Piaskowanie: cena, ścierniwa, jak piaskować [krok po kroku]

Piaskowanie
Piaskowanie

Nie oszukujmy się… Wizja czyszczenia jakichkolwiek powierzchni raczej mało kogo napawa entuzjazmem. Zwłaszcza wtedy, gdy trzeba to wykonywać jedynie przy pomocy własnych rąk i najprostszych akcesoriów, takich jak na przykład ścierka, gąbka czy szczotka.

Dynamiczny rozwój technologii w połączeniu z mądrymi umysłami sprawiają jednak, że na rynku co rusz pojawiają się nowe metody oraz narzędzia, które znacznie ułatwiają ludziom życie i funkcjonowanie. Dzięki nim sprzątanie staje się nieco przyjemniejsze, a osiągane efekty na czyszczonych powierzchniach zadowalają nawet najbardziej wymagających.

Jedną z najbardziej znanych i chętnie stosowanych metod czyszczenia różnego rodzaju powierzchni jest piaskowanie za pomocą sprężonego powietrza.

Na czym polega piaskowanie i w jaki sposób przebiega piaskowanie przy użyciu sprężonego powietrza? Jakie są wady i zalety tej metody? Czy warto samodzielnie piaskować powierzchnie, czy może lepiej zlecić to fachowcom?

Zalety i wady piaskowania

Zalety piaskowaniaPiaskowanie jest procesem, który chętnie wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Przydaje się w sytuacjach, gdy konieczne jest oczyszczenie lub wygładzenie powierzchni, która może być metalowa, drewniana, stalowa, kamienna, aluminiowa a nawet z tworzywa sztucznego.
Rezultaty przypominają nieco efekty uzyskane po szlifowaniu, z tą różnicą, że za pomocą piaskowania otrzymuje się dużo gładszą powierzchnię. Dodatkowym atutem jest też możliwość dotarcia do trudno dostępnych zakamarków, gdzie szlifierka z pewnością by sobie nie poradziła.
Proces piaskowania można nazwać bardzo uniwersalnym, gdyż sprawdza się w wielu przypadkach. Z powodzeniem wykorzystywany jest do usuwania rdzy w branży motoryzacyjnej czy wszędzie tam, gdzie niezbędne jest korzystanie z maszyn przemysłowych.
Jeśli chodzi natomiast o piaskowanie w domu jednorodzinnym, to za pomocą tego procesu można czyścić wszelkie konstrukcje stalowe i metalowe, takie jak bramy czy ogrodzenia domów. Często jest też stosowane do czyszczenia kostki brukowej czy kamiennych płyt.
Piaskowanie jest niezwykle skuteczne do pozbywania się z powierzchni warstw lakierów, farb czy różnych powłok. Może być także stosowane do obróbki elementów ozdobnych – renowacje pomników, mostów czy fontann. Z powodzeniem wykorzystuje się ten proces również do odnawiania drewnianych konstrukcji, a nawet tych wykonanych z PCV i plastiku.
Za pomocą piaskowania można też zmatowić szkło, przygotować powierzchnię do malowania czy do zabezpieczenia przed korozją.
Jak widać zastosowanie tej metody czyszczenia jest bardzo szerokie i zróżnicowane. Nie jest to jednak proces bez pewnych dość istotnych wad.
Wady piaskowaniaBezapelacyjnie największą wadą piaskowania jest to, że osoby je wykonujące są narażone na poważne choroby dróg oddechowych. W momencie, gdy ścierniwo uderza o czyszczoną powierzchnię, jego drobne ziarenka rozpadają się na całą masę lotnych cząsteczek, które następnie są wdychane nie tylko przez samych operatorów, ale też inne osoby w pobliżu.
Najbardziej niebezpiecznym ścierniwem jest piasek. Zderzając się z powierzchnią tworzy się z niego krystaliczny pył krzemionkowy, który dostając się do płuc może prowadzić do tak zwanej krzemicy. Choroba ta stanowi zagrożenie, ponieważ może się skończyć nawet śmiercią, spowodowaną zaburzeniami oddychania.
Dopiero w 1936 roku pewien brytyjski lekarz przeprowadził badanie i opublikował jego wyniki. Przebadał on grupę 441 pracowników obsługujących maszyny do piaskowania. Spośród nich, aż 24 osoby poniosły śmierć w wyniku krzemicy lub wynikających z niej dolegliwości. Na domiar złego, byli to robotnicy, którzy zmarli w ciągu zaledwie 3,5 roku od rozpoczęcia pracy. W związku z tym zaczęto przeprowadzać kolejne badania i w wielu krajach europejskich zakazano stosowania piasku jako ścierniwo w procesie piaskowania.
W celu zmniejszenia szkodliwości zaczęto stosować substytuty, na przykład żwir stalowy, żużel węglowy, kruszone szkło niklowe i wiele innych. Ponadto wprowadzono obowiązek posiadania odpowiednich zabezpieczeń w postaci odzieży ochronnej, masek, gogli czy respiratorów.
Potem zaczęto się zastanawiać, czy aby na pewno substytuty są w pełni bezpieczne. I o ile samo ścierniwo niekoniecznie musi być szkodliwe, to powstające w wyniku piaskowania produkty uboczne już mogą stanowić zagrożenie. Obecnie już wiadomo, że tak właśnie jest. Substancje, które powstają podczas stosowania substytutów do procesu piaskowania, mogą stać się przyczyną nowotworów czy na przykład poważnych chorób płuc.
Podczas czyszczenia powierzchni tą metodą nie tylko uwalniane są cząsteczki ścierniwa, ale także czyszczonego podłoża, farb i innych powłok oraz zanieczyszczeń, które się na tym podłożu znajdowały. Szczególnie niebezpieczne substancje powstają wskutek piaskowania stali, aluminium i powierzchni miedziowo-niklowych.
Aby uchronić się przed występującym zagrożeniem należy więc zacząć już na etapie wybierania ścierniwa. Środki ochrony osobistej stanowią jedynie dodatkową formę zabezpieczenia. Niestety niektórzy potrafią bagatelizować problem i nie dostosowywać się do panujących przepisów BHP.
Na szczęście obecnie wszelkie te zagrożenia są zmniejszane do minimum. Proces piaskowania nie jest już tak niebezpieczny jak kiedyś, a to wszystko za sprawą nowych rodzajów materiałów służących jako ścierniwa, nowoczesnych środków ochrony, zdecydowanie lepszego nadzorowania pracowników oraz lepszych wariantów obróbki (na mokro i water jetting).
Dla niektórych osób wadą może być również powstawanie pyłów, a więc bałaganu. A jak wiadomo, istnieją metody, które wyczyszczą powierzchnię bez wydzielania jakichkolwiek zanieczyszczeń. Jednak w niektórych przypadkach, piaskowanie jest po prostu niezastąpione i żadna inna metoda nie sprawdzi się tak dobrze.

Na czym polega piaskowanie?

Na czym polega piaskowanie?
Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie za pomocą sprężonego powietrza (obróbka strumieniowo-ścierna) to jedna z najpopularniejszych metod czyszczenia, która wykorzystywana jest do różnego rodzaju powierzchni – w tym trudno dostępnych. W 1870 roku piaskowanie zostało opatentowana przez Benjamina Chew Tilghmana. A konkretnie na czym polega piaskowanie? Piaskowanie jest technologicznym procesem, wykorzystującym do czyszczenia tak zwane ścierniwo, które jest wyrzucane z urządzenia za pomocą sprężonego powietrza lub wody.

Do przeprowadzenia procesu używa się maszyn zwanych piaskarkami. Ścierniwem natomiast może być kilka materiałów.

Kiedyś był to zazwyczaj piasek kwarcowy lub szklarski, ale obecnie do piaskowania wykorzystuje się inne materiały, takie jak:

 • elektrokorund,
 • szklane kulki (tzw. szkiełkowanie),
 • stalowy śrut,
 • garnet,
 • a nawet zmielone skorupy orzechów oraz wiele innych.

Piaskowana za pomocą ścierniwa i sprężonego powietrza powierzchnia nie tylko staje się czysta, ale też równa. Warto pamiętać, że materiał do piaskowania musi być prawidłowo oczyszczony i przygotowany.

Proces oczyszczania za pomocą piaskowania podzielony jest na trzy etapy.

 1. Pierwszy z nich polega na usunięciu starych powłok i wszelkich zanieczyszczeń z obrabianej powierzchni.
 2. W drugim jest ona ujednolicana.
 3. W trzecim etapie nadaje się jej odpowiednią chropowatość.

Po ich wykonaniu można przystąpić do dalszych obróbek powierzchni, na przykład do malowania.

Efekt jaki uzyskuje się po piaskowaniu z użyciem sprężonego powietrza można porównać do oszlifowania. Jednak używając piasku otrzymuje się równiejszą powierzchnię, która bezpośrednio po procesie czyszczenia jest gotowa na dalsze etapy obróbki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ piaskowanie nadaje odpowiednią szorstkość, co przykładowo wpływa na lepszą przyczepność farby.

Dodatkowo w przypadku powierzchni metalowych, czyszczenie piaskiem pozwala pozbyć się różnych uszczerbków, które zostały spowodowane korozją. Nie tylko więc usuwa z nich zanieczyszczenia, ale także poprawia ich stan spowodowany czynnikami atmosferycznymi.

Po piaskowaniu powierzchnia powinna zostać jak najszybciej zabezpieczona, ponieważ zbagatelizowanie tego z pewnością doprowadzi do kolejnych uszczerbków w związku z działaniem czynników środowiskowych.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Najważniejszą kwestią w całym procesie piaskowania za pomocą sprężonego powietrza jest stosowanie dobrego ścierniwa oraz pistoletu wysokiej jakości. W przygotowywaniu piasku szczególnie ważne jest to, aby był on odpowiednio rozdrobniony i dokładnie oczyszczony. Następnie materiał umieszczany jest w piaskarce, która wyrzuca jego strumień na wybraną powierzchnię pod dużym ciśnieniem.

Warto również pamiętać, że pożądane efekt piaskowania z użyciem sprężonego powietrza można uzyskać tylko wtedy, gdy użyje się do tego odpowiedniego ścierniwa. Nie zaleca się stosowania piasku kwarcowego. Nie dlatego, że jest nieskuteczny, lecz dlatego, że jest szkodliwy i może przyczyniać się do różnego rodzaju chorób pylicznych.

Niezwykle ważne jest zapewnienie środków bezpieczeństwa osobom, które zajmują się piaskowaniem z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Przede wszystkim chodzi o odzież ochronną, gwarantującą prawidłową wentylację. Kolejną istotną kwestią jest również zapewniony dopływ świeżego powietrza. Tak przygotowana osoba wykonująca piaskowanie nie tylko będzie czuła się bezpiecznie, ale też będzie w stanie dokładnie oczyścić piaskiem powierzchnie.

Technologia ta jest wykorzystywana w bardzo szerokim zakresie. Najważniejszym zadaniem piaskowania jest zdzieranie warstw powierzchniowych, które zależy od zastosowanego ścierniwa. Inny efekt piaskowania uzyska się używając na przykład popękanych stalowych kulek, które potrafią zedrzeć nawet bardzo grube warstwy rdzy czy lakieru, a zupełnie inny będzie rezultat wykorzystania gładkich i małych kuleczek, które skutecznie wygładzą powierzchnię.

Jakie powierzchnie warto czyścić metodą piaskowania?

Jakie powierzchnie warto czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie jako proces oczyszczania stosowany jest do szybkiego usuwania rdzy z takich rzeczy jak auta, grzejniki, barierki oraz wszelkich trudno dostępnych miejsc. Bardzo często okazuje się, że piaskowanie to najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się warstwy dotkniętej korozją. Piaskowanie dokładnie wygładza, odświeża i doskonale przygotowuje podłoże do przyjęcia farby czy innych środków antykorozyjnych.

Za pomocą piaskarki można wyczyścić również mury z różnych zabrudzeń i zacieków lub osadów. Piaskowanie z powodzeniem zlikwiduje graffiti oraz glony i inne wykwity z elewacji. Piaskując wszelkie elewacje należy jednak uważać, ponieważ raczej nie powinno się wykonywać procesu w przypadku murów starych i delikatnych.

Nie zaleca się również piaskowania elewacji wykonanych z cegieł: niewypalonych do końca, klinkierowych, formowanych ręcznie oraz glazurowanych.

Dzięki piaskowaniu można usunąć wszelkiego rodzaju warstwy – lakieru, farby i innych powłok, a także wygładzić powierzchnię i przygotować ją do dalszej obróbki. Coraz częściej funkcję piaskowania można spotkać w myjkach ciśnieniowych. W domu czy ogrodzie można wykorzystać czyszczenie metodą piaskowania za pomocą strumienia o niezbyt dużym ciśnieniu. Poddanie piaskowaniu fasady budynku, tarasu, czyszczenie kostki brukowej czy chodnika nie stanowi żadnego problemu. Piaskowanie można stosować także do bardzo zabrudzonych powierzchni, takich jak grill ogrodowy czy ogrodowe palenisko.

Piaskowanie w domu

Piaskowanie w domu
Stosowanie piaskowania na zanieczyszczenia powierzchni w domu

Zakup profesjonalnej piaskarki wiąże się ze sporym wydatkiem, sięgającym od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nikt, kto będzie używał sprzętu jedynie na własny użytek wokół domu, raczej nie pokusi się więc o kupienie takiej maszyny, która nie dość, że jest droga, to jeszcze w zależności od wielkości zbiornika, potrafi zająć dużą ilość miejsca.

Istnieją jednak rozwiązania do użytku domowego. Warto w tym momencie wspomnieć o rodzajach piaskowania. Może się ono bowiem odbywać na sucho i na mokro.

Piaskowanie na sucho

Piaskowanie na sucho odbywa się za pomocą odpowiednio dobranego do danej powierzchni ścierniwa i sprężonego powietrza. Aby móc go wykonać, niezbędny jest zakup dwóch elementów – pistoletu i kompresora.

Ten pierwszy jest odpowiedzialny za wyrzucanie sprężonego powietrza wraz z materiałem ściernym, a drugi zasila sam pistolet. Taki podstawowy sprzęt do użytku domowego można skompletować już za kilkaset złotych. Nie sprawdzi się on jednak w przedsiębiorstwach, które profesjonalnie zajmują się piaskowaniem.

Piaskowanie na mokro

Piaskowanie na mokro polega na wyrzucaniu z urządzenia wody ze ścierniwem. Taka metoda nie nadaje się do niektórych powierzchni, ale może być wykorzystywana wokół domu na wiele sposobów.

Do tej metody można użyć myjki ciśnieniowej, która posiada taką funkcję. Na rynku dostępnych jest wiele takich urządzeń i są one wyposażone w dodatkowe akcesoria umożliwiające piaskowanie. Największą przewagą metody na mokro jest to, że w przeciwieństwie do tej drugiej, znacząco zmniejsza się pylenie ze względu na zastosowaną w procesie wodę.

Myjka ciśnieniowa a piaskowanie w domu jednorodzinnym

Piaskowanie za pomocą myjki ciśnieniowej jest bardzo proste i nie potrzeba tutaj sprężonego powietrza, tak jak w przypadku tradycyjnego piaskowania na sucho. Takie urządzenie posiadające odpowiednią funkcję wyposażone jest w specjalną dyszę.

W jaki sposób odbywa się cały proces? Najpierw zasysa się ścierniwo do lancy, a następnie łączy się ono z wodą i razem nabierają odpowiedniej prędkości. Najlepiej jeśli materiał jest całkowicie suchy, wtedy jest on dobrze zasysany.

To świetna alternatywa do użytku domowego, gdyż nie potrzeba tu sporych rozmiarów kompresora. Wszystko, czego potrzeba to odpowiednia myjka ciśnieniowa i lanca przeznaczona do hydropiaskowania powierzchni. Jest to więc urządzenie 2 w 1, które nie zajmie zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu gospodarczym.

Można w ten sposób zaoszczędzić pieniądze nie kupując dwóch odrębnych sprzętów, a dodatkowo taka myjka jest tańsza niż kompresor i pistolet. Jej użytkowanie również jest ekonomiczniejsze. Kompresor jest bowiem bardziej prądożerny.

Do wad takiego rozwiązania należy dość duże zużycie piasku, gdyż nie da się kontrolować wykorzystywanej ilości. Problematyczna może być też sama woda, która w łatwy sposób może zachlapać osobę wykonującą piaskowanie.

Gdzie najlepiej sprawdzi się piaskowanie za pomocą myjki ciśnieniowej? Zwłaszcza w przypadku płaskich powierzchni wykonanych z materiałów odpornych na zniszczenia, takich jak beton, asfalt, kostka brukowa, stal itd. Nie sprawdzi się natomiast do czyszczenia delikatnych elementów, ponieważ ciężko jest kontrolować strumień, w związku z czym występuje zbyt duże ryzyko zniszczenia.

Piaskowanie myjką ciśnieniową nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych, wystarczy sama woda i oczywiście dostosowane do danego podłoża ścierniwo.

Rodzajów materiałów ściernych do piaskowania jest całe mnóstwo. Przed zakupem warto zapoznać się przynajmniej z częścią z nich, aby móc dokonać właściwego wyboru. Efekt piaskowania będzie bowiem zależał właśnie od zastosowanego rodzaju ścierniwa. Musi być ono dostosowane do rodzaju powierzchni, którą zamierza się piaskować, pożądanego rezultatu oraz typu posiadanego urządzenia.

Ścierniwo do piaskowania

Ścierniwo do piaskowania

Podczas wybierania ścierniwa do obróbki strumieniowo-ściernej ważne są trzy kwestie – wybrana technologia piaskowania (na sucho czy na mokro), granulacja materiału oraz wartość w skali twardości Mohsa. Jest to dziesięciostopniowa skala stworzona w 1812 roku przez niemieckiego mineraloga. Cechuje ona odporność minerałów na zarysowania.

Co to tak naprawdę oznacza? Przykładowo: czyszcząc powierzchnię, której twardość wynosi 7, za pomocą ścierniwa o twardości 3, w żaden sposób się jej nie uszkodzi, a jedynie oczyści się ją z miękkich zanieczyszczeń.

Gdyby jednak zastosowano w tym przypadku twardszy materiał o wartości 9 w skali Mohsa, to wówczas nastąpi skrawanie podłoża i jego żłobienie. Czasami taki efekt piaskowania jest wręcz pożądany, ale jeśli chodzi tylko o wyczyszczenie to należy stosować ścierniwa o niższej twardości.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju materiały ścierne. Niektóre z nich są mniej lub bardziej popularne. Wśród najbardziej znanych należy wymienić:

Piasek kwarcowy

Najtańsze ścierniwo i jednocześnie najbardziej uniwersalne, jednak jak już wcześniej wspomniano, także najniebezpieczniejsze. W świetle przepisów prawnych tym materiałem można piaskować jedynie w komorach lub zabezpieczając przestrzeń specjalnymi namiotami przeznaczonymi do obróbki strumieniowo-ściernej.

Mobilne piaskowanie za pomocą piasku kwarcowego może odbywać się w metodzie na mokro, co umożliwiają urządzenia nazywane hydropiaskarkami. Materiał ten w połączeniu z wodą prawie w ogóle nie pyli. Zainwestowanie w dobre jakościowo urządzenie umożliwia piaskowanie praktycznie każdej powierzchni. Jeśli chodzi o twardość piasku kwarcowego to wynosi ona 5-7 w skali Mohsa.

Szklane mikrokulki

Twardość materiału jest podobna do twardości piasku kwarcowego. Jest to jednak znacznie bezpieczniejsza alternatywa. To materiał czysty i nieszkodliwy zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Można go stosować na sucho i na mokro.

Doskonale sprawdza się do czyszczenia stali zwykłej, kwasoodpornej, różnych metali i aluminium. Zazwyczaj służy do ujednolicania powierzchni, satynowania lub nadania jej błysku. Szklane mikrokulki stosuje się także do kulowania metalowych wyrobów, usuwania graffiti czy renowacji zabytków.

Szklany granulat

Jego twardość wynosi 6 w skali Mohsa. Podobnie jak poprzedni materiał, jest to ścierniwo ekologiczne, niestwarzające zagrożenia dla ludzi i środowiska. Od wcześniejszego różni się w zasadzie tylko kształtem ziaren – mają one ostre krawędzie (mikrokulki jak sama nazwa wskazuje są kuliste).

Ścierniwo może być wykorzystywane do podobnych powierzchni co mikrokulki i również stosuje się go w wariancie na sucho i na mokro. Materiał czyści i ujednolica powierzchnię oraz nadaje jej chropowatość.

Żużel pomiedziowy

Żużel pomiedziowy nadaje się wyłącznie do stosowania na sucho, a jego twardość wynosi 6 w skali Mohsa. Najlepiej sprawdza się do czyszczenia stali, a najczęściej wykorzystywany jest do pozbywania się starych powłok lakierów, farb, a także do usuwania rdzy i zgorzeliny.

Śrut plastikowy

To delikatny materiał o twardości 3,5-4 w skali Mohsa. Idealnie sprawdza się niemal do każdej powierzchni – do stali zwykłej i nierdzewnej, drewna, szkła, tworzyw sztucznych oraz różnych metali.

Wykorzystywany jest w głównej mierze w motoryzacji oraz w lotnictwie, ponieważ w jego przypadku nie występuje zjawisko iskrzenia. Ścierniwo można stosować jedynie w wariancie na sucho, ponieważ jest lżejsze od wody i po prostu się na niej unosi.

Elektrokorund

Jeden z najtwardszych materiałów ściernych. Oprócz twardości wynoszącej 9 w skali Mohsa, charakteryzuje się także tym, że jest ostry. Ze względu na swoje właściwości stosuje się go do czyszczenia stali kwasoodpornej, stali zwykłej, aluminium, kamienia i szkła.

Elektrokorund używany jest głównie do nadania chropowatości powierzchniom przed ich malowaniem. Jest czysty i nie zawiera krzemionki, lecz nadaje się tylko do stosowania na sucho.

Mikrokulki ceramiczne

Materiał stosowany głównie do obróbki aluminium i stali szlachetnej ze względu na brak zawartości żelaza. Ścierniwo umożliwia delikatne piaskowanie i ładne wykończenie powierzchni, jednak jego cena jest absurdalna, bo wynosi aż 50 tysięcy złotych za tonę! Mikrokulki ceramiczne można stosować na sucho i na mokro. Ich twardość wynosi 7-8 w skali Mohsa.

Węglik krzemu

Materiał nazywany inaczej karborundem jest bardzo trwałym ścierniwem, którego twardość oraz właściwości zbliżone są nieco do diamentu, czyli najtwardszego minerału na świecie. Wartość w skali Mohsa dla tego ścierniwa wynosi 9-10.

Węglik krzemu nadaje się do czyszczenia każdego rodzaju stali i metali, kamienia czy szkła. Można nim również obrabiać kruche materiały. Stosuje się go głównie w celu nadawania chropowatości przed malowaniem, lakierowaniem itd., matowienia, czyszczenia i polerowania. Przeznaczony do piaskowania na sucho.

Ile kosztuje piaskowanie?

Określenie jednej konkretnej ceny za profesjonalne usługi piaskowania jest bardzo trudne, zależy bowiem od mnóstwa czynników, takich jak:

 • materiał z jakiego wykonana jest powierzchnia,
 • jej wielkość,
 • pożądany efekt końcowy,
 • zastosowane ścierniwo,
 • rodzaj zabrudzeń.

Dodatkowo ceny w firmach różnią się między sobą chociażby przez to, że posiadają one różne sprzęty – lepsze lub nieco słabsze.

W przypadku niewielkich elementów, takich jak na przykład samochodowe felgi, koszt piaskowania nie jest wysoki. Najczęściej oscyluje on wokół kwoty 30-50 złotych netto za sztukę w zależności od rodzaju posiadanych felg (za piaskowanie aluminiowych zapłaci się więcej niż za piaskowanie stalowych).

Jeśli chodzi natomiast o powierzchnie płaskie, to firmy najczęściej podają ceny za metr kwadratowy. Oczywiście koszt będzie zależny nie tylko od samej wielkości powierzchni, ale również od wielu wspomnianych wyżej czynników. Można przyjąć, że w tym przypadku ceny rozpoczynają się od 20 złotych netto wzwyż za jeden metr kwadratowy.

Za piaskowanie karoserii samochodu należy zapłacić już ponad 1000 złotych.

Widać więc, że nie da się jasno określić kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z piaskowaniem. Aby poznać cenę za obróbkę strumieniowo-ścierną konkretnej powierzchni, należy skontaktować się z firmą, która określi dokładną kwotę za wykonanie tej usługi.

W przypadku, gdy ktoś chce samodzielnie czyścić powierzchnie wokół domu za pomocą piaskowania, musi ponieść koszty związane z zakupem sprzętu i ścierniwa, a także liczyć się z wyższymi rachunkami za prąd.

Piaskowanie krok po kroku

Samodzielne piaskowanie nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza jeżeli ktoś nie ma w tym żadnego doświadczenia. Trzeba pamiętać o najistotniejszych kwestiach, takich jak na przykład strój ochronny. Nie dostosowanie się do zaleceń grozi nawet bardzo poważnymi urazami.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego urządzenia i dobranie dopasowanego do danej powierzchni ścierniwa. W następnej kolejności należy zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej.

Piaskowanie trzeba przeprowadzać zachowując szczególną ostrożność. Sąsiednie powierzchnie, które mogłyby ulec uszkodzeniu należy odpowiednio zabezpieczyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku starych i delikatnych murów.

W momencie, gdy cały zestaw do obróbki strumieniowo-ściernej został skompletowany, operator urządzenia jest ubrany w odzież ochronną, a wszelkie powierzchnie dookoła są dobrze zabezpieczone, można przystąpić do wykonania piaskowania powierzchni pod ciśnieniem. Najlepiej jeśli najpierw sprawdzi w mało widocznym miejscu, jak zareaguje dana powierzchnia na działanie konkretnego ścierniwa. Czy się nie odbarwi albo uszkodzi.

Jeśli nic się nie dzieje, można przystąpić do dalszych działań. Proces piaskowania powinien odbywać się w trzech etapach:

 1. Pierwszy polega na usunięciu z czyszczonej powierzchni zanieczyszczeń oraz znajdujących się na niej powłok.
 2. Drugi etap piaskowania ma na celu ujednolicenie powierzchni, czyli sprawienie, by była równa i estetyczna.
 3. W trzecim etapie obróbki, nadaje się powierzchni odpowiednią chropowatość, która umożliwi dalsze czynności, takie jak na przykład malowanie czy lakierowanie.

O ile w przypadku czyszczenia na przykład chodników z betonu nie potrzeba szczególnych umiejętności i wystarczy jedynie wypiaskować powierzchnię i pozbyć się powstałych pyłów, o tyle przystępując do innych prac, takich jak usuwanie rdzy i zanieczyszczeń z ogrodzeń, wymaga już nieco wiedzy.

Wszelkie elementy metalowe czy stalowe, które są narażone na korozję, po piaskowaniu należy jak najszybciej zabezpieczyć farbą bądź inną powłoką antykorozyjną.

Jeśli piaskowanie odbywa się metodą na mokro, po wykonanym procesie powierzchnia musi dokładnie wyschnąć przed kolejnymi etapami obróbki.

Mimo iż piaskowanie może wydawać się niektórym osobom dość łatwym i nieskomplikowanym procesem, to prawda okazuje się zupełnie inna. Nie jest to prosta sprawa i bez odpowiedniego sprzętu oraz jakichkolwiek umiejętności nie należy podejmować się tego samodzielnie.

W przypadku dużych powierzchni, delikatnych materiałów, skomplikowanych kształtów, mocnych zabrudzeń itd., dużo lepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy. Fachowcy nie tylko wykorzystają do tego lepsze urządzenia i dobiorą najlepsze możliwe ścierniwa, ale też uzyskane rezultaty ich pracy będą znacznie bardziej widoczne i zadowalające.

Ponadto mimo odpowiedniego przygotowania, osoby nieposiadające doświadczenia w piaskowaniu mogą narazić siebie i swoich bliskich na urazy spowodowane odbijającymi się drobinami materiału ściernego czy choroby pyliczne zagrażające zdrowiu i życiu.

Piaskowanie to metoda wykorzystująca siły natury

Piaskowanie nie jest właściwie czysto technologicznym wynalazkiem. Zjawisko to znane jest bardzo dobrze z natury. Wielokrotnie obserwowano, jak niesiony wiatrem piasek szlifuje skały, a nawet doprowadza do wyżłobień.

Odpowiednia prędkość tak drobnego materiału, jakim są ziarenka piasku, potrafi sprawić, że przebije się on przez twardą skałę. Każdy kto był w górach z pewnością widział, jak duże zmiany potrafi spowodować płynąca stale woda. Drąży ona koryta skalne, a piasek jest w tej kwestii jeszcze skuteczniejszy, w związku z większym tarciem.

W naturze ten proces trwa jednak setki, tysiące a nawet miliony lat. W przemyśle natomiast ważny jest czas, dlatego właśnie stworzono specjalne urządzenia, które w szybki sposób usuwają brud, warstwy powierzchniowe, a także umożliwiają wpływanie na kształt i formę.

Piaskowanie czy może sodowanie?

Piaskowanie jest jedną z najstarszych metod czyszczenia. Niestety mimo upływu czasu wymaga dość dużo nakładów pracy i wciąż wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem.

Istnieje metoda, która nazywa się sodowaniem (czasami można się natknąć na nazwę piaskowanie sodą). Jest to nic innego jak obróbka strumieniowo-ścierna, która zamiast syntetycznych ścierniw, wykorzystuje sodę oczyszczoną.

Sodowanie pod ciśnieniem to metoda nie tylko bezpieczniejsza dla operatora i wszystkich wokół, ale również bardziej ekologiczna niż zwykłe piaskowanie. W przypadku sodowania nie ma ryzyka wystąpienia chorób pylicznych, urazów czy rozwoju nowotworów.

Jak wiadomo, soda oczyszczona jest rozpuszczalna w wodzie i nie odkłada się w płucach. Sodowanie nie wymaga ponadto stosowania takiego ubioru ochronnego, jak w przypadku piaskowania pod ciśnieniem. W tej metodzie wystarczy tylko lekki ubiór roboczy, rękawiczki, maska oraz obuwie robocze.

Czy sodowanie jest trudniejsze niż piaskowanie? Może się tak początkowo wydawać, ale jest to proces dużo łatwiejszy i bezpieczniejszy do wykonania niż tradycyjne piaskowanie.

Czyszczenie strumieniowo-ścierne za pomocą sody jest więc świetną alternatywą dla piaskowania. Sodowanie może się odbywać zarówno na sucho, jak i na mokro. Drugi wariant sprawia, że pylenie w ogóle nie występuje, gdyż substancja się rozpuszcza.

Metodą sodowania można czyścić pod ciśnieniem w zasadzie wszystko to, co czyści się za pomocą piaskarek:

 • elewacje budynków,
 • karoserię i felgi samochodowe,
 • domki drewniane,
 • chodniki z betonu czy kostki brukowej,
 • wiele innych powierzchni i trudno dostępnych miejsc.

W przeciwieństwie do piaskowania, sodowanie jest procesem całkowicie bezinwazyjnym zarówno dla osoby wykonującej, jak i czyszczonych elementów. Bez obaw można więc czyścić pod ciśnieniem nawet delikatne powierzchnie. Przy użyciu piaskarki natomiast trzeba bardzo uważnie dobierać ścierniwo, gdyż źle dobrane może doprowadzić do uszkodzenia czyszczonego elementu.

Strumień sody oczyszczonej pod odpowiednio dużym ciśnieniem potrafi rozprawić się z każdym zabrudzeniem nawet z trudno dostępnych miejsc. Z tych wszystkich powodów coraz więcej firm i osób prywatnych przekonuje ta technologia i decydują się właśnie na sodowanie, a nie piaskowanie.

Sodowanie sprawdza się w wielu różnych gałęziach przemysłu, na przykład motoryzacyjnym, gdzie wykorzystuje się ten sposób czyszczenia do renowacji nadwozi, a także przygotowania części. Sodowanie idealnie nada się w każdej branży, w której szczególnie ważna jest czystość i skuteczne usuwanie zabrudzeń.

Ten proces umożliwia precyzyjne eliminowanie nawet bardzo uporczywych zanieczyszczeń, takich jak oleje, smary czy kleje montażowe. Nie wymaga też wcześniejszego przemywania, szorowania lub skrobania. W ciągu kilku minut uzyskuje się idealnie czysty element.

Tak jak w przypadku piaskowania, zabytkowe budynki niestety mogą zostać uszkodzone, tak w przypadku sodowania takie ryzyko nie występuje. Dlatego stosowanie sodowania świetnie sprawdza się w czyszczeniu wszędzie tam, gdzie nie wykonuje się piaskowania pod ciśnieniem, czyli do czyszczenia starych elewacji z resztek tynków, nalotów i wykwitów oraz innych zabrudzeń.

Za pomocą sodowania można usuwać również graffiti nie ingerując w strukturę obiektu. Doskonale nadaje się też do czyszczenia budynków po pożarach czy powodziach. Nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale także eliminuje brzydki zapach stęchlizny i spalenizny.

Piaskowanie i sodowanie są niemal identycznym procesem, lecz stosowane jest w nich różne czyściwo. Podczas uderzenia sody o powierzchnię z prędkością sięgającą nawet ponad 900 kilometrów na godzinę, następuje jego delikatna “eksplozja”, która odrywa brud nawet z trudno dostępnych miejsc.

Obróbka strumieniowo-ścierna z wykorzystaniem sody w żaden sposób nie uszkadza powierzchni, bez względu na to, czy jest ona wykonana z materiałów bardzo odpornych na uszkodzenia, czy tych delikatnych, które łatwo zniszczyć.

Sodowanie może więc być stosowane na powierzchniach stalowych, ceramicznych, aluminiowych, ale także na tych miękkich, takich jak drewno czy plastik. Podczas piaskowania powierzchnia jest obrzucana dość twardymi materiałami. Ich długotrwały wpływ w końcu ją uszkodzi. W metodzie sodowania ten problem nie występuje wcale.

Wodorowęglan sodu w wodzie ulega całkowitemu rozpuszczeniu. Jako środek chemiczny jest bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego oraz czyszczonych powierzchni.

Wyczyszczony sodą element po wykonanym procesie trzeba tylko przemyć wodą, aby pozbyć się jej pozostałości. Jest to znacznie delikatniejsza, ale jednocześnie niesamowicie skuteczna metoda pozbywania się zanieczyszczeń.

Dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu, gdyż nie trzeba zabezpieczać elementów wykonanych z delikatnych materiałów, a także otworów czy szczelin, tak jak to ma miejsce podczas piaskowania. Pozostałości sody można łatwo umyć, zdmuchnąć lub jeśli znajduje się w miejscach niewidocznych – pozostawić, ponieważ nie zmienia ona funkcjonalności i nie wpływa na korozję.

Mimo iż sodowanie jest droższe niż piaskowanie, to jest to metoda coraz chętniej stosowana, zwłaszcza w przypadku budynków zabytkowych, które są szczególnie podatne na uszkodzenia. Oczywiście niektóre z takich budynków można poddać procesowi piaskowania, ale będzie to wymagało dobrania odpowiedniego sprzętu i ścierniwa.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
M&P

Bardzo rzeczowy materiał, coś więcej o szkodliwości?

Zacierowy

Autor w doskonały sposób podszedł do tematu metod, stosowanych środków ściernych i szkodliwości każdego z nich. Uważam, że włożył bardzo dużo pracy podając nam tę kompilację i nie znalazłem w sieci bardziej wyczerpującego materiału, także na stronach angielskojęzycznych. Więcej na temat szkodliwości to M&P znajdzie w opracowaniach badań naukowych, ale te kwestie są w zainteresowaniach pewnie kilkudziesięciu osób na świecie.

Grzegorz

Dzień dobry. Ja bym z chęcią przeczytał o kwestiach technologicznych, jake kruszywo do jakich materiałów, jakie dysze, jakie piaskarka do użytku domowego.

Tomek

bardzo fajny artykuł, można się fajnie zapoznać z tematem