Jak stworzyć wymarzony ogród? Część 3.

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 12 marca 2021

ogrodzenie nowoczesnego domu

Jaki projekt ogrodu wybrać – przymkniętego, czy otwartego z widokiem?

Ogrodzenie ogrodu a architektura domu.

Wizytówką domu jest ogrodzenie wraz z furtką wejściową i bramą wjazdową, które powinno być praktyczne i pasować do otoczenia. Nie mniej ważna jest obecność ścieżek, dojść i dojazdu, oraz rodzaj materiału z jakiego zostaną wykonane.

Planując ogrodzenie, musimy określić jego styl, pamiętając przy tym, że jest ono również ważnym elementem ogrodu. Powinniśmy dopasować je stylem i architekturą do domu.

W zależności od tego, czy wybieramy projekty domów nowoczesnych czy tradycyjnych, ogrodzenie swoim stylem powinno do ich formy nawiązywać – jeśli dom jest wybudowany w nowoczesnej architekturze, to ogrodzenie swoim stylem również powinno nawiązywać do nowoczesnego wyglądu domu. Podobnie jeśli architektura domu jest tradycyjna, lub drewniana, to ogrodzenie powinno wpisywać się w styl naszego domu.

Wybudowany i wykończony dom dopełnia eleganckie otoczenie, które powinno być przede wszystkim funkcjonalnie rozplanowane. Nawet najpiękniejszy dom postawiony na zaniedbanej, niezagospodarowanej i nieogrodzonej działce, straci swój styl i urok. Dlatego też to, jak zagospodarujemy naszą działkę oraz jakich rozwiązań i materiałów użyjemy do wykończenia małej architektury wokół domu, będzie stanowiło zarówno o charakterze budynku, jak i bezpiecznym jego użytkowaniu.

metalowe ogrodzenie siatka

Często, z uwagi na warunki ekonomiczne, inwestorzy rezygnują z budowy ogrodzenia i realizują tradycyjną siatkę na podmurówce ze słupkami, lub gotowymi przęsłami z siatki przemysłowej.

Jest to uniwersalne rozwiązanie, pasujące niemal do każdej architektury budynku jednorodzinnego. Wokół takiego ogrodzenia można zasadzić roślinność izolacyjno-ozdobną, która zwiększy walory estetyczne naszej działki.

Architektura naszego domu obliguje nas do realizacji określonego stylu ogrodzenia. Aby harmonijnie komponowało się ono z budynkiem, można przy jego budowie wykorzystać detale architektoniczne domu i przenieść je na otaczający dom murek.

Jeśli Inwestor ma problem z dostosowaniem wyglądu ogrodzenia do stylu domu, może zwrócić się o pomoc do projektanta, lub przy zakupie projektu standardowego poprosić pracownię o dobranie gotowego ogrodzenia, pasującego do architektury wybranego projektu domu jednorodzinnego.

Ogrodzenie powinno być solidnie wykonane, z trwałych, odpornych na warunki zewnętrze i uszkodzenia mechaniczne materiałów. Istotne jest, aby ogrodzenia nie można było łatwo rozmontować, a zatem jego elementy powinny być nitowane lub spawane, a nie łączone za pomocą śrub czy gwoździ.

Ogrodzenie prawidłowo zaprojektowane i wykonane musi posiadać solidny fundament przystosowany do rodzaju ogrodzenia. Można wykonać żelbetowe stopki pod słupki, między którymi rozciągnięta zostanie siatka ogrodzeniowa systemowa, a miedzy stopkami wylać ławę betonową, która będzie pełnić funkcję podmurówki.

W tym przypadku, kiedy ogrodzenie ma lekką konstrukcję, fundament pod nim nie musi być zagłębiany na głębokość przemarzania gruntu, wystarczy jak jest wkopany na około 50-60cm.

W przypadku ciężkich ogrodzeń, pełnych, z murowanymi słupami, lub z elementami ażurowymi pomiędzy elementami pełnymi, należy wykonać solidny fundament na ławie żelbetowej zagłębiony poniżej strefy przemarzania gruntu.

Ławę taką należy dylatować, poziomymi szczelinami co 10-15m -- w części frontowej nie jest to wymagane ze względu na montaż bramy wjazdowej i furtki wejściowej, które to elementy same w sobie są zdylatowane.

Zbrojenie ławy nie zawsze jest wymagane (zależy to od rodzaju gleby), ale przy gruntach gliniastych będzie dodatkowo wspomagało całą konstrukcję fundamentu parkanu.

kute ogrodzenie ogrod

Materiały na ogrodzenie ogródka.

Kamień – do najtrwalszych, ale i najtrudniejszych w obróbce należą:

Ogrodzenia betonowe, które mogą być wykończone:

Piaskowce i wapieniemniej trwałe, ale łatwe w obróbce. Wymagają dodatkowego wykończenia „daszkami”, które może zostać wykonane z:

Kamień może być zarówno na samej podmurówce, słupach, lub na całym ogrodzeniu pełnym, jak również z elementami ażurowymi wykonanymi z innych materiałów.

Elementy ogrodzenia można również postawić z gotowych bloczków systemowych z okładziny kamiennej, w różnych wzorach dostępnych na rynku.

Drewno – najtrwalsze to dąb, lub drewna egzotyczne, ale z uwagi na wysoki koszt takiego ogrodzenia, dąb stosuje się na słupki, zaś przęsła wypełnia się z ram, lub sztachetek z drewna sosnowego, lub świerkowego odpowiednio zaimpregnowanego, lub pomalowanego.

Drewniane parkany wykonuje się z trwałych elementów, wykonanych ze zdrowego, sezonowanego i dobrze zaimpregnowanego drewna, które mocuje się za pomocą kotew do słupków betonowych ze szczeliną 2-3cm, aby uniknąć butwienia drewna.

Ogrodzenie takie może być wykonane w różnych kolorach i wzorach:

 • Pionowe;
 • Poziome;
 • W kratkę pionową, lub skośną;
 • Pełne;
 • Ażurowe;
 • W postaci paneli lamelowych;
 • W ramach stalowych, czy drewnianych.

Ceramika i klinkier  – to ogrodzenie, które może być wykonane na bazie elementów betonowych, obłożonych mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi, lub klinkierowymi. Można również wymurować z klinkieru „obudowę” ogrodzenia, a w środku zalać betonem wcześniej ułożone zbrojenie.

Ogrodzenie takie można wykonać nawet ze zwykłych cegieł licowych, ale wówczas należy je odpowiednio zaimpregnować odpowiednimi preparatami.

Najładniejsze, ale niestety dość drogie są elementy ogrodzenia wykonane z ręcznie formowanych elementów z ceramiki.

Ogrodzenie z ceramiki stosuje się na podmurówki, słupy, rzadziej na elementy pełne z elementami ażurowymi.

Przęsła przy takim ogrodzeniu, podobnie jak w przypadku ogrodzenia kamiennego wykonuje się z drewna, siatki, prętów stalowych, lub czasami z cegieł ułożonych na przemian ażurowo.

ogrodzenia ogrodu

Metal  – najpiękniejsze, aczkolwiek najdroższeogrodzenia kute. Często wykorzystuje się elementy kutego metalu jako przęsła w ogrodzeniu z kamienia, betonu, lub ceramiki.

W całości kute są tylko brama wjazdowa i furtka wejściowa. Tańszym rozwiązaniem może być ogrodzenie wykonane z żeliwnych elementów, lub z elementów stalowych. Ogrodzenia kute muszą być odpowiednio zabezpieczone:

 • Środkami antykorozyjnymi;
 • Ocynkowane ogniowo;
 • Pomalowane farbą antykorozyjną;
 • Malowane proszkowo.

Można również zastosować elementy ogrodzeń ze stali nierdzewnej, ale jest to dość kosztowne. Elementy stalowe, jak pręty, lub zwykła siatka, mogą być wypełniona matami z wikliny, lub trawy trzcinowej.

Gotowe bloczki silikatowe. Można z nich wymurować elementy ogrodzenia, a następnie je otynkować, lub obłożyć odpowiednią okładziną.

Szkło bezpieczne i zbrojone. To stosunkowo jeszcze rzadkie w naszym kraju rozwiązanie, w którym elementy przęsła wykonuje się ze szkła, lub w połączeniu z drewnem egzotycznym, lub metalem.

Rozwiązanie to jest bardzo efektowne, ale bardzo kosztowne i spotykane przy ultranowoczesnej architekturze i rezydencjonalnym stylu ultra nowoczesnego domu.

Stosowane zazwyczaj jako uzupełnienie architektury budynku, może zawierać panele podświetlane, czy elementy wody spływającej po ogrodzeniu.

Elementy prefabrykowane betonowe. Stanowczo je odradzamy, gdyż są mało estetyczne i mają charakter cmentarno-przemysłowy.

Niestety wciąż jeszcze często stosowane ze względu na niskie koszty i łatwość montażu.

Coraz częściej takie rozwiązania są przy budownictwie jednorodzinnym zabraniane przez zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

ogród otwarty parkan

Ogrodzenia ogrodów otwartych z widokiem.

W przypadku ogrodów otwartych na ogrodzenie stosujemy przede wszystkim elementy ażurowe, z drewna, z siatki stalowej, kute, lub z metalu na niewysokiej podmurówce.

Przęsła montuje się pomiędzy słupkami stalowymi, murowanymi, lub z drewna i są one zazwyczaj ażurowe.

Elementy ogrodzenia dają pełny prześwit i optycznie nie ograniczają widoku z działki i na działkę, wpisując ogród w okolicę i najbliższe otoczenie.

ogrod przymkniety parkan

Ogrodzenie przy ogrodach przymkniętych.

Tutaj ogrodzenie wykonane jest z pełnych elementów, z ewentualnymi częściowo odsłoniętymi elementami. Ogród taki pełni rolę izolacyjną i nie pozwala na wgląd w głąb działki.

Umiejętnie rozmieszczone prześwity i szczeliny w ogrodzeniu mogą w kontrolowany przez domowników sposób wyeksponować fragmenty domu, lub ogrodu.

Elementy ogrodzenia mogą być pełne, lub z niewielkimi ażurowymi elementami, które dodatkowo mogą być podporą dla rosnących roślin.

Taki ogród pełnić będzie funkcję dodatkowego wnętrza zielonego. Przy ogrodzeniach z siatki wypełnieniem może być roślinność izolacyjno-ozdobna (żywopłoty), a przy murach z kamienia, czy klinkieru płot taki będzie ciekawym tłem dla poszczególnych kompozycji roślinnych.

Pamiętajmy też o bezpieczeństwie. Ogrodzenie oprócz funkcji reprezentacyjnej i grodzenia działki, powinno chronić nasz dom i posesję przed niechcianymi gośćmi.

Elementy płotu nie mogą pełnić funkcji drabiny i ułatwiać przejścia górą, ale też i dołem. Ogrodzenie nie musi być wysokie, ale powinno być zakończone elementami bezpiecznymi.

Przepisy ustawy „Prawo Budowlane”, jasno mówią iż ogrodzenia do wysokości 180cm nie wolno wykańczać żadnym ostrym zwieńczeniem, takim jak na przykład drutem kolczastym, czy ostro wystającymi prętami. Furtka wejściowa powinna mieć w świetle minimum 90cm szerokości, a brama wjazdowa minimum 240cm i obie powinny otwierać się do środka posesji, a nie na zewnątrz. Frontową część ogrodzenia przed jego budową należy zgłosić do urzędu. Na posesji warto dodatkowo założyć alarm i podpisać umowę z firmą monitorującą.

Zachęcamy również do przeczytania czwartej części cyklu artykułówJak stworzyć wymarzony ogród?” poświęconej ogrodom ekologicznym.

Harasimowicz - projekt i realizacja ogrodu oraz ogrodzenia z kamienia - Toruń 2013

 

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze