Nożyce do żywopłotu: spalinowe, akumulatorowe czy elektryczne?

Nożyce do żywopłotu
Nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu są podstawą do tego, aby przydomowa roślinność prezentowała się efektownie. To właśnie dzięki nim przystrzyżemy krzewy oraz nadamy im pożądany kształt. Oczywiście tego rodzaju narzędzi mogą być wykorzystywane również do wielu innych czynności ogrodniczych.

Na rynku znajdziemy wiele rozmaitych modeli, więc wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby podczas poszukiwań kierować się przede wszystkim jakością, funkcjonalnością oraz parametrami nożyc.

Istotne jest to, aby niezawodnie posłużyły nam przez wiele sezonów. Nie ma sensu inwestować w przyrząd, który szybko ulegnie awarii. Naprawy zwykle są dość kosztowne, a często przewyższają one wartość przyrządu.

Zadbany ogród to doskonała wizytówka domu, która dobrze świadczy o jego właścicielach. Odpowiednie zabiegi przeprowadzane na znajdujących się w nim roślinach sprawiają, że staje się on miejscem pięknym, schludnym i dodającym magicznego klimatu całej nieruchomości.

Oprócz różnego rodzaju kwiatów, drzew i trawników, mnóstwo osób decyduje się na żywopłot, który nie tylko napełnia posesję wyjątkowym urokiem, lecz również idealnie sprawdza się w roli ogrodzenia i ochrony przed niepożądanymi spojrzeniami przechodniów.

Niezbędnym narzędziem umożliwiającym jego pielęgnację są własnie nożyce do żywopłotu. W jaki sposób odpowiednio zadbać o żywopłot, aby zawsze prezentował się pięknie? Jakie narzędzie wybrać?

Nożyce do żywopłotu: rodzaje

Jakie urządzenie wybrać?
Jakie urządzenie wybrać?

Wybierając nożyce do żywopłotu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj przyrządu. Wszystko zależy od tego, do jakich prac będzie on wykorzystywany. Niemal każdy rodzaj nożyc ma inne parametry technologiczne, co przekłada się na komfort i swobodę pracy.

Nożyce do żywopłotu można podzielić na dwie główne grupy:

  • ręczne nożyce do żywopłotu,
  • mechaniczne nożyce do żywopłotu; ta kruga kategoria dzieli się z kolei na trzy podgrupy:
    • nożyce spalinowe,
    • nożyce elektryczne,
    • nożyce akumulatorowe.

Aby wybrać odpowiednie narzędzie do swojego ogrodu, należy nieco zapoznać się z każdym z rodzajów.

Nożyce do żywopłotu ręczne

Nożyce do żywopłotu ręczne
Nożyce do żywopłotu ręczne

Cieszą się one ogromną popularnością ze względu na prostą i bezproblemową obsługą. Taki przyrząd nie wymaga podłączenia do prądu, co przekłada się na jego wysoką uniwersalność.

Prosta budowa jest w tym przypadku sporym atutem. Zmniejsza się ryzyko powstania kłopotliwych awarii, a więc nożyce posłużą niezawodnie przez długi czas.

Zwykle nożyce manualne są dość niewielkie i lekkie. Sprawdzają się więc podczas podcinania wysokich żywopłotów. Nie musimy posiadać zbyt dużej siły w rękach, aby podciąć roślinność.

Bez trudu będziemy operować nożycami na wysokości.

Oczywiście ten rodzaj nożyc nie sprawdzi się w każdym przypadku. Są one raczej polecane do drobnych prac, skrócenia delikatnych krzewów, czy też podcięcia pojedynczych gałązek.

Nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli w planach mamy poważne prace ogrodowe. W przypadku, gdy posiadamy dużą ilość krzewów i żywopłotów, to praca przy użyciu ręcznego sekatora może przebiegać bardzo powoli.

Wśród nożyc ręcznych znajdziemy modele z prostym lub pofałdowanym brzegiem ostrza. Modele z ostrzem prostym muszą być bardzo dobrze naostrzone. Tylko wtedy nie zranią, ani nie uszkodzą one naszej rośliny. Mogłoby to spowodować rozwój wielu groźnych chorób, które finalnie doprowadziłyby do jej obumarcia.

Nożyce z prostym ostrzem najlepiej sprawdzają się do podcinania żywopłotów z miękkich i delikatnych pędów np. bukszpanu.

Nożyce ręczne z pofałdowanym brzegiem ostrza najlepiej sprawdzają się podczas podcinania popularnych krzewów. To doskonały wybór, jeśli posiadamy tuje, czy też świerk.

Ten rodzaj nożyc jest zdecydowanie o wiele bardziej wytrzymały. Pofałdowane ostrze doskonale zatrzymuje grube pędy, które mogłyby się po prostu wyślizgnąć.

Ten rodzaj przyrządu będzie również doskonały w przypadku, gdy posiadamy krzewy ozdobne liściaste. Jest on o wiele bardziej efektywny, należy jednak pamiętać, że ostrze o nieregularnym kształcie jest nieco bardzo problematyczne w ostrzeniu.

Bez trudu znajdziemy teleskopowe nożyce do żywopłotu, które umożliwiają regulację rękojeści.

Nożyce do żywopłotu ręczne – to najprostszy rodzaj nożyc (inaczej nazywane sekatorami), które sprawdzają się głównie w przypadku niewielkich żywopłotów oraz tych z roślin o dużych liściach – na przykład z laurowiśni.

Ich największymi zaletami są:

  • łatwość obsługi,
  • niska cena,
  • niewielka waga i bezawaryjność.

Do wad należy zaliczyć:

  • małą wydajność,
  • spore obciążenie fizyczne podczas pracy.

Najprostsze modele posiadają stalowe ostrza, drewniane lub stalowo-plastikowe rączki i nie są wyposażone w żadne dodatkowe akcesoria. Ostrza produktów ze średniej półki są pokryte teflonem, który znacząco ułatwia precyzyjne cięcie.

Najlepsze nożyce manualne wyposażone są dodatkowo w system przekładni zębatych, które nawet kilkukrotnie zwiększają siłę cięcia, a także teleskopowe rączki, umożliwiające dużo wygodniejsze przycinanie wyższych żywopłotów – jest to szczególnie ważne podczas wykonywania prac na wysokości.

Nożyce do żywopłotu mechaniczne

Nożyce do żywopłotu mechaniczne – te narzędzia sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż wersje ręczne wtedy, gdy posiada się większy żywopłot. Umożliwiają bowiem znacznie szybszą i mniej męczącą fizycznie pracę. Wśród nożyc mechanicznych wyróżnia się trzy podkategorie:

  • spalinowe,
  • elektryczne,
  • akumulatorowe,

Nożyce do żywopłotu elektryczne

Nożyce do żywopłotu elektryczne
Nożyce do żywopłotu elektryczne

Jest to model, który potrzebuje do obsługi pewnych umiejętności. Najlepiej sprawdza się on w przypadku wysokich, a zarazem gęstych krzewów.

Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj nożyc również wymaga bardzo dobrze naostrzonego ostrza. Tylko wtedy użytkowanie nożyc będzie przyjemne i bezproblemowe. Podobnie, jak w przypadku nożyc manualnych, tępe nożyce elektryczne również mogą uszkodzić roślinę.

Sporym utrudnieniem może być fakt, że sekatorów elektrycznych nie można używać, gdy na zewnątrz pada deszcz.

Nie zaleca się również ścinania roślin, na których znajdują się ślady wilgoci.

Trzeba mieć świadomość, że nożyce elektryczne nie sprawdzą się w przypadku zbyt grubych pędów, np. tui. W tym przypadku wcale nie podetniemy gałązek, a jedynie je wystrzępimy. Oczywiście można podcinać tuje za pomocą sekatorów elektrycznych, ale nie powinny być one zbyt grube. Najlepiej robić to dwa lub trzy razy do roku w okresie wegetacyjnym.

Urządzenia te cechują się dużą wydajnością, niezbyt skomplikowaną obsługą i lekkością. Idealnie sprawdzają się do średniej wielkości żywopłotów oraz tych z roślin o drobnych liściach – na przykład bukszpanu.

Wymagają jednak bliskości źródła prądu, a oprócz tego istnieje ryzyko przecięcia kabla podczas wykonywania prac, co może grozić porażeniem. Podczas wybierania elektrycznych nożyc warto zwrócić szczególną uwagę na grubość cięcia, która najczęściej podawana jest w milimetrach, zasięg kabla zasilającego, długość ostrza i moc silnika.

Dobrze jest także sprawdzić wagę urządzenia, ponieważ mimo tego, iż większość z nich waży tylko 2-3 kg, to są również takie modele o wadze 4-5 kg.

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe
Nożyce do żywopłotu akumulatorowe

Takie modele są niezwykle praktyczne z uwagi na swoje niewielkie gabaryty, a także optymalną wagę. Ich użytkowanie nie będzie więc problematyczne nawet w przypadku osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły.

Modele akumulatorowe często przypominają na pierwszy rzut oka nożyce ręczne.

Zdarza się tak, że są one wyposażone w specjalne sekatory do cięcia trawy, jednak wszystko zależy od danego producenta. To, ile czasu będą pracować nożyce po pełnym naładowaniu zależy od pojemności akumulatora. Zwykle jest to kilkadziesiąt minut, co dla wielu osób może być niewystarczającym czasem.

Jest to średnie rozwiązanie w przypadku, gdy posiadamy sporą ilość roślinności. To najlepsza opcja do małych ogrodów, kiedy chcemy wymodelować pojedyncze krzewy.

Na rynku znajdziemy również elektryczne nożyce do żywopłotu zasilane sieciowo. Jak sama nazwa wskazuje wymagają one stałego podłączenia do sieci. Oznacza to, że nie możemy z nich korzystać bez zasilania. Dla wielu osób kabel może być dość problematyczny.

Z pewnością jest to pewne ograniczenie podczas wykonywania prac ogrodniczych.

Takie modele mają zwykle dłuższe, a zarazem precyzyjniejsze ostrza. Uchodzą one za profesjonalne, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w średnich oraz dużych ogrodach. Znakomicie radzą sobie z grubymi i dużymi krzewami.

Trzeba również podkreślić, że zasilanie sieciowe daje nam komfort, jeśli chodzi o czas pracy. Nie musimy obawiać się, że urządzenie odmówi posłuszeństwa podczas podcinania roślin. Możemy korzystać z niego tak długo, jak tylko chcemy.

Wydajność takiego sprzętu również jest o wiele wyższa. Ostrza znajdujące się w nożycach do żywopłotu zasilanych z instalacji elektrycznej domu są zwykle dość duże, co przekłada się na rozmiar całego urządzenia.

Oczywistym jest, że pracy z takimi nożycami trzeba po prostu się nauczyć, nie jest to jednak zbyt trudne – praktyka czyni mistrza 😉

Urządzenia akumulatorowe – to najbardziej praktyczna opcja do cięcia żywopłotów w niewielkich, przydomowych ogrodach.

Posiadają wszystkie zalety nożyc elektrycznych, lecz nie wymagają bliskości źródła prądu, w związku z czym wyeliminowane jest ryzyko przecięcia kabla i porażenia prądem. Ponadto są dużo bardziej mobilne, więc zapewniają większą swobodę ruchu i dają możliwość łatwego i zwinnego przemieszczania się po ogrodzie.

Decydując się na nożyce akumulatorowe, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na długość ostrza, wagę czy grubość cięcia, lecz także na rodzaj i czas pracy baterii (może to być jedynie 20 minut, ale też 60 lub nawet 80) oraz dodatkowe wyposażenie (na przykład wskaźnik naładowania, osłony ochronne, system antywibracyjny itp.).

Wśród urządzeń akumulatorowych na uwagę zasługują przede wszystkim modele zasilane bateriami litowo-jonowymi. Istnieją także nożyce wyposażone w znacznie mniej trwałe baterie typu Ni-Cd.

Przed zakupem należy się upewnić, czy do zestawu dołączona jest ładowarka i akumulator, ponieważ w niektórych przypadkach należy je dokupić oddzielnie.

Nożyce do żywopłotu spalinowe

Zapewniają one wysoki komfort oraz swobodę pracy, ponieważ są zasilane silnikiem spalinowym. Charakteryzują się one wysoką mocą oraz precyzyjnym działaniem. Poradzą sobie nawet z bujną roślinnością.

Jest to świetna opcja dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają wysoką wydajność i niezawodność. Plusem tego rodzaju urządzeń jest z pewnością ich mobilność. Możemy użytkować je w różnych miejscach, a wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Nie musimy ograniczać się zasięgiem przewodu, czy też czasem pracy po naładowaniu akumulatora.

Niestety nożyce spalinowe są również dość drogie. Taki zakup nie będzie więc opłacalny w przypadku, gdy ze sprzętu korzystamy sporadycznie.

Są one polecane w szczególności osobom, które posiadają duże ogrody oraz działki.

To sprzęty o dużej mocy i wydajności, skierowane głównie do profesjonalistów. Najlepiej nadają się do cięcia żywopłotów w dużych ogrodach lub miejskich parkach.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to urządzenia ciężkie i dość skomplikowane w obsłudze, a dodatkowo potrzebują paliwa i emitują spaliny.

Do wad zaliczyć można również ich głośną pracę oraz wysoką cenę. W przypadku przydomowych ogrodów bardziej praktyczne są modele elektryczne i akumulatorowe.

Nożyce do żywopłotu na wysięgniku

To modele z wysięgnikiem, które pozwalają na swobodną pracę na dużych wysokościach. Dzięki nim nie będziemy potrzebować drabiny.

Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które posiadają wysokie tuje i krzewy.

Oczywiście rękojeść nożyc można dowolnie regulować, co zwiększa elastyczność wykonywanej pracy. Znajdziemy zarówno modele wysięgnikowe elektryczne, jak i manualne. Są one całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.

Nożyce do żywopłotu: parametry

Najważniejsze parametry urządzeń
Najważniejsze parametry urządzeń

Wybierając idealne nożyce do żywopłotu musimy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry. To właśnie one przekładają się na wygodę pracy, a także jej efekty.

Po wyborze rodzaju nożyc do żywopłotu przychodzi czas na ustalenie pozostałych parametrów. Tylko dokładnie sprawdzając dane techniczne urządzenia będzie się miało gwarancję dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Długość ostrza

Jest to parametr, który bezpośrednio wpływa na tempo pracy. Dotyczy to w szczególności gęstych i twardych krzewów. Są one zwykle problematyczne w modelowaniu, tak więc im dłuższe ostrze, tym lepiej.

W przypadku, gdy posiadamy delikatne krzewy nie są nam potrzebne nożyce o długim ostrzu.

Optymalna długość to 12-18 cm. W przypadku modeli spalinowych ostrza mają długość około 50 cm. Są one dość spore, ale bardzo precyzyjne. Należy również wziąć pod uwagę, że zdecydowana większość nożyc spalinowych cechuje się ponadprzeciętną jakością.

Tak długie ostrza sprawią, że błyskawicznie podetniemy nawet bardzo duże żywopłoty.

Nożyce do żywopłotu mogą posiadać ostrza jednostronne bądź dwustronne.

Pierwsze z nich charakteryzują się dłuższym cięciem, a więc także krótszym czasem pracy. Najlepiej nadają się do żywopłotów szerokich i płaskich.

Dwustronne służą do bardziej precyzyjnych cięć, wobec czego wykorzystuje się je do pracy przy krzewach o skomplikowanym kształcie. Ponadto generują mniejszą ilość wibracji, co ma ogromne znaczenie przy dłuższym korzystaniu z narzędzia.

Ostrza powinny być wykonane ze stali nierdzewnej albo węglowej, a najlepsze jakościowo są te wycinane laserowo i wyszlifowane diamentowo, dzięki czemu są twarde i odporne na uszkodzenia.

Możliwość wymiany ostrza

Niektóre modele nożyc do żywopłotów mają wymienne ostrza. Dzięki temu jedno narzędzie będzie służyć nam do wielu rozmaitych prac.

Jeśli urządzenie będzie często wykorzystywane, to warto zwrócić na to uwagę, gdyż po pewnym czasie ostrze się tępi, co utrudnia pracę oraz rani rośliny.

Jest to doskonała opcja, jeśli poszukujemy modelu uniwersalnego, które przyda nam się nie tylko podczas modelowania krzewów i żywopłotu. Wielu producentów dołącza np. specjalne ostrza to trawy. Zwykle dotyczy to nożyc akumulatorowych.

Bezpieczeństwo użytkowania

W przypadku nożyc manualnych powinniśmy sprawdzić, czy posiadają one antypoślizgową rękojeść, która nie wypadnie nam z rąk podczas pracy. Praca w ogrodzie z wykorzystaniem nożyc do żywopłotu powinna być komfortowa i sprawiać użytkownikowi przyjemność, dlatego najlepiej, gdy uchwyt jest ergonomiczny i dostosowany do trzymania oburącz.

Niektóre z modeli posiadają ruchome rączki, które można dostosować do pracy zarówno w poziomie, jak i w pionie. W przypadku nożyc manualnych rękojeść powinna być antypoślizgowa, co będzie zmniejszało ryzyko wypadnięcia sprzętu z rąk podczas przycinania krzewów.

Bezpieczeństwo obsługi takich narzędzi zależy w dużej mierze od umiejętności użytkownika. Zupełnie inaczej jest w przypadku modeli automatycznych, które często posiadają zabezpieczenia.

Mowa tutaj o m.in. gumowej końcówce na ostrze, które chroni je w przypadku kontaktu z betonem lub metalem.

Takie modele mogą posiadać również hamulec, który zatrzyma pracę nożyc po wykryciu sytuacji zagrażającej użytkownikowi.

Dobrze jest również to, aby do nożyc została dołączona specjalna osłonka, która ułatwi ich przechowywanie. Nie będziemy musieli obawiać się, że skaleczymy się przypadkowo podczas poszukiwania innych narzędzi.

Moc urządzenia mechanicznego

Decydując się na nożyce mechaniczne, należy zwrócić uwagę na moc silnika, który ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o efektywność pracy.

Do dużych, gęstych i twardych żywopłotów konieczny jest zakup urządzenia o większej mocy. W przypadku niewielkich, delikatnych krzewów można wybrać mniejsze wartości, a nawet postawić na sekator.

Moment obrotowy w nożycach automatycznych

Moment obrotowy podawany jest w niutonometrach, a im wyższa jego wartość, tym szybsze cięcie zapewniają nożyce.

Waga

Konieczność trzymania narzędzia często przez kilka godzin sprawia, że najlepiej wybierać modele lekkie i poręczne, które nie będą za mocno obciążały rąk użytkownika podczas pracy. Szczególne znaczenie ma to przy żywopłotach o dużej powierzchni. Optymalna waga urządzenia wynosi 3 kg.

Podsumowując – przed zakupem nożyc do żywopłotu powinniśmy zwrócić uwagę nawet na najmniejszy szczegół.

Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że rozsądnie zainwestowaliśmy pieniądze. Dla ogrodników-amatorów najlepszym wyjściem są ręczne sekatory. Ich obsługa jest wyjątkowo prosta, a zarazem bezproblemowa. Z takim narzędziem poradzi sobie każdy, czego nie można powiedzieć o modelach automatycznych.

Osoby, które oczekują większej precyzji podczas pracy powinny zdecydować się na nożyce automatyczne. Modele elektryczne akumulatorowe są mobilne i wygodne w obsłudze.

Średnio sprawdzą się one jednak w przypadku dużej ilości roślin i krzewów. Tutaj dobrym rozwiązaniem będą nożyce elektryczne zasilane sieciowo.

Podczas modelowania wysokich żywopłotów doskonale sprawdzą się nożyce z wysięgnikiem, który można swobodnie regulować.

Jeśli jednak poszukujemy modelu profesjonalnego, to warto postawić na nożyce spalinowe. Nie potrzebują one zasilania, a jednocześnie zapewniają wysoką moc i komfort pracy. Minusem jest fakt, że są one dość drogie.

Każde nożyce w znaczący sposób ułatwiają pielęgnację żywopłotu, ale jeśli mają służyć długo, to trzeba o nie odpowiednio dbać.

Zawsze po zakończonej pracy powinno się oczyścić poszczególne elementy tnące z resztek liści i gałązek za pomocą czystej szmatki bądź delikatnej szczoteczki. W przypadku urządzeń elektrycznych należy to robić po odłączeniu od źródła prądu.

Dodatkowo należy sprawdzić czy ostrza lub listwy tnące nie zostały uszkodzone bądź stępione podczas pracy. Jeśli tak się stało, to w zależności od posiadanego sprzętu, należy postąpić nieco inaczej.

Stępione nożyce ręczne najczęściej wystarczy po prostu naostrzyć, z kolei modele elektryczne najlepiej oddać do serwisu w ręce profesjonalistów.

Wszystkie tego typu narzędzia wymagają przechowywania w miejscu suchym, czystym, bezpiecznym i niedostępnym przede wszystkim dla dzieci, ale także osób postronnych. Dodatkowo w przypadku elektronarzędzi należy pamiętać o zakładaniu osłony na listwę tnącą. Ponadto zaleca się systematyczne smarowanie listwy specjalnym olejem konserwującym.

Nożyce do żywopłotu cena

Nożyce do żywopłotu cena
Nożyce do żywopłotu cena

Podczas wyboru nożyc do żywopłotu nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Oczywistym jest, że większość osób nie chce wydawać majątki na narzędzia ogrodowe.

Pamiętajmy jednak, że przesadna oszczędność nie zawsze nam się opłaci. Przede wszystkim podejrzanie tanie modele mogą być wyposażone w niskiej jakości podzespoły.

Nierzadko posiadają one również nietrwałe ostrza, które szybko ulegną stępieniu.

Gotówkę lepiej zainwestować raz, a porządnie. Dzięki temu będziemy mieć stuprocentową pewność, że użytkowanie nożyc będzie bezpieczne, a zarazem wygodne.

Cena zależy w dużej mierze od rodzaju nożyc do żywopłotu. Z oczywistych względów najmniej zapłacimy za modele ręczne. Nożyce elektryczne znajduję się na średniej półce cenowej. Najdroższe są zdecydowanie modele spalinowe.

Kosz zakupu nożyc do żywopłotu ręcznych to mniej więcej 50 zł.

Mowa tutaj o niewielkich modelach, które cechują się dość trwałą konstrukcją, a także wysoką precyzją. Takie sekatory są dość uniwersalne, dzięki czemu sprawdzą się one podczas rozmaitych prac ogrodowych. Unikajmy modeli za kilkanaście złotych, gdyż nie są one warte uwagi. Nie przetrwają one nawet jednego sezonu, jeśli do pocięcia mamy sporą ilość krzewów, czy też drzewek.

Nożyce elektryczne akumulatorowe będą kosztować nas mniej więcej 150-250 zł.

Cena ta dotyczy modeli o dość wysokiej wydajności, które wyposażone są w całkiem pojemne akumulatory. Będzie to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób, które nie posiadają zbyt dużej ilości roślinności.

Nożyce elektryczne zasilane z sieci elektrycznej to koszt średnio 250-300 zł.

Mowa tutaj o wysokojakościowych urządzeniach, które gwarantują efektywną, a zarazem ekonomiczną pracę. To najlepszy wariant dla posiadaczy dużych ogrodów.

Nożyce spalinowe do żywopłotu będą kosztować nas nawet 400-500 zł.

Są one dość drogie, jednak cechują się wysoką mocą oraz wydajnością. To doskonały wariant dla osób, które mają roślinność z dala od domu. Modele spalinowe są drogie, jednak będą niezastąpione wszędzie tam, gdzie problematycznym byłoby podłączenie się do źródła zasilania.

Nożyce do żywopłotu – zalety i wady

Każde nożyce do żywopłotu posiadają zalety i wady. Zanim dokona się ostatecznego wyboru, warto się z nimi zapoznać, aby podjąć jak najlepszą decyzję i kupić narzędzie najbardziej odpowiadające konkretnym potrzebom.

Modele ręczne

Niewątpliwą zaletą przemawiającą na korzyść nożyc manualnych jest ich niska cena.

Mogą być stosowane przez ogrodników-amatorów, ponieważ są niezwykle proste i bezproblemowe w obsłudze. Nie wymagają podłączenia do prądu, a więc są uniwersalne i mobilne.

Ich prosta konstrukcja jest wielkim atutem, gdyż zmniejsza się do minimum ryzyko powstania kłopotliwych awarii, wobec czego modele ręczne są niezawodne przez bardzo długi czas.

Dodatkowo są zazwyczaj niewielkie, lekkie i poręczne. Aby podciąć za ich pomocą roślinność, wcale nie trzeba posiadać dużej siły w rękach.

Jeśli chodzi natomiast o wady tego rodzaju nożyc, największą z nich jest to, że nie w każdym przypadku się one sprawdzają. Polecane są jedynie do drobnych prac z delikatniejszymi krzewami lub do podcinania pojedynczych gałązek.

Podczas poważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie korzystanie z nożyc manualnych będzie niemożliwe albo bardzo powolne i męczące. Należy również pamiętać, że ostrze w narzędziach ręcznych musi być bardzo dobrze naostrzone, ponieważ stępione będzie uszkadzać roślinę, co może doprowadzić do jej obumarcia.

Modele elektryczne

Ich ogromnym atutem jest wysoka wydajność, lekkość i niezbyt skomplikowana obsługa, jednak wymagająca nieco większych umiejętności niż sekatory ręczne. Idealnie sprawdzają się do wysokich i gęstych krzewów.

Podobnie jak w przypadku nożyc manualnych, modele elektryczne także wymagają bardzo dobrze naostrzonego ostrza. Wadą tego typu urządzeń dla niektórych osób może być fakt, że nie ma możliwości korzystania z nich w trakcie deszczu oraz ścinania roślin, na których są ślady wilgoci.

Ponadto nie nadają się do zbyt grubych pędów, na przykład tui, gdyż zamiast ładnie podciąć gałązki, jedynie się je wystrzępi. Oczywiście można stosować sekatory elektryczne do tych drzewek, ale tylko, gdy są one niezbyt grube.

Ten rodzaj nożyc do żywopłotu dzieli się na dwie, wspomniane już wcześniej grupy, które różnią się między sobą sposobem zasilania.

Modele akumulatorowe są bardzo praktyczne z uwagi na swoją mobilność, niewielkie rozmiary oraz optymalną wagę. Dzięki temu nadają się również dla początkujących ogrodników.

Niektóre dostępne na rynku produkty wyposażone są dodatkowo w specjalne ostrza do cięcia trawy.

Dla większości zdecydowanie największą wadą tego typu urządzeń jest dość krótki czas działania, który może wynosić od 20 do 80 minut.

W przypadku przydomowych ogródków może nie stanowi to zbyt wielkiego problemu, chyba że posiada się dużą ilość roślinności.

Modele akumulatorowe są więc doskonałą opcją do małych przestrzeni z pojedynczymi krzewami do modelowania.

Dla osób potrzebujących natomiast nieco więcej czasu na uporanie się z żywopłotem i innym rodzajem zieleni, lepszym rozwiązaniem będą nożyce elektryczne zasilane sieciowo.

Te z kolei mogą być problematyczne, jeśli w pobliżu nie znajduje się źródło prądu, ale za to wyposażone są zwykle w dłuższe i precyzyjniejsze ostrza. Uchodzą za bardziej profesjonalne, a dzięki stałemu podłączeniu do sieci idealnie sprawdzą się w średnich i większych ogrodach z wieloma krzewami oraz innymi roślinami. Znacznie lepiej radzą sobie również z grubymi pędami.

Ich największą przewagą nad modelami akumulatorowymi jest lepsza wydajność ze względu na większe ostrza oraz brak konieczności martwienia się o to, że bateria w urządzeniu się rozładuje w trakcie wykonywania pracy. Elektryczne nożyce wymagają nieco wprawy, ale korzystania z nich można się dość szybko nauczyć.

Modele spalinowe

Najdroższe, lecz jednocześnie najbardziej profesjonalne i wydajne urządzenia służące do podcinania krzewów.

Gwarantują wysoki komfort oraz swobodę podczas prac ogrodowych.

Wyróżniają się ponadto najlepszymi parametrami, a konkretniej wysoką mocą i precyzyjnym działaniem.

Doskonale radzą sobie nawet z bardzo bujną i twardą roślinnością.

Nożyce spalinowe to świetne rozwiązanie dla osób, stawiających przede wszystkim na wysoką wydajność i niezawodność.

Kolejnym plusem tego typu urządzeń jest ich mobilność. Mogą być użytkowane w przeróżnych miejscach. Brak w nich bowiem ograniczeń w postaci niewystarczającego zasięgu przewodu czy zbyt krótkiego czasu pracy baterii.

Na modele spalinowe trzeba przeznaczyć większe pieniądze w porównaniu do pozostałych rodzajów, więc ich zakup powinien być dokładnie przemyślany. Nie warto decydować się na takie nożyce, gdy będzie się z nich korzystać sporadycznie.

Polecane są w szczególności osobom posiadającym duże ogrody z dużą ilością roślinności. Dodatkowo w ich przypadku wymagane są zdecydowanie większe umiejętności. Dla osób żyjących w zgodzie z naturą, oczywistą wadą będzie także emisja spalin.

Nożyce do żywopłotu: jak naostrzyć?

Ostre nożyce do żywopłotu to podstawa, ponieważ stępione ostrze spowoduje więcej szkód niż pożytku. Nie tylko uszkodzi ono roślinę, ale również sprawi, że efekt końcowy prac nie będzie zadowalający.

Właśnie dlatego musimy pamiętać o regularnym ostrzeniu nożyc. Dzięki temu narzędzie niezawodnie posłuży nam przez wiele lat.

Ostrze jest wykonane z materiału, które zużywa się wraz z użytkowaniem. Jest to zupełnie naturalny proces, niezależnie od tego, jakie urządzenie posiadamy. Oczywiście im bardziej wytrzymałe ostrze, tym wolniej ulega ono stępieniu.

Nie istnieje jednak narzędzie, które przetrwa bez naostrzenia długi czas i trzeba się z tym liczyć już podczas zakupu urządzenia.

Proces ostrzenia nie jest przesadnie skomplikowany, więc poradzimy sobie z tym samodzielnie. Oczywiście musimy pamiętać o tym, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Brak wiedzy może sprawić, że nieumyślnie wyrządzimy sobie krzywdę.

Nożyce możemy ostrzyć na kilka różnych sposobów.

Szpice ostrzy najlepiej naostrzyć za pomocą pilnika. Doskonale sprawdzi się ten o niewielkich, drobnych ząbkach.

Nie bez znaczenia jest również kąt nachylenia i w dużej mierze to właśnie od niego uzależnione są efekty końcowe ostrzenia.

Zwykle jest tak, że im mocniej zużyte ostrze, tym ciężej jest je naostrzyć. Powinniśmy poczuć wyraźny opór podczas pocierania ostrzałki o ostrze.

Po naostrzeniu nożyc dobrze jest posmarować je smarem.

Trzeba podkreślić, że nożyce możemy po prostu oddać do fachowca, który naostrzy je w profesjonalny sposób, przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie w sposób prawidłowy.

Nie będziemy musieli obawiać się, ani o swoje bezpieczeństwo, ani o ryzyko uszkodzenia ostrza. Jest to szczególnie istotne w przypadku profesjonalnych nożyc, gdyż wymiana ostrza na nowe będzie nas sporo kosztować.

Profesjonalne usługa naostrzenia nożyc nie jest droga, a na uwagę zasługuje fakt, że w większości przypadków wystarczy jedynie wykonać ją raz na sezon.

Może zdarzyć się tak, że posiadane ostrze zostało już całkowicie wyeksploatowane i jego ostrzenie jest stratą czasu. Jeśli więc na nożycach pojawiły się wyraźne wyszczerbienia, to jest to najlepszy moment na to, aby zainwestować w nowe ostrza. Dotyczy to również przypadków, gdy ostrze zostało złamane lub na jego powierzchni pojawiły się wyraźne uszkodzenia.

Pamiętajmy, że nawet drobne pęknięcie sprawia, że nożyce nie powinny być dłużej użytkowane. Takie ostrze może niespodziewanie pęknąć podczas pracy, a tym samym zranić osobę, która go obsługuje.

Nożyce do żywopłotu: jak naprawić?

Nożyce do żywopłotu również ulegają awarii. Mowa tutaj o modelach automatycznych, czyli wyposażonych w silnik elektryczny oraz spalinowy.

Jest to zupełnie normalne, że mechanizm odpowiadający a pracę narzędzia może uszkodzić się. Wszystko zależy od jakości zastosowanych komponentów.

Nierzadko do uszkodzenia sprzętu dochodzi na skutek nieprawidłowego użytkowania – to błędy użytkownika często skracają żywotność nożyc.

Częstym problemem jest przeciążenie nożyc. Zwykle dochodzi do przepalenia się szczotek znajdujących się w silniku. Jest to dość groźna usterka, która może doprowadzić do zapalenia się elementów układu. Taka awaria dotyka często posiadaczy tanich nożyc elektrycznych zasilanych sieciowo.

Teoretycznie można użytkować je przed długi czas, jednak jeśli nie będziemy wykonywać przerw, to może dojść do przeciążenia silnika. Naprawa nie ogranicza się do wymiany szczotek, nierzadko dochodzi do konieczności zeszlifowania komutatora. Być może doszło również do uszkodzenia wirnika.

Takiej naprawy nie wykonamy samodzielnie, gdyż jest ona skomplikowana. W takiej sytuacji musimy oddać urządzenie do serwisu.

Inną często spotykana usterką jest brak reakcji nożyc do żywopłotu. Silnik pracuje, jednak nożyce pozostają w miejscu, co uniemożliwia pracę.

Powodów tego zjawiska może być wiele, a często wynikają one z błędnego użytkowania.

Być może doszło do uszkodzenia przekładni, czy też zaczepu na którym znajduje się ostrze. W takim przypadku również powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców, gdyż samodzielne zdiagnozowanie usterki jest dość problematyczne. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że przeciętna osoba nie ma dostępu do specjalistycznych części. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem tego problemy jest oddanie sprzętu do serwisu.

Należy również pamiętać, że przez samodzielne majsterkowanie możemy utracić gwarancję producenta, a tym samym narazić się na wysokie koszty naprawy.

Kiedy i jak przycinać żywopłot krok po kroku

Przycinanie żywopłotu jest zabiegiem, dzięki któremu zyskuje on odpowiednią formę oraz zagęszczenie. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób i kiedy to robić.

Zanim przystąpi się do cięcia krzewów, należy zapoznać się z pewnymi ogólnymi zasadami. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że dzięki przycinaniu, żywopłot rośnie intensywniej i dobrze się rozkrzewia.

By roślina prezentowała się jak najbardziej efektownie, zabieg cięcia powinno się przeprowadzać systematycznie, co sezon. Wystarczy pominięcie jednego, a może to zepsuć kilkuletnie starania o pięknie uformowane krzewy.

Przycinanie żywopłotu powinno się tak naprawdę rozpocząć zaraz po jego posadzeniu.

Pierwsze cięcie wykonuje się na wysokości mniej więcej 20-30 cm, by krzewy miały szansę się rozgałęziać i aby “zielone ogrodzenie” zagęściło się już od samego dołu. Kolejne przycinanie powinno się przeprowadzić wczesną wiosną następnego roku, najlepiej w marcu bądź kwietniu, pozostawiając 20-25 cm nowego przyrostu.

Nietrudno więc zauważyć, że rok po posadzeniu wysokość żywopłotu będzie wynosić około 40-55 cm.

W dalszych latach pędy skraca się o podobną długość.

Młode i silnie rozrastające się krzewy przycina się kilka razy w roku.

W późniejszym czasie żywopłot strzyże się zwykle dwa razy w sezonie, a w przypadku gatunków, które rosną powoli (na przykład cis) – jedynie raz.

Pierwsze cięcie w sezonie najlepiej jest organizować wczesną wiosną, jeszcze zanim zaczną wyrastać nowe pędy, zaś ostatnie powinno być wykonane na początku sierpnia.

Przycinanie w późniejszym okresie jest niewskazane, ponieważ pobudzone do wzrostu pędy mogą przemarzać zimą.

W momencie, gdy żywopłot osiągnie docelową wysokość (jest ona różna w zależności od gatunku rośliny), głównym celem cięcia jest utrzymanie tych rozmiarów. Za każdym razem należy pozostawić jedynie 2-3 cm nowego przyrostu.

Warto zapamiętać, że formowanie ścian bocznych żywopłotu jest równie ważne, co skracanie wierzchołka. Podczas przycinania trzeba dążyć do tego, aby miał on przekrój trapezu, który zwęża się ku górze, co zapewni dobry dostęp światła do wszystkich jego partii.

Jeśli ma zostać przycięty w równej linii, najprostszym sposobem będzie rozciągnięcie wzdłuż niego sznurka i przywiązanie go do wbitych w ziemię palików.

W sytuacji, gdy żywopłot jest już stary i stracił swoją zwartą formę, to jego odmładzanie jak najbardziej jest możliwe, ale na cały ten proces należy przeznaczyć kilka lat.

Aby tego dokonać należy wczesną wiosną radykalnie skrócić nie tylko cienkie gałęzie, ale również te grube i mocno zdrewniałe (w ich przypadku konieczne może być użycie piły).

Jeśli chodzi o gatunki iglaste, to lepiej nie ingerować w nagie pędy, gdyż w tych miejscach się one po prostu nie zazielenią (wyjątkiem może być cis, który bardzo dobrze się regeneruje).

Zasady cięcia najpopularniejszych gatunków roślin na żywopłoty

Oprócz ogólnych zasad cięcia żywopłotu, dobrze jest zapoznać się z informacjami na temat tego, jak najlepiej obchodzić się z poszczególnymi gatunkami roślin.

Bukszpan

Największym atutem bukszpanu są gęsto ułożone, błyszczące i drobne liście. Z tego krzewu można tworzyć przepiękne, rozmaite formy ogrodowe, obwódki rabat i zwarte żywopłoty.

Bukszpan nie jest rośliną wymagającą odpowiedniego stanowiska i żyzności gleby, a także bardzo dobrze znosi cięcie.

W jego przypadku nie wolno wręcz zapominać o zabiegu przycinania, ponieważ żywopłot straci swój kształt, a wewnątrz widoczne będą fragmenty bezlistnych i zdrewniałych pędów.

Krzewy powinno się przycinać wiosną, a konkretniej w marcu albo kwietniu, a drugie cięcie należy wykonać w sierpniu.

Tuja (żywotnik)

Moda na tuje przywędrowała do Polski od zachodnich sąsiadów i obecnie jest to jeden z najpopularniejszych gatunków w polskich ogrodach. Krzewy mogą osiągać nawet do 2,5 metra.

Żywotniki skutecznie izolują od zanieczyszczeń i hałasu, a dodatkowo odgradzają od sąsiedztwa, wobec czego często spotyka się je tuż przy ogrodzeniach.

Tuje powinno się przycinać dwa-trzy razy w sezonie, w okresie od marca do sierpnia.

Cis

Iglak, z którego można tworzyć żywopłoty oraz ogrodowe bryły geometryczne o rozmaitych kształtach.

Nie można zapominać o jego przycinaniu, ponieważ charakteryzuje się dużym rocznym przyrostem.

W przeciwnym razie jego pędy będą się przewieszać i stracą preferowany pokrój.

Krzewy powinno się przycinać wczesną wiosną, jeszcze zanim pojawią się nowe przyrosty.

Ligustr pospolity

To gęsto ulistniony krzew z ozdobami w postaci białych kwiatów i ciemnych owoców.

Charakteryzuje się szybkim wzrostem, a także tym, że nie ma zbyt dużych wymagań odnośnie gleby oraz jest odporny na niesprzyjające warunki pogodowe, suszę i zanieczyszczenie powietrza.

W luźnej formie nie jest to zbyt efektowny krzew, dlatego poleca się tworzenie z niego żywopłotów i brył o różnym kształcie. Uformowane rośliny przycinane są w taki sposób, aby pozostawały 2-3-centymetrowe przyrosty roczne. W tym przypadku cięcie powinno być wykonywane w marcu i maju.

Jak widać, przycinanie krzewów jest niezwykle istotne, by żywopłot cieszył oko przechodniów oraz mieszkańców danej posiadłości.

Bez względu jednak na gatunek rośliny, z której jest stworzony, każdego roku należy przeprowadzać cięcie sanitarne – czyli takie, podczas którego usuwa się pędy chore i wyschnięte.

Niezbędnym narzędziem umożliwiającym wykonanie tej czynności są nożyce do żywopłotu.

Bez odpowiedniego narzędzia (choćby manualnego), nawet profesjonalny ogrodnik nie jest w stanie odpowiednio zadbać o ładny wygląd ogrodu.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lidiia

Zaimponowało mi, jak portal budowlany potrafi przekazać trudne tematy w tak zrozumiały sposób.