Wanna z prysznicem: cena, opinie i montaż wanny [krok po kroku]

Wanna z prysznicem
Wanna z prysznicem

Prysznic czy wanna? To często pojawiające się pytanie podczas aranżacji łazienki. Gdy nie możesz się zdecydować, rozwiązaniem jest wanna z prysznicem, czyli zabudowa 2 w 1. Dzięki takiej wannie z prysznicem niej nawet w małej łazience można brać zarówno szybkie, orzeźwiające prysznice, jak i długie, relaksujące kąpiele. Gdzie takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać najlepszą wannę z natryskiem? Podpowiadamy!

Wanna czy prysznic w małej i dużej łazience

Wanna czy prysznic – co wybrać do łazienki?
Wanna czy prysznic – co wybrać do łazienki?

Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu i mieszkaniu. Chociaż nie spędza się w niej tak dużo czasu, jak w pozostałych pokojach, to jednak jej wystrój i wyposażenie mają kluczowe znaczenie dla codziennego komfortu. Jako że podstawową funkcją łazienki jest pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, musi znaleźć się w niej taka zabudowa, która będzie to umożliwiała. Do mycia całego ciała stosuje się dwa rodzaje urządzeń sanitarnych – to wanna oraz prysznic. Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje zalety i wady. Podczas urządzania nowej łazienki lub jej remontu często trzeba stanąć przed dylematem – co wybrać?

Wanna w łazience

Zalety i wady wanny w łazience
Wanna w łazience wady i zalety

Wanny dostępne są w wielu wariantach do wyboru – nie tylko jako klasyczne prostokątne, ale również narożne lub wolnostojące. Wanny wolnostojące są ostatnim hitem w aranżacji łazienek. Wanna połączona z prysznicem z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią długie, relaksujące kąpiele w wannie, podczas których można wypocząć w ciepłej wodzie. Łazienka z wanną na pewno spodoba się też rodzinom z małymi dziećmi. Maluchy mogą wtedy spędzić miły czas podczas relaksującej kąpieli w wannie, korzystając z różnych zabawek. Głównym minusem wanien jest ich spora powierzchnia. Chociaż w sprzedaży można znaleźć krótszą wannę o długości zaledwie 100-140 cm oraz szerokości 65-75 cm, to jednak i tak zabudowa tego typu zajmuje w małej łazience sporo miejsca. Alternatywą może być narożna wanna i prysznic w jednym, która sprawdzi się zarówno w małej jak i dużej łazience. Dodatkowo systematyczne korzystanie z wanny oznacza spore koszty związane z dużym zużyciem wody.

Prysznic w łazience

Zalety i wady prysznica w łazience
Zalety i wady prysznica

Druga opcja to montaż prysznica. Obecnie w łazienkach spotyka się różne zabudowy prysznicowe – kabiny z brodzikami, prysznice z kabinami z drzwiami, ale bez brodzików, kabiny typu walk in, które pozbawione są brodzików i drzwi. Atutem prysznica jest możliwość mycia się bez konieczności zużywania dużej ilości wody, dlatego to zabudowa z prysznicem przyjazna jest dla kieszeni i dodatkowo dla środowiska. Prysznic idealnie nadaje się też dla osób, które oszczędzają swój czas – wystarczy tylko kilkuminutowa kąpiel pod prysznicem, aby dokładnie umyć włosy i ciało. Kolejny plus to wymiary zabudowy prysznicowej. Do małych łazienek najczęściej wybierane są kabiny prysznicowe o wymiarach 70 x 70 cm lub 80 x 80 cm w półokrągłym kształcie. Standard to prysznic 90 x 90 cm, ale dostępne są też kabiny w wymiarach 90 x 100 cm. Ponadto prysznic lepiej sprawdzi się u osób mających trudności z samodzielnym poruszaniem się, między innymi osób niepełnosprawnych czy seniorów.

Czy wanna z prysznicem to dobre rozwiązanie?

Czy wanna z prysznicem w łazience to dobre rozwiązanie?
Czy wanna z prysznicem to dobre rozwiązanie?

Wanna z prysznicem, określana także jako wanno-prysznic, łączy w sobie konstrukcję charakterystyczną dla dwóch urządzeń sanitarnych – wanny i prysznica. To wyposażenie, które ma kształt wanny i kabinę prysznicową – pełną i z drzwiami, w formie otwartego parawanu nawannowego, zasłonki. Wanno – prysznic w jednym to rozwiązanie, które najczęściej kojarzone jest z małymi łazienkami, jednak z powodzeniem można zastosować wannę z funkcją prysznica również w większym pokoju kąpielowym. Wanna z prysznicem oszczędza miejsce, a przy tym daje możliwość wzięcia prysznica lub relaksującej kąpieli w zależności od potrzeb. Dzięki temu wanna z prysznicem sprawdzi się również w rodzinach, gdzie domownicy mają inne preferencje związane z kąpielą. Wanna łączona z prysznicem to dobry wybór wtedy, gdy:

  • użytkownik chce mieć wybór dotyczący formy kąpieli,
  • łazienka o niewielkim metrażu jest za mała na zamontowanie osobnej wanny i prysznica,
  • domownicy mają inne preferencje dotyczące kąpania.

Wanna z prysznicem rodzaje zabudowy

Wanna z prysznicem – rodzaje zabudowy
Wanna z prysznicem – rodzaje zabudowy

Zabudowa wanny z prysznicem powinna być dobrze przemyślana, aby spełniała oczekiwania wszystkich mieszkańców domu. Producenci wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom klientów poszukujących praktycznych rozwiązań typu 2 w 1. Wobec tego w sklepach czeka szeroka gama urządzeń sanitarnych – produkty łączące w sobie funkcje wanny i prysznica. Przed rozpoczęciem prac warto zatem zapoznać się z dostępnymi opcjami, aby wybrać taką, która będzie pasowała do pomysłu na wnętrze i zapewniała maksimum wygody i bezpieczeństwa. Rodzaje wanien z prysznicem:

  • wanna z zasłoną prysznicową,
  • wanna z parawanem nawannowym,
  • wanna z kabiną prysznicową,
  • wanna z drzwiami i szklanym parawanem nawannowym,
  • wanna z drzwiami kabiny natryskowej.

Każda z powyższych rodzajów zabudowy ma nieco inną konstrukcję, co również wpływa na komfort w czasie kąpieli i wygodę korzystania z całej łazienki. Na co warto się zdecydować?

  • Wanna z zasłoną prysznicową. Najprostszym sposobem, aby w łazience zagościła zarówno wanna, jak i prysznic, jest zamontowanie nad wanną drążka prysznicowego wraz z zasłoną. Należy też zmienić baterię na wannowo-prysznicową, aby korzystać z orzeźwiających pryszniców w swojej łazience z wanną. Zastosowanie zasłony prysznicowej sprawdzi się wtedy, gdy priorytetem są niskie koszty – wanna z prysznicem wyposażona w zasłonę prysznicową to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, ponieważ koszt zakupu drążka z kotarą to jedynie kilkadziesiąt złotych, a prace montażowe można wykonać we własnym zakresie. Zasłonięta kotara prysznicowa zabezpiecza łazienkę przed rozpryskiwaniem się wody spod prysznica. Z drugiej strony takie rozwiązanie może być mało komfortowe – zasłonę prysznicową najlepiej umieszczać wewnątrz wanny, aby spadająca na nią woda nie kapała na podłogę, co zmniejsza wygodę brania prysznica. Zasłonę prysznicową łatwo wyprać.
  • Wanna i prysznic w jednym ze szklanym parawanem nawannowym. Popularnym sposobem na wykonanie wanny i prysznica w łazience jest wykorzystanie odpornego na uszkodzenia mechaniczne parawanu nawannowego. W sklepach można znaleźć produkty w wielu wymiarach i kształtach, aby dopasować je do łazienki i do swoich wymagań. Parawan nawannowy to konstrukcja zwykle wykonana ze szkła hartowanego o grubości 5-8 mm, czyli specjalnie wzmacniana i chroniona przed rozbiciem – przy silnych uderzeniach szkło to rozpryskuje się na drobne, nieostre kawałki, dlatego jest w pełni bezpieczne. Tafla może być dodatkowo wykańczana specjalnymi powłokami ułatwiającymi utrzymanie jej w czystości. Dostępne są także parawany nawannowe z szybami polistyrenowymi, czyli wykonanymi z tworzywa sztucznego. Wysokość parawanów nawannowych to najczęściej 130-150 cm, natomiast ich długość (szerokość) to od 80 cm do 120 cm. Różne warianty rozmiarowe pozwalają na dopasowanie parawanu do wanny. Wykańczane są najczęściej profilami i zawiasami w kolorze srebra błyszczącego lub satynowanego. Materiałem jest najczęściej aluminium dopasowane kolorystycznie. Obecnie bardzo modne są również parawany nawannowe z czarnymi profilami w stylu loft. Wybrane modele mają praktyczne uchwyty na ręczniki. Montaż parawanu odbywa się do ściany, przy której znajduje się wanna z funkcją prysznica. Wykorzystuje się do tego celu kołki oraz podpórki, a połączenie dodatkowo zaleca się wykończyć silikonem montażowym, aby zapobiec przeciekom. Parawany nawannowe jednoelementowe, czyli w formie nieruchomych szyb są najtańsze. Są one montowane do ściany i dodatkowo na krawędzi wanny. Nieruchoma konstrukcja zapewnia szczelność przy połączeniu z wanną, ale nie daje pełnej ochrony przed pryskaniem wody, dlatego rozwiązanie to nie zawsze odpowiada każdemu użytkownikowi. Z kolei szklany parawan składany – dwuelementowy, trzyelementowy – zbudowany jest z połączonych ze sobą zawiasami szyb. Umieszczona w dolnej części parawanu uszczelka zabezpiecza przed przeciekaniem wody. Można stosować je do wanien prostokątnych lub asymetrycznych – narożnych. Podczas brania prysznica parawan można złożyć tak, aby przypominał on kabinę prysznicową, dlatego zapewnia on wtedy lepsze zabezpieczenie przed wodą. W przypadku wanien asymetrycznych parawan pozwala na dopasowanie do kształtu krawędzi wanny. Rodzaje parawanów nawannowych:
    • szklany parawan w formie nieruchomych szyb – jednoelementowe,
    • szklany parawan składany – łamany,
    • szklany parawan przesuwny.
  • Nowoczesna wanna z kabiną prysznicową z tworzywa sztucznego lub szkła. Interesującą propozycją dla osób, które chcą korzystać w swojej łazience z wanny i prysznica, jest wanna z zamontowaną kabiną prysznicową z otwieranymi drzwiami. Kabina prysznicowa może mieć drzwi rozwierane na boki lub mogą mieć one konstrukcję przesuwną. Zabudowa jest wtedy pełna i szczelna, dlatego nie trzeba obawiać się rozbryzgów wody. W wannie z pełną kabiną prysznicową podczas brania prysznica można zamknąć kabinę, aby zapobiec przedostawaniu się wody na zewnątrz.
  • Nowoczesna wanna z drzwiami i parawanem nawannowym z tworzywa sztucznego. Korzystanie z wanny może być mało komfortowe dla osób starszych, z obniżoną sprawnością ruchową. Wówczas rozwiązaniem może być wanna z drzwiami i parawanem nawannowym. Wanna z drzwiami wyposażona jest w uchylne drzwi o szczelnej konstrukcji, które otwierają się do wewnątrz, co dodatkowo oszczędza miejsce. Niski próg przy drzwiczkach pozwala na jego łatwe przekroczenie nawet tym osobom, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się. Drzwiczki poprawiają wtedy komfort i bezpieczeństwo codziennej kąpieli. Użytkownik po wejściu do środka wanny może uzupełnić ją wodą i odbyć komfortową kąpiel lub może skorzystać z prysznica. Umieszczony przy krawędzi wanny parawan zabezpieczy wtedy łazienkę przed zachlapaniem. Na krawędzi umieszcza się także poręczne uchwyty, które pomagają we wchodzeniu i wychodzeniu. Takie urządzenia sanitarne bardzo dobrze sprawdzają się w rodzinach wielopokoleniowych, gdy część domowników chce korzystać z wanny, a część z prysznica. Otwierane drzwiczki pozwalają wtedy na łatwe korzystanie z wanny osobom starszym. Także to dobry wybór dla osób niepełnosprawnych. Wtedy łazienka może być pozbawiona barier i jednocześnie pozwalać na komfortową kąpiel. Wanny wyposażone w drzwiczki oferowane są głównie przez firmy dostarczające wyposażenie dla osób z obniżoną sprawnością ruchową.
  • Wanna z drzwiami kabiny prysznicowej. Propozycją dla osób szukających wanny z drzwiami jest również model wyposażony w otwierane drzwi kabiny natryskowej. W porównaniu z modelem z drzwiami umieszczonymi w wannie w wannie pełniącej funkcję kabiny prysznicowej drzwi kabiny tworzą jednocześnie parawan nawannowy, dlatego chronią przed rozbryzgami wody. Wanna z drzwiami pełniąca też funkcję kabiny prysznicowej jest dość rzadko spotykaną konstrukcją – ma ją w ofercie tylko kilku producentów.

Wanna z prysznicem najważniejsza parametry

Wanny z prysznicem to rozbudowana rodzina produktowa. Wśród nich można znaleźć modele przeznaczone do każdej łazienki. Przy ich doborze warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj, ale też na ich parametry techniczne.

  • Materiał. Do wykonania wanny najczęściej stosuje się akryl. To wytrzymałe, gładkie, przyjemne w dotyku tworzywo sztuczne, które ma też niski ciężar. Jest przy tym wysoce odporne na zarysowania, korodowanie, przebarwienia. Dodatkowym atutem wanien akrylowych jest ich dobra izolacyjność termiczna i akustyczna. Ze względu na swoje zalety wanna z akrylu dominuje na rynku. W sprzedaży dostępne są także wanny wykonane z innych materiałów, na przykład stali czy żeliwa, jednak obecnie są one stosowane rzadziej. Metalowe wanny są ciężkie, chłodne w dotyku, podatne na zarysowania i wytarcie. Niska izolacyjność termiczna powoduje, że sprzyjają szybkiemu wychładzaniu się wody. Z kolei materiał do wykonania części prysznicowej zależny jest od jej typu. Zasłonki prysznicowe wykonuje się z folii, natomiast parawany i kabiny prysznicowe głównie ze szkła hartowanego, rzadziej plastiku. Szkło hartowane najczęściej ma grubość od 5 do 8 mm – im jest grubsze, tym będzie solidniejsze. Najlepiej, aby było ono dodatkowo zabezpieczone powłoką ułatwiającą utrzymanie szklanej nawierzchni w czystości – wtedy jej czyszczenie nie zabiera tak dużo czasu, a efekt jest doskonały za każdym razem. Zatem wanna akrylowa z prysznicem to optymalny wybór dla osób, którym zależy na komfortowych kąpielach każdego dnia.
  • Kształt. Wanna z prysznicem może mieć różne kształty. Najczęściej spotykane zabudowy mają kształt prostokątny, ale spotykane są również asymetryczne urządzenia, na przykład narożna wanna z prysznicem. Niektórzy producenci oferują wanny z prysznicem o lekko zaokrąglonym kształcie w miejscu, w którym bierze się prysznic. Wtedy wanna z prysznicem i znajdujący się przy niej parawan nawannowy są do siebie dopasowane i elementy kupuje się w zestawie.
  • Wymiary. Bardzo ważnym parametrem przy wyborze odpowiedniej wanny z prysznicem są jej wymiary. Wanna z prysznicem powinna być dopasowana do metrażu łazienki, dlatego przed zakupami zawsze należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie. Jako że wanny wolnostojące dostępne są w różnych kształtach, występują również w innych rozmiarach, dlatego przy doborze należy także uwzględnić ten parametr. Wymiary prysznica dopasowane są do wymiarów wanny oraz związane są z wybraną konstrukcją. W przypadku parawanów nawannowych najczęściej spotykane są modele o wysokości 130-150 cm oraz długości (szerokości) 80-120 cm. Wymiany wanny:
    • modele prostokątne: długość 100-200 cm, szerokość 65-90 cm,
    • modele asymetryczne: 140 x 90 cm, 150 x 95 cm, 150 x 100 cm i inne.
  • Pojemność. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na parametr pojemności. Podaje on w litrach ilość wody, jaka maksymalnie mieści się w wannie. Jest on zależny nie tylko od wymiarów, lecz też od kształtu wanny.
  • Kolorystyka. Wanna z prysznicem powinny wpisywać się w aranżację wnętrza, dlatego przy zakupie warto wziąć pod uwagę kolorystykę. W większości przypadków wanny oferowane są w kolorze białym. Spotykane są także produkty beżowe, które pasują do klasycznie urządzonych wnętrz, nowoczesne wanny czarne. Prysznic też może być dopasowany do wystroju, na przykład pod kątem kolorystyki profili.
  • Akcesoria. Do wanny mogą być dodane akcesoria poszerzające ich funkcjonalność. Podnoszą one koszt zakupu, lecz w wielu przypadkach zapewniają większy komfort, bezpieczeństwo kąpieli. Przykładowe akcesoria do wanien z prysznicem:
    • uchwyty – poprawiają komfort korzystania z wanny, w szczególności osobom o obniżonej sprawności,
    • uchwyt na ręczniki montowany na parawanie nawannowym, kabinie,
    • miękkie zagłówki – zapewniają dodatkowy komfort podczas wypoczynku w wannie,
    • hydromasaż – jacuzzi, bicze wodne w wannie i na panelu prysznicowym,
    • podświetlenie – najczęściej stosuje się oświetlenie LED,
    • głośniki, radio – stosowane w zabudowie gdzie jest kabina prysznicowa.

Wanna z prysznicem zalety i wady

Montaż wanny z prysznicem wiąże się z wieloma zaletami, ale przy wyborze tego rozwiązania nie można zapominać również o kilku wadach, które mogą zaważyć na decyzji o wyposażeniu łazienki.

Wanna z prysznicem zalety:

  • Dwa urządzenia w jednym – to główna zaleta wanno-prysznica, ponieważ ze względu na jego konstrukcję można korzystać zarówno z wanny, jak i z prysznica w zależności od swoich potrzeb.
  • Oszczędność miejsca – wanna z prysznicem pozwala na oszczędzenie przestrzeni. Wanna z prysznicem doskonale sprawdza się tam, gdzie jest jej mało, na przykład w łazienkach w blokach, w starszych domach, gdzie oszczędność miejsca jest szczególnie ważna. Wanna z prysznicem to najlepszy wybór w małej łazience, gdzie nie można zamontować wanny i prysznica jako osobnych urządzeń.
  • Różne warianty do wyboru – ze względu na różne warianty zabudowy wanna z prysznicem może być dopasowana do każdej łazienki pod kątem jej wymiarów oraz stylu.
  • Odpowiedź na potrzeby wszystkich domowników – dzięki wykorzystaniu podwójnej zabudowy można zapewnić komfort kąpieli każdemu z domowników. Wanna z prysznicem może świetnie sprawdzić się również w rodzinach z osobami starszymi, które mają trudności z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z relaksu podczas kąpieli – wtedy warto wybrać wannę z drzwiczkami.
  • Dopasowane do wymagań osób niepełnosprawnych – wanna z prysznicem może sprawdzić się również w łazience, z której korzysta osoba niepełnosprawna. Wtedy też najlepiej zdecydować się na wannę z drzwiami, która ułatwia wchodzenie do środka.
  • Ochrona łazienki przed zachlapaniem – dzięki zastosowaniu zasłon, parawanów, kabin można zapobiegać rozbryzgiwaniu się wody kiedy bierzemy prysznic. Utrzymanie w czystości łazienki z parawanem jest znacznie łatwiejsze.
  • Systemy Spa – wanna i panel prysznicowy mogą wykorzystywać funkcję hydromasażu, czyli masażu wodnego, aby zapewniać jeszcze większy relaks podczas kąpieli.
  • Przystępne ceny – za wannę z prysznicem nie trzeba płacić sporo. Wśród wielu dostępnych rozwiązań można bez problemu znaleźć te przeznaczone dla osób oszczędnych.

Wanna z prysznicem wady:

  • Wanna z prysznicem może zaburzać wygląd wnętrza – dotyczy to głównie wanien wyposażonych w zabudowane kabiny prysznicowe, które w małych łazienkach mogą wywoływać klaustrofobiczne wrażenie.
  • Wysokie ceny wybranych modeli – dotyczy zaawansowanych kabin wyposażonych w systemy Spa.

Gdzie sprawdzi się wanna z prysznicem?

Wanna wyposażona w prysznic to uniwersalny rodzaj zabudowy, który sprawdzi się w każdej przestrzeni, dlatego obecnie spotykana jest ona coraz częściej. Kiedy w szczególności warto zdecydować się na takie urządzenie sanitarne 2 w 1?

  • Mała łazienka. Mała wanna z prysznicem sprawdzi się przede wszystkim w łazience o niewielkim metrażu, czyli tam, gdzie nie ma miejsca na zastosowanie osobnej wanny i prysznica. Nie trzeba wtedy wybierać – energetyzujący natrysk lub relaksującą kąpiel, ponieważ można skorzystać z nich w jednym urządzeniu według swoich upodobań. Do wyboru jest wiele typów zabudowy z funkcją prysznica, także dostosowanych do małych wnętrz, dlatego można łatwo dopasować je do nawet bardzo małych łazienek, łazienek na poddaszu, gdzie prosta lub narożna wanna z funkcją prysznica montowana jest pod skosem.
  • Łazienka w domu wielopokoleniowym. Wanno-prysznic bardzo dobrze sprawdzi się również w domu wielopokoleniowym, w którym jest tylko jedna łazienka. Wtedy wanna z prysznicem pozwala domownikom na używanie prysznica lub wanny zależnie od potrzeb – żadna osoba nie czuje się pokrzywdzona, ponieważ nie może skorzystać z odpowiadającej jej metody kąpieli. Dzięki wannom wyposażonym w drzwi taka zabudowa sprawdzi się także dla osób starszych, które mają trudności z korzystaniem z wanny.
  • Łazienka osoby niepełnosprawnej. W końcu wanna z prysznicem może być dobrym wyborem dla osób niepełnosprawnych, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się. Wtedy także poleca się zastosowanie wanny z drzwiami.

Wanna z prysznicem jaką wybrać?

Asortyment jest bardzo szeroki, dlatego przed złożeniem swojego zamówienia warto sprawdzić dostępne modele. Dzięki temu można wybrać taki, który zapewni maksymalny komfort codziennej higieny i jednocześnie wpisze się w aranżację wnętrza. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • wymiary i kształt zabudowy – dopasowane do metrażu łazienki oraz indywidualnych potrzeb dla maksymalnego komfortu kąpieli,
  • estetyka – dzięki wielu wariantom urządzeń można dopasować je do stylu wystroju łazienki, by nadać jej estetyczny wygląd,
  • potrzeby użytkowników – pod kątem ich indywidualnych preferencji, ale też poziomu sprawności,
  • zastosowane materiały – przekładają się na wygląd oraz wytrzymałość, trwałość i odporność wyposażenia łazienkowego,
  • marka producenta – warto postawić na dobrą jakość, aby otrzymać wyposażenie, które posłuży na wiele lat.

Aby komfortowo korzystać z natrysku w swojej wannie, konieczne jest również zakupienie odpowiedniej baterii. Do tego celu stosuje się baterie wannowo-prysznicowe, które wyposażone są w wylewkę oraz w wyjście na zestaw prysznicowy. Bateria może być wyposażona w zestaw prysznicowy zawierający:

  • standardową słuchawkę prysznicową – może mieć różne programy pracy, które zmienia się przez przekręcenie konstrukcji, słuchawka jest umieszczana na uchwycie punktowym albo na regulowanym drążku
  • deszczownicę – najczęściej montowana jest na ścianie i tworzy konstrukcję podającą wodę w sposób przypominający spadające krople deszczu

Do wyboru są także baterie o konkretnych funkcjach, na przykład termostatyczne, które utrzymują temperaturę wody na odpowiednim poziomie ustalonym przez użytkownika. Armaturę wannowo-prysznicową warto dobrać również pod kątem jej estetyki, aby pasowała ona do wnętrza. Dzisiaj bardzo modne są baterie w kolorze czarnym, ale można zdecydować się również na modele chromowane. Interesującą propozycją są też baterie podtynkowe, jednak w tym przypadku konieczny jest bardziej wymagający montaż.

Wanna z prysznicem cena

Na koszt wykonania składają się ceny poniższych elementów:

  • cena wanny,
  • cena zabudowy prysznica,
  • cena baterii łazienkowej.

Koszty związane z montażem zależne są od wielu czynników. Głównym z nich jest typ wybranej zabudowy, ale również marka, jakość oraz nowoczesny design.

Cena wanny

Najtańszą wannę akrylową można kupić w cenie już około 250-300 zł. Tyle kosztuje mniejsza, prostokątna wanna z prysznicem. Narożna wanna z prysznicem lub asymetryczna wanna z prysznicem kosztuje zwykle od około 400-500 zł. Większa wanna narożna to już wydatek około 1000 zł. Wannę można wykończyć płytkami ceramicznymi, ale można też dokupić do niej obudowę gotową – to koszt około 200-500 złotych w zależności od wybranego modelu. Z kolei wanna z prysznicem wyposażona w drzwiczki to już większy koszt – wanna z prysznicem tego typu kosztuje około 4000-6000 złotych. Gotowa zabudowa to wydatek wynoszący od około 3000 złotych, natomiast wanna z prysznicem Spa z hydromasażem kosztuje nawet ponad 6000 złotych.

Cena zabudowy

Za zasłonkę prysznicową trzeba zapłacić cenę od około 25 do 100 złotych zależnie od wybranego modelu. Najtańsze drążki do powieszenia zasłonki prysznicowej kosztują około 20 zł, natomiast za modele wyższej jakości należy zapłacić 50-150 złotych. Szklany parawan nawannowy to wydatek rozpoczynający się od 200 złotych. Tyle trzeba będzie zapłacić za prosty parawan jednoelementowy o wymiarach 70 x 140 cm. Z kolei parawany nawannowe łamane – dwuelementowe i trzyelementowe – kosztują najczęściej około 270-500 złotych.

Cena baterii

Armatura wannowo-prysznicowa wraz z zestawem prysznicowym to wydatek wynoszący około 100-500 zł. Zatem kompletna wanna z prysznicem oraz baterią to wydatek na poziomie nawet poniżej 1000 złotych w przypadku zabudowy z parawanem lub z zasłonką prysznicową. Oczywiście, im lepsza jakość i większe wymiary i funkcjonalność zabudowy, tym wyższy koszt.

Montaż wanny z prysznicem krok po kroku

Prawidłowa instalacja wanny z prysznicem to gwarancja szczelności i wytrzymałości całej konstrukcji. Prace można wykonać we własnym zakresie lub powierzyć je specjalistom w tej dziedzinie.

Montaż wanny

Wanny dostępne obecnie w sprzedaży to dwa warianty – wanna z prysznicem na nóżkach oraz wanna z prysznicem na styropianie (jest on podstawą konstrukcji i poprawia izolację). Każda z nich wymaga nieco innego montażu. Dokładne informacje o montażu można znaleźć w instrukcjach dołączonych do produktów.

Montaż wanny na nóżkach:

  1. Przygotuj miejsce prowadzenia prac.
  2. Zamontuj ceowniki stelaża, do których należy następnie przymocować nóżki.
  3. Zablokuj nóżki lub umieść na nich specjalne nakrętki.
  4. Wypoziomuj wannę z zachowaniem zalecanego spadku w kierunku odpływu – w przeciwnym przypadku woda nie będzie odpowiednio spływała do odpływu.
  5. Zamontuj syfon, zwracając szczególną uwagę na szczelność połączenia.
  6. Wykonaj montaż obudowy wanny lub zabudowy z użyciem płytek. W przypadku zabudowy z płytkami zaleca się wykonanie drzwiczek rewizyjnych, które pozwalają na łatwy dostęp do syfonu.
  7. Zabezpiecz wannę na obrzeżu z użyciem silikonu sanitarnego, aby zapobiec przeciekom.

Montaż wanny na styropianie:

  1. Przygotuj miejsce prowadzenia prac.
  2. Umieść nośnik do wanny w miejscu jej montażu.
  3. Nałóż wannę na nośnik i sprawdź dopasowanie. Ewentualnie dopasuj kształt styropianu do wanny.
  4. Przygotuj otwory na syfon i rury.
  5. Odłóż wannę na bok.
  6. Zamontuj syfon i sprawdź szczelność połączenia.
  7. Przyklej nośnik do podłoża z użyciem zaprawy klejowej, zwracając uwagę na jego wypoziomowanie. Umieść na jego bokach piankę montażową i folię, a następnie nałóż wannę.
  8. Wykonaj zabudowę wykorzystując gotowy panel prysznicowy lub płytki.
  9. Zabezpiecz obrzeże używając silikonu sanitarnego.

Montaż prysznica

Sposób montażu prysznica zależny jest od jego typu. Najprościej zamontować zasłonkę z rozporowym drążkiem prysznicowym. Zamontowanie parawanu lub kabiny prysznicowej wymaga już więcej czasu.

Montaż parawanu nawannowego lub kabiny:

  1. Przygotuj miejsce prowadzenia prac.
  2. Skręć profile boczne montowanej zabudowy za pomocą dołączonych wkrętów. Nie dokręcaj jeszcze wszystkich śrub z maksymalną siłą.
  3. Ustaw profile parawanu albo kabiny na wannie, sprawdź poziomy i oznacz miejsce montażu w ścianie.
  4. Wywierć otwory w oznaczonych wcześniej miejscach i zamontuj kołki rozporowe.
  5. Zamontuj profile i zabezpiecz je silikonem.
  6. Wykonaj montaż dalszych elementów parawanu albo kabiny zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku szyb w profilach najpierw zaleca się wykonanie montażu do profilu dolnego, a następnie górnego.
  7. Wykonaj uszczelnienia z użyciem silikonu sanitarnego.

Ważne wskazówki:

  • zawsze postępuj według zaleceń producenta,
  • do montażu wykorzystaj silikon sanitarny, który jest odporny na pleśń,
  • posmarowanie uszczelek płynem do mycia naczyń nadaje im elastyczność i ułatwia dopasowanie,
  • z wanny z prysznicem należy korzystać po 24 godzinach po montażu.

Łazienka z wanną i prysznicem

Wanna połączona z prysznicem pasuje do każdej aranżacji wnętrza, dlatego sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych łazienkach.  Obecnie bardzo popularne style aranżacji łazienek to styl nowoczesny, industrialny, czyli loft, skandynawski oraz glamour. Do takich łazienek świetnie pasuje wanna wolnostojąca, czy prysznic i armatura we współczesnym stylu, między innymi w jasnych kolorach, z efektownymi bateriami w czarnej barwie. Wśród popularnych wzorów płytek ceramicznych warto wymienić płytki drewnopodobne, które imitują naturalne drewno, płytki naśladujące swoim wyglądem marmur oraz beton, a także płytki heksagonalne. Nadal dużym powodzeniem cieszą się też płytki cegiełki oraz płytki we wzorach marokańskich. W przypadku małych łazienek warto pamiętać o zasadach pozwalających na optyczne powiększenie wnętrza. Najlepiej wybierać jasne kolory oraz błyszczące nawierzchnie, które odbijają światło. Warto umieścić w łazience duże lustro, dzięki temu łazienka będzie wyglądać na większą niż w rzeczywistości. Nie można zapominać również o akcesoriach i dekoracjach łazienkowych. Wśród ponadczasowych hitów znajdują się kwiaty, wyplatane koszyki, estetyczne świece i świeczniki, puszyste dywaniki łazienkowe zapewniające komfort dla stóp. Wanno-prysznic, czyli prysznic z wanną to doskonała propozycja dla każdego, kto nie potrafi podjąć decyzji – wanna czy prysznic? Różne warianty tej zabudowy pozwalają na jej indywidualne dopasowanie do metrażu oraz wystroju wnętrza, zapewniając codzienny komfort każdemu z domowników. Co więcej, ich wykonanie wcale nie jest związane z bardzo wysokimi wydatkami.

Ile kosztuje zabudowa prysznica?

Za zasłonkę prysznicową trzeba zapłacić od około 25 do 100 zł. Najtańsze drążki do zasłonki to około 20 zł. Parawany nawannowe to wydatek od 200 zł, a nawannowe łamane – dwuelementowe i trzyelementowe – kosztują około 270-500 zł.

Czy wanna połączona z prysznicem sprawdzi się dla osoby niepełnosprawnej?

Tak, wanna połączona prysznicem może być dobrym wyborem dla osób niepełnosprawnych, które mają trudności z samodzielnym przemieszczaniem się. Zastosowanie wanny z drzwiami kabiny prysznicowej to dobry pomysł w takim przypadku.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze