Jak stworzyć wymarzony ogród? Część 4.

ogród eko

Ekologia w ogrodzie – jak stworzyć ekodziałkę?

Ogród ekologiczny to taki, w którym w sposób naturalny przyroda „przeprowadza” poszczególne procesy. Pielęgnacja takiego ogrodu wymaga niewielkich nakładów pracy i czasu.

Ogród ekologiczny w porównaniu do ogrodu naturalistycznego, który zapewnia optymalne warunki dla roślin i zwierząt, ma za zadanie dostarczyć dodatkowo obfitych plonów warzyw i owoców.

Jednocześnie powinien być atrakcyjny, z różnorodnością roślin ozdobnych, nasadzeń drzew i krzewów owocowych, oraz posiadać miejsce na rekreację i odpoczynek, oraz warzywnik.

Rośliny w ekologicznym ogródku powinny być lokalne, wymagające jak najmniejszego podlewania, zgodnie z panującymi warunkami w danej strefie klimatycznej.

Każde odstępstwo od tych warunków, może doprowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu i harmonii ogrodu ekologicznego. Dlatego też, w ogrodach ekologicznych nie sadzimy roślin egzotycznych, czy takich, które nie występują w naturze na danym terenie.

ekologiczny ogródek przydomowy

Jeśli decydujemy się na założenie ogrodu ekologicznego, musimy zrezygnować z wszelkich chemicznych środków stosowanych do nawożenia i opryskiwania roślin.

Stosujemy tylko środki naturalne, a najlepiej takie, które sam ogród „wyprodukuje”.

Pamiętajmy, że wybierając rośliny miejscowe można wykorzystać ich sprzyjające oddziaływanie na siebie nawzajem.

Dodatkowo, rośliny takie przyciągają zamieszkujące dany ekosystem zwierzęta i owady, które są naturalnymi sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami niszczącymi uprawy w ogrodzie.

[tweet_box design=”default” float=”none”]Zwierzęta i owady są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami niszczącymi uprawy w ogrodzie[/tweet_box]

Podstawową zasadą w przypadku ogrodów ekologicznych jest stworzenie odpowiednich grup roślin i nasadzeń, które naturalnie występują w środowisku miejscowego ekosystemu.

Dobór roślin i ich sąsiedztwa, oraz właściwe ich rozmieszczenie w ogrodzie zagwarantuje wysokie i dorodne plony, a ogród zaprojektowany w zgodzie z naturą będzie cieszył oko każdego domowego ogrodnika.

Aby zapewnić dobre warunki dla życia zwierząt i owadów, w ogrodzie eko nie powinno się zbyt krótko przycinać trawnika.

Należy też pozostawić miejsce, w którym nie będzie się wygrabiać ściółki, liści i gałęzi.

ekologiczny ogród warzywny

Zwierzęta i owady w ekologicznym ogrodzie

W miejscach nagromadzenia ściółki, liści i gałęzi zasiedlają się biedronki, które są niezastąpione w walce z mszycami, z przędziorkami, jak również wytępią tarczniki, miodówki i młode larwy motyli.

Do walki z mączlikami, niszczącymi uprawy warzywne, pomocne będą gąsieniczniki.

Larwy złotooków żywią się mszycami, wciornastkami i wełnowcami. Zimują ukryte pod korą starych drzew, lub na strychach i w ogrodowych szopkach, czy altanach.

Warto do ogrodu zaprosić jeże, które pod stertą gałęzi i liści będą mogły się zadomowić, żywiąc się larwami i ślimakami.

Również krety i ryjówki to sprzymierzeńcy w walce z larwami sprężyków, które obgryzają korzenie i liście młodych warzyw.

Stwarzając wygodne warunki w ogrodzie dla ptaków, będziemy mieli nieopisane korzyści z ich działania, bowiem sikorki, wróble, rudziki, pokrzewki, słowiki i szpaki zjadają larwy gąsienic.

Ptaki chętnie zakładają swoje gniazda w krzewach ozdobnych, na drzewach, czy pod dachami domów, lub domków gospodarczych.

Można także powiesić budki dla ptaków, lub owadów.

Dla bardziej wymagających ogrodników, pożytecznym będzie hodowla pszczół w niewielkich ulach, a pszczoły oprócz zapylania kwiatów w ogrodzie dostarczą miód i wosk pszczeli i pomogą w walce z szerszeniami.

Dzięki „współpracy” ze zwierzętami i pożytecznymi owadami, będzie można uniknąć oprysków, które szkodliwe są zarówno dla zwierząt i owadów, jak również dla roślin, które mogą wydawać mniejsze i słabsze plony.

Alternatywą dla oprysków chemicznychopryski wykonywane z naturalnych naparów i wyciągów:

  • pokrzywy;
  • piołunu;
  • skrzypu polnego;
  • kozłka, czosnku;
  • cebuli;
  • rumianku;
  • paproci.

ekologiczne owoce ogród Do walki ze ślimakami można także zasadzić pomiędzy warzywami na grządkach, aksamitki i nagietki, które ochronią pozostałe rośliny przed nicieniami korzennymi.

Do naturalnych sposobów ochrony ogrodu zaliczamy również tablice kolorowe, pomalowane klejem, które mają za zadanie zwabić i uwięzić niepożądane w ogrodzie owady.

Innym sposobem naturalnej ochrony jest malowanie na biało pni drzew owocowych, siatki ochronne, oraz opaski lepowe.

Dla optymalnej uprawy ogrodu niezbędnym jest nawożenie go – najlepiej jest stworzyć na działce miejsce na kompostownik ekologiczny, w którym składowane będą wszelkiego rodzaju odpady organiczne.

Na kompoście kończy się organiczny obieg substancji odżywczych w ogrodzie ekologicznym.

Dodatkowo dla podniesienia walorów kompostu można dodawać naturalne preparaty zawierające kolonie bakterii kompostowych, lub hodować dżdżownice kompostowe, czyli kalifornijskie, które dostarczą naturalny nawóz, zwany biohumusem.

Do nawożenia ogrodu można stosować również oborniki zwierzęce (kurze, krowie itp.), których używa się zgodnie z zaleceniami fachowych firm ogrodowych.

Ważnym elementem ogrodu ekologicznego jest zbiornik na wodę deszczową, którą wykorzystać można do podlewania roślin w porach bezdeszczowych. Podobnym rozwiązaniem może być podziemny zbiornik na deszczówkę, lub studnia własna.

Można również zainstalować uzdatniacz do pomyj, lub ekologiczną przydomową oczyszczalnię na ścieki bytowe dla odzysku wody, którą następnie można przeznaczyć do podlewania ogrodu, poprzez montaż instalacji podlewająco-nawadniającej działkę.

Innym dobrym i sprawdzonym sposobem jest założenie oczka wodnego, lub mini rzeczki w obiegu zamkniętym wody.

Miejsce takie wytworzy indywidualny mikroklimat ogrodu, dla mieszkających w nim zwierząt i będzie wspaniałym zakątkiem dla relaksu domowników.

W ogrodzie ekologicznym nie może być przymusu dla rosnących roślin, gdyż same w sposób naturalny powinny się swobodnie rozwijać i rozrastać.

Wyjątkowo cenne są stare drzewa, które wykorzystać można jako podporę dla nowych nasadzeń na przykład z roślin pnących ozdobnych, lub owocowych, albo na gniazda i miejsca lęgowe dla ptaków.

W ogrodzie ekologicznym detale i wykończenia elementów małej architektury powinny być proste i wykonane z elementów naturalnych:

  • kamienia,
  • klinkieru,
  • żwirku,
  • drewna,
  • trzciny.

Stwarzają one tym samym niepowtarzalny naturalny charakter.

Zachęcamy również do przeczytania piątej części cyklu artykułów „Jak stworzyć wymarzony ogród?” poświęconej ogrodom naturalistycznym.

Ogród bez Tajemnic - Permakultura w ogródku

 

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze