Glebogryzarka: spalinowa, elektryczna, czy ręczna [parametry i ceny]

Choć mniej popularna niż łopata, grabie czy kosiarka, glebogryzarka ogrodowa może stać się bardzo przydatnym narzędziem w wielu mniejszych i większych ogrodach.

Glebogryzarka
Glebogryzarka

Szczególnie tam, gdzie uprawa gleby wymaga znacznego wysiłku, bo uwalnia ona od żmudnego, trudnego i pracochłonnego przekopywania i ręcznego spulchniania gleby.

Warto więc dowiedzieć się czym dokładnie jest glebogryzarka, gdzie i po co się ją stosuje, oraz na jakiej podstawie wybrać ten sprzęt dla siebie.

Nie zaszkodzi również poznanie tego, jak jej używać.

Pielęgnacja przydomowego ogrodu

Glebogryzarka ogrodowa
Glebogryzarka ogrodowa

Każdy właściciel ogródka marzy o tym, by ziemia pod roślinami ozdobnymi, ale szczególnie pod warzywami była jak najbardziej żyzna.

Tylko wtedy będzie wydawać bowiem jak najbardziej dorodne plony.

Stąd też niezbędne staje się to, by zbite (i ciężkie) kawałki gleby rozdrabniać i doprowadzać do odpowiedniej struktury.

Tylko takie działania zapewniają zasadzonym roślinom prawidłowy wzrost i rozwój.

Niezbędne jest także spulchniane gruntu, czyli wytwarzanie przestrzeni, która będzie mogła zostać wypełniona wodą oraz powietrzem niezbędnym do życia roślin.

Wszystkie te czynności związane z pracą nad glebą są oczywiście dość wymagające: zarówno pod względem użytych sił fizycznych, czasu, jak i cierpliwości.

W małych ogródkach do takich prac wykorzystuje się szpadel i widły amerykańskie.

Jednak na nieco większych powierzchniach, praca z tego rodzaju narzędziami może okazać się zbyt trudna i pochłaniająca zbyt wiele sił.

Wtedy do uprawy ziemi warto wykorzystać glebogryzarkę, która pozwoli na to, by praca w ogrodzie przebiegała znacznie szybciej, a przede wszystkim wygodniej.

Co to jest glebogryzarka i po co się ją stosuje?

Do czego służy to urządzenie?
Do czego służy to urządzenie?

Jak sama nazwa wskazuje, glebogryzarka to maszyna do uprawy gleby.

W większym ogrodzie staje się ona wręcz niezastąpiona do spulchniania oraz wyrównywania (po przekopaniu) ziemi na grządkach.

Sprawdzi się ona także w pracach na polu.

Sprzęt ten może być albo napędzany mechanicznie (pchany ręcznie) albo posiadać może silnik elektryczny lub spalinowy.

Trzeba też zwrócić uwagę, że glebogryzarki mogą mieć różną szerokość pracy i różną moc silnika – dlatego zawsze trzeba wybierać je odpowiednio do swoich potrzeb.

Warto wiedzieć, że glebogryzarka służąca do mechanicznego wzruszania ubitej ziemi, jednocześnie bardzo dobrze ją przy tym odchwaszcza, a także napowietrza.

Niektóre modele są też pomocne w rozprowadzaniu kompostu lub torfu.

Glebogryzarka w przydomowym ogrodzie, bardzo szybko zajmie się wyrównaniem i napowietrzeniem nawet większych powierzchni gleby.

Można używać jej tam, gdzie planuje się założenie trawnika, ale też sadzenie roślin: zarówno tych użytkowych (jadalnych), jak i kwiatów i krzewów ozdobnych.

Sprawdzi się ona w różnego rodzaju pracach sezonowych.

Wśród tych glebogryzarek, które można znaleźć obecnie na rynku znajdują się też takie, które posiadają specjalny osprzęt umożliwiający wykonywanie dodatkowych zadań. Dzięki nim można wtedy poprawić strukturę, wilgotność, a nawet żyzność gleby.

Warto dodać, że mimo takich zalet, sterowanie i obsługa glebogryzarki nie jest trudna – niewiele różni się od użytkowania kosiarki.

Można mieć pewność, że glebogryzarka bardzo skutecznie zastąpi zwykłe grabie, będąc urządzeniem o wiele efektywniejszym i pozwalającym na szybsze zagospodarowanie ogrodu.

Sprawnie rozbije ona nawet duże grudy ziemi i ją wypieli.

Co ciekawe, istnieją również takie glebogryzarki, które po montażu do nich dodatkowych akcesoriów będą spełniać rolę pługu lub obsypnika, a nawet umożliwią wykonanie odśnieżania.

Gdzie i kiedy stosuje się glebogryzarki?

Glebogryzarka stać się może sprzymierzeńcem każdego ogrodnika, zarówno tego początkującego, jak i tego bardzo doświadczonego.

Jak było wspomniane już wcześniej, można używać jej w mniejszych i większych przydomowych ogrodach, sprawdza się oczywiście także na polach.

Doskonale zastępuje one tradycyjne narzędzia ręczne, wyręczając człowieka w przekopywaniu grządek i terenów pod trawniki.

Glebogryzarka sprawdza się szczególnie tam, gdzie do regularnego przekopywania występuje stosunkowo duży obszar, którego ręczne spulchnianie jest niewydajne i niezwykle czasochłonne.

Oczywiście warto zaznaczyć, że glebogryzarka “przekopuje” glebę o wiele dokładniej i sprawniej niż ogrodowe narzędzia ręczne.

Jest ona najbardziej użyteczna wczesną wiosną, kiedy wraz z budzeniem się do życia natury, zaczyna się myśleć o porządkach na rabatach i grządkach, sianiu warzyw i urządzaniu nowych trawników, czasem nawet o tworzeniu od podstaw całego ogrodu.

Oczywiście przydaje się ona także latem i jesienią, kiedy nadal sieje się nowe rośliny, czy chce się dokonać odchwaszczenia gleby na określonym terenie.

Zawsze w takich pracach pierwszą i podstawową czynnością staje się bowiem prawidłowe oraz solidne przygotowanie gruntu, który ma być idealny pod przyszłe nasadzenia.

Glebogryzarka jest pomocna w najcięższych pracach ogrodowych i pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz siły mięśni.

Dzięki jej pracy można zaś uzyskać glebę, która będzie miała stosunkowo luźną oraz gruzełkowatą strukturę.

Dzięki temu możliwy będzie stały dopływ do jej wnętrza: wilgoci, ciepła oraz tlenu, co sprzyjać będzie oczywiście lepszemu rozwojowi roślin.

Wybierając glebogryzarkę do swojego ogrodu zawsze należy wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego gruntu, a także areał jaki będzie przekopywany.

Trzeba też wiedzieć, że sprzęty te dzieli się:

 • ze względu na miejsce wykorzystywania,
 • ze względu na ich napęd.

Pierwsza kategoria to glebogryzarki:

 • ogrodowe,
 • polowe,
 • specjalne.

Jak sama nazwa wskazuje, przy uprawie przydomowego ogrodu sprawdzi się glebogryzarka ogrodowa.

Rodzaje glebogryzarek

Kiedy chodzi o napęd, to obecnie na rynku wyróżnia się trzy główne typy glebogryzarki.

Jest to glebogryzarka:

 • Glebogryzarka ręczna.
 • Glebogryzarka elektryczna.
 • Glebogryzarka wyposażona w silnik spalinowy.

Każda z nich ma oczywiście nieco inne właściwości i różnice w sposobie pracy.

Tak więc po kolei:

Glebogryzarka ręczna

Jest to najprostszy model tego rodzaju sprzętów, a napędzana jest pracą mięśni.

Często nazywa się ją radełkiem albo opielaczem.

Taka glebogryzarka posiada z przodu zęby spulchniające, jest stosunkowo lekka – waży zaledwie kilka kilogramów (do 8 kg) i ma zazwyczaj dość małą głębokość/szerokość roboczą (do 50 cm), gdyż inaczej ciężko byłoby ją pchać.

Jednak i tak wysiłek jaki trzeba wkładać w jej użycie, wpływa niestety niekorzystnie na komfort pracy.

Jest ona jednak bardzo dobrym rozwiązaniem w ogródkach niewielkich, gdzie nie planuje się dużych upraw.

Ręczna glebogryzarka nie jest droga, a za to charakteryzuje się wytrzymałością i istnieje małe ryzyko, że się zepsuje.

Kiedy jednak poszukuje się większego komfortu pracy, to można rozważyć zakup glebogryzarki elektrycznej lub glebogryzarki spalinowej.

Glebogryzarka elektryczna

Glebogryzarka elektryczna
Glebogryzarka elektryczna

Występujący tutaj napęd elektryczny sprawia, że sprzęt pracuje dość cicho.

Taka maszyna jest idealna do pracy w ogrodach o małej albo średniej powierzchni, gdzie znajduje się lekka i dość przepuszczalna gleba i nie ma potrzeby głębokiego spulchniania ziemi.

Wtedy wystarczy zakupić glebogryzarkę elektryczną o mocy 0,75 kW, przy 250 obrotach na minutę.

Do łatwiejszej pracy na rabatach z kwiatami oraz w warzywniku można wybrać sprzęt o szerokości pracy wynoszącej od 20 do 30 centymetrów.

Oczywiście podstawowym warunkiem wykorzystywania tego rodzaju glebogryzarki jest dobry i stały dostęp do źródła prądu elektrycznego.

Warto także wiedzieć, że glebogryzarka elektryczna jest sprzętem przyjaznym środowisku, dlatego świetnie się sprawdzi przy uprawach ekologicznych.

Glebogryzarka spalinowa

Glebogryzarka spalinowa
Glebogryzarka spalinowa

Ich napędem jest silnik spalinowy, dzięki czemu mają dużą moc.

Używa się ich przede wszystkim w większych ogrodach oraz na działkach.

Ich dużą zaletą jest to, że potrafią przekopywać glebę naprawdę głęboko, a ich obsługa nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

Do pracy posiadają one obracające się zęby.

Spalinowe glebogryzarki są też mocne, wytrzymałe i dobrze przystosowane do pracy w trudnych warunkach – stąd też nie ma raczej ograniczeń w ich stosowaniu.

To, że nie posiadają one kabla (jak glebogryzarki elektryczne) daje też większy komfort pracy i sprawia, że sprzęt może być użytkowany na naprawdę dużych powierzchniach.

Wśród wad można wymienić to, że:

 • są one głośne,
 • wydzielają spaliny.

Glebogryzarki spalinowe sprawdzają się szczególnie w ogrodach mających od 100 do 1000 m2 powierzchni, z wieloma grządkami, gdzie występuje ciężkie i silnie zachwaszczone podłoże.

Wybrać tu można np. glebogryzarkę spalinową o mocy silników od 2 do 3,5 kW.

Dobrze kiedy będzie ona posiadała noże współbieżne – działające w tą samą stronę, w którą porusza się cała maszyna.

Głębokość kopania takiej glebogryzarki to nawet 15 centymetrów, a szerokość jest pracy to mniej więcej 40 centymetrów.

Mogą ważyć one około 30 kilogramów, co zależy oczywiście od konkretnego producenta.

Tak duże glebogryzarki są często wyposażane w koło transportowe – służące do łatwiejszego ich przemieszczania, a także uchwyt dwuręczny – do manewrowania maszyną.

Kiedy glebogryzarkę chce się wykorzystywać do innych prac ogrodniczych, to zdecydować się można na model z przednim urządzeniem roboczym.

Do niego można później dołączać dodatkowe akcesoria:

 • obsypnik,
 • bronę pazurową,
 • wertykulator.

Glebogryzarki profesjonalne

Jest to nieco inny rodzaj glebogryzarek, których raczej nie stosuje się w przydomowych ogrodach czy działkach, ale na znacznie większych powierzchniach.

Producenci wyposażają te urządzenia w silniki nowej generacji o mocy 3,9 kW, dzięki czemu sprzęty te są one w stanie wykonać nawet 3600 obrotów na minutę.

Profesjonalne glebogryzarki posiadają też zazwyczaj mokry filtr powietrza – dla lepszej ochrony ogrodnika znajdującego się w suchym i zakurzonym środowisku pracy.

Takie sprzęty są też łatwe do prowadzenia, ponieważ posiadają dwa biegi do jazdy w przód, dlatego można dopasować ich szybkość.

Najlepsze efekty pracy uzyskuje się tutaj wybierając profesjonalne glebogryzarki wyposażone (w znajdujące się za silnikiem) noże przeciwbieżne.

Jak sama nazwa wskazuje, obracają się one w przeciwną stronę niż sama maszyna, dzięki czemu doskonale spulchniają glebę.

Tego rodzaju glebogryzarki mogą spulchnić ziemię do głębokości nawet 40 centymetrów, a szerokość ich pracy osiąga nawet 85 centymetrów.

Jak wybrać glebogryzarkę?

Taki sprzęt musi być dobrany odpowiednio do indywidualnego zapotrzebowania.

Dlatego pod uwagę trzeba wziąć następujące kwestie:

 • Rozważyć trzeba na jakiej powierzchni będzie się używać glebogryzarki.
  W ogrodach o dużych powierzchniach najbardziej optymalne będą modele z szerokim urządzeniem roboczym i mocnym silnikiem spalinowym, a także z biegami w przód i wstecz.
  W ogrodach mniejszych sprawdzić się mogą glebogryzarki elektryczne.
 • Jeszcze przed kupnem sprawdzić trzeba moc i wydajność silnika, który powinien być też łatwy do uruchomienia.
 • Pod uwagę trzeba wziąć to, że napęd spalinowy gwarantuje glebogryzarce mobilność oraz gotowość do użycia w każdym terenie.
 • Kiedy sprzętu zamierza używać się do spulchniania gleby na grządkach oraz rabatach, to powinien on posiadać udogodnienia takie jak regulowane uchwyty oraz dźwignie dla wygodnego manewrowania całością.
 • Zaletą glebogryzarki może stać się wsteczny bieg, który umożliwia wycofanie sprzętu, gdy ten zakleszczy się np. w krzakach.
 • Mając na myśli określone prace ogrodnicze, warto sprawdzić to, czy wybierana glebogryzarka została wyposażona w dodatkowy sprzęt, pozwalający na wykorzystywanie ich do innych zadań.
  Taki sprzęt to np.

  • brona pazurowa,
  • krawędziarka,
  • obsypnik.
 • Na rynku znaleźć można glebogryzarki współpracujące z innymi urządzeniami, to znaczy pługiem (do orki), aeratorem, wertykulatorem czy odśnieżarką.
  Po decyzji i zakupie takiego właśnie sprzętu można z niego korzystać praktycznie przez cały rok, co stanie się bardzo opłacalną inwestycją.

Typ glebogryzarki a areał ogrodu

Chcą wybrać właściwy rodzaj glebogryzarki ogrodowej, należy ją dopasować do powierzchni na jakiej będzie używana, to znaczy do ilości pracy, jaką się dla niej przygotowało.

I tak:

Ogród do 500 m2

W ogrodzie o powierzchni do 500 m2 używać można z powodzeniem glebogryzarki o szerokości pracy wynoszącej ok. 35 cm, mającą napęd ręczny albo elektryczny (o mocy do 500W).

Oczywiście łatwiejsza będzie zawsze praca z glebogryzarką napędzaną elektrycznie.

Nie ma tutaj potrzeby używania głośnych i wydzielających spaliny glebogryzarek spalinowych, które mogłyby być kłopotliwe przy pracy w niewielkim ogródku.

W modelach z napędem elektrycznym przedłużacz powinien zaś dosięgnąć w każdy zakamarek terenu, a wybrana moc maszyny będzie wystarczająca na opisywaną tutaj ilość gleby.

Ogród od 500 do 1000 m2

W ogrodzie mającym więcej niż 500 a mniej niż 1000 m2 gleby do przekopywania, potrzebny będzie już nieco bardziej zaawansowany sprzęt.

Potrzebna będzie albo glebogryzarka elektryczna (o ok. 600W mocy) albo nawet spalinowa.

Musi być to sprzęt o szerokości pracy powyżej 35 cm.

Niewielka glebogryzarka spalinowa będzie mogła poradzić sobie nawet z dużym pasem ziemi, o dość dużej twardości.

Choć będzie ona pracować głośniej niż sprzęt elektryczny, to za to nie będzie potrzebować dostępu do źródła energii elektrycznej, nie będzie też posiadać niewygodnego na takich powierzchniach kabla zasilającego.

Ogród powyżej 1000 m2

W ogrodach i na działkach powyżej 1000 m2, bezwzględnie najlepszym rozwiązaniem stanie się się już sprzęt ciężki, czyli glebogryzarka spalinowa.

Będzie ona miała odpowiednio dużą moc, więcej ostrzy i wysokie obroty.

Wszystkie te cechy będą oczywiście pomocne w rozdrobnieniu twardej ziemi na naprawdę dużej powierzchni.

Do tego, maszyna nie będzie miała długiego, plątającego się pod nogami kabla, który mógłby przeszkadzać przy pracy.

Warto też wiedzieć, że obecnie na rynku znaleźć można glebogryzarki spalinowe, których szerokość pracy w zależności od potrzeb ma od 32 do nawet 62 cm, co zapewnia ich niezwykłą wydajność.

Bardzo często zdecydować się można tutaj także na modele umożliwiające dołączanie opisywanych już wcześniej narzędzi.

Warto jeszcze zaznaczyć, że choć bardzo ważna, to powierzchnia nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru glebogryzarki.

Jej moc silnika i szerokość pracy warto dopasować do przewidywanych warunków pracy.

I tak na przykład, kiedy sprzęt będzie używany w ogrodzie z dużą ilością chwastów, tam gdzie jeszcze nic nie uprawiano a ziemia nie była wcześniej przekopywana (więc jest twarda i zbita), to nawet przy niewielkiej powierzchni najlepsza może okazać się glebogryzarka o większej mocy silnika.

Warto też, by miała ona zęby wykonane z bardzo trwałego materiału oraz funkcję regulowana głębokości pracy.

Glebogryzarka cena

Urządzenia te można zakupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym, ale też w sieciach wielkopowierzchniowych marketów budowlano-dekoratorskich i oczywiście w Internecie.

Obecnie spotkać można naprawdę szeroką ofertę marek i modeli glebogryzarek, co daje szeroki wybór.

Ceny tych ogrodowych sprzętów zaczynają się na kilkuset złotych (ok. 250-300 zł), a kończą na kilku tysiącach (ok. 3 000 zł).

Małe glebogryzarki elektryczne, z wąskim zakresem pracy (20-40 cm), o wadze kilkunastu kilogramów, można dostać już w cenie od 300 do 800 złotych.

Takie sprzęty mogą spulchniać ziemię nawet na głębokość 20 cm, choć zdarzają się i takie, które pracują jedynie na 9 cm.

Inne model glebogryzarek elektrycznych, który będzie pracował na głębokości 25 cm i posiadał szerokość roboczą wynoszącą 45 cm, można nabyć już w cenie wynoszącej nieco ponad 1000 złotych.

Jeśli chodzi zaś o glebogryzarki spalinowe, to ich rynkowa oferta również jest szeroka oraz zróżnicowana.

Do mniejszych ogrodów można wybrać proste i solidne modele o stosunkowo niewielkich gabarytach (oczywiście jak na glebogryzarki z silnikiem spalinowym).

Mogą one ważyć ok. 30 kg.

Ich szerokość robocza może mieć 38 cm, a głębokość pracy wynieść około 20 cm.

Będą kosztować one mniej więcej 1200-1400 złotych i w tej cenie zagwarantowany będzie najczęściej ich regulowany uchwyt.

W większych ogrodach i przy cięższych pracach, warto postawić na glebogryzarkę spalinową, która dodatkowo pozwoli na montaż do niej dodatkowych elementów.

Taki sprzęt, w zależności od producenta, może posiadać szerokość roboczą mającą od 35 do nawet 85 cm.

Silnik zaś najczęściej będzie miał moc dochodzącą do nawet 5,5 KM.

Cena może wahać się tutaj od 2200 do 2500 złotych.

W glebogryzarkach spalinowych, które są najbardziej zaawansowane: posiadają tylny bieg, można do nich dołączać bronę pazurową, wertykulator czy obsypnik, cena może podnieść się nawet do 3000 złotych.

Warto też wspomnieć, że w opisywanych już wcześniej glebogryzarkach profesjonalnych, koszt urządzenia waha się od 6500 do nawet 17 000 złotych, są to jednak sprzęty, których nie używa się w ogrodach, ale na naprawdę dużych uprawach.

Glebogryzarka ogrodowa a kwestie bezpieczeństwa

Glebogryzarki używane w ogrodach i na działkach mogą stać się urządzeniem niezwykle przydatnym.

Są one pomocne w wielu pracach i wyręczają siły człowieka.

Nie można jednak zapomnieć, że ich użytkowanie musi wiązać się z jak największym bezpieczeństwem.

Już w czasie ich zakupu należy więc sprawdzić, czy posiadają one stosowne certyfikaty oraz atesty.

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy trzeba oczywiście dokładnie zapoznać się instrukcją obsługi sprzętu (także glebogryzarki ręcznej!).

W czasie późniejszych prac ogrodowych należy natomiast zwracać uwagę na:

 • uszkodzenia przewodów w glebogryzarkach elektrycznych,
 • ewentualne wycieki paliwa w glebogryzarkach spalinowych.

Przez cały czas trzeba też zachowywać pełną ostrożność, by żadna z kończyn nie dostała się pod rotujące noże maszyny.

Każdy właściciel glebogryzarki musi też przestrzegać tego, by była ona używana zgodnie z przewidzianymi dla niej funkcjonalnościami – nie powinno się jej przeciążać.

Warto też dodać, że prace ogrodowe przy pomocy glebogryzarki powinno się przeprowadzać w okularach ochronnych, ponieważ jej noże mogą wyrzucać w górę nie tylko glebę, ale też różne ciała obce.

Aby praca w przydomowym ogrodzie czy na posiadanej działce była przyjemna, wygodna oraz efektywna, nigdy nie można bagatelizować spraw związanych z bezpieczeństwem.

Podsumowując, glebogryzarka ze względu na swoje zastosowanie stała się bardzo przydatną maszyną ogrodową.

Prace, do których jest ona przeznaczona da się wykonać manualnie, przy pomocy innych narzędzi.

Jednakże ten zautomatyzowany sprzęt został stworzony dla wygody – po to, by ludzie oszczędzali swoje siły oraz czas potrzebny przy pracy w ogrodzie.

Warto więc ją wykorzystywać, by w następstwie otrzymywać piękne rosnące rośliny i obfite plony.

FAQ

✓ Ile kosztuje glebogryzarka?

Ceny ogrodowych glebogryzarek zaczynają się na kilkuset zł (ok. 250-300 zł), a kończą na kilku tysiącach (ok. 3 000 zł). Małe glebogryzarki elektryczne, z wąskim zakresem pracy (20-40 cm), o wadze kilkunastu kilogramów, można dostać już w cenie od 300 do 800 zł. Model elektryczny, który będzie pracował na głębokości 25 cm i posiadał szerokość roboczą wynoszącą 45 cm, można nabyć już w cenie wynoszącej nieco ponad 1000 zł. Cena glebogryzarki spalinowej może wahać się od 2200 do 2500 zł.

✓ Jakie akcesoria warto dokupić do glebogryzarki?

Do swojej glebogryzarki warto dokupić: obsypnik, bronę pazurową, wertykulator.

✓ Jaką wybrać glebogryzarkę?

W ogrodzie o powierzchni do 500 m2 używać można z powodzeniem glebogryzarki o szerokości pracy wynoszącej ok. 35 cm, mającą napęd ręczny albo elektryczny (o mocy do 500W). W ogrodzie mającym więcej niż 500 a mniej niż 1000 m2 gleby do przekopywania, potrzebny będzie już nieco bardziej zaawansowany sprzęt. Potrzebna będzie albo glebogryzarka elektryczna (o ok. 600W mocy) albo nawet spalinowa. W ogrodach i na działkach powyżej 1000 m2, bezwzględnie najlepszym rozwiązaniem stanie się się już sprzęt ciężki, czyli glebogryzarka spalinowa.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wesele

Spalinowe a przynajmniej profesjonalne moga glebiej uprawic ziemie niz te doczepiane do minitraktorkow . A to jest ciekawe. Spalinowa 30-40cm, a ciagnikowa 20-25cm …. przynajmniej te do ogrodow itp

Oliver

Niesamowite, jak ten blog o budowie potrafi przekazać skomplikowaną wiedzę w prosty sposób.