Kominek wentylacyjny: rodzaje, cena i montaż [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 9 czerwca 2021

Kominek wentylacyjny
Kominek wentylacyjny

Coraz więcej osób jest zainteresowanych budową własnego domu. Dzieje się tak, ponieważ społeczeństwo staje się coraz bogatsze i ludzie chcą inwestować swój kapitał w stabilne możliwości. Z tego powodu rynek nieruchomości ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, że nie w niedługim czasie dojdzie do jakiegoś poważnego kryzysu. W związku z budową, jednym z tematów wielu dyskusji jest sens montowania kominka wentylacyjnego. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim zrozumieć jego funkcję.

Co to jest kominek wentylacyjny?

Wyróżnia się dwa rodzaje kominków:

  • kominek wentylacyjny,
  • kominek odpowietrzający.

Chociaż wiele osób używa tych terminów zamiennie, oznaczają zupełnie inne produkty. Przede wszystkim różnią się od siebie przeznaczeniem oraz wymiarami. Ponadto ich funkcja w domu jednorodzinnym również jest całkowicie inna. Aby zrozumieć co je różni, warto poznać ich funkcje.

Kominy pełnią w przypadku domu jednorodzinnego istotną funkcję, ponieważ wentylują pomieszczenia. Montaż kominków najlepiej przeprowadzić wraz z instalacją pokrycia dachowego. Trzeba jednak pamiętać, żeby podczas projektowania wziąć pod uwagę wysokość poszczególnych elementów.

Główną rolą komina wentylacyjnego jest wspomniana wentylacja pomieszczeń, ponieważ ten element wyposażenia ma za zadanie zapewniać cyrkulację powietrza pomiędzy pokojem, a środowiskiem zewnętrznym. Jest on najczęściej używany jako zakończenie instalacji w łazience czy kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku kotłów gazowych i innych urządzeń grzewczych. Jedną z istotnych informacji jest to, że średnica kominka wentylacyjnego nie może być mniejsza niż 150 mm.

Chcąc stworzyć idealną kompozycję dachu, warto zwrócić uwagę na kominki wentylacyjne w kolorze dachówek. Nie jest to trudne zadanie, ponieważ producenci dobrze rozumieją wymagania klientów i takie kolory są powszechnie dostępne. Istotną zaletą kominków wentylacyjnych jest to, że większość z nich posiada wszystkie akcesoria niezbędne do montażu.

W przypadku kominków odpowietrzających, ich rolą jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia atmosferycznego w rurach. W ten sposób instalacja kanalizacyjna może funkcjonować prawidłowo. Gdy system zostanie wyposażony w kominek odpowietrzający, nie ma ryzyka zapowietrzenia i powstania bańki powietrza w instalacji kanalizacyjnej. To z kolei pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy odór kanalizacyjny będzie wtłaczany do domu wraz z powietrzem. Instalacja musi zostać odpowiednio uszczelniona, aby nie doszło do jakichkolwiek przecieków nieświeżego powietrza do wnętrza budynku, a bez profesjonalnego odpowietrzenia, kanalizacja nie będzie mogła pracować w prawidłowy sposób.

Podsumowując różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, należy zwrócić uwagę na fakt, że istotna jest przede wszystkim odpowiednia średnica. W przypadku kominków wentylacyjnych wynosi 150 mm, a produkty odpowietrzające posiadają nieco mniejszą, ponieważ 100 mm. W te sposób obydwa rozwiązania mogą skutecznie spełniać swoje funkcje. Istotnym elementem jest również wysokość poszczególnych kominków oraz sposób ich wykończenia.

Rodzaje i funkcje kominków

W przypadku kominków wentylacyjnych można wyróżnić ich kilka typów. Przede wszystkim są to kominki wentylacyjne:

  • Odpowietrzające, pełniące funkcję zakończenia pionu kanalizacyjnego,
  • Odpowiedzialne za odprowadzanie pary wodnej,
  • Odpowiedzialne za tłoczenie świeżego powietrza do wnętrza budynku,
  • Wyciągowe, zapewniające poprawną cyrkulację powietrza w budynku.

Kominek wentylacyjny – materiały, parametry, cechy

Warto wiedzieć, że kominki wentylacyjne różnią się pomiędzy sobą kilkoma elementami. Przede wszystkim istotne są jego parametry takie jak między innymi średnica, która powinna wynosić co najmniej 150 mm. W przeciwnym wypadku dany kominek nie może pełnić funkcji wentylacyjnej.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest materiał poszycia dachu. Rozróżnia się kominki wentylacyjne właśnie ze względu na ten aspekt. W ten sposób można odróżnić między innymi kominki do blachodachówek. Doskonałym rozwiązaniem są kominki typu N, które mogą być stosowane do poszycia o wysokości fali równej 25 mm. Poza tym dobrze sprawdzają się w przypadku blachodachówek modułowych typu F i G. W przypadku innych materiałów poszycia, jak blachy płaskie i blachy trapezowe, wykorzystuje się kominki wyposażone w uniwersalną uszczelkę gumową.

Poza blachodachówkami i stalą, dachy mogą być wykończone za pomocą gontów bitumicznych oraz dachówek ceramicznych i dachówek cementowych. Znalezienie kominka wentylacyjnego odpowiedniego do danego poszycia nie będzie problemem tym bardziej, że wiele z nich posiada podstawę w kształcie dachówki. W ten sposób można łatwo dopasować je do każdego pokrycia dachu.

Jedną z najważniejszych cech każdego kominka wentylacyjnego jest także materiał, z którego został wykonany. W większości przypadków jest to barwiony polipropylen, który jest odporny na wszelkie zarysowania oraz starzenie. Ponadto nie szkodzi mu promieniowanie UV oraz możliwa jest regulacja kąta nachylenia. Wydajność kominka wentylacyjnego jest znacznie zwiększona poprzez wykorzystanie budowy pierścieniowej.

Gdzie montuje się kominki wentylacyjne?

Kominki wentylacyjne montuje się wysoko na dachu. Trzeba jednak wiedzieć, że kominek stanowi wyłącznie zakończenie instalacji wentylacyjnej. Oprócz niego można wyróżnić wiele innych elementów, które również muszą zostać zamontowane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim trzeba pamiętać o wywietrznikach i przejściach antenowych. W ten sposób można zwrócić uwagę na elementy konstrukcyjne, które często są kompatybilne z największymi producentami dachówek. Tym samym można uzyskać komplet gotowy do montażu w każdych warunkach, który z pewnością zagwarantuje prawidłowe funkcjonowanie instalacji. Konieczne jest również przygotowanie przewodów spiroflex. Dzięki ich elastyczności oraz rozciągliwości, możliwa jest dokładna regulacja ich długości oraz dokładne ustalenie kierunku ich przebiegu. Materiał, z którego wykonane zostały przewody jest bardzo trwały i odporny, przez co nie należy martwić się możliwością powstania jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych. Ponadto kominki wentylacyjne są łatwe w montażu.

Wracając do montażu kominków wentylacyjnych, to przede wszystkim miejsca takie jak domy energooszczędne, wykorzystujące ciągłą cyrkulację powietrza. Łącząc to z technologią taką jak ogrzewanie podłogowe czy pompa ciepła, można uzyskać bardzo efektywne rozwiązanie, które bez problemu będzie w stanie ogrzać cały dom, czyniąc go maksymalnie energooszczędnym. W ten sposób można z kolei znacznie zredukować ilość zużytej energii potrzebnej do ogrzewania domu, a tym samym zrobić krok ku bardziej ekologicznemu środowisku.

Jak dopasować kominek do pokrycia dachu?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób został lub zostanie wykończony dach. Następnie trzeba zwrócić uwagę na to, czy dany model kominka na pewno może zostać zainstalowany na wybranym rodzaju pokrycia dachowego. Całkowicie inna technologia jest wykorzystywana w przypadku blachodachówek, a także gontów bitumicznych. Z tego powodu przed przystąpieniem do wyboru kominka warto zapoznać się ze szczegółami technicznymi danego modelu.

Kolejno istotnym elementem jest materiał i kolor wykonania kominka. Najczęściej jest to polipropylen, który może być dodatkowo barwiony. W ten sposób nie jest trudnym zadaniem dobranie idealnego odwzorowania pokrycia dachu. Istotny jest jednak montaż. Kiedy kominek zostanie zainstalowany zbyt słabo, może dojść do jego odczepienia podczas silnych wiatrów lub innych ekstremalnych warunków pogodowych.

Kominek wentylacyjny montaż krok po kroku

Po wybraniu wymarzonego modelu kominka wentylacyjnego, można przejść do jego montażu. W przypadku kominków z tworzywa sztucznego, których celem jest odprowadzenie pary wodnej z pokrycia dachu, należy przede wszystkim zacząć od wywiercenia lub wycięcia otworu o tej samej średnicy co rura kominka. Warto zwrócić uwagę na pokrycia papowe, które powinny zostać wycięte aż do warstwy betonu.

W ten sposób można mieć pewność co do poprawności montażu. Następnie należy nałożyć płaski element kominka (tak zwaną kryzę) od strony przylegającej do dachu do warstwy uniwersalnej. Tym samym można zapewnić szczelność połączenia. Idąc dalej, kominek trzeba postawić pionowo wzdłuż osi wyciętego otworu. Kolejno kryza powinna zostać dociśnięta do podłoża w taki sposób, aby masa montażowa wyszła spoza jej obwodu. W przypadku pokryć papowych, należy wyciąć kwadrat o długości ścianki 50 cm, co pozwoli na przełożenie rury kominka. Cały kawałek papy trzeba posmarować odpowiednią zaprawą do dachów oraz nałożyć na rurę kominka i dokładnie docisnąć. Nasada kominka powinna zostać odpowiednio uszczelniona, można w tym celu wykorzystać gotowe masy, a krawędzie papy wykorzystanej do stabilizacji elementu muszą również zostać zaizolowane i uszczelnione.

Część kominków można montować wraz z warstwą termoizolacji. W tym momencie należy postępować podobnie jak wcześniej, ale otwór na rurę trzeba wywiercić również w warstwie termoizolacyjnej. Może okazać się, że konieczne będzie wykorzystanie łącznika. Dzieje się tak kiedy warstwa izolacji jest wykonana z innego materiału niż styropian, a jej grubość przekracza 10 cm. Dodatkowy łącznik może być rurą PCV o średnicy nieco mniejszej od rury kominka. Ważne jest aby jej długość była taka, by po montażu wystawała kilka centymetrów ponad poziom poszycia dachowego. Łącznik powinien zostać perforowany, aby przepływ powietrza pomiędzy elementami był bardziej swobodny.

Sam montaż kominka wentylacyjnego nie należy do operacji nadzwyczaj trudnych. Trzeba jednak pamiętać o kilku faktach, których nie można pominąć. Przede wszystkim istotne jest rozmieszczenie kominków na dachu. Bardzo często wykorzystuje się więcej niż jeden z nich. Dzieje się tak, ponieważ niektóre poszycia dachowe mogą być wilgotne. W takim momencie należy pamiętać o tym, że para wodna zawsze kieruje się w stronę kalenicy. Następnie istotne jest aby nie montować kominków wentylacyjnych zbyt blisko elementów tak zwanej nadbudowy dachu. W przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia któregoś z ważnych elementów konstrukcyjnych. Warto wiedzieć także jaka jest powierzchnia działania kominka wentylacyjnego. W przypadku dachów bez termoizolacji to ok 40 mkw, a powierzchnie wyposażone w dodatkową warstwę termoizolacji to ok. 65 mkw.

Posiadając wymaganą wiedzę, można rozpocząć proces montażu. Warto mieć pod ręką projekt budynku aby nie natknąć się na pewne newralgiczne punkty budowy, których uszkodzenie może doprowadzić do poważnych skutków.

Kominek wentylacyjny cena

Kominek wentylacyjny w domu jednorodzinnym może okazać się koniecznością, kiedy budynek ma pewne problemy z cyrkulacją powietrza, a szczególnie z kumulacją wilgoci. W ten sposób może dojść do powstawania pleśni oraz uszkodzeń w elementach wykończenia budynku. Z tego powodu warto przemyśleć zakup kominka, gdyż jego cena nie jest duża w porównaniu do potencjalnych zagrożeń.

Trzeba pamiętać, że jest to element wytwarzany z tworzywa sztucznego, więc jego proces wytwórczy nie jest złożony, co może mieć istotny wpływ na wysokość ceny. Jednak w przypadku takich modeli, już za kilkaset złotych można zakupić wysokiej jakości kominek, który idealnie sprawdzi się w każdym jednorodzinnym domu.

Podsumowując, kominek wentylacyjny to urządzenie, które zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza w domu. Dzięki temu można uzyskać bardzo korzystny efekt, ponieważ w pomieszczeniach będzie dochodziło do stałej wymiany powietrza z otoczeniem. W ten sposób można pozbyć się wilgoci z całego domu. Warto dodać, że kominki tego typu występują w kilku wariantach. Jednym z nich jest kominek odpowietrzający, który stanowi zakończenie instalacji kanalizacyjnej. W ten sposób można uniknąć jakichkolwiek zatorów powietrza pochodzącego z kanalizacji, a to z kolei nie spowoduje powstania nieprzyjemnego zapachu w domu.

Z tego powodu stosowanie wszelkiego rodzaju odpowietrzników oraz kominków wentylacyjnych jest tak istotne. Warto wiedzieć, że jest to technologia, która bardzo dobrze współgra z nowoczesnymi rozwiązaniami w postaci ogrzewania podłogowego oraz pompy ciepła. W ten sposób można wybudować bardzo energooszczędny dom, który pozwoli zredukować wydatki na energię o kilkadziesiąt procent. Tak zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w coś innego, co dodatkowo może ulepszyć budynek pod kątem ochrony środowiska.

Ekologia w dzisiejszych czasach jest nie tylko bardzo modna, ale także może nam przynieść duże oszczędności. Warto więc zdecydować się na takie rozwiązanie w swojej nieruchomości, ponieważ dzięki temu nie tylko zostawimy kolejnym pokoleniom czystą planetę, ale także będziemy mieć możliwość poczynienia pewnych oszczędności w domowym budżecie. Z pewnością w stosunku rocznym pozwoli nam to na zaoszczędzenie sporej kwoty, którą można odłożyć lub też zainwestować z powodzeniem z inne, ekologiczne rozwiązania w naszym domu. Powinniśmy pamiętać o tym, że tak naprawdę ceny kominków wentylacyjnych nie są wysokie. Dodatkowo montaż tego typu elementów wyposażenie nie jest wcale trudny. Każdy z nas, kto miał do czynienia choć raz w swoim życiu z jakakolwiek pracą montażową, powinien bez problemu poradzić sobie z tym zadaniem.

FAQ

Z czego są wyprodukowane kominki wentylacyjne?

Większość modeli wykonanych jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Ile kosztują kominki wentylacyjne?

Kominki wentylacyjne różnią się ceną ze względu na rodzaj i materiał wykonania. Najtańsze modele dostępne są od kilkudziesięciu złotych, ceramiczne kosztują do kilkuset złotych.

Czym są kominki wentylacyjne i do czego służą?

Kominki wentylacyjne tworzą całość systemu wentylacyjnego. Służą do utrzymania właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach. Wentylacja odprowadza nadmiar wilgoci i zapachów z zewnątrz budynku na wewnątrz.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze