Jak stworzyć wymarzony ogród? Część 2.

projekt ogrodu przy domu

W drugiej części cyklu artykułów poświęconych przydomowym ogrodom pragniemy przybliżyć Wam zasady projektowania i zakładania ogrodu na dużych, przestronnych działkach, oraz mniejszych i małych ogródków miejskich. Jednymi z najważniejszych czynników mających wpływ na ostateczny wygląd ogrodu, oraz jego pielęgnację są wielkość działki i terenu wokół domu, oraz jego zagospodarowanie.

Projektowanie ogrodów na dużych działkach

Ogród na dużej działce, przestronnej i rozległej, może posiadać dynamiczny układ.

Mogą urozmaicać go zmieniające się przez kolejne pory roku i następne lata różne gatunki, wielkości i barwy roślin. W dużym ogrodzie można pozwolić sobie na większą swobodę, a nasadzenia z roślin najlepiej projektować w luźnych i spójnych kolorystycznie zgrupowanych kompozycjach.

Głównymi elementami takiego ogrodu będą drzewa i krzewy ozdobne o zabarwieniu intensywnej zieleni posadzone wśród trawników, które miejscami mogą być elegancko przystrzyżone, gdzieniegdzie mogą być luźne, zasadzone jako łąka z kwiatami, lub ograniczone częściowo nasadzeniami z rabat kwiatowych. W dużym ogrodzie można tak dobrać gatunki roślin, aby tworzyły kolorowe akcenty. Pamiętajmy, że ogród w całości obsadzony wyłącznie zielonymi roślinami, będzie wydawał się monotonny i nudny. Najlepiej jest wpisać w niego rośliny o ciekawej bryle i charakterystycznej barwie – na przykład rośliny o zabarwieniu liści, igieł lub kwiatów w odcieniach  bordo, w kolorze złocistym, żółtym, lub białym itp. Drzewa i krzewy ozdobne to rośliny stanowiące bazę ogrodu, są zazwyczaj łatwe w uprawie i pielęgnacji. Natomiast dodatkowe elementy jak rabaty kwiatowe, czy bardziej wymagające rośliny, to elementy ogrodu, przy których będziemy musieli poświecić więcej czasu na pielęgnację.

ogrod duza dzialka

Zaletą dużego, przestronnego i dynamicznego ogrodu jest to, iż przez cały rok będziemy mieli różne efektowne układy – kiedy jedne rośliny zaczną przekwitać, a już następne będą przykuwać naszą uwagę swoim rozkwitem. Ogród taki sprawia wrażenie wiecznie kwitnącego i “żyjącego” i nie sposób się w nim nudzić.

Dodatkowo na trawniku można w zależności od pory roku zasadzić luźne kępki kwiatów i wczesną wiosną można cieszyć się widokiem przebiśniegów, śnieżek, ciemierników, oraz innych wczesnowiosennych kwiatów i roślin cebulowych, które pięknymi barwami będą malowały nasz trawnik. Późniejszą wiosną i latem mogą to być kępki koniczyny, czy nawet pospolitego mlecza, lub maku ogrodowego.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nasion traw z mieszanką kwiatów łąkowych dostępnych na naszym rynku w sklepach, czy centach ogrodowych.

Trawnik w taki sposób założony, można częściowo przycinać, a miejscami wśród kamieni, lub na rogach działki można pozostawić w lekkim nieładzie, nie przystrzyżone. Jeśli zdecydujemy się na nisko przycinany trawnik, w stylu angielskiej murawy, to musimy liczyć się z systematyczną jego pielęgnacją, czyli nawożeniem, nawadnianiem i koszeniem co kilka dni.

W dużym i rozległym ogrodzie warto zaprojektować i założyć mniejsze części kompozycyjne, tak by cały ogród był podzielony na poszczególne kameralne miejsca jak na przykład plac zabaw dla dzieci, czy miejsce na domek ogrodowy dla dzieci, domek na drzewiemini nasady z drzewami owocowymi, miejsca dla odpoczynku i rekreacji dla poszczególnych domowników.

ogrod mała architektura

Ważnym elementem ogrodu jest wyodrębniona część gospodarcza – pomieszczenie techniczne na sprzęty i narzędzia ogrodowe, z miejscem na kompostownik i źródłem poboru wody do podlewania ogrodu.

Można również zastosować rozwiązanie z instalacją samoczynnego podlewania, ale jest to dość kosztowny wariant. W dużym ogrodzie, można pozwolić sobie na zastosowanie elementów małej architektury jak na przykład:

  • Altan;
  • Murków, dzielące poszczególne części ogrodu;
  • Płotków dekoracyjnych;
  • Mostków;
  • Oczek wodnych.

Można również zastosować zróżnicowanie poziomów poprzez budowę schodków, czy nawet większych platform poziomych z trawnikiem, lub luźnych kompozycji roślin, albo wzniesień z roślinami skalnymi.

Skalniaki lub klomby kwiatowe, są częstym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem w dużych przestronnych ogrodach.

W ogrodzie takim można sadzić duże i szybko rosnące rośliny, które ewentualnie w przyszłości można elegancko podcinać.

projektowanie ogrodu

Jak zaprojektować ogród na mniejszej działce?

Ogród na mniejszej działce, wymaga większej dyscypliny przy projektowaniu i zakładaniu, bowiem ograniczona przestrzeń wokół domu niejako sama w sobie narzuca pewne rozwiązania.

Ograniczona blisko znajdującym się ogrodzeniem powierzchnia, powoduje iż charakter małego ogrodu jest bardziej statyczny i w pełni musi się wpisywać w rodzaj i styl domu.

W takim ogrodzie podział na poszczególne części musi być optymalnie rozplanowany, tak by starczyło miejsca na podstawowe funkcje.

Ważna jest dobrze uporządkowana przestrzeń na wypoczynek, jak również na cześć gospodarczą.

Aby przestrzennie i optycznie powiększyć granice ogrodu dobrze jest zaplanować prosty i czytelny, dobrze wypielęgnowany układ roślin i elementów małej architektury – zbyt duże ich nagromadzenie może wywołać efekt ciasnoty.

Jeśli wielkość działki pozwoli na wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca, można wówczas podzielić ją niewielkimi kępami roślin, lub elementami architektury, tak aby nie było widać wszystkich jej krańców – dzięki temu otrzymamy złudzenie większej przestrzeni.

W małym ogrodzie należy sadzić nieduże, lub wolno rosnące rośliny do późniejszego przycinania.

Istotnym elementem takiego ogrodu będzie dobrze wypielęgnowany i systematycznie przycinany trawnik, oraz wybudowane ścieżki, lub chodniki łączące poszczególne części ogrodu.

Pełnią one funkcję ozdobną, a charakterem powinny nawiązywać do stylu i detali architektonicznych elewacji domu.

Ewentualne kompozycje roślinne, czy klomby kwiatowe powinny być dobrane wielkością i skalą do otoczenia domu.

Można tutaj również wykorzystać różną barwę roślin, ale nie mogą to być rośliny wielkogabarytowe.

projekty ogrodow miejskich

Przydomowy, miejski ogród na niewielkiej działce.

W małym ogrodzie miejskim, który ma niewielką przestrzeń i najczęściej ograniczony jest ścianami budynków, lub ogrodzeń najlepiej jest stworzyć patio, w którym większa jego cześć będzie wykostkowana, lub wybrukowana, albo wyłożona powierzchnią z drewna egzotycznego.

W takim ogrodzie zazwyczaj nie ma miejsca na większe zasadzenia, a rośliny najlepiej jest uprawiać w donicach, które można dowolnie przestawiać i dzięki temu otrzymamy ciekawe efekty w ogródku.

Jeśli jest trochę miejsca, to można założyć mini warzywniak, lub zielnik w skrzynkach, lub donicach, albo niewielką szklarnię ogrodową.

Rośliny sadzimy również po bokach, przy ścianach, a na środku pozostawiamy wybrukowany placyk, lub niewielki nisko i dokładnie przycięty trawnik.

W takim ogrodzie musi panować rygor i dyscyplina w pielęgnacji roślin.

Zaletą takiego ogrodu jest to, iż można w nim uprawiać delikatne, lub egzotyczne rośliny, które w stworzonym w takim mikroklimatycznym ogrodzie poradzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, panującymi w naszej strefie klimatycznej.

Z założenia, w małym ogrodzie miejskim nie sadzi się okazałych i szybko rosnących roślin, a ogród taki ma charakter zacisznego zakątka ściśle zintegrowanego z wnętrzem i bryłą domu i stanowi dodatkowe pomieszczenie – “zewnętrzny pokój wypoczynkowy”.

Zachęcamy również do przeczytania trzeciej części cyklu artykułów “Jak stworzyć wymarzony ogród?

Projekt i realizacja ogrodu

 

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze