Karnisze do domu: rodzaje, ceny i montaż karniszy [krok po kroku]

Karnisze
Karnisze

Jednym z ważniejszych elementów aranżacji każdego wnętrza jest wystrój okien. Decyduje on nie tylko o ilości wpuszczanego do wnętrza światła, ale często też o stylistyce pomieszczenia. Obecnie istnieje wiele sposobów na skuteczne zasłonięcie okien, są to m.in. żaluzje czy rolety. Jednak tradycyjnym i nadal najpopularniejszym rozwiązaniem, jest umieszczanie w oknach firan i zasłon. Tym, co jest do tego niezbędne są zaś odpowiednie karnisze. Ich wybór nie powinien być nigdy przypadkowy, ponieważ właściwie dobrany karnisz może stać się naprawdę atrakcyjnym dodatkiem czy nawet oryginalną dekoracją wnętrza. Powinien być on też jednak odpowiednio wytrzymały. Obecnie na rynku znaleźć można karnisze wykonane z różnych materiałów, w ciekawych kolorach i wzorach. Warto poznać dostępne opcje, by móc wybrać tą najlepszą dla siebie.

Co to są karnisze i jakie są ich rodzaje?

Karnisze okienne są elementem wyposażenia każdej wnęki okiennej, gdzie ma pojawić się firanka lub zasłonka (lub obie te tkaniny jednocześnie). Aby materiały prezentowały się jak najlepiej, należy je umieścić na jak najbardziej estetycznym karniszu, który zazwyczaj występuje w postaci umieszczonego na wspornikach drążka.

Karnisze mogą być mocowane albo do ściany albo do sufitu. Dokonując wyboru pomiędzy tymi dwoma typami, należy wziąć pod uwagę to, że sposób wieszania firanek i zasłon musi zostać dostosowany do:

Karnisze sufitowe (które nie zajmują wiele miejsca) sprawdzą się w wielu sytuacjach, a szczególnie wtedy, kiedy okno zajmuje dużą część ściany, a samo pomieszczenie nie jest zbyt wysokie ani rozległe. Są one też niekiedy jedynym rozwiązaniem: przy oknach bardzo wysokich i sięgających prawie pod sam sufit. Natomiast karnisze ścienne mogą stać się doskonałą opcją do optycznego pomniejszenia lub wyrównania proporcji w zbyt dużych wnętrzach. Bardzo duże znaczenie będzie mieć tutaj głębokość wnęki okiennej, a dokładniej umiejscowienie w niej parapetu i ewentualnego kaloryfera. Kiedy będą one mocno wysunięte poza płaszczyznę ściany, to niekiedy jedynie karnisz sufitowy pozwoli na zawieszenie firan na wystarczającą odległość od wystającego parapetu. Jeśli zaś zabudowa pod oknem mieści się we wnęce (lub wystaje poza nią jedynie na kilka centymetrów), bez problemu zainstalować można karnisz ścienny. Z racji tego, że obecnie kupić można karnisze w najróżniejszych kolorach, wzorach, z różnymi dekoracyjnymi dodatkami, do całego domu nie trzeba dobierać karniszy jednakowych. Te bardziej ozdobne sprawdzą się w salonie czy sypialni, natomiast bardziej proste np. w kuchni. Ważne by pamiętać jedynie o tym, żeby poprawnie wymierzyć szerokość okna i kupując karnisz dodać do tej szerokości po około 20-30 cm z każdej strony. Wynik będzie wtedy odpowiednią długością karnisza. Karnisz nigdy nie powinien kończyć się równo z ramą okienną, bo nie będzie to ani estetyczne ani praktyczne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem karnisza?

Oprócz sposobu montażu (ścienne i sufitowe), karnisze dzieli się jeszcze ze względu na inne ważne cechy.

Karnisze pojedyncze i podwójne

Karnisze okienne mogą być również pojedyncze albo podwójne. Karnisze podwójny są niezbędne wtedy, kiedy chce się powiesić równocześnie firankę i zasłony. Kiedy wybrany model karnisza nie występuje od razu jako karnisz podwójny, to w większości przypadków łatwo można sobie z tym poradzić: albo dokupując drążek (i odpowiednie wsporniki) albo wybierając dodatkową szynę (dopasowaną kolorystycznie do karnisza). W tym drugim przypadku zasłonkę wiesza się na rurze, a firankę na szynie. Rozwiązania łączące w sobie szynę i drążek nazywa się karniszami hybrydowymi. Szyna zostaje wtedy ukryta za fasadą drążka i dzięki temu cała kompozycja zyskuje na oryginalności oraz nowoczesności, a mocowanie zasłon jest niezwykle efektowne.

Karnisze klasyczne

Wśród kolejnych rodzajów karniszy (oprócz w sumie najrzadziej spotykanych hybrydowych), wymienić można karnisze klasyczne. Posiadają drążek, na którym zaczepia się klamry, koła lub inne zapinki, które będą służyć do utrzymywania wybranych do ozdoby okien tkanin. Sam drążek może mieć przekrój okrągły, kwadratowy albo prostokątny. Przy instalacji opiera się go na dwóch wspornikach. Przy dłuższym karniszu może wystąpić konieczność zamontowania także wspornika trzeciego – na środku. Zwiększy on stabilność oraz wytrzymałość drążka i uniemożliwi przesunięcie całej firany na jedną stronę.

Dużą zaletą karniszy drążkowych są szerokie możliwości montażowe. Na ich powierzchni można zawieszać firany między innymi z zapięciem:

  • klamrowym,
  • troczkowym,
  • tunelowym,
  • zapinkowym.

Jeśli chodzi o same drążki, to są one zazwyczaj wykonane z metalu lub drewna, dzięki temu są wytrzymałe i utrzymują nawet najcięższe materiały. Tego rodzaju karnisze mogą mieć formę prostą albo charakter dekoracyjny. Dzięki temu można je dopasować do każdej aranżacji. Karnisze drążkowe, szczególnie te z trzecim wspornikiem, najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach reprezentacyjnych, gdzie firanki i zasłonki są głównie elementem dekoracyjnym – z niską częstotliwością ich zsuwania.

Karnisze linkowe

Kolejnym rodzajem karniszy są karnisze linkowe. Jest to propozycja dla amatorów minimalizmu w aranżacji wnętrz. Karnisze linkowe składają się z: metalowej linki, wsporników oraz żabek. Tego rodzaju karnisze mogą mieć jedną, dwie lub trzy linki, w kolorze srebrnym, złotym lub miedzianym. Na linkach najlepiej jest wieszać lekkie firanki, choć można także nieco cięższe, ale trzeba wtedy zastosować specjalne napinacze (dzięki którym linka nie będzie się wyginać). Karnisze linkowe idealnie będą pasować do wnętrz nowoczesnych, gdzie pomogą podkreślić urok delikatnych tkanin. Karnisze linkowe wyróżniają się atrakcyjną ceną oraz możliwością skrócenia ich długości.

Karnisze elektryczne

Na ryku można znaleźć również opcję najbardziej zaawansowaną, to znaczy karnisze elektryczne. Montuje się je przede wszystkim na długich, przeszklonych ścianach, choć także przy pojedynczych oknach. Karnisze z napędem elektrycznym znacznie częściej niż w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, spotkać można w salach konferencyjnych, restauracjach, salach teatralnych czy nawet zabytkowych wnętrzach. System karniszy elektrycznych składa się z silnika, szyny napędowej i oczywiście uchwytów mocujących. Całością steruje się za pomocą przełącznika klawiszowego albo pilota radiowego. Dużą zaletą karniszy elektrycznych jest to, że są wygodne, a przy przesuwaniu zasłony poruszają się bardzo cicho.

Z czego robi się karnisze i jakie są ich parametry?

Wybierając karnisz, jedną z podstawowych spraw na jaką należy zwrócić uwagę jest materiał jego wykonania. Wyróżnia się:

Karnisze metalowe

Są one trwałe i bardzo wytrzymałe, w związku z czym można na nich wieszać nawet ciężkie tkaniny okienne. Karnisze metalowe występują w różnych odsłonach kolorystycznych, są produkowane z różnych materiałów, takich jak mosiądz, stal nierdzewna, czy aluminium. W zależności od tego oraz od wybranych końcówek i rodzaju wsporników, można dobrać karnisz metalowy pasujący zarówno do wnętrza urządzonego w stylu klasycznym, jak i wnętrza w stylu nowoczesnym (czyli zdecydowanie bardziej pomieszczenia minimalistycznego). Najpopularniejsze są karnisze metalowe, które składają się z drążka (o różnej grubości) i wsporników, które przymocowuje się do ściany. Na drążek nawlekane są kółka z żabkami albo haczykami. Na takim drążku można wykorzystać także zasłonki ze specjalnie wszytymi przelotkami, które dają naprawdę ciekawy efekt wizualny. Wadą metalowych karniszy jest to, że te z kółkami na drążku dość głośno pracują. Jeżeli jest to bardzo uciążliwe, można zdecydować się na nieco delikatniejsze plastikowe haczyki. Do zastąpienia kółek i żabek można wykorzystać także opcję jaką są zasłonki na szelkach lub troczkach. Bardzo popularną grupą karniszy metalowych są karnisze rzymskie na wspornikach, które są typem modeli drążkowych. Dla niektórych minusem jest to, że ruch tkanin odbywa się tutaj jedynie pomiędzy wspornikami. Kiedy firany czy zasłony będą przesuwane i odsuwane dość często (by na przykład chronić przed silnym światłem słonecznym), lepiej postawić na inny rodzaj karniszy metalowych niż te na wspornikach. Zaletą karniszy metalowych jest na pewno duża różnorodność zakończeń, które można dopasować do charakteru wnętrza i indywidualnych preferencji. Takie końcówki są też łatwe w wymianie, tak więc jeśli te dekoracyjne przestaną pasować, można wymienić je np. na te o bardziej prostej formie. Drążki i pozostałe elementy występują w różnych kolorach i mogą mieć różnorodne wykończenie powierzchni: jednolite, w kilku odcieniach, satynowe albo matowe. Karnisze metalowe mogą być montowane zarówno do sufitu, jak i do ścian. Co więcej, łatwo da się dopasować ich długość do konkretnego wnętrza, a to dlatego że można je przyciąć w wybranym miejscu. Jeśli zaś będą za krótkie – bez problemu zastosować można: przedłużki, łączenia drążków czy też łączniki (kątowy, przegubowy). Ważne jest to, że takie elementy, szczególnie łączniki, pozwalają przeprowadzić karnisz także przez kąty lub skosy ścian. Dzięki temu można wykonać jednolitą oprawę okien nawet wtedy, kiedy znajdują się one na dwóch (oczywiście prostopadłych) ścianach.

Karnisze drewniane

Tego rodzaju karnisze mają zazwyczaj postać rurową, to znaczy drewno przyjmuje kształt wydłużonego walca. Na nim umieszcza się kółka z żabkami. Karnisze drewniane dostępne są one w różnych kolorach, często z odmienną fakturą. Mogą posiadać wspornik pojedynczy lub podwójny i mogą być mocowane zarówno nasufitowo, jak i naściennie. Do produkcji karniszy drewnianych najczęściej używane jest lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe drewno drzew iglastych. W sklepach można też jednak znaleźć karnisze z drewna bukowego i dębowego, które są już nieco droższe.

Karnisze takie można kupić w wybarwieniu naturalnym konkretnego gatunku drzewa, są one też jednak bejcowane na różne kolory, między innymi:

  • mahoniowy,
  • wenge,
  • czarny,
  • biały,
  • szary.

Tyle opcji wyboru pozwala na łatwe dopasowanie karnisza z drewna do aranżacji wnętrza. Tego rodzaju karnisze są wykańczane przez woskowanie, dzięki czemu mają gładką powierzchnię i znajdujące się na drążku kółeczka przesuwają się gładko i dość cicho. W takich modelach są również końcówki karniszy, które zazwyczaj można wybrać oddzielnie, w zależności od gustu. Naturalny materiał jakim jest drewno sprawia, że tego typu karnisze dodają pomieszczeniom wrażenia przytulności. Bardzo ładnie będą komponować się z podłogami i meblami drewnianymi, wykończonymi w podobnym odcieniu. Karnisze drewniane będą wyglądać najlepiej we wnętrzach rustykalnych i eklektycznych. Mogą sprawdzić się również w aranżacjach nawiązujących do klasyki, ale jeśli odpowiednio dobierze się ich barwę, niekiedy dopasuje się je również do wnętrz nowoczesnych. Są to modele eleganckie i ponadczasowe. Lepiej jednak sprawdzają się w pomieszczeniach przestronnych, bo te mniejsze mogą nieco zmniejszać optycznie. Są one cichsze (w czasie przesuwania firan) i tańsze niż modele metalowe. Jednak uwagę trzeba zwrócić na to, że mają one ograniczoną wytrzymałość i w przeciwieństwie do karniszy metalowych, tutaj lepiej nie zawieszać zbyt masywnych i ciężkich tkanin.

Karnisze plastikowe

Są to produkty wykonane z PVC. Wyróżniają się niską ceną, ale też niezbyt dużą wytrzymałością i niezbyt atrakcyjnym wyglądem. Montaż karniszy plastikowych można jednak wykonać przy zastosowaniu listew maskujących, a to wyraźnie podnosi ich walory wizualne. Karnisze wykonane z PVC warto wybrać na przykład wtedy, kiedy okna także są plastikowe. Zaletą karniszy z PCV jest ich cicha praca i lekkie przesuwanie tkanin. Często wybierane są z tego powodu do hoteli czy miejsc użyteczności publicznej. Plastikowe karnisze są też lubiane przez projektantów wnętrz, bo pozwalają łatwo osłonić się płytami kartonogipsowymi, a co za tym idzie umożliwiają stworzenie ciekawych wizualnie aranżacji wnętrz. Jeśli chodzi o parametry karniszy, to bardziej wytrzymałe i stabilne do utrzymania ciężkich tkanin (jak np. zasłony z aksamitu) będą modele ścienne. Mogą być one bowiem znacznie grubsze i lepiej wsparte niż karnisze sufitowe. Obecne technologie produkcji oraz jakość materiałów sprawiają, że karnisze są o wiele bardziej wytrzymałe niż dawniej. Jednak i tak najlepszym rozwiązaniem będą mocne karnisze z metalu, w drugiej kolejności te wyprodukowane z drewna. Jednak do obu tych typów, jeśli mają one długie drążki, warto zastosować dodatkowe wsporniki (aby zapewnić im równomierne podparcie). Karnisz powinno wybierać się mając na uwadze także grubość profili. Te cienkie – ze średnicą 16 mm, najlepiej wyglądają przy oknach nie dłuższych niż 3 m. Oczywiście powinno wieszać się na nich niezbyt ciężkie tkaniny. Modele karniszy o średnicy 19 mm są uniwersalne, ponieważ pasują do większych, jak i mniejszych okien. Dobrze wyglądają na nich też cienkie oraz grube i wyraziste materiały. Do okien o bardzo dużych rozmiarach najlepiej pasować będą karnisze o średnicach większych niż 19 mm i np. o przekroju kwadratowym. Jeśli chodzi o karnisze rurowe w domach, ich przeznaczenie może przedstawiać się następująco:

  • Cienkie – 16 mm (stosowane zazwyczaj przy karniszach których długość nie przekracza 150 cm).
    Sprawdzą się przy małych oknach i krótkich firankach: w łazience, kuchni, na klatce schodowej czy w pomieszczeniach gospodarczych.
  • Uniwersalne – 19 mm (stosowane przy karniszach których długość sięga 220 cm).
    Są dobrą opcją w pokojach codziennego użytku, w kuchniach i na poddaszach.
    Tego rodzaju drążki umożliwiają dostęp do najszerszego wyboru kolorów i zakończeń.
  • 25 mm (stosowane w przypadku karniszy dłuższych niż 220 cm).
    Najlepiej wyglądają w salonach, gdy wiesza się na nich zarówno zasłony, jak i okazałe firany.
    Tego rodzaju karnisze najczęściej łączy się z drążkiem cieńszym (który umieszcza się z tyłu).

Jeżeli chodzi o grubość karniszy, to wtedy kiedy chce się by były one podwójne, profile można łączyć ze sobą we wszystkie możliwe sposoby, to znaczy:

  • 16mm + 16mm,
  • 19mm + 19mm,
  • 25mm + 25mm,
  • 25mm + 16mm,
  • 25mm + 19mm.

Natomiast jeśli chodzi o długość karniszy, to zdecydowana większość dostępnych na rynku rur i profili z różnych względów logistycznych ma maksymalną długość 240 cm. Kiedy potrzebne są karnisze dłuższe, to łączy się je z mniejszych odcinków (przy pomocy specjalnych łączników). Wtedy w miejscu łączenia niezbędny jest montaż wspornika. Jest on konieczny także wtedy, gdy zostanie przekroczenia dopuszczalna odległość pomiędzy wspornikami.

Odległość ta wynosi:

  • 190 cm przy rurach o średnicy 16 mm,
  • 210 cm przy rurach o średnicy 19 mm,
  • 230 cm przy rurach o średnicy 25 mm oraz przy profilach prostokątnych.

Tak więc, przy karniszu o długości 240 cm, kiedy jego profil będzie miał 25 mm średnicy, potrzebne będą dwa wsporniki. Wybierając rury o średnicy 16 mm lub 19 mm potrzeba będzie trzeciego wspornika. Najlepiej jest zamontować go w miejscu, w którym zbiegają się skrzydła okienne.

Zalety i wady karniszy

Oprócz oczywistej korzyści jaką jest wygodne zawieszanie w oknach firan oraz zasłon, karnisze posiadają także wiele innych plusów. Bardzo dużą zaletą karniszy okiennych jest na przykład to, że produkowane obecnie modele są tak wysokiej jakości, że z łatwością można je wyeksponować, traktując jako prawdziwą dekorację przestrzeni wokół okna. Producenci starają się, by produkty te były dostępne w różnych kolorach, miały różnorodne wykończenie oraz możliwości dekoracyjne (różne rodzaje końcówek). Wyjątkowo ozdobne mogą być karnisze o przekroju prostokątnym, które pasują do niebanalnych, modernistycznych aranżacji.  Karnisze są idealne szczególnie wtedy, gdy zasłony w oknach są stałym elementem aranżacji, to znaczy są misternie ułożone i zazwyczaj nie służą do zaciemniania pokoju, ale pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. Jeśli chodzi o zalety karniszy wykonanych z metalu, to jedną z najważniejszych jest to, że wytrzymają one duży ciężar i przez lata nie ulegają zniszczeniu, a więc można wieszać na nich nawet grube zasłony. Co ważne, na karniszach z metalu dobrze prezentować się będą zarówno zasłony i firanki wieszane za pomocą żabek, jak i te na szelkach czy przelotkach. Karnisze stalowe są też rozwiązaniem dość uniwersalnym, bo dzięki szerokiej ofercie ich kolorów, wzorów końcówek i kształtów rurki, można je dopasować do naprawdę wielu wnętrz. Do tych klasycznych pasować będą metalowe karnisze w kolorze mosiądzu, a w bardziej nowoczesnych modele srebrne matowe albo ze stali nierdzewnej. Dużą zaletą metalowych karniszy jest także to, że mają elastyczne wymiary: można je bowiem przycinać lub przedłużać. Natomiast wśród zalet karniszy drewnianych można wymienić to, że pasują one do wnętrz osób szukających domowej przytulności, bo ich kolorystyka pozwala osiągnąć właśnie taki efekt. Takie karnisze są rozwiązaniem także wtedy, gdy materiał wykonania ścian nie będzie w stanie utrzymać ciężaru karniszy. Wadą karniszy jest natomiast to, że te ze wspornikami (szczególnie na środku) posiadają pewne ograniczenia w możliwości rozsuwania zasłon (nie można ich wtedy przesuwać po całej długości drążka). Do minusów karniszy metalowych zaliczyć można to, że mogą dawać one wrażenie chłodu, a nie przytulności. Do tego dźwięk przesuwania kółek po drążku może być dosyć głośny. Jeśli chodzi o karnisze drewniane, to wśród ich wad wymienia się fakt, że nie pasują one do pomieszczenia w każdym stylu. Będą wyglądać szczególnie źle w pomieszczeniach ultranowoczesnych albo w stylu loft. Czasem też drewno może dawać uczucie przytłoczenia, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Niekiedy też trudno jest dobrać ich kolorystykę do podłóg i mebli, które już znajdują się we wnętrzu.

Karnisze cena

Ceny tych produktów mogą być zróżnicowane, szczególnie jeśli chodzi o materiał ich wykonania, rodzaj, ale też na przykład kształt i średnicę drążka oraz jego długość. Za metalowe, pojedyncze karnisze do 160 cm (w zestawie: drążek, wsporniki, kółka z żabkami i zakończenia karnisza), zapłaci się od 50 do 250 złotych (w zależności od rodzaju zastosowanego metalu). Modele z drewna o tej samej długości będą kosztować 50-90 złotych. Za karnisz pojedynczy z drążkami (zestaw), których długość będzie sięgać 200 czy 240 cm zapłaci się jedynie nieco drożej (o kilkanaście złotych w każdym typie). Przy karniszach podwójnych ceny produktów drewnianych wynosić będą (w zależności od długości) od 80 do ok. 150 złotych, a karniszy metalowych od 100 do 350 złotych. Karnisze hybrydowe (drążkowo-szynowe), wykonane z metalu, przy uniwersalnej średnicy (19 mm), kosztować będą 120-140 złotych. Oczywiście są to jedynie ceny przykładowe i najpopularniejsze. Ze względu na niezwykle bogatą ofertę i zróżnicowanie ich modeli pod wieloma względami, ceny tych produktów mogą się znacznie różnić. Na rynku da się znaleźć karnisze bardzo tanie, ale też modele luksusowe, za kilkaset złotych.

Montaż karnisza krok po kroku

Aby poprawnie zamontować karnisz, należy skompletować niezbędne materiały i narzędzia. Przydatne będą:

  • folia (do osłonięcia podłogi),
  • taśma malarska (przyklejana w miejscach wiercenia otworów montażowych),
  • taśma miernicza,
  • wiertarka,
  • wkrętarka,
  • kołki i śruby (dostosowane do rodzaju podłoża),
  • młotek (do wbijania kołków),
  • poziomica,
  • drabina,
  • ołówek stolarski do zaznaczenia otworów.

Kiedy karnisze będą za długie, przydatna będzie również piłka do metalu.

Przed montażem karnisza należy zakupić też pełen zestaw elementów, to znaczy:

  • drążek,
  • wsporniki,
  • akcesoria do wieszania materiałów (np. żabki),
  • końcówki (w tym dekoracyjne).

Elementy te można dobierać osobno albo zakupić je jako kompletny zestaw. Jeśli na oknach są rolety najlepiej wybrać karnisz pojedynczy, a kiedy chce się zawiesić zasłony i firany – to oczywiście podwójny. Przed zakupem karnisza należy przemyśleć sposób jego montażu (do ściany, sufitu lub rozporowo). Uwagę trzeba zwrócić także na rodzaj wsporników, bo mogą mieć one różną średnicę (umożliwiając montaż drążków o różnej grubości). Ze względu na sposób podtrzymania rury, wyróżnia się wsporniki:

  • otwarte,
  • zamknięte.

W sklepach można także znaleźć podział na:

  • wsporniki pojedyncze (mocujące jeden drążek),
  • podwójne,
  • przedłużki wsporników.

Ze względu na sposób mocowania elementy te dzieli się natomiast na wsporniki montowane:

  • na ścianie okiennej,
  • między ścianami,
  • do sufitu.

Trzeba więc dokładnie zwrócić uwagę na to, co się wybierze. Pracę przy montażu karnisza najlepiej jest rozpocząć od zaznaczenia ołówkiem najbardziej strategicznych miejsc. Przy pomocy poziomicy można narysować całą linię przebiegu karnisza. Zwykle powinna przebiegać ona 5 cm od górnej krawędzi okna. Od bocznych krawędzi okna należy odmierzyć równą odległość po każdej stronie, zaznaczając ołówkiem miejsca w których po obu stronach zostaną zamontowane wsporniki. Najlepszą opcją będzie naklejenie w późniejszych miejscach montażu wsporników taśmy malarskiej, na której narysuje się ołówkiem oznaczenia. Taśma będzie bowiem doskonałym zabezpieczeniem przed zabrudzeniem i porysowaniem ściany (czy sufitu) narzędziami. Karnisz powinien być umieszczony tak, by wystawał (z obu stron) wnęki okiennej o około 20 cm i około 10-20 cm od ściany (aby okno można było wygodnie otwierać, a firanki nie opierały się o parapet). Jeśli wybierze się karnisz dłuższy niż 240 cm trzeba pamiętać, by wymierzyć miejsce na środku – na trzeci wspornik. Jeśli chodzi zaś o rozmieszczenie samych wsporników to te krańcowe powinny znaleźć na końcach karnisza, w odległości 2-8 cm od końców rurek czy profili. W przypadku bardzo długich karniszy, oprócz wsporników krańcowych mogą być potrzebne, nie jeden, ale dwa elementy środkowe. Odległość między sąsiednimi wspornikami nie powinna być większa niż 180 cm Oczywiście opcją idealną jest rozmieszczenie wsporników w jednakowych odległościach od siebie. Jest to szczególne ważne w przypadku systemów rurowych, gdzie wsporniki ograniczają możliwość przesuwania zasłon do przestrzeni między nimi. Po zdjęciu miary i wyznaczeniu położenia wsporników, można przystąpić do właściwego montażu. Oczywiście przestrzeń obok okna (podłogę czy meble) należy wtedy zabezpieczyć przed zabrudzeniem i ewentualnym uszkodzeniem podczas prac montażowych. Kolejne kroki montażu powinny przebiegać następująco:

  • przyłożenie stopki wspornika do zaznaczonego punktu i zaznaczenie przez otwory miejsc na wiercenie miejsc dla wkrętów;
  • wykonanie potrzebnych otworów przy pomocy wiertarki;
  • umieszczenie w otworach kołków rozporowych i delikatnie dobicie ich młotkiem (by całe znalazły się w podłożu),
  • jeżeli była wykorzystywana – zdjęcie taśmy malarskiej;
  • przykręcenie wkrętami stopki wspornika do podłoża;
  • złożenie wspornika i umieszczenie w nim końca karnisza;
  • przytrzymanie (najlepiej przez inną osobę) drugiego wspornika krańcowego w zaznaczonym miejscu i sprawdzenie za pomocą poziomicy, czy rura karnisza na pewno zostanie umieszczona w pozycji poziomej;
  • w przypadku krzywizn ściany czy okna: znalezienie pozycji, która pozwoli na zniwelowanie różnic w wysokości i zaznaczenie na nowo odpowiedniego miejsca na otwory;
  • montaż drugiego wspornika według kroków opisanych powyżej;
  • jeśli jest taka potrzeba: wyznaczenie miejsca na wspornik środkowy w połowie długości drążka i montaż wspornika w taki sam sposób jak poprzednich;
  • założenie na rurkę kółek z żabkami i umieszczenie jej we wspornikach tak, by po obu stronach okna wystawała za wsporniki po tyle samo centymetrów;
  • dokręcenie śrubek imbusowych przy wspornikach (to one zablokują rurkę i nie pozwolą na to, by w czasie użytkowania karnisza się przesuwała);
  • założenie końcówek karnisza i umocowanie ich śrubkami imbusowymi.

W ten sposób karnisz jest gotowy i można wieszać na nim wybrane tkaniny.

Alternatywa dla karniszy

Alternatywa dla karniszy
Alternatywa dla karniszy

W niektórych sytuacjach (mało miejsca, niski sufit czy krzywe ściany), zamocowanie karnisza nie będzie możliwe. Wtedy można skorzystać z rozwiązania jakim jest szyna, którą mocuje się do sufitu, a materiały przyczepia przy pomocy klipsów czy żabek. Szynę można zakleić okleiną, listwą albo pomalować farbą, dzięki czemu stanie się integralnym elementem wystroju. Szyny produkuje się się z plastiku, mosiądzu, aluminium albo stali. Są one przeznaczone przede wszystkim do tkanin dość lekkich, jednak konstrukcje bardziej nowoczesne będą w stanie poradzić sobie z niemal z każdym rodzajem firan. Na rynku można znaleźć obecnie szyny wielowarstwowe, które umożliwiają zawieszenie wielu materiałów, a niektóre modele szyn zostały wyposażone w specjalny system rozsuwania (wszystko odbywa się “za jednym pociągnięciem sznurka”). Inną alternatywą jest nowoczesne rozwiązanie nieco inne, trochę prowizoryczne, ale również ciekawe. Na przeciwległych krańcach okna można umieścić niewielkie haczyki (dostępne w każdym markecie budowlanym), które będą wyściełane gąbeczką czy materiałem (aby nie porysowały okna). Na nich umieścić należy metalową rurkę o niewielkiej średnicy i w wybranym kolorze oraz żabki do karniszy. Na tej konstrukcji zawiesić można firankę czy zasłonkę. Jest to rozwiązanie zupełnie bezinwazyjne (a więc może sprawdzić się np. w wynajętym mieszkaniu). Są to rozwiązania alternatywne, gdy karnisza nie da się zamontować. Kiedy jednak jest taka możliwość, warto wybrać go z jak największą dokładnością. Na dobranie pozwala bardzo szeroka oferta karniszy, które są produkowane z różnych materiałów, w odmiennych kolorach i stylistyce. Obecnie karnisze mogą pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Urszula

Blog ten zawsze dostarcza treści, które przekraczają moje oczekiwania. Nie inaczej jest i tym razem.