Kto ma dostęp do bazy REGON? Jakie informacje można tam znaleźć?

Kto ma dostęp do bazy REGON? Jakie informacje można tam znaleźć?
Kto ma dostęp do bazy REGON? Jakie informacje można tam znaleźć?

REGON, czyli Rejestr Gospodarki Narodowej, to najstarsza baza danych o charakterze publicznym. Co stoi za jej sukcesem? Czym kierował się ustawodawca, tworząc ten zbiór? Wreszcie, jakie dane tam znajdziemy? Sprawdźmy!

Najważniejsze informacje o bazie REGON

Pierwsze przymiarki zmierzające do stworzenia Rejestru Gospodarki Narodowej rozpoczęły się w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Idea utworzenia dużej bazy danych, która byłaby agregatorem dla kluczowych czynników gospodarczych pojawiła się w 1966 roku.

Skąd chęć stworzenia takiego zbioru? Aby dobrze zrozumieć intencje, jakie przyświecały pomysłodawcom, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że w tamtych czasach Polska należała do bloku państw wschodnich. Narzucona gospodarka socjalistyczna stawiała raczej na centralny podział dóbr.

Decyzja o tym, jak będą wyglądać kolejne plany 5-letnie, które można przyrównać do „skoków cywilizacyjnych”, zapadały na szczeblu centralnym. Zanim powstała np. kopalnia KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim (kiedyś jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w kraju) czy huta stali jakościowych w Warszawie, decyzje musiały zostać podjęte na szczeblu centralnym.

Właśnie w tym miejscu bardzo dużą rolę odegrać miał Rejestr Gospodarki Narodowej. W bazie danych miały znaleźć się wszystkie kluczowe informacje, dzięki którym państwo dysponowałoby wiedzą o tym, czy dysponuje odpowiednim zapleczem surowcowym do zrealizowania inwestycji.

Mimo ambitnych planów musiało minąć aż dziewięć lat, zanim idea została wprowadzona w życie. Dopiero w 1975 roku, na mocy uchwały nr 199 Rady Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzono do systemu bazę REGON.

Co ciekawe, najczęściej spotykamy się z 9-cyfrowym identyfikatorem, gdy korzystamy dziś np. z bazy REGON w ALEO.com. Przez kilka pierwszych lat, jednostkowe oznaczenie danego zakładu było nieco krótsze, bo zaledwie 7-cyfrowe. Ustawodawca szybko zorientował się, że grozi to zapełnieniem zbioru. Właśnie dlatego zapadła decyzja o wydłużeniu numeru o dwie dodatkowe cyfry.

Po stronie ciekawostek warto wskazać na to, że nawet dziś, w dość prosty sposób, można odnaleźć te najstarsze firmy, które kiedyś miały składający się z siedmiu cyfr znacznik. W jaki sposób? Przy tych działalnościach pierwsze dwie cyfry to „00”.

Kto ma dostęp do bazy REGON?

Ogromna zmiana jakościowa pojawiła się po transformacji ustrojowej. Na mocy ustawy o statystyce publicznej z 29 czerwca 1995 roku, dostęp do danych gromadzonych w bazie REGON został uproszczony. Prawdziwa rewolucja przyszła dopiero kilka lat później, wraz z popularyzacją internetu.

Dziś, gdy chcemy sprawdzić w Rejestrze Gospodarki Narodowej wybranego przedsiębiorcę, wystarczy tylko połączenie z siecią i skorzystanie z takiej usługi, jak ALEO.com. To uniwersalny sposób, by szybko uzyskać dostęp do przedstawionych w czytelnej formie informacji, bez względu na to, czy korzystamy z komputera stacjonarnego, laptopa, czy smartfona.

Jakie informacje znajdziemy w bazie REGON?

Z biegiem czasu rola tego rejestru została dość mocno ograniczona. Przedsiębiorcy nie muszą już nawet podawać identyfikatora na wybranych dokumentach, np. na fakturach. W świecie biznesu o wiele ważniejszym zbiorem jest NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej.

Nie oznacza to jednak, że dzięki bazie REGON nie ustalimy kilku ważnych informacji. Można tu wskazać na przykład na sektor rynku, w którym działa firma oraz na liczbę osób, jaką zatrudnia przedsiębiorstwo. Ustawodawca umieścił tam również dane teleadresowe zakładu.

Po stronie ciekawostek warto odnotować, że nie tylko przedsiębiorcy muszą mieć numer REGON. W bazie znajdziemy m.in. dane fundacji, stowarzyszeń rejestrowych, czy jednostek samorządu terytorialnego: urzędów gmin i jednostek zależnych, np. straży miejskich czy służb komunalnych, jeśli miasto takie posiada.

Czy można wyrobić numer REGON?

W najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy zakładają działalność przez system CEIDG. W ich sytuacji wpis w Rejestrze Gospodarki Narodowej zostanie nadany automatycznie, nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań czy składać innych formularzy w urzędach.

Może jednak zdarzyć się sytuacja, kiedy REGON będzie niezbędny np. dla stowarzyszenia czy półamatorskiego klubu piłkarskiego. W takiej sytuacji wciąż można skorzystać z tradycyjnej ścieżki. Wystarczy wypełnić formularz RG-OP lub RG-OF i złożyć go w wybranej instytucji właściwej dla miejsca rejestracji podmiotu.

Warto pamiętać też o tym, że REGON jest nadawany „na zawsze”. Nawet gdy zlikwidujemy firmę, a później, po kilku latach przerwy, powołamy do życia nowe przedsiębiorstwo, to otrzyma ono dokładnie ten sam identyfikator. Nawet jeśli działalność działa w zupełnie innym obszarze rynku.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze