Tapety do sypialni: rodzaje, parametry, tapetowanie [krok po kroku]

Tapety do sypialni

W ciągu roku przeciętny człowiek przesypia prawie trzy tysiące godzin. Czas w ciągu doby, poświęcony na sen, ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i umożliwienia organizmowi codziennej regeneracji. Troska o głęboki i zdrowy sen jest zatem kluczem do dobrego samopoczucia. Jedną z istotnych kwestii jest wystrój sypialni, który będzie wpływać na komfort nocnego wypoczynku. Jak urządzić sypialnię by sprzyjała ona wyciszeniu, relaksowi i spokojnemu odpoczynkowi

Wykończenie ścian w sypialni – rodzaje i materiały tapet do sypialni

Rodzaje i materiały tapet do sypialni
Rodzaje i materiały tapet do sypialni

Wiodącym trendem ostatnich lat, który wyraźnie dominuje w projektach aranżacji sypialnianych jest wykończenie ścian w sypialni tapetami. Jakie rodzaje tapet do sypialni można spotkać na rynku? Które z nich są godne uwagi? Jakie wzory, kolory i modele tapet będą sprzyjały stworzeniu odpowiedniego nastroju w sypialni? Po odpowiedź na te i wiele innych pytań zapraszamy do dalszej lektury! Oaza spokoju i dobrego snu – tapety do sypialni chroniące przed natarczywymi dźwiękami. Izolacja akustyczna sypialni to kwestia związana nie tylko z komfortowymi i niezakłóconym snem, w wielu przypadkach będzie ona także zapewniała poczucie intymności i prywatności. Skutecznym sposobem na wyciszenie przestrzeni sypialni jest wykorzystanie tapet akustycznych, pochłaniających nadmiar hałasu oraz ograniczających przenikanie dźwięków do sąsiadujących pomieszczeń. Warto wiedzieć, że dźwiękochłonne tapety będą nieco grubsze od standardowych tapet. Tego rodzaju tapeta składa się bowiem z warstw: filcu (po stronie mocowanej do ściany) oraz warstwy perforowanego winylu (po stronie zewnętrznej). Dzięki takiej budowie tapeta akustyczna zbiera i absorbuje dźwięki w szerokim spektrum częstotliwości. W zależności od potrzeby i poziomu natężenia hałasu można rozważać montaż tapet izolacyjnych zarówno na powierzchni jednej lub kilku ścian, jaki i na powierzchni sufitu. Obecnie, na rynku dostępny jest szeroki wybór tapet akustycznych, które nie tylko chronią przed hałasem, ale także posiadają designerski wygląd.

Tapety tekstylne

Modne tapety do sypialni, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru to tapety tekstylne. Ten rodzaj tapet posiada wierzchnią warstwę wykończoną tkaniną. Za sprawą swej konstrukcji pozwalają na zamaskowanie drobnych nierówności ścian oraz prezentują się niezwykle interesująco. Wizualnie „miękki” charakter tapet tekstylnych pozwala na wykreowanie w sypialni przytulnej aury. Wśród tapet tekstylnych na szczególną uwagę zasługują modele wykończone welurem, jedwabiem lub lnem. Będą one stanowiły oryginalne i eleganckie uzupełnienie aranżacji sypialni. Idealnie odnajdą się w aranżacjach klasycznych i glamour.

Tapety papierowe i winylowe

Tapety papierowe i winylowe

Eleganckie tapety winylowe należą do chętnie kupowanego i popularnego rodzaju tapet. Powstają na bazie winylu, który czyni je wytrzymałymi na zniszczenia, ścieranie oraz wilgoć. Tego typu tapety zniosą wiele, w związku z czym są chętnie wybierane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oraz mocno eksploatowanych. Najczęściej są to kuchnie, łazienki lub korytarze, tym niemniej, jeśli mieszkańcami domu są także małe dzieci lub zwierzęta tapety winylowe mogą okazać się bardzo dobrym wyborem również do sypialni. Warto wiedzieć, że tapeta winylowa spotkana jest w wielu różnych wersjach, także w tej odpornej na plamy i umożliwiającej mycie tapety. Do wyboru pozostaje także bardzo duża paleta kolorów i faktur tapet winylowych. Grubsze wersje tapet winylowych pozwolą na korekcję drobnych niedoskonałości ścian. Kolejnym, popularnym rodzajem tapet są tapety papierowe. Choć nie są one tak wytrzymałe jak tapety wykonane z winylu to posiadają szereg innych zalet. Po pierwsze – są to tapety bardzo przystępne cenowo. Po drugie, ze względu na swą popularność, tapety papierowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Dzięki temu możliwe jest dobranie ich stylu do wielu, różnych rodzajów aranżacji sypialni (nawet tych bardzo unikalnych). W zależności od potrzeby i możliwości budżetowych, do wyboru mamy tapety papierowe w wersjach o różnej ilości warstw. Tapety jednowarstwowe będą najtańsze, a zarazem najmniej wytrzymałe. Choć nie dorównają poziomem swej wytrzymałości winylowym odpowiednikom, tapety papierowe dwu i trzywarstwowe będą odporniejsze na drobne uszkodzenia oraz umożliwią delikatne czyszczenie. Niewątpliwą zaletą tapet papierowych jest także łatwość ich montażu oraz możliwość szybkiego usunięcia i wymiany tapety. Jeżeli sypialnia to miejsce, którego aranżacja będzie często modyfikowana (taka sytuacja zdarza się w przypadku urządzania sypialni dla dzieci) warto rozważyć zakup tapet papierowych. Nie przysporzą one wiele trudności podczas remontów i metamorfoz dziecięcych sypialni.

Tapety z podkładem flizelinowym

Tapety z podkładem flizelinowym

Często spotykaną odmianą tapet są eleganckie tapety na flizelinie. Mogą być to produkty wykonane w wersji winylowej lub papierowej z podkładem z flizeliny. Podstawową zaletą tego rodzaju tapet jest sposób w jaki są one mocowane do ścian. Tapety flizelinowe nie wymagają bowiem smarowania klejem samej tapety do sypialni, a jedynie ściany. Sama tapeta jest także łatwa do przycięcia i montażu. Bez problemu zamontuje ją na ścianie nawet całkowity amator. Dzięki swoim właściwościom podkład flizelinowy pozwala na poprawki, takie jak odklejenie i ponowne naklejenie źle umieszczonego paska tapety. Dodatkowo, tapety z podkładem flizelinowym są odporne na kurczenie i rozciąganie. W razie konieczności ich usunięcia również nie sprawiają dużych problemów. Warto wiedzieć, że ten rodzaj tapet jest wytrzymały w stopniu uzależnionym od tego, jaki rodzaj materiału został użyty na wierzchniej warstwie tapety do sypialni. W przypadku tapet winylowych na podkładzie flizelinowym można spodziewać się bardzo dużej odporności produktu na zniszczenia. Ze względu na swoją grubość, tapety na podkładzie z włókniny flizelinowej posiadają właściwości izolacyjne pozwalające na tłumienie hałasu oraz przeciwdziałanie utracie ciepła w pomieszczeniu. Tapety z podkładem włókninowym są częstym wyborem do sypialni w mieszkaniach w blokach, których akustyka nierzadko pozostawia wiele do życzenia.

Tapeta natryskowa i tapeta strukturalna

Odrębną kategorię tapet stanowią nowoczesne tapety natryskowe i strukturalne. Oba typy tapet charakteryzuje wyraźna faktura, która urozmaica wygląd powierzchni ścian, a także bardzo dobrze kamufluje ich niedoskonałości. Tego rodzaju tapety są wprost stworzone do kreacji ścian akcentowych lub efektownego i oryginalnego wykończenia wnętrz. Podczas gdy tapety strukturalne przyjmują formę tradycyjnej tapety do sypialni, nowoczesne tapety natryskowe mają postać półpłynnej masy lub proszku. Nakładanie tapety natryskowej na ścianę polega na równomiernym pokryciu powierzchni masą tapetową, przy użyciu specjalnego pistoletu, agregatu malarskiego lub wałka malarskiego.

Pierwsza metoda będzie o wiele bezpieczniejsza i pozwoli na bardzo dokładne rozmieszczenie tapety natryskowej. Wykorzystanie tradycyjnych metod w postaci wałka lub pędzla może okazać się problematyczne i może wpłynąć negatywnie na efekt końcowy. W przypadku montażu tapet natryskowych, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy nie tylko będą dysponowali stosownym sprzętem, ale także będą posiadać doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju pokrycia ścian. Bardzo ważnym atutem tapet natryskowych jest ich uniwersalny charakter, pozwalający na pokrycie nimi nie tylko powierzchni ścian, ale także rur, kabli czy grzejników. Dzięki temu można w łatwy sposób zakamuflować nieestetyczne elementy i osiągnąć pożądany efekt wizualny spójnego wyglądu wnętrza. Co więcej, tapeta natryskowa, posiadająca formę masy, pozwala na całkowicie równomierne i jednolite pokrycie powierzchni. Nie trzeba zatem martwić się o ciągłość wzoru czy też widoczne spoiny. Niestety, natryskowe tapety do sypialni, poza kwestią relatywnie skomplikowanego montażu, są także trudne do usunięcia oraz mniej odporne na zniszczenia, w porównaniu do tapet winylowych. Dla zwiększenia ich trwałości producenci często zalecają dodatkowe pokrycie tapety specjalistycznym lakierem lub werniksem. Tapety natryskowe są jednak zdecydowanie ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie i efektowne upiększenie sypialni.

Wybierając natryskowe tapety do sypialni można spotkać tapety imitujące beton, naturalną skórę, marmur, a także wzory wzbogacone o metaliczny, brokatowy lub lustrzany połysk. Tapety natryskowe posiadają wykończenia z różnego rodzaju wypukłych drobinek. Tego typu tapety w sypialni sprawdzają się w aranżacjach inspirowanych stylem loftowym, nowoczesnym, ale też w stylu art deco, glamour czy klasycznym.

Tapety strukturalne, podobnie jak natryskowe, cechują się specyficzną, przyciągającą uwagę fakturą. W odróżnieniu od tapet natryskowych osiągnięty przy ich użyciu efekt jest o wiele bardziej wyrazisty. Zwłaszcza tapety strukturalne 3d w sposób łudząco realistyczny imitują przedstawiane na nich materiały (na przykład cegłę lub kamień). Dobrej jakości tapeta strukturalna będzie także wytrzymała i z łatwością ukryje drobne niedoskonałości ścian. Bardzo duży wybór kolorów, kształtów i struktur tapet pozwala na stworzenie oryginalnych i nowoczesnych kompozycji, uzupełniających wystrój sypialni. Rodzaje tapet strukturalnych, na które warto zwrócić uwagę podczas urządzania sypialni to, między innymi, tapety imitujące cegłę, drewno lub beton. Tapety strukturalne występują w wariantach na podkładzie z włókniny flizelinowej oraz w wersji winylowej.

Tapety akrylowe

Tapety akrylowe

Dużą konkurencją dla tapet winylowych jest kategoria tapet powstających na bazie polimerów z żywic syntetycznych – czyli z akrylu. Tego typu tapeta, na ogół, będzie składała się z dwóch warstw: pierwszej – papierowej i drugiej – akrylowej. Dzięki temu tapety akrylowe są jednocześnie cienkie (w porównaniu z tapetą winylową są one cieńsze o, mniej więcej, 2 milimetry) i odporne na zniszczenia. Tapeta pokryta pianką akrylową może być także wykonana na podłożu flizelinowym. Warto wspomnieć, że tego rodzaju tapety nie sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności, jednakże nadają się bardzo dobrze do wykończenia ścian w sypialni.

Jak dobrać tapetę do stylu sypialni

Jak dobrać tapetę do stylu sypialni
Jak dobrać modną tapetę do stylu sypialni

To, jaki rodzaj tapety będzie pasował do danej sypialni będzie uzależnione od koncepcji aranżacyjnej, przyjętej podczas jej urządzania. Poniżej przedstawione zostaną inspiracje i pomysły aranżacyjne, które można wykorzystać planując sypialnię według własnego uznania.

Sypialnia w pastelowych zieleniach

Jak wiadomo nie od dziś, barwa zielona wpływa kojąco na samopoczucie, sprzyja relaksowi, a nawet (jak twierdzą niektóre badania) sprawia, że zaczynamy oddychać głębiej. Dodatkowo, kolor zielony jest aktualnie w czołówce najmodniejszych odcieni sezonu. Może być zastosowany podczas wykańczania ścian, ale także stanowić uzupełnienie aranżacji pojawiając się na zielonych dodatkach. Dobrze dobrane tapety w pastelowo-szałwiowych odcieniach będą nie tylko modnym wyborem, ale pozwolą także na stworzenie w sypialni kojącego i przytulnego nastroju. Decydując się na tapety w kolorze zielonym warto komponować resztę wystrój z elementów o barwach neutralnych: białych, beżowych, kremowych lub drewnianych. Dzięki temu paleta barw pozostanie spójna, a główny bohater aranżacji, którym w tym przypadku jest zieleń, nie będzie miał konkurencji. Warto pamiętać, że zieleń pięknie komponuje się z dodatkami z naturalnych materiałów. Na jej tle znakomicie będzie prezentowało się drewno, lniane zasłony czy też biała, bawełniana pościel. W tego rodzaju aranżacji nie warto robić nic na siłę. Proste i naturalne materiały same obronią się, posiadając odpowiednie tło. Urządzając sypialnię, w której kolorem przewodnim będzie barwa zielona warto rozważyć opcję wykonania ściany akcentowej, w postaci zielonej tapety z motywem roślinnym. Tego typu rozwiązanie nada pomieszczeniu wrażenia lekkości, naturalności i głębi. Idealnie, do roli ściany akcentowej, będzie nadawała się ściana za łóżkiem. W sypialni inspirowanej naturą odnajdą się także dodatki z wikliny lub rattanu, które wzbogacą pomieszczenie o bohemiczne akcenty. Sypialnia w łagodnych zieleniach to dobry wybór dla osób ceniących sobie świeże, lekkie i spokojne aranżacje. Jej urok docenią także osoby, dla których ważna jest prostota wystroju.

Wyrafinowany wystrój z głęboką zielenią

Poza łagodnymi wersjami zieleni, wdzięcznym kolorem tapet, który można wykorzystać w sypialni jest głęboka, butelkowa zieleń. Będzie ona wyborem, który zadowoli wielbicieli ciemniejszych i cięższych odcieni.
Urządzając wnętrze, w którym będzie królowała butelkowa zieleń, należy pamiętać o właściwym rozłożeniu akcentów, tak by sypialnia nie wyglądała zbyt ponuro. Kolorami, które pozwolą optycznie zrównoważyć i rozświetlić głęboką zieleń będą: tapety w różnych odcieniach szarości, biały oraz złoty. Kolory te podbiją i wydobędą z butelkowej zieleni głębię i bajeczny nastrój, jednocześnie lekko łagodząc jej zdecydowany wyraz. Na tle ciemnej, zielonej tapety świetnie wyglądać będą dodatki w kolorze starego złota. Mogą to być okucia mebli, ramy obrazów lub luster, a nawet gniazdka elektryczne czy klosze. Warto wiedzieć, że butelkowa zieleń lubi połysk, dlatego też dodatki o efektownym, błyszczącym wykończeniu będą prezentowały się na jej tle wyjątkowo efektownie. W tej roli sprawdzą się satynowe pościele czy błyszczące zasłony. Taki wystrój nada pomieszczeniu tajemniczego, luksusowego i wyrafinowanego wyrazu. Zastanawiając się nad wyborem butelkowej zieleni, jako koloru ścian w sypialni, warto pamiętać o różnych możliwościach dawkowania tej barwy. Może ona wszakże występować tylko na jeden ze ścian, stanowić ozdobę wezgłowia łóżka lub pojawić się na lamperii. Ze względu na głębokość odcienia, butelkowa zieleń, nawet w tak niewielkim wymiarze, zapewni aranżacji wyrazisty charakter i ciekawy wygląd. Dobrze dobrane tapety ścienne w kolorze butelkowej zieleni to nie tylko gładkie powierzchnie pokryte kolorem, mogą to być także tapety bogato zdobione, przywodzące na myśl barokowe ornamenty oraz prezentujące geometryczne lub kwiatowe wzory. Tego rodzaju stylistyka wpisze się w aranżacje w stylu glamour, klasyczne oraz nowoczesne.

Sypialnia na lata

Sypialnia na lata

Dla wielbicieli klasycznych i eleganckich wnętrz, których wystrój będzie prezentował się nienagannie przez wiele lat, najlepszym wyborem będzie stonowana paleta kolorystyczna. W tego rodzaju sypialni najlepiej zaprezentują się tapety szare, beżowe lub kremowe. Dzięki swemu spokojnemu wyrazowi będą mogły stanowić tło dla różnych odcieni mebli, nawet wtedy kiedy z czasem wystrój sypialni przejdzie niewielkie metamorfozy. Aranżacja sypialni w zrównoważonym stylu będzie wymagała nieco wysiłku, który będzie polegał na spójnym doborze dodatków o uniwersalnymi designie. Dobrze odnajdą się tutaj delikatne barwy, naturalne materiały i klasyczne wzory. Sypialnia w takim stylu z pewnością będzie sprzyjała wyciszeniu i komfortowemu wypoczynkowi. Co więcej, wnętrze pozbawione mocnych i krzykliwych akcentów będzie robiło wrażenie harmonijnego, przestrzennego i rozświetlonego. Pobudka w takiej sypialni, z pewnością, nastawi jej mieszkańców pozytywnie już od samego rana.

Świeża i bajkowa – sypialnia niebieska

Choć niebieska barwa tapet w sypialni nie będzie, za pewne, pierwszym wyborem wielu osób jest to barwa warta rozważenia podczas planowania aranżacji sypialni. Niebieski, podobnie jak zielony, wpływa na człowieka uspokajająco. Miłe skojarzenia z barwą niebieską to: morze, czyste niebo i przestrzeń. Dzięki swym właściwościom, barwa niebieska działa kojąco na układ nerwowy oraz nadaje wnętrzom chłodnego i czystego charakteru. Najlepszymi odcieniami niebieskiego w sypialni będą błękity i pastelowe, rozbielone wersje tej barwy. Komponując paletę barw, w której kolorem przewodnim będzie niebieski warto uwzględnić w niej obecność kolorów komplementujących go, takich jak biel, krem czy szarość. Bardzo ciekawym pomysłem na wzbogacenie wystroju sypialni w kolorze niebieskim będzie motyw chmur lub gwiaździstego nieba na tapetach. Tego typu wykończenie ścian zaprezentuje się niezwykle interesująco zarówno w sypialni dorosłych domowników, jak i dziecięcej. Sypialnia w odcieniach błękitu będzie miejscem odprężenia i relaksu dla wszystkich tych którzy cenią sobie harmonię i świeżość w aranżacjach wnętrz.

Sypialnia z tapetą strukturalną

Tapety strukturalne wydają się wprost stworzone do aranżacji nowoczesnych wnętrz. Dlatego wielbiciele przestrzeni, cechujących się nowoczesnym wyglądem, powinni wziąć je pod uwagę podczas urządzania sypialni. Niezwykle efektownym wyborem do wnętrz w stylu modern może okazać się tapeta strukturalna imitująca beton. Efekt surowości i chropowatości tapety najlepiej będzie zrównoważyć dodatkami o neutralnym lub też miękkim wyrazie. Na tle „betonowych” ścian najlepiej zaprezentują się łagodne dodatki. Mogą to być elementy o minimalistycznej, prostej formie, w stylu niskiego, podłogowego łóżka (lub nawet samego materaca), białych, bawełnianych czy też lnianych zasłon oraz gładkiej pościeli, pozbawionej wzorów. Tapety ścienne imitujące beton świetnie odnajdą się też w nowoczesnych kompozycjach inspirowanych stylem industrialnym. W takim wypadku, najlepiej sięgać po dodatki industrialne w kolorze czarnym lub o metalowym wykończeniu. W sypialni w stylu przemysłowym idealnie zaprezentują się, tak zwane, lampy w stylu „żarówka Edisona” (dekoracyjne lampy retro o wyglądzie pojedynczej żarówki), neonowe napisy oraz czarne ramy łóżka. Poza tapetą imitującą beton, styl przemysłowy może zostać osiągnięty także przy użyciu tapety strukturalnej z motywem cegły. Podczas aranżacji nowoczesnych wnętrz należy pamiętać o złagodzeniu ich surowego wyrazu odpowiednią dozą przyjaznych dla oka elementów, którymi mogą być puszysty dywan, włochate poduszki lub miękka narzuta na łóżko.

Mała sypialnia – inspiracje

Dużym wyzwaniem aranżacyjnym jest urządzenie małej sypialni. Zastosowanie kilku, sprytnych rozwiązań pozwoli jednak na maksymalnie efektywne, a także efektowne, urządzenie tego rodzaju przestrzeni. Niewielka sypialnia powinna być dobrze zorganizowana. Nie ma w niej miejsca na nadmiar rzeczy i wzorów, które mógłby uczynić to pomieszczenie wizualnie zatłoczonym. Najlepszym wyborem do małej sypialni będą gładkie tapety ścienne w jasnych odcieniach. Odważniejsi mogą zdecydować się na warianty z lekkim połyskiem, który optycznie rozświetli i powiększy przestrzeń sypialni. Jeżeli duży problem stanowi także akustyka i niosące się po ścianach dźwięki, warto także rozważyć wykończenie ścian tapetami dźwiękochłonnymi, które pozwolą na dobre wyciszenie pomieszczenia. Mała sypialnia nie oznacza całkowitej rezygnacji z dekoracji, należy jedynie wybierać je z dużą rozwagą. Elementami dekoracyjnymi, które są wprost stworzone do niewielkich metraży są, przede wszystkim, lustra oraz inne, szklane elementy. Szkło dzięki temu, że odbija światło oraz jest przeźroczyste, nie przytłoczy małego pomieszczenia, a dodatkowo będzie odbijało światło, nadając wnętrzu blasku i stwarzając wrażenie głębi. Idealnymi dodatkami do małych sypialni będą także wszelkie dekoracje w kolorze białym. Główną zasadą, którą należy się kierować podczas uzupełniania aranżacji niewielkich sypialni w elementy dekoracyjne, jest zachowanie proporcji, pozwalających na to żeby najważniejszy mebel w pomieszczeniu, czyli łóżko, pozostało w centrum uwagi. Dekoracje muszą zatem być subtelne i wizualnie lekkie. Dla niektórych, proste i jasne aranżacje małych sypialni mogą okazać się zbyt nudne. W takim wypadku z pomocą przyjdą ściany akcentowe, wykończone efektownymi tapetami strukturalnymi. Przy zachowaniu stosownych proporcji nie przytłoczą one wizualnie pomieszczenia i nadadzą mu ciekawszego charakteru. W tej roli sprawdzą się tapety natryskowe o motywie marmurku, strukturalne imitujące beton lub inspirowana skandynawskim wzornictwem z motywami roślinnymi tapeta botaniczna. Aby osiągnąć efekt poszerzenia lub wizualnego podwyższenia wnętrza można także sięgnąć po tapety prezentujące poziome albo pionowe pasy.

Jak dobrać kolor tapet do sypialni?

Jak dobrać kolor tapet do sypialni?

Poza wspomnianymi powyżej pomysłami na aranżację sypialni, bardzo ważne będzie wstępne skomponowanie i ustalenie palety barw, które mają się w niej znaleźć. Wybór nie jest ograniczony jedynie do koloru tapety – należy wziąć pod uwagę całokształt aranżacji i na jego podstawie rozstrzygnąć, która barwa będzie najbardziej odpowiednia. Aby to ustalić można zastosować kilka, prostych trików, pozwalających na wyłonienie sypialnianej palety barw.

Kolor tapet

Kolor tapet

W razie dużych wątpliwości oraz przy kompletnym braku pomysłów dobrym sposobem jest poszukanie w swoim otoczeniu rzeczy, której kolor szczególnie lubimy. Może to być szalik, poduszka czy też bluzka – rodzaj rzeczy nie gra tu roli. Będzie to kolor wyjściowy, który pozwoli na stopniowe skomponowanie całej palety barw do sypialni. Jeżeli taka możliwość istnieje, warto zabrać dany przedmiot ze sobą do sklepu by wykorzystać go podczas wybierania tapety do sypialni. Innym sposobem, na ułatwienie sobie procesu wyboru koloru ścian w sypialni, jest kierowanie się nastrojem, jaki pragniemy w niej osiągnąć. Jak wiadomo, kolory wywołują konkretne odczucia w patrzącym, dlatego też konkretne barwy będą budowały różnego typu atmosferę we wnętrzu. Chłodne kolory, takie jak błękit, zieleń, biel będą wywoływały wrażenie czystości, świeżości, przestrzeni i spokoju, podczas gdy ciepłe barwy (czerwienie, pomarańcze i żółcie) zbudują bardziej energetyzującą atmosferę. Tym rozróżnieniem można się kierować w zależności od tego czy wolimy by sypialnia była miejscem kojącym i odprężającym, czy też dodawała nam energii. Oczywiście, wszelkie opcje pośrednie – ciepłe kolory w rozbielonych wersjach lub zimne barwy ocieplone głębokimi – tonami będą także doskonałymi rozwiązaniami, łączącymi w sobie właściwości poszczególnych wariantów barw.

Proces aranżowania kompozycji kolorystycznej sypialni nie kończy się na wyborze koloru bazowego. Bardzo ważne będzie dobranie także reszty barw, które będą się wzajemnie uzupełniały. W tym celu należy zdecydować także o kolorach, które będą pojawiały się na meblach i materiałach znajdujących się w sypialni. Ostatnim kolorem, który będzie uzupełniał kompozycję będzie kolor akcentowy, zgodnie z którym wybrane zostaną dodatki i dekoracje. Powyższe zasady wyboru kolorów do sypialni sprawią, że przestrzeń będzie spójna kolorystycznie, a jednocześnie nie będzie nudziła oczu zbyt jednostajnym schematem. Kiedy kolor został już wybrany warto pomyśleć, jakie wykończenie będzie odpowiadało naszym preferencjom? Jak się okazuje, w przypadku tapet, możliwości jest bardzo wiele. Mat, połysk, imitacje różnego rodzaju struktur oraz bogactwo materiałów wykończeniowych na tapetach mogą przyprawić o zawrót głowy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie tapety w tym samym kolorze w różnych wersjach, matowej i z połyskiem. W takiej aranżacji jedna ze ścian będzie wyróżniona błyszczącym wykończeniem, podczas gdy reszta będzie prezentowała ten sam odcień w wersji matowej. Jest to sposób na nadanie wnętrzu spójności i interesującego wyglądu. Decydując się na dany rodzaj tapety należy pamiętać o harmonijnym skomponowaniu jej wykończenia z wykończeniem znajdującym się na sypialnianych meblach. Połączenia typu – meble na wysoki połysk z połyskującą ścianą mogą być po prostu męczące i kiczowate. Kolejną ważną kwestią jest stan ściany, na której będzie położona piękna tapeta do sypialni. Jeżeli konieczna będzie korekcja drobnych nierówności warto postawić na wykończenia matowe, strukturalne, a także na grubsze modele tapet.

Tapetowanie sypialni krok po kroku

Tapetowanie sypialni krok po kroku
Tapetowanie sypialni krok po kroku

Po omówieniu wszystkich najważniejszych kwestii dotyczących doboru i rodzajów tapet warto poznać tajniki tapetowania. Poza niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, w rodzaju tapet natryskowych, montaż większości tapet będzie przebiegał według podobnego schematu, który zaprezentowany jest poniżej.

Usuwanie tapety

1. Oczyszczenie powierzchni

Na początek, oczyść powierzchnię, na której tapeta ma być położona, z kurzu, tłuszczu i wszystkich, innych zanieczyszczeń.

2. Przygotowanie tapety

Przygotuj paski tapety, przycinając je do stosownych rozmiarów z uwzględnieniem kontynuacji wzoru. Aby upewnić się o właściwej kolejności ich naklejania możesz uprzednio umieścić wszystkie paski obok siebie, tworząc, swego rodzaju, puzzle na podłodze. Jeżeli producent nie zapewnił takiej opcji możesz także ponumerować poszczególne paski po ich wewnętrznej stronie, tak by mieć pewność, że zostaną umieszczone na ścianie we właściwej kolejności.

3. Wyznaczenie punktu startowego

Wyznacz poziomicą miejsce, w którym będziesz rozpoczynać naklejanie pasków. Będzie się ono znajdować na szczycie ściany.

4. Aplikacja kleju

Zaaplikuj stosowny klej na ścianę lub tapetę, zgodnie z zaleceniami producenta.

5. Naklejanie tapety

Rozpoczynając od góry, stopniowo naklejaj pionowe paski tapety na ścianę, na bieżąco wygładzając wszelkie nierówności, powstałe z powodu baniek powietrza.

Usunięcie pozostałości kleju

Usuń pozostałości kleju oraz przytnij ewentualny nadmiar.

Ile kosztuje tapeta do sypialni?

Ile kosztuje tapeta do sypialni?

Ze względu na ogromny wybór modeli i rodzajów tapet trudno oszacować średni koszt wytapetowania sypialni. Będzie on, w znacznym stopniu, uzależniony od rodzaju tapety jaka zostanie użyta. Można jednak przyjąć, że najprzyjaźniejszą dla portfela opcją będą standardowe tapety papierowe. Szukając ekonomicznych rozwiązań najlepiej będzie wybrać właśnie ten rodzaj tapet. Jakie są wady i zalety tapet do sypialni? Po pierwsze, zaletą tapet jest ich wytrzymałość oraz możliwość czyszczenia. Drugą ważną zaletą jest bogate wzornictwo, a także różnego typu wykończenia, imitujące wiele tworzyw. Niewątpliwym argumentem, przemawiającym za wykorzystaniem tapet, jest też ich zdolność do kamuflażu drobnych niedoskonałości ścian. Ostatnim, istotnym aspektem jest też łatwy i szybki montaż tapet, umożliwiający spektakularne efekty w krótkim czasie. Do wad tapet należy, z pewnością, zaliczyć ich koszt. Wytapetowanie sypialni, dobrej jakości tapetą, wyniesie więcej niż malowanie. Kolejną problematyczną kwestią może być także odporność na zniszczenia oraz wilgoć. Warto zatem pamiętać by zawsze wybierać tapetę zgodnie z warunkami panującymi w pomieszczeniu.

Tapety do sypialni: rodzaje, parametry, tapetowanie [krok po kroku]

Jakie zalety mają akrylowe tapety do sypialni?

Modne tapety akrylowe są cienkie i odporne na zniszczenia.

Co to jest tapeta natryskowa?

Nowoczesna tapeta natryskowa ma postać półpłynnej masy lub proszku. Nakładanie tapety natryskowej na ścianę polega na pokryciu powierzchni masą tapetową, przy użyciu pistoletu, agregatu malarskiego lub wałka.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze