Mrówki w domu: jak je zwalczać krok po kroku [domowe sposoby]

Mrówki w domu
Mrówki w domu

Mrówki należą do owadów z rzędu błonkówek. Ich cechą charakterystyczną jest tworzenie społeczności kastowych, zamieszkujących budowane przez siebie gniazda. Mrówki występują powszechnie, niemal na każdej szerokości geograficznej. Zazwyczaj ich działalność jest bardzo pożyteczna dla człowieka. Problemem są natomiast mrówki w domu.

W jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?

Mrówki

Kolonie tworzone są przez zapłodnione samice, tzw. królowe, których obowiązkiem jest wybranie odpowiedniego miejsca na gniazdo, składanie jaj oraz podtrzymywanie gatunku. Królowa zapładniana jest zazwyczaj raz, natomiast jaja składa nieprzerwanie przez całe życie, a po ich złożeniu traci skrzydła. Od gatunku mrówek zależy długość życia królowej — jedne żyją rok, inne nawet 15 lat oraz liczba królowych w gnieździe (zazwyczaj około 10).

Najliczniejszą grupę mrówek w gnieździe stanowią robotnice. Posiadają one liczne obowiązki, tj. dostarczanie pożywienia do gniazda, obrona społeczeństwa przed intruzami z zewnątrz oraz opieka nad królową i potomstwem. Żyją około 5-7 lat, natomiast samce (trutnie), których głównym zadaniem jest zapłodnienie królowej, po kopulacji giną.

Zastanawiające jest to, w jaki sposób porozumiewają się ze sobą te owady. Mrówki wykorzystują do komunikacji zmysł dotyku, zmysł węchu — poprzez wydzielanie specyficznych substancji chemicznych oraz za pomocą dźwięków, zwanych strydulacją.

Rodzaje mrówek w domu

Na całym świecie występuje aż 12 tysięcy różnych gatunków mrówek. W Polsce wyróżnia się 103 gatunki mrówek, niektóre występujące powszechniej, inne mniej. Mrówki tworzą duże społeczeństwa kastowe, a życie każdej jednostki podporządkowane jest potrzebom ogółu – każda mrówka ma do wykonania konkretne zadanie.

Mrówki FaraonaMrówki faraona (Monomorium pharaonis) znane są również jako faraonki. Bardzo często mrówki faraonki zamieszkują siedziby ludzkie, przy czym niosą ze sobą zagrożenie chorobami i infekcjami. Poruszając się po ludzkich siedzibach, mrówki faraona niszczą i zanieczyszczają pożywienie, co może prowadzić do przenoszenia chorób wywołanych przez wirusy i bakterie m.in.: Pseudomonas, Salmonella. Ze względu na pochodzenie mrówek Faraona (Indonezja lub Ameryka Południowa), muszą zostać spełnione określone warunki, aby owady te założyły w danym miejscu gniazdo. W wybranym przez mrówki miejscu musi panować odpowiednia temperatura (około 25-30 stopni Celsjusza) oraz wilgotność na poziomie 80%. Mrówki faraona są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Z tego powodu wybierają na swoje gniazda miejsca, w których jest ciepło i wilgotno. Zazwyczaj są to więc nasze domy. Mrówki w domu najczęściej lokują swoje gniazda w miejscach trudno dostępnych dla człowieka. Zazwyczaj więc znajdziemy je w piwnicach lub przestrzeniach pomiędzy ścianami. Mrówki te posiadają niewielkie rozmiary, dzięki czemu mogą przechodzić przez najmniejsze nawet szczeliny.
Mrówki Hurtnice zwyczajneKolejnym gatunkiem, który chętnie zamieszkuje ludzkie siedziby jest mrówka Hurtnica zwyczajna. Hurtnice zwyczajne, to gatunek błonkówki z rodziny mrówkowatych. Posiadają czarne ubarwienie, a okres letni sprzyja poszukiwaniu przez nie miejsca do zakładania gniazd. Można stwierdzić, że niejako przez przypadek mrówki pojawiają się w naszych mieszkaniach. Hurtnice pospolite można spotkać głównie w domach jednorodzinnych bezpośrednio sąsiadujących z ogrodem.

Dlaczego w domu pojawiają się mrówki?

Pojawienie się mrówek w mieszkaniu może być spowodowane dwoma czynnikami. Pierwszym powodem może być osiedleniem się gatunku w domu, kolejnym fakt, że dom znajduje się w obrębie terytorium, na którym poszukują pożywienia i budują swoje społeczeństwo. Jeśli mrówki posiadać będą nieograniczony i łatwy dostęp do ludzkiego pożywienia, mogą wtedy pojawić się w licznych grupach, powodując groźne dla zdrowia zanieczyszczenie żywności. Jeśli owady zadomowiły się w drewnianych elementach domu, mrówki mogą z czasem doprowadzić do ich nieodwracalnego zniszczenia, a nawet utraty nośności elementów konstrukcyjnych.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia mrówek w domu? Głównym działaniem, zmniejszającym prawdopodobieństwo wystąpienia mrówek w domu, jest zabezpieczenie wszelkich otworów w domu, przez które mogą przedostawać się do wewnątrz mrówki. Szczególną uwagę należy zwrócić na szpary wokół rur, instalacji, pęknięć w murze i zagipsować niepotrzebne otwory. Miejsca, narażone na przedostawanie się do wewnątrz mrówek, należy opryskać specjalnymi preparatami owadobójczymi lub odstraszającymi mrówki. Mrówki w domu poszukują przede wszystkim pożywienia, dlatego wszelkie pokarmy i resztki jedzenia powinniśmy trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, a wszelkie nieczystości organiczne należy usuwać na bieżąco, aby nie przyciągać owadów.

Czym zwalczyć mrówki w domu?

Jak pozbyć się mrówek z domu?
Jak pozbyć się mrówek z domu?

W przypadku pojawienia się mrówek w domu, należy podjąć natychmiastowe działania. Warto wiedzieć, że w walce z intruzem ważny jest nasz czas reakcji. Pamiętajmy, że mrówki to także nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami, należy zatem użyć środków, które nie będą dla mrówek zbyt destrukcyjne, a jedynie wypłoszą je skutecznie z domu. Wielość królowych oraz mnogość, oraz szybkość wydawanego na świat potomstwa sprawiają, że wyeliminowanie mrówek w domu jest niemożliwe poprzez zabijanie pojedynczych osobników, zazwyczaj robotnic. Mrówki w domu zwalczyć można poprzez przeprowadzenie zwalczania chemicznego za pomocą specjalistycznych środków na mrówki w domu. W tym celu najlepiej jest skorzystać z usług specjalistycznych firm. Jeśli mrówki wykryto w kilku mieszkaniach w domu, najlepiej przeprowadzić zwalczanie mrówek w całym budynku i we wszystkich jego pomieszczeniach.

Wytrzymałość mrówek na zwalczanie

Wytrzymałość mrówek na zwalczanie
Wytrzymałość mrówek na zwalczanie

W sytuacji śmierci wszystkich królowych w gnieździe, robotnice rozpoczynają proces pielęgnacji wybranych mrówek-robotnic, tak, aby wyrosły na nowe królowe. Z jaj, które nie zostały zapłodnione, rozwijają się samce tych owadów. Oznacza to, że rozwój nowej społeczności owadów może teoretycznie rozpocząć się od jednej robotnicy, przeobrażonej na królową i opiekującej się pojedynczym jajeczkiem. Łatwość rozwoju kolejnego pokolenia owadów sprawia, że zwalczanie mrówek może być bardzo trudne, jeśli przeprowadzone jest ono niedokładnie.

Jak wytępić mrówki stosując domowe sposoby?

Jak pozbyć się mrówek domowymi sposobami?
Zwalczanie mrówek domowe sposoby

Istnieje wiele sposobów na mrówki w domu, ponieważ problem ich występowania w ludzkich domostwach jest i był zawsze bardzo powszechny.

Do bardziej znanych domowych metod walki ze szkodnikami należy zaliczyć:

 • miejsca migracji należy posmarować octem, który może odstraszyć mrówki,
 • trasę przemieszczania się owadów można posypać solą, pieprzem, cynamonem; sprawdza się też soda oczyszczona (proszkiem do pieczenia),
 • miejsca wędrówki należy posmarować wazeliną,
 • miejsca wędrówki należy posmarować sokiem z cytryny,
 • roztworem płynu do naczyń z wodą należy spryskać miejsca, przez które dostają się mrówki oraz spryskać same mrówki, napotykane w mieszkaniu,
 • mrówki w domu negatywnie reagują na intensywny zapach czosnku,
 • mięta, lawenda, liście pomidorów, majeranek, wrotycz. Wystarczy je posiekać i rozsypać wszędzie tam, gdzie chodzą mrówki w domu.

Ciekawy domowy sposób na mrówki w domu to także zastosowanie minerału o nazwie boraks, który znajduje zastosowanie m.in. jako topnik przy lutowaniu metali. Boraks należy wymieszać z ugotowanym żółtkiem, a następnie wykładać przez kilka dni w miejscu wędrówek owadów. Przeniesiona do mrowiska trutka w postaci boraksu niszczy całą kolonię od wewnątrz — w tym królową. Sposób ten wymaga jednak zachowania szczególnej ostrożności w przypadku obecności w domu dzieci i zwierząt domowych.

Uderz w czuły punkt

Najskuteczniejszym sposobem walki z mrówkami jest wyniszczenie całej kolonii wraz z królową. Do tego celu potrzebna jest wnikliwa obserwacja wyznaczonych przez mrówki ścieżek, a następnie odszukanie mrowiska. Skutecznym sposobem jest pozostawienie na ich ścieżce odrobiny pożywienia, ponieważ ułatwia to obserwację – będzie można zobaczyć dokąd mrówka niesie resztki jedzenia. Często zdarza się, że gniazdo znajduje się pod panelami, pod podłogą lub w pobliżu źródeł wody np. zlewu. Jeżeli uda się je odnaleźć, należy zastosować metodę, która pozwoli nie tylko zlikwidować mrówki widoczne, ale i na zlikwidowanie królowej:

 • gniazdo należy polać wrzątkiem,
 • zalać wodą z mydłem,
 • spryskać środkiem owadobójczym,
 • gniazdo należy obłożyć zmiksowaną mazią ze skórek z owoców cytrusowych i wody.

Niewidoczne gniazda owadów

Niewidoczne gniazdo mrówek
Niewidoczne gniazda owadów

Jeżeli poszukiwanie gniazda nie przyniosło spodziewanych rezultatów, można zastosować inne środki. Skutecznym pomysłem jest zmieszanie trucizny z odrobiną słodkiego lub tłustego pożywienia jak np. cukru ze środkiem mrówkobójczym. Wówczas mrówki same zaniosą zatruty pokarm do gniazda i dostarczą innym robotnicom oraz samej królowej. Sposób ten wymaga jednak dużo cierpliwości i wielu prób, ponieważ nie ma pewności, że mrówki zainteresują się przyniesionym pokarmem. Należy jednak pamiętać, że pokonanie jednego gniazda nie oznacza, że mrówki już nie wrócą — zdarza się, że podczas kolejnego sezonu mrówki na nowo zagnieżdżą się w naszym mieszkaniu.

Preparaty na mrówki

Preparaty na mrówki
Preparaty na mrówki

Poza domowymi sposobami warto skorzystać ze specjalistycznych środków chemicznych dostępnych w sprzedaży. Wybór jest bardzo duży, tak więc bez problemu znaleźć można coś odpowiedniego dla własnych potrzeb. Ze środków dostępnych na rynku warto wymienić:

Mrówkofon

Mrówkofon – preparat w formie granulowanej trutki pokarmowej. Zastosowanie odpowiednich składników granulatu sprawia, że owady chętnie go spożywają, dzięki czemu jest on bardzo skutecznym środkiem chemicznym. Mrówki zanoszą preparat do gniazda, co skutecznie eliminuje całe kolonie mrówek, wraz z królową. Wystarczy tylko umieścić granulat na tekturze w miejscach przemieszczania się mrówek. Cena tego preparatu wynosi około 5 – 7 zł.

Mrówkiller

Mrówkiller – preparat w aerozolu, w formie pianki, który warto zastosować w przypadku odnalezienia gniazda. Jego cena wynosi około 10 zł za 300 ml.

Mrówko Bait Formicid

Mrówko Bait Formicid – preparat w formie granulatu, który trzeba umieścić w okolicy gniazda oraz na ścieżkach, po których wędrują mrówki w domu. Jest to trutka pokarmowa, tak więc charakteryzuję się bardzo dobrą i szybką skutecznością. Cena granulatu za 500 g wynosi około 35- 40 zł.

Faratox B

Faratox B – środek doskonale sprawdzających się przy likwidowaniu mrówek. Ma formę granulatu, którą trzeba rozsypać na tekturze i umieścić w okolicy gniazda bądź szlaków komunikacyjnych. Jest to także trutka pokarmowa, która niszczy kolonie dzięki zawartości metoprenu obniżającego liczebność jaj oraz hamującego rozwój młodych. Stosując ten preparat całkowite zniszczenie koloni nastąpi w niecały miesiąc od momentu zastosowania preparatu. Za opakowanie zawierające 4 g preparatu zapłacimy około 10 zł.

Expel

Expel – proszek na mrówki w formie granulatu, także stanowiący trutkę pokarmową. Jego cena za 100 g wynosi około 7 – 8 zł.

Effect

Effect uniwersalny środek owadobójczy stanowi przykład preparatu działającego kontaktowo, który nanosi się poprzez rozpylenie w miejscach występowania insektów oraz na same mrówki w domu. Za 500 ml preparatu w butelce z atomizerem zapłacimy około 15 zł.

Ultradźwiękowy odstraszacz na mrówki w domu

Ultradźwiękowe odstraszacze to uniwersalne rozwiązania w walce z insektami. Urządzenia wysyłają ultradźwięki, które są niesłyszalne dla ludzi, zwierząt oraz ptaków. Odstraszacze powinny być uruchomione 24h/dobę najlepiej przez cały rok. Efekt jest już widoczny po kilku dniach od uruchomienia. Całkowity efekt gwarantowany przez producenta jest widoczny po 4-6 tygodniach.

Jak działa ultradźwiękowy odstraszacz?

Odstraszacz ultradźwiękowy to skuteczne urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Odstrasza mrówki z chronionego obszaru; działa też na:

 • nornice,
 • myszy,
 • szczury,
 • pchły,
 • muchy,
 • karaluchy,
 • mole, oraz inne insekty i gryzonie.

Odstraszacz może być stosowany w domu, mieszkaniu, piwnicy, biurze, restauracji, schowku oraz innej zamkniętej przestrzeni i nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla człowieka, ponieważ emitowane przez urządzenie fale są niesłyszalne dla człowieka. Fale ultradźwiękowe, emitowane przez odstraszacz, atakują system nerwowy i słuchowy zwierząt, sprawiając im ból i dyskomfort. Szkodniki zostawiają schronienie i źródło pokarmu i przenoszą się w inne miejsce. Efekty są zauważalne już po kilku dniach od zastosowania. Fale ultradźwiękowe nie działają jednak na jaja i larwy owadów, dlatego po pewnym czasie mogą pojawić się nowe insekty. Ważne jest zatem, aby urządzenie działało nieprzerwanie przez cały rok, co sprawi, że rozwinięte z jaj insekty zostaną zaatakowane przez urządzenie. Odstraszacz wytwarza fale poza zasięgiem słyszalności człowieka, ponadto, nie zakłóca on pracy telewizorów, radia czy alarmów elektronicznych. Nie szkodzi też roślinom.

Sposób działania ostraszacza

Ultradźwiękowy odstraszacz emituje fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 15 do 80 kHz przez wbudowany głośnik. Za pomocą przełącznika możliwe jest określenie i ustawienie pożądanej częstotliwość emitowanych dźwięków. Urządzenie posiada zazwyczaj dwa tryby pracy: ciągły oraz okresowy z sygnałem 3 sekundowym, oraz przerwą trzydziestosekundową. Jeśli odstraszacz nie jest przysłonięty przez żadne elementy wyposażenia domu, potrafi skutecznie odstraszać gryzonie i owady. Fale nie przenikają jednak przez ściany murowane i strop betonowy. Jak wspomniano wcześniej, urządzenie powinno pracować zarówno w dzień, jak i w nocy przez cały rok, aby jego skuteczność była jak najwyższa. Odstraszacza nie należy umieszczać na wykładzinach, za meblami, zasłonami lub innymi miękkimi przedmiotami, ponieważ mogą pochłaniać fale dźwiękowe i znacząco zmniejszać skuteczność urządzenia. Urządzenie nie może być stosowane na zewnątrz pomieszczeń, a jego kontakt z wodą może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Podsumowanie

Mrówki to z reguły niegroźne i pożyteczne owady. Na ogół nie próbujemy z nimi walczyć, gdyż zjadają mszyce i oczyszczają teren, na którym również i my żyjemy. Jest ich dużo, szybko się rozmnażają – trudno zatem wytępić mrówki w domu. Owady te mogą pojawić się w każdym domu. Ze względu na możliwość przenoszenia groźnych chorób oraz wystąpienia infekcji są groźne dla zdrowia człowieka. Są uciążliwe, zwłaszcza gdy grasują w kuchni i spiżarni, co wyjątkowo lubią mrówki w domu. Mrówki pojawiają się zwłaszcza w ciepłej, letniej porze, która zachęca je do poszukiwania jedzenia w naszej żywności i domach. Mrówki w domu mogą stać się problemem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Na rynku znaleźć można wiele środków owadobójczych, które pomogą wytępić mrówki jeśli te owady zadomowiły się u nas w domu. Niestety są one w większości toksyczne. Warto zatem pomyśleć o naturalnych sposobach walki z owadami lub o zastosowaniu niegroźnego dla zdrowia człowieka ultradźwiękowego odstraszacza owadów, który pozwoli pozbyć się owadów raz na zawsze.

7 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Czarek J.

Mrówki to zaraza jakich mało. Regularnie na wiosnę mi się gdzież zagnieżdżają, drążą sobie tuneliki w murze (mieszkam w starym, przedwojennym domu z cegieł, zaprawa pomiędzy nimi się już skrusza, może to przez to). W każdym razie regularnie przecierają sobie nowe szlaki. Od lat się z nimi męczę, ale niedługo, pod warunkiem że mam dobry środek do ich zwalczania. Bywało że jakiś preparat podziałał na kilka dni, a potem wszystko wracało. Jeśli już miałbym coś polecić to środki. Przebrnąłem przez dziesiątki różnych, tańszych lub droższych i w zasadzie te poradziły sobie najlepiej. Mrówki wracają, bo taki już chyba jest mój dom, ale jak giną “sezonowo” to skutecznie wszystkie za jednym strzałem.

Kasia
Odpowiedź do  Czarek J.

Prosze uprzejmie pidać, jaki srodek okazał się skuteczny. Pzdr

Dom

Jedne z gorszych pasożytów jakie pojawiają się w domu. W okresie wiosna-lato człowiek na każdym kroku męczy się z nimi i po prostu wydaje nam się, że pojawiają, bo wchodzą sobie różnymi dziurami, a jednak sami po przeczytaniu, artykułu stwarzamy środowisko do rozmnażania się tych pasożytów. Nawet o tym nie pomyślałam nigdy, że tak jest

Weronika

Sytuacja opisana perfekcyjnie tylko nie ma nazwy CZYM,JAKI ŚRODEK tak perfekcyjnie zadziałał.
Proszę podać nazwę

ewa

wlasnie mrowki zaatakowaly moje mieszkanie. mieszkam na parterze. jest ich mnostwo. czym je zalatwic???

MIKI

Środek nazywa się PERMETRYNA i używam go do / również/ usuwania kleszczy z trawnika. Zakupuje się go zazwyczaj w formie stężonej i rozcieńcza do odpowiedniego stężenia. Pamiętajcie, że ten sam środek jest używany w medycynie i weterynarii do usuwania świerzbu ale ponoć tylko apteczne produkty dają ludziom bezpieczeństwo / wchłanianie przez skórę do organizmu/ . Oprysk robię z baniaka z roztworem / napompowany pod ciśnieniem/ – na mrówki tuż przy domu wzdłuż możliwych przejść mrówek do domu. jeśli gniazdo jest blisko domu, używam na gniazdo większego stężenia i większej ilości, tak aby wytępić wszystkie. Niestety susze powodują, że mrówkom jest lepiej w naszych domostwach. Jeśli zdecydujecie się na ten oprysk -pamiętajcie MASKA ! RĘKAWICE OCHRONNE! OKULARY OCHRONNE! I UPRANIE PO AKCJI NATYCHMIAST DO PRALKI, A WY POD PRYSZNIC – TO NIE ŻARTY. PRZEDE WSZYSTKIM PRZYPILNUJCIE, ŻEBY NIE BYŁO WIATRU I DESZCZU CHOCIAŻ Z 36 GODZIN DZIECI MOGĄ SIĘ BAWIĆ NA TRAWNIKACH PO ICH ZROSZENIU, LUB PORZĄDNYM DESZCZU !!!

Syberia

Ja próbowałam różnych sposobów i ciągle wracały. Mieszkam w budynku z 6 mieszkań i wszyscy je mieliśmy. Nie mamy już mrówek od 10 lat. Nie uwierzycie co pomogło. Wszyscy wycyklinowaliśmy parkiety i polakierowaliśmy. Lakier je wydusił