Okiennice w domu: rodzaje oraz zalety i wady tego rozwiązania

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 11 marca 2021

okiennice

Od wieków okiennice stosowano, jako ozdobę przy oknach na elewacjach domów, dworów, czy kamienic.

Stanowią zabezpieczenie przed dużym nasłonecznieniem latem, lub przed zimnem i opadami.

W ostatnich latach pełnią też inną funkcję – są dodatkową barierą chroniącą przed możliwością włamania.

W tym artykule postaramy się przedstawić zalety i wady tego rozwiązania.

Okiennice rodzaje

Zastosowanie okiennic poprawia wygląd domu, oraz komfort jego użytkowania, a także minimalizuje straty ciepła w budynku.

Okiennice „wspomagają” parametry cieplne okien.

okiennice w domu

Tradycyjne okiennice montowano jako drewniane, z okuciami i zawiasami.

Były to prawie zawsze okiennice rozwieralne i wykładane na ścianę, lub częściowo składane.

Zazwyczaj stosowano je w domach o klasycznej, tradycyjnej architekturze.

Następnie na lata zostały zapomniane, oraz rzadko stosowane i wyparte przez nowoczesne rolety, czy żaluzje zewnętrzne.

Swój renesans okiennice przeżyły ponownie, kiedy w budownictwie nastała moda na domy w stylu dworkowym, zamkowym, czy prostym wiejskim, rustykalnym.

Zazwyczaj nadal, stylem i wyglądem nawiązują do okiennic z poprzednich epok.

Niektóre projekty domów z pracowni MG Projekt zostały wzbogacone o okiennice.

Do jakich domów warto montować okiennice?

Oprócz podstawowego materiału, jakim jest drewno wykorzystuje się do ich montażu także:

  • wzmocnione drewno,
  • panele drewnopochodne,
  • panele winylowe w ramie stalowej.

rolety okiennice

Nie zawsze jednak takie rozwiązanie pasuje do każdego typu architektury, a w szczególności do domów nowoczesnych, czy ultranowoczesnych.

W przypadku współczesnej architektury Inwestorzy zazwyczaj decydują się na montaż nowoczesnych rolet zewnętrznych.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie okiennic przesuwnych, które coraz częściej pokazują się na nowoczesnych fasadach domów jednorodzinnych.

Jest to ciekawy wariant, powoli wchodzący na rynek budowlany.

Do niedawna takie okiennice trzeba było zamawiać na zamówienie, na podstawie przygotowanych szkiców, czy rysunków projektanta, a cała inwestycja generowała spore wydatki.

Obecnie coraz więcej jest firm specjalizujących się w tym temacie.

Okiennice przesuwne

W domach nowoczesnych, czy ultranowoczesnych o prostej, czy wręcz nawet surowej architekturze, najlepiej sprawdzą się okiennice przesuwne na rolkach w ramie stalowej.

Można wybierać wśród okiennic z wypełnieniem pełnym, lub ażurowym z drewna impregnowanego, egzotycznego, z paneli drewnopochodnych, czy winylowych, lub z blachy perforowanej.

Często stosowane deseczki o różnej grubości i szerokości, układane i przykręcane poziomo, w pionie, lub skośnie.

Mogą być montowane na styk, lub w dowolnych odległościach, tworząc wybrany wzór ażuru -- w pasy poziome, czy pionowe, lub w kratkę prostą, albo skośną.

Jeśli zdecydujemy się na wypełnienie okiennic z blachy perforowanej, do wyboru będziemy miele wzorów i kolorów.

Wyjątkowym rozwiązaniem, aczkolwiek jeszcze dość drogim może być wariant wypełnienia ze szkła bezpiecznego, mlecznego, czy nawet ze szkła wzorzystego, czy barwionego, lub nawet witrażowego.

rolety antywłamaniowe

Montaż okiennic

Okiennice przesuwne na rolkach montuje się na solidnych i mocnych ramach stalowych, które spawane są ze stalowych kątowników.

Ramy najprościej jest zamówić u ślusarza, przedstawiając szkice z wymiarami i rozstawem otworów okiennych, czy drzwiowych do montażu.

Przestrzenie pomiędzy otworami można otynkować, pomalować, lub również wypełnić ramami stałymi, nawiązującymi stylem do wybranych okiennic.

Można również zastosować w tym miejscu okładzinę, która ozdobi pozostałe elementy elewacji, czy to z drewna, z okładzin ceramicznych, czy kamiennych.

Ważnym elementem montażowym przy okiennicach są szyny i wsporniki, które są niezbędne do zamocowania okiennic, oraz do ich swobodnego przesuwania.

Szynę przygotowuje się w zakładzie ślusarskim i musi być ona z obu stron zaślepiona tak, by okiennice nie wypadały.

Wykonuje się ją z prostokątnych kątowników, posiadających również od spodu kilkumilimetrową szczelinę, która będzie tym samym prowadnicą dla ramy.

Montaż szyny wykonuje się poprzez zamontowane w konstrukcyjnej części ściany zewnętrznej specjalne wsporniki, lub kotwy montażowe, do których należy przyspawać przygotowaną odpowiednio wcześniej szynę.

Optymalny ciężar ramy, wraz z wypełnieniem, nie pozwoli na luźne przesuwanie się okiennicy. Dodatkowo można jeszcze zamontować specjalne uchwyty, lub haczyki tak by okiennicę zabezpieczyć przed wiatrem i zablokować przed niepożądanym samoistnym poruszaniem.

Można również dla większego komfortu bezpieczeństwa od środka przykręcić specjalne zaczepy, czy zamki antywłamaniowe.

Okiennice mogą być otwierane ręcznie, lub poprzez automatyczne sterowanie, zintegrowane ze sterownikiem wewnętrznym, lub zespołem odrębnych sterowników do poszczególnych otworów, a w przypadku domów z systemem inteligentnych instalacji, przez główny sterownik systemu.

Wypełnienie ramy można wykonać wedle uznania i potrzeby, ale w zgodzie ze stylem i wykończeniami zastosowanymi na elewacjach domu.

Ramy okiennicy należy zabezpieczyć antykorozyjnie, poprzez malowanie specjalnymi środkami antykorozyjnymi, lub po przez malowanie proszkowe, w dowolnej kolorystyce według dostępnych palet kolorów np. systemu RAL.

Można także ramy wykonać ze stali nierdzewnej, ale to rozwiązanie będzie na pewno dużo droższe.

Przy ramach górny wspornik mocuje się do ściany nośnej i przygotowuje się go z dwóch spawanych ze sobą płaskowników.

Dolny wspornik można zrobić z części teownika, wraz ze specjalnymi bolcami, gdzie w miejscu pomiędzy nimi przesuwać się będzie rama. Bolce osłania się gumowymi, lub przygotowanymi z tworzywa sztucznego specjalnymi osłonkami.

Takie rozwiązanie zabezpieczy dodatkowo przesuwające się ramy przed wycieraniem ich warstwy ochronnej. Część teownika należy przyspawać do płaskownika, a ten z kolei przykręcany jest również do ściany nośnej.

Ważnym jest, aby prawidłowo wykonać mocowanie wsporników, oraz optymalnie rozmieścić podpory dla szyny i nie wolno ich przykręcać do nienośnych warstw ściany.

Rolki umożliwiające poruszanie się okiennic, montuje się do ramy na podobnym systemie, wykorzystywanym przy drzwiach przesuwnych, czy bramach wjazdowych.

Przykręca się je do płaskownika, który należy wcześniej przyspawać do ramy okiennicy.

Okiennice w ten sposób wykonane, lub w podobny można śmiało stosować zarówno przy oknach jak i przy drzwiach balkonowych, czy tarasowych.

Okiennice przesuwne automatyczne Freiburg Baier

 

Komentarz