Materac do spania: jaki wybrać i które parametry są najwazniejsze?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 20 lipca 2021

Mogłoby się wydawać, że zakup materaca jest dziecinnie prosty. Wystarczy pójść do sklepu i wybrać odpowiedni rozmiar. W rzeczywistości jest to całkiem spore wyzwanie. Materacy jest bardzo dużo, a żeby zrozumieć różnice pomiędzy nimi, należy mieć przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu. Jak ją zdobyć?

Materac do spania
Materac do spania

Skąd wiedzieć, na co zwracać uwagę, by wybrać doskonały materac do spania? Czym różnią się od siebie poszczególne warianty materacy? I w końcu – skąd biorą się tak duże różnice w ich cenach? W tym artykule wyjaśnimy wszystkie wątpliwości i odpowiemy sobie na najtrudniejsze pytania dotyczące materacy.

Dlaczego materac jest ważny?

To pytanie mogłoby się wydawać pozornie banalne. W rzeczywistości nie każdy zastanawia się nad doborem materaca. Wiele osób po prostu kupuje go, sugerując się ceną lub po prostu wybierają taki materac, jaki był dołączany do łóżka. To ogromny błąd. W ten sposób ryzyko dobrania niewłaściwego materaca jest ogromne. Równie duże mogą być konsekwencje korzystania z niego. Warto o tym pamiętać decydując się na zakup konkretnego modelu.

Dobrze dobrany materac zapewnia właściwe oparcie kręgosłupowi w czasie snu. Pamiętajmy, że zdrowy człowiek powinien spać przynajmniej 7 godzin na dobę. Oznacza to, że spędza on w łóżku niemal jedną trzecią całego swojego życia. Błędem jest, więc lekceważenie wyboru materaca do spania.

Na materacu z pewnością spędzimy dużo więcej godzin niż na kanapie. Skoro więc sprawdzamy w sklepie, czy kanapa jest wygodna, to dlaczego nie robimy tego samego z materacem? Wiele osób wstydzi się takiego testowania. To błąd. Przed zakupem zawsze warto położyć się na chwilę na materacu po to, by stwierdzić, czy jest on dla nas odpowiedni.

Źle dobrany materac nie będzie zapewniał właściwego komfortu snu. Jego użytkownik będzie każdego ranka wstawał obolały i zirytowany.

Tym samym materac rzutuje na jakość życia nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia. Czy każdego dnia budzisz się zmęczony i zirytowany bez żadnej racjonalnej przyczyny? Być może Twoje ciało daje Ci znać, że pora wymienić materac na nowy.

W razie problemów ze snem warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Oprócz zalecenia niezbędnych ćwiczeń może on pomóc w doborze właściwego materaca, który zapewni ciału odpowiednie oparcie. Pamiętajmy, że kręgosłup jest niezwykle ważny. To właśnie on podtrzymuje całe ciało człowieka i utrzymuje je w pozycji pionowej. Co za tym idzie, w nocy powinien odpoczywać. Może to robić dzięki materacom, które dobrze znoszą obciążenia i odciążają kręgosłup. Pozwala to na rozluźnienie mięśni i relaks całego ciała.

Po dobrze przespanej nocy człowiek czuje się zregenerowany i gotowy na nowy dzień. Konsultacja z fizjoterapeutą powinna być obowiązkowa w przypadku kupowania materaca dla osoby, która zmaga się z problemami zdrowotnymi.

Warto też wiedzieć, że młode osoby, których układ szkieletowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, mają zupełnie inne potrzeby niż dorośli. W związku z tym potrzebują oni całkowicie innych materacy. Nie ma więc uniwersalnego rozwiązania, które zadowoli wszystkich z rodziny.

Każdy jej członek powinien mieć indywidualnie dobierany materac (twardość materaca) po to, by mógł on w pełni cieszyć się wygodą i komfortem w czasie snu. Przesypiamy jedną trzecią życia! Niech będzie to czas spędzony wygodnie i dobrze.

Dobry sen to podstawa udanego dnia. W przypadku dzieci jest to tym bardziej ważne, że sen jest istotny dla ich prawidłowego rozwoju psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Zadaniem świadomych rodziców jest zapewnienie maluchowi odpowiednich do tego warunków.

Rodzaje materaców

Materiały
Materiały

Rodzajów materacy jest bardzo dużo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne modele różnią się czymś oprócz rozmiarów i koloru obicia – choć warto zauważyć, że w tym przypadku króluje uniwersalna biel. Jakie są rodzaje materacy do spania? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Materac sprężynowy, czyli bonnellowy

Materace sprężynowe (bonnellowe) to bardzo popularny typ materacy. Takie właśnie były klasyczne materace, których używały nasze babcie. W starej technologii materace te wyrabiały się z czasem, pojedyncze sprężyny mogły przebijać pokrowiec na materac albo łamać się, tworząc zapadnięte miejsce.

Nowoczesne modele są pod tym względem bardziej doskonałe i mają całkiem niezłą wytrzymałość.

Materace te mają w swoim wnętrzu połączone ze sobą sprężyny. Uginają się one pod ciężarem osoby, która na nich leży. Tam, gdzie znajdują się części ciała śpiącego, sprężyny skracają się. W nowoczesnych materacach sprężyny są schowane pod warstwą ochronną z włókna kokosowego, końskiego włosia lub trawy morskiej. Dzięki temu nie mogą się przebić przez tapicerkę.

Poszczególne modele materacy bonellowych różnią się od siebie grubością drutów, z jakich wykonano sprężynę. Im jest ona grubsza, tym lepszej jakości jest sam materac i zapewnia większy komfort snu. Grubsze sprężyny są bardziej sprężyste i lepiej reagują na zmiany ułożenia ciała.

Najlepsze materace sprężynowe są produkowane z wykorzystaniem drutu o średnicy 2,2 mm. Równocześnie są one też najdroższe.

Zalety materacy bonellowych:

 • niska cena, która wynika z tanich materiałów oraz prostej konstrukcji materaca.

Wady materacy bonellowych:

 • materace tego typu mają małą sprężystość punktową – wynika ona z faktu, że sprężyny są ze sobą połączone. Jeśli wywrzemy nacisk na materac, to sprężyny skurczą się na większej powierzchni, niż ta, na którą działaliśmy. Może to być niewygodne, zwłaszcza jeśli na materacu śpią dwie osoby.
 • materace sprężynowe z odpowiednią warstwą ochronną mogą być twarde – warstwa ochronna ma zabezpieczać przed przebijaniem się sprężyn. Musi więc być twarda. Sztywność tę może też odczuwać użytkownik materaca. Może to być uznawane za wadę, ale z pewnością są osoby, którym ta twardość odpowiada.

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy to bardziej zaawansowany rodzaj materaca sprężynowego.

Każda sprężyna umieszczona jest w specjalnej kieszeni wykonanej z tkaniny. Stąd właśnie wzięła się nazwa tego typu materacy.

Izolacja ta sprawia, że praca jednej sprężyny nie wpływa na drugą. Mogą więc pracować niezależnie od siebie. Nacisk wywarty na jedną nie ma żadnego wpływu na zachowanie innych. Dzięki temu materace te lepiej dopasowują się do osoby, która na nich sypia. Jest to szczególnie ważne, gdy na materacu śpi się we dwoje. Ruchy jednej osoby nie powinny niepokoić i zakłócać snu drugiej.

Poszczególne modele materacy z tej grupy różnią się od siebie ilością sprężyn. Im więcej sprężyn, tym lepiej się one dopasowują do ciała użytkownika. Warto więc wybierać materace, których liczba kieszeni jest wysoka. Kolejnym wyróżnikiem jest wspomniany już rodzaj warstwy ochronnej. Popularne są pianki poliuretanowe, pianki lateksowe oraz mata kokosowa, choć można też znaleźć inne materiały. Ich jakość i cechy charakterystyczne mogą wpłynąć na jakość całego materaca.

Zalety materacy kieszeniowych:

 • Bardzo dobra elastyczność – każda kieszeń pracuje oddzielnie, więc może zapewnić idealne dopasowanie do kształtu ciała i prawidłowe podparcie kręgosłupa podczas snu.
 • Dobry do dużych łóżek – poszczególne kieszenie pracują osobno. Dzięki temu materace tego typu sprawdzają się w łóżkach, w których śpią dwie osoby o różnej masie.

Wady materacy kieszeniowych:

 • Dość wysoka cena w porównaniu z materacem sprężynowym (bonellowym). Wynika to z faktu bardziej zaawansowanej budowy.

Materac lateksowy

Materace lateksowe mają w swoim wnętrzu lateksowy wkład.

Charakteryzuje go wysoka elastyczność oraz dobre dopasowanie do kształtu ciała. Materac jest sprężysty, więc w momencie, w którym przestaje być wywierany na niego nacisk, bardzo szybko wraca do stanu pierwotnego.

Lateksowe wypełnienie materaca jest mieszanką mleczka kauczukowego oraz syntetycznego lateksu. Ten sztuczny dodatek wpływa na obniżenie ceny materaca.

Warto też pamiętać, że naturalny kauczuk ma lepsze właściwości. Im jest go więcej w składzie, tym lepszej jakości jest cały materac. Minimalna jego ilość wynosi 20%. Na polski rynku można też znaleźć materace, które mają w swoim składzie aż 80% naturalnego lateksu. Te właśnie są najlepsze i najdroższe.

Lateks ma porowatą strukturę. Jest ona niejednorodna i przepuszcza powietrze. Ma to znaczenie zwłaszcza przy wysokich temperaturach w pomieszczeniu. Swobodny przepływ powietrza wpływa na to, że człowiek mniej poci się podczas snu.

Warto też wiedzieć, że naturalny lateks ma własności przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Stąd też są one polecane dla alergików i osób bardzo wrażliwych na występowanie drobnoustrojów. Minimalna grubość takiego materaca to 12 cm.

Zalety:

 • Materace tego typu są bardzo elastyczne. Ma to swoje przełożenie w odpowiednim podparciu całego kręgosłupa. Dzięki wygodnej pozycji w czasie snu można lepiej cieszyć się życiem.
 • Materac lateksowy nie odkształca się pod wpływem ciężaru. Można używać go w podwójnych łóżkach, bo ruch jednej osoby nie zakłóca snu drugiej.
 • Wysoka elastyczność materaca sprawia, że nadaje się od do stosowania w ruchomych stelażach – to bardzo ważne, bo materace sprężynowe i kieszeniowe są zbyt sztywne do tego typu stelaży.

Wady:

 • Im więcej sztucznego lateksu, tym gorsze parametry ma sam materac. Jeśli wybierzesz taki, który posiada mniej niż 20% mleczka kauczukowego, to jego właściwości antybakteryjne oraz przewiewność będą mizerne. Zakup takiego materaca właściwie mija się z celem.
 • Cena – materace lateksowe są dużo droższe niż materace sprężynowe. Im mają lepszą jakość, tym ich cena jest wyższa. Czasami może też być wyższa niż cena samego łóżka.

Materac piankowy

Materac piankowy
Materac piankowy

Materace piankowe to ogólne określenie na materace wykonane z pianek.

W rzeczywistości różnią się one od siebie twardością i elastycznością. W związku z tym wyróżniamy materace wysokoelastyczne i termoelastyczne. Materace wykonane z pianki wysokoelastycznej w rzeczywistości są produkowane z pianki poliueretanowej o wysokiej sprężystości. Dzięki temu mają podobną elastyczność jak materace lateksowe, ale zapewniają lepszą przepuszczalność powietrza i bardziej komfortowy sen.

Doskonale dopasowują się do kształtu ciała oraz szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu po tym, jak nacisk na materac ustanie.

Zalety materaców piankowych wysokoelastycznych:

 • Pianka doskonale dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Dzięki temu zapewnia ona mu świetne i stabilne podparcie. Co ważne, pianka odkształca się punktowo. Nie ma więc przeszkód, by używać jej w łóżkach dwuosobowych.
 • Materace wysokoelastyczne są przewiewne. Oznacza to, że nie absorbują potu i pozwalają skórze oddychać, czyli zapewniają dobrą jej wentylację podczas snu. Podnosi to komfort snu i umożliwia relaks nawet w gorące dni.
 • Materace tego typu nadają się do ruchomych stelaży, ponieważ są bardzo elastyczne.

Wady materaców piankowych wysokoelastycznych:

 • Dość wysoka cena, zwłaszcza jeśli porównuje się ją z materacami bonellowymi.

Drugim rodzajem materacy piankowych są materace wykonane z pianki termoelastycznej. Jest to pianka poliuretanowa tak samo, jak pianka wysokoelastyczna.

To, co ją wyróżnia, to reagowanie na ciepło. Stąd też wzięła się jej nazwa. Pod wpływem podwyższonej temperatury pianka zwiększa swoją elastyczność. Oznacza to, że pianka jest bardziej elastyczna w tych miejscach, w których została ogrzana przez ciepło ludzkiego ciała. Im wyższa temperatura, tym bardziej elastyczna staje się pianka.

Można to łatwo połączyć z naciskiem. Im jest on większy, tym więcej ciepła przechodzi z ciała na piankę, co jest równoznaczne z tym że pianka staje się bardziej elastyczna.
Taki materac jest mniej sprężysty niż inne rodzaje pianki. Wynika to z tego, że jego cechy utrzymują się tak długo, jak długo jest on rozgrzany.

Zalety materacy z pianki termoelastycznej:

 • Pianka doskonale dopasowuje się do ciała użytkownika. Dzięki temu zapewnia mu wspaniałe podparcie całego kręgosłupa. To wyjątkowy komfort.

Wady materacy z pianki termoelastycznej:

 • Bardzo wysoka cena w porównaniu z innymi rodzajami materacy.
 • Wolny czas reakcji materaca – pianka staje się elastyczna dopiero po tym, jak się nagrzeje.

Materac narzutowy

To wyjątkowy rodzaj materaca. Nie korzysta się z niego samodzielnie, ale kładzie się go na innym materacu lub na kanapie, po to, by zwiększyć komfort snu. Pozwala on także na ingerencję w twardość materaca.

To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku goszczenia u siebie osób spoza domowników.

Jak wybrać twardość materaca?

Twardość materaca
Twardość materaca

Każdy materac ma inną twardość. Koniecznie trzeba zwracać na nią uwagę. Twardość materaca zależy od upodobań użytkownika materaca oraz od jego wagi.

To właśnie ciężar powinien być najważniejszy przy wybieraniu materaca. Jak łatwo się domyślić, im dana osoba jest cięższa, tym twardszy powinna mieć materac. Dzięki temu można uniknąć niewygodnego zapadania się oraz nieprawidłowego podparcia kręgosłupa.

 • Materac miękki – H1 – dla osób do 60 kg.
 • Materac średnio twardy – H2 – dla osób ważących pomiędzy 60 a 80 kg.
 • Materac twardy – H3 – dla osób ważących 80 do 110 kg.
 • Materac bardzo twardy – H4 – dla osób, które ważą więcej niż 110 kg.

W przypadku, gdy na materacu śpi więcej osób, pod uwagę powinno brać się wagę cięższej osoby. To najlepszy sposób na zapewnienie komfortu obu użytkowników materaca.

Warto jednak pamiętać, że to rozróżnienie jest dość miękkie. Ważne jest przede wszystkim poczucie komfortu użytkownika i to nim powinno się przede wszystkim sugerować. Pamiętajmy, że na materacu nie będzie spała jakaś anonimowa osoba, ale konkretny człowiek, który zasługuje na najwyższy komfort w czasie swojego odpoczynku.

Czym są strefy twardości?

Szukając idealnego materaca, na pewno trafiłeś na pojęcie stref twardości. Warto przyjrzeć się im bliżej, by wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem. Strefa twardości to fragment materaca, który ma określoną twardość.

Dokładnie rzecz biorąc, takie strefy występują na całej szerokości materaca, których twardość jest uzależniona od tego, jaką część ciała mają podpierać konkretna część. Jak się pewnie domyślasz, nacisk wywierany przez barki i ramiona jest dużo większy niż przez kostki i stopy.

W zależności od wywieranego nacisku materac zapada się w inny sposób. Oznacza to, że materac powinien być na wysokości stóp bardziej miękki niż na wysokości barków. Materac o jednolitej twardości nie mógłby dobrze dopasować się do różnego nacisku. Z tego właśnie powodu powinien on mieć różne strefy twardości, które najlepiej pozwolą mu dopasować się do charakterystyki anatomicznej ciała człowieka.

Strefy twardości wyróżniamy w materacach sprężynowych, polegają na stosowaniu sprężyn o różnej grubości. Im większa grubość drutu, tym bardziej elastyczny jest materac. Ingerowanie w twardość i tworzenie stref jest w tym wypadku dość proste.

W przypadku materacy wykonanych z pianki (termoelastycznej oraz wysokoelastycznej) tworzenie stref twardości odbywa się przez konturowanie. Polega to na wykonywaniu wzdłużnych i poprzecznych nacięć pianki. Usprawniają one przepływ powietrza. Im więcej nacięć, tym pianka jest bardziej elastyczna i mniej twarda.

W materacach tego typu często spotyka się największą ilość stref twardości, czyli aż siedem. Ma to też swoje przełożenie w cenie tych materacy.

Strefy komfortu są też tworzone w materacach lateksowych. Powstają one przez tworzenie otworów o różnej wielkości oraz o różnym natężeniu. Więcej otworów to zazwyczaj większa elastyczność materaca.

Siedem stref komfortu odpowiada budowie ludzkiego ciała, które również można podzielić na siedem odcinków. Dobrze, jeśli materac jest dostosowany do wszystkich tych stref, choć nie jest to obowiązkowe. Bez trudu można też kupić materace z pięcioma strefami komfortu, ale siedem jest najlepszą opcją.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym fragmentom materaca oraz krótkim opisem każdej ze stref.

 1. Strefa głowy — to strefa średnio-twarda. Powinna znajdować się ona po obu stronach materaca. Jak pewnie się domyślasz, nie zawsze można z niej korzystać. Ludzie różnią się od siebie wzrostem. Standardowo strefa głowy jest dopasowana do osób o wzroście 160 cm. Dla osób sporo wyższych lub niższych strefa ta właściwie nie będzie miała żadnego zastosowania. Co ważne, fizjoterapeuci odradzają zakup materaca z wyodrębnioną tą strefą dla osób, których układ kostny nie jest jeszcze w pełni ukształtowany tj. dla młodzieży i dzieci. Strefa komfortu w tym rejonie oprócz zapewnienia właściwego podparcia głowie ma za zadanie też zapewnienie lepszego krążenia krwi.
 2. Stefa barków – ta strefa znajduje się na wysokości barków i ramion. Dobrze je podpiera i zapewnia im najlepsze możliwe dopasowanie się. Dzięki temu mięśnie w tym rejonie mogą zostać odciążone i rozluźnione. Ma to duży wpływ na komfort snu.
 3. Strefa lędźwiowa – znajduje się na wysokości nerek. Jest to odcinek materaca o średniej twardości. Powinien być dość elastyczny, by stanowić stabilne podparcie dla ciała w okolicy talii. Jego zadaniem jest odciążenie mięśni wokół kręgosłupa oraz rozluźnienie ich. Dobrze, jeśli wspomaga ona także lepsze krążenie krwi.
 4. Strefa miednicy – to strefa, która znajduje się na wysokości bioder i pośladków. To najcięższy odcinek ciała człowieka. Ta strefa ma średnią twardość. Jej zadaniem jest dobre podtrzymywanie tego newralgicznego rejonu ciała. Strefa ta najczęściej ma też największą powierzchnię.
 5. Strefa ud — strefa dość twarda. Jej zadaniem jest podparcie ud oraz odciążenie mięśni. Dzięki temu mogą się one rozluźnić, a same nogi – odpocząć.
 6. Strefa łydek – ta strefa znajduje się na wysokości łydek. Ma większą elastyczność, niż strefa na poziomie ud, ponieważ nacisk łydek również jest stosunkowo mniejszy. Jednym z jej zadań jest usprawnienie swobodnego przepływ krwi, co ma zapobiegać drętwieniu nóg.
 7. Strefa stóp — to ostatnia strefa materaca. Znajduje się na wysokości stóp i pięt. Ma średnią twardość po to, by mogła ona zapewnić im doskonałe podparcie.

Jedno i dwustronne

Mówiąc o strefach materaca, nie można nie wspomnieć o jego prawidłowym ułożeniu. Materace mogą być jednostronne lub dwustronne. Jednostronne to takie, które można położyć na łóżku tylko w jeden właściwy sposób.

Każde inne ułożenie będzie wiązało się z tym, że materac nie będzie dobrze pełnił swoich funkcji, czyli nie będzie dobrze rozkładał nacisku wywieranego przez ciało. Jego przeciwieństwem jest materac dwustronny. Jest to materac, który można odwrócić i nadal korzystanie z niego będzie wygodne i praktyczne.

Materace najczęściej odwraca się, gdy z jednej strony są już mocno odkształcone. To odwrócenie może pomóc w wydłużeniu trwałości całego materaca. Czasami też zaleca się, by robić to regularnie właśnie po to, by jak najdłużej cieszyć się doskonałymi parametrami jakościowymi materaca. Informacja o tym, czy materac jest jednostronny, czy dwustronny powinna znaleźć się na etykiecie od producenta.

Dodatki

Materac oprócz swojego podstawowego składu może też mieć dodatkowe komponenty, które zmieniają jego charakterystykę. Warto znać je, by zwracać uwagę na ich obecność w poszczególnych modelach materaca.

Warto wiedzieć, że taki dodatek może zdecydowanie wpłynąć na własności całego materaca po to, by je poprawić. Najczęściej mają one formę dodatkowej warstwy, która znajduje się bezpośrednio na lub pod materacem. Spokojnie można zmieścić ją w pokrowcu na materac i używać ich wyłącznie w duecie.

Jakie są najbardziej znane i popularne komponenty? Czym się charakteryzują? Dlaczego warto je wybierać?

 • Mata kokosowa – mata kokosowa to materiał w 100% naturalny. Produkuje się ją ze skorup orzechów kokosowych. Taka mata ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Dodatkowo absorbuje wilgoć z materaca i pomaga ją usunąć. Mata kokosowa nadaje materacowi dodatkowej twardości i wytrzymałości. Powinny sięgać po nią osoby o większej wadze, które chciałyby uzyskać lepsze podparcie. Będzie też dobra dla osób, które lubią spać na twardym oraz dla alergików.
 • Pianka poliuretanowa – pianka jest polecana dla alergików, ponieważ ma właściwości antyalergiczne. Pianka ogranicza wchłanianie roztoczy oraz ich jaj. Dzięki temu nie są one gromadzone w materacu i nie trzeba tak często go odkurzać. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Dzięki niej materac jest mocny i trwały. Jest też bardziej odporny na odkształcenia np. na skutek długotrwałego użytkowania. Pianka może też zwiększać amortyzację oraz elastyczność materaca. Warto też pamiętać, że pianka jest porowata i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza oraz pozbywanie się z materaca wilgoci.
 • Pianka termoelastyczna – to rodzaj pianki poliuretanowej. Została wynaleziona przez naukowców NASA i wykorzystywana w lotach kosmicznych. Obecnie jest popularnym materiałem na materace. Ten rodzaj pianki nazywany jest też memory. Wynika to z faktu, że kształt pianki zmienia się pod wpływem temperatury ciała. Im jest ona wyższa, tym bardziej elastyczny robi się materiał materaca. Dzięki temu pianka dobrze dopasowuje się do sylwetki ciała. Po zmniejszeniu nacisku materac nie wraca szybko do swojego podstawowego kształtu. Wynika to z faktu, że pianka jest elastyczna tak długo, jak jest ona ciepła. Oznacza to, że przez pewien czas jakby pamięta kształt ciała osoby, która na nim leżała. Stąd też właśnie pochodzi jej nazwa. Piankę termoelastyczną stosuje się przy profilaktyce przeciwodleżynowej oraz przy problemach z krążeniem. Zapewnia ciału świetne oparcie, zmniejsza nacisk i przyczynia się do rozluźnienia mięśni. Dzięki temu sen może być bardzo relaksującym doświadczeniem. Pianki memory mają też własności antyalergiczne, więc są polecane dla alergików.
 • Pianka wysokoelastyczna – to rodzaj pianki poliuretanowej, który charakteryzuje bardzo wysoka elastyczność i sprężystość. Tę piankę wyróżnia struktura otwartokomórkowa. Dzięki niej materiał jest bardzo przewiewny, a sam materac jest dobrze wentylowany. Dzięki temu zapobiega ona przegrzaniu ciała osoby, która leży na materacu. Pianka ta ma też działanie antyalergiczne. Hamuje też rozwój roztoczy, co także jest atutem z perspektywy alergików. Piankę tę nazywa się czasami też pianką samomasującą. Wynika to z faktu, że zapewnia ona doskonałe podparcie dla całego kręgosłupa, a dzięki dużej jego elastyczności szybko dostosowuje się do zmian ułożenia ciała.
 • Pianka lateksowa – to pianka, która jest wyprodukowana z 20% naturalnego mleczka kauczukowego oraz w 80% z syntetycznych dodatków. Im więcej w nim naturalnych składników, tym lepsze ma właściwości. Pianka ma porowatą strukturę, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Ułatwia to także odprowadzanie wilgoci z wnętrza materaca, co zmniejsza ryzyko powstawania pleśni oraz utrudnia rozwój roztoczy. Pianka ma wysoką elastyczność punktową. W praktyce oznacza to, że pozwala ona na wygodne oparcie kręgosłupa zgodnie z jego naturalnymi krzywiznami. Dzięki temu jest on dobrze odciążony, a ból zniwelowany. Lateks jest bardzo odporny na odkształcenia i deformacje. Materac z jego dodatkiem jest więc wytrzymały i może dobrze służyć przez lata.
 • Hydrożel – to wyjątkowy żelowy materiał na bazie wody. Ma własności termoregulujące, czyli wpływa na temperaturę osoby, która korzysta z materaca. Co ciekawe – hydrożel może obniżyć temperaturę ciała aż o 3 stopnie Celsjusza. Dzięki temu sen na takim materacu może dać uczucie świeżości nawet po upalnej nocy. Warstwa hydrożelu przydaje się szczególnie osobom, które mają tendencję do przegrzewania się i pocenia. Szczególnie dobrze sprawdzają się te materace latem oraz w czasie upałów.
 • Wełna owcza – to naturalny materiał pochodzenia zwierzęcego. Ma świetne własności termoregulacyjne. Świetnie utrzymuje stałą temperaturę. Może pochłaniać ciepło wydzielane przez ciało śpiącego człowieka i magazynować je w sobie. Dzięki temu świetnie ogrzewa osoby, które lubią ciepło i często skarżą się na marznięcie w nocy. Wełna stosowana jest w materacach i pokrowcach, które używane są jesienią i zimą. Doskonale ogrzewają w czasie chłodnych nocy. Co ważne, naturalna wełna ma własności przeciwreumatyczne oraz antyalergiczne.

Ile kosztuje materac do spania?

Ile kosztuje materac do spania?
Ile kosztuje materac do spania?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak pewnie się domyślasz, ceny materacy są bardzo zróżnicowane.

Są one uzależnione od typu materaca, jego jakości oraz rozmiarów. Najtańsze materace jednoosobowe można kupić już od 200 złotych. Górnej granicy ceny właściwie nie ma. Na zakup materaca można przeznaczyć właściwie każdą kwotę.

Trzeba jednak zaznaczyć, że najtańsze są materace sprężynowe.

Następne w kolejności są materace kieszeniowe.

Materace piankowe mają z kolei bardzo zróżnicowane ceny. Wszystko zależy od ich jakości oraz komponentów, które uzupełniają piankę.

Porównując ceny materaców warto więc przyglądać się wszystkim ich cechom.

Jak dbać o materac do spania?

Jak dbać o materac?
Jak dbać o materac?

Kiedy już znajdziesz swój idealny materac do spania, to musisz jeszcze o niego prawidłowo zadbać. To bardzo ważne, bo od tego zależy to, czy korzystanie z materaca będzie higieniczne.

Pamiętajmy, że łóżko to jedno z ulubionych stanowisk roztoczy. To właśnie te drobne pajęczaki oraz ich jaja mogą być przyczyną uciążliwych alergii. Poza tym materac to wymarzone środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Koniecznie należy z nimi walczyć.

Najprościej jest po prostu regularnie odświeżać materac. Jak to robić?

 1. Odkurzanie – materac można odkurzać zwykłym domowym odkurzaczem. Powinno się to robić jak najczęściej. W ten sposób usuwa się z niego kurz, włosy i martwy naskórek. W ten sposób można też pozbyć się okruszków z jedzenia oraz ziarenek piasku, które przypadkiem trafiły do łóżka.
 2. Pranie – większość materacy można prać. Oczywiście nie da rady włożyć ich do zwykłej pralki. Można jednak skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w praniu materacy, kanap i wykładzin. Najczęściej stosują one metodę ekstrakcyjną. Specjalne urządzenie wypuszcza pianę, która rozpuszcza brud. Następnie jest ona wciągana w to samo urządzenie. Materac po takim zabiegu powinien być wilgotny, ale nie przemoczony. Zanim jednak będzie nadawał się do użycia, powinien dostać czas niezbędny do wyschnięcia.
 3. Podkład nieprzemakalny – dobrą praktyką jest przykrywanie materaca podkładem nieprzemakalnym. Często nazywa się go też podkładem higienicznym. Kładzie się go pomiędzy materac i prześcieradło. Dzięki niemu, jeśli coś się wyleje, to nie przedostanie się do samego materaca i nie pozostawi na nim brzydkich plam. To bardzo ważne zabezpieczenie, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.
 4. Pokrowiec – materac zawsze powinien znajdować się w pokrowcu. To właśnie on zabezpiecza go przed większością zabrudzeń. Dobrze, jeśli pokrowiec ma wszyty zamek błyskawiczny, który umożliwia jego łatwe i szybkie ściągnięcie. Dzięki temu pranie pokrowca od materaca do spania można wykonywać tak często, jak tylko mamy ochotę. Pokrowce można też oddawać do profesjonalnych pralni.

Jak wybrać materac krok po kroku?

Krok pierwszy – rodzaj

Na początek zawsze powinno się wybrać rodzaj materaca. W tym wypadku bardzo ważny będzie budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup.

Mając niewielkie środki, powinno się szukać materacy sprężynowych lub kieszeniowych. Dysponując większymi pieniędzmi, można rozglądać się za materacami piankowymi.

Krok drugi – twardość

Konieczny jest dobór właściwej twardości, którą powinno się dopasowywać do ciężaru użytkownika materaca. Im jest on cięższy, tym bardziej twardy powinien być materac.

Tutaj trzeba też zaznaczyć, że bardzo ważne są indywidualne upodobania. Jeśli ktoś lubi spać na twardym podłożu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrał on materac twardszy, niż wskazywałyby to przyjęte standardy.

Krok trzeci – komponenty

Warto też wybrać dodatki do materaca np. warstwę z maty kokosowej lub wełny owczej. Pozwala ona na polepszenie parametrów materaca oraz zwiększa komfort korzystania z niego. Przy tym wyborze dużą rolę odgrywają indywidualne upodobania użytkownika materaca.

Krok czwarty – rozmiar

Rozmiar materaca powinien być dopasowany do łóżka.

Materace jednoosobowe najczęściej mają szerokość od 70 do 90 cm. Dwuosobowe od 120 do 220 cm.

Jeśli łóżko ma niestandardowe rozmiary, to zakup dopasowanego do niego materaca może być trudniejszy, ale nie niemożliwy. Warto jednak pamiętać, że za materace sprowadzane lub produkowane na konkretny wymiar, zapłacimy więcej.

Krok piąty – pokrowiec

Do każdego materaca powinno się też dobrać pokrowiec. Najczęściej jest on w zestawie z materacem, a kupujący może jedynie wybrać sobie kolor i rodzaj tapicerki. W tym wypadku liczą się przede wszystkim osobiste preferencje. Warto wybierać materiały łatwe w utrzymaniu czystości i wytrzymałe. Dzięki temu będzie łatwiej zadbać o ich higienę.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub osteopatą. Niektóre sklepy z materacami zatrudniają takich fachowców po to, by na bieżąco udzielali oni porad klientom i pomagali im w doborze najlepszego materaca, który najlepiej będzie odpowiadał ich potrzebom.

Co ciekawe, są też firmy, które oferują zakup materaca na okres próbny. Czasami jest to nazywane po prostu gwarancją na jego skuteczność. W razie, jeśli użytkownik materaca nie będzie zadowolony z niego, to może po prostu go oddać. To dobre rozwiązanie dla osób niezdecydowanych i takich, które nie bardzo wiedzą czego oczekiwać po materacu. Warto zapytać o taką możliwość jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Są firmy, które pozwalają na zwrot materaca nawet po roku od jego zakupu. Nie ulega żadnej wątpliwości, że żeby dobrze przetestować materac powinno się spać na nim przynajmniej kilka dni. Dopiero po takim czasie widać wyraźną różnicę w komforcie snu — na lepsze lub na gorsze.

Kilka minut przymierzania się do różnych materacy w sklepie niestety, ale nie da miarodajnej odpowiedzi na pytanie o to, który z nich będzie najlepszy. Materac powinien być testowany w warunkach domowych. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakiej pozycji śpią oraz jak często ją zmieniają. Tym samym nie potrafią oni precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie o to, jakie cechy powinien mieć materac spełniający ich oczekiwania. W takich warunkach łatwo popełnić błąd i kupić coś niewłaściwego. Możliwość zwrotu lub wymiany towaru jest więc pewną formą zabezpieczenia się.

FAQ

✓ Jakie są wady materacy bonnellowych?

Materace tego typu mają małą sprężystość punktową – wynika ona z faktu, że sprężyny są ze sobą połączone. Jeśli wywrzemy nacisk na materac, to sprężyny skurczą się na większej powierzchni, niż ta, na którą działaliśmy. Może to być niewygodne, zwłaszcza jeśli na materacu śpią dwie osoby.
Materace sprężynowe z odpowiednią warstwą ochronną mogą być twarde – warstwa ochronna ma zabezpieczać przed przebijaniem się sprężyn. Musi więc być twarda. Sztywność tę może też odczuwać użytkownik materaca. Może to być uznawane za wadę, ale z pewnością są osoby, którym ta twardość odpowiada.

✓ Jakie są wady materacy kieszeniowych?

Główna wada to dość wysoka cena w porównaniu z materacem sprężynowym (bonellowym). Wynika to z faktu bardziej zaawansowanej budowy.

✓ Jakie są wady materacy lateksowych?

W przypadku tych materazy im więcej sztucznego lateksu, tym gorsze parametry ma sam materac. Jeśli wybierzesz taki, który posiada mniej niż 20% mleczka kauczukowego, to jego właściwości antybakteryjne oraz przewiewność będą mizerne. Zakup takiego materaca właściwie mija się z celem.
Kolejna wada to wysoka cena – materace lateksowe są dużo droższe niż materace sprężynowe. Im mają lepszą jakość, tym ich cena jest wyższa. Czasami może też być wyższa niż cena samego łóżka.

Komentarzy:

 1. Całe życie spałam na sprężynowym materacu, myślę że jak większość, bo to taka klasyka w każdym domu. Ale w momencie jak zaczęłam bardziej dbać o komfort snu, postanowiliśmy zmienić materac. Wybór padł na materac piankowy i to był strzał w dziesiątkę! Komfort spania poprawił bez porównania. Co prawda cena jest prawie dwa razy (w naszym przypadku, ten co wybraliśmy) ale wart jest swojej ceny. Minęli bóle odcinka lędźwiowego, które towarzyszy mi od bardzo dawna, podczas snu materac dopasowuje się do ciała i nie ma obaw, tak jak ja się obawiałam na początku, ciało nie zapada się w materacu. Spokojnie mogę polecić każdemu.

  Odpowiedz
 2. Mam siedzący tryb pracy więc dokuczają mi częste bóle kręgosłupa , mąż sprawił mi miłą niespodziankę i kupił mi materac piankowy który przynosi błogą ulgę ukojenie moim zmęczonym plecom , taki super materac można dostać na materace

  Odpowiedz
 3. W życiu bym nie pomyślała, że materac dzieli się na strefy! Uwielbiam, gdy jakiś tekst może mnie zaskoczyć jakąś ciekawostką. Myślę, że co człowiek to i inny typ materaca. Wiadomo sprężynowe kiedyś królowały nad pozostałymi, ale nigdy ich nie lubiłam i chyba nigdy nie polubię. U siebie w domu mamy przeważnie piankowe, ale też nie wszystkim one pasują i mój brat ma na przykład z dodatkową matą kokosową i teraz jest w pełni usatysfakcjonowany. Pierwszy jego materac nie „odleżał” po przywiezieniu ze sklepu odpowiedniego czasu i dość szybko pojawiły się wgniecenia, które zaburzały jego komfort snu.
  Z kolei ja miałam okazję spać na materacu 30 cm, który był wyposażony chyba we wszystko co najlepsze i przyznaję, że nigdy tak dobrze mi się nie spało. 😀

  Odpowiedz
 4. Jeszcze niedawno strasznie dokuczały mi bóle dolnej części pleców . za namową przyjaciółki kupiłam materac piankowy .Wreszcie normalnie mogę się wyspać i funkcjonować ,materac kupiłam Polecam

  Odpowiedz
 5. Wybór materaca jest kluczowym elementem dobrego snu. Wiadomo, że każdy ma swoje preferencje co do jego twardości, aczkolwiek specjaliści i fizjoterapeuci w tym zakresie mają swoje zdanie, by wybierać jednak materac średniotwardy lub twardy. Przeanalizowałam materace dogłębnie, gdy musiałam wybrać (i się na coś zdecydować) do dziecięcego łóżeczka i przyznam szczerze, że był to czasochłonny proces. Rynek jest tak ciekawy i atrakcyjny, że producenci prześcigają się swoimi produktami i technologiami. Sugerowałam się więc opiniami Instytutu Matki i Dziecka oraz fizjoterapeuty. Dla dorosłych sugeruję podobną ścieżkę, a więc zawierzyć specjalistom i tego co będzie dobre i zdrowe dla naszego ciała. Warto też zaopatrzyć się w pokrowiec, który łatwo czyścić i utrzymać higienę.

  Odpowiedz
 6. Bardzo rozbudowany opis, pomógł mi w wyborze materaca dla moich rodziców. Priorytetem dla mnie było żeby znaleźć materac przeciwodleżynowy i jak najzdrowszy dla kręgosłupa. Po artykule na portalu swteirdziłam, że kupie materac ze sprężyną multipocket. Po przeczytaniu tego artykułu za to, wiem że ten materac dodatkowo powinien mieć też warstwę lateksu.

  Odpowiedz
 7. Przy wyborze łóżek tak naprawdę podstawą jest materac, który decyduje o komforcie naszego snu. Myślę, że warto wydać więcej pieniędzy przy wyborze materaca, ponieważ kupując pierwszy materac szybko pojawiły się wgniecenia i wiem, że następnym razem nie popełnię tego błędu, bo nie sądziłam, że tak bardzo różnią się od siebie

  Odpowiedz

Komentarz