Gwoździarka: cena, rodzaje i najważniejsze parametry gwoździarek

Gwoździarka
Gwoździarka

Gwoździarka nazywane również elektrycznym młotkiem, stanowi niezastąpioną pomoc w czasie majsterkowania oraz różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych. Do niedawna urządzenia te stosowane głównie przez profesjonalnych dekarzy i cieśli, coraz częściej trafiają do naszych podręcznych zestawów narzędziowych. Jeśli masz dosyć uciążliwego machania młotkiem i wiecznie poobijanych palców, zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym wyboru gwoździarki na miarę indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Gwoździarki – podstawowe informacje

Gwoździarki to niezwykle praktyczne urządzenia do szybkiego wbijania gwoździ w różnego rodzaju powierzchnie. Gwoździarki znajdują powszechne zastosowanie w pracach dekarskich oraz ciesielskich, przydają się domowym majsterkowiczom w przydomowych warsztatach.

Używa się ich do:

Mechanizm działania gwoździarki opiera się na konstrukcji zbliżonej do pistoletu.

Kolejne gwoździe przesuwane są do specjalnej komory, z której wypychane są na zewnątrz w wyniku działania mechanizmu “strzelającego”.

Energia, z jaką urządzenie wyrzuca gwóźdź na zewnątrz pozwala wbić go na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów (dokładna wartość głębokości wbicia zależy od typu gwoździa, rodzaju materiału oraz ręcznych ustawień użytkownika).

Gwoździarki dzielą się ze względu na rodzaj zasilania (poszczególne typy urządzeń zostały opisane w dalszej części poradnika):

  • gwoździarki akumulatorowe – zasilane przy użyciu niewielkiego wbudowanego akumulatora,
  • gwoździarki elektryczne – zasilane z instalacji elektrycznej,
  • gwoździarki gazowe – zasilane paliwem gazowym typu propan-butan, znajdującym się w zbiorniku zamontowanym w korpusie urządzenia,
  • gwoździarki pneumatyczne – zasilane sprężonym powietrzem pompowanym z kompresora pod odpowiednim ciśnieniem.

Podział gwoździarek ze względu na rodzaj magazynka:

  • gwoździarki taśmowe – umożliwiają załadowanie stosunkowo niewielkiej liczby gwoździ; wykorzystuje się je głównie do mało wymagających zastosowań domowych,
  • gwoździarki bębnowe – gwoździarka bębnowa umożliwia załadowanie nawet kilkuset gwoździ; wykorzystuje się ją w profesjonalnych warsztatach.

Podział gwoździarek ze względu na metodę strzelania:

  • gwoździarki z mechanizmem dotykowym – w gwoździarkach tego typu gwóźdź zostaje wystrzelony po zetknięciu głowicy urządzenia z daną powierzchnią,
  • gwoździarki z systemem spustowym – w gwoździarkach tego typu gwóźdź zostaje wystrzelony po naciśnięciu spustu.

Na rynku znajdziemy również gwoździarki zdolne do pracy w obu opisanych wyżej systemach.

Podział gwoździarek ze względu na zastosowanie:

  • gwoździarki dachowe (do prac dekarskich) – największe, najcięższe i najmocniejsze modele gwoździarek na rynku;
    wysokie wartości energii strzału umożliwiają im pracę w materiałach takich jak stal czy beton,
  • gwoździarki ramowe – nieco słabsze niż urządzenia dekarskie, ale za to znacznie bardziej poręczne i wygodne w użytkowaniu;
    modele tego typu dysponują mocą wystarczającą do mocowania podłóg czy boazerii,
  • gwoździarki do prac wykończeniowych – niewielkie, lekkie i niezwykle poręczne;
    sprawdzają się w przypadku najmniej wymagających prac wykończeniowych;
    wykorzystuje się je, między innymi do składania mebli czy wbijania listew podłogowych.

Zastosowanie gwoździarek

Gdzie przydają się gwoździarki?
Gdzie przydają się gwoździarki?

Do niedawna, gwoździarki stanowiły podstawowy element wyposażenia profesjonalnych warsztatów dekarskich i ciesielskich.

Wykorzystywano je przede wszystkim na budowach oraz w trakcie wykonywania skomplikowanych praz konstruktorskich.

Obecnie, urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością wśród majsterkowiczów amatorów, którym znudziło się już żmudne wymachiwanie młotkiem.

Dzięki prostej konstrukcji i bezproblemowej obsłudze, gwoździarka przypadnie do gustu nawet najmniej doświadczonym użytkownikom.

Wśród podstawowych zastosowań domowych gwoździarek wymienić należy składanie oraz renowację mebli.

W takich przypadkach, odpowiednio dobrany sprzęt umożliwi bezpieczne łączenie poszczególnych elementów mebli oraz skuteczne wzmocnienie i stabilizację zużytych części.

Gwoździarki sprawdzają się jednak nie tylko podczas pracy z materiałami drewnianymi i drewnopochodnymi. Można je z powodzeniem wykorzystywać także w przypadku łączenia tworzyw sztucznych czy elementów z betonu lub kamienia.

Należy jednak pamiętać, że tak zaawansowane prace wymagają stosowania urządzeń o odpowiednich parametrach.

W łączeniu betonu, kamienia lub papy najlepiej sprawdzą się zaawansowane gwoździarki gazowe i akumulatorowe.

Korzystając z gwoździarki, musimy pamiętać o stosowaniu koniecznych elementów ochronnych (szczególnie w przypadku działań na twardych materiałach).

Najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup poręcznych urządzeń akumulatorowych.

Jeśli nie zamierzamy korzystać z gwoździarki poza domem, możemy zdecydować się na tańszy model elektryczny. Poradzi on sobie bez problemu z mocowaniem listew przypodłogowych, montażem schodów, poręczy, etc.

Uniwersalna gwoździarka o podstawowych parametrach sprawdzi się również podczas pracy w ogrodzie czy przydomowym warsztacie.

Usprawni ona budowę ogrodzenia, ławek, balustrad i innych elementów architektury ogrodowej.

Jeśli jednak mamy zamiar pracować na dachu, zainwestujmy w najmocniejsze gwoździarki gazowe lub akumulatorowe.

Gwoździarka akumulatorowa

Gwoździarka akumulatorowa
Gwoździarka akumulatorowa

Gwoździarka akumulatorowa to urządzenie oparte na mechanizmie zamachowym, zapewniające szybką, wydajną i ekologiczną pracę.

Moc niezbędną do skutecznego wbijania gwoździ czerpie ona z wbudowanego akumulatora o zróżnicowanej pojemności (najczęściej 4 lub 5 Ah).

Długość pracy, jaką można wykonać na jednym ładowaniu baterii określana jest zazwyczaj nie w jednostkach czasu, a w liczbie gwoździ i wynosi zwykle 500-700 strzałów (w zależności od specyficznych parametrów urządzenia oraz typu gwoździ).

Produkty akumulatorowe sprawdzają się znakomicie nawet w bardzo trudnych warunkach.

Umożliwiają działania w dużym przedziale temperatur, znajdując zastosowanie także w wyjątkowo wymagających pracach dekarskich.

Możliwości danego urządzenia są zależne głównie od jego mocy (wyrażonej w dżulach energii strzału). Parametr ten decyduje w dużej mierze o wielkości gwoździ i twardości materiałów, z którymi możemy swobodnie pracować.

Produkty akumulatorowe uznawane są zwykle za sprzęt dla profesjonalistów. Niemniej jednak, ze względu na łatwość obsługi oraz wysoką skuteczność, cieszą się one również powodzeniem wśród amatorów pracujących w przydomowym warsztacie.

Najważniejsze parametry gwoździarek akumulatorowych

Parametry gwoździarek
Energia strzału określana również jako moc urządzeniaParametr ten wykorzystywany jest dla określenia wartości energii, z jaką urządzenie wyrzuca gwoździe. Energia strzału wyrażana jest w dżulach (J). Wymagana moc gwoździarki zależy przede wszystkim od jej planowanych zastosowań. Im większa moc urządzenia, tym bardziej zaawansowane prace można nim wykonywać.
Rodzaj i pojemność zasobnika oraz typ gwoździW zależności od rodzaju gwoździarki, wyróżnić możemy dwa rodzaju zasobników (magazynków): bębnowe i taśmowe. W prostszych urządzeniach mamy zwykle do czynienia z mniej pojemnymi zasobnikami taśmowymi. Oczywiście, im bardziej pojemny magazynek, tym dłużej możemy pracować bez przerwy. Magazynek gwoździarki ustawiony jest zawsze pod kątem. Kąty nachylenia magazynku oraz załadowanych do niego gwoździ powinny być równe. Dla większości profesjonalnych gwoździarek wynoszą one 34 stopnie. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę są także wymiary (długość i średnica) oraz rodzaj (łeb pełny lub ścięty) obsługiwanych przez urządzenie gwoździ (np czy obsługuje gwoździe łączone).
Temperatura pracyKażda gwoździarka może bezpiecznie pracować w ustalonym przez producenta zakresie temperatur. Niektóre modele przeznaczone są do pracy w pomieszczeniach, inne – do najbardziej wymagających działań zewnętrznych (na przykład na dachach). Największą uniwersalnością zastosowań cieszą się produkty o temperaturze pracy mieszczącej się w zakresie od -10 do 50°C.
Pojemność akumulatoraParametr kluczowy dla wszystkich urządzeń na baterie. Pojemność akumulatora decyduje o tym, ile gwoździ wbijemy na jednym ładowaniu. Dla przykładu, klasyczny akumulator litowo-jonowy o pojemności 4 Ah zapewni nam energię wystarczającą do wykonania 500-700 strzałów (dokładna liczba zależy od wartości energii strzału oraz typu gwoździa).
Czas ładowania akumulatoraJest to kwestia szczególnie istotna w przypadku profesjonalistów, korzystających z gwoździarki w swojej codziennej pracy. Decydując się na zakup gwoździarki akumulatorowej, warto zaopatrzyć się w dodatkową baterię, która pozwoli nam zachować ciągłość pracy, nawet gdy zapomnimy o wcześniejszym naładowaniu urządzenia.
Szybkość oraz dostępne tryby pracySzybkość gwoździarki określa liczbę gwoździ, które możemy wbić w ciągu jednej sekundy (lub jednej minuty). Najwyższej jakości urządzenia oferują szybkość 2 strzałów na sekundę. Modele ekonomiczne umożliwiają nam pracę z szybkością około 20 strzałów na minutę. O funkcjonalności gwoździarki świadczy jednak nie tylko jej szybkość, ale także możliwość zmiany trybów pracy. Dzięki trybowi automatycznemu, urządzenie wystrzeliwuje gwoździe w określonym tempie bez naszego udziału. W trybie manualnym musimy natomiast każdorazowo naciskać spust.
Wyposażenie dodatkoweWybierając gwoździarkę, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo jej użytkowania. Przede wszystkim, każde urządzenie powinno mieć zabezpieczenie mechanizmu strzelającego. Łatwość oraz bezpieczeństwo pracy zapewniają także wygodne uchwyty z gumowanymi elementami antypoślizgowymi oraz hak umożliwiający zamocowanie urządzenia na pasie roboczym. Wśród najbardziej praktycznych akcesoriów wymienić należy także: walizkę, dodatkowy akumulator, ładowarkę z funkcją szybkiego ładowania.

Zalety i wady gwoździarek akumulatorowych

Ze względu na niezwykle praktyczny i stosunkowo wydajny sposób zasilania, gwoździarki akumulatorowe mogą być wykorzystywane w niemal każdych warunkach.

Sprawdzając się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach, znajdują zastosowanie w pracach zewnętrznych, także na wysokościach (na przykład w pracach dekarskich).

Z powodzeniem używa się ich w miejscach trudno dostępnych.

Dzięki łatwej, bezproblemowej obsłudze, wariant akumulatorowy cieszy się dużą popularnością zarówno wśród profesjonalistów, jak i majsterkowiczów amatorów.

Istotną wadą sprzętów akumulatorowych jest ich stosunkowo wysoka cena. Trudno jest bowiem znaleźć godny polecenia sprzęt w przedziale cenowym poniżej 1000, a nawet 1500 zł.

Użytkując gwoździarkę akumulatorową, należy także pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora.

Niekiedy, zachowanie ciągłości pracy wymaga posiadania dwóch akumulatorów pracujących i ładujących się naprzemiennie.

Rozwiązanie to polecane jest nie tylko profesjonalistom wykorzystującym te urządzenia na co dzień, ale także wszystkich zapominalskim, którzy nie chcą ryzykować przymusowych przerw w rozpoczętej pracy.

Gwoździarka akumulatorowa zalety:

  • prosta konstrukcja,
  • łatwość obsługi,
  • możliwość swobodnej pracy w każdych warunkach,
  • niezależność od gniazdek elektrycznych.

Gwoździarka akumulatorowa wady:

  • konieczność regularnego ładowania akumulatora,
  • ograniczony czas pracy,
  • stosunkowo wysoka cena,
  • są to produkty stosunkowo ciężkie.

Gwoździarka elektryczna

Typowe gwoździarki elektryczne są raczej rzadko spotykane.

Najczęściej pod ich nazwą kryją się bowiem niewielkie i praktyczne, ale niezbyt mocne zszywacze elektryczne z możliwością ładowania gwoździ.

Problem z urządzeniami tego typu wynika głównie z przyczyn technicznych.

Profesjonalny sprzęt o dużej mocy jest bowiem duży, mało poręczny i umiarkowanie wydajny, a przy tym w pełni uzależniony od obecności gniazdka elektrycznego.

Praca gwoździarki elektrycznej opiera się na działaniu ruchomego elektromagnesu z zamocowanym w nim tłokiem.

Po naciśnięciu spustu urządzenia, tłok przesuwa się, umożliwiając wystrzelenie gwoździa.

Po wystrzale elektromagnes wraca do pozycji wyjściowej, podczas gdy kolejny gwóźdź zostaje załadowany i przygotowany do wystrzału.

Cykl ten może się powtórzyć średnio 20-30 razy w ciągu minuty.

Zszywacze w funkcją gwoździarek są lekkie i poręczne. Wykorzystuje się je zwykle do najmniej wymagających prac wykończeniowych.

Modele wysokiej jakości poradzą sobie także w nieco trudniejszych obszarach, takich jak montaż paneli lub boazerii.

Profesjonalne gwoździarki elektryczne są natomiast znacznie większe i mocniejsze, przypominając swoją budową bardziej popularne modele pneumatyczne na sprężone powietrze i akumulatorowe.

Umożliwiają one dość wszechstronne działania, a nawet pracę w betonie. Ze względu na ograniczenie przewodem zasilającym, nie są one jednak tak powszechne jak wspomniane wyżej odpowiedniki.

Gwoździarka elektryczna stanowi więc dość dobre rozwiązanie w warunkach domowych lub, ewentualnie, w niewielkim, przydomowym warsztacie.

Jeśli potrzebujemy urządzenia zdolnego poradzić sobie przy prostych pracach wykończeniowych w domu lub mieszkaniu, wariant ten sprawdzi się znakomicie.

Najważniejsze parametry gwoździarek elektrycznych

Energia strzału określana również jako moc urządzeniaEnergia strzału to parametr wykorzystywany dla określenia wartości energii, z jaką urządzenie wyrzuca załadowane do niego gwoździe. Zawsze wyraża się go w dżulach (J). Kupując gwoździarkę, musimy przede wszystkim rozważyć jej planowane zastosowania i na tej podstawie wybrać model o odpowiedniej mocy. Oczywiście, im większa moc urządzenia, tym bardziej zaawansowane prace można nim wykonywać. Gwoździarki o energii strzału na poziomie powyżej 100 J powinny pozwolić na swobodną pracę z użyciem długich gwoździ, nawet w przypadku twardych materiałów.
Rodzaj i pojemność pojemnika oraz typ obsługiwanych gwoździZe względu na rodzaj zastosowanego zasobnika (magazynku), wyróżnić możemy dwa typy produktów: gwoździarka bębnowa oraz gwoździarka taśmowa. Prostsze urządzenia mają zwykle mniej pojemne zasobniki taśmowe. W profesjonalnych gwoździarkach (na przykład dekarskich) normą jest stosowanie magazynków bębnowych. Rzecz jasna, im większa pojemność, tym dłużej możemy pracować bez przerwy. Jeśli gwoździarka towarzyszy nam na co dzień, powinniśmy rozważyć zakup modelu z magazynkiem na gwoździe łączone. Zasobnik urządzenia ustawiony jest zawsze pod kątem. Jego wartość musimy mieć na względzie, podczas doboru odpowiednich gwoździ. Dla większości profesjonalnych urządzeń kąt ten wynosi 34 stopnie. Musimy także zwrócić uwagę na wymiary (długość i średnicę) oraz rodzaj (łeb pełny lub ścięty) gwoździ obsługiwanych przez urządzenie.
Temperatura pracyDla każdej gwoździarki ustalone są zakresy temperatur, w których urządzenie może bezpiecznie pracować. Niektóre modele przystosowane są do pracy w pomieszczeniach, inne – sprawdzają się równie dobrze w bardziej wymagających warunkach. Jako że produkty elektryczne są zwykle używane w zamkniętych warsztatach, ich zakres temperatury pracy nie musi być aż tak szeroki jak w przypadku urządzeń przenośnych – akumulatorowych i gazowych. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z naszego urządzenia w warunkach zewnętrznych, powinniśmy zadbać, aby określona dla niego temperatura pracy obejmowała jak najszerszy zakres (na przykład od -10 do 50°C).
Szybkość oraz dostępne tryby pracyPrzez szybkość rozumiemy liczbę gwoździ wbijanych przez urządzenie w ciągu minuty lub sekundy. Modele elektryczne wbijają zwykle od 20 do 30 gwoździ na minutę. Niezwykle przydatną funkcją jest możliwość zmiany trybów pracy. Tryb automatyczny umożliwia regularne wystrzeliwanie gwoździ przez urządzenie bez konieczności naciskania spustu. W trybie manualnym, chcąc wbić gwóźdź, musimy za każdym razem uruchomić spust urządzenia.
Wyposażenie dodatkoweWybierając gwoździarkę, powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo jej użytkowania. Przede wszystkim, każde urządzenie powinno być wyposażone w zabezpieczenie mechanizmu strzelającego. Bezpieczeństwo pracy zapewniają także wygodne uchwyty z gumowanymi elementami antypoślizgowymi oraz hak umożliwiający zamocowanie urządzenia na pasie roboczym. Wśród najbardziej praktycznych akcesoriów wymienić należy także funkcjonalną walizkę zdolną pomieścić gwoździarkę wraz z niezbędnymi akcesoriami.

Zalety i wady gwoździarek elektrycznych

Zalety gwoździarek elektrycznych

Gwoździarki elektryczne to urządzenia o przeznaczeniu półprofesjonalnym.

Spełnią więc swoją rolę w niewielkich warsztatach oraz w domu, stanowiąc praktyczne uzupełnienie zestawu narzędziowego.

Proste zszywacze z magazynkiem na gwoździe to tani i praktyczny sprzęt, który znacznie ułatwi nam prowadzenie nieskomplikowanych prac wykończeniowych.

Gwoździarki sieciowe o najwyższych parametrach są natomiast mocne i wytrzymałe, ale przy tym dość drogie i mało funkcjonalne.

Ze względu na swoją konstrukcję oraz ograniczenie w postaci przewodu zasilającego, nie znajdują one powszechnego zastosowania wśród profesjonalistów.

Gwoździarka elektryczna zalety:

  • lekkość i poręczność (w odniesieniu do zszywaczy elektrycznych z magazynkiem na gwoździe),
  • niska cena i niewielkie koszty eksploatacyjne (w odniesieniu do zszywaczy elektrycznych z magazynkiem na gwoździe),
  • duża moc i wysoka wytrzymałość (w odniesieniu do profesjonalnych gwoździarek elektrycznych).

Gwoździarka elektryczna wady:

  • ograniczenie mobilności w postaci kabla zasilającego,
  • ograniczone możliwych zastosowań,
  • niewielka funkcjonalność (w odniesieniu do profesjonalnych gwoździarek elektrycznych),
  • stosunkowo wysoka cena (w odniesieniu do profesjonalnych gwoździarek elektrycznych),
  • niewielka moc i słabe parametry (w odniesieniu do zszywaczy elektrycznych z magazynkiem na gwoździe).

Gwoździarka gazowa

Gwoździarka gazowa to w rzeczywistości niezwykle funkcjonalny sprzęt gazowo-akumulatorowy.

Urządzenie wyposażone jest w akumulator umożliwiający jego uruchomienie. Gwoździarki gazowe charakteryzują się dużą mobilnością i wytrzymałością oraz mocą ułatwiającą wbijanie gwoździ w najtwardsze i najbardziej wymagające materiały.

Działanie gwoździarek gazowych zasadza się na wykorzystaniu specjalnego zbiorniczka z gazem typu propan-butan.

Co istotne, zbiornik gazu zamontowany jest w korpusie urządzenia, nie ograniczając jego mobilności.

Iskra wytworzona w zasilanym akumulatorowo iskrowniku styka się z gazem w przeznaczonej do tego komorze, wywołując zapłon, w wyniku którego gwóźdź zostaje wypchnięty z urządzenia z ogromną siłą.

Na miejsce wystrzelonego gwoździa przesuwany jest kolejny i cykl się powtarza.

Jeden pojemnik z gazem wystarcza zwykle na wbicie około 1000, a nawet 1500 gwoździ.

Po jego wyczerpaniu, należy zamontować kolejny. Akumulator zasilający iskrownik wymaga ładowania co 6000-8000 wbitych gwoździ.

Ze względu na doskonałe parametry, produkty gazowe wykorzystywane są powszechnie do celów profesjonalnych, zapewniając moc i wytrzymałość umożliwiające nawet pracę w betonie.

Najważniejsze parametry gwoździarek gazowych

Energia strzału określana również jako moc urządzeniaJest to wartość energii, z jaką urządzenie wystrzeliwuje załadowane gwoździe. Moc gwoździarek wyrażana jest w dżulach (J). Im większa, tym bardziej zaawansowane prace możemy wykonać. Gwoździarki gazowe z najwyższej półki (o mocy powyżej 100 J) umożliwiają wbijanie gwoździ w beton. Jeśli nie planujemy tego typu zastosowań, możemy kupić tańszy model o nieco słabszych parametrach.
Rodzaj i pojemność oraz typ obsługiwanych gwoździPoszczególne modele gwoździarek różnią się od siebie w zależności od zastosowanego typu zasobnika. Wyróżniamy magazynki bębnowe i taśmowe. W prostszych, półprofesjonalnych urządzeniach mamy zwykle do czynienia z zasobnikami taśmowymi, charakteryzującymi się stosunkowo niewielką pojemnością. Magazynki bębnowe, dzięki dużej pojemności umożliwiają z kolei długi czas pracy bez przymusowych przerw na ich ponowne napełnienie. Kąt ustawienia zasobnika wymusza stosowanie odpowiadających mu gwoździ. W większości profesjonalnych gwoździarek wynosi on 34 stopnie. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu są także wymiary (długość i średnica) oraz rodzaj (łeb pełny lub ścięty) obsługiwanych przez urządzenie gwoździ.
Temperatura pracyDla bezpiecznej i efektywnej pracy, należy stosować się do zaleconych przez producenta warunków użytkowania sprzętu. Produkty gazowe, jako urządzenia mobilne i wszechstronne, są zwykle przystosowane do pracy w szerokim zakresie temperatur, średnio od -10 do 50°C.
Szybkość oraz dostępne tryby pracySzybkość gwoździarki to parametr określający liczbę gwoździ, które możemy wystrzelić w ciągu jednej minuty lub sekundy (w zależności od modelu, wartości te mogą się znacząco różnić). Najwyższej jakości urządzenia gazowe oferują szybkość 2-3 strzałów na sekundę. Modele budżetowe pracują w tempie około 20-30 strzałów na minutę. O funkcjonalności decyduje jednak nie tylko szybkość, ale także możliwość zmiany trybów pracy. Dzięki trybowi automatycznemu, urządzenie wystrzeliwuje gwoździe w określonym tempie bez naszego udziału. W trybie manualnym musimy natomiast każdorazowo naciskać spust. Niezwykle przydatną funkcją jest także możliwość regulacji głębokości wbijania.
Wydajność zbiornika gazuJeden zbiornik gazu wystarcza na wbicie średnio 1200 gwoździ. Dokładna ich ilość zależy jednak od rodzaju materiału, z jakim pracujemy oraz wymiarów gwoździ załadowanych do urządzenia.
Pojemność akumulatoraW gwoździarkach gazowych zastosowanie znajdują akumulatory o niewielkiej pojemności, zazwyczaj około 1 Ah. Taka pojemność powinna wystarczyć na wytworzenie energii niezbędnej do wystrzelenia nawet 8000 gwoździ.
Czas naładowania akumulatoraAkumulator w gwoździarkach gazowych ładować należy co około 6000-8000 wbitych gwoździ. Wiele zestawów wyposażonych jest wyjściowo w zapasową baterię, umożliwiającą zachowanie ciągłości pracy. W razie potrzeby, dodatkowy akumulator możemy zakupić osobno. Czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora wynosi zwykle 45-60 minut. Osiągnięcie około 80% naładowania zajmuje natomiast około 15 minut.
Wyposażenie dodatkowePowinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale także na bezpieczeństwo jej użytkowania. Przede wszystkim, każde urządzenie powinno być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia mechanizmu strzelającego. Wysoką funkcjonalność oraz bezpieczeństwo pracy zapewniają także wygodne uchwyty z gumowanymi elementami antypoślizgowymi oraz hak umożliwiający zamocowanie urządzenia na pasie roboczym. Wśród najbardziej praktycznych akcesoriów wymienić należy także poręczną walizkę oraz dodatkowy akumulator.

Zalety i wady gwoździarek gazowych

Sprzęt zasilany paliwem gazowym to jeden z najchętniej wykorzystywanych wariantów profesjonalnych gwoździarek.

Do jego głównych zalet należą wysoka mobilność, doskonałe parametry mocy i wytrzymałości oraz funkcjonalność, umożliwiająca pracę w niemal każdych warunkach.

Gwoździarki gazowe sprawdzają się podczas wykonywania konstrukcji szkieletowych, a także wyjątkowo trudnych prac w betonie czy miękkim kamieniu.

Co więcej, jako jedyne na rynku, dysponują mocą wystarczającą do mocowania gwoździo-wkrętów.

Najważniejszą wadą gwoździarek gazowych jest ich cena. Koszt rzędu 4000-5000 zł (a nawet wyższy) stanowi zwykle czynnik dyskwalifikujący.

Generalnie, możemy więc przyjąć, że produkty gazowe to sprzęt profesjonalny wykorzystywany przez fachowców wymagających od swoich urządzeń najwyższych parametrów mocy i wytrzymałości.

Modele tego typu nie są konieczne w przypadku tradycyjnych zastosowań domowych.

Gwoździarki gazowe nie sprawdzą się również, jeśli poszukujemy sprzętu o uniwersalnym zastosowaniu. Urządzenia te są bowiem zazwyczaj ściśle wyspecjalizowane, umożliwiając swobodną pracę w określonym z góry materiale.

Przed zakupem musimy więc dobrze przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania.

Wśród niedogodności związanych z użytkowaniem gwoździarek gazowych wymienić należy także ich obniżoną skuteczność w niskich temperaturach.

Oczywiście, sprawdzą się one także podczas mroźnych zim, ale gdy temperatura spada do -15 czy -20°C, warto mieć w odwodzie zapasową gwoździarkę pneumatyczną.

Gwoździarka gazowa zalety:

  • wysoka mobilność urządzenia – brak ograniczeń związanych z koniecznością stosowania kabla zasilającego lub podłączenia do kompresora,
  • możliwość pracy w twardych materiałach, takich jak beton czy kamień,
  • doskonałe parametry mocy i wytrzymałości,
  • możliwość długotrwałej pracy na jednym zbiorniku gazu (i jednym ładowaniu akumulatora),
  • możliwość stosowania w pracy z najbardziej wymagającymi materiałami.

Gwoździarka gazowa wady:

  • bardzo wysoka cena,
  • wysoka specjalizacja; ogólnie rzecz biorąc, trudno uznawać tę właściwość za wadę, jest to jednak ważna informacja dla wszystkich, którzy poszukują rozwiązań uniwersalnych,
  • umiarkowana tolerancja dla wyjątkowo niskich temperatur.

Gwoździarka pneumatyczna

Gwoździarka pneumatyczne to sprzęt wysoko ceniony przez profesjonalistów.

Urządzenia tego typu działają po podłączeniu do kompresora, którego zadaniem jest pompowanie sprężonego powietrza do cylindra gwoździarki.

Pod jego wpływem tłok przesuwa się, umożliwiając wypuszczenie gwoździa.

Strzał następuje po naciśnięciu spustu.

Modele pneumatyczne charakteryzują się najczęściej dużą uniwersalnością.

Umożliwiają one bowiem efektywną i bezpieczną pracę zarówno w materiałach miękkich, jak i twardych.

Jeśli szukamy gwoździarki o bardzo konkretnym przeznaczeniu, warto skupić się na produktach o wyśrubowanych parametrach. Z pewnością sprawdzą się one lepiej niż warianty uniwersalne.

Ze względu na znaczne ograniczenie mobilności, produkty pneumatyczne wykorzystywane są głównie w zamkniętych warsztatach i zakładach przemysłowych.

Najważniejsze parametry gwoździarek pneumatycznych

Energia strzału określana również jako moc urządzeniaW przypadku gwoździarek pneumatycznych określenie energii strzału gwoździami w dżulach bywa kłopotliwe. Dlatego, w urządzeniach tego typu, zamiast mocy podawane jest prawidłowe ciśnienie robocze. Zazwyczaj wynosi ono 5-8 barów. Przy wyższych wartościach, warto zaopatrzyć się w profesjonalną, jakościową sprężarkę.
Rodzaj i pojemność oraz typ obsługiwanych gwoździPoszczególne modele gwoździarek różnią się od siebie zastosowanym rodzajem zasobnika. Prostsze, półprofesjonalne urządzenia wyposażone są zwykle w magazynki taśmowe o stosunkowo niewielkiej pojemności. Dla profesjonalistów przeznaczone są natomiast zaawansowane zasobniki bębnowe, zdolne pomieścić nawet kilkaset gwoździ. W większości profesjonalnych gwoździarek kąt ustawienia zasobnika wynosi 34 stopnie. Chcąc kupić gwoździarkę, należy także zwrócić uwagę na wymiary (długość i średnicę) oraz rodzaj (łeb pełny lub ścięty) obsługiwanych przez nią gwoździ.
Temperatura pracyKażda gwoździarka posiada określone zakresy temperatur, w których jest zdolna pracować. Urządzenia te wykazują największą odporność zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Można je bowiem stosować nawet w przedziale od -20 do 50°C.
Szybkość oraz dostępne tryby pracySzybkość gwoździarki informuje nas o tym, ile gwoździ możemy wystrzelić w ciągu jednej minuty lub sekundy (w zależności od modelu, wartości te mogą się znacząco różnić). Najwyższej klasy urządzenia pneumatyczne oferują szybkość nawet 2-3 strzałów na sekundę. Na funkcjonalność ma wpływ nie tylko szybkość, ale również możliwość zmiany trybów pracy. Dzięki trybowi automatycznemu, urządzenie wystrzeliwuje gwoździe samodzielnie, w określonym tempie (najczęściej 2 strzałów na minutę). W trybie manualnym musimy natomiast każdorazowo naciskać spust. Niezwykle przydatną funkcją gwoździarek pneumatycznych jest także możliwość regulacji głębokości wbijania.
Wyposażenie dodatkoweWybierając idealną gwoździarkę, zwracajmy uwagę na elementy gwarantujące wygodę i bezpieczeństwo jej użytkowania. Po pierwsze pistolety powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia mechanizmu strzelającego. Po drugie, niezwykle istotne jest odpowiednie wyważenie sprzętu. Wysoką funkcjonalność oraz bezpieczeństwo pracy zapewniają także wygodne uchwyty z gumowanymi elementami antypoślizgowymi oraz hak umożliwiający zamocowanie urządzenia na pasie roboczym. Praktycznym elementem konstrukcji gwoździarki pneumatycznej jest również wziernik magazynka, pozwalający ocenić ilość gwoździ znajdujących się w zasobniku. Wśród najbardziej praktycznych akcesoriów wymienić należy także poręczną walizkę oraz olejarkę niezbędną do prawidłowej konserwacji urządzenia.

Zalety i wady gwoździarek pneumatycznych

Urządzenia pneumatyczne charakteryzują się dobrymi parametrami, zapewniając przy tym zazwyczaj dużą uniwersalność zastosowań.

Można je z powodzeniem wykorzystywać do pracy zarówno z materiałami miękkimi, jak i twardymi.

Warto również podkreślić, że urządzenia tego typu są stosunkowo tanie.

Niestety, ich podstawową wadą jest ograniczona mobilność oraz konieczność zakupu odpowiednio dobranego kompresora.

Prawidłowe działanie gwoździarki pneumatycznej wymaga regularnego stosowania preparatów olejowych zapobiegających zatarciu silnika podczas pracy.

Uwaga! Podczas tego typu prac konserwacyjnych powinniśmy korzystać ze środków przeznaczonych specjalnie do narzędzi pneumatycznych.

Gwoździarka pneumatyczna zalety:

  • dobre parametry,
  • duża uniwersalność zastosowań,
  • stosunkowo niska cena,
  • duża odporność na niskie temperatury.

Gwoździarka pneumatyczna wady:

  • ograniczona mobilność urządzenia,
  • konieczność zakupu odpowiednio dobranego kompresora,
  • specjalne wymagania dotyczące konserwacji.

Gwoździarka cena

Ile kosztują te urządzenia i jakie wybrać?
Ile kosztuje gwoździarka jaką wybrać?

Urządzenia akumulatorowe trudno zaliczyć do klasy budżetowej. Najtańsze produkty tego typu kosztują około 1500 zł.

Za urządzenie średniej klasy zapłacimy natomiast około 2000 zł.

Znacznie mniejsze obciążenie dla domowego budżetu stanowi zakup gwoździarki elektrycznej.

Jej cena waha się bowiem od kilkudziesięciu do około 500 zł.

Najtańsze urządzenia z tej grupy sprawdzą się jednak jedynie podczas mało wymagających, sporadycznych zastosowań.

Urządzenia gazowe to doskonały sprzęt dla profesjonalistów – cena stanowi doskonałe tego odzwierciedlenie. Urządzenia zasilane paliwem gazowym kosztują nawet 5000 zł i więcej.

Do tego doliczyć musimy cenę wymiennego zbiornika gazu (40-60 zł).

Najwyższej jakości gwoździarki pneumatyczne kosztują zaledwie kilkaset złotych (zazwyczaj do 500 zł). Wymagają one jednak korzystania z kompresora, którego zakup stanowi dodatkową inwestycję.

Cena gwoździ waha się, w zależności od ich wielkości i rodzaju, od kilkudziesięciu do około 150 zł za zestaw obejmujący kilka tysięcy sztuk.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sandra

Profesjonalizm autora przebija przez każde zdanie. To przyjemność tutaj wracać.