Blog budowlany / Budowa domu / Siatka na krety pod trawnik: cena i montaż siatki [krok po kroku]

Siatka na krety pod trawnik: cena i montaż siatki [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 5 czerwca 2020

Siatka na krety
Siatka na krety

Krety są zwierzętami dość pożytecznymi, ponieważ kopiąc podziemne tunele, skutecznie spulchniają glebę – co w wielu przypadkach sprzyja roślinom i ich wzrostowi.

Ponadto ssaki te żywią się owadami i pędrakami, nie roślinami.

Jednak niestety często niszczą korzenie tych ostatnich, a do tego w czasie przemieszczenia się pod ziemią, niejednokrotnie robią nadziemne „kopczyki”, które zdecydowanie nie są ozdobą trawnika, a potrafią go skutecznie zniszczyć. Istnieją jednak sposoby, by takim sytuacjom zapobiegać.

Jedną z najskuteczniejszych jest montaż w ogrodzie siatek przeciw kretom, które umieszcza się w glebie i wtedy zabezpieczają one trawniki (czasem też uprawy) przed wtargnięciem kretów, a nawet gryzoni.

Takie siatki są najpewniejszym sposobem na pozbycie się problemu kopczyków z trawnika.

Co to jest siatka na krety?

Gdzie warto zastosować siatki na krety?
Gdzie warto zastosować siatki na krety?

Zwierzęta jakimi są krety, mogą stać się utrapieniem wszystkich ogrodników – zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów.

Te niewielkie, kilkunastocentymetrowe ssaki, dzięki budowie swoich łap (przypominających kształtem łopaty), są bowiem w stanie wykopywać w ciągu godziny tunel sięgający swoją długością nawet 15 metrów.

Tylko do 13.05 wszystkie projekty domów -20%

Takie tunele krety ryją w celu zdobycia dżdżownic i larw owadów – czyli swojego pożywienia.

Jednak w czasie swoich poszukiwań, przy okazji, krety uszkadzają korzenie roślin oraz powierzchnie trawników.

Sam tunel znajduje się na głębokości ok. 20-50 centymetrów, jednak nadmiar przeszkadzającej mu ziemi kret wypycha na powierzchnię, tworząc wtedy różnej wielkości kopce.

Sprawia to, że wypielęgnowane trawniki oraz kwiaty ogrodowe dosłownie w ciągu kilku dni mogą zostać zniszczone.

Taka sytuacja jest bardzo niepożądana i ogrodnicy mają wtedy ochotę wyrządzić krzywdę kretom – by skutecznie się ich pozbyć.

Takie działania są zakazane, ponieważ krety są zwierzętami pod ochroną, gdyż na Ziemi jest ich relatywnie niewiele.

Jest to spowodowane głównie ich kontaktem z dostającymi się do gleby chemikaliami.

Kretów nie można więc zabijać, ale można ich po prostu nie wpuszczać na swoją posesję.

Skutecznie pomoże w tym siatka przeciw kretom.

Jest to siatka specjalna (wykonana z zabezpieczonego przed korozją metalu albo tworzywa sztucznego), którą układa się pod warstwą darni i wtedy uniemożliwia ona kretom dostanie się do trawnika, a czasem nawet na teren ogrodu.

Taką siatkę – z wybranej wielkości oczkami – można ułożyć pod trawą, ale także pod rabatami kwiatowymi i warzywnymi, gdzie nie pozwoli ona na przedostanie się przez nią kreta, a jednocześnie nie będzie przeszkadzać korzeniom roślin.

Siatki przeciw kretom wykonywane są przez producentów w ten sposób, by były odporne na warunki glebowe i atmosferyczne.

Co istotne, takie produkty chronią przed kretami, ale powodują też, że ziemia ma wzmocnioną strukturę i rośnie na niej silniejsza trawa.

Skuteczność siatki w pozbyciu się z ogrodu kretów będzie zaś polegać na tym, że zwierzę to oczywiście potrzebuje do życia powietrza.

Kiedy ssak nie będzie się mógł przedostać przez siatkę do powierzchni, zmusi go to do „przeprowadzki”.

Będzie on szukał miejsca, w którym siatki nie będzie i wydostanie się nad tunel.

Dzięki temu kopczyki na trawniku po prostu przestaną się pojawiać.

Istotną informacją będzie zaś ta, że siatkę należy rozłożyć zanim nastaną przymrozki i gleba stwardnieje.

Siatka na krety pod trawnik – rodzaje

Wybraną powierzchnię w ogrodzie można pokryć siatką na krety, a metoda ta sprawdza się najlepiej w ogrodach nowych lub w miejscach jeszcze bez roślinności.

Dają one bowiem największą wygodę oraz swobodę w ułożeniu pierwszego rodzaju siatki, to znaczy siatki poziomej, którą kładzie się płasko – kilkadziesiąt centymetrów pod wierzchem gleby.

Aby siatkę umieścić w ziemi, niezbędne jest więc zrobienie dość dużych wykopów.

Siatkę umieszcza się przynajmniej 10-20 cm pod ziemią.

Taka głębokość będzie wtedy nieco ponad tunelami wykopywanymi przez krety, dzięki czemu nie będą mogły one wypychać gleby na trawnik.

Bardzo ważne jest również to, by pozioma siatka na krety pokrywała szczelnie wybraną przestrzeń ogrodu.

Kiedy tak nie będzie, istnieje dość duże ryzyko tego, że zwierzę odnajdzie lukę, a co za tym idzie – drogę na powierzchnię.

Będzie wtedy nadal mogło tworzyć kopce w dowolnych miejscach, bo zacznie poruszać się nad siatką – za wszelką cena trzeba tego uniknąć.

Drugim rodzajem siatek są zaś siatki pionowe, które także umieszcza się w ziemi, ale jak sama nazwa wskazuje – w pozycji pionowej.

Wkopuje się je na głębokość około dwóch metrów, na obrzeżach ogrodu/trawnika, gdzie tworzą wtedy podziemny „płot”, lekko wystając nad gruntem.

Aby siatka pionowe właściwie spełniła swoje zadanie (ochrony przed kretami), nie można nią ogrodzić trawnika tylko z jednej czy dwóch stron:

takie zabezpieczenie zostanie wtedy bez trudu ominięte przez zwierzę.

Musi ona znaleźć się więc z wszystkich czterech stron, najlepiej na obrzeżach działki.

Da to wtedy dość dużą pewność, że kret nie dostanie się do ogrodu.

Jednak może niekiedy istnieć kilka procent szansy na to, ze zwierzę spróbuje przekopać się dużo niżej niż siatka.

Stąd też, aby ogród i uprawy były jak najbardziej bezpieczne, wiele osób decyduje się na połączenie korzyści płynących z obu siatek – montując oba ich rodzajów.

Takie rozwiązanie pozwala na niemal całkowite zniwelowanie niebezpieczeństwa tego, że kret przedostanie się na powierzchnię rabat czy zadbanego trawnika.

Podwójny montaż siatek będzie korzystny także dlatego, że korzenie drzew i krzewów mogą niekiedy naruszyć stworzoną przez nie (w niektórych miejscach) barierę, a zestawienie dwóch metod pozwoli w takiej sytuacji na większą ochronę ogrodu.

Parametry i materiały wykonania siatek na krety

Takie siatki są wykonywane albo z metalu albo z plastiku.

Te metalowe, produkuje się ze stalowych drutów, są więc bardzo trwałe (ale też droższe).

Producenci zazwyczaj powlekają je materiałem ocynkowanym, czasem też warstwą PCV, co jeszcze bardziej zwiększa ich wytrzymałość i daje im zabezpieczenie przed korodowaniem (sprawiając, że mogą posłużyć przez wiele lat).

Metalowa siatka na krety jest też oczywiście cięższa od plastikowej.

Zarówno siatki metalowe, jak i te wykonane z tworzywa sztucznego (najczęściej PCV czy polipropylenu), są odporne na wilgoć i na zmienne warunki atmosferyczne.

Charakteryzuje je także mrozoodporność oraz to, że nie wchłaniają one wilgoci.

Zaletami siatek z tworzyw sztucznych jest to, że nie korodują one w glebie, można je łatwo docinać (dopasowując do powierzchni),a także to, że mają niższe ceny od siatek metalowych.

Oprócz materiału wykonania, w czasie wyboru siatki na krety, uwagę należy zwrócić także na wielkość jej oczek.

Standardowe – zalecane przez ogrodników – oczka to takie o wymiarach 10×10 mm albo 16×16 mm.

Na rynku można znaleźć również siatki o oczkach mniejszych (np. 3×3 mm), ale nie są one zbyt często wybierane, ponieważ mogą utrudniać przebijanie się korzeni roślin i nie pozwolą wtedy na wytworzenie się mocnego systemu korzeniowego, osłabiając jednocześnie rośliny.

Z kolei większe niż standardowe oczka mogą sprawić, że niewielkie krety się przez nie po prostu przedostaną.

Podobnie może być z gryzoniami, szczególnie wtedy, gdy jedno z oczek pęknie, a dziura w siatce znacznie się powiększy.

Jeśli chodzi o parametry siatki na krety wykonanej z PVC, należy poznać także jej gramaturę.

Zazwyczaj zawiera się ona w przedziale od 23 g/m2 do 45 g/m2.

Wyższa gramatura będzie wiązać się z większą trwałością połączeń siatki oraz zmniejszy ryzyko przegryzania jej przez szkodniki.

Na rynku siatki przeciw kretom można zakupić w szerokości 100 albo 200 cm i długości sięgającej od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów.

Siatka na krety na istniejący trawnik

Siatka na krety na istniejący trawnik
Siatka na krety na istniejący trawnik

Najwygodniejszą opcją jest zawsze montowanie siatki w dopiero co tworzonym ogrodzie, czy pod nie zasianą jeszcze trawą.

Jednak niejednokrotnie zdarzają się takie przypadki, gdy siatka potrzebna jest tam, gdzie trawnik już występuje.

W takich sytuacjach położenie siatki i odstraszanie kretów jest znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne, jednak nadal możliwe.

W przypadku istniejących ogrodów, przed rozwinięciem i ułożeniem siatki, trzeba ostrym szpadlem zdejmować wierzch trawnika.

Zazwyczaj jest to około 10 centymetrowa warstwa.

Każdy uniesiony kawałek należy odkładać na bok, na pryzmy.

Wtedy pas za pasem, sukcesywnie odsłania się ziemię, pasami układa (na zakładki) siatkę, a następnie po lekkim przysypaniu jej glebą, układa się na niej ponownie darń.

Przy większych trawnikach jest to niestety dość mozolne zadanie.

Darń można zdejmować także ręcznie, jednak jest to bardzo męczące.

Warto wiedzieć, że w takiej pracy właściciela ogrodu może wyręczyć wybrana firma, która w swoich usługach oferuje podcięcie wierzchniej warstwy ziemi (oczywiście razem z trawą) i ułożenie siatki na krety.

Przy istniejącym już trawniku, łatwiejszym rozwiązaniem będzie wybór siatki nie poziomej, ale pionowej, której montaż nie będzie wymagał aż tak dużego nakładu pracy.

Niezależnie jednak od tego, czy siatki będzie montować się do ogrodów już istniejących czy też nowych, ich cena zawsze będzie taka sama.

Tańsze będą zawsze siatki z tworzyw sztucznych.

Te z metalu mogą kosztować co najmniej 150 złotych za 25 m2 (czasem nawet 300 zł), a siatka wykonana z tworzywa będzie nawet cztery razy tańsza (oczywiście w zależności od rodzaju).

Przykładowo za siatkę na krety z tworzywa sztucznego o kwadratowych oczkach (10×10 mm), o szerokości 1,5 metra i długości 25 metrów, zapłaci się około 45 złotych.

U innego producenta za podobną siatkę (o wymiarach 2×20 m można zapłacić 80 złotych.

W związku z tym, że siatka jest inwestycją na lata, powinna być też ona jak najbardziej wytrzymała, dlatego najlepiej postawić na rozwiązania najbardziej trwałe – niekoniecznie zaś najbardziej tanie.

Siatka na krety: montaż krok po kroku

Tak jak było wspomniane już wcześniej, o montażu siatki na krety warto pomyśleć nim zasieje się trawę, inne rośliny oraz drzewka, bo będzie to wtedy po prostu łatwiejsze. Nie jest to jednak warunek do instalacji w glebie tego rodzaju ochrony.

Montaż siatki na krety nie jest trudny, jednak może być dość czasochłonny.

Pierwszym krokiem jest oczywiście staranne wybranie produktu – takiego, który będzie solidny i zabezpieczony przed korozją.

Ważne jest, by kupić odpowiednią ilość siatki – by starczyło jej na całą wybraną przestrzeń ogrodu.

Odpowiednio wybraną i zakupioną już siatkę, najłatwiej montuje się na terenie prostym oraz jednolitym – takim jest zazwyczaj powierzchnia trawnika. Nieco większe trudności mogą wystąpić na terenie z nierównościami. Odradza się też montaż siatki w pobliżu drzew.

 1. Wszystkie prace należy rozpocząć od rozłożenia siatki oraz sprawdzenia czy w żadnym miejscu nie jest ona uszkodzona, a wszystkie oczka są odpowiednio szczelne.
 2. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie kopania ziemi na wybranym terenie, by zdjąć jej wierzchnią warstwę. Trzeba to zrobić na głębokość przynajmniej 10 cm.
 3. Ogólnie przyjęte zasady mówią, że siatkę umieszczać można na około 20 cm pod trawnikiem i na około 30 cm pod rabatami kwiatowymi czy warzywnymi. Takie głębokości pozwolą na bezpieczne używanie narzędzi ogrodniczych i na wygodną pielęgnację trawnika zgodnie z przyjętą sztuką. Bardzo ważne jest więc to, by siatka odgradzająca trawnik od kretów nie została zamontowana ani zbyt wysoko ani zbyt głęboko. Obie te sytuacje mogą być problematyczne: jedna pod względem upraw roślin i traw, a druga dlatego, że kret mógłby przekopać swój tunel ponad siatką. Wtedy cała praca związana z montażem siatki poszłaby po prostu na marne.
 4. Następnym krokiem, po skończeniu wykopów, jest równomierne rozłożenie siatki na krety. Można to zrobić na lekkie, 10-centymetrowe zakładki (z obu boków), by mieć pewność, że żadne zwierzę jej nie podważy. Częstym błędem w pracach z siatką jest jedynie jej wkopywanie w podłoże. Skutkuje to później jej przypadkowym wyrywaniem – szczególnie przy zabiegach pielęgnacyjnych trawnika.
 5. Bardzo ważne jest więc, by położoną siatkę – szczególnie na ternie pochyłym – dobrze umocować do gleby, zapobiegając jej przesunięciom. Mocowaniem tym będą:
  • Szpilki – w przypadku gruntu twardego.
  • Kołki – na gruncie miękkim i dobrze spulchnionym.
 6. Siatka na krety i nornice często sprzedawana jest od razu w komplecie z kotwami – by bez problemu można ją było przymocować do podłoża.
 7. Jeśli trawnik styka się z ogrodzeniem albo z nawierzchnią nieutwardzoną, siatkę zawinąć trzeba tak, by kret nie miał szans przedostać się pomiędzy krawężnik lub podmurówkę a zamontowaną siatkę.
 8. Po dokładnym i jak najbardziej równomiernym rozłożeniu siatki na krety (oraz po jej umocowaniu), trzeba ją zasypać odpowiednią warstwą ziemi. Można do tego wykorzystać wcześniej wykopaną glebę albo zakupić w sklepie ogrodniczym nową.
 9. Później wysiewa się już na nią nasiona, układa trawnik z rolki albo nakłada wcześniej zdjętą darń. W montażu lepiej nie korzystać z aeratorów napowietrzających. Mogłyby one bowiem przebić strukturę siatki na krety i tym samym ją zniszczyć.

Chroniąc terytorium swojego ogrodu, zdecydować się można także na opisywane już wcześniej siatki pionowe. Powinny być one odpowiednio sztywne i należy je umieścić na optymalnej głębokości.

Tego rodzaju siatki wkopuje się pionowo dookoła ogrodu czy trawnika, na głębokość mniej więcej 70-80 cm. Nad ziemię powinno wystawać ok. 20 cm siatki – da to gwarancję, że kret nie przedostanie się do ogrodu ponad nią.

Tego rodzaju zapora jest oczywiście mniej pracochłonna w wykonaniu i łatwiejsza do zamontowania (nie wymaga aż tylu wykopów). Dedykowana jest szczególnie do tych ogrodów, które są już w pełni zagospodarowane oraz starannie urządzone.

Wszystkie działania związane z montażem siatek są jednak i tak dosyć pracochłonne, choć w nowym ogrodzie – stosunkowo łatwe do wykonania.

Jednakże gdy ilość pracy związana z montażem siatki na krety wydaje się przytłaczająca, nie trzeba robić tego samodzielnie. Obecnie istnieje możliwość zlecenia takiej pracy firmie ogrodniczej. Jej pracownicy podejmą się montażu siatki na krety zarówno w ogrodzie powstającym, jak i już istniejącym.

Co więcej, wiedza takich fachowców będzie przydatna, by nie zniszczyć roślin, ale na przykład także do tego, by pogodzić występowanie siatki z systemem nawadniającym. Zadbają oni wtedy o to, aby położenie siatki na krety było właściwe względem elementów takiego systemu (rury powinny być ułożone pod siatką). Taka praca wymaga doświadczenia. Profesjonaliści pomogą także w podnoszeniu darni w wieloletnim ogrodzie.

Jednak siatkę da się zamontować także samodzielnie, szczególnie tam, gdzie trawa nie została jeszcze zasadzona.

W obu przypadkach satysfakcja z dobrze wykonanej pracy będziecie jednak taka sama, gdyż w efekcie oczy będzie można cieszyć widokiem idealnego i nieuszkodzonego przez krety trawnika.

Siatki na krety: czy warto je kupować i wykorzystywać?

Siatki na krety: czy warto je kupować i wykorzystywać?
Siatki na krety: czy warto je kupować i wykorzystywać?

Pozbycie się ze swojego ogrodu i trawnika problemu jakim są bardzo nieestetyczne kopczyki – wykopywane przez krety, niejednokrotnie staje się działaniem bardzo ważnym.

Szczególnie wtedy, gdy pielęgnowany ogród ulec może ruinie, a kret powraca do niego regularnie.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy montaż siatki przeciw kretom jest potrzebnym wydatkiem.

Warto więc poznać zalety i wady takiego rozwiązania oraz zastanowić się, czy siatki na krety warto zamontować we własnym ogrodzie.

Jeśli chodzi o zalety siatek chroniących ogród przed kretami, można wśród nich wymienić to, że:

 • skutecznie zapobiegają one wtargnięciu kretów do ogrodu czyli chronią przed zdewastowaniem trawnika przez kopczyki,
 • są one wykonywane z takich materiałów, które gwarantują trwałość rozwiązania (są więc barierą długotrwałą),
 • są odporne na działanie wody i gleby,
 • nie wchodzą w żadne szkodliwe reakcje z gruntem,
 • nie mają negatywnego wpływu na zasadzone w ogrodzie rośliny,
 • przez odpowiednich rozmiarów oczka siatki będą bez problemu przedostawać się korzenie roślin,
 • są rozwiązaniem wielofunkcyjnym: chronią ogród także przed nornicami, gryzoniami oraz innymi „nieproszonymi gośćmi”.

Jak każde rozwiązanie, tak i siatki na krety posiadają pewne wady:

 • są dość trudne w montażu w ogrodach już istniejących,
 • nie da się ich zamontować w dość gęsto zadrzewionych miejscach,
 • wybór tylko jednego rozwiązania: siatki poziomej lub pionowej, nie daje 100% pewności ochrony (jednak nadal jej wskaźnik jest bardzo wysoki).

Widać, że zalety zdecydowanie górują nad wadami siatek na krety.

Kiedy zaś ogród i pięknie przystrzyżony trawnik mają regularnie padać ofiarą kretów, zamontowanie siatki wydaje się być rozwiązaniem najrozsądniejszym.

Niektórzy starają się wypłoszyć te zwierzęta ze swojej posesji innymi sposobami, jednak często są one po prostu nieskuteczne.

Zamiast więc niejednokrotnie ustawiać urządzenia emitujące nie lubiane przez krety dźwięki czy zapachy, warto zdecydować się na opcję, której skuteczność potwierdzona została już w setkach ogrodów – siatkę na krety i nornice.

Jednorazowy proces montażu siatki na krety i nornice daje całe lata spokoju.

Kretów nie trzeba już nieustannie przepędzać, bo po prostu skutecznie uniemożliwi się im wejście na teren ogrodu czy trawnika.

Wysiłek jaki włoży się w wykopanie gleby i ułożenie siatki zwróci się z nawiązką, gdy na swoim wypielęgnowanym trawniku przestanie się oglądać nieestetyczne kopczyki z ziemi.

FAQ

✓ Ile kosztuje siatka na krety?

Za siatkę na krety z tworzywa sztucznego o kwadratowych oczkach (10x10 mm), o szerokości 1,5 metra i długości 25 m, zapłaci się około 45 zł. Te z metalu mogą kosztować co najmniej 150 złotych za 25 m2 (czasem nawet 300 zł).

✓ Na jakiej głębokości montować siatkę na krety?

Siatkę na krety układa się na głębokości przynajmniej 10 cm.

✓ Jak montować siatkę na krety na istniejący trawnik?

W przypadku istniejących ogrodów, przed rozwinięciem i ułożeniem siatki, trzeba ostrym szpadlem zdejmować wierzch trawnika. Zazwyczaj jest to około 10 centymetrowa warstwa. Każdy uniesiony kawałek należy odkładać na bok, na pryzmy. Wtedy pas za pasem, sukcesywnie odsłania się ziemię, pasami układa (na zakładki) siatkę, a następnie po lekkim przysypaniu jej glebą, układa się na niej ponownie darń.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze