Jak pozbyć się os i szerszeni: usuwanie gniazd krok po kroku

Gniazdo szerszeni
Gniazdo szerszeni

Krótkie noce i upalne dni są zwiastunem najbardziej wyczekiwanej przez wszystkich pory roku. Gorące lato pozwala na wiele zabawy, ale również sprawia, że szkodniki aktywizują się.

To właśnie w najcieplejszej części roku niektóre owady mogą być najbardziej dokuczliwe. Jak pozbyć się gniazda os i szerszeni? Sprawdzone sposoby w dalszej części artykułu.

Co sprawia, że osy i szerszenie są niebezpieczne dla człowieka?

Osa
Osa

Osy reprezentuje aż 27 odmian, które wyglądem nieco przypominają pożyteczną pszczołę. Są jednak od niej znacznie większe, a ich jad – jest dużo bardziej szkodliwy i bardziej stężony. Tym, co również odróżnia osę od pszczoły jest fakt, że ta pierwsza po ukąszeniu po prostu regeneruje jad, podczas gdy druga – gubi żądło i ginie.

W zależności od odmiany, osy różnie umiejscawiają swoje gniazda: pod stropami budynków, na drzewach i innych naziemnych miejscach lub w przypadku dużo bardziej agresywnej odmiany o ciemnym zabarwieniu – pod ziemią czy w korzeniach drzew.

Ciemne osy są także dużo bardziej niebezpieczne, a ukąszenie ich jadem – bardziej bolesne. Owady te, wbrew obiegowej opinii, są bardzo pożyteczne – żywią się różnego rodzaju szkodnikami, takimi jak gąsienice czy mszyce, dlatego też chronią uprawy przed zniszczeniami. Pomagają również usuwać padlinę, bowiem przenoszą niewielkie jej fragmenty do swego gniazda w formie wysokobiałkowego pożywienia.

Owady te stają się najbardziej dokuczliwe w okresie letnim. Na przełomie lipca i sierpnia ich matka przestaje składać jajka i pozbawione zajęcia owady wlatują do budynków zajmowanych przez ludzi. Osy nie atakują same z siebie – użądlenie jest raczej efektem wejścia w ich tor lotu lub uszkodzenia gniazda.

Żądło osy nie odpada po ukąszeniu jak to ma miejsce w przypadku pszczoły, ale może być wykorzystywany wielokrotnie. Ten fakt w połączeniu z dużo większą siłą jadu osy sprawia, że często jej atak – szczególnie gdy trafi na alergika – może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia lub życia, który będzie wymagał interwencji lekarskiej.

Warto pamiętać, że miejsce ukąszenia jest niejako oznaczone – a więc ewentualne kolejne ataki trafią w to samo lub zbliżone miejsce (owady wyczuwają znajdujący się pod skórą jad). To dodatkowe niebezpieczeństwo, gdyż kumulacja ukąszeń może zaszkodzić nawet osobom, które nie cierpią na żadną nadwrażliwość. Jeśli po ataku osy nie występują żadne szczególnie nasilone objawy (lekki obrzęk i ból są akceptowalne, o ile nie nasilają się z upływem czasu), wystarczy zdezynfekować miejsce i obserwować je.

Opcjonalnie można również zażyć wapno. Z domowych sposobów, można również posiłkować się neutralizującą truciznę sodą oczyszczoną rozrobioną z niewielką ilością wody (do konsystencji pasty) lub plastrem świeżej cebuli. W razie wystąpienia ropnego wysięku lub powiększania się obrzęku z upływem czasu, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Szerszenie na całym świecie występują w 26 odmianach, jednak w Polsce bytuje tylko jeden jego rodzaj, co znacznie ułatwia reakcję na atak. Wyglądem jest nieco zbliżony do osy, choć znacznie większy: królowa osiąga około 3,5 cm długości, a robotnice – około centymetra mniej.

Wbrew obiegowej opinii, że szerszenie nie mają żadnego znaczenia dla ekosystemu – są one dość pożyteczne. Prowadzą bowiem regulację ilości osobników wśród mniejszych gatunków owadów, a także pozbywają się osłabionych osobników. Największą agresję szerszenie wykazują w okolicach września – gdy z kokonów wychodzą trutnie, które należy ochronić. To właśnie w tym czasie kolonia jest najliczniejsza i podchodzenie do niej bez specjalnego osprzętu może skończyć się wielokrotnym ukąszeniem.

Użądlenie może stanowić śmiertelne zagrożenie – zwłaszcza w przypadku małych dzieci oraz osób, u których występuje nadwrażliwość na jad. To jedyne na świecie owady, które posiadają aż dwa systemy obronne – żądło (zbliżone do tego posiadanego przez pszczoły czy osy) oraz jad znajdujący się w żuwaczkach otworu gębowego. To oznacza, że jednorazowo szerszeń może wtłoczyć do organizmu znacznie więcej trucizny niż jakikolwiek inny owad.

Rozpiętość skrzydeł tego owada może dosięgać 14 cm, co czyni z niego największego owada z gatunku osowatych. Szerszenie żywią się owocami, sokami drzew lub… innymi owadami. Niekiedy ich ofiarą padają pszczoły oraz osy, które traktowane są jako wysokokaloryczny pokarm szczególnie ceniony w trudnych miesiącach roku.

Ze względu na podwójny system obronny, ukąszenie szerszenia każdorazowo wymaga konsultacji lekarskiej. Przed uzyskaniem pomocy medycznej należy przemyć miejsce ukąszenia zimną wodą i zastosować okłady. Szerszeń nie pozostawia w ciele żądła, dlatego nie ma co go szukać po ataku. Choć zasadniczo, owady te są mniej agresywne od swych kuzynek os, cechuje je dużo większa terytorialność. To oznacza, że jeśli zobaczymy ich gniazdo, należy powoli i spokojnie wycofać się – absolutnie nie podchodzić, nawet z czystej ciekawości. W przypadku ukąszenia występują silne dolegliwości bólowe i czerwony obrzęk, jednak w przypadku osób nieuczulonych na jad, nie powinno być żadnych dalszych konsekwencji – jednak konsultacja lekarska jest wymagana.

Co ciekawe, obydwa gatunki wykazują znacznie wyższą agresję w stosunku do osób używających substancji zapachowych – wód kolońskich czy perfum. Dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na to, że owady kojarzą takie osoby z pożywieniem – lub silne wonie działają na nie drażniąco.

W każdym przypadku znacznie bezpieczniej jest nie wchodzić w interakcję z owadem. Nie każdy uczulony wie, że cierpi na nadwrażliwość, dlatego atak może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Aby uniknąć kontaktu z osami oraz szerszeniami, należy powoli i spokojnie wycofać się – bez żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby sugerować atak. O odnalezionym gnieździe należy niezwłocznie poinformować właściciela posesji, który powinien podjąć kroki zmierzające do ich usunięcia.

Najczęstsze miejsca bytowania os i szerszeni

Szerszeń
Szerszeń

Niestety, nie da się dokładnie określić, że owady osiedlają się wyłącznie w jednym miejscu. Gniazda mogą znajdować się zarówno na ziemi, jak i pod nią lub nad nią – w zależności od tego, jakie miejsce osy i szerszenie uznały za bezpieczne. Na szczęście tworzenie gniazda jest procesem czasochłonnym, dlatego możemy zapobiec faktycznemu zadomowieniu się tych niebezpiecznych owadów w bezpośredniej okolicy.

Lokalizacja gniazda osy jest w dużej mierze uzależniona od jej odmiany. Niektóre preferują miejsca znajdujące się nad powierzchnią ziemi, inne – wykorzystują opuszczone nory gryzoni lub systemy korzenne roślin. W przypadku systemów podziemnych, są one szczególnie trudne do zauważenia, bowiem znajdują się około 10 cm pod ziemią. Jedyną wskazówką sugerującą, że w okolicy może znajdować się siedlisko jest duża ilość owadów przemieszczających się w pobliżu gruntu.

Tym, co jest cechą wspólną dla os i szerszeni jest fakt, że starają się tworzyć je w miejscach trudno dostępnych dla ludzi. To sprawia, że wiele osób ma trudności w dostaniu się do niego i usunięcie gniazda wymaga pomocy specjalistów – nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo, ale również lokalizację. Często gniazda os i szerszeni znajdują się one w bardzo trudno dostępnych miejscach – na przykład tylnych ścianach garażu między płotem a budynkiem lub na nieużytkowych strychach.

Gniazdo szerszeni – zauważone – jest łatwe do rozpoznania. Przypomina wykonaną z papieru bryłę o bliżej nieokreślonym kształcie i może znajdować się w różnych miejscach: na drzewach, krzewach, w opuszczonych norach, na poddaszach, tylnych ścianach pomieszczeń gospodarczych. Cechą wspólną tych lokalizacji jest stosunkowo niewielki ruch ludzki.

Sytuacja jest prosta, jeśli owadzi dom znajduje się w dobrze widocznym miejscu, jednak najczęściej tak nie jest. Aby trafić do gniazda (zarówno os, jak i szerszeni), należy z bezpiecznej odległości śledzić jednego osobnika. Warto pamiętać, że pojedyncze pszczoły czy szerszenie na naszej działce nie oznaczają jeszcze, że owady te założyły w najbliższej okolicy gniazdo: najczęściej przylatują w poszukiwaniu pożywienia, dlatego należy bezwzględnie usuwać resztki jedzenia (nie tylko swojego, ale również opadłe owoce czy nadgniłe warzywa na grządce). Gdy zauważymy gniazdo, nie należy działać pochopnie: jego usunięcie we własnym zakresie jest bardzo trudne i wymaga specjalnego przygotowania.

W razie wątpliwości, czy w pobliżu domu znajduje się gniazdo, czy to tylko pojedyncze osobniki poszukują jedzenia, warto się zabezpieczyć. W oknach należy umieścić moskitiery, chroniące przed dostaniem się owadów do domu, a ewentualne wyrwy w murach czy uszkodzenia w elewacji – zakleić. Jeśli zdarzało nam się do tej pory jeść owoce na zewnątrz – zaprzestańmy tego procederu: istnieje szansa, że sami „sprowadzaliśmy” szerszenie i osy, wabiąc je smakowitym zapachem. Bardzo istotne jest również usuwanie opadłych i gnijących owoców, które stanowią pożywienie dla owadów. Warto mieć na uwadze, że nie pozbywając się ich odpowiednio szybko, znacznie zwiększamy atrakcyjność okolic naszego domu. Owady poszukują głównie bezpieczeństwa, spokoju i dostępu do pożywienia. Jeśli sprawimy, że dom i zabudowania gospodarcze nie będą z punktu widzenia os i szerszeni odpowiednie – nie osiedlą się na nich.

Jak samemu pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os
Gniazdo os

Utarło się obiegowe przekonanie, że w celu usunięcia gniazda tych owadów należy wezwać straż pożarną, jednak nie do końca tak jest. O tym, kiedy i w jakich wypadkach przyjadą strażacy, można przeczytać w dalszej części artykułu. W większości sytuacji służby ratunkowe mogą odmówić przyjazdu – i wówczas musimy poradzić sobie z problemem samodzielnie usuwając gniazdo os lub wzywając w tym celu profesjonalną firmę.

Usuwanie gniazda niejednokrotnie wymaga użycia specjalistycznych sprzętów, a także odpowiedniego zabezpieczenia. Osoby, które mimo to chcą się podjąć tego zadania we własnym zakresie, powinny zachować szeroko zakrojone środki bezpieczeństwa. Należy mieć na względzie, że nawet u osoby, która nie jest uczulona na jad owadów, może wystąpić niebezpieczny dla zdrowia oraz życia wstrząs anafilaktyczny, gdy do jej ciała trafi zbyt wiele tej substancji (między innymi w wyniku wielu ukąszeń).

Dlatego też przed rozpoczęciem samodzielnego usuwania gniazda os i szerszeni należy odpowiednio się zabezpieczyć. W tym celu dobrze jest założyć odzież ochronną lub, w razie braku profesjonalnego osprzętu, kilka warstw zwykłych ubrań, najlepiej grubych (świetnie sprawdzą się zimowe, puchowe kurtki, rękawiczki skórzane – koniecznie w kilku warstwach). W celu zabezpieczenia okolic twarzy i szyi, należy wyposażyć się w specjalny kapelusz z siatką – do nabycia między innymi w dobrych sklepach pszczelarskich. Jest to element konieczny, bowiem użądlenia przy szyi mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia.

W celu usunięcia gniazda owadów należy zastosować dobrej jakości preparat owadobójczy. Dobrym pomysłem jest rozpylanie go w porze, gdy osy i szerszenie jeszcze wypoczywają. Godziny wczesnoporanne w chłodny dzień stanowią szczególnie dobry wybór, gdyż owady nie będą wtedy zanadto aktywne i szansa na oddalenie się bez ich ataku jest znacznie większa. Jeśli prognoza na nadchodzące dni nie zapowiada żadnego ochłodzenia – dobrym wyborem jest również środek nocy. W takim przypadku należy jednak absolutnie unikać używania wszelkich źródeł światła, które po prostu ostrzegłoby owady o zagrożeniu. Rozbudzone, zaatakowane w zwyczajowej porze wypoczynku osy i szerszenie mogą być szczególnie niebezpieczne i zaciekle.

Gniazda zlokalizowane w bezpośredniej bliskości domu są szczególnie niebezpieczne, jednak nie zawsze kwalifikują się do interwencji strażackiej. Z tego względu, jeśli planujemy samodzielne usuwanie siedliska os lub szerszeni znajdującego się na przykład w ogrodzie – należy bezwzględnie upewnić się, że w okolicy nie ma żadnych ludzi ani zwierząt, które mogłyby paść ofiarą ataku owadów.

Aby usuwanie gniazda było skuteczne, należy zastosować dobrej jakości preparat i wykorzystać go zgodnie z instrukcją producenta. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że akcja zakończy się powodzeniem. Po rozpyleniu preparatu, należy pozostawić gniazdo na około dobę i po tym czasie sprawdzić, czy owady rzeczywiście zginęły (ponownie nakładając odzież ochronną!). Jeśli nie – aplikację należy powtórzyć.

Najlepsze preparaty umożliwiające usunięcie gniazd os i szerszeni

Najlepsze preparaty umożliwiające usunięcie gniazd os i szerszeni
Najlepsze preparaty umożliwiające usunięcie os i szerszeni

Poniżej prezentujemy listę środków cieszących się najwyższą skutecznością wraz z ich cenami oraz krótką charakterystyką. Jak pokazuje doświadczenie zadowolonych użytkowników, preparaty te zapewniają wysoką skuteczność przy odpowiednim stosowaniu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności i unikać kontaktu preparatu ze skórą oraz zbędnego wdychania go.

BROS gaśnica na osy i szerszenie – cena około 10 zł

Produkt popularnej w Polsce firmy jest przeznaczony do usuwania gniazd owadów (np. os i szerszeni). W opakowaniu zastosowano specjalną dyszę, dzięki której aplikacja środka może odbywać się z odległości nawet 6m. To sprawia, że cały proces jest znacznie bezpieczniejszy i pozwala na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z gniazdem.

Po rozpyleniu preparatu, należy odczekać kilka dni na jego działanie. W razie konieczności, zabieg powtórzyć. Należy mieć na uwadze, że jest to silny środek chemiczny, dlatego przed jego użyciem należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją i stosować się do jej zaleceń. W przypadku kontaktu ze szkodliwymi substancjami na przykład oczu, przemyć ten obszar i skontaktować się z lekarzem.

Target Ani Sting Gun Spray Na Osy I Szerszenie 400Ml – cena w okolicach 15 zł

To kolejny ceniony preparat, który według użytkowników jest skuteczny – pod warunkiem jest odpowiedniego zastosowania. Podobnie jak w przypadku wyrobu firmy BROS, możliwe jest stosowanie go ze znacznej odległości od gniazda. To oznacza zwiększone bezpieczeństwo i stosunkowo nieduże ryzyko dla osoby przeprowadzającej usuwanie gniazda os lub szerszeni.

Długość rozpylenia jest określona na opakowaniu i uzależniona od rozmiarów gniazda, dlatego bardzo istotnym jest, aby wcześniej przeprowadzić obserwację i oszacować ilość znajdujących się w środku osobników. Do usuwania gniazda nie można przystępować wcześniej niż przed upływem 24 godzin. Najbezpieczniej jest jednak ponownie sprawdzić okolicę, aby upewnić się, że owady rzeczywiście zginęły i dopiero rozpocząć usuwanie.

Expel Gaśnica Na Osy I Szerszenie 300ml – cena około 15 zł

Ten produkt cieszy się szczególnym uznaniem pośród osób usuwających gniazda os i szerszeni we własnym zakresie. Tak jak w przypadku każdego silnego środka chemicznego, przed użyciem sprayu należy dokładnie zapoznać się z załączoną ulotką i stosować produkt zgodnie z zaleceniami.

Dzięki specjalnej dyszy, możliwe jest wykonanie oprysku z odległości około 5 m. Unikać przebywania innych osób oraz zwierząt w okolicy ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnień i pogorszonego samopoczucia. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, dać preparatowi około doby na działanie.

Vigonez neptune – spray do zwalczania os i szerszeni 200 ml – koszt około 15 zł

To szczególnie popularny preparat, odpowiedni do stosowania w bezpośredniej bliskości siedzib ludzkich. Jest bezwonny, co czyni z niego idealne rozwiązanie do zastosowania, gdy nie ma możliwości unikania tego miejsca przez kolejnych kilkanaście godzin. Pozwala na zniszczenie nie tylko dorosłych osobników szerszeni i os, ale również ich larw – prowadząc tym samym do całkowitego ich usunięcia.

Produkt wymaga bezpośredniego kontaktu z gniazdem (jest aplikowany z użyciem wężyka, który w miarę możliwości należy wprowadzić do wnętrza przez otwór wlotowy), dlatego konieczne jest użycie odpowiedniego stroju zabezpieczającego. Działanie preparatu jest natychmiastowe i utrzymuje się nawet do pół roku. To rozwiązanie szczególnie bezpieczne, gdyż zgodnie z obietnicami producenta, nie plami powierzchni, na których jest stosowany.

Effect preparat na szerszenie – cena około 20 zł

Preparat wyposażono w aż 2 środki, umożliwiające pozbycie się os, szerszeni oraz ich larw. Insektycydy nie pozostawiają śladów na elewacji, co czyni preparat odpowiednim do stosowania również w miejscach widocznych.

Rozpylenia można dokonać z odległości 7m od gniazda, dzięki czemu możliwe jest zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa. Według zadowolonych użytkowników, produkt wykazuje wysoką skuteczność. Przed usunięciem gniazda należy upewnić się, że owady rzeczywiście nie żyją.

Bezpieczeństwo podczas stosowania preparatów

Wszystkie wyżej wskazane produkty nie są środkami profesjonalnymi, zatem ich zakup nie wymaga żadnych uprawnień czy stosownych dokumentów. Ich skuteczność jest z pewnością niższa niż w przypadku produktów stworzonych do profesjonalnego usuwania gniazd os i szerszeni, jednak w wielu przypadkach wystarczają one do pozbycia się gniazda.

W przypadku samodzielnego stosowania oprysków bardzo istotnym jest, aby szybko się wycofać po użyciu preparatu. Jeśli gniazdo znajduje się w bardzo trudno dostępnym miejscu lub dostanie się do niego wymaga użycia na przykład drabiny czy wspinania się na dach – zdecydowanie lepszym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy. Nie dość szybkie oddalenie się z miejsca oprysku – szczególnie w przypadku silnie terytorialnych szerszeni – może skończyć się bardzo źle, nawet gdy założymy grubą warstwę teoretycznie chroniącej nas odzieży.

Bez względu na wybrany preparat, należy pamiętać o dokładnym usunięciu gniazda i jego resztek. Aby nie wabić nowych osobników, a także zyskać pewność, że nie zostaniemy użądleni przez pojedyncze osobniki, które przetrwały – usunięcia gniazda również dokonujemy w odzieży ochronnej, a cały kokon chowamy do dość grubego worka na śmieci i mocno go zawiązujemy, wyrzucając do szczelnego pojemnika oddalonego możliwie daleko od domu.

Tylko dokładne wyszorowanie miejsca po gnieździe może dać pewność, że owady nie powrócą w najbliższym czasie. Aby zapobiec w przyszłości pojawieniu się gniazd w pobliżu domu, należy regularnie kontrolować wszelkie uszkodzenia stropów i elewacji i zabezpieczać je – na przykład przy użyciu specjalnej pianki. Wszelkie punkty wlotu stanowią potencjalne ryzyko, że owady osiedlą się na domu lub budynkach gospodarczych. Samo tworzenie gniazda jest dość praco- i czasochłonne, dlatego w okresie wiosenno-letnim należy dokonywać regularnych przeglądów domu i jego okolic. To umożliwi szybką reakcję już na etapie budowy siedliska i prawdopodobnie skutecznie zniechęci owady przed kolejnymi próbami zadomowienia się.

Aby nie dopuścić do (ponownego lub pierwszego) osiedlenia się w pobliżu domu os bądź szerszeni, możemy posiłkować się także domowymi metodami, szczególnie jeśli zauważymy dużą aktywność owadów w pobliżu. Ani osy, ani szerszenie nie przepadają za zapachem bratków, lawendy, pelargonii oraz czosnku. Warto zatem posiadać te rośliny w domu i jego najbliższej okolicy, w formie naturalnej prewencji. Świetnym rozwiązaniem jest również postawienie w pobliżu domu kilku budek lęgowych dla ptaków, które skutecznie ochronią nas przed owadami.

Czego unikać przy samodzielnym usuwaniu gniazd os i szerszeni?

Czego unikać przy samodzielnym usuwaniu gniazd owadów?
Czego unikać przy samodzielnym usuwaniu gniazd owadów?

Przekazywane głównie przez osoby starsze techniki radzenia sobie z gniazdami, takie jak zalewanie ich wrzątkiem czy odymianie absolutnie NIE są polecane. O ile techniki te mogą sprawdzić się gdy zauważymy, że owady rozpoczynają budowę i chcemy spróbować zniechęcić je do danej lokalizacji, to w przypadku istnienia dużego gniazda jedynie rozwścieczą mieszkańców gniazda. Absolutnie nie należy stosować poniższych metod, gdy w pobliżu zalążka gniazda znajdują się osy bądź szerszenie: to spowoduje ich atak.

Ewentualne odymianie, zalewanie kwasami czy wodą może znaleźć zastosowanie WYŁĄCZNIE gdy widzimy, że owady prawdopodobnie chcą się do nas sprowadzić i rozpoczynają dopiero budowę gniazda. Wówczas, po upewnieniu się, że w pobliżu znajduje się zaledwie kilka osobników, można zdecydować się na przykład na odymienie okolic – aby zniechęcić owady przed osiedleniem się. Należy bowiem mieć na uwadze, że ani osy, ani szerszenie nie zakładają gniazd, aby zrobić nam na złość: zadomawiają się w miejscach, które uznały za bezpieczną lokalizację do rozmnażania się, z dobrym dostępem do pożywienia. Jeśli przekonamy je, że wcale tak nie jest – z dużą dozą prawdopodobieństwa uda nam się uniknąć ich osiedlenia w okolicach domu. Takie działania, w połączeniu ze skuteczną prewencją mogą ochronić nas przed sąsiedztwem niebezpiecznych owadów.

Niektórzy chętnie polecają jako skuteczną metodę spalenie gniazda. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rzeczywiście są one wysoce łatwopalne – co jednocześnie stanowi duże zagrożenie. Podpalenie zlokalizowanego na elewacji siedliska owadów może zakończyć się nie tylko bardzo nerwowym zachowaniem przerażonych os czy szerszeni, ale również (a może przede wszystkim) – może prowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia. To jedna z najbardziej niebezpiecznych technik, których absolutnie nie należy stosować.

Przy zalewaniu wodą należy wziąć pod uwagę nie tylko zagrożenie wynikające z ataku rozjuszonych owadów, ale również ewentualne zniszczenia. Jeśli osy lub szerszenie osiedliły się na przykład na strychu – zalanie ich gniazda dużą ilością wody może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń elementów domu.

Usuwanie gniazda poprzez strącenie go jest najgorszym z możliwych pomysłów. O ile pozbędziemy się samego gniazda (które owady bardzo szybko odbudują) – to jedynie doprowadzimy do białej gorączki jego mieszkańców. Chcąc pozbyć się siedliska os lub szerszeni absolutnie NIE należy się do niego zbliżać bardziej niż jest to konieczne – a już na pewno nie wolno go niczym dotykać. Ta technika z pewnością doprowadzi do dotkliwego ataku ze strony rozwścieczonego roju.

Należy pamiętać, że samodzielne usuwanie gniazda os lub szerszeni jest absolutnie niewskazane jeśli jad Cię uczula. W takiej sytuacji może wystąpić nawet zagrożenie życia, które nie jest warte zaoszczędzenia kilkuset złotych na usługach profesjonalnej firmy.

Ile kosztuje usuwanie gniazda przez profesjonalistów?

Zlokalizowane w szczególnie trudno dostępnych miejscach lub duże gniazda mogą wymagać pomocy fachowców. Jeśli widzisz, że siedlisko jest zamieszkiwane przez bardzo duży rój lub znajduje się ono pod stropem, gdzie konieczne jest zastosowanie podnośnika – nie decyduj się na samodzielne usuwanie gniazda. Działanie na własną rękę nie jest również wskazane, gdy nie potrafimy zapewnić pełnego bezpieczeństwa okolicznym mieszkańcom i własnym domownikom.

Cena tego typu usługi wykonanej przez fachowców różni się nieco w poszczególnych częściach kraju i jest w dużej mierze uzależniona od lokalizacji samego gniazda, a także tego, czy mamy do czynienia z osami, czy szerszeniami. Zasadniczo można jednak przyjąć, że ceny rozpoczynają się od około 150-200 zł w przypadku niewielkich siedlisk i kończą nawet w okolicach 400 zł, jeśli lokacja jest szczególnie trudno dostępna i wymaga na przykład zastosowania specjalistycznego sprzętu. Również większa ilość osobników oznacza, że należy zastosować więcej preparatu – co automatycznie podnosi cenę.

W cenie usługi większość firm oferuje samo pozbycie się gniazda i zamieszkujących je owadów, a także zabezpieczenie miejsca przed ponownym osiedleniem się os lub szerszeni. Przed zamówieniem usługi, warto skontaktować się z kilkoma firmami z okolicy i zorientować się, na jakich produktach pracują, a także jak wygląda technika ich działania. Obecnie staje się to już niemalże standardem, ale warto upewnić się co do kilkumiesięcznej gwarancji na usługę. W takiej sytuacji, jeśli osy lub szerszenie osiedlą się na nowo – możemy oczekiwać ponownego usunięcia gniazda.

Wizyta profesjonalistów w pobliżu domu zazwyczaj oznacza również, że nieodpłatnie przyjrzą się oni najbliższej okolicy i ocenią, czy istnieje ryzyko ponownego zasiedlenia. Z tego względu, skorzystanie z usług firmy na co dzień zajmującej się usuwaniem gniazd jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie znają się na tych owadach zbyt dobrze. Wiele firm oferuje również ocenę, z jakimi owadami mamy do czynienia – zatem nie musisz wiedzieć na pewno, czy w okolicy zamieszkały osy, szerszenie czy może pszczoły. Kompleksowość działania za tę stosunkowo niedużą kwotę sprawia, że znaczne grono osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Dzięki temu nie ryzykują zdrowiem, a także mają pewność, że gniazdo zostało usunięte prawidłowo.

Nawet jeśli nie masz pewności, że w pobliżu mieszkają owady, ale widujesz je na swojej posesji bardzo często – wezwij profesjonalistów, którzy, dzięki doświadczeniu, zlokalizują gniazdo, jeśli rzeczywiście znajduje się w okolicy. W międzyczasie możesz zabezpieczyć się, między innymi unikając pozostawiania otwartych okien lub instalując w domu moskitiery na drzwiach i oknach. Nie pozostawiaj również resztek jedzenia na dworze – szczególnie słodkie aromaty przyciągają osy oraz szerszenie, które – nawet jeśli jeszcze tego nie zrobiły – mogą zechcieć osiedlić się w okolicy ze względu na dostęp do pożywienia.

Kiedy usuwaniem gniazda os lub szerszeni mogą zająć się strażacy?

Kiedy usuwaniem gniazda os lub szerszeni mogą zająć się strażacy?
Kiedy usuwaniem gniazda os lub szerszeni mogą zająć się strażacy?

Od 2009 roku w kraju obowiązują ścisłe regulacje dotyczące sytuacji, w których jednostka straży pożarnej może pomóc w usuwaniu gniazda owadów. Wytyczne te są ujednolicone dla całego kraju, dzięki czemu nie ma możliwości, że w uzasadnionym przypadku straż odmówi nam pomocy. Jednocześnie, zakres przypadków, gdy straż pożarna rzeczywiście musi podjąć interwencję, jest bardzo ograniczony – wszystko po to, aby służby były dostępne w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia spowodowanego rożnymi wypadkami.

Zgłoszenie zostanie przyjęte i obsłużone w przypadku, gdy siedlisko os bądź szerszeni będzie umiejscowione na budynkach publicznych lub przy lokalach prywatnych – ale tylko w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia. Może to oznaczać, na przykład obecność osób starszych, schorowanych, alergików bądź dzieci w bezpośredniej bliskości gniazda. Do interwencji niemalże zawsze kwalifikują się gniazda znajdujące się na balkonach domów lub mieszkań, kiedy uniknięcie owadów jest właściwie niemożliwe. Sytuację każdorazowo ocenia dyspozytor i na podstawie informacji uzyskanych w trakcie rozmowy ocenia, czy konieczna jest interwencja odpowiednich służb, czy brak jest do niej podstaw. Warto także mieć na uwadze, że w przypadku braku profesjonalnego środka do usuwania gniazd, odpowiednie służby mogą zobowiązać nas do jego zakupu.

Jeśli usunięcie gniazda przez straż pożarną wymaga częściowej rozbiórki stropu lub innego elementu budynku bądź może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia – każdorazowo należy poinformować o działaniach zarządcę budynku lub jego właściciela. Uwaga: odmowa takiego działania oznacza, że straż pożarna ewakuuje osoby zagrożone, odgrodzi miejsce i poinformuje właściciela o konieczności usunięcia gniazda we własnym zakresie.

Często zdarza się, że strażacy odmawiają przyjazdu na miejsce. Należy bowiem mieć na względzie, że nawet jeśli w domu znajdują się dzieci czy osoby starsze, ale samo gniazdo jest umiejscowione tak, że można zapewnić im bezpieczeństwo – nie ma podstaw do usunięcia gniazda przez Straż Pożarną. Zdarza się również, że pozbycie się gniazda wymaga na przykład zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, które posiadają jedynie firmy trudniące się usuwaniem insektów. W takiej sytuacji – straż pożarna po rozpoznaniu sytuacji na miejscu i zabezpieczeniu osób znajdujących się w pobliżu, odmówi działań i przekaże zalecenie co do usunięcia gniazda przed wyspecjalizowaną jednostkę.

Niezależnie od tego, czy planujemy samodzielnie zlikwidować gniazda os, czy wynajmiemy do tego odpowiednią firmę lub wezwiemy straż pożarną – należy pamiętać, że wszelkie działania muszą być podjęte bez zbędnej zwłoki. Czekanie i zastanawianie się, czy osy lub szerszenie być może „same się nie wyniosą” – może prowadzić tylko do pogłębienia zagrożenia.

Ile kosztuje usuwanie gniazda os i szerszeni?

Ceny usuwania gniazda os i szerszeni rozpoczynają się od około 150-200 zł w przypadku niewielkich gniazd do nawet w 400 zł.

Jakie preparaty stosować przeciwko osom i szerszeniom?

Na osy i szerszenie można stosować: BROS gaśnica na osy i szerszenie, Target Ani Sting Gun Spray Na Osy I Szerszenie, Expel Gaśnica Na Osy I Szerszenie, Vigonez neptune – spray do zwalczania os i szerszeni, czy Effect preparat na szerszenie.

Kiedy usuwaniem gniazda os lub szerszeni mogą zająć się strażacy?

Zgłoszenie zostanie przyjęte przez Straż Pożarną w przypadku, gdy gniazdo os bądź szerszeni będzie umiejscowione na budynkach publicznych lub przy domu w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia.

Komentarz