Hortensja: odmiany, pielęgnacja, sadzenie hortensji [krok po kroku]

Hortensja

Jej barwne i duże kwiaty wyglądają przepięknie i od razu przyciągają uwagę. Gdy również myślisz o posadzeniu hortensji lub już teraz masz ją w swoim ogrodzie, sprawdź nasz poradnik dotyczący tej zachwycającej rośliny. Dowiesz się z niego jakie są gatunki i odmiany hortensji, jej wymagania, pielęgnacja i cena.

Wyjaśniamy również jak sadzić hortensje krok po kroku i z jakimi roślinami ogrodowymi najlepiej je zestawiać. Zapraszamy do lektury!

Hortensja – podstawowe informacje

Hortensja – podstawowe informacje

Hortensja (Hydrangea L.) jest rodzajem niewysokiego krzewu ozdobnego z szerokiej rodziny hortensjowatych i rzędu dereniowców. Do hortensji zalicza się 78 zróżnicowanych gatunków, ale w ogrodach najczęściej spotyka się kilka z nich.

Krzewy te rosną na wielu kontynentach, między innymi w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Środkowej oraz Południowej. W stanie dzikim najczęściej widywane są na terenach górskich, wzdłuż wybrzeży oraz w lasach.

Bardzo często krzewy te są uprawiane jako rośliny ozdobne. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim efektownym kwiatom, które tworzą duże kwiatostany w różnorodnych kolorach. Kwiaty hortensji utrzymują się również na długi czas, stanowiąc ozdobę ogrodu przez wiele miesięcy od wczesnego lata aż do jesieni.

Kwiaty hortensji mogą przybierać kolory od białego, przez różowy, fioletowy, niebieski, a skończywszy na czerwonym czy zielonkawym. Ich kwiatostany mają różnorodne kształty – kuliste, stożkowe. Składają się z kwiatów płodnych – mniejszych, a także kwiatów płonnych – większych, które zwabiają owady.

Dodatkowo posadzona hortensja w przydomowym ogrodzie nie jest wymagająca w uprawie, chociaż będzie ona potrzebowała odpowiednio dobranego stanowiska.

Warto też wskazać, że nie jest gatunkiem dziczejącym, zagrażającym naturalnym ekosystemom.

Odmiany hortensji

Odmiany hortensji
Odmiany hortensji

Hortensje występują w wielu wariantach, które różnią się pomiędzy sobą swoją wysokością, pokrojem, wyglądem liści i kwiatów.

Do najpopularniejszych gatunków hortensji, które uprawiane są w Polsce, zaliczają się:

 • Hortensja ogrodowa, inaczej określana jako hortensja wielkolistna (Hydrangea macrophylla),
 • Hortensja bukietowa, inaczej hortensja wiechowata (Hydrangea paniculata),
 • Hortensja krzewiasta (Hortensja krzaczasta albo Hortensja drzewiasta) (Hydrangea arborescens),
 • Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia),
 • Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris),
 • Hortensja kosmata (Hydrangea aspera).

Poniżej dokładniej prezentujemy te gatunki – warto poznać je bliżej, aby dowiedzieć się więcej o ich wyglądzie i odmianach.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa
Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa to najczęściej spotykany gatunek hortensji. Hortensja ogrodowa stanowi wyjątkową dekorację i wspaniale wygląda w różnorodnych przestrzeniach.

Hortensja ogrodowa osiąga wysokość do około 1,5 metra. Liście hortensja ogrodowa ma owalne, ciemnozielone z ząbkowaniem na obrzeżu. Hortensja ogrodowa ma okazałe kwiatostany, które pięknie wyglądają na tle trawnika. Hortensja ogrodowa tworzy kuliste baldachogrona, a ich średnica może wynosić od 15 cm do nawet 25 cm. Spotykane są też hortensje ogrodowe, które mają płaskie, luźne kwiatostany. Najczęściej hortensja ogrodowa kwitnie w czerwcu; hortensja ogrodowa kwitnie aż do pojawienia się pierwszych mrozów.

Hortensja ogrodowa ma kwiaty o zróżnicowanych kolorach, na przykład różowe, liliowe, niebieskie, czerwone czy białe. Pojedyncza hortensja ogrodowa może mieć kwiaty w paru kolorach. Hortensja ogrodowa może zmieniać kolory swoich kwiatów w zależności od stopnia kwaśności gleby.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele różnych odmian hortensji ogrodowej. Najpopularniejsze to te o niebieskich i różowych kolorach kwiatów, ale można spotykana jest też hortensja ogrodowa biała. Dostępne są też odmiany wielobarwne, na przykład:

 • hortensja ogrodowa Elegance,
 • hortensja ogrodowa Schloss Wackerbarth
 • hortensja ogrodowa Expression.

Ciekawą propozycją jest też hortensja ogrodowa You & Me, która charakteryzuje się gwiazdkowymi kwiatkami.

Hortensja ogrodowa nie jest wymagająca w uprawie, ale potrzebuje właściwego stanowiska. Jeśli chcemy aby kwiaty hydrangea macrophylla były okazałe, gleba powinna być wilgotna, a stanowisko średnio nasłonecznione. Hortensja ogrodowa nie powinna być obcinania, ponieważ kwiaty pojawiają się na pędach jednorocznych. Z tego powodu hortensja ogrodowa wymaga zabezpieczenia na zimę, by nie przemarzła. Hortensja ogrodowa występuje także jako odmiana mrozoodporna.

Hortensja ogrodowa może byś uprawiana nie tylko w ogrodzie, lecz również jako roślina doniczkowa.

Hortensja bukietowa

Gatunek hortensji hydrangea paniculata również jest często spotykany w ogrodach. Tym, co odróżnia ją od hortensji ogrodowej, jest kształt kwiatostanów hortensji bukietowej.

Hortensja bukietowa dorasta do około 4 metrów wysokości. Hortensja bukietowa ma duże liście o jajowatym kształcie i ciemnozielonym kolorze. Hortensje bukietowe mają kwiaty zebrane w stożkowate kwiatostany, które tworzą efektowne wiechy.

Hortensje bukietowe mają kwiatostany początkowo w kolorze kremowym, następnie kolor kwiatów hortensji zmienia się na czerwonawy, purpurowy.

Najczęściej uprawianą odmianą hortensji bukietowej jest hortensja bukietowa Grandiflora w kolorze kremowym, a następnie różowo-czerwonym. Ciekawe propozycje to też hortensja bukietowa Limelight o zielonożółtych kwiatach czy hortensja bukietowa Polar Bear z długimi kwiatami w kolorze śnieżnej bieli.

Często można spotkać się też z hortensją bukietową hydrangea paniculata na pniu. Jest ona kształtowana tak, aby pozostawić jeden najsilniejszy pęd, z którego wycina się pędy boczne do wysokości około 80-100 cm. Wtedy bukietowa hortensja ogrodowa przypomina dekoracyjne drzewko. Aby hortensje bukietowe miały zapewnioną stabilność, należy zastosować dodatkowy palik.

Hortensja bukietowa jest prostsza w uprawie od hortensji ogrodowej.

Bukietowa hortensja ogrodowa wymaga gleby przepuszczalnej, żyznej, stanowiska średnio nasłonecznionego.

Krzewy hortensji bukietowej należy przyciąć, ponieważ pozwala to uzyskać obfite kwiatostany.

Hortensja krzewiasta

Hortensja krzewiasta
Hortensja krzewiasta

Hortensja krzewista (inaczej hortensja krzaczasta albo hortensja drzewiasta) jest krzewem charakteryzującym się luźniejszym pokrojem oraz mniejszymi kwiatami w porównaniu do hortensji ogrodowej czy hortensji bukietowej.

Ten krzew najlepiej rośnie na stanowiskach lekko zacienionych, na żyznej oraz na wilgotnej glebie. Ta odmiana hortensji ogrodowej nie wymaga również specjalnej ochrony na zimę – można okryć jedynie młodsze rośliny.

Podobnie jak w przypadku hortensji bukietowej, krzewy hortensji krzewiastej można przycinać, dzięki czemu kwiatostany kuliste są większe.

Popularna odmiana to hortensja krzewiasta Annabelle, która daje duże kwiatostany kuliste w kolorze białym.

Hortensja dębolistna

Ciekawym gatunkiem jest hortensja dębolistna. Jest ona krzewem dorastającym do około 1-1,5 metra; ta odmiana hortensji ogrodowej ma luźniejszy pokrój.

Charakterystyczne dla hortensji dębolistnej są ładne liście. Liście hortensji ogrodowej dębolistnej jesienią przebarwiają się na kolor czerwonawy albo fioletowy, co nie występuje u innych gatunków. W ten sposób krzewy hortensji wyglądają efektownie również jesienną porą.

Kwiaty u hortensji dębolistnej wyróżniają się stożkowatym kształtem. Zakwita ona najczęściej w lipcu albo w sierpniu na kolor biały, natomiast potem kolor kwiatów hortensji zmienia się na czerwonawy.

Dostępna jest również odmiana hortensji dębolistnej Burgundy, która daje czerwone kwiaty.

Hortensja dębolistna dobrze rośnie na glebach kwaśnych, wilgotnych. Można ją przycinać, by pobudzić jej wzrost, co pozwala na uzyskanie obfitszych kwiatostanów.

Hortensja pnąca

Hortensja występuje również jako odmiana pnąca. Hortensja pnąca kwitnie krócej od innych dekoracyjnych gatunków, jednak hortensje pnące wyglądają równie efektownie.

Łodygi tej hortensji wspinają się po innych roślinach lub konstrukcjach i mogą dochodzić nawet do 20-25 metrów długości. Hortensja pnąca będzie wyglądała ciekawie wtedy, gdy posadzona zostanie przy murze, altanie, pergoli, a także przy wysokich drzewach.

Liście hortensji ogrodowej pnącej są jajowate albo owalne, na brzegach ząbkowane. W okresie jesieni kolor kwiatów hortensji przebarwia się na pomarańczowy. Hortensja pnąca ma niewielkie kwiaty, które mają kolor biały i zebrane są w luźne kwiatostany. Hortensja pnąca kwitnie w okresie od czerwca do lipca.

Hortensja pnąca najlepiej rośnie na stanowiskach, które są zacienione, na glebie kwaśnej, wilgotnej. Jest również rośliną bardzo odporną na mróz. Po jej przekwitnięciu zaleca się przycięcie pędów.

Hortensja kosmata

To odmiana o wzniesionym, krzaczastym pokroju, która dochodzi do 2 metrów i 1,5 metra szerokości.

Jej wyróżnikami są lancetowate, ciemnozielone liście oraz piękne kwiatostany. Są płaskie i dwubarwne, w środkowej części z bardzo drobnymi kwiatami płodnymi w kolorze fioletowym, natomiast na zewnątrz z większymi kwiatami płonnymi w kolorze białym.

Popularne odmiany to Hortensja Macrophylla czy Hortensja Hot Chocolate.

Uprawa hortensji kosmatej jest podobna jak hortensji ogrodowej i nie powinno się jej regularnie przycinać.

Hortensja piłkowana

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) to odmiana pochodząca z Azji. Lubi średnio wilgotne podłoże i częściowo zacienione stanowiska.

Kolory kwiatów hortensji

Kolory kwiatów hortensji a pH gleby
Kolory kwiatów hortensji a pH gleby

Hortensja w przydomowym ogrodzie może przybierać różnorodne kolory. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że barwy jej kwiatów mogą wynikać z kwasowości gleby, czyli z jej odczynu i z zawartości związków glinu oraz żelaza. Co więcej, można zmieniać kolory kwiatów hortensji zależnie od zastosowanych do jej nawożenia preparatów!

Takie właściwości ma hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), która jest bardzo popularna w ogrodach. Hortensje ogrodowe hydrangea macrophylla mogą mieć kwiaty barwy białej, kwiatostany różowe, kwiatostany fioletowe, niebieskie lub kwiaty barwy czerwonej.

Zazwyczaj gleby mają lekko kwaśny odczyn, którego wynosi pH 5,0-6,5. W takich warunkach kwiaty hortensji ogrodowej mają kolor niebieski albo fioletowawy.

Hortensja: odmiany, pielęgnacja, sadzenie hortensji [krok po kroku]

Natomiast wtedy, gdy odczyn gleby jest bardziej zasadowy, wówczas hortensja ogrodowa hydrangea macrophylla zmienia swój kolor na różowawy, czerwonawy. Im wyższa wartość pH, tym hortensja ogrodowa hydrangea macrophylla ma jaśniejszy kolor kwiatów. Takie kolory często przybierają kwiatostany hortensji ogrodowej hydrangea macrophylla posadzonej przy wapiennych ścianach, murkach oraz na glebach z dużą zawartością wapnia.

Dobierając odpowiednie preparaty, można wpływać na to, jaki kolor mają kwiatostany hortensji ogrodowej. Jak uzyskać inny kolor kwiatów?

Żeby zmienić kolor kwiatów hortensji, należy zastosować odpowiednie preparaty:

 • Zmiana kolory hortensji z niebieskiej na różową – należy podwyższyć kwaśność gleby, na przykład przez posypanie ją zmielonym wapnem, wapnem dolomitowym, kredą. Stosuje się wtedy ilość około 100 gramów na metr kwadratowy powierzchni.
 • Zmiana kolory hortensji z różowej na niebieską – należy zastosować roztwór ałunu w proporcjach 5 gramów ałunu na 1 litr wody. Należy podlewać ją takim roztworem co 7 dni w terminie od lipca do września.

Przebarwieniom nie ulegają hortensje z białymi kwiatami, ponieważ nie zawierają one związków odpowiadających za nadawanie kwiatom kolorów.

Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt zasadowy odczyn gleby, na której posadzona jest hortensja ogrodowa, może powodować zaburzenia jej wegetacji. Najczęściej widać wtedy na jej liściach jasne plamy – to chloroza liści.

Do jakiego ogrodu pasują hortensje?

Do jakiego ogrodu pasują hortensje?
Do jakiego ogrodu pasują hortensje?

Hortensje ogrodowe często widywane są w ogrodach wiejskich, jednak obecnie można także zobaczyć piękne kwiatostany hortensji w przestrzeniach zielonych zaaranżowanych nowocześnie, w parkach czy na skwerach.

Do ogrodów w stylu nowoczesnym bardzo często wybierane są hortensje ogrodowe z kwiatami w kolorze białym. Hortensje ogrodowe świetnie prezentują się w aranżacjach, w których ogranicza się liczbę kolorów, na przykład tylko do bieli i zieleni.

W tradycyjnych, wiejskich ogrodach sadzone są zarówno hortensje wielkokwiatowe w kolorach niebieskich czy różowych, jak i te białe. Wspaniale wyglądają w nich również kwiatostany kuliste w odcieniach czerwieni i te wielobarwne.

Krzew efektownie prezentuje się wtedy, gdy posadzimy hortensje jako pojedyncze rośliny – soliter. Odmiany kwitnące mogą zdobić strefę wejściową do domu, zostać umieszczone pośrodku trawnika albo być efektowną ozdobą przy tarasie.

Hortensje wielkokwiatowe są również sadzone wraz z innymi roślinami, na przykład w kaskadowych kompozycjach na tle ciemniejszych krzewów iglastych, które dobrze wyglądają na tle trawnika. Można też posadzić je w pobliżu traw ozdobnych albo bylin.

Z hortensji można również stworzyć przepiękny szpaler albo żywopłot niewymagający formowania.

Hortensja daje nieograniczone możliwości w dekoracji ogrodu, a kiedy kwitnie piękne kwiatostany cieszą oczy domowników.

Sadzenie hortensji w donicy

Czy hortensja może być posadzona w donicy?
Czy ta roślina może być posadzona w donicy?

Tak, istnieje możliwość posadzenia hortensji w donicy. Może być ona wtedy piękną ozdobą tarasu, balkonu lub domu.

Hortensja w domu powinna być umieszczona z dala od źródeł ciepła jak kaloryfery, a także z dala od drzwi wejściowych, ponieważ jest ona wrażliwa na przeciągi. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie przechowywać jej stale w domu, ale w ciągu ciepłych miesięcy wystawiać ją na dwór, gdzie będzie czuła się dobrze.

Na zimę hortensja w doniczce powinna być ustawiona w zaciemnionym i chłodnym miejscu, w temperaturze wynoszącej około 4-8 stopni Celsjusza. Na zewnątrz optymalnie jest wystawić ją po 15 maja, gdy miną okresy przejściowych przymrozków. Wcześniej warto też umieścić ją na kilka dni w jaśniejszym pomieszczeniu o nieco wyższej temperaturze, aby ją “wybudzić”.

Uprawa hortensji w doniczce najlepiej udaje się w przypadku odmian osiągających niższą wysokość, do około 50-60 centymetrów. Najczęściej stosowane są wtedy odmiany hortensji ogrodowej, która daje efektowne, kuliste kwiaty.

Wymagania hortensji

Wymagania hortensji
Wymagania hortensji

Hortensja nie jest kwiatem wyjątkowo wymagającym i przez to nadaje się ona również dla osób początkujących. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zapewnić jej właściwe warunki do wzrostu. W przeciwnym przypadku nie będzie rosła odpowiednio, a nawet może uschnąć.

Przy uprawie hortensji duże znaczenie ma odpowiednie stanowisko, w tym czynniki jak oświetlenie, rodzaj gleby oraz jej wilgotność. O czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na posadzenie hortensji?

 • Stanowisko. Stanowisko na hortensję powinno być zlokalizowane w miejscu częściowo osłoniętym lub całkowicie osłoniętym, ponieważ jest ona podatna na przewianie. Najlepiej posadzić ją przy ścianie budynku, murku, tarasie czy altanie, a także w okolicy innych, wyższych roślin, gdzie będzie ona zabezpieczona przed szkodliwymi dla niej czynnikami atmosferycznymi.
 • Oświetlenie. Hortensje bujnie na stanowiskach, które są półcieniste, lekko zacienione. Nie powinny być umieszczane w miejscach, które są stale nasłonecznione, a także stale zacienione. Warto zatem wybrać dla rośliny takie miejsce, gdzie będzie ona oświetlona przez część dnia, natomiast przez resztę zacieniona.
 • Gleba. Hortensje będą rosły najlepiej na glebach żyznych, przepuszczalnych, czyli dość lekkich, ale też bogatych w składniki odżywcze. Odczyn gleby powinien wynosić około 4,5-6,5 pH, czyli powinien być kwaśny lub lekko kwaśny, jednak krzew ten może dobrze rosnąć również na glebach o lekko zasadowym odczynie. Wtedy można uzyskać również efekt zmiany koloru kwiatów w przypadku hortensji ogrodowej – pisaliśmy o tym we wcześniejszym paragrafie. W sklepach można kupić specjalne rodzaje ziemi ogrodowej dla hortensji, które charakteryzują się optymalnymi parametrami. Oferowane ziemie można kupić zarówno do hortensji w kolorze niebieskim, jak i różowym i białym. Zawarte w nich składniki pozwalają na podkreślenie naturalnej barwy kwiatów. Gdy chcemy samodzielnie przygotować ziemię, możemy zastosować uniwersalną ziemię ogrodową i zmieszać ją w proporcjach pół na pół z torfem o kwaśnym odczynie. Zaleca się również ściółkowanie gleby wokół hortensji, co zapobiega jej nadmiernemu wysuszeniu i chroni przed przemarzaniem. Do tego celu najlepiej zastosować korę ogrodową. Zabezpiecza ona glebę przed ucieczką wilgoci, chroni przed niskimi temperaturami i dodatkowo ma walory dekoracyjne.

Hortensje najlepiej rosną na glebach wilgotnych. Gdy podłoże będzie zbyt suche, wtedy krzew może nie rozwijać się prawidłowo, a nawet zwiędnąć i uschnąć.

Jeżeli podłoże nie jest wilgotne, na przykład zawiera domieszkę piasku, wtedy warto pamiętać o podlewaniu.

Pielęgnacja, podlewanie i nawożenie hortensji

Pielęgnacja, podlewanie i nawożenie hortensji
Pielęgnacja, podlewanie i nawożenie hortensji

Dobór odpowiedniego stanowiska dla hortensji to jedno, natomiast drugie to jej odpowiednia uprawa hortensji i pielęgnacja. Chociaż nie jest ona niezbędna, to jednak dzięki niej hydrangea macrophylla będzie mogła rosnąć szybciej i będzie dawała piękniejsze kwiaty.

 • Podlewanie hortensji. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dla hortensji duże znaczenie ma wilgotna gleba. Bez niej pędy, liście i kwiaty hortensji będą narażone więdnięcie i wysychanie. Zaleca się podlewać zarówno młodsze hortensje ogrodowe jak i hortensje ogrodowe rosnące już od lat, by zadbać o ich odpowiednie nawodnienie. Rekomenduje się, aby podłoże wokół nich było stale wilgotne. Trzeba jednocześnie uważać, aby nie było ono zalane, co również będzie negatywnie wpływało na roślinę. Młodsze hortensje ogrodowe, które znajdują się w okresie wzrostu, zaleca się podlewać codziennie. Młode hortensje ogrodowe można też podlewać zimą, gdy nie ma deszczu, śniegu i temperatura nie jest ujemna. Zaleca się podlewanie wszystkich hortensji w trakcie suchych, gorących dni. O podlewaniu warto też pamiętać wtedy, gdy hortensja ogrodowa zasadzona jest na glebie o większej zawartości piasku. Aby zapobiec wysychaniu gleby przy roślinie, można obłożyć ją korą. Warto również pamiętać o regularnym podlewaniu hortensji doniczkowych. Trzeba robić to często, na przykład raz dziennie, by ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna. Podczas podlewania wodę powinno się kierować na podłoże, a nie na liście i na kwiatostany rośliny.
 • Nawożenie hortensji. Aby hortensja ogrodowa rosła lepiej i dawała obfite kwiaty, warto ją nawozić. Krzewy te mają wysokie zapotrzebowanie na wartościowe składniki odżywcze, dlatego zaleca się nawożenie odpowiednio dobranymi preparatami, kompostem lub innym typem nawozu pochodzenia organicznego. Do hortensji najlepiej zastosować dedykowane nawozy, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Znajdują się w nich precyzyjnie dobrane składniki niezbędne dla tych roślin, a także pozwalają one na utrzymanie odpowiedniego odczynu gleby. Można także zastosować nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych. Najlepiej, aby w składzie zawierały one dodatek żelaza i magnezu, które zapobiegają jasnym odbarwieniom liści. Częstotliwość nawożenia powinna być dopasowana do rodzaju stosowanego preparatu. Zazwyczaj hortensje ogrodowe nawozi się 2-3 razy w ciągu sezonu. Nie rekomenduje się natomiast nawożenia na jesień, ponieważ może to zaburzyć naturalny proces drewnienia i spowodować, że hortensja ogrodowa będzie ona bardziej narażona na przemarzanie.
 • Podpory do hortensji. Hortensje ogrodowe mogą wymagać odpowiednich podpór, gdy ich sztywne pędy są długie, elastyczne i opadają. Przez to hortensje ogrodowe niezbyt ładnie i są bardziej narażone na uszkodzenie. W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje podpór, które dobrze nadają się do hortensji. Stosowane są podpory w formie obręczy z metalu i tworzywa sztucznego, które umieszcza się na tyczkach. Można też wykorzystać podpory w formie stojaków, które rozszerzają się ku górze.

Kiedy przycinać hortensje?

Jak i kiedy przycinać hortensje?
Jak i kiedy przycinać hortensje?

Przycinanie hortensji zależne jest od jej gatunku. Nie jest ono konieczne, ale pozwala na uzyskanie lepszego efektu wizualnego krzewu. Może wtedy pojawić się na nim więcej dużych kwiatostanów.

Zaleca się docinanie hortensji poniższych gatunków:

 • Hortensja bukietowa,
 • Hortensja krzewiasta,
 • Hortensja dębolistna,
 • Hortensja pnąca.

Powyższe gatunki tworzą kwiatostany na jednorocznych pędach, dlatego można je przycinać.

Zaleca się przeprowadzenie pierwszego cięcia wczesną wiosną, w okresie marca lub kwietnia, zanim jeszcze na roślinie pojawią się pierwsze liście.

Hortensje bukietowe powinno się przycinać na wysokości nad 2-3 pąkiem, licząc od dołu. Natomiast starsze hortensje bukietowe najlepiej docinać o 1/3 ich długości.

Co parę lat można również wyciąć większą liczbę pędów starszych, natomiast pozostawić te młodsze, które skraca się o 1/3 ich długości. W ten sposób odmładza się hortensje bukietowe.

Hortensje bukietowe nie lubią zbyt mocnego cięcia. Nadmierne skrócenie pędów może spowodować, że nowe będą bardzo długie i elastyczne. Tym samym będą opadały na skutek dużego ciężaru kwiatów, a także czynników atmosferycznych – wiatru, deszczu.

Nie powinno się natomiast przycinać hortensji ogrodowej i kosmatej, ponieważ nowe kwiaty wyrastają z jej starszych pędów. Z krzewu można wtedy usuwać tylko przekwitnięte, zasuszone kwiatostany, uważając jednocześnie na znajdujące się poniżej zawiązki kwiatów rozwijających się już na kolejny sezon. Gdy krzew zostanie docięty przy samej ziemi, w przyszłym roku nie zakwitnie.

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?
Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Roślina może przemarzać. Dotyczy to zwłaszcza młodszych okazów, które są narażone w wyższym stopniu na ujemne temperatury. Właśnie dlatego zaleca się zabezpieczenie jej na okres zimy, by mogła bezpiecznie przetrwać do kolejnego sezonu.

Gdy opadną już liście, wtedy trzeba za pomocą sznurka delikatnie związać ją tak, by nadać jej kształt stożka. Następnie roślinę owija się za pomocą słomianej maty lub agrowłókniny.

Aby zabezpieczyć dodatkowo korzenie, zaleca się podsypanie podłoża wokół niej za pomocą drobniejszej kory ogrodowej, torfu, małych gałązek. Zapobiegnie to również nadmiernemu wysychaniu rośliny.

Po zimie hortensję powinno się odsłonić dopiero wtedy, gdy temperatury przez dłuższy czas będą utrzymywały się na dodatnim poziomie. Nie zaleca się zatem jej zbyt szybkiego odsłaniania.

Czy hortensja jest narażona na szkodniki?

Czy hortensja jest narażona na szkodniki?
Czy hortensja jest narażona na szkodniki?

Hortensja jest krzewem, który nie jest podatny na choroby. Zdarzają się one bardzo rzadko, co jest jej dużym atutem.

W przypadku szkodników może być ona narażona na pojawienie się przędziorków lub mszyc. Wtedy zaleca się zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, które zlikwidują owady.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Dlaczego hortensja nie kwitnie?
Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Problemy z kwitnieniem hortensji mogą mieć różnorodne przyczyny. Najczęściej występujące powody braku kwiatów to:

 • Przemarznięcie zimą albo w trakcie wiosennych przymrozków,
 • Nieodpowiednie przycięcie, które spowodowało wycięcie albo uszkodzenie pąków kwiatowych – dotyczy hortensji ogrodowej, kosmatej,
 • Zbyt cieniste stanowisko, ponieważ niedobór słońca powoduje opóźnienie rozwoju pąków kwiatowych,
 • Nadmiernie zasadowy odczyn pH gleby, który powoduje problemy z prawidłowym rozwojem rośliny, jasne plamy na jej liściach,
 • Zbyt suche podłoże, na którym posadzona jest hortensja ogrodowa.

Zdarza się też, że młodsze okazy nie zawsze wydają pąki każdego roku. Często zdarza się tak, że krzew sadzony do gruntu ma okazałe kwiatostany, natomiast nie zawiązuje ich w kolejnym sezonie.

Jak wybrać sadzonki hortensji?

Jak wybrać sadzonki hortensji?
Jak wybrać sadzonki hortensji?

Młode hortensje ogrodowe sprzedawane są w formie sadzonek. Zależnie od wieku rośliny mogą być one mniejsze lub większe.

Zaleca się kupowanie roślin dwuletnich, których system korzeniowy jest już dobrze rozwinięty, dlatego roślina jest mniej narażona na wysychanie.

Gdy hortensje kupowane są w okresie wczesnej wiosny lub późnej jesieni, wtedy mogą one nie mieć liści i elastycznych pędów, co nie jest wadą.

Gdzie można kupić hortensje?

Sprzedażą hortensji różnych odmian zajmuje się wiele firm, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych trudności z ich nabyciem.

Hortensje są sprzedawane między innymi przez szkółki roślin ozdobnych, sklepy ogrodnicze, markety posiadające własne sekcje ogrodnicze, a nawet przez dyskonty i hipermarkety. Najszersza gama gatunków i odmian dostępna jest w dobrych szkółkach roślin ozdobnych.

Obecnie hortensje można również zamawiać w internecie. Sprzedaż wysyłkową prowadzą szkółki działające na terenie całej Polski, które mogą dostarczyć rośliny do klienta w praktycznie dowolnej lokalizacji w kraju.

Wysyłki roślin najczęściej odbywają się za pośrednictwem firm kurierskich, od poniedziałku do czwartku, dzięki czemu paczki z roślinami nie są przechowywane przez weekend w magazynie.

Warto wybrać takiego sprzedającego, który ma wiele pozytywnych opinii od klientów. Dzięki temu można mieć pewność, że zakup będzie udany – przesyłka szybko dotrze w odpowiednim stanie pod wskazany adres.

Ile kosztują hortensje?

Ile kosztują hortensje?
Ile kosztują hortensje?

Hortensja w przydomowym ogrodzie nie jest bardzo drogą rośliną. Zazwyczaj za sadzonkę zapłacimy od 15 złotych do 40 złotych.

W najniższych cenach można zakupić hortensję ogrodową oraz hortensję bukietową w popularnych kolorach. Wyższy wydatek to hortensje rzadziej spotykanych odmian, a także większe rośliny. Przykładowo hortensja ogrodowa na pniu o wysokości 70-100 cm będzie kosztowała około 80-110 złotych.

W przypadku zakupów internetowych do ceny roślin należy również dodać cenę transportu. Zwykle jest to wydatek około 15-20 złotych, chyba że sklep zapewnia darmową wysyłkę.

Jak sadzić hortensje w ogrodzie krok po kroku?

Jak sadzić hortensje w ogrodzie krok po kroku?
Jak sadzić hortensje w ogrodzie krok po kroku?

Sadzenie hortensji w przydomowym ogrodzie nie jest skomplikowane, jednak popełnione na tym etapie błędy mogą sprawić, że rośliny będą rosły słabo i nie będą kwitły. Sprawdź poniżej, jak sadzić hortensje krok po kroku, aby rośliny dobrze się przyjęły i odwdzięczyły zachwycającymi kwiatami!

 1. Wybranie stanowiska. Przed zdecydowaniem się na posadzenie rośliny należy zastanowić się, jakie stanowisko w ogrodzie będzie dla niej najlepsze. Należy pamiętać o tym, że hortensje najlepiej rosną na stanowiskach lekko zacienionych, wilgotnych, osłoniętych przed wiatrem.
 2. Wykopanie dołu. Gdy udało nam się już wybrać odpowiednie miejsce dla rośliny, możemy przystąpić do wykopania dołu na naszą sadzonkę. Zaleca się, aby dół był dwa razy większy w stosunku do wielkości bryły korzeniowej. Następnie dół należy wypełnić za pomocą zakupionej w sklepie ziemi lub własnoręcznie przygotowanej mieszanki torfu z żyzną ziemią. Można też zastosować kompost, który miesza się z glebą. Należy też zadbać o to, aby w okolicy nie znajdowały się korzenie chwastów, dlatego zaleca się jej dokładne przekopanie.
 3. Umieszczenie sadzonki w dole. W przygotowanym dole wyłożonym ziemią należy umieścić rośliny. Sadzonkę należy wyjąć delikatnie z pojemnika, aby jej nie uszkodzić. Przed wsadzeniem rośliny do dołu można też lekko rozkruszyć, rozluźnić jej bryłę korzeniową, co pomoże jej w przyjęciu się w nowym miejscu. Obsypujemy ją dokładnie ziemią i dociskamy. Roślinę należy umieścić na takiej samej wysokości w gruncie, na jakiej rosła ona w pojemniku.
 4. Podlanie rośliny. Kolejnym krokiem jest obfite podlanie małej roślinki wodą z konewki. Podłoże powinno być stale wilgotne, natomiast nie powinna stać na nim woda. Należy robić to każdego dnia, gdy pogoda jest sucha, ponieważ młode hortensje są szczególnie podatne na wysychanie. Warto kontrolować poziom wilgotności podłoża przez rok po posadzeniu rośliny.

Kiedy powinno się sadzić hortensje?

Hortensje kupowane jako sadzonki mogą być wysadzane do gruntu w okresie od wiosny do jesieni.

Najczęściej zaleca się sadzenie roślin wczesną wiosną, czyli w marcu albo w kwietniu. Wtedy po prawidłowym posadzeniu może ona zakwitnąć jeszcze w tym samym sezonie. Drugim terminem dobrym do sadzenia jest październik, gdy rośliny są już pozbawione liści.

Można też zdecydować się na posadzenie jej w innych okresach, poza zimą. Należy wtedy unikać sadzenia roślin w trakcie dużych upałów, a także obficie je podlewać, aby nie doprowadzić do przesuszenia sadzonki.

Sadzonek nie powinno się zbyt długo przechowywać w doniczkach, w których zostały sprzedane. Wynika to z faktu, że są one często dość małe, co ogranicza wzrost korzeni rośliny. Najlepiej więc nie zwlekać z jej przesadzeniem do gruntu lub większej donicy.

Co posadzić razem z hortensją?

Ta roślina może być dobrym soliterem, czyli rosnąć samodzielnie, ale również można posadzić ją w towarzystwie innych roślin. Wtedy może ona tworzyć razem z nimi zachwycające kompozycje zarówno w mniejszym, jak i w większym ogrodzie. Hortensję można uzupełnić o byliny lub o krzewy. Świetnie wygląda z różnymi odmianami traw ozdobnych i z roślinami pnącymi. Można zdecydować się na zastosowanie roślin mających ten sam kolor kwiatów w nowoczesnym ogrodzie, ale też różnobarwnych, co jest popularnym rozwiązaniem w ogrodach rustykalnych. Bardzo często hortensje sadzone są razem z bylinami z dekoracyjnymi kwiatami i liśćmi, na przykład mogą być to:

 • Piwonie,
 • Tawułki,
 • Bodziszki,
 • Sasanki,
 • Jasnoty,
 • Orliki,
 • Rozchodniki – okazałe i ogrodowe,
 • Bylice,
 • Liliowce,
 • Pierwiosnki japońskie,
 • Begonie sercowate,
 • Funkie,
 • Żurawki,
 • Zawilce.

Ciekawy efekt można uzyskać również wtedy, gdy posadzi się przy nich rośliny pnące, na przykład bluszcz pospolity. Inna propozycja to zastosowanie traw ozdobnych, na przykład jak kostrzewa, miskant, rozplenica, kłosówka, ostnica, śmiałek darniowy. Przy hortensjach świetnie prezentują się również krzewy liściaste i iglaste, które pozwalają na stworzenie różnobarwnych, kaskadowych kompozycji. Do najczęściej sadzonych krzewów razem z hortensjami zaliczane są;

 • Cisy,
 • Świerki,
 • Berberysy,
 • Cyprysiki,
 • Róże,
 • Żylistki,
 • Bukszpany,
 • Ostrokrzewy,
 • Trzmieliny Fortune’a,
 • Różaneczniki,
 • Azalie ogrodowe,
 • Kiścienie wawrzynowe.

Jak rozmnażać hortensje?

Hortensja ogrodowa
Hortensja ogrodowa

Hortensję można sadzić z sadzonek, ale również można rozmnażać ją samodzielnie, by posadzić młode okazy w nowych miejscach w ogrodzie. Najczęściej hortensja rozmnażana jest przez sadzonki pędowe, określane również jako sadzonki zielne. Pochodzą one z wierzchołków pędów, które jeszcze nie zakwitły. Należy odciąć je na wysokości pod drugą parą liści. Sadzonki najlepiej zbierać w lipcu albo w sierpniu, natomiast w przypadku hortensji ogrodowej można robić to od maja aż do października. Następnie z sadzonki usuwa się dolne liście, natomiast te na górze przycina o połowę. W ten sposób ogranicza się parowanie wody z rośliny. Potem końcówkę sadzonki należy umieścić w ukorzeniaczu i w donicy z ziemią przeznaczoną do rozmnażania roślin lub z torfem. Duże znaczenie ma obfite podlewanie roślin. Doniczka z sadzonką lub sadzonkami powinna być ustawiona w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, lecz nie bezpośrednio na słońcu. Całkowity czas ukorzeniania młodych roślin to około 2-3 tygodnie. Potem sadzonki wyjmuje się z donicy i przesadza się je do pojedynczych doniczek. Wysadzenie roślin do gruntu powinno nastąpić na wiosnę kolejnego roku. Do tego czasu powinna mieć już nowe pary liści. Aby roślina lepiej się krzewiła, można usuwać delikatnie jej wierzchołki pędów.

Stosowane są także inne metody rozmnażania hortensji, na przykład:

 • Kopczykowanie – obsypanie pędów kopczykiem ziemi, co powoduje ich zakorzenienie się. To metoda popularna przy hortensji kosmatej.
 • Okłady płaskie – metoda stosowana u hortensji pnącej, która polega na przygięciu pędu do ziemi oraz na nacięciu jego kory i obsypaniu ziemią.
 • Sadzonki zdrewniałe – metoda używana w przypadku hortensji bukietowych. Wczesną wiosną należy pobrać zdrewniałe pędy mające około 10-15 cm. Następnie należy umieścić je w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze około 1 stopnia Celsjusza i zabezpieczyć przed wysychaniem folią, wilgotną ściereczką. Późną wiosną należy umieścić sadzonki w podłożu w doniczkach i przechowywać w domu. Można też wysadzić je w szklarni. Po puszczeniu liści i dobrym ukorzenieniu można przesadzić je do docelowego miejsca.
3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa

Takie piękne,szkoda że nie ma więcej zdjęć.

Viktoriia

Jest to solidny materiał, jednakże autor mógłby jeszcze pracować nad dynamiką narracji, aby lepiej angażować czytelnika.

Przemysław

Piszesz tak, że łatwo zapamiętać. To mi się podoba