Krety są zwierzętami dość pożytecznymi, ponieważ kopiąc podziemne tunele, skutecznie spulchniają glebę – co w wielu przypadkach sprzyja roślinom i ich wzrostowi. Ponadto ssaki te żywią się owadami i pędrakami, nie roślinami pod ziemią. Jednak niestety często niszczą korzenie tych ostatnich, a do tego w czasie przemieszczenia się pod ziemią, niejednokrotnie robią nadziemne “kopczyki”, które zdecydowanie nie są ozdobą trawnika, a potrafią go skutecznie zniszczyć.
Istnieją jednak sposoby, by takim sytuacjom zapobiegać nie wpuszczając kreta na ogród. Jedną najbardziej skutecznych metod walki jest montaż w ogrodzie siatek przeciw kretom. Siatka na krety umieszczana jest w glebie – zabezpiecza trawniki (czasem też uprawy) przed kretami, a nawet gryzoniami. Siatka na krety jest najpewniejszym sposobem na pozbycie się problemu kopczyków z trawnika.
Zalety siatek na krety | Wady siatek na krety |
---|---|
Siatki na krety skutecznie zapobiegają one wtargnięciu kretów do ogrodu czyli chronią przed zdewastowaniem trawnika przez kopczyki, | Siatki przeciw kretom są dość trudne w montażu w ogrodach już istniejących, |
Siatki przeciw kretom są wykonywane z takich materiałów, które gwarantują trwałość rozwiązania (są więc barierą długotrwałą), | Nie da się ich zamontować w dość gęsto zadrzewionych miejscach, |
Siatka na krety jest odporna na działanie wody, gleby, promieniowanie uv i czynniki atmosferyczne, | Wybór tylko jednego rozwiązania: siatki poziomej lub pionowej, nie daje 100% pewności ochrony (jednak nadal jej wskaźnik jest bardzo wysoki). |
Siatka na krety nie wchodzi w żadne szkodliwe reakcje z gruntem, | |
Siatki przeciw kretom nie mają negatywnego wpływu na zasadzone w ogrodzie rośliny, | |
Dobierając odpowiedni rozmiar oczka siatki na krety mamy pewność, że będą bez problemu przedostawać się przez nie korzenie, niezbędne do prawidłowej wegetacji roślin, | |
Siatki na krety są rozwiązaniem wielofunkcyjnym: chronią ogród także przed nornicami, gryzoniami oraz innymi “nieproszonymi gośćmi”. |
Co to jest siatka na krety?
Zwierzęta jakimi są krety, mogą stać się utrapieniem wszystkich ogrodników – zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów. Te niewielkie, kilkunastocentymetrowe ssaki, dzięki budowie swoich łap (przypominających kształtem łopaty), są bowiem w stanie wykopywać w ciągu godziny tunel sięgający swoją długością nawet 15 metrów. Takie tunele krety ryją w celu zdobycia dżdżownic i larw owadów – czyli swojego pożywienia. Jednak w czasie swoich poszukiwań, przy okazji, krety uszkadzają korzenie roślin oraz powierzchnie trawników. Sam tunel znajduje się na głębokości ok. 20-50 centymetrów, jednak nadmiar przeszkadzającej mu ziemi kret wypycha na powierzchnię, tworząc wtedy różnej wielkości kopce. Sprawia to, że wypielęgnowane trawniki oraz kwiaty ogrodowe dosłownie w ciągu kilku dni mogą zostać zniszczone. Taka sytuacja jest bardzo niepożądana i ogrodnicy mają wtedy ochotę wyrządzić krzywdę kretom – by skutecznie się ich pozbyć.
Takie działania są zakazane, ponieważ krety są zwierzętami pod ochroną, gdyż na Ziemi jest ich relatywnie niewiele. Jest to spowodowane głównie ich kontaktem z dostającymi się do gleby chemikaliami. Zwierząt tych nie można więc zabijać, ale można ich po prostu nie wpuszczać na swoją posesję.
Skutecznie pomoże w tym siatka przeciw kretom. Siatka na krety to specjalna, dedykowana siatka przeciw kretom (wykonana z zabezpieczonego przed korozją metalu albo tworzywa sztucznego), którą układa się pod warstwą darni. Siatka przeciw kretom uniemożliwia kretom dostanie się do trawnika, a czasem nawet na teren ogrodu. Siatka na krety – z wybranej wielkości oczkami – może być ułożona pod trawą, ale także pod rabatami kwiatowymi i warzywnymi, gdzie nie pozwoli ona na przedostanie się przez nią kreta, a jednocześnie nie będzie przeszkadzać korzeniom roślin. Siatka na krety wykonana jest w taki sposób, by była odporna na warunki glebowe i atmosferyczne. Co istotne, siatka na krety chroni przed kretami, ale powoduje też, że ziemia ma wzmocnioną strukturę i rośnie na niej silniejsza trawa. Skuteczność siatki w pozbyciu się kretów będzie zaś polegać na tym, że zwierzę to oczywiście potrzebuje do życia powietrza. Kiedy ssak nie będzie się mógł przedostać przez siatkę do powierzchni, zmusi go to do “przeprowadzki”. Będzie on szukał miejsca, w którym siatka na krety nie będzie blokowała przejścia i wydostanie się nad tunel. Dzięki temu kopczyki na trawniku po prostu przestaną się pojawiać. Istotną informacją będzie zaś ta, że siatka na krety powinna być rozłożona zanim nastaną przymrozki i gleba stwardnieje.
Siatka na krety pod trawnik
Wybraną powierzchnię w ogrodzie można pokryć siatką na krety, a metoda ta sprawdza się najlepiej w ogrodach nowych lub w miejscach jeszcze bez roślinności. Dają one bowiem największą wygodę oraz swobodę w ułożeniu pierwszego rodzaju siatki, to znaczy siatki poziomej, którą kładzie się płasko – kilkadziesiąt centymetrów pod wierzchem gleby. Aby siatkę umieścić w ziemi, niezbędne jest więc zrobienie dość dużych wykopów. Siatkę umieszcza się przynajmniej 10-20 cm pod ziemią. Taka głębokość będzie wtedy nieco ponad tunelami wykopywanymi przez krety, dzięki czemu nie będą mogły one wypychać gleby na trawnik. Bardzo ważne jest również to, by pozioma siatka na krety pokrywała szczelnie wybraną przestrzeń. Kiedy tak nie będzie, istnieje dość duże ryzyko tego, że zwierzę odnajdzie lukę, a co za tym idzie – drogę na powierzchnię. Będzie wtedy nadal mogło tworzyć kopce w dowolnych miejscach, bo zacznie poruszać się nad siatką – za wszelką cena trzeba tego uniknąć. Drugim rodzajem siatek są zaś siatki pionowe, które także umieszcza się w ziemi, ale jak sama nazwa wskazuje – w pozycji pionowej. Wkopuje się je na głębokość około dwóch metrów, na obrzeżach trawnika, gdzie tworzą wtedy podziemny “płot”, lekko wystając nad gruntem. Aby siatka przeciw kretom pionowe właściwie spełniła swoje zadanie (ochrony przed kretami), nie można nią ogrodzić trawnika tylko z jednej czy dwóch stron: takie zabezpieczenie zostanie wtedy bez trudu ominięte przez zwierzę. Musi ona znaleźć się więc z wszystkich czterech stron, najlepiej na obrzeżach działki. Da to wtedy dość dużą pewność, że kret nie dostanie się do ogrodu.
Jednak może niekiedy istnieć kilka procent szansy na to, ze zwierzę spróbuje przekopać się dużo niżej niż siatka przeciw kretom. Stąd też, aby ogród i uprawy były jak najbardziej bezpieczne, wiele osób decyduje się na połączenie korzyści płynących z obu siatek – montowana jest zarówno siatka na krety pozioma jak i siatka na krety pionowa. Takie rozwiązanie pozwala na niemal całkowite zniwelowanie niebezpieczeństwa tego, że kret przedostanie się na powierzchnię rabat czy zadbanego trawnika. Podwójny montaż siatek będzie korzystny także dlatego, że korzenie roślin, drzew i krzewów mogą niekiedy naruszyć stworzoną przez nie (w niektórych miejscach) barierę, a zestawienie dwóch metod pozwoli w takiej sytuacji na większą ochronę.
Parametry siatek na krety
Siatka na krety jest wykonywana albo z metalu albo z plastiku. Metalowa siatka na krety, powstaje ze stalowych drutów, jest więc bardzo trwała (ale też droższa). Producenci zazwyczaj powlekają ją materiałem ocynkowanym, czasem też warstwą PCV, co jeszcze bardziej zwiększa jej wytrzymałość i daje zabezpieczenie przed korodowaniem (sprawiając, że mogą posłużyć przez wiele lat). Metalowa siatka na krety jest też oczywiście cięższa od plastikowej.
Zarówno metalowa siatka na krety, jak i siatka na krety wykonana z tworzywa sztucznego (najczęściej wykorzystuje się PCV i polipropylen), jest odporna na wilgoć i na zmienne warunki atmosferyczne. Siatka na krety charakteryzuje się także mrozoodpornością oraz to, że nie wchłania ona wilgoci. Zaletami siatek z tworzyw sztucznych jest to, że nie korodują one w glebie, można je łatwo docinać (dopasowując do powierzchni),a także to, że mają niższe ceny od siatek metalowych. Oprócz materiału wykonania, w czasie wyboru siatki na krety, uwagę należy zwrócić także na wielkość jej oczek.
Standardowe – zalecane przez ogrodników – oczka to takie o wymiarach 10×10 mm albo 16×16 mm. Na rynku można znaleźć również siatki o oczkach mniejszych (np. 3×3 mm), ale nie są one zbyt często wybierane, ponieważ mogą utrudniać przebijanie się korzeni roślin i nie pozwolą wtedy na wytworzenie się mocnego systemu korzeniowego, osłabiając jednocześnie rośliny. Z kolei większe niż standardowe oczka mogą sprawić, że niewielkie krety się przez nie po prostu przedostaną. Podobnie może być z gryzoniami, szczególnie wtedy, gdy jedno z oczek pęknie, a dziura w siatce znacznie się powiększy.
Jeśli chodzi o parametry siatki na krety wykonanej z PVC, należy poznać także jej gramaturę. Zazwyczaj taka siatka przeciw kretom ma gramaturę w przedziale od 23 g/m2 do 45 g/m2. Wyższa gramatura będzie wiązać się z większą trwałością połączeń siatki oraz zmniejszy ryzyko przegryzania jej przez szkodniki. Na rynku siatki przeciw kretom można zakupić w szerokości 100 albo 200 cm i długości sięgającej od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów.
Siatka na krety na istniejący trawnik
Warto wspomnieć, że najwygodniejszą opcją jest zawsze montowanie siatki w dopiero co tworzonym ogrodzie, czy przed zasianiem trawnika. Jednak niejednokrotnie zdarzają się takie przypadki, gdy siatka przeciw kretom potrzebna jest tam, gdzie trawnik został założony przed położeniem siatki. W takich sytuacjach położenie siatki i odstraszanie kretów jest znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne, jednak nadal możliwe. W przypadku istniejących ogrodów, przed rozwinięciem i ułożeniem siatki, trzeba ostrym szpadlem zdejmować wierzch trawnika. Zazwyczaj jest to około 10 centymetrowa warstwa. Każdy uniesiony kawałek należy odkładać na bok, na pryzmy. Wtedy pas za pasem, sukcesywnie odsłania się ziemię, pasami układa (na zakładki) siatkę, a następnie po lekkim przysypaniu jej glebą, układa się na niej ponownie darń. Przy większych trawnikach jest to niestety dość mozolne zadanie. Darń można zdejmować także ręcznie, jednak jest to bardzo męczące. Warto wiedzieć, że w takiej pracy właściciela ogrodu może wyręczyć wybrana firma, która w swoich usługach oferuje podcięcie wierzchniej warstwy ziemi (oczywiście razem z trawą) i ułożenie siatki na krety. Przy istniejącym już trawniku, łatwiejszym rozwiązaniem będzie wybór siatki nie poziomej, ale pionowej, której montaż nie będzie wymagał aż tak dużego nakładu pracy. Niezależnie jednak od tego, czy siatki będzie montować się do ogrodów już istniejących czy też nowych, ich cena zawsze będzie taka sama. Tańsze będzie zawsze siatka przeciw kretom wykonana z tworzyw sztucznych.
Najbardziej wytrzymała siatka na krety z metalu może kosztować co najmniej 150 złotych za 25 m2 (czasem nawet 300 zł), a siatka przeciw kretom wykonana z tworzywa będzie nawet cztery razy tańsza (oczywiście w zależności od rodzaju). Przykładowo za podobną siatkę na krety z tworzywa sztucznego o kwadratowych oczkach (10×10 mm), o szerokości 1,5 metra i długości 25 metrów, zapłaci się około 45 złotych. U innego producenta za podobną siatkę (o wymiarach 2×20 m) można zapłacić 80 złotych. W związku z tym, że siatka przeciw kretom jest inwestycją na lata, powinna być też ona jak najbardziej wytrzymała, dlatego najlepiej postawić na rozwiązania najbardziej trwałe – niekoniecznie zaś najbardziej tanie.
Siatka na krety montaż krok po kroku
O montażu siatki na krety warto pomyśleć nim zasieje się trawę, oraz drzewka, bo będzie to wtedy po prostu łatwiejsze. Nie jest to jednak warunek do instalacji w glebie tego rodzaju ochrony. Montaż siatki na krety nie jest trudny, jednak może być dość czasochłonny. Pierwszym krokiem jest oczywiście staranne wybranie produktu – siatka przeciw kretom powinna być solidna i zabezpieczona przed korozją. Ważne jest, by kupić odpowiednią ilość siatki – by starczyło jej na całą powierzchnię. Odpowiednio wybraną i zakupioną już siatkę, najłatwiej montuje się na terenie prostym oraz jednolitym – takim jest zazwyczaj powierzchnia trawnika. Nieco większe trudności mogą wystąpić na terenie z nierównościami. Odradza się też montaż siatki w pobliżu drzew.
- Wszystkie prace należy rozpocząć od rozłożenia siatki oraz sprawdzenia czy w żadnym miejscu siatka przeciw kretom nie jest uszkodzona, a wszystkie oczka są odpowiednio szczelne.
- Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie kopania ziemi na wybranym terenie, by zdjąć jej wierzchnią warstwę. Trzeba to zrobić na głębokość przynajmniej 10 cm.
- Ogólnie przyjęte zasady mówią, że siatka przeciw kretom powinna być umieszczona około 20 cm pod trawnikiem i około 30 cm pod rabatami kwiatowymi czy warzywnymi. Takie głębokości pozwolą na bezpieczne używanie narzędzi ogrodniczych i na wygodną pielęgnację trawnika. Bardzo ważne jest więc to, by siatka odgradzająca trawnik od kretów nie została zamontowana ani zbyt płytko, ani zbyt głęboko. Obie te sytuacje mogą być problematyczne: jedna pod względem upraw roślin i traw, a druga dlatego, że kret mógłby przekopać swój tunel ponad siatką. Wtedy cała praca związana z montażem siatki poszłaby po prostu na marne.
- Następnym krokiem, po skończeniu wykopów, jest równomierne rozłożenie siatki na krety. Siatkę należy rozłożyć na lekkie, 10 cm zakładki (z obu boków), by mieć pewność, że siatka przeciw kretom nie zostanie podważona przez gryzonie. Częstym błędem w pracach z siatką jest jedynie jej wkopywanie w podłoże. Skutkuje to później jej przypadkowym wyrywaniem – szczególnie przy zabiegach pielęgnacyjnych trawnika.
- Bardzo ważne jest więc, by położona siatka przeciw kretom – szczególnie na ternie pochyłym – została dobrze umocowana do gleby, co zapobiega jej przesunięciom. Mocowaniem tym będą:
- Szpilki – w przypadku gruntu twardego.
- Kołki – na gruncie miękkim i dobrze spulchnionym.
- Siatka na krety i nornice często sprzedawana jest od razu w komplecie z kotwami – by można ją było przymocować do podłoża.
- Jeśli trawnik styka się z ogrodzeniem albo z nawierzchnią nieutwardzoną, siatkę zawinąć trzeba tak, by kret nie miał szans przedostać się pomiędzy krawężnik lub podmurówkę a zamontowaną siatkę.
- Po dokładnym i jak najbardziej równomiernym rozłożeniu siatki na krety (oraz po jej umocowaniu), trzeba ją zasypać odpowiednią warstwą ziemi. Można do tego wykorzystać wcześniej wykopaną glebę albo zakupić w sklepie ogrodniczym nową.
- Później wysiewa się już na nią nasiona, układa trawnik z rolki albo nakłada wcześniej zdjętą darń. W montażu lepiej nie korzystać z aeratorów napowietrzających. Mogłyby one bowiem przebić strukturę siatki na krety i tym samym ją zniszczyć.
Chroniąc terytorium swojego ogrodu, zdecydować się można także na opisywane już wcześniej siatki pionowe. Powinny być one odpowiednio sztywne. Tego rodzaju siatka przeciw kretom wkopywana jest pionowo dookoła trawnika, na głębokość mniej więcej 70-80 cm. Nad ziemię ta siatka na krety powinna wystawać na ok. 20 cm – da to gwarancję, że kret nie przedostanie się ponad nią. Tego rodzaju siatka przeciw kretom jest oczywiście mniej pracochłonna w wykonaniu i łatwiejsza do zamontowania (nie wymaga aż tylu wykopów). Taka siatka na krety dedykowana jest szczególnie do tych ogrodów, które są już w pełni zagospodarowane oraz starannie urządzone. Wszystkie działania związane z montażem siatek są jednak i tak dosyć pracochłonne, choć w nowym ogrodzie – stosunkowo łatwe do wykonania. Jednakże gdy ilość pracy związana z montażem siatki na krety wydaje się przytłaczająca, nie trzeba robić tego samodzielnie. Obecnie istnieje możliwość zlecenia takiej pracy firmie ogrodniczej. Jej pracownicy podejmą się montażu siatki na krety zarówno w ogrodzie powstającym, jak i już istniejącym. Co więcej, wiedza takich fachowców będzie przydatna, by nie zniszczyć nasadzeń, ale na przykład także do tego, by pogodzić montaż siatki z systemem nawadniającym. Zadbają oni wtedy o to, aby położenie siatki na krety było właściwe względem elementów takiego systemu (rury powinny być ułożone pod siatką), oraz nie przeszkadzało korzeniom. Taka praca wymaga doświadczenia. Profesjonaliści pomogą także w podnoszeniu darni w wieloletnim ogrodzie. Siatkę da się zamontować także samodzielnie, szczególnie tam, gdzie trawa nie została jeszcze zasadzona. W obu przypadkach satysfakcja z dobrze wykonanej pracy będziecie jednak taka sama, gdyż w efekcie oczy będzie można cieszyć widokiem idealnego i nieuszkodzonego przez krety trawnika.
Kiedy warto kupować siatki na krety?
Pozbycie się ze swojego trawnika problemu jakim są bardzo nieestetyczne kopczyki – wykopywane przez krety, niejednokrotnie staje się działaniem bardzo ważnym. Szczególnie wtedy, gdy pielęgnowany ogród ulec może ruinie, a kret powraca do niego regularnie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy montaż siatki przeciw kretom jest potrzebnym wydatkiem.
Warto więc poznać zalety i wady takiego rozwiązania oraz zastanowić się, czy siatki na krety warto zamontować we własnym ogrodzie. Widać, że zalety zdecydowanie górują nad wadami siatek na krety. Kiedy zaś ogród i pięknie przystrzyżony trawnik mają regularnie padać ofiarą kretów, zamontowanie siatki wydaje się być rozwiązaniem najrozsądniejszym.
Niektórzy starają się wypłoszyć te zwierzęta ze swojej posesji innymi sposobami, jednak często są one po prostu nieskuteczne. Zamiast więc niejednokrotnie ustawiać urządzenia emitujące nie lubiane przez krety dźwięki czy zapachy, warto zdecydować się na opcję, której skuteczność potwierdzona została już w setkach ogrodów – siatkę na krety i nornice. Jednorazowy proces montażu siatki na krety i nornice daje całe lata spokoju.
Gryzoni nie trzeba już nieustannie przepędzać, bo po prostu skutecznie uniemożliwi się im wejście na teren trawnika. Wysiłek jaki włoży się w wykopanie gleby i ułożenie siatki zwróci się z nawiązką, gdy na swoim wypielęgnowanym trawniku przestanie się oglądać nieestetyczne kopczyki z ziemi.
Dziękuję, bardzo dobry artykuł.
Spoko artykuł
Mam dużą działkę i położenie siatki na całości będzie dość kosztowne. Jednocześnie zauważyłem, że krety zaczynają “atakować” od granicy działki i z każdym dniem, z każdym kopcem przesuwają się w głąb działki.
Pytanie, czy trzeba siatką pokryć całą działkę, czy może wystarczy pas około 5m wkoło działki? Nigdy nie widziałem, aby nowy kopiec powstał w większej odległości niż 3m od innego kopca.
Kretów nie będzie, to zaroją się pendraki i tych już się nie pozbędziecie;) to trudniejsza walka ….