Bojler elektryczny: jaki kupić i jak go zamontować [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 3 sierpnia 2020

Bojler elektryczny
Bojler elektryczny

W każdym gospodarstwie domowym używa się ciepłej wody. Jest ona niezbędna do mycia się, ale może też być wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń. Ciepła woda jest niezastąpiona i w każdym mieszkaniu musi być urządzenie, które będzie odpowiedzialne za jej przygotowanie.

Najczęściej urządzeniami tymi są bojlery elektryczne. Jednak ich oferta jest bardzo szeroka i ciężko jest podjąć decyzję co do tego, które urządzenie będzie najbardziej odpowiednie i najlepiej sprawdzi się w swojej roli.

Czym są bojlery? Jak działają? Gdzie się opłaca je instalować? Jakie mają wady i zalety? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Co to jest i jak działa bojler elektryczny?

Jak działa bojler elektryczny?
Jak działa bojler elektryczny?

Bojler elektryczny to inaczej mówiąc, podgrzewacz. Ta nazwa również funkcjonuje, ale jest ona bardzo obszerna i mieści się pod nią wiele innych rodzajów podgrzewaczy. Trzeba jednak zauważyć, że bojlery należą do najbardziej popularnej grupy tych urządzeń. Często te dwa pojęcia są nawet ze sobą utożsamiane.

Bojlery elektryczne to podgrzewacze do wody, które do podniesienia i utrzymania jej temperatury wykorzystują energię elektryczną.

Elementem grzewczym w tych urządzeniach jest grzałka lub w przypadku większej mocy — kilka grzałek elektrycznych. Są one podłączone do prądu z sieci i nagrzewają wodę zgromadzoną w zbiorniku. W zależności od wydajności grzałek potrzebują one mniej czasu do nagrzania do konkretnej temperatury określonej ilości wody.

W praktyce objawia się to tym, że musisz chwilę poczekać, zanim z kranu popłynie ciepła woda. Czas, w którym czekasz, to właśnie czas, jaki bojler potrzebuje do ogrzania wody do zadanej temperatury oraz do tego, by spłynęła zimna woda z rur. Jeśli z kranu leci już ciepła woda, a Ty ją wyłączysz, a po chwili znów włączysz – to bardzo szybko poleci gorąca woda. Wynika to z faktu, że woda w bojlerze nie zdążyła jeszcze ostygnąć. Są też bojlery, które nagrzewają wodę w momencie jej zużywania. Są to tzw. przepływowe podgrzewacze wody.

Rodzaje bojlerów

Rodzaje bojlerów
Rodzaje bojlerów

Bojlery mogą być bardzo różne. Wyróżniamy sporo ich rodzajów, więc warto im się bliżej przyjrzeć po to, by wybrać ten najlepszy.

Podstawowy podział bojlerów to podział na przepływowe i pojemnościowe.

Bojlery przepływowe mają duży zbiornik. Wypełnia się on wodą, która jest jednorazowo podgrzewana i magazynowana. Kiedy zostanie zużyta, zbiornik napełnia się od nowa, a jego zawartość ponownie zostaje nagrzana. W przypadku bojlerów elektrycznych pojemnościowych woda nagrzewana jest w momencie jej zużywania.

Bojlery elektryczne pionowe – najczęściej są to urządzenia stojące. Wprawdzie można też spotkać zasobniki wiszące, ale są one dość rzadko używane, bo mają ograniczoną pojemność. Cechą charakterystyczną tych bojlerów jest to, że szybko nagrzewają wodę. W związku z tym są dość wydajne i nadają się do gospodarstw domowych, w których jest niewielkie zużycie wody użytkowej np. tylko do przygotowywania posiłków i mycia się kilku osób.

Pod względem budowy wyróżniamy:

 • bojlery elektryczne pionowe dwupłaszczowe – wykorzystują one zewnętrzny płaszcz obiegu ogrzewania centralnego do podnoszenia temperatury wody użytkowej, która znajduje się wewnątrz zbiornika,
 • bojlery elektryczne pionowe z jedną lub dwiema wężownicami spiralnymi – jest możliwość podłączenia do nich dwóch różnych źródeł ciepła. Można wykorzystywać równocześnie energię z sieci oraz energię z kolektorów słonecznych,
 • bojlery elektryczne pionowe kombinowane – wyróżnia je to, że posiadają zbiornik w zbiorniku. Mówiąc prościej, jeden zbiornik jest zanurzony w drugim. Wewnętrzny zbiornik to c.w.u. Zewnętrzny to woda kotłowa. Dzięki temu woda w zbiorniku wewnętrznym nagrzewa się równo w całej objętości z wyjątkiem górnej powierzchni. Bojlery te są trochę mniej wydajne niż dwupłaszczowe. Z tego powodu jest możliwość zamontowania w nich dodatkowej wężownicy,
 • bojlery elektryczne pionowe bez wężownicy.

