Jak stworzyć wymarzony ogród? Część 1.

pielegnacja ogródka

Wraz z nadejściem wiosny, rozpoczynamy nowy cykl porad dla Inwestorów związany z otoczeniem domu.

Architekci z MGProjekt podpowiadają jak rozplanować i wykonać ogród wokół domu jednorodzinnego, tak by był piękny, funkcjonalny i wpisywał się charakterem w styl zabudowy.

Projektowanie i zakładanie ogrodów to sztuka, która towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. Poprzez wieki, powstało wiele szkół i stylów związanych ze sztuką ogrodową a wiele z nich jest wciąż aktualnych.

Nieustannie pojawiają się też nowe nurty i inspiracje, pozwalające dopasować otoczenie domu do jego architektury.

Jedną z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych zasad tworzenia ogrodu jest dążenie do zaprojektowania „skrojonej na miarę” przestrzeni, która zaoferuje wypoczynek przebywającym tam osobom.

Kluczową kwestią jest dążenie do takiej formy ogrodu, której pielęgnacja przynosi przyjemność, a nie kojarzy się z przykrym obowiązkiem.

Często Inwestorzy zaabsorbowani projektem domu i jego budową, zapominają o bardzo istotnej sprawie, jaką jest kształtowanie przestrzeni wokół wybudowanego już budynku.

Architekci MGProjekt, pragną zwrócić uwagę na tak ważny element, jakim jest ogród, bowiem jego prawidłowe rozplanowanie pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego miejsca, będącego integralną częścią naszej inwestycji.

Przed założeniem ogrodu, warto zastanowić się jakie ma spełniać funkcje – najlepiej jest to określić już na etapie projektu domu.

Można to zlecić specjalistycznej firmie, która oprócz projektu zajmie się również realizacją ogrodu, albo można ogród założyć samemu we własnym zakresie.

Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania:

  • czy ogród ma być przestrzenią dla wspólnego wypoczynku dla całej rodziny, czy ma być podzielony na mniejsze obszary dla poszczególnych domowników,
  • czy będziemy w nim uprawiać tylko rośliny ozdobne, czy ogródek warzywny, czy postawimy na rekreację,
  • a może wszystkiego po trochu.

Ważne jest również określenie charakteru przestrzeni wokół budynku – czy ogród ma być uporządkowany, spójny i reprezentować określony styl z dopieszczonymi detalami, czy może dopuszczamy luźny i naturalny nieład.

Należy zastanowić się również, czy przestrzeń ma mieć charakter otwartego trawnika z wykończeniem ozdobnymi roślinami, wraz z małą architekturą, czy preferujemy gąszcz bujnych roślin.

 

projektowanie ogrodów

Zaprojektuj ogród z charakterem!

Przed założeniem ogrodu, powinno się dobrze rozplanować poszczególne elementy działki – zaprojektować przede wszystkim:

  • wjazd na działkę,
  • część gospodarczą (śmietnik, lub miejsce na pojemniki na odpady stałe, skład opału – drewutnia, kompostownik, ewentualne pomieszczenie gospodarcze na narzędzia ogrodowe, lub wiatę garażową),
  • miejsca postojowe,
  • dojścia do domu,
  • taras,
  • oświetlenie działki,
  • małą architekturę,
  • ogrodzenie, wraz z bramą wjazdową i furtką.

Dobrze, kiedy poszczególne elementy ogrodu zostaną zaprojektowane w podobnym charakterze, a stylem i detalem nawiązywać będą do architektury domu.

pielęgnacja ogrodu

Jeśli na działce rosną już okazałe rośliny warte zachowania, to warto je wykorzystać i wkomponować w nowe zasadzenia.

Jeśli roślinność na działce nie spełnia określonych warunków, gdyż na przykład są to dziko rosnące „samosiejki” to wtedy lepiej jest po prostu się ich pozbyć, a ogród zakładać od nowa.

Dobrze zachowane proporcje w wielkości poszczególnych stref, pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie ogród – w zależności od liczby mieszkańców i zapotrzebowania, należy odpowiednio rozplanować poszczególne części ogródka, tak by optymalnie wykorzystać powierzchnię działki.

Jeśli działka jest duża, wówczas rozplanowanie jej otoczenia będzie prostsze, przy mniejszej działce należy zachować pewien rygor w projektowaniu, tak by można było zastosować optymalne rozwiązania.

Przy projektowaniu ogrodu, ważnym jest również, aby już na początku zostało określone, czy ogród ma mieć charakter wyważony, uniwersalny, spójny, czy ma być efektowny.

Dobrze przemyślana kompozycja ogrodu pozwoli na stworzenie ogrodu w stylu preferowanym przez domowników.

wymarzony ogród

Ogród uniwersalny, to taki, który swoim stylem będzie pasował do każdego domu, a jego kompozycja będzie stonowana, elegancka, bez charakterystycznych ekstrawaganckich dekoracji, czy dominant.

Ogród taki będzie się ładnie wpisywał zarówno w otoczenie domu, jak i okoliczną zabudowę i będzie posiadał prosty i przejrzysty układ.

Podział na poszczególne strefy będzie ze sobą harmonizował, a dobór roślinności nie będzie sprawiał problemów przy pielęgnacji.

Jeśli zdecydujemy się na projekt ogrodu w takim stylu, warto zaczerpnąć inspiracje z tradycji ogrodów pałacowych, czy wokół starych dworów, których głównym założeniem są osie widokowe, łączące poszczególne elementy ogrodu takie jak tarasy, ścieżki, altany, oczka wodne, czy wyodrębniony warzywnik.

Pamiętać należy o umiarze i zachowaniu odpowiedniej skali w tworzeniu przestrzeni ogrodu uniwersalnego.

Przy wyborze ogrodu w szczególnym stylu, na przykład dla miłośników orientu, trzeba pamiętać aby ogród swym stylem pasował do zabudowy i ogród taki wymagać będzie dużych nakładów pracy jak i zasobów pieniężnych.

Dobrze założony i pielęgnowany dostarczy nam sporej satysfakcji i da znakomite efekty.

Istotnym jest, aby przed wyborem stylu ogrodu, wiadomym było kto będzie zajmował się takim ogrodem – poszczególni domownicy, czy zatrudniony ogrodnik.

Dla zapracowanych alternatywą będzie wynajęcie ogrodnika, lub założenie ogrodu uniwersalnego z powściągliwą aranżacją i mało wymagającymi w uprawie roślinami.

Okazuje się, ze czasami wystarczy dobrze wypielęgnowany trawnik, kilka dużych drzew i atrakcyjnych krzewów ozdobnych, aby ogród nabrał charakteru i tym samym był prosty w utrzymaniu.

Przy uprawie grządek, czy rabat kwiatowych, lub przy okazałych wymagających roślinach nakład pracy i czasu będzie większy.

trawa w ogrodzie

Warto wspomnieć o kosztach, bowiem zakładanie ogrodów wymaga poniesienia sporych wydatków.

Ważnym jest, aby realnie określić swoje możliwości finansowe, tak by wynik końcowy spełnił nasze wymagania i aby w trakcie zakładania ogrodu nie okazało się że zabrakło nam funduszy, a ogród pozostanie nie wykończony.

W kolejnym artykule z cyklu „Jak stworzyć wymarzony ogród? Część 2” architekci z MGProjekt opiszą poszczególne etapy realizacji wymarzonego ogrodu.

Zapraszamy do lektury, która może pomóc Wam w znalezieniu inspiracji i zastosowaniu ciekawych rozwiązań przy zakładaniu ogrodu.

Projektowanie ogrodów

 

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze