Wygodny dom, czyli na ilu metrach mieszkać?

Wielkość domu jednorodzinnego

Jeszcze przed wyborem projektu Inwestorzy zastanawiają się na jakiej powierzchni powinien być planowany dom. Oczywiście wybór powierzchni domu determinuje wiele czynników – jak liczba domowników i na jakiej powierzchni dotychczas zamieszkiwała, jakie są potrzeby i możliwości finansowe Inwestora. Wybór domu pod względem wielkości może być dość trudny w przypadku, kiedy trzeba liczyć się z każdym groszem.

Dysponując większym budżetem nie trzeba iść na kompromis i rezygnować z potrzebnych pomieszczeń, jednak kiedy ograniczają nas finanse ogromne znaczenie, poza wielkością domu ma funkcjonalność wnętrza.

Równie ważne są wygoda i komfort użytkowania, oraz optymalne koszty eksploatacji domu. Poza tym należy również rozważyć:

  • parametry cieplne budynku;
  • technologię stawiania domu;
  • technologię wykończenia;
  • wybór właściwych urządzeń grzewczych;
  • właściwy dobór instalacji.

Jak wybrać projekt domu

Powierzchnia użytkowa domu a wielkość działki

Wybór projektu domu ogranicza również wielkość i rodzaj posiadanej działki. Jeśli działka jest nieduża, lub wąska, to często okazuje się iż trzeba wybierać projekt domu z piętrem, lub poddaszem.

Niedostateczna ilość miejsca i pomieszczeń może też zmusić do wyboru domu z piwnicą, lub częściowym podpiwniczeniem, które to są najdroższymi kondygnacjami. Na obszernych i szerokich działkach wybór projektu jest o wiele łatwiejszy i mamy wówczas więcej możliwości.

Co oznacza, że dom jest wygodny? Wygodny dom to taki, który spełnia wszelkie oczekiwania i potrzeby przyszłych domowników.

Zawiera odpowiednią ilość pomieszczeń mieszkalnych, pomocniczych, gospodarczych, czy technicznych, a jego układ funkcjonalny jest optymalnie rozplanowany.

Poszczególne pomieszczenia są tak usytuowane, że układ domu jest jasny i przejrzysty, oraz wyznaczone są jego strefy, czyli strefa dzienna, nocna i gospodarcza.

Wygodny dom to taki również, który posiada proste rozwiązania technologiczne, optymalne, “ustawne” powierzchnie, oraz funkcjonalną komunikację wewnętrzną.

Taki dom jest zarówno odpowiednio przestronny, ale przytulny i przyjazny użytkownikom.

Bryła budynku

Równie ważne przy wyborze projektu domu są rodzaj architektury i styl domu.

W przypadku prostego budynku, z minimalnym detalem będzie mniej prac konserwacyjno – remontowych, niż w przypadku domu z licznymi ozdobami, które pochłoną dodatkowe nakłady finansowe.

Pamiętajmy, że przy bardziej skomplikowanej bryle budynku wykończenie domu na zewnątrz, czy we wnętrzach może sprawić pewne kłopoty.

Przy zastosowaniu skomplikowanych urządzeń, technologii, czy bardzo drogich wykończeń, trzeba będzie bardzo uważać podczas ich użytkowania, a wszelkie remonty, czy prace serwisowe także zwiększą koszty.

Dlatego też proponujemy do wyboru wykończeń, czy technologii, podejść z jak najbardziej racjonalnie.

Dom dla małej rodziny

Dom dla 3-4 osobowej rodziny

Rodzina trzy, czy czteroosobowa, do wygodnego użytkowania domu nie potrzebuje bardzo dużej powierzchni. Jeśli dotychczas mieszkała na np. 60m2, to domownikom w zupełności wystarczy niewielki, lub średniej wielkości budynek, mający od 80m2 do 180m2.

W takim domu przede wszystkim powinny znaleźć się sypialnie w ilości domowników, oraz tak zwana sypialnia rodziców.

Powinien też być przewidziany dodatkowy pokój, pełniący rolę pokoju gościnnego, czy gabinetu. W domu dla 3-4 osobowej rodziny musi znaleźć się oprócz strefy dziennej, najlepiej otwartej, strefa gospodarcza, czyli pomieszczenia gospodarcze, techniczne (takie jak kotłownia), składziki, spiżarnie, czy garderoby dla wygodnego magazynowania sprzętów, czy rzeczy.

Garaż, lub wiata jedno, lub dwustanowiskowe, wedle potrzeb, również zwiększą wygodę i komfort użytkowania budynku.

W domu jednorodzinnym optymalnym rozwiązaniem jest duża wspólna łazienka, mniejsza łazienka przy sypialni rodziców, oraz wc najlepiej z natryskiem, lub nieduża łazienka ogólna przy strefie dziennej.

Przy kuchni, o ile pozwala na to powierzchnia domu dobrze jest rozplanować wnękę, lub niewielką spiżarkę na zapasy.

Przy salonie i jadalni często projektuje się taras, który przez okna balkonowe może być ich naturalnym przedłużeniem, otwierającym te pomieszczenia na ogród.

Dom Idealny dla 5-6 osób

W przypadku rodzin 5-6 osobowych proporcjonalnie zwiększa się liczbę sypialni, oraz wielkość poszczególnych stref i pomieszczeń. Dla takiej rodziny optymalnym domem będzie już dom od ok. 150-250m2. Jednakże z powierzchnią nie należy przesadzać.

Pomieszczenia powinny być przestronne, ale nie za duże, czy za małe, po prostu komfortowe. Pamiętać należy, że większa powierzchnia, to niestety większe koszty ogrzewania, ale też dodatkowe koszty przy pracach remontowych.

Pamiętajmy, aby przed wyborem projektu domu dobrze przemyśleć poszczególne rozwiązania i jeśli nie musimy, nie rezygnować z opcji poprawiających wygodę i komfort użytkowania budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych domków, gdzie powierzchnia powinna zostać jak najlepiej wykorzystana.

Dom na wzgórzu

Ukształtowanie terenu działki

Dom, aby był wygodny powinien być również dostosowany do ukształtowania terenu, czy nachylenia działki.

Przy różnicach poziomów dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie piwnic, lub częściowego podpiwniczenia.

Można również część garażu wykorzystać jako zaplecze gospodarcze i techniczne. Takie rozwiązanie pozwoli na zwiększenie części użytkowej na pozostałych kondygnacjach.

Dom powinien także wpisywać się w otoczenie, żeby z upływem czasu nie męczył wyglądem, czy kolorystyką.

Projekty domów | MGProjekt
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Henryka

Cieszę się, że trafiłem na tak dobrze przygotowany materiał.

Bernard

to była lektura, ktora mnie zainspirowała i dala do myslenia