Układ biwalentny – zalety i wady

Uklad biwalentny - nowoczesne ogrzewanie domu
Uklad biwalentny – nowoczesne ogrzewanie domu

Do niedawna w domach jednorodzinnych stosowany był zazwyczaj układ grzewczy tak zwany monowalentny.

Opiera się on na pracy tylko jednego urządzenia (piec gazowy, piec olejowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, pompa ciepła).

Jednak od kilku lat, ze względu na coraz większą popularność pomp ciepła wprowadza się biwalentne systemy ogrzewania domu. Co to takiego i jak to działa? W naszym klimacie, gdzie często zimą mamy do czynienia z dużymi spadkami temperatury okazuje się, iż wybrana do ogrzewania domu sama pompa ciepła nie posiada odpowiedniej wydajności.

Wiąże się to często z faktem, iż im wyższa wydajność urządzenia, tym znacznie wyższe koszty instalacji. Rozwiązaniem problemu zrównoważenia kosztów montażu instalacji pompy ciepła, jest zastosowanie urządzenia o optymalnej wydajności i energooszczędności, wraz z zastosowaniem drugiego uzupełniającego pracę grzewczą układu.

W przypadku powietrznych pomp ciepła, zastosowanie układu biwalentnego jest wręcz niezbędne. Urządzenia te nie są bowiem w stanie wypracować odpowiedniego poziomu cieplnego w domu nawet przy kilkustopniowych mrozach. Stosuje się je z powodzeniem, w tak zwanych okresach przejściowych, kiedy to praca pompy powietrznej zapewnia optymalną ilość ciepłego powietrza w pomieszczeniach.

Przy mrozach, te urządzenia już się nie sprawdzają i muszą być zastąpione innym źródłem ciepła. Dlatego też przy instalacjach opartych na pompie ciepła stosuje się alternatywne urządzenia.

Przy temperaturze zewnętrznej -7, -8 stopni Celsjusza, przejmują one obciążenie grzewcze a pompa ciepła wyłącza się.

Pompa ciepła w układzie biwalentnym
Pompa ciepła w układzie biwalentnym

Innym rodzajem układu biwalentnego jest tak zwany układ biwalentny równoległy. W jego przypadku uzyskanie odpowiedniego poziomu cieplnego w domu zapewnia praca obu układów jednocześnie. Przy obniżeniu się temperatury poniżej, -7, -8 stopni Celsjusza, czyli osiągnięciu tak zwanego punktu biwalencji, pompa ciepła nie wyłącza się, natomiast do jej wspomagania załącza się na przykład piec gazowy. Jest to najczęściej stosowany system. Jeśli drugim urządzeniem grzewczym jest grzałka grzewcza, mówimy wówczas o układzie biwalentnym równoległym, monoenergetycznym. Stosuje się także układ częściowo równoległy i wtedy do punktu biwalentnego pracują oba urządzenia, a po przekroczeniu tego punktu o kilka stopni drugie urządzenie przejmuje pracę. W zależności od zapotrzebowania energetycznego domu dobiera się takie rozwiązanie, w którym praca instalacji jest najwydajniejsza i generuje jak najmniejsze koszty. Jest to zwłaszcza istotne przy doborze pompy ciepła.

Dla wsparcia pompy ciepła, która może nawet pracować przy wysokich mrozach (pompy gruntowe z wymiennikiem ciepła) w pomieszczeniach montuje się dodatkowe grzejniki zasilane z odrębnego systemu grzewczego. Innym rozwiązaniem, może być wspomniana grzałka grzewcza, grzejniki elektryczne, instalacja ogrzewania podłogowego, czy nawiew ciepłego powietrza z kominka w systemie DGP. Do podgrzewania wody użytkowej w uzupełnieniu można wprowadzić instalację solarną.

koszty-eksploatacji-domu

Wybór właściwego rozwiązania ogrzewania domu jest bardzo istotny, bowiem źle dobrany układ wygeneruje spore koszty eksploatacji, a uzyskanie dobrych parametrów cieplnych będzie utrudnione. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest tańsza wersja układu biwalentnego z właściwym zastosowaniem obu systemów w pracy równoległej. Układ monowalentny oparty na pracy pompy ciepła musi charakteryzować się bardzo wysoką wydajnością, co niestety wiąże się z wysokimi kosztami, zarówno samego urządzenia, jak i instalacji. Dodatkowo, przy wyborze pomp ciepła warto kierować się następującymi warunkami, mającymi ogromny wpływ na ich pracę:

  • przy obniżaniu się temperatury zewnętrznej, wzrasta zapotrzebowanie energetyczne ciepła w domu;
  • przy spadku temperatury źródła ciepła, zmniejsza się moc cieplna oraz wydajność pompy ciepła.
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zinaida

Bardzo dobra analiza i dobre podsumowanie.

Viacheslav

Artykuł warty przeczytania, świetnie się czyta