Drewniany taras na betonie. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Niemal każdy inwestor budujący dom jednorodzinny decyduje się na wyznaczenie miejsca, w którym powstanie taras. Przyszli posiadacze domów w zabudowie wielorodzinnej równie chętnie spoglądają na tę atrakcyjną przestrzeń dodatkową. Przyczyn popularności tarasu jest wiele, dziś jednak skupimy się na tym, o czym należy pamiętać, by betonowa nawierzchnia zmieniła się w pełen uroku łącznik między domem a otaczającą go otwartą przestrzenią.

taras
taras

Taras drewniany i jego alternatywy

Zaprojektowanie, a następnie wykonanie wylewki betonowej jest czynnością stosunkowo prostą i niedrogą w realizacji. Dobrą praktyką jest uwzględnienie budowy tarasu już na etapie projektu, pozwoli nam to między innymi na przeprowadzenie odpowiednich prac przygotowawczych oraz zachowanie odpowiednich dystansów i różnic wysokości na przykład pomiędzy podbudową a otworem drzwiowym. To bardzo ważna kwestia, szczególnie jeśli planujemy wykończenie tarasu betonowego drewnem. Zacznijmy jednak od początku, czyli od odpowiedzi na pytanie o to, jakie są zalety tarasu drewnianego na betonie.

Wykończenie tarasu płytkami może wydawać się atrakcyjną alternatywą, jednak fakt, że to rozwiązanie jest odległe od natury to nie jedyna jego wada. Płytki mogą być śliskie, łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, mają tendencję do pękania pod wpływem zmiany temperatur. Bezpośredni wpływ promieni słonecznych oraz opadów deszczu również nie jest dla nich łaskawy i skutkuje pojawieniem się trudnych, a niekiedy wręcz niemożliwych do usunięcia przebarwień. Podobny zestaw wad dotyka inną konkurencję drewnianych tarasów, czyli deski kompozytowe. Wizualnie potrafią one być bardzo atrakcyjne, urok jednak szybko znika na skutek blaknięcia. Podczas upałów stanięcie gołą stopą na powierzchni tarasu będzie nieprzyjemne, ponieważ rozgrzewają się one do wysokich temperatur. W przypadku tarasu drewnianego zyskujemy bezpośredni kontakt z naturą, a do wyboru otrzymujemy spektrum propozycji obejmujących zarówno wersje wykonane z popularnych gatunków drewna, jak i tych o egzotycznym pochodzeniu.

Czy budowa drewnianego tarasu na betonie jest trudna?

Dobrym przykładem potwierdzającym, że układanie drewnianego tarasu na betonowym podłożu może być czynnością prostą i szybką w realizacji, jest system Softline dostępny w ofercie sklepu internetowego IdeaGarden. System ten jest dedykowany do produktów wykonanych z drewna egzotycznego i odznacza się nie tylko łatwością montażu, ale też niezwykłymi walorami estetycznymi. Zastosowanie dedykowanych łączników sprawiam, że miejsca połączeń są niewidoczne, a cała konstrukcja zyskuje trwałość i żywotność niedostępną dla rozwiązań konkurencyjnych. Alternatywą dla systemu Softline jest stosowanie wkrętów instalowanych od góry, jednak w tym przypadku trudno mówić o niewidocznych połączeniach.

Taras drewniany wymaga oczywiście odpowiedniej konserwacji, w tej roli dobrze sprawdza się olejowanie. Możemy użyć zarówno produktów bezbarwnych, jak i koloryzujących. Ważne jest dobranie oleju odpowiedniego do rodzaju drewna. W tym miejscu ponownie warto zaufać fachowcom z IdeaGarden, pomogą oni dobrać produkty i rozwiązania w pełni dostosowane do naszych potrzeb.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze