Kosiarka traktorek: cena, rodzaje, najważniejsze parametry

Idealnym sprzętem do koszenia trawy na dużych powierzchniach, będzie kosiarka traktorek ogrodowy, która sprawia, że koszenie jest bardziej wygodne i zdecydowanie mniej męczące niż przy użyciu podkaszarki czy tradycyjnej kosiarki pchanej.

Kosiarka traktorek
Kosiarka traktorek

Co więcej, kosiarki traktorki można używać nie tylko do koszenia trawy jako kosiarki ogrodowe, ponieważ w wielu modelach istnieje możliwość doczepienia do niego np. przyczepki albo pługa do odśnieżania, co zwiększa funkcjonalność urządzenia.

Niewielkie traktorki ogrodowe mogą też dzięki temu służyć długie lata, zarówno latem, jak i zimą.

Obsługa maszyny jest zaś na tyle prosta, że poradzi sobie z nią każda osoba (nawet taka, która zupełnie nie interesuje się mechaniką tego rodzaju urządzeń). Prostota obsługi związana jest z intuicyjną deską rozdzielczą w jaką wyposażone są traktorki ogrodowe oraz dobrze oznakowanymi dźwigniami (obsługa sprzętu przypomina prowadzenie najprostszego samochodu).

Oczywiście na rynku znaleźć można także znacznie bardziej zaawansowane (pod względem technicznym) traktorki ogrodowe, na przykład traktorki ogrodowe z napędem na cztery koła czy traktorki ogrodowe z wysokim wysypem, które amatorom mogą przysporzyć już nieco więcej trudności.

Przed zakupem maszyny trzeba więc poznać jej funkcje, dostępne akcesoria i dopasować model kosiarki do własnych potrzeb.

Co to jest kosiarka traktorek i kiedy warto się na nią zdecydować?

Kiedy warto zdecydować się na kosiarkę samojezdną?
Kiedy warto zdecydować się na kosiarkę samojezdną?

Jest to kosiarka samojezdna, której potoczna nazwa to traktorek ogrodowy (takie modele nazywa się również motorowymi, samobieżnymi czy mikrociągnikami).

Traktory ogrodowe posiadają fotel i kieruje się nimi jak niewielkim pojazdem.

Oprócz funkcji praktycznej i użyteczności na większej działce, jest więc niejednokrotnie przyjemną atrakcją w pracach ogrodowych.

Stosunkowo niewielkie rozmiary i własny napęd sprawiają, że korzystanie z traktorka przyspiesza koszenie trawnika oraz pozwala na pracę w wygodnej, bo siedzącej pozycji. Trzeba jednak wiedzieć, że traktorki ogrodowe to nie każdy pojazd ogrodowy z czterema kołami, na którym można usiąść.

Poza kosiarkami traktorkami wyróżnia się jeszcze ridery – które są w zasadzie nieco większymi kosiarkami do trawy z opcją siedzenia.

W odróżnieniu od nich traktorki posiadają dużo większą funkcjonalność, możliwość ustawienia wysokości koszenia oraz liczne akcesoria.

W niektórych modelach riderów można co prawda założyć osprzęt podnoszący ich funkcjonalność, jednak liczba dostępnych akcesoriów jest tutaj zdecydowanie mniejsza.

Jeśli chodzi o budowę traktorków ogrodowych, to zazwyczaj są one napędzane jednocylindrowymi, czterosuwowymi silnikami, które (w odróżnieniu od silników tradycyjnych ciągników rolniczych) nie są w stanie przenosić żadnych obciążeń jako elementy konstrukcji. Są to bowiem rozwiązania zbyt ciężkie i dlatego silniki w kosiarkach traktorkach są zamontowane w ramie z profili stalowych.

Układ przeniesienia napędu w jaki wyposażone są traktorki ogrodowe opiera się najczęściej na paskach klinowych oraz łańcuchach.

Droższe, a więc bardziej rozwinięte technologicznie traktory ogrodowe, mają nawet automatyczne skrzynie biegów. Tego rodzaju traktory ogrodowe mogą mieć też kilka biegów – w przód i w tył.

Trzeba zaznaczyć, że pomimo ich dość nieskomplikowanej konstrukcji, są one wytrzymałe i kiedy się o nie odpowiednio dba – kosiarki samojezdne będą odznaczać się długą, niezawodną pracą.

Decyzja o zakupie kosiarki traktorka nie może być zbyt pochopna, ponieważ trzeba przemyśleć czy będzie ona na pewno przydatna. Taki sprzęt nie będzie opłacalny wtedy, kiedy posiada się jedynie niewielki ogród, który łatwo da się skosić innego rodzaju kosiarkami.

Dla kilkuarowego trawnika wokół domu wystarczy mała kosiarka spalinowa lub elektryczna, czy kosiarka mechaniczna.

Traktory ogrodowe przydać się mogą właścicielom większych działek, mających kilkadziesiąt arów, których koszenie zajmuje tyle czasu, że potem brakuje go na odpoczynek. Są one przydatne także w sadzie, gdzie w celu lepszego dojścia do drzew należy kosić dość duży obszar terenu.

Obecnie tego rodzaju samojezdne kosiarki do trawy są urządzeniami coraz bardziej popularnymi: traktory ogrodowe używane są nie tylko przez służby miejskie czy wyspecjalizowane firmy, ale prywatnych właścicieli ogrodów.

Używaną wcześniej kosiarkę warto zamienić na traktorek ogrodniczy gdy przemawia za tym powierzchnia, która ma podlegać koszeniu.

Oszacowano, że traktory ogrodowe są one opłacalne wtedy, kiedy dużych powierzchniach ogrodu przekracza co najmniej 1000 m2, choć traktorki ogrodowe najbardziej zalecane są przy terenie powyżej 2000 m2. Taki trawnik jest bowiem zbyt duży, by kosić go na przykład przy użyciu kosiarki spalinowej, ponieważ byłoby to bardzo pracochłonne i zajęłoby zbyt dużo czasu.

Oprócz wygody, za użyciem traktorka przemawia tutaj również szerokość pasa koszenia, która jest zdecydowanie większa niż w kosiarkach spalinowych lub elektrycznych.

Warto też wiedzieć, że kosiarki traktorowe powinno się dobierać do rodzaju powierzchni:

  • Traktorki ogrodowe przystosowane do trawników o średniej powierzchni (2000-10000 m2) modele nie mają dużych mocy silnika i charakteryzują się mniejszą szerokością koszenia. Są za to stosunkowo niewielkie, lżejsze od innych, wygodne i po prostu lepsze przy manewrowaniu. Są też oczywiście tańsze w zakupie, a później bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie traktorki ogrodowe są jednocześnie mniej przystosowane do pracy z różnego rodzaju osprzętem.
  • Traktorki przeznaczone do ogrodów i trawników o dużych powierzchniach (powyżej 10000 m2) odznaczają się natomiast: mocniejszym silnikiem, większymi kołami i większą szerokością koszenia. Dzięki temu koszenie odbywa się szybciej niż w pierwszym przypadku. Takie modele traktorków ogrodowych mają również cięższą i bardziej wytrzymałą obudowę, a więc będą służyły długie lata i lepiej nadają się do pracy z różnym osprzętem.
  • Wyróżnia się też traktorki do trawy przeznaczone do „trudnych” powierzchni. Takie traktorki ogrodowe charakteryzuje krótszy promień skrętu, co sprawia że radzą one sobie lepiej z przeszkodami (krzewami i drzewami). Jeśli zaś chodzi o zdolność do sprzętu do pokonywania trudności jakimi są nachylenia terenu, to zależy ona bardziej od mocy silnika i obciążeń niż od skrętu.

Rodzaje kosiarek samojezdnych i ich funkcje

Wybór tego rodzaju kosiarki powinien być przemyślany nie tylko pod względem dopasowania jej do powierzchni. Konkretny model i jego funkcje powinny też odpowiadać rzeczywistym potrzebom.

Najtańsze i najprostsze traktorki ogrodowe wyposażone są w „funkcje rekreacyjne”. Oznacza to, ze nie będzie można wykonać nimi nieco bardziej skomplikowanych operacji.

Poszczególne rodzaje kosiarek traktorków mogą znacznie się różnić pod względem swoich możliwości roboczych. Nie warto jest rezygnować z rozwiązań pożytecznych (w zamian za nieznacznie niższą cenę), ale nie warto też płacić za rozwiązania zbędne.

Tego rodzaju traktorki ogrodowe mogą różnić się pod względem tego, jaką przyjmuje się w nich pozycję (dobrze kiedy jest ona wygodna i niewymuszona).

Niektórzy producenci stosują konstrukcję (o angielskiej) nazwie: „step-through”. Konstrukcja ta odznacza się płaską podłogą pod stanowiskiem kierowcy, co sprawia że jest ona nieco bardziej komfortowa od standardowej. Wiąże się to jednak z większą masą traktorka, a to z kolei przekłada się na zwiększony poziom zużycia paliwa.

Wszystkie dostępne obecnie na rynku kosiarki samojezdne tną trawę przy pomocy dwóch (dość rzadko trzech) noży rotacyjnych, które poruszają się w sposób synchroniczny.

Różnica pomiędzy poszczególnymi modelami pojawia się tutaj natomiast w szerokości koszenia.

Wyróżnia się traktorki ogrodowe gdzie zespół tnący umieszczany jest pod, albo przed ramą nośną maszyny. Ta druga opcja jest wygodniejsza, bo pozwala na łatwiejszą obserwację efektów koszenia i na mniejszy promień skrętu, co jest korzystne w czasie koszenia w trudniej dostępnych partiach ogrodu.

Kosiarki traktorki różnicują również zamieszczane w nich silniki. Mogą być to zarówno silniki jednocylindrowe o mocy od kilku do kilkunastu koni mechanicznych, jak i silniki wielocylindrowe – ponad dwudziestokonne. Dobiera się je do szerokości i roboczej szybkości koszenia. Najczęściej wygląda to tak, że:

  • silniki poniżej 10 koni mechanicznych używa się do pokosów węższych niż 70 cm,
  • silniki kilkunastokonne łączone są z pokosami 70-90 centymetrowymi,
  • silniki najmocniejsze: ponad dwudziestokonne, kojarzone są natomiast z pokosami szerszymi niż 90 cm.

Jeśli zaś chodzi o dostępne układy przeniesienia napędu z silnika na koła, to są to albo ręcznie sterowane wersje mechaniczne albo przekładnie hydrostatyczne (stosowane w droższych modelach).

Przekładnie dostosowują wartość przekazywanego momentu obrotowego do aktualnej przyczepności każdego z kół, a to zapobiega niszczeniu darni.

Dodatkowe wyposażenie to na przykład układ kierowniczy w amortyzatory cierne (połączenia przegubowe), które poruszają się ze zwiększonym oporem i dzięki temu łagodzą reakcje kierownicy na nierówności terenu.

Dobrym udogodnieniem jest także opcja elektrycznego włączania napędu noży przyciskiem umieszczonym na pulpicie.

Opisywane tu traktorki ogrodowe mogą mieć też napęd hydrostatyczny, który umożliwia wybór prędkości jazdy (dostosowany do preferencji i warunków panujących na trawniku).

Ten rodzaj napędu podnosi też komfort i bezpieczeństwo pracy, ponieważ do zatrzymania kosiarki wystarczy zwolnienie pedała odpowiadającego za prędkość jazdy.

Dużym udogodnieniem jest także funkcja tłumienia pylenia w koszu, ale też np. elektryczne wysypywanie trawy z kosza. Kiedy z kosiarki korzysta kilka osób, to przydatną opcją jest licznik motogodzin rejestrujący cały czas pracy kosiarki w sezonie. Pozwala to na ustalanie tego, kiedy należy dokonać kolejnych przeglądów i konserwacji elementów maszyny.

W kosiarkach samojezdnych można znaleźć także różne systemy zbierania skoszonej trawy. Mogą być to:

Kosze i pojemniki

Skoszona trawa zbierana jest właśnie w nich, dzięki czemu trawnik jest elegancki, ale także zdrowy.

Wynika to z tego, że nie powstaje na nim sfilcowana, nieprzepuszczalna warstwa organiczna, która utrudniałaby skuteczne nawożenie i powodowała odwodnienie korzeni.

Pojemniki na trawę mogą mieć różne pojemności (średnio mieści się w nich 200-250 litrów trawy): im są one większe, tym rzadziej trzeba je opróżniać.

Użycie kosza do samoczynnego zbierania pokosów (ze wskaźnikiem sygnalizującym jego napełnienie) jest wskazane przy koszeniu trawników dekoracyjnych, starannie wypielęgnowanych i rosnących na żyznej glebie, gdzie trawa nie wyrasta wysoko i jest miękka. Kosze zamontowane na stałe najczęściej są wykonane z plastiku.

Rozdrabnianie skoszonej trawy (czyli jej mielenie)

Jest to opcja najwygodniejsza, a zarazem najbardziej pożyteczna.

W przeciwieństwie do skoszonej i zalegającej trawy, ta drobno zmielona stanowi dobry nawóz organiczny dla trawy nadal rosnącej. Do tego nie tworzy ona warstwy nieprzepuszczalnej dla wody.

Jednak na uwadze trzeba mieć to, że mielenie wymaga częstszego koszenia, ponieważ urządzenia rozdrabniające nie poradzą sobie ze zbyt dużą ilością trawy. Powinna być ona również sucha.

To rozwiązanie zalecane jest przy trawnikach słabo rosnących albo niedawno założonych – szczególnie na gorszych warunkach glebowych.

W takich miejscach funkcja dokładnego rozdrabniania pokosów i pozostawiania ich na miejscu jako naturalnego nawozu będzie sprzyjać właściwemu rozwojowi roślin.

Takiego zabiegu nie powinno się stosować przy trawach bujnych. Kosić w ten sposób powinno się trawy mające 2-3 centymetry, przy wyższych wyrzut będzie się zatykał, a skoszona i rozdrobniona trawa nie będzie rozsypywana równomiernie.

Trzeba na to uważać, ponieważ jej gruba warstwa może spowodować żółknięcie trawnika.

System wyrzutu bocznego

Tutaj po skoszeniu trawa jest wyrzucana z boku, a później należy ją zgrabić.

Sprzęt z takim system wykorzystuje się do traw wysokich oraz w miejscach, gdzie występuje mniej drzew i innych przeszkód terenowych. Zgrabioną i zebraną trawę można przekompostować i wykorzystać jako nawóz organiczny.

Warto wiedzieć, że w intensywnie prowadzonych sadach, gdzie należy ograniczać rozrost darni (aby jak najwięcej składników pokarmowych zachować dla drzew owocowych), warto stosować ściółkowanie – to znaczy pozostawianie skoszonej trawy na miejscu, bez jej rozdrabniania.

Dla sprzętu z systemem wyrzutu bocznego nie będzie problemu z koszeniem nawet wysokiej i szorstkiej trawy, czasem stosuje się je nawet do koszenia łąk i pól.

Najważniejsze parametry, czyli na co zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki?

Najważniejsze parametry
Najważniejsze parametry

Ze względów bezpieczeństwa, prędkość kosiarki traktorka rzadko przekracza 10 km/h.

Trzeba jednak pamiętać, że – w odniesieniu do konkretnych potrzeb – kosiarka zbyt szybka (albo zbyt szeroka) nie będzie wykorzystywać swojej mocy efektywnie, mimo stosunkowo dużego zużycia paliwa.

Wybierając traktor kosiarkę uwagę trzeba zwrócić na jej najważniejsze parametry, to znaczy

Moc i typ silnika jaki ma traktor ogrodowy

Moc (którą mierzy się w koniach mechanicznych) ma szczególne znaczenie dla pracy maszyn z osprzętem do pielęgnacji trawnika lub do odśnieżania. Jeśli zaś chodzi o samo koszenie, to silniki o większej mocy sprawiają, że praca odbywa się szybciej, a kosiarka lżej podjeżdża na wzniesienia terenu. Wybierając traktorki ogrodowe można przyjąć, że:

  • do koszenia średnich trawników (2000-10000 m2) sprawdzą się traktorki ogrodowe o mocy silnika około 11-15 koni mechanicznych;
  • do dużych trawników (powyżej 10000 m2) traktorki ogrodowe mogą mieć moc silnika ok. 16-22 koni mechanicznych. Biorąc pod uwagę żywotność silnika, to te dwucylindrowe mają przewagę nad jednocylindrowymi. Dostarczają bowiem większej mocy, a zarazem zapewniają chłodniejszą pracę. Silniki dwucylindrowe stosowane są w większych traktorkach. Trwałości silnikowi dodają cylindry ze stalową gilzą. Oczywiście o sprawnym i wieloletnim funkcjonowaniu traktora decyduje też jakość silnika, dlatego warto, by ten w zakupionym sprzęcie pochodził od sprawdzonego producenta. Tym co różnicuje silniki traktorów kosiarek, jest także konstrukcja mechanizmu zaworowego. Klasyką są silniki OHV (overhead valve), gdzie wałek rozrządu steruje zaworami przez popychacze. Opcją bardziej nowoczesną są silniki OHC (overhead camshaft), gdzie zawory rozmieszczone w formie „V” są sterowane rozrządem z wałkiem w głowicy. Silniki OHC są lżejsze, ciszej pracują i spalają mniej paliwa. Najnowszym rozwiązaniem są zaś silniki DOV (Direct Overhead Valve), w których zawory są ułożone w formie „V” w górnej części głowicy z bezpośrednim ich sterowaniem. Taki silnik ma mniej popychaczy i suwnic, działa dokładniej od innych typów i spala mniej paliwa (a także w mniejszym stopniu zanieczyszczają powietrze).

Rodzaj systemu koszącego kosiarki

Do średniej wielkości trawników sprawdzą się małe agregaty koszące, a duże należy wybrać wtedy, gdy posiada się trawniki o znacznych powierzchniach. O funkcjonalności agregatu koszącego, oprócz jego wielkości, decyduje również ilość oraz system noży tnących. Im więcej będzie noży, tym szybsze (oraz dokładniejsze) będzie koszenie. Natomiast kiedy system noży będzie umożliwiać ich obrót w jedną i drugą stronę, to kosiarka będzie mogła przerzucać skoszoną trawę do kosza zbierającego, ale i do zestawu rozdrabniającego pokos. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w wybranym modelu kosiarki ostrza można wymieniać.

Rodzaj skrzyni biegów kosiarki

Na rynku kosiarki traktorki ogrodowe można znaleźć z trzema rodzajami skrzyni biegów, są to skrzynie:

  • Mechaniczne – tutaj by zmienić bieg za każdym razem należy się najpierw zatrzymać;
  • Półautomatyczne.
  • Automatyczne – gdzie biegi przełącza się jadąc; skrzynie automatyczne (hydrostatyczne) mogą być sterowane nogą albo ręką (dzięki dźwigni pod kierownicą). Wygodną opcją są pedały szybkości i kierunku jazdy.

Optymalna szerokość korpusu kosiarki

Jest to zarazem szerokość koszenia, która dla różnej wielkości trawników powinna być wybierana w następujący sposób:

Trawnik 2000 – 5000 m2Szerokość koszenia 76-100 cm.
Trawnik 5000 – 10000 m2Szerokość koszenia 100-115 cm.
Powierzchnia trawnika 10000 i więcej m2Szerokość koszenia 115 cm (i więcej).

Najczęściej wybierane są kosiarki traktorki ogrodowe, w których szerokość pokosu wynosi 90-120 cm. Oczywiście przy szerszym pokosie szybciej skosi się daną powierzchnię, jednak trzeba mieć na uwadze to, że kiedy koszony teren ma zwężenia, występują na nim drzewa i krzewy, to lepiej zdecydować się na kosiarkę o węższym pokosie, która będzie po prostu wygodniejsza. Na wąskich terenach, nie sprawdzi się też traktor ogrodowy z bocznym wyrzutem, bo będzie się nią trudniej manewrować. Lepszą opcją będzie tutaj kosiarka ze stacjonarnym koszem na trawę.

Koła i kąt obrotu traktorka

Kosiarka będąca traktorkiem nie powinna niszczyć ani gruntu ani trawnika, dlatego jej koła muszą być duże, a zarazem lekkie. Jeśli zaś chodzi o kąt obrotu, zerowy mają traktory raidery z koszącymi ostrzami z przodu. Traktorki ogrodowe w których przednie i tylne koła się obracają, mogą zawrócić na miejscu. W droższych modelach kosiarek traktorów najczęściej spotkać można koła na ramie połączonej zawiasami, co sprawia, że maszyna jest bardziej zwrotna, a zarazem bardziej stabilna przy zakrętach i na stokach. Na terenach górzystych najlepiej wykorzystywać kosiarki traktorki z napędem na cztery koła.

Kosiarka traktor ogrodowy: zalety i wady

Zalety i wady kosiarek traktorków
Zalety i wady kosiarek traktorków

Samojezdne kosiarki to sprzęty, które posiadają wiele zalet. Traktorki ogrodowe kupowane są zaś głównie dlatego, że umożliwiają szybkie i jednocześnie bardzo dokładne wykoszenie nawet bardzo dużych terenów, których koszenie przy wykorzystaniu sposobów tradycyjnych zajęłoby bardzo dużo czasu. Traktorki ogrodowe pozwalają więc na zaoszczędzenie czasu, a także na zniwelowanie wysiłku niezbędnego do wykonywania tego typu prac w ogrodzie. Traktorka nie trzeba bowiem pchać (czasem przez kilka godzin): jedzie on sam, należy nim tylko sterować.

Do tego, praca (i obsługa) kosiarek traktorków jest prosta oraz wygodna, zostały one bowiem zaprojektowane w taki sposób, by pozwalały na jak najbardziej komfortowe koszenie każdego trawnika. Ich obsługa jest intuicyjna, dlatego najczęściej nie sprawiają żadnych kłopotów nawet w czasie pierwszej jazdy.

Komfortowa jest również możliwość koszenia trawy w pozycji siedzącej, na wygodnym fotelu. W wielu modelach znaleźć można nacisk położony na ergonomiczność, co oznacza, że producenci zadbali w nich o montaż foteli z oparciami na ręce lub zwiększyli miejsce na nogi.

W czasie projektowania sprzętów postarano się także o to, by podczas jeżdżenia nie pozostawiały na trawie śladów.

Przemyślane projekty kosiarek samojezdnych pozwalają też ustawić optymalną wysokości koszenia. Powoduje to, że poddany koszeniu trawnik, wygląda schludnie, jednolicie i jest ładnie wykończony.

Do kolejnych zalet kosiarek traktorków można zaliczyć bogatą ofertę funkcjonalnych dodatków (co nie jest dostępne przy innych typach kosiarek), które mogą posłużyć nie tylko do koszenia trawy.

Tutaj zarówno maszyny z agregatem tnącym umieszczonym z przodu, jak i centralnie, dają użytkownikowi możliwość montażu wielu praktycznych dodatków, które zwiększą użyteczność maszyny.

Dzięki temu w szybkim czasie z kosiarki można zrobić np. odśnieżarkę, dołączając do sprzętu pług albo odśnieżarkę rotacyjną.

Ta druga bardzo często daje możliwość regulacji kąta i odległości wyrzutu, ma też dużą szerokość roboczą, zapewnia więc dużą efektywność pracy.

Kosiarka traktorek ogrodowy może też niekiedy zostać zmieniona w glebogryzarkę, a kiedy z tyłu urządzenia znajduje się dodatkowy hak, to mocuje się na nim takie akcesoria dzięki którym kosiarka samojezdna rozsieje nasiona czy nawet rozpyli opryski.

Wśród plusów korzystania z kosiarki traktorka można wymienić także to, że są to maszyny, które mogą być użytkowane na naprawdę dużych terenach zielonych.

Kosiarka traktorek ogrodowy potrafi bowiem pracować naprawdę długo i często bez żadnych awarii. W przeciwieństwie do kosiarek „tradycyjnych” nie ogranicza ich też żaden przewód, pojemność akumulatora, nie wymagają również problematycznego noszenia ze sobą dodatkowego paliwa.

Kosiarki traktorki ogrodowe mają dużą moc, gdyż posiadają potężne silniki (zazwyczaj czterosuwowe, częściej jedno- niż dwucylindrowe), które napędzają ostrza, koła i dzięki temu popychają ciężkie urządzenie do przodu, radząc sobie ze wszystkimi przeszkodami.

Do zalet kosiarek samojezdnych można zaliczyć także coś mniej technicznego, ale jazda na nich może stać się po prostu dużą atrakcją, dzięki czemu obowiązki na świeżym powietrzu stają się znacznie przyjemniejsze. To często jest argumentem przemawiającym za zakupem takiej właśnie maszyny.

Jeśli chodzi zaś o wady korzystania z kosiarki traktorka, to jako pierwszą trzeba wymienić tą, że przy trawnikach nieprzekraczających 1000 metrów kwadratowych, ich wykorzystanie nie będzie miało uzasadnienia ekonomicznego.

Po za tym, do wad zakupu traktorka ogrodowego do koszenia – tam gdzie będzie on naprawdę przydatny – zaliczyć można:

Cenę sprzętuTraktorki ogrodowe wysokiej jakości kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przed ich zakupem warto więc przemyśleć, czy na posiadanym terenie sprawdzić się może kosiarka tradycyjna, np. w połączeniu z podkaszarką, które – nawet jako sprzęty markowe – będą wydatkiem wielokrotnie niższym.
Gabaryty kosiarkiZe względu na konstrukcję (w tym silnik), kosiarka traktorek musi być dość dużych rozmiarów. Mogą się więc pojawić problemy z przechowywaniem, ale też z manewrowaniem kosiarką w czasie pracy.
Kłopotliwe serwisowanieKosiarka traktorek składa się ze znacznie większej ilości elementów niż mniejsze kosiarki, dlatego jego serwisowanie wymaga większych nakładów pieniężnych. Co więcej, serwisant musi dojechać do klienta, bo tak dużej kosiarki nie da się mu po prostu zawieźć do zakładu. Taki proces musi zaś odbywać się co kilka miesięcy. Wydatki będą jeszcze większe, kiedy w kosiarce któraś z części ulegnie awarii.
Szkodliwość dla środowiskaTraktorki ogrodnicze zużywają dość duże ilości paliwa, dlatego emitują też sporo spalin. Na rynku można spotkać co prawda traktorki ogrodowe napędzane elektrycznie, ale są drogie i mało wydajne.

Ile kosztuje kosiarka traktorek ogrodowy?

Ile kosztuje traktorek ogrodowy?
Ile kosztuje kosiarka traktorek ogrodowy?

Kosiarki samojezdne nie są rozwiązaniami najtańszymi. Ceny za taką kosiarkę do przycinania trawy w ogrodzie do ogrodu zaczynają się od 5 000 złotych. Jednak przeciętnie, za kosiarkę samojezdną płaci się mniej więcej 10 000-15 000 złotych.

Są to wtedy traktorki ogrodowe wysokiej jakości, które posiadają możliwość regulacji wysokości koszenia, mają szerokie opony (które nie zostawiają na trawie śladów), a także wiele innych udogodnień.

W ofercie producentów tego rodzaju kosiarek znaleźć można traktorki ogrodowe o silnikach o różnej mocy, z różnymi szerokościami koszenia oraz z różnymi systemami zbierania trawy (także z zestawami do mulczowania).

Za kosiarki z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi i funkcją mulczowania, o naprawdę niezwykłej trwałości wykonania i łatwej obsłudze zapłaci się 20 000 złotych i więcej. Najbardziej zaawansowane technologicznie i wydajne traktorki kosztować mogą nawet 40 000 złotych, takie oferty kierowane są do najbardziej wymagających klientów.

Taki sprzęt będzie jednak służył długie lata i na pewno spełni wszelkie oczekiwania użytkowników. Trzeba mieć na uwadze również to, że do ceny maszyny nie wlicza się kosztu dostępnych do niej akcesoriów, jednak nie zawsze są one kosiarce potrzebne.

Akcesoria do kosiarek traktorków ogrodowych

Akcesoria do traktorków ogrodowych
Akcesoria do traktorków ogrodowych

Tego rodzaju sprzęty, oprócz koszenia, spełniać mogą szereg dodatkowych funkcji. Wszystko dzięki temu, że producenci przygotowali do nich różnego rodzaju akcesoria. Dzięki temu kosiarki zamienić się mogą w zamiatarki, piaskarki, czy odśnieżarki.

Do swojej kosiarki traktorka dokupić można:

Kosz na trawęDo niego automatycznie wmiatana jest już skoszona trwa. Im większy będzie kosz, tym większy obszar można skosić bez konieczności opróżniania pojemnika. Kosze mogą mieć różne pojemności, są one łatwe do opróżniania i czyszczenia. Pozwalają także na oszczędność pracy jaką wykonałoby się przy zbieraniu skoszonej trawy.
PługSłuży on do zimowego odśnieżania. Często razem z nim traktorek należy wyposażyć w łańcuchy na koła. Zimową opcją dla traktorka jest także obrotowa szczotka odśnieżająca.
Przyczepkę ogrodowąSprawia ona, że przy pomocy ogrodowego traktorka można przewozić różnego rodzaju rzeczy (np. nasiona, owoce, worki z nawozem i środkami ochrony roślin, skoszoną trawę czy nawet drewno na opał).
Siewniki do trawyIch dużą zaletą jest to, że dają możliwość równomiernego rozłożenia nasion traw podczas siewu. Są też oczywiście bardzo wygodne.
Wertykulatory i aeratoryTe pierwsze, za pomocą noży przecinają wierzchnią warstwę trawnika i służą do rozluźnienia i napowietrzenia podłoża, dzięki czemu trawa lepiej się rozkrzewia. Wertykulatory wykorzystuje się także do niszczenia chwastów i mchów, które zabierają trawie światło i substancje odżywcze. Natomiast aeratory także napowietrzają trawnik, jednak w mniejszym stopniu od wertykulacji. Są też w stanie usuwać kiełkujące chwasty.
WalceTo akcesoria, które służą do wałowania ziemi po zasianiu trawy. Wałowanie sprawia, że wiatr nie wywiewa nasion z ziemi, a do tego więcej nasion trawy kiełkuje, ponieważ roślinie łatwiej jest przedostać się na powierzchnię (bo nasiona znajdują się na mniejszej głębokości). Napełniany wodą plastikowy walec dobrze wgniata nasiona w glebę, dzięki czemu powstały później trawnik jest równomierny.

Jak dbać o urządzenie i jak je serwisować?

Do podstawowych czynności, jeśli chodzi o dbanie o kosiarkę traktorek, zalicza się:

  1. Krótkie przepłukanie sprzętu po każdym koszeniu, dokładne oczyszczenie noży. Kosiarka traktorek może też zostać pokryta płynem zapobiegającym przyklejaniu się traw.
  2. Raz na sezon – wymiana oleju i stała kontrola jego poziomu.
  3. Pamięć o tym, że benzyna traci swoje właściwości po około trzech miesiącach (dotyczy to sprzętów z silnikiem benzynowym).
  4. Po zakończeniu sezonu koszenia zbiornik paliwa powinien zostać opróżniony. Trzeba więc wtedy uruchomić silnik aż do momentu kiedy paliwo się skończy.
  5. Zimą kosiarka traktorek powinna być garażowana, a przynajmniej przykrywana pokrowcem.

Natomiast jeśli chodzi o serwisowanie, to mimo tego że kosiarki są przystosowane do pracy w trudnych warunkach, jest ono bardzo ważne.

Serwis jest tutaj zadaniem dość pracochłonnym ze względu na dużą liczbę punktów smarowania. W kosiarce traktorku ogrodniczym wykorzystywanym przez cały rok (a więc narażonym na korozję), pamiętać trzeba też o regularnej wymianie płynów technicznych, a także o czyszczeniu filtra powietrza.

Zgodnie z zaleceniami z instrukcji obsługi urządzenia, po upływie określonej liczby roboczogodzin należy wykonać wszystkie niezbędne przeglądy.

Kiedy samojezdna kosiarka nie jest wykorzystywana w miesiącach zimowych, to prace konserwacyjne muszą objąć przede wszystkim silnik.

Przed odstawieniem kosiarki w miejsce przechowywania (jeszcze jesienią), należy wtedy wymienić olej silnikowy i wszystkie filtry (paliwa, oleju i powietrza).

Warto wiedzieć, że wymiana oleju jesienią uchroni sprzęt przed powstawaniem niebezpiecznych dla silnika związków chemicznych, to znaczy tlenków siarki, które tworzą się na bazie starego oleju oraz kondensującej się wody.

Pamiętać też trzeba wtedy o wspomnianym już wcześniej całkowitym wypaleniu paliwa. Stara benzyna, oprócz problemów z odpaleniem kosiarki w kolejnym sezonie, może powodować też korozję elementów aluminiowych (np. w gaźniku), co skróci ich żywotność i może generować niezbędne naprawy.

Na zimę trzeba także usunąć akumulator, a przynajmniej odłączyć od niego tzw. klemy, ponieważ niskie temperatury mogą doprowadzić do wyładowania baterii – a co za tym idzie do spadku jej zdolności do ładowania.

Kiedy dojdzie do rozładowania się akumulatora kosiarki, to na początku kolejnego sezonu koszenia niezbędna będzie jego wymiana.

Aby do takiej sytuacji nie doprowadzić, warto wyposażyć się w ładowarkę ze wskaźnikiem naładowania, która stale podłączona do kosiarki w garażu będzie informować o tym, kiedy akumulator należy doładować.

Jednym z ważnych kroków przed odstawieniem kosiarki w stan hibernacji będzie też wyczyszczenie jej obudowy oraz elementów tnących. Nie usunięte i zaschnięte grudki trawy, które zostaną na metalowej obudowie kosiarki przez kilkanaście tygodni, mogą spowodować pojawienie się rdzy.

Tak więc, dokładne wyczyszczenie maszyny o stalowej obudowie jest po prostu niezbędne.

Rdza nie pojawi się wtedy, gdy obudowa wykonana jest z aluminium albo polipropylenu.

Trzeba pamiętać, by nie używać jednak zbyt mocnych środków do czyszczenia. Lepiej też unikać myjek ciśnieniowych, bo choć są one wygodne, to mogą powodować wypłukanie smarów z łożysk oraz wepchnięcie zabrudzeń w trudno dostępne miejsca.

W kolejnym sezonie po takim myciu kosiarka będzie czysta, ale za to będzie gorzej wykonywać swoje zadania.

Zimowa konserwacja kosiarki traktorka ogrodowego powinna obejmować także zabieg nasmarowania łożysk. Dzięki niemu wiosną będzie słychać jedynie dźwięk silnika, a nie miarowe popiskiwania zardzewiałych łożysk.

Sprawdzić trzeba też wtedy paski klinowe, by wymienić te, które uległy zużyciu.

Nieco trudniejszym, ale bardzo ważnym zadaniem jest naostrzenie noża i jego wyważenie. Sam demontaż noża nie sprawia raczej problemów, jednak te pojawiają się jeśli chodzi o poprawne wyważenie, które ma wpływ na właściwą pracę kosiarki. Trzeba bowiem wiedzieć, że wibracje źle wyważonego noża powodują zniszczenia łożysk i innych elementów kosiarki.

Wyważenie noża we własnym zakresie jest trudne, dlatego najlepiej udać się z tym zadaniem do serwisu.

Podczas takiej wizyty warto zadbać także o konserwację obudowy kosiarki – co robi się przy użyciu specjalnych środków, które chronią przed korozją. Szczególnie istotne są miejsca, gdzie lakier uległ uszkodzeniu w trakcie koszenia.

W przypadku kiedy kosiarka samojezdna jest użytkowana zimą – jako pług śnieżny, to przed sezonem odśnieżania prace konserwacyjne obejmą: wyczyszczenie sprzętu i sprawdzenie stanu:

  • akumulatora,
  • filtrów,
  • poziomu oleju silnikowego.

Bardzo ważne będzie również sprawdzenie mocowania, które posłuży do montażu wyposażenia dodatkowego (odśnieżarek czy pługów).

Później zaś trzeba mieć na uwadze to, że kiedy w trakcie odśnieżania będzie używana sól, to po każdym użyciu niezbędne będzie umycie kosiarki. W przeciwnym razie elementy stalowe zaczną bardzo szybko korodować, a to przełoży się na nieprawidłową pracę urządzenia.

Ile kosztuje kosiarka traktorek?

Kosiarki samojezdne nie są rozwiązaniami najtańszymi. Ceny takich sprzętów zaczynają się od 5 000 zł. Jednak przeciętnie, za dobrą kosiarkę samojezdną płaci się mniej więcej 10 000-15 000 zł.

Jakie akcesoria warto dokupić do kosiarki?

Do swojej kosiarki traktorka warto dokupić: kosz na trawę, pług, przyczepkę ogrodową, siewniki do trawy, walce, wertykulatory i aeratory.

Czy kosiarki samojezdne mają jakieś wady?

Jeśli chodzi o wady korzystania z kosiarki traktorka, to jako pierwszą trzeba wymienić tą, że przy trawnikach nieprzekraczających 1000 metrów kwadratowych, ich wykorzystanie nie będzie miało uzasadnienia ekonomicznego. Do wad zakupu traktorka ogrodowego do koszenia zaliczyć też można: wysoką cenę, gabaryty urządzenia, kłopotliwe serwisowanie, szkodliwość dla środowiska.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michalina

Rzadko się spotyka taką staranność i rzetelność w analizie.

Karol

Dzięki za pomoc w zrozumieniu, teraz wiem więcej.