Pod względem rodzaju materiału, który został użyty do budowy wymiennika oraz rodzaju zabezpieczenia antykorozyjnego wyróżniamy:

 • bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali emaliowanej z zabezpieczeniem anodę magnezową,
 • bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali, które są żywicowane epidianem spożywczym,
 • bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali nierdzewnej w całości,
 • bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali nierdzewnej częściowo.

Ze względu na rodzaj izolacji termicznej zastosowanej w bojlerach wyróżniamy:

 • bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu pianki poliuretanowej,
 • bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu elastycznej i dość miękkiej gąbki,
 • bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu pianki polistyrenowej, czyli po prostu styropianu.

Poziome bojlery elektryczne

Najczęściej taki bojler elektryczny w domu po prostu zawiesza się na ścianie. Dzięki temu jego zbiornik nikomu nie przeszkadza ani nie zabiera zbyt dużo przestrzeni w pomieszczeniu. To szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń gospodarczych, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Ich zbiorniki zazwyczaj mogą też mieć większą pojemność. Wyróżnia je także to, że mają zamontowaną anodę magnezową. By bojler działał sprawnie, powinno się ją wymieniać raz do roku.

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy:

 • bojlery elektryczne poziome na podkowę — taki bojler nie nadaje się do podgrzewania wody użytkowej. Sprawdza się za to przy podgrzewaniu wody kotłowej. Woda kotłowa wypełnia cały zasobnik i w żadnym wypadku nie powinna być spożywana. Najczęściej instaluje się je przy piecokuchniach,
 • bojlery elektryczne poziome posiadające pojedynczą wężownicę w kształcie litery U — taki kształt umożliwia odseparowanie wody użytkowej od kotłowej. Dzięki temu jej część nadaje się do spożycia. W takich bojlerach powierzchnia, która umożliwia wymianę ciepła, jest stosunkowo niewielka. Skutkuje to tym, że woda w zbiorniku ogrzewana jest długo. Im większy zbiornik, tym więcej czasu potrzeba. Rozwiązaniem sytuacji jest zamontowanie do urządzenia drugiego źródła ciepła np. ekologicznego, czyli kolektorów słonecznych.
 • bojlery elektryczne poziome posiadające podwójną wężownicę — można do nich podłączyć jeden kocioł lub jeden kominek. Wydajność bojlerów tego typu nie jest zbyt duża. Z tego powodu warto je używać poza sezonem grzewczym,
 • bojlery elektryczne poziome dwupłaszczowe — jak sama nazwa wskazuje, mają one dwa płaszcze. Zewnętrzny wypełniony jest wodą kotłową z instalacji. Wewnętrzny jest wypełniony wodą użytkową, która nadaje się do spożycia. W ten sposób woda kotłowa ogrzewa tę użytkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu ta sama energia może być wykorzystana do ogrzania dwóch różnych typów wody w domu.

Ze względu na materiał, z jakiego poziomy bojler elektryczny został wykonany oraz jakiego użyto materiału do zabezpieczenia antykorozyjnego, wyróżnić możemy:

bojlery elektryczne poziome stalowe wykonane ze stali czarnej,

 • bojlery elektryczne poziome ocynkowane,
 • bojlery elektryczne poziome emaliowane, w których zamontowano anodę magnezową,
 • bojlery elektryczne poziome pokryte żywicą,
 • bojlery elektryczne poziome wykonane ze stali nierdzewnej.

Ze względu na zastosowaną izolację termiczną w bojlerach poziomych wyróżniamy:

 • bojlery elektryczne poziome nieizolowane,
 • bojlery elektryczne poziome, które są izolowane piankami polietylenowymi,
 • bojlery elektryczne poziome, które są izolowane polistyrenem,
 • bojlery elektryczne poziome, które są izolowane miękkimi gąbkami poliuretanowymi,
 • bojlery elektryczne poziome, które są izolowane pianką poliuretanową.

Kiedy i gdzie warto zastosować bojler elektryczny?

Kiedy i gdzie warto zastosować to urządzenie?
Kiedy i gdzie warto zastosować to urządzenie?

Przyjrzymy się teraz temu, gdzie powinno się montować bojlery.

Najprościej jest montować je w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach gospodarczych lub kotłowniach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im dłuższa droga od bojlera do kranu, z którego ma płynąć ciepła woda, tym większe straty ciepła będą odnotowywane. Z tego powodu najczęściej jednak bojler montuje się w kuchni lub łazience.

Rzadkością są dwa bojlery – po jednym w każdym z tych pomieszczeń. Po prostu wybiera się to, w którym woda będzie częściej używana.

Bojler w łazience powinien mieć dużą pojemność. Dobrze jest dokładnie ją przeliczyć i dostosować do potrzeb wszystkich domowników. Pamiętajmy, że w bojlerze ogrzewana jest woda, która znajduje się w zbiorniku. Jeśli zostanie ona zużyta, to urządzenie potrzebuje trochę czasu do podgrzania następnej partii wody.

Może się zatem zdarzyć, że jeśli kilku domowników będzie brało prysznic, zanim nowa woda zdąży się ogrzać, ktoś będzie miał niemiłą niespodziankę. Po prostu ciepła woda skończy się w trakcie jego mycia.

Szacuje się, że dla czterech osób wystarczy bojler o pojemności 120 litrów. Nie jest to jednak sztywna wielkość. Bardzo dużo zależy od upodobań. Jak wiadomo, do wanny wlewa się dużo więcej wody, niż zużywa się jej pod prysznicem.

Pewnym wyjściem z tej sytuacji może być korzystanie w łazience z wody ocieplanej bezpośrednio przez centralne ogrzewanie. W takiej sytuacji bojler jest instalowany w kuchni. Może on mieć mniejszą pojemność niż bojler łazienkowy.

Wynika to z faktu, że do mycia naczyń potrzeba mniej wody, niż do wykąpania się całej rodziny. Jeśli masz w kuchni zmywarkę do naczyń, to bojler może być naprawdę niewielki. Najprawdopodobniej nie będziesz używać zbyt dużo ciepłej wody. Jeśli myjesz naczynia ręcznie, to niestety, ale bojler powinieneś mieć spory. Musisz jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużo masz naczyń i ile (mniej więcej) wody zużywasz do ich mycia.

Zaznaczmy też, że naczynia myje się w wodzie o niższej temperaturze, niż ta potrzebna do kąpieli. Bojler może więc mieć mniejszą moc i nadal będzie sprawdzał się doskonale.

Bojlery elektryczne to bardzo uniwersalne urządzenia. Można używać ich w gospodarstwach domowych — szczególnie w łazienkach i kuchniach. Sprawdzają się też w toaletach w sklepach, firmach, biurach i urzędach. Bojlery można też montować na działkach i w domkach letniskowych. Korzystanie z nich jest opłacalne wszędzie tam, gdzie nie ma ciepłej wody z sieci ciepłowniczej.

Jak dobrać moc i pojemność bojlera do potrzeb rodziny?

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mocy i pojemności bojlera. To wcale nie jest łatwe zadanie, ale należy się go podjąć, by prawidłowo dobrać urządzenie.

Jeśli będzie ono miało zbyt małą pojemność, to wciąż będzie brakowało ciepłej wody. Jeśli będzie miało zbyt dużą moc i pojemność, to będzie zużywało dużo energii elektrycznej bez żadnego wyraźnego powodu. To marnotrawstwo. Przy okazji wiąże się też z dużą inwestycją pieniędzy. Większy i mocniejszy bojler jest droższy. Jego niepotrzebny zakup to po prostu zamrożenie pieniędzy.

Chcąc wybrać bojler o właściwie dopasowanych parametrach, należy prześledzić zachowania wszystkich domowników.

Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, ile osób na stałe zamieszkuje w danym lokalu. Później powinno się też zastanowić, czy te osoby biorą prysznic, czy też wolą długie kąpiele.

Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie — jak często domownicy się myją. Wiele osób rezygnuje z codziennych pryszniców i bierze je co dwa dni lub jeszcze rzadziej. Inni biorą długie kąpiele dwa razy dziennie. Przy wyznaczaniu niezbędnej pojemności bojlera warto uwzględnić te zwyczaje.

Przykładowo, jeśli w mieszkaniu znajdują się cztery osoby, które biorą krótki prysznic każdego dnia, to potrzebują one bojlera o zbiorniku dwa razy większym niż cztery osoby, które biorą krótki prysznic co drugi dzień. Jeszcze więcej ciepłej wody będą potrzebowali amatorzy długich kąpieli.

Ilość domowników ma też znaczenie przy obliczaniu, ile wody będzie niezbędne w kuchni. Okazuje się, że im więcej osób stołuje się w danym mieszkaniu, tym więcej brudnych naczyń trzeba będzie umyć. Sprowadza się to do tego, że potrzeba większej ilości ciepłej wody w kuchni.

Może się też okazać, że powyższa teza mija się z prawdą. Jeśli kuchnia jest wyposażona w zmywarkę, to zużywa ona zimną wodę z sieci. Po prostu zmywarka sama ją podgrzewa do zadanej temperatury. W takim wypadku bojler może być mniejszy.

Musimy też wspomnieć o mocy bojlera. Urządzenia, które mają nagrzewać wodę potrzebną do mycia naczyń, mogą mieć mniejszą moc niż łazienkowe. Wynika to z faktu, że naczynia myjemy w niższej temperaturze, niż własne ciało. Możemy, więc używać urządzeń o mniejszej mocy. Instalując bojler w kuchni, możemy postawić na mniejszą pojemność i mniejszą moc. Jest to pewnego rodzaju oszczędność.

Zakłada się, że dla osoby mieszkającej samotnie wystarczy zbiornik 40 litrów. Dla rodziny składającej się z czterech osób, które myją się codziennie pod prysznicem, wystarczy zbiornik o pojemności 120 litrów (za absolutne miniumum uznaje się 100 litrów).

Jest to pewien wyznacznik, którego należy się trzymać przy szukaniu własnego urządzenia, ale należy też mieć świadomość, że nie zawsze będzie to wielkość odpowiednia. Dobrze jest traktować tę wartość jako wyjściową dla dalszych rozważań, ale uzależnić ją od cech charakterystycznych i stylu życia konkretnych domowników.

Dla niektórych rodzin może być to ilość zdecydowanie za duża, a dla innych może być niewystarczająca. W tym wypadku nie opłaca się jednak wybierać większych zbiorników po to, by mieć pewien margines błędu.

Zbyt duży zbiornik oznacza, że będziemy płacić za podgrzewanie wody, która właściwie nikomu nie jest potrzebna. Lepiej tego unikać i zadbać o lepsze dopasowanie urządzenia. W razie wątpliwości dobrze jest zapytać pracownika sklepu o dopasowanie sprzętu lub też poprosić o radę osobę, która zajmie się montażem bojlera. Czasami mają one też na swoim opakowaniu sugestię tego dla jak licznej rodziny są one przeznaczone. Można sugerować się taką informacją od producenta, bo jest spora szansa, że okaże się ona strzałem w dziesiątkę.

Parametry i funkcje bojlerów

Wybierając bojler elektryczny do domu, warto wiedzieć na jakie parametry trzeba zwracać uwagę. Karta charakterystyki każdego urządzenia jest dość długa, ale wiele danych zawartej na niej jest niepotrzebna użytkownikowi lub niezrozumiała dla amatora. Trzeba wiedzieć, na co należy zwracać uwagę.

 • Pojemność bojlera — pierwszym i podstawowym parametrem jest pojemność bojlera. To właśnie od niej zależy, czy bojler będzie wystarczał na potrzeby wszystkich domowników, czy też cały czas będzie w nim brakowało ciepłej wody. Od pojemności zbiornika uzależniona jest także jego wielkość, a od niej z kolei zależy to, czy zamontowanie bojlera będzie możliwe w wybranym przez inwestora miejscu, czy też powinno się poszukać innego rozwiązania. Pojemność zbiornika jest szczególnie ważna w przypadku bojlerów pojemnościowych. Opłaca się wybierać bojlery o jak najmniejszej możliwej pojemności, ale równocześnie takiej, która spełnia wymogi domowników.
 • Moc — od mocy bojlera zależy to, jak szybko będzie on podgrzewał wodę. Im większa moc, tym szybciej grzeje. Dla rodziny czteroosobowej o przeciętnym zużyciu wody i przeciętnych potrzebach wystarczy bojler o mocy 3–4,5 kW.
 • Możliwość regulowania temperatury — jest to funkcja, która powinna znaleźć się w każdym bojlerze przepływowym. Dzięki temu użytkownik może sam ustalić, jaka temperatura wody będzie odpowiednia. Pozwala to na uniknięcie poparzeń oraz na marnowanie energii elektrycznej na podgrzewanie wody do zbyt wysokiej temperatury.
 • Przenikalność cieplna — ten parametr opisuje przenikanie ciepła przez przegrody termiczne. Mówiąc prościej, chodzi o to, jak szybko bojler stygnie po wyłączeniu jego zasilania. Ekonomicznie jest używać termostatu, który przez cały czas będzie utrzymywał temperaturę wody w bojlerze na pewnym określonym poziomie, niż pozwolić jej ostygnąć i rozpocząć nagrzewanie od nowa na godzinę przed planowaną kąpielą.
 • Termostat — to urządzenie, które dba o utrzymywanie przez urządzenie zadanej temperatury. Kontroluje ono uruchamianie się i wyłączanie urządzenia. Termostat jest obecnie montowany w większości urządzeń, ale zawsze warto sprawdzić, czy jest on także w wybranym przez nas modelu.
 • Zabezpieczenia — dodatkowe zabezpieczenia bojlerów to temat rzeka. Najważniejsze jest jednak, by urządzenie posiadało dodatkowe zabezpieczenia, które chronią np. przed przegrzaniem się wody wewnątrz bojlera. Dzięki temu woda się nie zagotuje, a sam zbiornik nie zostanie rozsadzony.

Czy bojlery są energooszczędne?

Co zrobić by bojlery elektryczne zużywały mniej prądu i jak płacić niższe rachunki za prąd?

Niestety wadą bojlerów elektrycznych jest to, że pobierają one sporo energii elektrycznej. Ma to swoje przełożenie w wysokości rachunków za prąd.

Z tego powodu wiele osób uważa je za drogie źródło ciepłej wody i wybiera raczej urządzenia zasilane gazem.

Obecnie ceny energii elektrycznej oraz gazu rosną, więc ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, które z nich jest bardziej opłacalne. Wiele zależy od tego, jak pozyskiwana jest energia wykorzystywana do zasilania bojlerów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów energii jest używanie kolektorów słonecznych. Wprawdzie wykonanie instalacji kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, to opłaca się w nią zainwestować.

Specjaliści wyliczają, że wydatek związany z instalacją kolektorów lub paneli słonecznych zwraca się już po kilku latach. Wiele bojlerów ma możliwość podłączenia zarówno do prądu z sieci, jak i energii elektrycznej pochodzącej z kolektora np. bojlery dwupłaszczowe. Oczywiście nie jest to zmniejszenie zużycia energii, a jedynie zmniejszenie kwoty, którą należy zapłacić elektrowni.

Dobrym pomysłem jest też montowanie na przewodach doprowadzających zasilanie do bojlera włączników czasowych. Można ustawić na nich, kiedy dokładnie powinna grzać się woda. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której woda w bojlerze jest podgrzewana, gdy w domu nikogo nie ma i z całą pewnością nikt nie będzie jej potrzebował. Włącznik czasowy można ustawić tak, by uruchomił on bojler np. na godzinę przed powrotem domowników do domu. To najprostszy sposób na zmniejszenie zużycia energii przez urządzenie.

Bardzo prostym sposobem na zmniejszenie zużycia energii jest też dostosowanie pojemności bojlera do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Nie chodzi o to, by podgrzewał on wodę na zapas. To marnotrawstwo. Powinien on mieć zbiornik, który dokładnie zaspokaja potrzeby domowników i nie pozostawia nadwyżek.

Jeśli zależy nam na tym, by bojler był energooszczędny, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ma on zamontowany termostat. To właśnie on nie pozwala na podgrzewanie temperatury do zbyt wysokiej wartości, ale dba, by była ona utrzymana na właściwym poziomie.

Jego odpowiednie ustawienie jest prawdziwą sztuką. Wiele osób uważa, że termostat powinien być ustawiony na wysoką temperaturę. Dzięki niej ciepłej wody wystarcza na dłużej. Jeśli woda z bojlera ma 60 stopni Celsjusza to miesza się ją z zimną wodą po to, by miała temperaturę przyjemną dla skóry.

Gdyby ta sama woda miała 40 stopni, to zużyto by jej więcej po to, by uzyskać finalnie taką samą temperaturę końcową.

Jest to jednak pewien błąd myślenia. Jeśli z bojlera wyleci woda o bardzo wysokiej temperaturze, to zostanie ona zastąpiona wodą o dużo niższej temperaturze. Po prostu będzie to zimna woda z sieci, która obniży temperaturę w całym zbiorniku. Konsekwencją tego będzie duża ilość energii elektrycznej potrzebna do ponownego podgrzania całości.

Pod względem ekonomicznym lepszym rozwiązaniem jest ustawienie termostatu na poziomie 45 stopni. Ubytek wody jest uzupełniany zimną wodą, którą szybko można podgrzać do zadanej temperatury. Grzałka może więc pracować na małej mocy, ale za to równomiernie.

Cechą charakterystyczną termostatu jest to, że włącza on urządzenie, co 10 – 15 minut po to, by wciąż utrzymywać zadaną temperaturę.

Niektórzy specjaliści twierdzą nawet, że jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż używanie włącznika czasowego.

W rzeczywistości wiele zależy od sposobu i trybu życia. Najlepiej jest więc wypróbować obie metody we własnym gospodarstwie domowym i sprawdzić, która z nich lepiej się sprawdza. Trzeba jednak pamiętać, że bojler jest doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii. Jeśli, więc planujemy ustawić termostat na niską temperaturę, to przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy ustawiać go na temperaturę wynoszącą przynajmniej 60 stopni. W takich warunkach usuwane są bakterie z grupy Legionella, które mogą być szkodliwe dla człowieka.

Ile kosztuje bojler elektryczny?

Bojler elektryczny cena
Bojler elektryczny cena

Ceny bojlerów są bardzo zróżnicowane – wynika to z faktu, że mają one przeróżne funkcje oraz należą do różnych typów urządzeń. W związku z tym powinno się porównywać jedynie ceny tych urządzeń, które mają zbliżone do siebie parametry.

Najważniejszymi są pojemność zbiornika i moc grzałki. Oprócz nich na cenę wpływają też dodatkowe funkcje, w jakie może być wyposażone urządzenie.

Bojler dwupłaszczowy poziomy może kosztuje od 600 do 900 złotych.

Bojler dwupłaszczowy pionowy o takiej samej pojemności kosztuje powyżej 800 złotych.

Poziomy bojler z wężownicą to koszt około 600 złotych.

Wersje pionowe są droższe, bo ich ceny zaczynają się od 1200 złotych.

Pamiętajmy, że ceny te są bardzo orientacyjne. Wybór urządzeń jest bardzo duży, a co za tym idzie, ich ceny są zróżnicowane. Przed zakupem zawsze warto upewnić się, co dokładnie jest wliczone w cenę urządzenia. Być może zawiera ona dostawę, montaż lub serwis.

Niektóre bojlery objęte są dodatkową gwarancją i wsparciem po sprzedażowym.

Bojler elektryczny zalety

 • Szybki dostęp do ciepłej wody – bojlery elektryczne nagrzewają wodę bardzo szybko. Dzięki temu nie trzeba długo na nią czekać. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku wody użytkowej. Szybki dostęp do ciepłej wody oznacza też mniejsze marnowanie zimnej wody, która nie nadaje się do wykonywania czynności higienicznych. To komfort i wygoda dla użytkowników.
 • Prosty montaż – instalacja takich bojlerów nie jest problemem. Najczęściej to po prostu zamontowanie ich na odpowiednim stelażu, a następnie podłączenie do niego właściwych rur oraz prądu.
 • Stała temperatura wody – bojler zapewnia stałą temperaturę wody. Ustalasz jej wysokość i urządzenie samo dba o to, by utrzymywać ją na odpowiednim poziomie.
 • Bezpieczne – większość bojlerów ma różnego typu zabezpieczenia. Wbudowany termostat chroni przed przegrzaniem. Dzięki niemu woda w bojlerze się nie zagotuje. Nie ma też ryzyka, że woda rozsadzi zbiornik i zaleje mieszkanie. Co jeszcze ważniejsze — nie ma ryzyka zatrucia czadem. W przypadku bojlerów gazowych takie ryzyko występuje. Z jego powodu rocznie umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. Czad jest cichym zabójcą. Korzystając z bojlerów zasilanych energią elektryczną, nie ryzykuje się powstawania tego trującego gazu.
 • Bojlery dwufunkcyjne — prawdziwą ciekawostką są bojlery dwufunkcyjne. Są to urządzenia, które mogą podgrzewać wodę użytkową oraz wytwarzać ciepło w instalacji gazowej. Mówiąc prosto, łączy on ze sobą cechy podgrzewacza wody i pieca centralnego ogrzewania. Zakup takiego urządzenia to oszczędność miejsca i pieniędzy. Kosztuje ono mniej niż dwa oddzielne urządzenia. Poza tym pozwala ono na lepsze wykorzystanie energii cieplnej. To rozwiązanie jest stworzone z myślą o budynkach jednorodzinnych, ponieważ charakteryzuje je dość mała wydajność. Niemniej w domach spisuje się doskonale, ponieważ jest proste w obsłudze i dość tanie w użytkowaniu.

Bojler elektryczny wady

 • Zużycie energii – największą wadą bojlerów elektrycznych jest ich wysokie zużycie energii elektrycznej. Oznacza to, że gdy rosną ceny prądu, rosną też koszty korzystania z bojlera. Można jednak tą wadą zminimalizować. Dobrym sposobem jest zamontowanie do bojlera drugiego źródła energii w postaci kolektora słonecznego. Energia słoneczna jest za darmo, więc może ona mieć znaczny wpływ na zmniejszenie kosztów korzystania z ciepłej wody. Drugim sposobem jest też ustawianie włącznika czasowego. Jeśli wszyscy domownicy znajdują się poza domem i nie korzystają z ciepłej wody, to nie ma sensu, by była ona podgrzewana. Można ustawić włącznik czasowy tak, by uruchamiał on bojler na pół godziny przed powrotem domowników. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy i nieogrzewanie pomieszczeń, w których nikogo nie ma.
 • Zagrożenie biologiczne – w przypadku nieprawidłowych ustawień termostatu można nieświadomie stworzyć w bojlerze bardzo dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Wśród nich największym zagrożeniem dla człowieka są bakterie z grupy Legionella. Mogą one rozwijać się w wodzie o temperaturze poniżej 60 stopni. Bardzo często występują one w rurach kanalizacyjnych, wannach, odpływach i dyszach wanien z hydromasażem. Doskonale czują się także w bojlerach. Jako że wody w bojlerze nie można w żaden sposób zdezynfekować, a samego zbiornika nie sposób umyć od środka, raz na tydzień lub częściej powinno się zadbać o to, by woda w bojlerze została nagrzana do temperatury powyżej 60 stopni.
 • Bardzo duży wybór – na rynku jest bardzo dużo różnych typów i rodzajów bojlerów. Różnią się one od siebie także parametrami. W związku z tym podjęcie decyzji co do zamontowania konkretnego modelu może być problematyczne.
 • Woda w zbiorniku może się skończyć — każdy użytkownik bojlera wie, że ma on określoną pojemność. Kiedy ogrzana w nim woda się skończy, należy poczekać, aż ogrzeje się następna jej partia. Może się więc zdarzyć, że ciepła woda skończy się w trakcie czyjejś kąpieli. Można tego uniknąć, dokładnie obliczając zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Im będzie ono lepiej wyliczone, tym bardziej dostosowana będzie ilość wody. Może jednak dojść do sytuacji, że bojer zamontowano, gdy w domu mieszkały dwie osoby. Później rodzina powiększyła się do czterech. W takim wypadku używany dotąd bojler będzie niewystarczający. Nie jest to oczywiście wina samego bojlera, ale warto mieć to na względzie. Być może w pewnych sytuacjach warto kupić większy bojler, niż wymagałyby tego aktualne potrzeby po to, by nie zmieniać go w następnym roku.

Jak podłączyć bojler elektryczny krok po kroku?

Montaż bojlera elektrycznego nie jest trudny, o ile masz już przygotowane instalacje. Jeśli jest inaczej, to skorzystaj raczej z pomocy fachowca. Jeśli jednak po prostu chcesz zamontować nowy bojler na miejscu starego, to na pewno poradzisz sobie z tym samodzielnie.

Oczywiście, jeśli nie czujesz się na siłach lub po prostu nie masz czasu, to zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowca. Nie musisz być hydraulikiem, by poradzić sobie z tym zadaniem.

Do każdego bojlera powinien być dołączony schemat jego montażu. To właśnie one powinien być potraktowany przez Ciebie jako najdokładniejsza instrukcja montażu. W takim schemacie powinny znajdować się dokładne wytyczne.

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu montażu bojlera, bo na rynku dostępne jest ich wiele typów i rodzajów. Jak już wspomniano mamy bojlery pionowe i poziome. Mamy też bojlery pojemnościowe i przepływowe. Każdy z tych typów będzie się instalowało inaczej.

Krok 1 – warunki podłączenia

Przede wszystkim należy sprawdzić, jaki mamy bojler i jakie warunki należy spełnić, by jego podłączenie było możliwe.

Duże bojlery potrzebują nawet 4-6 kW mocy grzewczej, więc potrzebują one prądu trójfazowego. Jeśli nie jest on doprowadzony do miejsca przyszłej instalacji bojlera, to powinno się zacząć od zmian w instalacji elektrycznej. Dobrze, jeśli bojler jest podłączony w osobnym obwodzie wyprowadzonym z rozdzielnicy głównej. Wtedy można go wyłączyć, używając jednego bezpiecznika i nie rezygnując z działania innych urządzeń.

Krok 2 – zamontowanie stelaża

Większość bojlerów to urządzenia wiszące. Konieczne jest więc zamontowanie stelaża we właściwym miejscu. To właśnie na nim zawiśnie zbiornik.

Stelaż powinien być w komplecie z bojlerem. Wtedy można mieć pewność, że będzie on dopasowany, a sam zbiornik będzie się na nim stabilnie trzymał.

Krok 3 – zawieszenie zbiornika

Bojler należy zawiesić na zamontowanym stelażu. Warto jest dokładnie sprawdzić, czy dobrze się trzyma i czy jest stabilny. Całość musi się też porządnie trzymać po wypełnieniu wodą.

Krok 4 – podłączenie rur

W przypadku bojlerów przepływowych oraz jednopłaszczowych wystarczy zamontować dwie rury — zasilającą oraz doprowadzającą ciepłą wodę do kranu. Niczego więcej właściwie nie potrzeba.

Sprawa robi się jednak bardziej skomplikowana w przypadku bojlerów dwupłaszczowych. W tym wypadku używa się wyłącznie sztywnych połączeń, czyli np. rur warstwowych PEX. Służą one do przyłączenia bojlera do instalacji c.o. W żadnym wypadku nie wolno używać wężyków elastycznych. Stosuje się je jedynie przy podłączaniu do baterii.

Na pewno zastanawiasz się jak połączyć rury. Niestety, w tym poradniku nie odpowiemy Ci na to pytanie. W tym celu musisz po prostu sprawdzić wspomniany już schemat. Jest on inny w zależności od modelu i typu urządzenia, które kupiłeś. To właśnie na schemacie będzie rozrysowane dokładnie, co powinieneś połączyć. Traktuj te wytyczne jako obowiązujące i nic nie zmieniaj na własną rękę. W schemacie umieszczono na pewno też informacje, jak powinny być połączone ze sobą poszczególne rury. Pamiętaj, że połączenia powinny być wytrzymałe i jak najbardziej sztywne, by mogły przenosić duże obciążenia.

Krok 5 – Puszczenie wody do obiegu

Kiedy już podłączymy wszystkie, rury możemy puścić wodę do obiegu. Należy robić to dość powoli, by zostawić sobie trochę czasu na reakcję, gdyby coś było nie w porządku ze szczelnością układu.

Warto jest obserwować, co się dzieje i reagować tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zauważysz, że woda ścieka np. połączeniami rur, to natychmiast odetnij jej dopływ.
Dopiero gdy masz pewność, że obieg jest szczelny, możesz przystąpić do następnego kroku.

Krok 6 – Podłączenie zasilania

To ostatni etap. Polega on po prostu na podłączeniu prądu do urządzenia. W przypadku, gdy jest ono zasilana po prostu prądem elektrycznym, to sprawa jest banalna. Zdecydowanie więcej problemów sprawiają bojlery gazowe. Jednak, jeśli nie czujesz się pewnie przy tego typu czynnościach, to raczej poproś o pomoc specjalistę.

Dzięki temu zyskujesz pewność, że urządzenie zostanie podłączone prawidłowo. W niektórych wypadkach bojler traci gwarancję, jeśli nie podłącza go autoryzowany monter. Zanim więc przystąpisz do samodzielnego podłączania bojlera elektrycznego w domu, upewnij się, że nie stracisz na niego gwarancji.

FAQ

✓ Ile kosztuje bojler elektryczny?

Bojler dwupłaszczowy poziomy może kosztuje od 600 do 900 złotych. Bojler dwupłaszczowy pionowy o takiej samej pojemności kosztuje powyżej 800 złotych. Poziomy bojler z wężownicą to koszt około 600 złotych. Wersje pionowe są droższe, bo ich ceny zaczynają się od 1200 złotych.

✓ Jaką pojemność bojlera wybrać?

Zakłada się, że dla osoby mieszkającej samotnie wystarczy zbiornik 40 litrów. Dla rodziny składającej się z czterech osób, które myją się codziennie pod prysznicem, wystarczy zbiornik o pojemności 120 litrów (za absolutne minimum uznaje się 100 litrów).

✓ Jakie są wady bojlerów elektrycznych?

Najczęściej wymieniane wady bojlerów to wysokie zużycie energii, możliwość rozwoju szkodliwych bakterii w zbiorniku i ograniczona pojemność i tym samym ilość ciepłej wody do jednorazowego wykorzystania przez domowników.

Komentarz