O czym pamiętać wybierając projekt domu letniskowego?

Projekt domku letniskowego
Projekt domku letniskowego

Kuszące jest posiadanie własnego domku letniskowego – wielu z nas lubi wracać w znane rejony, spacerować po  lasach czy też wyciszać się w ulubionym zakątku.

Dodatkowo można go wykorzystać przy uroczystościach rodzinnych, świętach czy wspólnym grillowaniu, a w celu podreperowania budżetu – wynająć.

Oferta projektów domków letniskowych jest różnorodna – od niewielkich altanek do ogromnych rezydencji, a wybór zależy w głównej mierze od naszych potrzeb i zasobów finansowych.

Warto zaglądać na strony pracowni projektowych do kategorii „Projekty domów letniskowych“, gdzie znaleźć można wiele ciekawych i wygodnych projektów domów idealnych na letnie wypady z rodziną.

Najważniejszą rzeczą, którą musimy wiedzieć przy wyborze projektu jest to, jaką dom ma spełniać funkcję – czy ma służyć do wakacyjnych czy całorocznych wypoczynków.

Jeśli będziemy z niego korzystać parę razy w roku, to może być małą altanką lub domkiem z podstawowym wyposażeniem. Jeśli natomiast mamy zamiar spędzać w nim więcej czasu, musi być wygodny i dobrze się prezentować.

Różnica polega również w systemie ogrzewania, domki sezonowe są znacznie tańsze w budowie, ale nie tak dobrze ocieplane jak całoroczne.

Dlatego jeśli chcemy korzystać z domku podczas chłodnych dni, należy to uwzględnić jeszcze przy wyborze projektu.

Warto zwrócić też uwagę na rozplanowanie wnętrza, zwłaszcza że projekty posiadają różne programy funkcjonalne i dopasować do siebie ten, który najbardziej spełnia nasze wymagania.

Drugim ważnym czynnikiem decydującym o wyborze projektu jest przeznaczona na budowę kwota pieniędzy.

Cena postawienia domu zależy od wyboru powierzchni, technologii czy warunków.

Im większe mamy wymagania, tym większa będzie cena.

Do tego dochodzi jeszcze późniejsze utrzymanie.

Warto pamiętać, iż domy letniskowe są znacznie wyżej opodatkowane niż mieszkalne, a ich postawienie wymaga takiego samego zezwolenia jak budowa domu jednorodzinnego.

Pracownia MG Projekt w swojej ofercie posiada dużo projektów domków letniskowych, różniących się pod wieloma względami – są projekty parterowe bądź domy z poddaszem, budynki z piwnicą lub z imponującym tarasem, mogą być murowane lub zrobione z drewnianych bali.

Poniżej zamieszczamy przykładowe projekty domów letniskowych z pracowni MG Projekt.

Projekt Pogodny Drewniany

Projekt domu letniskowego Pogodny Drewniany

Projekt Pogodny Drewniany

Jest jednym z przykładów niewielkich domków parterowych drewnianych, ale dostępny jest również w wersji murowanej.

Idealny wybór dla czteroosobowej rodziny, która gustuje w układach parterowych.

Prosta konstrukcja pozwala dodatkowo na szybką oraz niedrogą budowę.

Dom może służyć zarówno jako domek letniskowy jak i całoroczny, charakteryzuje się czytelnym i funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, jego główną zaleta jest właśnie podział na strefę dzienną i nocną.

Takie rozwiązanie zapewnia domownikom komfort, umożliwiając tym samym odpoczynek o każdej porze dnia.

Dodatkowym urozmaiceniem jest boczna, zadaszona weranda, która pozwala na przesiadywanie na powietrzu nawet podczas deszczu oraz silnego słońca.

Usytuowany na zadaszonym tarasie kominek zewnętrzny stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które lubią grillować w każdym warunkach atmosferycznych.

Projekt Przepiórka

Projekt domu letniskowego Przepiórka

Projekt Przepiórka

Projekt Przepiórka jest budynkiem z użytkowym poddaszem idealny dla 3-4 osobowej rodziny, który może służyć zarówno jako dom mieszkalny jak i dom letniskowy.

Jego prosta konstrukcja sprawia, że jest to stosunkowo tani w budowie i ekonomiczny w eksploatacji.

Atutem tego projektu jest duża, zadaszona weranda, pod która można się schować przed słońcem i deszczem.

Podwójne, przeszklone drzwi łączące ją z salonem tworzą  punkt widokowy na okoliczną przyrodę oraz sprawiają, że pomieszczenie jest dobrze oświetlone.

Z pewnością jest to dom dla osób, ceniących sobie rodzinny klimat i wspólne posiłki, ogromny salon usytuowany w centralnej części budynku pozwala na wstawienie tam  dużego stołu.

Dodatkowo znajdujący się w nim kominek, który ogrzeje dom w chłodne dni oraz nada odpowiedniego nastroju.

Na poddaszu umieszczono dwie duże, zaciszne sypialnie, które zapewniają spokój i odpoczynek z dala od domowego hałasu.

Projekt Sosenka 3

Projekt domu letniskowego Sosenka 3

Projekt Sosenka 3

Projekt domu, który może służyć jako niewielki dom jednorodzinny lub jako dom letniskowy.

Jego prosta konstrukcja sprawia, że budowa jest szyba i stosunkowo tania, a koszt  późniejszej eksploatacji niewielki.

Projekt charakteryzuje się bardzo przemyślanymi pomieszczeniami, jego niewielka powierzchnia jest dokładnie zaplanowana tak, by nie zmarnować ani centymetra.

Oprócz podziału na część dzienną na parterze oraz nocną na poddaszu, posiada również miejsca na szafy wnękowe oraz kotłownię, gdzie można również trzymać drewno na opał.

Przestronny salon połączony jest z jadalnią, w której można umieścić duży stół oraz kuchnią zabudowaną w kształcie litery L.

Taras przylega do bocznej ściany i jest przedłużeniem pokoju dziennego co stanowi  idealne miejsce na wypoczynek w ciepłe dni.

To dom dla osób ceniących prostą formę oraz funkcjonalność pomieszczeń.

9 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piccolo

Sosenka 3 jest piękna, myślę o niej bynajmniej nie w kontekście domku letniskowego. 🙂

Kasia Warzecha

Uwielbiam duże tarasy, dlatego strasznie podobają mi się domy letniskowe. Z przedstawionych w tekście Pogodny Drewniany urzekł mnie totalnie, chociaż z innych projektów podoba mi się tez taras Projektu Czapla. Myślimy przez cały czas o budowie domu letniskowego w okolicach Bieszczad, ale to jeszcze trochę musi niestety poczekać…

Dzięki za wpis 😉

Jolanta K.

Ach, dom letniskowy – marzy mi się i marzy. Może kiedyś będziemy mogli sobie na niego pozwolić? Przepiórka nam się bardzo podoba i na nią byśmy się w przyszłości ewentualnie zdecydowali 😉
Dzięki za bardzo fajny artykuł

Stokrotka

Tak, długo myśleliśmy o letniskowym i trafiła nam się działka w Żywcu. Jeszcze nie wiemy na jaki się zdecydujemy, być może ranczo. Ciężko wybrać przy takiej szerokiej ofercie! Dzięki za wpis!

pozdrawiam

Wasil

Witam, właśnie wybieramy projekt domu letniskowego. Po rozeznaniu i przeczytaniu artykułu, razem stwierdziliśmy, że stawiamy Przepiórkę. Jeszcze tylko skonsultujemy drobne zmiany, dzięki za porady – są bardzo praktyczne! Pozdrawiamy

projektogrod

Bardzo pomocny artykuł. Cenię sobie ten portal właśnie za to, że jest do rzeczy. Sama rozważam postawienie domku na swojej działce rekreacyjnej. domki letniskowe są idealną opcją na weekendy

Liliana Gomowska

domki letniskowe są idealne na wakacyjne wypady

produkcjadomow

Wybierając projekt domku letniskowego pamiętajmy o własnych potrzebach. Domek letniskowy ma przede wszystkim być miejscem przyjaznym dla nas. Takim, w którym będziemy chcieli po prostu przebywać. Wybierając swój domek letniskowy nie bójmy się pytać o najdrobniejsze szczegóły.

kompaspoland87

Wybierając domek letniskowy warto dokładnie określić swoje preferencje. Coraz więcej osób bowiem korzysta z nich przez cały rok. Domki letniskowe to nie tylko domki mobilne.