Pokrycia dachowe – jak często należy je czyścić i konserwować?

pokrycie dachowe

Często spotykamy się z pytaniami Inwestorów, którzy zastanawiają się, czy dach i jego pokrycie należy czyścić i w jaki sposób powinno się je konserwować. Postaramy się odpowiedzieć na nie w tym artykule. W rzeczywistości wygląda to tak, że opady deszczu samoczynnie oczyszczają powierzchnię pokrycia dachowego, jednakże nie można się opierać tylko na naturze.

Dlaczego warto dbać o pokrycie dachowe?

Dom, który stoi w tak zwanym “szczerym polu”, na działce niezadrzewionej jest na pewno mniej narażony na spadające liście, czy gałęzie i taki dach można rzadziej doglądać. Inaczej jest już gdy dom zlokalizowany jest na działce zadrzewionej, w sąsiedztwie lasu, sadu lub dużych drzew. Liście i gałęzie mogą gromadzić się w koszach dachu, przy lukarnach, przy kominach, oknach i wyłazach dachowych, a w szczególności często zalegają w rynnach. Systemy rynnowe, jak i kosze powinno się przynajmniej raz do roku oczyszczać, a istotne jest to przede wszystkim przed nastaniem zimy, czy w porach obfitszych opadów. Dla ułatwienia konserwacji dachów montuje się na rynnach specjalne siatki, które zapobiegają przedostawaniu się liści, czy gałęzi do systemu rynnowego. Niestety siatki także od czasu do czasu należy przeczyścić, bowiem zalegające liście utrudnią odprowadzenie wód opadowych z dachu. Może wtedy dojść do częściowego, czy nawet całkowitego zatkania systemu rynnowego. Niedrożne rynny, czy rury spustowe mogą wtedy ulec zniszczeniu, czy korozji co doprowadzi w konsekwencji do zaciekania elewacji domu, a zimą do oblodzeń. Wiosną mogą wtedy zaistnieć niebezpieczne dla elewacji jej miejscowe rozsadzenia i zniszczenia tynku, czy okładzin lub nawet ich odpadnięcie. Mogą także pojawić się wykwity i przebarwienia na elewacjach.

system rynnowy

Nieoczyszczone elementy dachu jak kosze, czy miejsca przy kominach, oknach połaciowych, czy śniegołapach mogą spowodować zniszczenie nawierzchni dachu i jego przeciekanie. Brak troski o pielęgnację pokrycia dachowego może także doprowadzić do rozwoju pleśni, czy mchów, co dodatkowo oszpeci dach, czy pośrednio elewacje.

Jak często należy sprawdzać stan dachu?

Standardowe kontrole wykonuje się poprzez obejrzenie dachu i jego pokrycia przynajmniej raz na rok, a kontrole dokładniejsze należy przeprowadzić co pięć lat. Wówczas sprawdza się stan pokrycia dachowego, jego powłoki izolacyjnej, czy koloru. Wykonuje się to bez względu na rodzaj pokrycia oraz przez cały okres gwarancji wydanej przez producenta na dany materiał pokryciowy. Przy szczegółowej kontroli trzeba także zwrócić szczególną uwagę na:

  • stan krawędzi dachu,
  • stan koszy,
  • stan sytemu rynnowego.

Ważne, aby sprawdzić czy nie pojawiły się przebarwienia, rdza lub pęknięcia. W przypadku dachówek, sprawdza się miedzy innymi stan zabarwienia oraz czy nie wystąpiły ukruszenia, pęknięcia lub odłamki materiału. Wadliwe dachówki wymienia się na nowe. Istotnym jest również czy na powłoce dachówek nie pojawiły się zakwity pleśni, a nawet mchu.

konserwacja dachu

W przypadku pokryć z blachy ocynkowanej niemalowanej często po kilku latach pojawia się rdza, a pokrycie matowieje tracąc szczelność i wygląd. Taki dach należy pomalować odpowiednimi farbami, przeznaczonymi do dachów z blachy ocynkowanej. Przy dachu pokrytym blachą malowaną fabrycznie, czy powlekaną, należy obejrzeć stan powłoki, jej zabarwienia i sprawdzić czy na materiale nie pojawiły się odbarwienia oraz czy powłoka nie odpada miejscowo kawałkami. Warto zwrócić uwagę, czy powłoka nie posiada pęknięć, czy też nie pojawiły się pęcherze. Jeśli tak się stało, pokrycie należy poddać naprawie, którą najlepiej zlecić fachowej firmie. Mniejsze naprawy można wykonać we własnym zakresie. Zazwyczaj wystarczy jedno lub dwukrotne malowanie w miejscu odprysku farby, czy powłoki w zależności od głębokości ubytku (przy głębszym uszkodzeniu zaleca się malowanie podwójną warstwą). Pamiętajmy, że zawsze należy dobrać odpowiednią farbę przeznaczoną do naprawy pokryć, czy powłok dachowych a miejsca ubytków maluje się małym pędzelkiem z miękkim włosiem, a następnie sprawdza, czy farba lub powłoka odpowiednio przywiera do nawierzchni pokrycia. Prace takie, wykonywane we własnym zakresie są jak najbardziej wskazane, bowiem ignorując drobne ubytki można doprowadzić do ich powiększenia i wtedy naprawę trzeba będzie powierzyć fachowcom, co znacząco zwiększy koszty prac remontowych.

Przy dachach z papy lub bitumu, sprawdza się czy materiał przy pracy w wysokich różnicach temperatur nie stracił swoich właściwości izolacyjnych. Mogą tutaj pojawić się przetarcia materiału, ubytki, dziury i pęknięcia. Szczególnie narażone na to są:

  • kosze,
  • kalenice,
  • miejsca przy lukarnach,
  • okolice kominów.

Zniszczone miejscowo pokrycie wymienia się poprzez montaż nowej papy we fragmentach. Przy dużych zniszczeniach kładzie się na nowo całe pokrycie.

Konserwacja dachu

czyszczenie dachu

Brudny, czy zakurzony dach można samemu oczyścić przy użyciu miękkiej szczotki i wody pod ciśnieniem. Przy większych i trudniejszych zabrudzeniach można zastosować detergenty ale odpowiednio dobrane i specjalnie przeznaczone do danego rodzaju pokrycia. Dach oraz system rynien przepłukuje się od góry, zgodnie z naturalnym kierunkiem spływu, bo w przeciwnym wypadku można doprowadzić do przecieków pod blachą, papą czy dachówkami. Dachu bez względu na rodzaj pokrycia nie myjemy, czy opłukujemy “pod włos”. Należy tutaj również zaznaczyć, że przy używaniu detergentów nie wolno przesadzić z ich ilością, ponieważ może to przyczynić się do zniszczenia nawierzchni, czy powłoki pokrycia. Detergenty stosuje się zgodnie z zaleceniami i wytycznymi producenta. Przy pielęgnacji pokrycia dachowego nie wolno stosować ostrych, czy ostro zakończonych szczotek, druciaków, drutów, kijów, czy prętów oraz innych ostrych narzędzi, czy twardych wałków i pędzli.

Czyszczenie dachu za pomocą systemu do czyszczenia dachu DRS oraz urządzenie 350 bar Viskor
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze