Jak wybrać projekt domu cz. 2: dopasowanie projektu do działki

Projekt domu Bryza 2Podejmując decyzję o budowie domu należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. W poprzednim odcinku poradnika MG Projekt zastanawialiśmy się m.in. nad określeniem rzeczywistych potrzeb rodziny i możliwościami budżetowymi. W części drugiej zajmiemy się kolejnym ważnym aspektem – dopasowaniem projektu domu do posiadanej działki.

Decydując się na projekt domu, musimy zawsze mieć na względzie działkę. W większości przypadków to ona determinować będzie możliwy do zrealizowania budynek, a nie odwrotnie. Bardzo niewiele osób znajduje się bowiem w tej komfortowej sytuacji, by działkę szukać dopiero po wyborze wymarzonego projektu.

Duża czy mała działka?

Kluczowym pytaniem przy wyborze projektu jest określenie rozmiaru działki i maksymalnego rozmiaru budynku jaki można na niej postawić. Często w warunkach zabudowy danej działki określone są wzorcowe rozmiary domku jednorodzinnego lub na przykład jego maksymalna szerokość. Pracownie projektowe umożliwiają też przeszukiwanie projektów na podstawie wymiarów działki, dzięki czemu szybko jesteśmy w stanie ograniczyć się tylko do takich, które odpowiadać będą warunkom na naszym terenie.

Na małych działkach idealnie sprawdzą się domy, w której niedużą przestrzeń rekompensujemy budowaniem się „w górę”. Warto brać więc pod uwagę domy z poddaszem czy domy piętrowe, które zapewnią odpowiednią ilość przestrzeni, mimo niewielkich gabarytów.

 Projekt domu ZuziaProjekt Zuzia
Domy z poddaszem idealnie nadają się na małą działkę

Działka proporcjonalna czy nietypowa?

Choć mogłoby się wydawać inaczej, nie wszystkie działki wpisują się zawsze idealnie w kwadrat czy prostokąt. Często zdarzają się działki nietypowepłytkie, wąskie, o nierównych bokach. Jeśli jesteś właścicielem działki proporcjonalnej – doskonale! Oznacza to, że prawdopodobnie nie będziesz mieć problemów z wybraniem projektu domu. Przy działkach o innych, nieco bardziej nietypowych kształtach warto zajrzeć do odpowiednich kategorii w katalogach pracowni projektowych.

A te często wychodzą naprzeciw wymaganiom klientów co do nietypowych działek, tworząc projekty, które z łatwością można zaadoptować do wąskich czy płytkich przestrzeni.

Jeśli działka jest dość wąska (lub warunki zabudowy nie pozwalają na zbudowanie domu o bardziej proporcjonalnych wymiarach), warto zajrzeć do kategorii „Domy na wąską działkę”. Znajdziesz tam domy, których kształt i układ pomieszczeń idealnie wpasuje się w niewielkie rozmiary przestrzeni, a także takie, które dobrze komponować będą się na przykład z zabudową szeregową.

Projekt domu PuchatekProjekt Puchatek
Projekty domów na wąską działkę dobrze sprawdzają się również w zabudowie szeregowej

Innym przykładem działki nietypowej jest działka płytka. Tu również znajdziemy odpowiednią kategorię „Domów na płytką działkę”, a w niej domy szersze, ale wąskie.

Projekt domu VeronaRezydencja Verona
Domy na płytką działkę zaprojektowano tak, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń

Parcela z wejściem od północy czy od południa?

To, w jaki sposób ułożona jest działka, determinuje również z której strony znajdować się będzie wejście. Za idealne uważa się działki z wejściem od północy, ze względu na nasłonecznienie terenu przed budynkiem. Czasem jednak zdarza się, że umiejscowienie działki wymusza zmianę orientacji całego domu na odwrotną. Tego typu działki uważane są za trudne, ale nie niemożliwe do zagospodarowania.

Projekt domu Bryza 2Projekt Bryza 2
Za idealne uważa się działki z wejściem od północy, ze względu na nasłonecznienie terenu przed budynkiem

Jeśli jesteś właścicielem działki, na której może stanąć wyłącznie dom z południowym wejściem, nic straconego. Pracownie oferują już projekty domów dopasowane do tego typu przestrzeni, wystarczy odnaleźć kategorię „Projekty domów z wejściem od południa”. Budynki projektowane z myślą o południowej stronie muszą mieć kilka ważnych cech: być dobrze nasłonecznione, bezpieczne, z dobrą lokalizacją garażu.

Projekt domu PołudniowyProjekt Południowy
Budynki projektowane z myślą o południowej stronie muszą mieć kilka ważnych cech: być dobrze nasłonecznione, bezpieczne, z dobrą lokalizacją garażu.

Teren płaski czy z różnicą wysokości?

Nie każda działka jest idealnie płaska. Są takie, w których różnica wysokości pomiędzy początkiem a końcem może być na tyle znacząca, że postawienie domu może sprawiać problemy. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z projektów domów z podpiwniczeniem.

Projekt Dom na górceProjekt Dom na górce
Projekty domów z podpiwniczeniem to rozwiązanie dla osób chcących postawić dom na nierównej działce

Wykonanie podpiwniczenia umożliwia wyrównanie terenu, jak również uzupełnia dom o dodatkową przestrzeń gospodarczą. Wybierając projekt domu na nierówną działkę można skorzystać z osobnej kategorii „Projekty domów z piwnicą”, do większości gotowych projektów domów można również z łatwością doprojektować podpiwniczenie. Należy tylko pamiętać, by przed zaprojektowaniem piwnicy sprawdzić, jak głęboko sięgają wody gruntowe i czy ich bliskość przypadkiem nie uniemożliwi nam budowę dodatkowej przestrzeni pod budynkiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze projektu domu zachęcamy do przeczytania kolejnego z serii artykułów opracowanych przez architektów z MGProjekt: Jak wybrać projekt domu cz. 3: określenie warunków urbanistycznych

Jak wybrać dobry projekt domu?
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jaa

To jest możliwość dopasowania projektu do kierunku wejscia? Poptarzcie no nie wiedzialem…jak to człowiek sie uczy całe życie;)

Karolina

no ja chcialam miec duży dom, ale działke mamy odzidziczona po rodzicach i jest dosyć wąska, więc chyba pomysł z tym budowaniem domu w góre jest dobry. zawsze mozna uzyskac wiecej ;powierzchni a troche wolnej przestrzeni na naszej dzialce sie przyda;)