
W obecnych czasach bardzo popularnym materiałem do dekorowania ścian z całą pewnością są panele ścienne tapicerowane. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z możliwościami ich wykorzystania we wnętrzach o różnym charakterze.
Co to są panele ścienne tapicerowane?
Panele ścienne tapicerowane to jeden z rodzajów okładziny, który wykorzystywany jest do dekorowania powierzchni ścian. Panele tapicerowane na ścianę wzbogacają aranżację wnętrza, a także sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne. Dlatego z powodzeniem można je stosować w sypialni i w salonie, a nawet w pokoju dziecięcym.
Panele ścienne najczęściej są wykonywane z pianki poliuretanowej lub specjalnej gąbki. Ich standardowa grubość wynosi od dwóch do sześciu centymetrów, w zależności od wybranego rodzaju.
Panele są bardzo miłe w dotyku oraz przyjemnie miękkie. Dzięki nim każde wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru, a sposób jego prezentacji ulega poprawie.
Panele ścienne z powodzeniem można stosować we wnętrzach urządzonych w bardzo zróżnicowanych stylach. Wśród nich wymienia się zarówno styl nowoczesny, jak i styl klasyczny. Wystarczy jedynie w odpowiedni sposób dopasować panele do konkretnego pomieszczenia, a całość na pewno będzie się prezentowała niezwykle spójnie. Wśród głównych zalet paneli można również wymienić dodatkowe właściwości wyciszające, na co warto zwrócić uwagę podczas planowania ich montażu.
Typy paneli na ścianę

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość różne typy paneli ściennych tapicerowanych. Różnią się one między sobą przede wszystkim materiałami, z których są wykonane, ale także grubością, właściwościami akustycznymi oraz oczywiście ceną. Warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami paneli ściennych akustycznych, aby wiedzieć, na jakie się zdecydować.
Panele płaskie
Podstawowym rodzajem paneli ściennych są panele tapicerowane płaskie. Te panele ścienne stworzone są z dość cienkiej warstwy drewnopochodnej, na przykład płyty MDF. Na płycie umieszczona jest cienka warstwa pianki poliuretanowej lub specjalnej gąbki. Materiał ten obity jest dekoracyjną tkaniną, która stanowi element ozdobny całego panelu.
Płaskie panele ścienne mdf mają grubość od 2 do 3 cm. Ten rodzaj paneli zazwyczaj nie ma dobrych właściwości wyciszających oraz termoizolacyjnych.
Koszt paneli płaskich waha się od 450 zł do 650 zł/m2.
Panele wypukłe
Kolejnym rodzajem paneli tapicerowanych są panele o wypukłym kształcie. Panele ścienne wypukłe są nieco grubsze od paneli płaskich, jednak one również nie gwarantują dobrego poziomu wyciszenia pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Panele tego rodzaju są bardziej wypukłe niż płaskie, ponieważ zastosowano w nich większą ilość materiału wypełniającego, takiego jak pianka poliuretanowa lub specjalna gąbka. Panele wypukłe mają dość wypukłą strukturę, która niezwykle korzystnie prezentuje się we wnętrzach.
Panele tego typu bardzo dobrze sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak salon oraz sypialnia, które są urządzone w stylu eleganckim lub stylu glamour. W tym przypadku z powodzeniem można również zastosować panele, które będą pokryte materiałem błyszczącym, a nawet pluszowym.
Ceny paneli wypukłych zależą w dużej mierze od ich wykończenia, jednak najczęściej wahają się od 350 zł do 650 zł/m2, co warto uwzględnić podczas ich zakupu.
Panele akustyczne
Panele akustyczne to kolejny rodzaj paneli, który z powodzeniem może być zastosowany we wnętrzach. Panele ścienne akustyczne są stosunkowo grube, dlatego zapewniają odpowiednio wysoki poziom wyciszenia we wnętrzach.
Ich grubość może wynosić nawet 6 cm.
Akustyczne panele ścienne są bardzo dekoracyjne, dlatego z powodzeniem można je montować w takich pomieszczeniach jak sypialnia lub salon. Jednak warto pamiętać o tym, że akustyczne panele ścienne są nieco bardziej kosztowne, ponieważ są zdecydowanie grubsze.
Cena tego rodzaju paneli może wynosić nawet ponad 800 zł/m2.
Z czego wykonuje się panele ścienne tapicerowane?

Panele tapicerowane to produkty, które zazwyczaj są stworzone z płyty MDF, a także miękkiej pianki poliuretanowej lub specjalnej gąbki. Natomiast z zewnątrz obite są materiałem, który niezwykle korzystnie prezentuje się we wnętrzach. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat budowy poszczególnych elementów paneli tapicerowanych, ponieważ panele ścienne mdf mogą być tworzone z materiałów znacznie różniących się parametrami.
Podstawa panelu
Podstawę paneli ściennych tapicerowanych stanowi płyta MDF, która powinna być w odpowiedni sposób docięta z wykorzystaniem nowoczesnej obrabiarki CNC. Dzięki temu wszystkie panele mają powtarzalny kształt, a także takie same wymiary, co jest bardzo istotne podczas ich późniejszego układania. Płyty MDF stosowane do produkcji paneli powinny mieć wszystkie niezbędne atesty oraz certyfikaty, które będą stanowiły gwarancję bezpieczeństwa wykorzystywanego produktu. Oprócz tego do produkcji paneli ściennych powinny być używane płyty MDF o grubości co najmniej 8 mm, ponieważ tak grube płyty nie będą się w żaden sposób odkształcać po umieszczeniu ich na ścianie. Jest to bardzo istotna kwestia, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej grubości podstawy paneli ściennych.
Wnętrze panelu
Kolejnym istotnym elementem paneli ściennych jest ich wnętrze. Panele ścienne tapicerowane są tworzone z wykorzystaniem pianki poliuretanowej lub specjalnej gąbki. Zazwyczaj grubość wypełnienia ma 4 cm, co jest wartością optymalną w przypadku tego rodzaju produktów. Dzięki odpowiedniej grubości panel wygląda na trójwymiarowy i bardzo korzystnie się prezentuje we wnętrzach. W sprzedaży można również znaleźć panele tapicerowane na ścianę, które będą mieć inne grubości niż ta, która jest typowo wykorzystywana.
Pianka, która znajduje się we wnętrzu panelu, charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem odporności na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku użytkowania paneli w formie zagłówków lub oparć. Stosowane pianki spełniają najwyższe normy jakościowe dla tego typu produktów. Najczęściej są to wypełnienia hipoalergiczne, które z powodzeniem mogą być stosowane w pomieszczeniach zamieszkałych zarówno przez alergików, jak i przez dzieci, ponieważ są wyjątkowo delikatne.
Warstwa zewnętrzna
Panel ścienny tapicerowany składa się również z części zewnętrznej, którą jest odpowiednio dopasowana tkanina. Wykorzystywane w całym procesie produkcji tkaniny to produkty o bardzo wysokich parametrach jakościowych. Są one dość miękkie oraz wyjątkowo przyjemne w dotyku, aby korzystanie z paneli dekoracyjnych było komfortowe.
Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów do obijania paneli można wymienić aksamit oraz welur, które mają miłą w dotyku strukturę. Oprócz tego korzystnie się prezentują we wnętrzach i posiadają również właściwości wyciszające, co bywa szczególnie przydatne w niektórych pomieszczeniach.
W sprzedaży można również znaleźć panele tapicerowane, które będą obite innymi materiałami. Wśród nich można wymienić len, bawełnę, a nawet skórę. Warto dostosować wybór konkretnego materiału do stylu, jaki panuje w danym wnętrzu, ponieważ wtedy całość będzie charakteryzowała się wyjątkowym poziomem spójności.
Gdzie warto zastosować panele ścienne?

Dekoracyjne panele ścienne tapicerowane to rozwiązanie, które ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Produkty mogą być z powodzeniem montowane w pomieszczeniach o różnym charakterze, które dodatkowo są urządzone w różnych stylach. Odpowiednio dobrane panele tapicerowane na ścianę sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i w pomieszczeniach o klasycznym charakterze. Dają one praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne, dlatego są tak chętnie wykorzystywane podczas projektowania wnętrz różnych pomieszczeń. Warto zastosować panele w praktyce, co jest możliwe na kilka różnych sposobów.
Miękka ściana
Panele ścienne z powodzeniem można stosować podczas chęci stworzenia wyjątkowo miękkiej ściany w pomieszczeniu. Na takiej ścianie bez większych problemów będzie się można opierać, a przy tym czytać książki, oglądać filmy lub wykonywać inne czynności.
Miękkie ściany najczęściej są tworzone w sypialniach oraz pokojach dziecięcych, które powinny być odpowiednio zabezpieczone przed dziecięcymi upadkami. Panele ścienne to materiał bardzo bezpieczny dla dzieci, dlatego ich wykorzystywanie w pokojach dziecięcych jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Najczęściej panele są układane tylko na jednej ścianie w danym pomieszczeniu i jest to wystarczające, ponieważ to właśnie tę ścianę będzie można bez problemów wykorzystywać do opierania się oraz innych aktywności, które wymagają tej czynności.
Zagłówek łóżka
Kolejną funkcją, którą mogą spełniać panele ścienne tapicerowane jest odgrywanie roli wezgłowia łóżka. Łóżka zazwyczaj mają dość twarde zagłówki, które są wykonane z drewna. Dotyczy to zarówno łóżek dla dorosłych, jak i produktów przeznaczonych dla dzieci. Zagłówek w formie paneli ściennych będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ będzie gwarantował odpowiednią miękkość podczas przebywania w łóżku, a także spędzania w nim swojego wolnego czasu. Na zagłówki w łóżkach najczęściej wybiera się pikowane panele tapicerowane na ścianę, które bardzo dobrze się w tym przypadku prezentują. W sprzedaży można znaleźć specjalne panele tapicerowane, które będą przeznaczone do sypialni. Można je wykorzystać oraz w samodzielny sposób stworzyć oryginalny zagłówek, zamiast kupować łóżko z gotowym, wbudowanym zagłówkiem.
Forma dekoracji
Panele tapicerowane na ścianę z powodzeniem mogą stanowić również fantastyczną formę dekoracji w wielu zróżnicowanych wnętrzach. Nie zawsze muszą to być produkty funkcjonalne, o które będzie się można opierać. Czasem możliwy jest po prostu montaż paneli w celach dekoracyjnych, aby dobrze wyglądały w danym wnętrzu. W ten sposób panele można montować zarówno w sypialniach i pokojach dziecięcych, jak i salonach, a nawet gabinetach.
Panele ścienne tapicerowane nie są polecane jedynie w przypadku pomieszczeń o zwiększonym poziomie wilgoci, takich jak kuchnia lub łazienka. Mimo że są pokryte warstwą hydrofobową, nie sprawdzają się w takich wnętrzach, ponieważ są częściowo wykonane z drewna. Panele ścienne tapicerowane stanowią fantastyczną ozdobę we wnętrzach, dzięki której możliwe jest nadanie pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.
Poprawa akustyki
W niektórych pomieszczeniach panele ścienne tapicerowane mogą być z powodzeniem wykorzystywane do poprawy warunków akustycznych. Dotyczy to przede wszystkim wnętrz z podwyższonym poziomem hałasu, które mogą być w skuteczny sposób wyciszone. Panele tapicerowane bardzo dobrze pochłaniają i rozpraszają różnego rodzaju dźwięki, dlatego jest to polecane rozwiązanie w wielu sytuacjach.
W sprzedaży dostępne są panele ścienne o różnej grubości, a także różnym stopniu pochłaniania dźwięków. Dlatego można zdecydować się na wybór zarówno lekkiego, jak i mocniejszego wyciszenia wnętrza poprzez dobór odpowiednio dopasowanych produktów.
Bezpieczeństwo
Panele tapicerowane montowane na ścianach z powodzeniem można również stosować w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dzieci. Dlatego dość często produkty tego rodzaju są montowane w pokojach dziecięcych. Panele ścienne tapicerowane mogą w skuteczny sposób ochronić dziecko przed nagłym uderzeniem się o ścianę, co dość często zdarza się w przypadku małych dzieci.
Ściany są bardzo twarde, dlatego uderzenie w nie może spowodować pojawienie się dolegliwości bólowych u dziecka, które czasem nie jest w pełni świadome ryzyka uderzenia. Panele tapicerowane na ścianę w takich sytuacjach na pewno bardzo dobrze się sprawdzą i z powodzeniem można je montować w miejscach częstego przebywania dzieci.
Parametry paneli ściennych
Panele ścienne tapicerowane w domu jednorodzinnym powinny być przede wszystkim w odpowiedni sposób dostosowane do danego wnętrza, ponieważ dzięki temu będą się charakteryzowały wyjątkowo wysokim poziomem funkcjonalności. Dlatego podczas ich wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów.
Wśród nich można wymienić przede wszystkim indywidualne preferencje oraz gust osób mieszkających w danym wnętrzu, ale nie tylko. Warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami paneli ściennych.
Materiał wykonania
W przypadku wyboru najbardziej odpowiednich paneli ściennych do swojego wnętrza warto zwrócić przede wszystkim uwagę na taki aspekt jak materiał wykonania tego produktu. Tkanina, z której są wykonane panele ścienne, powinna przede wszystkim bardzo dobrze prezentować się na ścianie. Jednak oprócz tego powinien być to również materiał wyjątkowo miękki oraz przyjemny w dotyku. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność materiału, z którego tworzone są panele ścienne. Powinien się on charakteryzować podwyższoną odpornością na zabrudzenia, a także powinien być dość łatwy do utrzymania w czystości. Dzięki temu z paneli ściennych będzie się bardzo wygodnie korzystało na co dzień. Wśród najbardziej polecanych materiałów w tym przypadku można wymienić aksamit, który bardzo dobrze się prezentuje, ale także jest przyjemnie miękki i wygodny.
Wypełnienie
Kolejną istotną kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru paneli ściennych ich jest wypełnienie. Wypełnienie paneli ściennych ma dość duży wpływ na komfort ich użytkowania, zwłaszcza jeśli panele znajdują się na przykład na wezgłowiu łóżka i można się o nie opierać na co dzień.
W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie paneli ściennych, które są wypełnione takim materiałem jak pianka o właściwościach hipoalergicznych. Jest to tworzywo o dość wysokich parametrach jakościowych, dlatego idealnie sprawdzi się nawet w przypadku alergików. Warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę.
Rodzaj tapicerowania
Podczas wyboru najbardziej odpowiednich dla siebie paneli ściennych powinno się również zastanowić nad wyborem odpowiedniego rodzaju tapicerowania. To właśnie od rodzaju tapicerowania zależny jest ogólny wygląd paneli, a także sposób ich prezentowania się w danym pomieszczeniu.
Wśród różnych rodzajów tapicerowania można wymienić pikowanie, a także przeszywanie. Oprócz tego w sprzedaży można również znaleźć gładkie panele, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród miłośników nowoczesnych wnetrz. Prezentują się one niezwykle minimalistycznie, dlatego idealnie sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak salon, czy też sypialnia. Panele pikowane natomiast najlepiej będą wyglądać we wnętrzach zaaranżowanych w stylu glamour, ponieważ wyglądają niezwykle elegancko. Z powodzeniem można je również umieścić w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym. Panele przeszywane są połączeniem paneli gładkich oraz pikowanych, dlatego ich wybór stanowi pewien kompromis pomiędzy dwoma rozwiązaniami.
Kolor paneli
Panele ścienne tapicerowane mogą się między sobą różnić również kolorystyką wykonania, dlatego warto je w odpowiedni sposób dopasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze.
Gama kolorystyczna produktów jest bardzo szeroka, dlatego na pewno uda się bez większych problemów dopasować model, który będzie zgodny także z indywidualnymi preferencjami oraz gustem. Panele tapicerowane na ścianę będą dobrze prezentować się w pomieszczeniu, jeśli będą spójne z pozostałymi elementami wystroju tego wnętrza, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt.
W minimalistycznych i klasycznych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się panele w stonowanych kolorach, które będą zarazem dość uniwersalne. Jednak w sprzedaży można również znaleźć panele w bardziej energetycznych kolorach, które będą odpowiednie do wszystkich wnętrz zaaranżowanych w bardziej odważny sposób.
Rozmiar i kształt
Rozmiar i kształt to kolejne istotne parametry paneli ściennych tapicerowanych, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru tego rodzaju produktów. W sprzedaży można znaleźć wyroby, które znacząco różnią się między sobą rozmiarem oraz kształtem, co sprawia, że można w dowolny sposób dostosowywać je do aranżowanego wnętrza.
Wśród różnych kształtów paneli można wymienić przede wszystkim produkty kwadratowe oraz prostokątne, ale także trójkątne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z wyborem kształtu oraz rozmiaru paneli powinno się przemyśleć sposób ich montażu, ponieważ powinien być on dostosowany do ogólnej specyfiki wybranego produktu.
Liczba paneli
Panele ścienne tylko wtedy będą korzystnie prezentowały się w danym wnętrzu, jeśli będą w odpowiedni sposób zamontowane. Dlatego podczas ich wyboru warto dopasować odpowiednią ilość produktów, które będą się ze sobą dobrze komponować.
W przypadku paneli kwadratowych lub prostokątnych nie powinno to stanowić zbyt trudnego zadania. Kwestie związane z wyborem trójkątnych paneli warto bardziej przemyśleć, ponieważ ich ułożenie w odpowiednim kształcie jest nieco trudniejsze.
Najczęściej panele ścienne są montowane na jednej, całej ścianie w całym pomieszczeniu. Jednak z powodzeniem można je również zamontować na części ściany lub w formie wezgłowia łóżka w sypialni. Takie rozwiązanie na pewno bardzo dobrze się sprawdzi. Dzięki przemyśleniu sposobu ułożenia paneli bez większych problemów będzie można określić ich niezbędną ilość.
Montaż
Bardzo ważną kwestią w przypadku paneli ściennych tapicerowanych jest również ich montaż. Montowanie paneli ściennych może być realizowane na wiele zróżnicowanych sposobów.
Wśród nich można wymienić metody z wykorzystaniem klejów montażowych, taśm rzepowych, a nawet haków. Mocowanie paneli na klej lub rzepy nie wymaga żadnych ingerencji w ścianę, dlatego ich ewentualne usunięcie nie powinno sprawić nikomu problemów. Jednak podczas usuwania paneli może się pojawić spory bałagan, który będzie związany z ich odklejaniem. Dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę podczas wyboru najlepszego dla siebie sposobu montażu paneli.
W przypadku mniejszej ilości paneli ściennych można się również zdecydować na szelki, które w żaden sposób nie ingerują w ścianę i jej nie niszczą.
Zalety i wady paneli ściennych
Panele ścienne to bardzo korzystne rozwiązanie we wnętrzach, dlatego coraz więcej osób w obecnych czasach się na nie decyduje. Zastosowanie takiego materiału na ściany w pomieszczeniach ma przede wszystkim szereg zalet, dlatego jest to polecany element dekoracyjny. Jednak można również wymienić pewne wady takiego rozwiązania. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ten temat, a także poznać główne zalety i wady korzystania z paneli ściennych tapicerowanych.
Wygłuszenie pomieszczenia
Wśród głównych zalet wykorzystywania paneli ściennych tapicerowanych w pomieszczeniach można wyróżnić dość wysoki poziom wygłuszenia ścian we wnętrzach. Stopień wyciszenia danego wnętrza zależny jest od kilku czynników. Wśród nich można wymienić rodzaj wybranych paneli tapicerowanych, a także ich grubość. Im grubsze panele będą znajdowały się na ścianie, tym wyższy będzie poziom wyciszenia danego pomieszczenia. Natomiast cieńsze panele będą powodowały wyciszenie wnętrza w nieco mniejszym stopniu. Warto zwrócić uwagę na ten niezwykle istotny aspekt w szczególności w przypadku chęci zastosowania paneli ściennych w celu wyciszenia wnętrz, w których się na co dzień przebywa. Maksymalna izolacyjność akustyczna paneli ściennych może wynieść nawet do 70%, co jest bardzo dobrym wynikiem w tym przypadku.
Szeroki wybór
Kolejną zaletą zastosowania paneli we wnętrzach jest ich bardzo szeroki wybór. W sprzedaży można znaleźć modele paneli ściennych, które różnią się między sobą takimi aspektami jak rodzaj, wielkość, a także kolorystyka. Dzięki temu każda osoba, która aranżuje dom, będzie mogła w odpowiedni sposób dopasować produkty do stylu, w jakim zostało ono urządzone. Oprócz tego panele ścienne mogą być tworzone z materiałów, które mają różną fakturę, teksturę oraz grubość.
Możliwości zastosowania
Panele ścienne tapicerowane to produkty, które mają bardzo szerokie możliwości zastosowania we wnętrzach o różnym charakterze. Dzięki wykorzystaniu paneli ściennych tapicerowanych możliwe jest kreatywne tworzenie zróżnicowanych przestrzeni we wnętrzach. Panele ścienne 3d umożliwiają osiągnięcie efektów 3D na ścianie. W przypadku ich zastosowania możliwe jest również wykorzystanie tradycyjnego monochromatycznego wzoru. Panele ścienne najlepiej sprawdzają się w takich wnętrzach jak salon lub pokój dziecięcy, które wymagają pewnej przytulności. Jednak bez większych przeszkód można je również zastosować w salonie. Zazwyczaj panele umieszczane są jedynie na jednej ścianie w danym pomieszczeniu lub jej części.
Odporna powłoka
Większość paneli ściennych, które można znaleźć w obecnych czasach w sprzedaży, charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem wytrzymałości. Najczęściej produkty tego rodzaju pokryte są specjalną powłoką hydrofobową, która w skuteczny sposób odpycha cząsteczki wody znajdujące się w pobliżu tworzywa. Dzięki takiej technologii woda spływa po panelach i nie pozostawia śladów. Zastosowanie odpornej powłoki sprawia również, że utrzymanie paneli ściennych w czystości staje się dużo łatwiejsze, ponieważ nie ulegają one nadmiernym zabrudzeniom.
Łatwy montaż
Panele ścienne tapicerowane to produkty stosunkowo proste w montażu, dlatego z ich instalacją poradzi sobie każdy. Produkty można zamontować nawet w sposób samodzielny w dość krótkim czasie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że panele mogą być montowane na różne sposoby, dlatego spośród nich powinno się wybrać taki, który najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom, ale także specyfice danego wnętrza. Wśród najczęściej wykorzystywanych środków przy montażu paneli można wymienić kleje montażowe oraz specjalne rzepy, jednak te produkty można również zamontować z wykorzystaniem haków, co jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej często wykorzystywanym.
Utrzymanie w czystości
Panele tapicerowane na ścianę mają również pewny wady. Wśród nich można przede wszystkim wymienić trudności z utrzymaniem czystości w pewnych sytuacjach. Niektóre modele paneli mogą być pokryte warstwą hydrofobową, która stanowi zabezpieczenie przed działaniem wody oraz wilgoci. Jednak nie chroni ono przed większymi zabrudzeniami, których regularne usuwanie może stać się problematyczne. Panele ścienne tapicerowane powinno się czyścić w sposób podobny do mebli tapicerowanych. Oprócz tego można je z powodzeniem impregnować, dzięki czemu zabrudzenia, które się na nich pojawiają, mogą być mniejsze.
Monotonny wzór
Kolejną wadą paneli tapicerowanych może być ich dość monotonny wzór, który stosunkowo szybko może się znudzić. Jeśli w danym pomieszczeniu zostaną wykorzystane panele ścienne to ich zmiana w krótkim czasie może nie mieć sensu, dlatego będą one zdobiły ścianę przez dłuższy czas. Panele ścienne mogą się nudzić tak samo, jak wybrany wcześniej kolor ścian, jednak kolorystykę ścian można w dużo prostszy sposób zmienić, jeśli tylko ma się takie preferencje.
Ile kosztują panele ścienne tapicerowane?
Wiele osób zastanawia się, ile dokładnie kosztują panele ścienne tapicerowane, a także jaki jest ich koszt montażu.
W sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje paneli ściennych, wśród których wymienia się panele płaskie, wypukłe, a także panele akustyczne.
Panele płaskie są najcieńsze spośród wszystkich wariantów, a ich grubość to najczęściej od 2cm do 3 cm. Tego rodzaju panele nie mają zazwyczaj ani właściwości wyciszających, ani też działania termoizolacyjnego. Płaskie panele tapicerowane na ścianę będą jednym z najtańszych rozwiązań. Ich ceny kształtują się od 450 zł do 650 zł/m2.
Kolejnym rodzajem paneli są modele wypukłe, które są nieco grubsze od paneli płaskich. Jednak one również nie gwarantują pełnego wyciszenia we wnętrzu. W panelach wypukłych znajduje się większa ilość materiału wypełniającego wnętrze, takiego jak specjalna pianka lub gąbka. Dlatego ich cena zazwyczaj jest nieco wyższa niż cena paneli płaskich. Jednak w sprzedaży można również znaleźć produkty w podobnych cenach. Zazwyczaj ceny paneli wypukłych kształtują się od 350 zł do 650 zł/m2.
Wśród różnych rodzajów paneli można również wymienić specjalne panele akustyczne, które są najdroższe ze wszystkich modeli. Są one najgrubsze, dlatego gwarantują największy poziom wyciszenia we wnętrzach. Zazwyczaj składają się nawet z kilku warstw, a ich grubość może wynieść do 6 cm. Ceny takich paneli mogą wynosić nawet ponad 800 zł/m2.
Montaż paneli ściennych tapicerowanych krok po kroku
Montaż paneli ściennych nie jest tak trudnym zadaniem, jak to się na początku wydaje. Dlatego tego rodzaju elementy wyposażenia wnętrza można nawet zamontować samodzielnie.
Instalacja paneli ściennych tapicerowanych może być realizowana na wiele sposobów z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów. Wśród nich można wymienić zarówno kleje montażowe, jak i taśmy piankowe montażowe oraz taśmy rzepowe.
Niektóre osoby decydują się również na montaż paneli z wykorzystaniem specjalnych zawieszek oraz haczyków. Większość użytkowników decyduje się na zastosowanie kleju montażowego oraz przyklejenie paneli do ściany. Jest to dość proste rozwiązanie, z którym na pewno każdy bez większych problemów sobie poradzi.
Podczas montażu warto zastosować się do niezbędnych wskazówek krok po kroku. Dzięki temu montaż paneli na pewno przebiegnie szybko i będzie można cieszyć się z nowego elementu wystroju wnętrza.
- Na początek warto przygotować wszystkie niezbędne narzędzia, które będą wykorzystywane podczas procesu montażu. Wśród nich można wymienić poziomicę, ołówek, a także mydło malarskie. Oczywiście potrzebne będą również same panele ścienne oraz klej montażowy lub taśma na rzepy, w zależności od wybranego rozwiązania.
- Kolejnym krokiem realizowanego montażu powinno być odpowiednie zmierzenie powierzchni, na której będą montowane panele ścienne. Podczas procesu mierzenia warto również uwzględnić rozmiar wybranych paneli, a także ich kształt, który ma dość duży wpływ na sposób układania produktów na ścianie. Warto pamiętać, że poszczególnych modułów nie można przycinać, dlatego nie powinny one wystawać poza zaplanowany obszar. W sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane kształty oraz rozmiary paneli, dlatego na pewno uda się wybrać coś odpowiedniego, co sprawdzi się w danym wnętrzu idealnie.
- Podczas montażu warto również zadbać o to, aby powierzchnia, na której są one układane, była czysta i sucha. Dzięki temu możliwy będzie skuteczny montaż produktów i zmniejszenie ryzyka, że odpadną one w przyszłości. Przed rozpoczęciem instalacji paneli warto oczyścić ścianę z wykorzystaniem wody z mydłem malarskim. Mydło malarskie to preparat, dzięki któremu ściana będzie bardzo dobrze oczyszczona z kurzu, a także z wszelkich zabrudzeń. Oprócz tego będzie również idealnie odtłuszczona, co ma bardzo duże znaczenie podczas aplikowania na nią kleju lub rzepów. Dodatkowo, jeśli ściana ma duże ubytki, powinno się je wyrównać. W przypadku istnienia jedynie drobnych ubytków nie warto się takim stanem rzeczy przejmować oraz można je pozostawić bez zmian. Warto również zadbać o odpowiednie wysuszenie ściany, dlatego paneli nie powinno się montować bezpośrednio po procesie mycia.
- Kolejnym krokiem montażu paneli będzie wyznaczenie linii, według której będą układane panele. Najlepiej to zadanie zrealizować z wykorzystaniem poziomicy. Najważniejsze jest wyrównanie pierwszego rzędu paneli, ponieważ pozostałe elementy będą na nim bazować. Dlatego, jeśli pierwszy rząd będzie krzywy, pozostałe z pewnością również takie będą.
- Jeśli wzór paneli jest dość skomplikowany, można wykonać ich próbny układ na podłodze. Dzięki temu będzie się miało pewność, że wybrany wzór bardzo dobrze sprawdzi się na ścianie i będzie się korzystnie na niej prezentować. Próbny wzór umożliwi również sprawdzenie, czy wymierzenie produktów było właściwe i czy nigdzie nie wkradł się żaden błąd w pomiarze odległości.
- Po wykonaniu wcześniejszych kroków na oczyszczoną powierzchnię należy nanieść klej montażowy lub taśmę rzepową. Panel powinien być pokryty w kilku miejscach. Najlepiej, jeśli będą to jego boki oraz środek. Dzięki temu będzie się miało pewność, że panel na pewno został odpowiednio mocno przyczepiony do powierzchni. Jeśli panele są klejone to wystarczy je przyłożyć do ściany oraz dość mocno docisnąć. Czas wiązania kleju montażowego w tym przypadku nie jest długi, jednak jest to kwestia zależna od wyboru konkretnego preparatu. Natomiast jeśli panele są montowane z wykorzystaniem rzepów to warto pamiętać, że jedna część taśmy rzepowej powinna być przytwierdzona do ściany, a druga do produktu. Następnie całość powinna być połączona, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie efektu finalnego. Panele na rzepy montuje się jeszcze prościej niż na klej. Oprócz tego można je w dowolny sposób odklejać oraz przenosić w celu zmiany wzoru, który ułożony jest na ścianie. Dlatego takie rozwiązanie również jest bardzo korzystne i warto się nad nim zastanowić.
Jakie panele wybrać do pokoju dziecka?
Do pokoju dziecka warto wybrać panele tapicerowane z większą ilością wypełnienia.
Jak montować panele tapicerowane na ścianę?
Panele tapicerowane na ścianę można zamontować za pomocą kleju, rzepów, lub specjalnych haczyków.