Magnolia: odmiany, wymagania, sadzenie magnolii [krok po kroku]

Magnolia
Magnolia

Drzewa i krzewy magnolii obsypane jasnym, pastelowym kwieciem to najpiękniejsze okazy najwcześniej kwitnących roślin, które cieszą nas swoim widokiem w ciepłe wiosenne dni. Jednak aby uzyskać taki efekt, trzeba wielu starań, wszak piękno magnolii nie jest wyłącznie zasługą jej biologii. Roślina ta ma specyficzne wymagania hodowlane, a dopiero spełnienie tych warunków jest gwarantem sukcesu. Czy magnolia w przydomowym ogrodzie to poważne wyzwanie wyłącznie dla profesjonalistów czy też magnolia to roślina, którą uprawiać może każdy z nas? Jakie są odmiany, wymagania, koszty zakupu? W poniższym artykule postaramy się przedstawić kompendium podstawowej wiedzy o magnoliach hodowanych w naszej strefie klimatycznej.

Magnolia

Magnolia w świecie roślin
Magnolia w świecie roślin

Patrząc na magnolię widzimy przed wszystkim jej piękne, bardzo delikatne kwiaty. Jednak w świecie roślin magnolia to prawdziwy siłacz – roślina, która przetrwała epokę lodowcową. Badania naukowe bezsprzecznie wskazują na to, że magnolie, obok miłorzębu japońskiego i tulipanowca amerykańskiego, zaliczane są do jednych ze starszych roślin świata. Wykopaliska potwierdzają istnienie magnolii około 20 milionów lat temu, a inne spokrewnione z nią rośliny z tej samej rodziny rosły na ziemi 95 milionów lat temu, czyli były ozdobą gajów, w których żerowały dinozaury. Magnolia bez strat przeżyła epokę lodowcową. Zanim lądolód wycofał się na daleką północ magnolia znalazła doskonałe warunki na Dalekim Wschodzie, głównie na terenie Chin i Japonii oraz w Ameryce Południowej. To taki trochę paradoks, biorąc pod uwagę fakt niskiej odporności magnolii na przemarzanie.

Magnolia należy do rodziny magnoliowatych a liczebność wąsko ujmowanego rodzaju Magnolia to, w zależności od systematyk, od 20 do 120 gatunków. Odmiany magnolii liczone są w tysiącach. Nazwę magnolia zawdzięcza francuskiemu zakonnikowi, podróżnikowi i botanikowi Charlesowi Plumierowi, który uczcił w ten sposób dokonania innego wybitnego francuskiego botanika Pierre`a Magnola.

Magnolie to drzewa lub krzewy. Te o 2-3 m wysokości to krzewy, wyższa magnolia to drzewo. W ogrodach najczęściej spotykamy magnolie od 5 do 8-10 m wysokości, ale spotyka się także okazy liczące kilkanaście m wysokości. Magnolie nie mają długich, pozbawionych pędów pni – rozgałęziają się tuż nad ziemią. Ich korona może być zwarta lub świetlista. Pąki kwiatowe osadzone są na końcach pędów. Liście magnolia ma pojedyncze, zielone, błyszczące i duże. To co w magnolii jest najważniejsze, to jej kwiaty – zazwyczaj duże i niezwykle efektowne, w różnych odmianach kolorystycznych. Magnolie mogą zakwitać wiosną przed rozwojem liści lub na początku lata po rozwinięciu się liści. Niekiedy magnolie w tym samym roku powtarzają kwitnienie jesienią. Po przekwitnięciu na pędach magnolia wytwarza owoc zbiorowy złożony z mieszków, w których znajdują się nasiona.

Uprawa magnolii

Magnolia od zarania cywilizacji uprawiana na dużą skalę w dalekiej Azji wschodniej potrzebowała czasu na przybycie do Europy. W kronikach zapisana jest dokładna data pojawienia się pierwszych roślin tego gatunku w ogrodach. W roku 1790 uprawa magnolii rozpoczęła się w Anglii, a następnie sadzić magnolie zaczęto także we Francji. Dzięki staraniom francuskiego botanika Solange-Boduina w roku 1820 powstała odmiana Magnolia x soulangiana. Magnolia szybko zadomowiła się na całym terytorium Francji oraz w innych krajach europejskich. Ta odmiana Europejczykom szczególnie przypadła do gustu. Większość magnolii obecnie hodowanych to pochodne tejże wyhodowanej w roku 1820. Magnolia to roślina uprawiana głównie dla ozdoby. Na Dalekim Wschodzie magnolia ma także zastosowanie praktyczne – w medycynie (sproszkowane liście magnolii japońskiej, kora i pączki) oraz w kuchni, która wykorzystuje marynowane płatki magnolii jako przyprawę do ryżu. Przemysł perfumeryjny wykorzystuje kwiaty magnolii do komponowania zapachów. Jest to nieco dziwne ze względu na to, że tylko niektóre magnolie pachną i to nie dość intensywnie. Zapewne ekstrakty pozyskiwane z magnolii w wytwarzanych perfumach mają jakieś szczególne oddziaływania na inne komponenty mieszanek zapachowych, stąd zainteresowanie tym surowcem. W wielu krajach Dalekiego Wschodu magnolia uważana jest za kwiat wyjątkowy. W Chinach kwiat magnolii był symbolem czystości i niewinności, stąd panny młode ozdabiały swoje głowy wiankami z kwiatów magnolii. W Korei Północnej magnolia ma pozycję równą z innymi symbolami narodowymi, czyli z hymnem, flagą i godłem. Magnolia jest kwiatem narodowym, którego wizerunek jest chętnie i często używany podczas świąt państwowych. W Polsce jest kilka miejsc słynących z dużej liczby magnoliowych drzew i krzewów. Aby zobaczyć najpiękniejsze magnolie warto wiosną pojechać do Szczecina lub odwiedzić w Cieszynie |Cieszyński Szlak Kwitnących Magnolii”, na którym można podziwiać okazy roślin posadzonych w XVIII i XIX wieku. Kwiaty magnolii zapylają chrząszcze. Przed milionami lat, gdy magnolie pojawiły się na ziemi nie było jeszcze pszczół i motyli, które mogłyby pełnić tę funkcję.

Odmiany magnolii do dużego i małego ogrodu

Magnolia może rosnąć w każdym ogrodzie. Na wielkich powierzchniach można hodować wysokie magnoliowe drzewa. W ogródkach mikroskopijnych można sadzić magnolie krzewy oraz drzewa odmian magnolii rosnących powoli.

Dobór odmiany magnolii powinien uwzględnić przede wszystkim:

 1. Wielkość ogrodu i wysokość zabudowań znajdujących się na działce.
 2. Termin zakwitania.

Dobór odmiany w kontekście wielkości ogrodu jest istotny głównie ze względu na to, że magnolie to rośliny długowieczne i w większości przypadków osiągające znaczne rozmiary. Te rozmiary należy rozumieć jako wysokość drzew oraz wielkość korony. Magnolia rozkrzewia się tuż nad ziemią, stąd pewne jest, że w jej pobliżu nie będą rosły żadne delikatne rośliny, gdyż drzewo całkowicie pozbawi je światła słonecznego. Jeśli magnolia znajdzie na stanowisku odpowiednie warunki, to również dość szybko i bez problemu osiągnie znaczną wysokość. Pamiętajmy o tym, aby w ten sposób nie zacienić zbyt mocno zabudowań, basenu czy innych miejsc w ogrodzie, które powinny być odsłonięte. Aby nie mieć problemów z rozrastającą się magnolią, warto sadzić magnolie, które nawet po wielu latach od posadzenia nie ulegają większym zmianom. Do małych ogrodów można polecić przede wszystkim magnolię gwiaździstą (Magnolia stellata), która osiąga maksymalne rozmiary w granicach 1,5-3 m. Uprawa magnolii gwiaździstej Magnolia stellata polecana do ogrodu każdej wielkości. Podobnie jak ta odmiana w starszym wieku niezbyt wysokie będą drzewka odmian magnolii:

 • Magnolia Satisfaction – maks. 2 m wysokości;
 • Magnolia Darkest Purple – maks. 2,5 m;
 • Magnolia Burgundy – od 3 do 5 m;
 • Magnolia Picard`s Garnet – maks. 4 m;
 • Magnolia Genie – maks. 5 m.

Dobór odmian magnolii ze względu na termin zakwitania to nic innego jak decyzja o tym, czy chcemy mieć odmianę zakwitającą na nagim drzewie przed rozwojem liści, czy też kwiaty magnolii mają pojawiać się dopiero wtedy, gdy na drzewie są już liście. Co lepsze? Kwiaty magnolii na nagim drzewie wyglądają zjawiskowo, ale pamiętajmy o tym, że taki stan zazwyczaj ma miejsce wczesną wiosną, gdy wczesne wiosenne przymrozki są dosyć częste. Odmiany poprzedzające kwitnienie rozwojem liści są równie piękne, a późno wiosenne przymrozki i te na początku lata to rzadkość.

Kolory kwiatów magnolii

Kolory kwiatów magnolii
Kolory kwiatów magnolii

Piękne kwiaty to atut magnolii. Na gałązkach wyrastają pojedynczo i wyglądem, szczególnie z daleka, przypominają tulipany. Proste w budowie zachwycają wielkością oraz barwą. Budowa kwiatu nie przypomina klasycznej z podziałem na dno kielicha i płatki korony. Kwiat magnolii to rodzaj tepala, czyli zewnętrznej części kwiatu, w skład którego wchodzi od dwóch do kilku okółków zbudowanych z 3-6 płatków. Odmian magnolii jest wiele – rośliny te zachwycają kolorem kwiatów od czystej białej i kremowej poprzez róż w wielu odcieniach aż do czerwieni i purpury. Są także odmiany wydające piękne kwiaty żółte (na przykład magnolia brooklińska lub odmiana Yellow River). Z kolei odmiana Blue Opal ma kwiaty białe i niebieskie.

Wymagania magnolii

Wymagania magnolii
Wymagania magnolii

Jeśli chcemy co rok cieszyć się wspaniałymi kwiatostanami na drzewach lub krzewach magnolii powinniśmy starannie wybrać odmianę, miejsce oraz poznać zwyczaje i potrzeby rośliny. Pielęgnacja nie jest trudna ani kosztowna, ale bez systematycznych działań nie osiągniemy pożądanych rezultatów.

Kiedy sadzić magnolieDo nasadzeń należy wybierać rośliny zdrowe, jędrne, z nieuszkodzoną bryłą korzeniową. Najlepiej zaopatrzyć się w sadzonki sprzedawane w renomowanych szkółkach lub sklepach ogrodniczych. Kupując sadzonki od specjalistów, nie tylko nabywamy dobry materiał, ale także możemy liczyć na poradę jak powinna wyglądać uprawa magnolii. Najlepszym terminem sadzenia magnolii jest lato lub wczesna jesień. Chodzi o to, by posadzone drzewko lub krzew miało dość czasu na ukorzenienie się przed nadejściem mrozów. Posadzone rośliny należy ściółkować a przez kilka pierwszych lat okrywać na zimę także koronę.
StanowiskoMagnolia jest ciepłolubna, więc jeśli posadzimy ją w słońcu odpłaci nam wspaniałymi kwiatami. Magnolia najlepiej rośnie kiedy na stanowisku nie ma przeciągów – przed posadzeniem magnolii wybierzmy więc miejsce osłonięte od wiatru. To ważne szczególnie zimą, gdy wieją silne mroźne wiatry z Arktyki. Pamiętajmy także o tym, że magnolia rozkrzewia się mocno tuż nad ziemią. Sąsiedztwo innych roślin nie przeszkadza jej specjalnie, ale sąsiadujące z nią rośliny mogą mieć problem z dostępem do światła, wody i składników pokarmowych. Wybierając stanowisko dla magnolii pamiętajmy także o tym, że robimy to na zawsze. Magnolie mają delikatne, bardzo kruche systemy korzeniowe, więc przesadzanie dorosłych roślin jest niemożliwe, gdyż zabieg ten niszczy delikatne i kruche korzenie, przez co rośliny w krótkim czasie giną.
OświetlenieMagnolie najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale jeśli nie mamy takiego miejsca w naszym ogrodzie wybierzmy półcień. W miejscach całkowicie zacienionych z północną wystawą magnolie rosną słabo i nie kwitną wcale albo wydają niewiele niezbyt okazałych kwiatów.
PodłożePrzed posadzeniem magnolii należy dobrze przygotować podłoże. Warto zainwestować w badanie kwasowości gleby. Uprawa magnolii najlepiej udaje się na glebach, które mają odczyn lekko kwaśny. Większość naszych ogrodów ma glebę o odczynie obojętnym, więc konieczne jest wykonanie zabiegów zakwaszenia podłoża. Do tego celu najlepiej nadaje się torf, który należy wsypać bezpośrednio do wykopanego dołka, do którego zamierzamy posadzić magnolię. W utrzymaniu odpowiedniej kwasowości pomaga także ściółkowanie torfem, igliwiem, korą sosnową i szyszkami. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, łatwo nagrzewająca się i przepuszczająca wilgoć. Na glebach zwartych i gliniastych magnolie nie czują się zbyt dobrze.
WilgotnośćNa stanowisku magnolii gleba powinna być nieustająco lekko wilgotna. O właściwą wilgotność gleby należy zadbać szczególnie wiosną. Podlewanie trzeba rozpocząć od razu, gdy temperatura powietrza będzie dodatnia. Musimy o tym bezwzględnie pamiętać szczególnie w kwietniu i maju, przed porą kwitnienia magnolii. Jeśli nie zadbamy o właściwą wilgotność gleby wpłynie to negatywnie na wielkość kwiatów a nawet może spowodować ich zrzucanie. O podlewaniu magnolii nie wolno zapomnieć także późnym latem podczas suszy. O poziom wilgotności podłoża koniecznie trzeba zadbać także jesienią, gdy magnolia wytwarza pąki na następny sezon. Omszałe pączki mniejszego rozmiaru to przyszłe liście magnolii a te znacznie większe i pękate to pączki kwiatowe.

Pielęgnacja magnolii

Pielęgnacja magnolii
Kwiaty magnolii
CięcieMagnolia nie lubi intensywnego cięcia, ale czasem jest ono konieczne. W wielu polskich ogrodach hodowana jest odmiana Magnolia Soulange`a charakteryzująca się dużymi, pachnącymi kwiatami oraz szybkim przyrostem. Drzewa tej odmiany dość szybko osiągają nawet 10 m wysokości. Nie wolno dokonywać cięć w marcu i kwietniu, czyli tuż przed kwitnięciem. Złym terminem jest także jesień, gdy magnolia zawiązuje pąki na następny rok. Jeśli musimy dokonać cięcia, zaplanujmy je na lipiec lub najpóźniej na sierpień, ale należy się przy tym liczyć z tym, że w przyszłym roku przycięty okaz raczej na pewno nie zakwitnie. Przycinanie magnolii należy rozpocząć od pędów szkieletowych. To główne pędy, które tworzą zarys korony. Cięcia nie powinny być zbyt radykalne. W jednym sezonie nie należy skracać pędów więcej, niż o 1/3 ich długości. Pędy boczne skracamy tylko wówczas, gdy nadmiernie wyrastają poza pokrój korony lub gdy są uszkodzone, nadłamane, zaatakowane przez choroby albo przemarznięte.
PodlewanieTo jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych gwarantujących prawidłowy wzrost i rozwój rośliny. Podlewanie magnolii należy rozpocząć wiosną po ustąpieniu przymrozków i kontynuować je do jesieni, gdy magnolia zawiąże pączki kwiatowe i liściowe. Utrzymaniu właściwej wilgotności podłoża sprzyja ściółkowanie torfem, włókniną, korą, szyszkami albo słomą. Do podlewania najlepiej używać deszczówki zebranej w przydomowych instalacjach. Jeśli nie mamy deszczówki skorzystajmy z wody z wodociągu, ale najlepiej jeśli wcześniej wlejemy ją do zbiornika i nagrzejemy na słońcu.
NawożenieMagnolia lubi gleby żyzne a ze względu na intensywny przyrost należy ją dokarmiać nawozami. Zabieg nawożenia prowadzi się kilka razy w sezonie. Stare okazy należy zasilać 2-3 razy. Młode rośliny wymagają zasilenia co najmniej trzykrotnego. Zabiegi należy prowadzić w odstępach nie krótszych, niż jeden miesiąc. Jeśli pominiemy zabieg w żadnym razie nie zwiększajmy dawki nawozu przy kolejnym terminie zasilania. Pierwsze nawożenie można przeprowadzić w końcówce marca. Ostatni terminem na zasilenie magnolii jest połowa lipca. Jeśli zbyt późno i zbyt obficie nawieziemy rośliny, to narazimy je na przemarzanie. Do nawożenia należy stosować mieszanki specjalnie komponowane dla magnolii. Dawkowanie jest proste: na każdy 1 m wysokości rośliny potrzeba garści nawozu (chyba, że w informacji od producenta jest inna dawka). Nawóz należy rozsypać na ziemi na obszarze wyznaczonym przez zarys korony. Nawiezioną glebę nożna lekko wzruszyć motyką, ale należy robić to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni, które znajdują się tuż pod powierzchnią. Bezpieczniej jest rozsypany nawóz przykryć cienką warstwą torfu lub kory. Jeśli mimo systematycznego nawożenia liście na drzewie są słabo wybarwione a kwiaty magnolii niezbyt duże nie zwiększajmy dawki nawozu, a sprawdźmy kwasowość gleby. Nic nie da zwiększanie porcji nawozu, jeśli magnolia rośnie w glebie zasadowej lub obojętnej.
Zabezpieczenie magnolii przed zimąMagnolie są silne, ale mrozy i zimowe wichury mogą wyrządzić wielkie szkody. Konieczne jest ściółkowanie gleby, dzięki któremu ochronimy przed przemarznięciem system korzeniowy i zadbamy o utrzymanie właściwej wilgotności podłoża. Nowo posadzone rośliny należy szczelnie otulić na zimę. Ściółkowanie systemu korzeniowego jest konieczne nawet w przypadku starszych roślin. Młode drzewka i krzewy warto w całości okrywać przez pierwsze 3-5 lat.

Szkodniki i choroby magnolii

Jak chronić magnolię przed szkodnikami i chorobami?
Jak chronić magnolię przed szkodnikami i chorobami?

Magnolie rzadko atakowane są przez szkodniki i choroby. Katalog czynności pielęgnacyjnych wykonywanych na drzewkach i krzewach magnolii zamyka profilaktyka przed chorobami i szkodnikami.

Do najczęściej spotykanych chorób magnolii zaliczamy:

 • choroby grzybowe:
  • antraknoza,
  • szara pleśń,
  • mączniak;
 • choroby pochodzenia bakteryjnego:
  • plamistość liści.

Infekcje grzybiczne najczęściej objawiają się brązowymi lub brunatnymi plamami na liściach, które szybko opadają. Niepokojącym zjawiskiem jest także pojawienie się nietypowego białego lub szarawego nalotu na liściach. Choroby grzybowe zwalcza się przy pomocy specjalistycznych preparatów grzybobójczych dozowanych podczas opryskiwania roślin. Bakteryjne choroby objawiają się głównie ciemnymi plamami na liściach. Początkowo plamki są małe, ale jest ich na tyle dużo, że skutecznie niszczą strukturę liścia, który zamiera, skręca się, usycha i opada. Leczenie chorób bakteryjnych polega na opryskiwaniu drzewek i krzewów specjalnymi, najlepiej ekologicznymi preparatami. Czasem objawy chorobowe nie mają podłoża grzybowego czy bakteryjnego, a wprost związane są z błędami popełnianymi podczas pielęgnacji. Brunatne liście mogą pojawić się na magnolii, która ma nie dość nasłonecznione stanowisko. Bladozielone albo pożółkłe liście magnolii z kolei to oznaka nieprawidłowego nawożenia. Niewłaściwe może być zarówno dawkowanie nawozu dla roślin, jak też skład mieszanki.

Magnolie padają także ofiarą insektów. Najczęściej magnolia atakowana jest przez:

 • mszyce;
 • przędziorki;
 • czerwce.

Mszyce rozpoznamy łatwo – czarne owady oblepiają kwiaty i liście magnolii, wysysają soki i powodują szybkie obumieranie. Przędziorki pozostawiają po sobie ślady na liściach w postaci drobnych plamek. Czasem widoczne są niewielkie pajęczynki na spodniej stronie liścia. Czerwce są bardzo niebezpieczne. Żerują na młodych pędach i w szybkim czasie doprowadzają do obumierania dużych obszarów korony drzewa. Wszystkie szkodniki można zwalczyć podczas oprysków z zastosowaniem odpowiednio dobranego insektocydu. Jeśli nasza magnolia ma objawy chorobowe, a my nie mamy pewności co do ich przyczyny zdajmy się na doświadczenie fachowców. Najprościej jest zerwać kilka uszkodzonych liści i pokazać je w sklepie ogrodniczym lub w szkółce, gdzie nabyliśmy sadzonkę. Profesjonaliści w mig rozpoznają chorobę i poradzą nam, jakie zabiegi powinniśmy wykonać.

Czego nie lubią magnolie?

Opisane powyżej zabiegi stosowane systematycznie i zgodnie ze wskazówkami specjalistów powinny prowadzić do obfitego corocznego kwitnienia magnolii. A co jeśli tak się nie dzieje? Gdzie szukać przyczyny braku kwiatów, ich zbyt małego rozmiaru lub słabego wybarwienia? Oto lista najważniejszych czynników, które ograniczają, a czasem nawet całkowicie zahamowują rozwój magnolii:

MrózMagnolie to rośliny ciepłolubne. Mimo, że w naszych ogrodach i parkach spotyka się silne i odporne magnolie zakwitające nawet w marcu, to jednak często nocne wiosenne przymrozki niszczą delikatne pąki kwiatowe. Brunatno-brązowe przemarznięte kwiaty wyglądają jak spalone. O ile dobrej jakości drzewa i krzewy zakupione w szkółkach są mrozoodporne (takie magnolie wytrzymują zimą temperatury nawet niższe, niż – 30 stopni Celsjusza!), o tyle nie ma sposobu na ochronę kwiatów przed wiosennymi nocnymi mrozami. Drzewa i krzewy zimą muszą być ściółkowane. System korzeniowy magnolii jest tuż pod powierzchnią ziemi, więc łatwo ulega przemarzaniu o ile nie zastosujemy ściółkowania. Do tego celu najlepiej mieszaniny kory, szyszek i torfu. Ten ostatni składnik sprawi, że gleba będzie lekko kwaśna. Do ściółkowania rośliny można także użyć słomy lub agrowłókniny. Młode drzewka (do pięciu lat) należy przykrywać na zimę w całości razem z koroną. Jeśli nie chcemy co rok przeżywać koszmaru związanego z przemarzaniem kwiatostanów zdecydujmy się na magnolie zakwitające późno – najlepiej rośliny kwitnące w końcówce kwietnia a jeszcze lepiej dopiero w maju.
Kwasowość glebyWielu hodowców roślin w przydomowych ogrodach nie zwraca uwagi na pH gleby. W przypadku większości roślin nie ma to wielkiego znaczenia i ogrodowe gleby o pH najczęściej zbliżonym do obojętnego doskonale sprawdzają się w roli podłoża dla przeważającej liczby roślin. Ale nie dla magnolii! To szczególnie wymagający gatunek – te rośliny dla zakwitania potrzebuje gleby o odczynie lekko kwaśnym. Najlepszym podłożem dla magnolii są gleby o odczynie pH mieszczącym się w przedziale 5-6. Aby uzyskać odpowiednią kwasowość przy sadzeniu magnolii należy do wykopanego dołka wsypać torf. Gleba na stanowisku powinna być próchnicza, żyzna, przepuszczalna i wilgotna.
PrzesadzanieMagnolia nie lubi przesadzania i zmiana miejsca to chyba najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić naszej magnolii. Nawet jeśli nie kwitnie, albo ma zbyt mało kwiatów, to zrezygnujmy z pomysłu na przesadzenie rośliny na nowe stanowisko. Najprawdopodobniej wkrótce po tym zabiegu drzewo lub krzew zacznie obumierać. Wszystko to jest pochodną kruchego, bardzo delikatnego systemu korzeniowego magnolii. Podczas wykopywania łatwo jest uszkodzić ten delikatny organ rośliny, co w przyszłości da fatalne skutki. Aby tego uniknąć dobrze zaplanujmy miejsce, w którym posadzimy drzewo magnolii. Jeśli nie mamy dość doświadczenia, zaprośmy do ogrodu profesjonalnego ogrodnika oraz zlećmy badanie kwasowości podłoża.
Wiosenne suszeOd lat w naszym klimacie obserwujemy długie wiosenne przerwy w opadach deszczu. Suche marce i kwietnie to czas źle działający na magnolie. Aby rośliny zakwitły i dobrze się rozwijały, musimy od wczesnej wiosny często i obficie je podlewać. Latem utrzymywanie wilgotnego podłoża też jest istotne, ale nawet dłuższe przesuszenie nie zaszkodzi rozwojowi roślin w takim stopniu, jak brak wody wiosną.
Przycinanie wiosnąMagnolia nie lubi przycinania. Jest to zabieg niewłaściwy głównie ze względu na to, że pąki kwiatowe magnolia zawiązuje późną jesienią, więc jeśli przytniemy magnolię na wiosnę, pozbawimy ją pąków, które mogłyby lada dzień rozwinąć się we wspaniałe kwiaty. Wiosenne cięcia należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Można skrócić lub usunąć gałązki nadłamane, porażone chorobą albo przemarznięte. W żadnym razie nie wolno wiosną cięciami modelować korony drzewa lub pokroju krzewów!

Magnolia cena

Magnolia cena
Magnolia cena

Na to ile kosztuje magnolia wpływ mają głównie trzy aspekty:

 1. Odmiana magnolii.
 2. Rodzaj rośliny (drzewo lub krzew).
 3. Wielkość sadzonki.

Najtańsze sadzonki to drzewka lub krzewy o wielkości nie większej niż 70-75 cm. Są to z reguły popularne odmiany w kolorach białoróżowych. Większe, dobrze ukorzenione sadzonki są droższe. Małe magnolia może kosztować około 20-30 PLN, większe za 50-80 złotych. Magnolie w pojemnikach są zazwyczaj nieco droższe. Dobra rada dla kupujących: tania magnolia to z reguły odmiana nisko odporna na przemarzanie, więc aby nie przeżyć rozczarowania warto dołożyć nieco grosza, aby mieć pewność, że kupujemy roślinę zdolną przetrwać zimę w polskiej strefie klimatycznej. Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie rosła magnolia o niezwykłym kształcie i wielkości liści albo niespotykanym, rzadkim kolorze musimy liczyć się z ceną idącą w setki złotych. W tym miejscu warto wspomnieć o niezwykłych odmianach magnolii szczepionych na pniach. Szczepiona na pniu magnolia w przydomowym ogródku wygląda bardzo okazale. Ze względu na to, że taka magnolia jest dość rzadkim okazem wzbudzać będzie zainteresowanie i podziw sąsiadów i przechodniów. Niewielkiej wysokości sadzonki magnolii szczepionej na pniach można zakupić już od 25 PLN. Do małych ogródków poleca się odmianę Magnolia Susan z wielkimi kwiatami w kolorze purpurowo-czerwonym. Z kolei odmiana szczepionej magnolii tulipanowej Magnolia Honey Tulip, której cechą są kremowo-żółte kwiaty o ciekawym kształcie kosztuje od około 100 PLN za sadzonkę (cena zależna od wielkości drzewka). Podobną cenę zapłacimy za 70 cm drzewko pięknych odmian magnolii:

 • Magnolia Sunsation (kolor żółty),
 • Magnolia Black Tulip (ciemnopurpurowe kwiaty o kształcie tulipana),
 • Magnolia Rasberry Fun (kwiaty różowe),
 • Magnolia Sweet Valentine (czerono-różowe kwiaty w kształcie pucharków).
 • Magnolia Wildcat (odmiana magnolii o kwiatach białych).
Magnolie – jakie sadzonki kupić?
Magnolie – jakie sadzonki kupić?

Zakupu sadzonek magnolii najlepiej dokonywać w szkółkach lub specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Każda sadzonka zaopatrzona powinna być w metkę ze zdjęciem i nazwami odmian magnolii. Sadzonki drzewek lub krzewów sprzedawane są w pojemnikach lub luzem. Ze względu na kruchość systemu korzeniowego zaleca się nabywanie sadzonek w pojemnikach: lepiej znoszą transport oraz sadzenie na stanowisku w ogrodzie. Przy zakupie upewnijmy się, że sadzonka w pojemniku była hodowana w nim od zawsze, a nie została do niego wsadzona tuż przed pojawieniem się w sprzedaży. Takie sadzonki bywają często uszkodzone podczas wykopywania w szkółce i upychania w pojemnikach. Gdy kupujemy sadzonkę bez pojemnika, sprawdźmy stan korzeni – jeśli są osłonięte folię, zażądajmy odsłonięcia i dokonajmy oceny żywotności systemu korzeniowego.

Sadzenie magnolii krok po kroku

Sadzenie magnolii krok po kroku
Sadzenie magnolii krok po kroku

Po zakupie sadzonki czas na jej posadzenie. Z założenia zarówno zakup sadzonki, jak i sadzenie powinny odbywać się najpóźniej wczesną jesienią. Młoda magnolia musi mieć czas na ukorzenienie się przed nadejściem mrozów. Sadzonki zakupione w pojemnikach można przesadzać na docelowe stanowisko od kwietnia do końca września, a nawet później, jeśli pozwala pogoda.

 1. Wybierz stanowisko. Wybór stanowiska to podstawa. Magnolie muszą mieć ciepło i zacisznie, w przeciwnym razie nie kwitną, chorują, mają słabo wybarwione liście i rachityczne pędy szkieletowe. Pamiętajmy, że wyboru stanowiska należy dokonać także uwzględniając wysokość dorosłej rośliny oraz pokrój korony. Nie sadźmy wysokich drzew pod liniami energetycznymi czy w pobliżu dachów z instalacją fotowoltaiczną, gdyż wielkie korony dorosłej magnolii rzucać będą ogromny cień. Nie planujmy także zbyt inwazyjnego sąsiedztwa dla naszej młodej sadzonki. Magnolie lubią gleby żyzna, zasobne w minerały i zbyt dużo roślin w bezpośrednim sąsiedztwie może upośledzić wzrost sadzonki. Z kolei w przyszłości, gdy magnolia się rozrośnie to ona stanie się przeszkodą dla rozwoju innych roślin.
 2. Wykop dołek. Głębokość i szerokość dołka zależy od wielkości sadzonki. Jeśli sadzimy magnolię zakupioną w pojemniku głębokość nie powinna być większa, niż wysokość pojemnika, zaś szerokość większa o kilka centymetrów, które uzupełnimy ziemią. W przypadku sadzenia roślin zakupionych bez pojemników starajmy się posadzić je na głębokość podobną to tej, na jakiej rosły przed wykopaniem. Jeśli trudno jest nam to określić, wykopmy dołek o wysokości bryły korzeniowej i dodajmy nie więcej, niż 5 cm. Magnolie rozrastając się utrzymują system korzeniowy blisko powierzchni ziemi. Zbyt głębokie posadzenie może zakłócić prawidłowy wzrost rośliny, która będzie musiała wysilić się nadmiernie, aby przebić się z korzeniami bliżej ciepłej powierzchni ziemi.
 3. Przygotuj podłoże. Gleba przepuszczalna, próchnicza, żyzna a nade wszystko lekko kwaśna to klasyczne wymagania każdej odmiany magnolii. Jeśli takiej gleby nie ma w naszym ogrodzie postarajmy się ją stworzyć. W tym celu należy w wykopanym dołku umieścić torf wymieszany z ziemią w proporcji 1:1, a na ziemi wokół posadzonej rośliny ułożyć ściółkę z kory sosnowej, szyszek, torfu. Zbyt zwięzłą glebę można rozluźnić piaskiem.
 4. Posadź i podlej sadzonkę. Sadzonkę należy umieścić w wykopanym dołku ostrożnie chroniąc kruche korzenie magnolii. Jeśli po wyjęciu z pojemnika lub folii zauważymy obumarłe suche lub zgniłe korzenie magnolii usuńmy obcinając sekatorem. Po wsadzeniu rośliny do dołka należy obsypać ją glebą z każdej strony a ziemię dobrze ugnieść. Nie wolno udeptywać gleby, gdyż możemy zniszczyć kruche korzenie magnolii! Po posadzeniu roślinę należy podlać niezbyt zimną wodą, najlepiej deszczówką. Jeśli podczas sadzenia stwierdzimy, że gleba jest przesuszona na znacznej głębokości, to nalejmy wody do dołka, zanim wsypiemy torf i posadzimy sadzonkę. Poczekajmy, aż wlana woda zostanie wchłonięta i dopiero wówczas kontynuujmy sadzenie.
 5. Obłóżmy sadzonkę ściółką. Ściółkowanie magnolii w naszym klimacie jest zabiegiem koniecznym. To przede wszystkim ochrona przed przemarzaniem. To także zabieg chroniący drzewka i krzewy przed utratą wilgotności w podłożu. Ściółkować można słomą, agrowłókniną, korą, szyszkami, trocinami i torfem. Ulubioną ściółką magnolii jest kora sosnowa wymieszana z torfem. Taka mieszanka jest nie tylko ochroną, ale to także źródło właściwej kwasowości gleby. Młode rośliny jesienią należy w całości zabezpieczyć przed nadejściem mrozu. Do owinięcia pnia i korony doskonale nadaje się słoma oraz agrowłóknina i worki jutowe.
Sąsiedztwo dla magnolii
Sąsiedztwo dla magnolii

Magnolie najpiękniej prezentują się komponowane z zielenią żywopłotów, bielą ścian budynku lub z innymi roślinami tego samego gatunku. Zestawianie magnolii różnych odmian kolorystycznych i o różnej wielkości daje znakomite rezultaty estetyczne. Jeśli chodzi o towarzystwo innych roślin śmiało można polecić różaneczniki, ostrokrzewy, azalie, wawrzynki, runiankę, wrzosy oraz wrzośce. Kompozycje tych roślin wyglądają imponująco a przy tym są to gatunki, które poradzą sobie z inwazyjnością magnolii, która jest zaborcza jeśli chodzi o światło, wodę i minerały w glebie. W przypadku młodych sadzonek lub drzewek i krzewów niewielkich odmian magnolii możemy dokonywać w ich pobliżu nasadzeń gatunków roślin jednorocznych. Jednoroczne piękne kwiaty wysadzamy z reguły, gdy magnolia kończy swoje kwitnienie, więc rośliny te doskonale komponować się będą z zielenią liści magnolii

Rozmnażanie magnolii

Rozmnażanie magnolii
Rozmnażanie magnolii

Mimo, że sadzonki magnolii dostępne w ofercie handlowej są stosunkowo niedrogie, liczni hodowcy amatorzy pragną rozmnożyć magnolię. Najczęściej ma to miejsce wówczas, gdy w parku lub obcym ogrodzie dostrzegą odmianę wyjątkową pod względem kolorystycznym. W tym miejscu warto uprzedzić, że pozyskiwanie pędów lub nasion z drzewek parkowych jest nielegalne i jego skutkiem może być nałożenie mandatu przez straż miejską. Podobnie nie należy ścinać gałązek magnolii rosnących w ogrodzie, o ile nie mamy na to zgody właściciela. Czy jednak warto rozmnażać magnolie? To zadanie trudne nawet dla profesjonalistów, a amatorzy mogą sobie w ogóle z nim nie poradzić. Ale jeśli ktoś jest mocno zdeterminowany, to warto spróbować, wszak satysfakcji z własnych osiągnięć nic nie jest w stanie zastąpić.

 • Rozmnażanie magnolii z pędów. Ten sposób rozmnażania polega na tworzeniu sadzonek, szczepieniu lub robieniu odkładów. Odkłady to najprostszy, choć w przypadku niektórych odmian nieskuteczny sposób. Aby zrobić odkład należy półzdrewniałą gałązkę położona blisko podłoża przysypać na całej długości glebą. W sprzyjających warunkach z oczek magnolia wypuści liście i ukorzeni się. Z jednego odkładu może powstać w ten sposób tyle nowych sadzonek, ile oczek było na pędzie. Ukorzenione sadzonki odcina się delikatnie od macierzystego pędu i sadzi na nowe stanowisko. Szczepienie polega na wszczepieniu pod korę zdrewniałego pędu pozyskanego ze szlachetnego drzewka. Jako podkładkę najlepiej wybrać magnolię japońską. Najbardziej optymalnym terminem szczepień są miesiące luty-marzec. Prostym i w miarę skutecznym sposobem rozmnażania magnolii jest sadzonkowanie. Potrzebne są do tego półzdrewniałe pędy o długości 8-10 cm (wierzchołki pędów), ukorzeniacz i inspekt z ziemią wymieszaną z piaskiem i torfem. Inspekt należy chronić folia lub oknem przed mrozami a roślinę systematycznie podlewać. Gdy nastaną ciepłe dni sadzonki należy odsłonić, a latem lub jesienią przesadzić je na miejsce stałe. Rośliny wyhodowane z sadzonek nie są tak silne i okazałe, jak szczepione na podkładkach.
 • Rozmnażanie magnolii z nasion. To metoda z pozoru łatwa, ale jej efekty są odsunięte w czasie. Bywa bowiem, że magnolia wyda piękne kwiaty dopiero po kilku albo i po kilkudziesięciu latach. Do wysiania używa się nasion pozyskanych z pękających szyszek. Nasiona należy moczyć w wodzie przez kilka dni, aby pozbyć się twardych łupin. Oczyszczone nasionka należy następnie umieścić w pojemnikach z mieszanką piasku oraz torfu i przechowywać w piwnicy w temperaturze +5 stopni Celsjusza przez okres 3-4 miesięcy. To czas tak zwanego dojrzewania nasion. Wiosną dojrzałe nasionka przenosi się do ogrodu i wysiewa do gruntu. Młode rośliny magnolii wschodzą po około 4-5 tygodniach. Są słabe, nieodporne na zimno i przesuszenie podłoża. Trzeba je starannie pielęgnować i okrywać na zimę. No i uzbroić się w cierpliwość, bowiem pełny rozwój drzewka wysianego samodzielnie może trwać nawet około 30 lat. Jeśli nie dysponujemy piwnicą lub ciemnym i chłodnym budynkiem gospodarczym możemy do dojrzewania nasion wykorzystać domową lodówkę. Oczyszczone ze zdrewniałych osłonek nasiona należy włożyć do woreczka foliowego i trzymać w dolnej części chłodziarki. Raz na tydzień woreczek trzeba otworzyć, aby przewietrzyć nasionka, po czym ponownie szczelnie zamknąć i umieścić w chłodzie.

Domowe rozmnażanie magnolii może się udać, ale jeśli nie mamy na to czasu ani cierpliwości zdecydujmy się na zakup sadzonek wyprodukowanych w specjalistycznych szkółkach.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lily

Jest to przemyślane omówienie zagadnienia.

Leszek

Znalezienie tak szczegółowych porad na blogu poświęconym ogrodom było dla mnie prawdziwym odkryciem.