Drzwi bezprzylgowe: cena, zalety i wady, montaż [krok po kroku]

Drzwi bezprzylgowe
Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe

Urządzanie lub remont domu czy mieszkania jest związane z koniecznością podejmowania wielu decyzji odnośnie aranżacji czy sposobów wykończenia poszczególnych pomieszczeń. Są to zarówno małe decyzje odnośnie kolorów ścian, jak i dotyczące rzeczy podstawowych, czyli układu ścian czy wyposażenia łazienki. Często dobór elementów jest utrudniony, szczególnie jeśli nie korzysta się z pomocy projektanta wnętrz.

W wielu sytuacjach można jednak wspomóc się bezpłatnymi aplikacjami i programami do edycji rzutów pomieszczeń, a nawet tworzących wizualizację wnętrz. Jednak w wielu sytuacjach dopiero w czasie projektowania poznaje się różne typy wyposażenia. Dotyczy to na przykład drzwi wewnętrznych i rozróżnienia pomiędzy klasycznymi drzwiami przylgowymi i tymi, które są bezprzylgowe.

To nie jedyna wiedza specjalistyczna, którą zdobędzie się w czasie wykańczania własnego lokum. Dlatego warto już wcześniej zająć się zdobywaniem wiedzy, wyszukiwaniem trendów gdy chodzi o wnętrza.

Co to są wewnętrzne drzwi bezprzylgowe i czym różnią się od drzwi przylgowych?

Drzwi bezprzylgowe: cena, zalety i wady, montaż [krok po kroku]
Co to są wewnętrzne drzwi bezprzylgowe i czym różnią się od drzwi przylgowych?

O ile nazwa drzwi bezprzylgowe wewnętrzne w wielu przypadkach nic nie mówi osobom, które nie są związane ze światem wykończenia wnętrz, o tyle po poznaniu najważniejszej różnicy będą one w stanie wyjątkowo łatwo sklasyfikować, które skrzydła należą do tej grupy. Główną różnicą jest to, że drzwi wewnętrzne bezprzylgowe mają zawiasy ukryte w futrynie. Nie widać ich po zamknięciu skrzydła. Dzięki temu krawędź skrzydła idealnie licuje się z framugą. Nie ma dodatkowego załamania w przestrzeni, jak w przypadku drzwi przylgowych. Co za tym idzie, drzwi bezfelcowe (inna nazwa przyjęta wśród profesjonalistów) optycznie powiększają przestrzeń.

W przeciwieństwie do drzwi przylgowych, których liczne załamania nie tylko zmniejszają pomieszczenia, ale również ich wystające zawiasy mogą zaburzyć estetykę całego wnętrza. Dodatkową ważną cechą jest to, że drzwi wewnętrzne bezprzylgowe nie mają felcu, czyli przylgi. Dzięki temu drzwi wewnętrzne są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. To najważniejsze różnice, który każdy, nawet niedoświadczony użytkownik jest w stanie rozpoznać.

Drzwi ukryte wewnątrz ościeżnicy do domu jednorodzinnego mogą być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Istotnym jest również fakt, że w przypadku wyboru drzwi tego typu nie jest koniecznym dobieranie atrakcyjnych zawiasów. Pełnią one jedynie rolę techniczną, a nie ozdobną. Nie są widoczne zarówno w sytuacji gdy drzwi wewnętrzne są zamknięte, a minimalnie widać je wtedy gdy są otwarte. Brak konieczności wyboru zawiasów, to jedna decyzja odnośnie wykończenia mniej. Drzwi bezprzylgowe wewnętrzne od przylgowych różnią się w sposób widoczny na pierwszy rzut oka, dlatego najlepiej dobierać rozwiązanie, które najbardziej odpowiada gustom i całej stylizacji wnętrza.

Z czego wykonuje się drzwi bezprzylgowe wewnętrzne?

Poza czystą funkcjonalnością drzwi wewnętrzne bezprzylgowe stanowią również pewien rodzaj atrakcyjnej ozdoby w domu. Ze względu na fakt, że rozwiązanie to nie jest jeszcze bardzo popularne ludzie zwracają na nie uwagę. Z drugiej strony drzwi bezfelcowe są odporniejsze na uszkodzenia, które mogą powstać w powodu ocierania się o futrynę elementów. Dlatego też, projektanci mogą pozwolić sobie na więcej gdy chodzi o materiały z których tworzone są drzwi wewnętrzne bezprzylgowe, jak i to z jakich elementów i kształtów dekoracyjnych skorzystają. Drzwi pokojowe bezprzylgowe mają prostą bryłę – brak tutaj klasycznego przejścia pomiędzy ościeżnicą, a drzwiami. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się proste geometryczne wzory.

Jeśli chodzi o techniczne parametry to skrzydło w tym typie ma zazwyczaj 4 cm grubości. W zależności od materiału i wagi stosowane są dwa lub trzy zawiasy ukryte we framudze. Gdy chodzi o wykorzystywane materiały do wykonania samego skrzydła, nie różnią się one w sposób zasadniczy od wersji z przylgą. Zdarza się, że producenci częściej stosują materiały wygłuszające, ponieważ brak idealnego styku sprawia, że do pomieszczeń łatwiej przenikają dźwięki. Niewątpliwie dużą zaletą, gdy chodzi o drzwi bezfelcowe jest fakt, że można je wykonać w kolorze idealnie dopasowanym do ścian – drzwi wewnętrzne znikają wtedy prawie zupełnie. Jedynym wystającym elementem jest klamka.

Z tego względu mogą być pokryte tą samą tapetą czy okleiną co reszta pomieszczenia. Dzięki temu wydaje się ono większe. Aktualnie oferta drzwi bezprzylgowych jest prawie tak samo duża jak klasycznych. W wielu salonach drzwi można wybrać jaką wersję chce się użyć w swoim domu. Dzięki temu łatwiej o dobór odpowiadającego koloru czy surowca. Odnalezienie tych idealnych, dopasowanych do potrzeb skrzydeł drzwiowych może być szybkie o ile już wcześniej wybierze się kolory i surowce oraz odpowiednie rozmiary.

Rodzaje drzwi bezprzylgowych

Zarówno tradycyjne drzwi przylgowe, jak i te pozbawione felcu różnią się między sobą nie tylko kolorem czy zastosowanym materiałem. Istotnym elementem wyróżniającym drzwi wewnętrzne są zawsze zastosowane typy ościeżnic czy zawiasów. Dzięki optymalnemu dopasowaniu do potrzeb wszystkich parametrów możliwym jest idealny dobór skrzydeł drzwiowych. Czym jednak różnią się one pomiędzy sobą? Czy rodzaj zastosowanych elementów ma tak istotne znaczenie?

Rozważmy kilka najpopularniejszych rodzajów drzwi oraz ich główne parametry. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się użycie w drzwiach tego typu zawiasów obrotowych należących do typu pivot. Są one standardowo ukryte we framudze. Ich zastosowanie pozwala na swobodne otwieranie skrzydła na szerokość 90 stopni w każdą stronę. Oznacza to, mówiąc bardziej obrazowo, że drzwi można otworzyć popychając je zarówno do pomieszczenia, jak i ciągnąc na zewnątrz. Wewnętrzne drzwi bezprzylgowe to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń, ciasnych ciągów komunikacyjnych. Dzięki niemu, w zależności od sytuacji możliwym jest otwarcie drzwi bez utraty przestrzeni. Takie sytuacje zdarzają się w domach starszego typu i małych mieszkaniach z wielkiej płyty, które nie były projektowane w sposób zbyt funkcjonalny. Innym rodzajem drzwi bezprzylgowych są drzwi z zupełnie ukrytą ościeżnicą. Takie wewnętrzne drzwi bezprzylgowe to jeszcze bardziej nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie w stosunku do zwykłych drzwi wewnętrzne. Ukryta ościeżnica jest wykonana z lekkiego aluminium i jest instalowana w szerokości przegrody. Następnie jest ona maskowana za pomocą płyty kartonowo – gipsowej lub tynku. Z jednej strony wewnętrzne drzwi bezprzylgowe są praktycznie idealnie zlicowane ze ścianą. Ze względu na fakt, że w takiej sytuacji również zawiasy są ukryte, na ścianie widać wtedy jedynie wąską ramkę stworzoną przez szczelinę pomiędzy skrzydłem, a krawędzią otworu. Często skrzydła tego typu bywają wykańczane w sposób idealnie dopasowany do ścian – w grę wchodzą tapety, okleiny, lustra czy tynki. Przy idealnym projekcie można osiągnąć efekt braku drzwi w pomieszczeniu lub stworzyć prawdziwe wejście do ukrytego pokoju. Rozwiązanie znajduje zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach, ale zyskuje również popularność jako subtelne wejście do buduaru czy sypialni. Odmiennym, choć trudnym technicznie rozwiązaniem jest stworzenie ościeżnicy zlicowanej lub blokowej, która dopasuje się do skrzydła.

W tym przypadku wymagana jest szczególna dbałość o estetykę wykończenia. W klasycznych drzwiach miejsca te są zasłaniane przez ościeżnicę. W omawianym przypadku na granicy ściany mocuje się aluminiowe kształtowniki, które tworzą proste, efektywne wykończenie. Dopiero na nich mocuje się profile, które składać się będą na opaskę. Płaszczyzna jest wtedy idealnie zrównana z tynkiem. Inną możliwością jest zupełna redukcja ościeżnicy do bardzo cienkiej ramki montowanej w otworze drzwiowym. W tej sytuacji zupełnie nie wystaje ona z lica ściany i otrzymujemy jedną płaszczyznę. Daje to widowiskowe efekty oraz idealnie wpasowuje się w nowoczesne wnętrza.

Wady drzwi bezprzylgowych

Żadne rozwiązanie gdy chodzi o wykończenie budynków nie jest pozbawione wad. Dotyczy to również drzwi bezprzylgowych. Zwolennicy są zachwyceni możliwościami jakie one oferują, jednak mają one swoje ograniczenia. Pierwszą z niezwykle istotnych wad takiego rozwiązania jest dużo słabsza izolacja akustyczna w stosunku do tradycyjnych drzwi przylgowych. Podczas gdy one doprowadzają do pełnego styku pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem, drzwi wewnętrzne bezprzylgowe mają wąską szczelinę pomiędzy tymi elementami. Producenci często oferują lepszą izolację akustyczną takich skrzydeł, jednak nie jest to w stanie zupełnie eliminować hałasu z zewnątrz pomieszczenia. Oczywiście dla niektórych nie jest to istotna wada, ale zdarzają się sytuacje w których ludzie bardzo cenią sobie moment izolacji od dźwięków domowych.

Drugą wadą, która dotyczy przede wszystkim drzwi bezprzylgowych z zawiasem pivot jest fakt, że otwierają się one jedynie na 90 stopni. Czasem konieczne jest zapewnienie większej przestrzeni poprzez otwarcie szerzej. Niestety w takiej sytuacji jest to po prostu niemożliwe. W przypadku przenoszenia dużego przedmiotu po wąskim korytarzu zakończonym drzwiami tego typu istnieje opcja, że trzeba będzie głęboko przemyśleć jak wnieść go do pomieszczenia. Również regulacja zawiasów w drzwiach bezprzylgowych jest trudniejsza.

O ile każdy poradzi sobie z klasycznymi drzwiami, o tyle ukryte zawiasy mogą nastręczyć wielu problemów. Konieczne jest także wręcz koronkowe wymierzenie otworu i rozmiaru skrzydła. W innym przypadku szybko szczelina pomiędzy drzwiami, a ościeżnicą będzie się systematycznie powiększać. To istotne ponieważ estetyka rozwiązania zostanie zaburzona.

Zalety drzwi bezfelcowych

Oczywiście drzwi bezfelcowe mają też dużo zalet. Pierwszą z nich jest ich atrakcyjny, minimalistyczny wygląd. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań są praktycznie idealnie zlicowane z ościeżnicą – daje to wiele możliwości gdy chodzi o dekorowanie wnętrz. Co więcej ich prosta budowa sprawia, że dzięki nim pomieszczenia wydają się być większe. Często drzwi wewnętrzne bezprzylgowe do domu jednorodzinnego wyposażone są nie w tradycyjny, a magnetyczny zamek. Dzięki temu zarówno zamykanie, jak i otwieranie ich jest bardzo ciche.

Ze względu na praktyczny brak wystających elementów drzwi pokojowe tego typu są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne wynikające z obijania się czy ocierania o źle ustawioną ościeżnicę. Sprawia to, że zdecydowanie dłużej zachowują one atrakcyjny wygląd. Zastosowanie innego typu zawiasów powoduje, że przy dobrze przeprowadzonym montażu drzwi bez przylgowe nie powinny praktycznie opadać. Drzwi tego typu będą zatem nie tylko dobrem użytkowym. Drzwi bez przylgowe do domu jednorodzinnego mogą stanowić ozdobę we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych czy loftowych.

Czy do montażu konieczny jest specjalista?

Nie da się ukryć, że sam proces instalacji drzwi bez przylgi jest zdecydowanie bardziej skomplikowany w stosunku do drzwi tradycyjnych. Przede wszystkim już na etapie projektu powinno się zdecydować o rodzaju ościeżnicy. Dzięki temu będzie ona idealnie schowana pod tynkiem czy płytami kartonowo – gipsowymi. Zapewni to efektywny wygląd samego skrzydła. Po doborze typu zawiasów oraz detali estetycznych gdy chodzi o drzwi konieczna jest przeprowadzenie ich instalacji. Czy jednak musi być ona wykonana przez specjalistę? Oczywiście takie rozwiązanie byłoby najlepsze i najpewniejsze. Jednak generowałoby dodatkowe koszty. Zazwyczaj jednak po zapoznaniu się z dokładną instrukcją tego jak montuje się konkretne zawiasy można dokonać instalacji w sposób samodzielny lub zlecić to ekipie budowlanej, która prowadzi prace wykończeniowe. W tym drugim przypadku może się jednak zdarzyć, że nie mają oni wcale doświadczenia z takimi drzwiami i mogą popełnić błędy montażowe. Te z kolei mogą skutkować powstaniem nieestetycznej szpary pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem, która dodatkowo będzie się stale powiększać. Lepiej uniknąć konieczności poprawek i od razu cieszyć się dobrym wyglądem nowego lokum.

Niezależnie od wyboru tego, kto będzie montował wewnętrzne drzwi bezprzylgowe należy pamiętać o tym, by robić to ostrożnie i zgodnie z instrukcją producenta zawiasów. Da to pełną satysfakcję z dobrze wykończonych pomieszczeń.

Drzwi bezprzylgowe cena

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć że drzwi bez przylgowe i drzwi przylgowe różnią się od siebie ceną. Często równica jest znacząca. Co wpływa tak istotnie na cenę? Przecież gdy chodzi o budowę samego skrzydła jest ona prostsza w drzwiach bezfelcowych. Największy wpływ na cenę mają zawiasy. Te stosowane w klasycznych drzwiach są dosyć standardowe i mają niezbyt wysoką cenę, podczas gdy każdy zawias w drzwiach bezprzylgowych jest droższy, a producenci tworzą je indywidualnie. Nawet mały stolarz wykonujący drzwi tego typu nie ma zbyt dużego wyboru pod tym względem.

Nie bez znaczenia, gdy chodzi o cenę, jest też fakt że drzwi przylgowe są dostępne od ręki w każdym praktycznie markecie budowlanym. Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe z kolei nadal są uważane za towar luksusowy i w wielu sytuacjach muszą być wykonywane na zamówienie. Z jednej strony daje to możliwość idealnego dopasowania takich drzwi do potrzeb, z drugiej jednak pownosi znacząco cenę. Co więcej, ponieważ jest to towar postrzegany jako luksusowy nadal producenci chcą liczyć więcej za ukryte wewnątrz ościeżnicy drzwi bezprzylgowe wewnętrzne.

Często rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym jest zamówienie drzwi u lokalnego stolarza, szczególnie jeśli interesują nas niezbyt wyszukane, proste wzory. Może się okazać, że wykonanie drzwi do domu jednorodzinnego według własnego projektu jest tańsze niż zamówienie czegoś z oferty marketów budowlanych czy renomowanych salonów drzwi i okien.

Warto również rozeznać się w cenach jeszcze na etapie projektu remontu czy budowy domu. Pozwoli to na porównanie tego jak kształtują się ceny w poszczególnych miejscach, a co za tym idzie na wybór w odpowiednim stosunku ceny do jakości.

Kiedy warto wybrać drzwi wewnętrzne bezprzylgowe?

Kiedy warto wybrać drzwi bezprzylgowe?
Kiedy warto wybrać drzwi wewnętrzne bezprzylgowe?

Z pewnością drzwi wewnętrzne bezprzylgowe są rozwiązaniem atrakcyjnym pod względem wizualnym. Jednak sprawdzą się one przede wszystkim w pomieszczeniach o niezbyt dużych rozmiarach. To właśnie one sprawią, że wizualnie tego typu pokój ulegnie powiększeniu. Wszelkiego rodzaju wąskie korytarze, niezbyt duże pokoje to właśnie miejsca, gdzie można skorzystać z funkcjonalności tego rozwiązania.

Należy jednak pamiętać o tym by wewnętrzne drzwi bezprzylgowe były dostosowane do naszych potrzeb. Nie zawsze najnowsze trendy są tym czego się szuka. To czy zostaną wybrane drzwi przylgowe czy drzwi bez przylgowe zależy również od liczby domowników, konieczności wyciszenia pomieszczenia, a nawet od środków pieniężnych jakie są przeznaczone na konkretną inwestycję w remont domu. Co więcej montaż tego typu skrzydła i ościeżnicy sprawia, że w przyszłości wymiana drzwi może być utrudniona. Dlatego tak ważnym jest, aby głęboko przemyśleć wszystkie zmienne.

Z pewnością drzwi bez przylgowe sprawdzą się w wielu miejscach w domu jednorodzinnym. Dom powinien być dopasowany do rodziny, a nie do najnowszych trendów w budownictwie – tak aby każdy domownik czuł się dobrze w każdym pomieszczeniu.

Gdzie drzwi wewnętrzne bezprzylgowe wyglądają najlepiej?

Drzwi bezfelcowe mają prosty ale jednoczenie nowoczesny wygląd. Jest to spowodowane faktem, że ościeżnica i skrzydło tworzą jedną płaszczyznę i są praktycznie w jednej linii po ich zamknięciu. Z tego powodu, drzwi tego typu idealnie sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu. Niezależnie od dobranego koloru i sposobu wykończenia, drzwi tego typu zawsze będą oceniane jako coś innowacyjnego w wyglądzie. Brak zawiasów i widocznej framugi sprawia, że wewnętrzne drzwi bezprzylgowe dodają przestrzeni pomieszczeniu. Zaś możliwość otwierania ich w obie strony jest idealnym rozwiązaniem dla kompaktowej kuchni czy jadalni. Bez problemu przeniesie się gorące danie – bez ryzyka, że w czasie przenoszenia dojdzie do oparzenia czy innego wypadku.

Drzwi bez przylgowe do domu jednorodzinnego sprawdzą się jednak nie tylko w nowoczesnych stylizacjach. To także idealne skrzydła do stylu loftowego. Szczególnie te, które pokryte będą ciemnymi kolorami czy imitacją desek lub cegieł. Dzięki nim, będzie można poczuć się jak w prawdziwym magazynie przerobionym na wygodny loft. Zagwarantuje to doskonałe efekty wizualne.

Sam fakt, że drzwi wewnętrzne można idealnie połączyć ze ścianą sprawia, że praktycznie każde pomieszczenie może być w nie wyposażone. Nawet pokój nastolatka może być zupełnie jednolity o ile drzwi pokojowe zostaną pokryte pasującą tapetą czy wykończone w sposób atrakcyjny wizualnie. Ze względu na brak widocznej ościeżnicy drzwi wydają się lekkie i można je idealnie wpasować w każde wnętrze, a nawet sprawić że wejście będzie praktycznie niewidoczne. Dlatego też ciężko wskazać w którym typie wnętrza z pewnością sprawdzą się jedynie drzwi przylgowe. Bo przecież wiele zależy od projektanta oraz późniejszej inwencji osób mieszkających. Oczywiście klasyczne retro wnętrza aż się proszą o zdobione zawiasy, ale czy ich brak zaburzy kompozycję całego pomieszczenia? Dlatego też warto kierować się własnym gustem w wyborze drzwi wewnętrznych, tak by w finalnym efekcie być zadowolonym z urządzonego wnętrza. Z pewnością drzwi wewnętrzne bezprzylgowe to dodatkowe możliwości w tym temacie.

Jakie cechy mają drzwi wewnętrzne bezprzylgowe?

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe nie mają felcu, czyli przylgi. To zaleta drzwi wewnętrznych, ponieważ dzięki temu drzwi bez przylgowe są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Drzwi bezprzylgowe wewnętrzne prezentują się najlepiej w nowoczesnych wnętrzach.

Jakie zalety mają drzwi pełne przylgowe i bezprzylgowe?

Wewnętrzne drzwi bezprzylgowe mają minimalistyczny wygląd, są idealnie zlicowane z framugą – daje to wiele możliwości dekorowania wnętrz. Drzwi przylgowe z pewnością sprawdzą się w aranżacji w tradycyjnym stylu i retro.

5 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze