 do 210 cm.

Natomiast szerokość samych paneli wahać się może od 10 do 15 cm.

Kiedy otwór drzwiowy ma nietypową szerokość, to można w nim zamontować drzwi dwuskrzydłowe o szerokości sięgającej nawet 400 cm.

Inną opcją jest też domontowanie do zakupionych drzwi dodatkowych paneli (w ten sposób można je poszerzyć nawet o około 150 cm).

Bardzo wygodne jest także to, że obecnie producenci drzwi proponują swoim klientom wiele udogodnień i ulepszeń.

Zaliczyć można do nich możliwość modyfikacji wymiarów drzwi, co osiąga się poprzez przycinanie krawędzi dolnych skrzydeł, ale też dodawanie albo odejmowanie paneli.

Dzięki temu drzwi mogą być montowane w otworze drzwiowym o naprawdę dowolnej wielkości – zawsze dopasuje się je do rozmiarów wnęki.

Dużą zaletą jest również to, że takie drzwi mogą zostać wyposażone w zamki z kluczykiem albo w zamki zatrzaskowe.

Można w nich spotkać także tzw. stopery, to znaczy blokady otwartych drzwi.

Co więcej, montaż drzwi nie jest trudny, ponieważ jest identyczny dla prawego i lewego kierunku otwierania skrzydeł.

Oczywiście istnieje także możliwość zamówienia drzwi wykonywanych na wymiar.

Jednak opcja ta dotyczy zazwyczaj drzwi łamanych, czyli takich składających się z dwóch nachodzących na siebie (podczas otwierania) skrzydeł.

Na drzwi zamówione na wymiar trzeba też dłużej poczekać (okres oczekiwania wynosi wtedy przynajmniej kilka tygodni).

Do produkcji drzwi harmonijkowych wykorzystuje się obecnie różne materiały.

Kiedy mają prowadzić one na balkon, to materiałem wypełniającym panele staje się szkło, a same profile wykonane są wtedy albo z drewna albo z PVC i aluminium.

Drzwi wewnętrzne składają się najczęściej z pełnych paneli, które są zrobione z tworzywa, płyty wiórowej lub drewna.

Te pierwsze posiadają łączniki również wykonane z tworzywa, a drzwi drewniane oraz z płyty wiórowej bardzo często są łączone taśmami z płótna albo specjalnymi, stalowymi sprężynkami.

Dla większej trwałości panele drzwi są malowane fabrycznie, niekiedy pokrywa się je także specjalną folią, która zwiększa ich trwałość.

Warto wiedzieć, że razem z drzwiami, najczęściej w komplecie można kupić także boczne listwy. Jedna z nich ma tzw. frez czyli wpust, w który wsuwają się drzwi, – pozwala to na ich szczelne zamykanie.

Druga z listew jest natomiast potrzebna do zamaskowania górnej prowadnicy.

Boczne listwy instaluje się zarówno na ościeżnicach drewnianych, jak i metalowych.

Rodzaje drzwi harmonijkowych

Rodzaje drzwi harmonijkowych

Drzwi te dzieli się ze względu na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest kierunek w jakim otwiera się skrzydło. Można je przesuwać od strony lewej do prawej albo ze strony prawej do lewej. Drugim podziałem staje się stopień przeszklenia drzwi, gdzie wyróżnia się modele:

Drzwi harmonijkowe pełne

W nich panele charakteryzuje brak przeszklenia. Zamiast szybek w panelach można umieszczać frezowanie albo drewniane kasetony. Czasem są one zaś zbudowane po prostu z drewna/tworzywa (bez żadnego wypełnienia). Modele pełne są stosowane w pomieszczeniach, które chce się od siebie wyraźnie oddzielić i gdzie nie jest konieczny przepływ światła.

Drzwi harmonijkowe z przeszkleniami

Tego rodzaju panele (niezależnie od materiału ich wykonania) posiadają szklane szybki: przezroczyste, matowe albo barwione. Mogą być też wyposażone w wypełnienia dobrze imitujące szkło, które to będą równie skutecznie (jak szyby) przepuszczać światło. Harmonijkowe drzwi z przeszkleniami umożliwiającymi przepuszczanie światła, doskonale sprawdzają się ciasnych pomieszczeniach, którym brakuje dostępu do oświetlenia naturalnego (takich jak np. małe kuchnie), ponieważ nie ograniczają optycznie przestrzeni. Trzecim i jednym z najważniejszych podziałów drzwi na rodzaje, jest ten dotyczący materiału, z jakiego zostały one wykonane. Są to:

Tworzywa sztuczneHarmonijkowe drzwi najczęściej produkuje się z polistyrenu albo PVC. Są one wtedy dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, mogą też na przykład imitować teksturę drewna. Powierzchnia takich drzwi będzie bardziej wytrzymała (w porównaniu z takimi pomalowanych w fabryce), kiedy dodatkowo zostanie oklejona specjalną folią. Niewielki ciężar paneli z PVC pozwala na szybki i łatwy montaż drzwi. Modele z tworzyw sztucznych są stosunkowo tanie i trwałe, a zarazem estetyczne – dopasują się więc do każdego wnętrza.
DrewnoDo tworzenia drzwi harmonijkowych wykorzystuje się drewno suche: zazwyczaj dąb, sosnę albo jesion. Musi być one pozbawione sęków i innych wad – wtedy drzwi będą miały najwyższą jakość. Wszystkie modele drzwi drewnianych harmonijkowych są gładkie, jednak mogą zostać wykończone na surowo albo polakierowane. Ładnie uwydatni to wtedy wygląd usłojenia drewna. Połączenia paneli w takich drzwiach są wykonane najczęściej z płótna. Modele drewniane są najdroższymi ze wszystkich rodzajów drzwi, są jednak najbardziej popularne. Wszystko dlatego, że wyższa cena łączy się z największą trwałością oraz niezwykłą estetyką. Takie drzwi wyglądają bardzo naturalnie i nadają wnętrzom niezwykłego charakteru.
Płyty drewnopochodneDo wytwarzana takich drzwi wykorzystywane są gładkie albo tłoczone płyty wiórowe. Okleja się je dekoracyjnym laminatem. Drzwi z płyt drewnopochodnych są pośrednim rozwiązaniem pomiędzy drzwiami z tworzyw sztucznych a tymi z drewna, zamawianymi często w zakładzie stolarskim. Tego rodzaju drzwi są tanie i dość atrakcyjne wizualnie (ponieważ świetnie oddają charakter drewna). Jednak odznaczają się one nieco mniejszą trwałością od tych zrobionych z naturalnego drewna i niektórych rodzajów tworzyw sztucznych.

Gdzie stosować drzwi harmonijkowe?

Ten typ drzwi można zainstalować przede wszystkim tam, gdzie nie występuje wystarczająco dużo miejsca na instalację drzwi jedno- albo dwuskrzydłowych.

Będą to więc na przykład ciasne przedpokoje i korytarze, malutkie garderoby czy też niewielkie kuchnie lub sypialnie.

Składany mechanizm drzwi sprawdzi się przy niewielkim metrażu, ponieważ pozwoli na oszczędzenie miejsca.

Drzwi harmonijkowe – zarówno w czasie otwarcia jak i zamknięcia – nie będą też kolidować z meblami ani z żadnymi innymi elementami wyposażenia domu czy mieszkania.

Dzięki temu komunikacja między pomieszczeniami będzie łatwiejsza niż w przypadku użytkowania tradycyjnych drzwi skrzydłowych (rozwieranych).

Co więcej, drzwi harmonijkowe w takich przypadkach sprawdzają się lepiej niż drzwi przesuwne, bo te ostatnie potrzebują dodatkowego miejsca: albo na ścianie albo wewnątrz ściany.

Natomiast drzwi działające na zasadzie harmonijki zamykają się i otwierają wyłącznie w przestrzeni futryny drzwiowej.

Drzwi harmonijkowe mogą też doskonale posłużyć do podzielenia jednego większego pomieszczenia na dwa mniejsze czy też do odseparowania kuchni od salonu (np. na czas gotowania czy przyjmowania gości).

Bardzo często drzwi harmonijkowe są stosowane jako idealna przegroda wybierana przy ograniczonym budżecie.

Jednakże nie zawsze drzwi rozsuwane są jedynie „opcją zastępczą” dla tradycyjnych drzwi wewnętrznych. Niejednokrotnie drzwi rozsuwane i drzwi harmonijkowe same w sobie są w pełni funkcjonalnymi i bardzo estetycznymi drzwiami.

Wysoka jakość tego rodzaju drzwi i łatwość ich użytkowania sprawiają obecnie, że drzwi harmonijkowe można montować w każdym domowym pomieszczeniu – niezależnie od jego wielkości.

Dobierając drzwi harmonijkowe warto jednak pamiętać, że po złożeniu drzwi (zamknięciu) zmniejszają szerokość otworu drzwiowego.

Za wyborem takich drzwi przemawia jednak ich wysoka funkcjonalność oraz to, że można je montować zarówno w przestrzeniach i pomieszczeniach wąskich, jak i w miejscach gdzie chce się zasłonić czy odgrodzić dużo większą przestrzeń.

Jest to możliwe, ponieważ niektóre dwuskrzydłowe drzwi harmonijkowe mogą mieć nawet kilka metrów szerokości.

Zastosowanie takich drzwi jest też dobrym pomysłem także dlatego, że kosztują mniej niż inne rodzaje drzwi, a są bardzo praktyczne.

Drzwi harmonijkowe niezwykle łatwo się je montuje, można też bez problemu modyfikować ich rozmiary.

Drzwi harmonijkowe cena

 Drzwi harmonijkowe cena
Ile kosztują drzwi harmonijkowe?

Dzięki dość szerokiemu zróżnicowaniu rodzajów drzwi harmonijkowych z różnych materiałów, istnieje możliwość dokonania wyboru ich wyglądu oraz ceny zgodnie z preferencjami oraz możliwościami finansowymi.

Za najtańsze drzwi harmonijkowe tego typu można zapłacić zaledwie 100 zł; cena za najdroższe drzwi harmonijkowe do domu sięgnie zaś około siedmiuset złotych.

Takie zróżnicowanie cenowe wynika z zastosowanych rozwiązań i wybranych funkcjonalności.

Przykładowe ceny za drzwi harmonijkowe do domu, jakie można spotkać obecnie na rynku, przedstawiają się następująco:

  • drzwi harmonijkowe z PCV, z laminatem imitującym drewno – ok. 80 zł,
  • drzwi przesuwne harmonijkowe z tworzywa (tworzywo sztuczne PCV), w kolorze białego dębu – ok. 120 zł,
  • drzwi składane harmonijkowe z PCV, do pomieszczeń z zamkiem – ok. 130 zł.
  • drzwi przesuwne harmonijkowe z PCV, posiadające szybki oraz zamek – ok. 170 zł.
  • drzwi harmonijkowe drewniane sosnowe, o szerokości 60 cm – ok. 370 zł,
  • drzwi harmonijkowe drewniane z litego drewna sosnowego, z przeszkleniami, o szerokości 80 cm – ok. 375 zł,
  • eleganckie drzwi harmonijkowe drewniane z drewna litego, lakierowane, z potrójnymi szybkami – ok. 400 zł.

Jak widać, już za kilkaset złotych można kupić do domu drzwi harmonijkowe, które zagwarantują wysoką jakość, naprawdę estetyczny wygląd, a przede wszystkim wygodę użytkowania.

Montaż drzwi harmonijkowych wewnętrznych krok po kroku

Montaż drzwi wewnętrznych
Montaż drzwi wewnętrznych

Taki montaż nie sprawia trudności – ich montaż można wykonać samodzielnie – nawet bez pomocy fachowców. Trzeba się tylko do niego dokładnie przygotować, a następnie przestrzegać instrukcji montażu.

Aby zamontować drzwi rozsuwane i inne ich elementy (tzn. listwy boczne) niezbędne będą narzędzia takie jak:

  • ołówek,
  • poziomica,
  • miarka,
  • wkrętak krzyżowy,
  • wkrętarka,
  • wkręty (w przypadku ościeżnicy metalowej albo betonowej),
  • piłka ręczna.

Drzwi harmonijkowe montuje się w ten sam sposób niezależnie od tego, czy skrzydło będzie się otwierać od prawej czy od lewej strony.

  1. Pierwszym krokiem jest zawsze zmierzenie wysokości oraz szerokości wnęki na drzwi składane. Kiedy zachodzi taka konieczność, do jej rozmiarów trzeba przyciąć prowadnice (za pomocą piłki ręcznej).
  2. Wykonane w prowadnicach nacięcia zawsze trzeba przetrzeć (odpowiednio dobranym do materiału) papierem ściernym. Ich końcówki można też wtedy zabezpieczyć bezbarwnym lakierem. Następnie prowadnicę przykręca się do górnej części wnęki pomieszczenia lub ościeżnicy.
  3. Kolejnym krokiem w montażu jest wsunięcie w górną prowadnicę listwy z rolkami. Wcześniej dobrze jest jednak posmarować szynę dedykowanym preparatem poślizgowym.
  4. Listwę następnie wsuwamy z jak największą ostrożnością. Wszystko dlatego, by nie doszło do uszkodzenia powierzchni ślizgowej.
  5. Następnie nadchodzi czas na montaż prowadnicy końcowej, która jest zazwyczaj od razu połączona z drzwiami. Prowadnicę tę wpina się do klipsów, a te przykręca się do ościeżnicy tak, by były ustawione w pionie. Tak samo montuje się prowadnicę początkową – oczywiście po drugiej stronie ościeżnicy.
  6. Na końcu, kiedy okaże się, że drzwi harmonijkowe są zbyt wąskie lub za szerokie, lamele można wypiąć lub wręcz przeciwnie – wpiąć w skrzydło dodatkowe. Taka dowolna modyfikacja drzwi pozwoli na idealne dopasowanie ich do określonej wnęki.

Czy warto wybrać drzwi harmonijkowe?

To czy warto wybrać drzwi harmonijkowe jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od preferencji każdego inwestora, wyposażającego swój dom czy mieszkanie. Dla niektórych drzwi harmonijkowe sprawdzą się jedynie jako opcja przejściowa, zanim pojawią się tradycyjne drzwi. Inni decydują się na drzwi harmonijkowe lub drzwi przesuwne na stałe, szczególnie że są one idealnym rozwiązaniem do niewielkiego wnętrza.

Tam gdzie klasyczne drzwi zajmują zbyt wiele miejsca, drzwi przesuwne i drzwi harmonijkowe pozwolą na odzyskanie części przestrzeni – bez zahaczania o meble i inne przedmioty. Tak więc, drzwi harmonijkowe będą doskonałą opcją dla każdego mieszkania, w którym ważne jest oszczędne wykorzystywanie dostępnej przestrzeni.

Warto także dodać, że drzwi harmonijkowe mogą wnieść do współczesnych domów powiew świeżości i nowoczesności. Zarówno bowiem drzwi przesuwne jak i drzwi harmonijkowe będą oryginalnym dodatkiem, niejako dodatkową dekoracją, która będzie podkreślać klimat aranżacji.

Dlatego też wybierając drzwi przesuwne, warto sprawdzić także ofertę drzwi – niekiedy będą one po prostu funkcjonalne, a nieraz staną się prawdziwą dekoracją domu.

Dodatkową zaletą jaką mają drzwi harmonijkowe jest to, że zakup – w porównaniu do drzwi przesuwnych czy tradycyjnych wewnętrznych – będzie zdecydowanie tańszy.

Jak więc widać, drzwi przesuwne harmonijkowe nie powinny być postrzegane jedynie jako opcja zastępcza. Szczególnie wtedy, kiedy wybierze się drzwi przesuwne drewniane, które są solidne, łatwe w obsłudze i naprawdę wytrzymałe, a ich montaż nie jest skomplikowany.

Co ważne dostępne obecnie produkty – drzwi rozsuwane wewnętrzne wyróżniają się zdecydowanie lepszą estetyką i wyższą jakością niż modele proponowane klientom jeszcze kilkanaście lat temu.

Ile kosztują drzwi harmonijkowe?

Za najtańsze drzwi harmonijkowe można zapłacić zaledwie 100 zł, cena najdroższych drzwi z tworzywa sztucznego sięgnie około 700 zł.

Jakie wady mają drzwi harmonijkowe?

Najczęściej wymieniane wady jakie mają drzwi harmonijkowe to niska ich trwałość i izolacyjność akustyczna jaka charakteryzuje tworzywo sztuczne, z którego produkowane są drzwi harmonijkowe.

Jakie zalety mają drzwi składane?

Drzwi składane, tak jak drzwi przesuwne są często wybierane do niewielkich i wąskich pomieszczeń, ponieważ oszczędzają przestrzeń pomieszczenia.

5 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ela

ale cennika montaż drzwi harmoijnkowych to nie podano

Agnieszka

Bardzo brakuje zdjęć. Sam opis takich drzwi nic nie daje.

Jacek

-drzwi harmonijkowe montaż do metalowej futryny- ani słowa o sposobie mocowania prowadnic do jakichkolwiek futryny.
Pozdrawiam

Marcin

Dzień dobry. Jesteśmy z żoną zainteresowani zamontowaniem w mieszkaniu ścianki harmonijkowej. Zależy nam na tym żeby ścianka była przesuwana do połowy pokoju. Czy istnieje taka możliwość?

Robert

Trochę kojarzą się z PRL 😉